Print Page | Close Window

θλαση οπισθιων μηριαιων

Printed from: RunningNews.gr Forum
Topic URL: http://forum.runningnews.gr/topic.asp?TOPIC_ID=1397
Printed on: 23/09/2014

Topic:

Topic author: teorunner
Subject: θλαση οπισθιων μηριαιων
Posted on: 06/08/2007 11:53:56
Εχει κανεις υποστει θλαση στους οπισθιους μηριαιους?Τρεχοντας με καλη προθερμανση,δεν ενοχλει τοσο αλλα αν ειμαι καθιστος σε οχι απαραιτητα καλη σταση,υπαρχει εντονος νευρικος πονος.θα με ενδιεφερε η εμπειρια αλλου δρομεα με το ιδιο προβλημα.

Replies:

Reply author: aad
Replied on: 06/08/2007 12:40:04
Καλημέρα teorunne

Μάλλον συμπάσχουμε...
Οταν κάθεσε σε καρέκλα με το σώμα σε ορθή γωνία με τον μηρό σου ('η στο αυτοκίνητο καθώς οδηγείς...), νιώθεις ενα διάχυτο (παραλυτικό...) πόνο από το πίσω μέρος του μηρού μέχρι ψηλά τον γλουτό?
Σαν οσφυαλγία - ισχυαλγία?

Υποφέρω 2,5 μήνες στο αριστερό πόδι και δεν ξέρω τι να κάνω!
Ακόμα και με ανάπαυση (σχετική) στην στάση, που περιέγραψα, με ψοφάει!

Αντώνης Δραγώνας

Reply author: teorunner
Replied on: 06/08/2007 14:26:02
Καλημερα Αντωνη
δυστυχως αυτο το προβλημα δεν λυνεται συντομα κ η αποθεραπεια του,αν γινει στην ωρα της κ σωστα,μπορει να παρει κ 3 - 4 μηνες.Το θεμα ειναι αν η ζημια σου εγινε κατα τη διαρκεια τρεξιματος η απο αλλη κινηση,ουτως ωστε να μη χανεις προπονησεις.με ενδιαφερει ο μαραθωνιος του νοεμβρη κ ειμαι σε προετοιμασια,γι αυτο κ ο εντονος προβληματισμος.

περαστικα μας

Replied on: 06/08/2007 15:45:08
Καλησπέρα

Σε σχέση με την επίδραση αυτού του πόνου (τον τραυματισμό τον εισέπραξα στην Πάρνηθα 20/5 - Trail Race 18 χλμ.) στις προπονήσεις/ αγώνες έχω βγάλει σε μέτριους ρυθμούς (~5:30 με 6:00/ χλμ) ημιμαραθώνιες αποστάσεις...
Απλά είναι αυτός ο συνεχόμενος και απροδικά εντεινόμενος πόνος ΟΛΗ την ώρα του τρεξίματος... και που τελειώνοντας το τρέξιμο έχω ξαναγίνει σχεδόν κουτσός!!!... Για 1-2 μέρες...

Πάντως, ακόμα κι αν μου κρατήσει μέχρι τις 4/11, στον Κλασσικό Μαραθώνιο θα τερματίσω ~4 ώρες... ο κόσμος να γυρίσει ανάποδα!!!

Αντώνης Δραγώνας

ΥΓ: Αμα είσαι Αθήνα, βρισκόμαστε καμμιά φορά και τρέχουμε μαζί

Replied on: 07/08/2007 16:36:28

Εχω κανονισει συνεδρια για βελονισμο,που στο παρελθον με εχει θεραπευσει,σχετικα με τη θλαση στον οπισθιο μηριαιο.Βλεποντας τα αποτελεσματα σε μενα θα σε ειδοποιησω μηπως σε ενδιαφερει.
Η πρωτη συνεδρια ,παντως,ειχε θετικη ανταποκριση κ το ποδι ειναι λιγο πιο ελαφρυ.Θα κανω ενα τεστ με ανοιγματα να δω αν υπαρχει πραγματικη βελτιωση

Reply author: tasosfit
Replied on: 08/08/2007 13:17:33
Φιλε teorunner σε γιατρο πηγες; Αν είναι θλάση είναι αλλη η αντιμετώπιση και άλλη αν ειναι το ισχυακό νευρο. Γιατρό επειγόντος...

Replied on: 08/08/2007 13:56:56
Ευχαριστω φιλε Τασο για τη παρατηρηση αλλα ειναι θλαση στον ημι τενοντωδη απο βλακωδη προσπαθεια σπαγγατου σε ατυχη χρονικη στιγμη.Προερχομαι απο χωρο πολεμικων τεχνων(kung fu)κ γιογκα κ τα τελευταια 5 χρονια τα ανοιγματα μου ηταν μπαλαρινας.6 μηνες τωρα ασχολουμαι με το τρεξιμο ,με εναν ηιμαραθωνιο κ ενα δεκαρι,κ δεν σκεφτηκα οτι θα εχουν αλλαξει λιγο τα δεδομενα της ελαστικοτητας μου.Μετα τη πρωτη δοκιμη,απο τη συνεδρια του βελονισμου,τα πραγματα ειναι κατα 50% καλυτερα

Να σαι καλα,τα λεμε

Reply author: Fanis.
Replied on: 22/08/2007 02:33:02
quote:
Originally posted by teorunner

Μετα τη πρωτη δοκιμη,απο τη συνεδρια του βελονισμου,τα πραγματα ειναι κατα 50% καλυτερα

μηπως μπορεις να μας πεις που εκανες βελονισμο και αν βοηθαει στην αποκατασταση της θλασης 100%???

Replied on: 01/09/2007 11:50:36
εξαρταται απο το βαθμο της θλασης ,τον καθε οργανισμο κ φυσικα την
εμπειρια του βελονιστη.δεν νομιζω ομως να μπορεσει να θεραπευσει 100% τετοιες καταστασεις.σιγουρα ομως μπορει να συμβαλει στη γρηγοροτερη αποθεραπεια,ιδιαιτερα οταν ακολουθεις σωστο προγραμμα αποθεραπειας κ ενδυναμωσης.(ειδικες διατασεις,ισομετρικες ασκησεις κ.α.)

Reply author: Costas Saravanos
Replied on: 03/09/2007 00:53:05
Molis eho synelthei apo paromeio travmatismo. Mou peire shedon 4 mines, kai s'auto to diastima den etreksa gia peripou 6 evbomades. Vrika enan poly kalo physikotherapeuti. Pire poly doulia, arhika me US treatment kai massage, katopin me stretches, kai telika me strength training.

Paromia sympotamata deihnei kai i sciatica. Thelei prosohi... /www.sciatica.org

Reply author: GOAT
Replied on: 21/10/2008 14:54:53
παιδια εχω και εγω θλαση οπισθιου μηριαιου α βαθμου και τρεχω αυριο.θα την βγαλο καθαρη ?

Reply author: babiskyr
Replied on: 19/05/2009 14:04:20
Επανέρχομαι λίγο στο θέμα της θλάσης του δικέφαλου (οπίσθιου) μηριαίου.
Έχω μια τέτοια θλάση εδώ και 3 εβδομάδες που με ταλαιπωρεί κάπως. Εξακολουθώ να τρέχω, όμως δεν μπορώ να ανεβάσω καθόλου ρυθμό. Μόλις προσπαθήσω να ανεβάσω λίγο με "τραβάει". Τι λέτε? να συνεχίσω να τρέχω έστω και χαλαρά ή να σταματήσω εντελώς για μερικές μέρες? Να βάζω αλοιφές τύπου Voltaren ή αυτές απλώς θα αποκρύπτουν (επικίνδυνα ίσως) το πρόβλημα ??

Α marathon?...is just a 10K race (with a 20-mile warm-up)

Replied on: 19/05/2009 15:25:04
Καλησπέρα

Πάντα μερικές μέρες αποχής από προσπάθεια βοηθούν στην υποχώρηση των έντονων συμπτωμάτων, αλλά δεν νομίζω ότι αρκούν, για να εξαλείψουν το πρόβλημα στους δικεφάλους, εκτός κι αν είναι πάρα πολύ μικρό...

Εγώ, όπως φαίνεται και πιό πάνω, την σοβαρή ζημιά, που προκάλεσα από λάθος τρέξιμο (στην μια άκρη του δρόμου...) στον δεξιό ημιτενοντώδη και στον ημιημενώδη, την "κουβάλησα" μαζί μου πάνω από ένα (1) χρόνο, αλλά δεν σταμάτησα να τρέχω (παρά καμμιά 10αριά) μέρες, όταν πρωτοεμφανίσθηκε το πρόβλημα και με κούτσανε τελίως...
Μετά το 10ήμερο της αποχής έτρεχα αλλά πολύ αργά... Μου "χτυπούσε κόφτης" στα 5:30/χλμ για αρκετό καιρό... Μετά σιγά-σιγά υπεχώρησε το πρόβλημα, αλλά, ακόμα και σήμερα δύο (2) χρόνια μετά, παρουσιάζει ευαισθησία στο ίδιο σημείο...

Το πρόβλημα μου το είχα ελέγξει αλλάζοντας το "πάτημά" μου και προσέχοντας τις εγκάρσιες κλίσεις των επιφανειών που τρέχω...

Περαστικά...

Αντώνης Δραγώνας

Reply author: kanivallos
Replied on: 20/05/2009 19:55:39
Γενικώς πάντως, κάθε τραυματισμός (όσο μικρός και αν είναι) έχει μνήμη καλύτερη από τη δική μας.
Με το πέρασμα των χρόνων μας θυμάται, σε αντίθεση με εμάς που τον έχουμε ξεχάσει.
ΞΕΚΟΥΡΑΣΗ & ΠΡΟΣΟΧΗ. Δεν υπάρχει τπτ άλλο.

Reply author: babiskyr
Replied on: 20/05/2009 21:19:09
Συν-forum-ίστες thanks!

Τελικά πήγα σε ορθοπεδικό που μου συνέστησε να κάνω μερικές φυσιοθεραπείες, massage, υπομονή, και να προσέχω....
Αντώνη, εμένα ο "κόφτης" (πολύ μου άρεσε ο όρος) είναι ρυθμισμένος περίπου στο 5:10 min/km...

Α Marathon?...is just a 10K race (with a 20-mile warm-up)

Replied on: 20/05/2009 22:12:49
A! Babi... με 5:10/χλμ, εσύ αγόρι μου είσαι σε αρίστη κατάσταση!!!

Αποκλείεται να έχεις θλάση... ... η ιδέα σου θα είναι!!!

Ασε πιά τα @#$%^&*!@ τους ορθοπεδικούς...

Οι καλύτεροι απ' αυτούς ευτυχώς συστήνουν ξεκούραση...
Οι υπόλοιποι θεραπεία!!!
Και οι μεν και οι δεν ΔΕΝ έχουν ιδέα από τι πάσχεις... (εκτός κι αν έχεις σπάσιμο ή ολική ρήξη ή τελοςπάντων κάτι, που φαίνεται στα απεικονιστικά μέσα...

Ετσι ο δικός μου ορθοπεδικός είναι από τους καλούς!
Μου συστήνει το αυτονόητο!!!
ΞΕΚΟΥΡΑΣΗ ΚΑΙ ΑΠΟΧΗ!!!

Που να δείτε, όμως, τι έχει τραβήξει ένα χρόνο η συμβία μου...
Απο τραβηγματάκι ξεκίνησε και με τις θεραπείες αυτή κουτσάθηκε και οι δυό μας φτωχύναμε... (και κερατάς και δαρμένος που λένε...)

Αντώνης Δραγώνας

Reply author: Ivorman
Replied on: 20/05/2009 22:34:30
quote:
Originally posted by aad

Ετσι ο δικός μου ορθοπεδικός είναι από τους καλούς!
Μου συστήνει το αυτονόητο!!!
ΞΕΚΟΥΡΑΣΗ ΚΑΙ ΑΠΟΧΗ!!!

Που να δείτε, όμως, τι έχει τραβήξει ένα χρόνο η συμβία μου...

Αντώνης Δραγώνας

Βρε Αντώνη, μήπως δεν εννοούσε αυτό ο γιατρός σου?

Μήπως εννοούσε απλά αποχή απο το τρέξιμο?

"Eppur si muove"

Reply author: zygos7
Replied on: 30/10/2009 02:37:52
kalispera paidia!to savato pou mas perase kata tin diarkeia tou agona podosfairou pou epaiza, eniosa enoxliseis ston dikefalo alla synexisa ton agona!apo tin kiriaki k meta arxise na ponaei pio polu k me enoxlouse k sto perpatima,i otan odigousa i otan kathomoun stin karekla!logika eipa tha einai kamia thlasi ston dikefalo!alla tis teleftaies meres vlepo oti exo k kapoious ponous pio kato apo ton dikefalo, k pio sigkekrimena piso apo to gonato, sto simeio diladi pou kleinei k anoigei to podi!lete pithanon na ehei peiraxtei k kanenas xiastos?

Replied on: 30/10/2009 07:34:44
Καλημέρα

Πίσω από το γόνατο καταλήγουν οι τένοντες των οπίσθιων μηριαίων μυών...
Από τους οποίους οι τένοντες του ημιτενοντώδη και του ημιυμενώδη μυός είναι πολύ πιό λεπτοί από του δικεφάλου και, επομένως, πολύ πιό επιρρεπείς σε τενοντίτιδες!!!
Πρόσθεσε ακόμα, ότι οι οπίσθιοι μηριαίοι ΔΕΝ "τραβάνε" μόνο την γάμπα προς τα πίσω (στην κλασσική κίνηση "σκάψιμο" ή "ανέβασμα σε σκαλάκι" δηλ. βήμα με τοποθέτηση του άκρου ποδός ΠΟΛΥ ΜΠΡΟΣΤΑ από το κέντρο βάρους του σώματός σου), αλλά ΠΡΟΚΑΛΟΥΝ ΚΑΙ ΣΤΡΟΦΗ (όσο επιτρέπεται!!!) της γάμπας ΠΡΟΣ ΤΑ ΜΕΣΑ ή ΠΡΟΣ ΤΑ ΕΞΩ (-> βλέπε ποδοσφαιρική κίνηση...) και συμπέρανε τι σου συμβαίνει... (δηλ. τι υπάρχει σοβαρή πιθανότητα να έχεις επιβαρύνει υπερβολικά...)

Αυτά και περαστικά

Αντώνης Δραγώνας

Reply author: mpapadak
Replied on: 30/10/2009 11:53:02
Καλύτερη λύση ,επισκεψη σε καποιο φυσικοθεραπευτή,εγω προσωπικα επισκευτηκα καποιον γνωστο μου στο Μετροπολιταν(Πηγα βεβαια αρκετα αργα και αφου το ειχα στραπατσαρει αρκετα) και μου βρηκε ακριβως το σημειο του δικεφαλου που επασχε (υπερηχο-ειδικες διατασεις).Μου συστησε παγοθεραπεια οσο πιο συχνα μπορω και καποιες ειδικες διατασεις 3 φορες την ημερα.Χαλαρο τρεξιμο στο χορταρι.Ηδη ειμαι αρκετα καλύτερα, 28 Ιουλιου το επαθα.Τρεχω και με 4.30"min /κμ και δεν με ενοχλει, απλα οταν τελειωσω κατα την διαρκεια της ημερας εχω κατι ελαφρια ψιλοπονακια.
Περαστικα σας!

Replied on: 30/10/2009 13:19:32
diladi apo afta pou sas eipa,mou lete oti prokeitai gia kapoia tentontitida k oti xiastos apokleietai na einai?k ti prepei na kano gia afto?pago,kamia krema?

Reply author: Rigelian
Replied on: 30/10/2009 13:37:03
Πήγαινε σε γιατρό και μην παίζεις με αυτά.

Reply author: dpkouk
Replied on: 30/10/2009 13:54:34
+1000

Όλα είναι σχετικά, άρα κι ανεκτά...

Replied on: 30/10/2009 14:13:43
Ζυγέ

Πολύ φοβάμαι ότι η τενοντίτιδα περνάει με ξεκούραση και με άρση του αιτίου που την προκάλεσε!!!

Ενώ οι θλάσεις επιδέχονται και θεραπεία, που επιταχύνει την επισκευή τους...

Good Luck

Αντώνης Δραγώνας

Replied on: 30/10/2009 14:31:02
otan les arsi tou aitiou pou tin prokalese,ti ennoeis?na stamatiso to podosfairo?

Reply author: BASILIS
Replied on: 30/10/2009 16:33:16
Προφανώς, τουλάχιστο για λίγο καιρό...Η τενοντίτιδα δεν περνάει εύκολα...σε κάποιες περιπτώσεις απλά μαθαίνεις να ζεις με αυτή!
Ο γιατρός θα σε συμβουλέψει καλύτερα

Replied on: 30/10/2009 17:28:05
toulaxiston me iremisate giati stin arxi tromaxa mipos einai kanenas xiastos!diladi xekourasi proteinete eseis e?

Replied on: 30/10/2009 17:51:33
YES!!!!!!!!

Replied on: 30/10/2009 23:18:52
diladi pagos i kamia krema den tha ehei apotelesma e?

Replied on: 31/10/2009 01:50:15
paidia vlepo oti exo k kapoious ponous mprosta sto gonato,k apo dexia k apo aristera!uparxei periptosi apo tin tenontitida pou pithanon eho,na me ponaei k mprosta sto gonato?an xerei kaneis as apantisei!

Replied on: 31/10/2009 08:01:21
Αγαπητέ Ζυγέ

Προφανώς έχεις "ξεσκίσει" (και "ξεφτελίσει" κλπ κλπ) το πόδι σου παίζοντας (αυτό το ηλίθιο το) ποδόσφαιρο...

Μόνιμη κίνηση σ' αυτό είναι το κλασσικό παράδειγμα:
"Καρφώνω κάτω το πόδι μου (προτεταμένο ή, κυρίως, ΛΥΓΙΣΜΕΝΟ) ΚΑΙ ΤΟ ΣΤΡΙΒΩ!!!

Κουΐζ:
Εσύ τι λες
Δεν το έχεις "ξεσκίσει"

Στην τενοντίτιδα ο πάγος κατά περίπτωση βοηθάει αρκετά... οι αλοιφές κάνουν μόνο στην τσέπη σου που τις αγοράζεις...

Περαστικά και προσοχή

Αντώνης Δραγώνας

ΥΓ: Φυσικά κι εγώ έπαιζα ποδόσφαιρο, αλλά σε χώμα με ελβιέλες... οπότε δεν καρφωνόταν κάτω το πόδι μου... μόνο γλυστρούσε!!!

Replied on: 31/10/2009 13:27:27
eyxaristo paidia gia tis sumvoules sas!alla einai dynato oi ponoi piso apo to gonato k ston dikefalo na exoun stamatisei,k na arxise na me ponaei to gonato mprosta?den mporo na to katalavo!

Reply author: ALEXANDROSG
Replied on: 31/10/2009 13:45:56
Όλα τα αθλήματα να είχαν εξαφανιστεί, με το ποδόσφαιρο μόνο να είχε απομείνει, καρδιολόγοι,ορθοπεδικοί και φυσιοθεραπευτές θα έκαναν πάντα χρυσές δουλειές. Όσο κι αν αυτό σας ενοχλεί, επαγγελματίες κι ερασιτέχνες ποδοσφαιριστές, θα είστε πάντα οι καλύτεροι πελάτες τους...

ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΓΕΩΡΓΙΟΥ

Replied on: 02/11/2009 20:10:57
ta exo paixei me to podi mou!oi ponoi ston dikefalo k stous tenontes stamatisan,k tora arxise na me ponaei to gonato apo mprosta,k merikes fores aristera,dexia k apo kato!ti exo re gmt?lete kanena minisko i to exo kourasei ypervolika?

Replied on: 02/11/2009 20:28:44
osoi eixate minisko i xerete kapoia pragmata gia afto,ti ponous k ti simptomata ehei?

Replied on: 02/11/2009 22:28:52
Προτείνω να σταματήσεις για ένα σοβαρό διάστημα το ποδόσφαιρο!
Ας πούμε για 2 μήνες!
Αυτό διότι είναι το καταστροφικότερο sport για τα ταλαίπωρα πόδια!!!

Αμα απλά έτρεχες, θα μπορούσες να το "παλέψεις" χωρίς να σταματήσεις...

Για να σε κάνω να καταλάβεις, εγώ έχω ΚΑΙ τους δύο (2) μηνίσκους κομμένους στην μέση... αλλά τρέχω!

Αντώνης Δραγώνας

Replied on: 02/11/2009 22:49:50
Σύγγαυρε συναγωνιστή, στο ξαναλέω:
Δες έναν γιατρό.

Reply author: AMFILOXIOS
Replied on: 03/11/2009 05:39:44
Καλημέρα και καλές προπονήσεις. Μήπως πρέπει να προβληματιστούμε ότι πολλές θλάσεις οπίσθιων μηριαίων έχουν προκύψει; Μήπως είναι η κατάληξη ενός άλλου προβλήματος που εκδηλώνεται εκεί;
Tώρα το πήγαινε στο γιατρό είναι μιά κουβέντα. Σέ ποιο γιατρό;
Λύσεις βρίσκουμε ή υπάρχει η κλασσική πρόταση σταματάμε να τρέχουμε;
Δεν το επεκτείνω μην θεωρηθεί ότι κατηγορούμε τους γιατρούς.
Σύντροφοι θέλει πολύ ψάξιμο και non stop.

Replied on: 03/11/2009 09:24:41
Έναν καλό ορθοπεδικό που να έχει πείρα και με αθλητές.

Reply author: Laga
Replied on: 03/11/2009 15:32:29
Προς zygos 7
Ο πόνος του μηνίσκου -τουλάχιστον στη δική μου περίπτωση- γινόταν αφόρητος όταν προσπαθούσα να σηκωθώ από το βαθύ κάθισμα. Επίσης όταν στεκόμουν στο πονεμένο πόδι και έστρεφα το σώμα από το γόνατο και πάνω. Αυτή είναι μια αφύσικη κίνηση αλλά πολύ ενδεικτική για πρόβλημα του μηνίσκου. Πάντως το πρόβλημα δεν μπορεί να στο διαγνώσει 100% ούτε ο ορθοπεδικός παρά μόνο μετά από μαγνητική τομογραφία.

Replied on: 03/11/2009 16:37:30
Laga ekana tin askisi me to vathy kathisma k den me ponouse idiaitera!alla dokimasa na stirixto sto podi pou me ponaei k to lugiza pano kato!k kapou sto gonato apo tin kato meria me ponouse ligo k eniotha san ena mikro krak na kanei!

Replied on: 03/11/2009 16:49:05
Zygos 7
Τι να σου πω... Κάθε περίπτωση είναι σίγουρα διαφορετική. Υπάρχουν τόσες υποπεριπτώσεις... κάκωση στον έσω ή στον έξω μηνίσκο, μερική ή ολική ρήξη και φαντάζομαι πολλά ακόμη... μην κάνουμε τους γιατρούς. Προσωπικά, όταν τα πράγματα έφτασαν στο απροχώρητο πήγα σε έναν ειδικό για να δώσω λύσεις. Θεωρώ ότι αυτό είναι το πιο συνετό που έχεις να κάνεις.

Replied on: 03/11/2009 18:58:33
laga esena se ponouse i perioxi sto minisko i k olo to gonato?giati emena me ponaei mia ekei pou einai o miniskos,mia sta aristera mia ligo pio pano apo to gonato konta sto mpouti!genika exo mikroponous alla se diaforetika meri kathe fora!

Replied on: 04/11/2009 11:46:37
Zygos 7
Δεν θυμάμαι που με πόναγε. Αλλά αυτό που δεν πρόκειται να ξεχάσω ποτέ, είναι το βασανιστικό μπλοκάρισμα της κλείδωσης -καταλαβαίνουν όσοι το έχουν βιώσει. Κάτι μεταξύ αφόρητου πόνου και πανικού... να μένει το γόνατο λυγισμένο και να νιώθεις πως δεν μπορείς να το επαναφέρεις σε τεντωμένη θέση. Τότε πια, επειδή έκανα αναρρίχηση και καταπονούσα τα πόδια με εξωπραγματικές ανορθώσεις από βαθιά καθίσματα, αποφάσισα πως ή έπρεπε να σταματήσω την αναρρίχηση ή να πάω στο χειρουργείο. Διάλεξα το δεύτερο και για την ώρα δεν το έχω μετανιώσει. Τι θα μου βγάλει στα γεράματα αυτή η απόφαση είναι άλλο θέμα…

Reply author: mpapadak
Replied on: 04/11/2009 13:19:01
Συνάδερφοι δρομείς καλο είναι να ακούσετε κάποιες γνώμες σχετικά με τους τραυματισμούς που σας προκύπτουν, αλλα σε καμία περίπτωση μην τις θεωρήσετε και θεραπεία.Προτείνω ανεπιφύλακτα άμεση επισκεψη σε ορθοπεδικό-αθλίατρο ή σε καποιον παρα πολύ καλό φυσικοθεραπευτή.
Η καλύτερη λύση.

Replied on: 04/11/2009 15:07:19
Συμφωνώ απόλυτα mpapadak
γι' αυτό 2 post παραπάνω έγραψα πως "Οταν τα πράγματα έφτασαν στο απροχώρητο πήγα σε έναν ειδικό"

Replied on: 04/11/2009 21:43:05
an ehei kapoios minisko,fainetai exoterika apo kanena priximo?ego merikes fores pou perpatao niotho to gonato mou san na trivetai kapos!etsi niotho

Reply author: Marvin
Replied on: 05/11/2009 19:16:33
Αν οντως αθλησε,που δεν εχω λογο να πιστεψω το αντιθετο,ειναι πολυ κακο αυτο που κανεις για το μελλον σου στο αθλημα που ακολουθεις.Επιβαλλεται να πας σε γιατρο και να κανεις παυση σε οποιαδηποτε δραστηριοτητα.Αν τωρα εχεις κατι ελαφριας μορφης,αν δεν το προσεξεις ισως καταληξει σε κατι μονιμο και καταδικαστικο.Κανε μια επισκεψη σε καποιο γιατρο και επειδη πιο πανω διαβασα οτι παιζεις ποδοσφαιρο,μιλα στον γιατρο της ομαδας σου ή στον προπονητη σου για αυτο.Αυτοι θα ξερουν να σε κατευθυνουν.Περαστικα και δρασε γρηγορα.

'''Εκείνο που η κάμπια θεωρεί τέλος του κόσμου ο δημιουργός το ονομάζει πεταλούδα...''

Replied on: 06/11/2009 20:44:26
pira ton giatro mou sti salonika na pao na me dei,alla epeidi polla xeirourgeia mou eipe apo vdomada!k ego afto skeftomai na kano!na stamatiso gia ligo kairo!ehei niosei kaneis apo sas afto pou niotho k ego?oti diladi merikes fores to gonato mou san na trivetaifovamai min xreiastei kamia egxeirisi na kano eite apo minisko eite kanena xiasto!makari na einai kamia apli kakosi!

Reply author: rockonskin
Replied on: 28/11/2009 11:07:40
Αντωνη τον τελευταιο καιρο σε προπονησεις μεγαλυτερης εντασης 4.30-4.50 μετα απο το 30λεπτο αρχιζει ενα τραβηγμα-καψιμο (χωρις να μπορω να πω με ακριβεια αν ειναι) στο δικεφαλο μηριαιο ή στον ημιυμενωδη μυ (αντιγραφω οπως τα ειδα σε σχεδιο ανατομιας!).
Ειδα καποια βελτιωση οταν σταματησα για λιγο τετοιες προπονησεις αλλα επανηλθε. Αυτο που παρατηρω ειναι οτι συμβαινει στις προπονησεις που κανω κυκλικα σε χορταρι γηπεδου και οχι στο βουνο και σε ανωμαλο που τρεχω συνηθως (ισως γιατι στο γηπεδο ειναι με πιο παρατεταμενο και σταθερο ρυθμο η καταπονηση).
Ειναι τενοντιτιδα αυτο? τι μπορω να κανω για να το θεραπευσω (αλοιφες(!), κρυα, διατασεις)?

(υγ. Εχω μια κρυφη υποψια οτι μπορει να οφειλεται στους συνεχομενους αριστεροστροφους κυκλους του ποδ.γηπεδου)

Για πες μια γνωμη και εσυ
Ευχαριστω

Reply author: Juls
Replied on: 02/12/2009 10:58:06
quote:
Originally posted by rockonskin

Αντωνη τον τελευταιο καιρο σε προπονησεις μεγαλυτερης εντασης 4.30-4.50 μετα απο το 30λεπτο αρχιζει ενα τραβηγμα-καψιμο (χωρις να μπορω να πω με ακριβεια αν ειναι) στο δικεφαλο μηριαιο ή στον ημιυμενωδη μυ (αντιγραφω οπως τα ειδα σε σχεδιο ανατομιας!).
Ειδα καποια βελτιωση οταν σταματησα για λιγο τετοιες προπονησεις αλλα επανηλθε. Αυτο που παρατηρω ειναι οτι συμβαινει στις προπονησεις που κανω κυκλικα σε χορταρι γηπεδου και οχι στο βουνο και σε ανωμαλο που τρεχω συνηθως (ισως γιατι στο γηπεδο ειναι με πιο παρατεταμενο και σταθερο ρυθμο η καταπονηση).
Ειναι τενοντιτιδα αυτο? τι μπορω να κανω για να το θεραπευσω (αλοιφες(!), κρυα, διατασεις)?

(υγ. Εχω μια κρυφη υποψια οτι μπορει να οφειλεται στους συνεχομενους αριστεροστροφους κυκλους του ποδ.γηπεδου)

Για πες μια γνωμη και εσυ
Ευχαριστω

έχω θλάση χαμηλά στον δεξιό μηριαίο δικέφαλο, Ο γιατρός με έστειλε και έκανα υπέρηχο για να δούμε το μέγεθος της θλάσης και την κατάσταση του δικέφαλου.

Αυτό που βρήκε ο υπέρηχος είναι ότι αρχικά η θλάση είναι παλαιότερη και ότι οι 7 φυσιοθεραπείες που έκανα εντωμεταξύ έχουν επιταχύνει την φυσική αποκατάσταση του δικέφαλου.

Εναλλακτικά θα μπορούσα (σε νέα θλάση ή πολύ εκτεταμένη) να κάνω ένχυση στο σημείο αντιφλεγμονώδες. Τέλειος ακίνδυνο και συνηθισμένο σε μεγάλα χτυπήματα.

Για θεραπεία κάνω πολλές διατάσεις μέσα στην ημέρα (δικεφάλους & τετρακέφαλους), παίρνω voltaren, και στα πλαίσια της φυσιοθεραπείας (πέρα από ρεύματα υπέρηχους κλπ) μασάζ και πάγο μετά.

Πάντως αν και την αρχική θλάση την έπαθα κάνοντας κατοστάρια……. Έχω την εντύπωση (ίσως να είναι και χαζομάρα) ότι μπορεί να οφείλετε στην ανισομερή επιβάρυνση των ποδιών λόγο του στίβου.

Τρέχω αριστερόστροφα και το πρόβλημα είναι στον δεξιό δικέφαλο (που τεντώνεται περισσότερο να σπρώξει στις στροφές??!)

Ελπίζω να σε βοήθησα λίγο rockoskin.

Reply author: mtbiker
Replied on: 02/12/2009 13:22:01
Γυρίστε και λίγο δεξιόστροφα ρε παιδιά,προσέχοντας
τους απέναντι βέβαια.

Pain is temporary.
Trophies last forever !

Replied on: 02/12/2009 18:50:57
Καλησπέρα

Ο ημιτενοντώδης ΚΑΙ ο ημιυμενώδης είναι οι εσωτερικοί οπίσθιοι μηριαίοι, που έχουν ΚΑΙ την υποχρέωση να στρίβουν το πόδι (ΚΑΤΩ από το γόνατο!!!) ΠΡΟΣ ΤΑ ΜΕΣΑ!!!

Αρα:
Σε αριστερόστροφη διαδρομή "ξεσκίζεις" τους μύες - τένοντες αυτούς στο ΔΕΞΙ σου πόδι!!!

ΠΕΡΑΣΤΙΚΑ!!!

Λύση είναι να ΜΗΝ ΑΚΟΛΟΥΘΕΙΣ ΜΕ ΤΟ ΠΕΛΜΑ ΤΟΥ ΔΕΞΙΟΥ ΣΟΥ ΠΟΔΙΟΥ ΤΗΝ ΕΦΑΠΤΟΜΕΝΗ ΤΗΣ ΣΤΡΟΦΗΣ ΤΟΥ ΣΤΙΒΟΥ!!!
Δηλαδή, να μην "στρίβεις" το κάτω μέρος του ποδιού σου προς τα μέσα, αλλά να το διατηρείς ελαφρά σε "απόκλιση"...

Αντώνης Δραγώνας

ΥΓ: Πέστε περαστικά ΚΑΙ σε όλους τους ορθοπεδικούς κλπ κλπ, που ΔΕΝ ΣΥΝΔΥΑΣΑΝ (ΠΟΤΕ) τον πόνο/ φλεγμονή στους τένοντες αυτών των μυών με την ΕΣΩ ΣΤΡΟΦΗ του ποδιού...

Reply author: Zinia Sanoudou
Replied on: 02/12/2009 21:11:06
Κατα πάσα πιθανότητα φίλε Rockonskin το πρόβλημα σου δεν είναι σοβαρό. Τις περισσότερες φορές ευθύνεται η αδυναμία ενός μυός σε σχέση με τους ανταγωνιστές του ή και τους συναγωνιστές του. Οταν είχα και γω αυτό το πρόβλημα με το δικέφαλο η αδυναμία δεν ήταν στον δικέφαλο αλλά στους προσαγωγούς .Μόλις έκανα λοιπόν μια προφόρτιση στους προσαγωγούς (μερικές ασκήσεις δηλαδή) η δύναμη του δικεφάλου αυξήθηκε μεμιάς. Οπότε δυναμώνοντας τους προσαγωγούς βελτιώθηκε και ο δικέφαλος. Όλα είναι συνδεδεμένα στην ίδια αλυσίδα και χρειάζονται έλεγχο όταν παρουσιαστεί κάποιο πρόβλημα. Ένας καλός φυσιοθεραπευτής μπορεί να το κάνει.

Reply author: reladic
Replied on: 02/12/2009 21:47:14
Αυτό που λέει η ζίνια είναι σωστό.Προ δυμήνου είχα πρόβλημα σε τετρακέφαλο, (νόμιζα ότι είχα θλάση)οταν πήγα σε φυσιοθεραπευτή μου είπε ότι ευθυνόταν κάποιος "ανταγωνιστής" μυς.Μου είχε τοποθετήσει αυτές τις αυτοκόλητες λορίδες στους ανάλογους μυές και στο τριήμερο οι πόνοι είχαν φύγει.Επείσης μου είχε συστήνει να δουλέψω πλάγιους κοιλιακούς για καλύτερα αποτελέσματα καθώς μου είχε εξηγήσει ότι το όλο θέμα ξεκινούσε από εκεί!!!Πολλές φορές η αιτία είναι καλά κρυμένη και θέλει καλό γιατρό για να την βρεί.

RunningNews.gr Forum : http://forum.runningnews.gr/

© RunningNews.gr

Close Window