Print Page | Close Window

Λαγονοκνημιαία ταινία

Printed from: RunningNews.gr Forum
Topic URL: http://forum.runningnews.gr/topic.asp?TOPIC_ID=3852
Printed on: 02/10/2014

Topic:

Topic author: Brazil
Subject: Λαγονοκνημιαία ταινία
Posted on: 14/11/2009 19:57:55
Εδώ και τρεις εβδομάδες μου διεγνώσθη λαγονοκνημιαία ταινία. Στον ημιμαραθώνιο Ελευσίνα-Μέγαρα, στο 11χλμ έβγαλα φουσκάλα στο δεξί πόδι με αποτέλεσμα να "ρίξω" το βάρος στο αριστερό και λόγω κακής εργοφυσιολογίας την έπαθα... Εχω κάνει περίπου 10 επισκεψεις στον φυσιοθεραπευτή, αλλά όταν πηγαίνω στο γύπεδο για να δοκιμάσω το πόδι, στα 5 λεπτά με αναγκάζει να σταματήσω. Γνωρίζει κανείς πόσο καιρό κρατάει αυτή η ιστορία...

Replies:

Reply author: jkassot
Replied on: 14/11/2009 21:35:55
Όταν το έπαθα εγώ πριν ενάμιση χρόνο μου κράτησε περίπου ένα μήνα κατά τον οποίο περιόρισα τα εβδομαδιαία χιλιόμετρα σε λιγότερο από 40. Έκανα το πολύ 6Κ την φορά και σε ρυθμό αρκετά χαλαρό. Δεν χρειάστηκε να κάνω φυσιοθεραπεία, ούτε πήγα σε γιατρό.
Καθώς η ενόχληση υποχωρούσε σταδιακά αύξανα τόσο τα χιλιόμετρα όσο και την ένταση μέχρι που ενανήλθα στην πρότερη κατάσταση.
Νομίζω ότι το έπαθα όταν αύξησα απότομα τον όγκο χιλιομέτρων και την ένταση ενώ ακόμη ήμουν αρχάριος και το μυϊκό μου σύστημα χαλαρό.
Όμως κάθε περίπτωση είναι διαφορετική και ίσως η βλάβη που έπαθε η δική σου λαγοκνημιαία να είναι περισσότερο ή λιγότερο σοβαρή από τη δική μου και να χρειάζεται διαφορετική αντιμετώπιση.

Reply author: KostasPVol
Replied on: 14/11/2009 21:47:34
Δημήτρη περαστικά!

Reply author: Brazil
Replied on: 14/11/2009 22:44:43
jkassot σε ευχαριστώ για την ενημέρωσή σου, αλλά εγώ όταν προσπαθώ να τρέξω, πριν περάσουν 10 λεπτά και αφού κάνω διατάσεις ο πόνος με σταματά (στο σημείο του γονάτου). Και να φανταστείς ότι δεν πηγαίνω κάτω απο 7 το χλμ. Στο δεύτερο 400άρι με ενοχλεί τόσο που δεν μπορώ να συνεχίσω. Θα πάω αύριο μια βόλτα στο γύπεδο και θα προσπαθήσω ξανά. Και κάτι τελευταίο. Στο μέλλον θα έχω ευπάθεια;

brazil

Replied on: 14/11/2009 22:46:15
Κώστα, ευχαριστώ για την ευχή και συγχαρητήρια για την επιδοσή σου στο Μαραθώνιο!!!

brazil

Replied on: 14/11/2009 23:13:20
Κι εγώ σ'ευχαριστώ Δημήτρη!

Δες κι αυτά:

http://www.runningnews.gr/snitzforum/topic.asp?TOPIC_ID=3004

http://www.runningnews.gr/snitzforum/topic.asp?TOPIC_ID=773

http://www.runningnews.gr/snitzforum/topic.asp?TOPIC_ID=273

Replied on: 14/11/2009 23:57:22
Κώστα όλα αυτά είναι αρκετά ενημερωτικά και ενδιαφέροντα και μπορώ να πω, πως πήρα λίγο κουράγιο. Οχι ότι είμαι ο μόνος που το έχω, αλλά βλέπω ότι 3 εβδομάδες δεν βελτιώνεται και ήμουν έτοιμος να κάνω μαγνητική μήπως έχω μερική ρήξη μηνίσκου. Ευχαριστώ και πάλι!

brazil

Replied on: 15/11/2009 00:08:23
Τίποτα Δημήτρη, εύχομαι να περάσει σύντομα! Πάντως αν κάνεις και μαγνητική, δεν έχεις να χάσεις κάτι. Εκτός κι αν είναι απόλυτα σίγουρο ότι δεν έχει να προσφέρει κάτι επιπλέον.

Reply author: dpkouk
Replied on: 15/11/2009 10:41:01
περαστικα συνονοματε...τοχα το μαη επι 1,5 δεν ετρεχα, ειχα προβλημα ακομα και να περπατησω στην αρχη.πηρα αντιφλεγμονωδη απο το γιατρο μου.
δες στο runnersworld.com youtube.com (γραψε ITBS SYNDROME) ασκησεις διατασεων, οπως και τα αρθρα που σου δωσε ο κωστας.θελει υπομονη, ξεκουραση,πολλες διατασεις.μην τρελαινεσαι, μπορα ειναι θα περασει...

Όλα είναι σχετικά, άρα κι ανεκτά...

Replied on: 15/11/2009 18:41:11
Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας. Δημήτρη από τη Σπάρτη όντως είδα αυτά που προτείνεις και μπορώ να πω ότι με ενημέρωσαν αρκετά. Σας ευχαριστώ όλους, οι συμβουλές και οι προτάσεις σας ήταν καλύτερες απ' όλες τις συνεδρίες στον φυσιοθεραπευτή. Αύριο που θα πάω στο γύπεδο για να δοκιμάσω το πόδι θα σας ενημερώσω πως τα πήγα.

Replied on: 15/11/2009 19:41:36
προς θεου δεν υποκαθιστουμε ειδικους..εννοειται πως οσα λεμε ειναι συμπληρωματικα...

Reply author: ALEXANDROSG
Replied on: 15/11/2009 20:33:00
Brasil, την έχω πατήσει κι εγώ πέρσι μ'αυτή τη ρημάδα την ταινία. Ανάμεσα στ'άλλα που έκανα είναι ότι ξέχασα για πολλούς μήνες το κατηφορικό τρέξιμο. Τώρα είμαι πολύ καλά, αλλά όταν "τσιμπάω" λίγο το ρυθμό στις κατηφόρες, ψιλοενοχλεί.

ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΓΕΩΡΓΙΟΥ

Replied on: 19/11/2009 00:02:41
Λέγε μου τέτοια τώρα Αλέξανδρε...πάντως σήμερα έκανα 4χλμ χαλαρά στο ταρτάν χωρίς ενόχληση. Δηλαδη πάντα στο μέλλον θα θέλει προσοχή;

brazil

Reply author: aad
Replied on: 19/11/2009 11:03:36
Brazil...

Μετά από πολύ σκέψη και μελέτη κατέληξα ότι είμαι ομοιοπαθής!!!
Μετά από 38 μήνες προπόνηση και αγώνες... ξαφνικά μου "έσκασε μύτη" κάπου στο 24-25 του Μαραθωνίου τς Αθήνας, με κούτσανε στο 31,5 και με έστειλε οριστικά σπίτι μου στο 37...

Αυτό που ΔΕΝ μπορώ να συνδέσω σωστά είναι ΠΩΣ και ΓΙΑΤΙ εμφανίσθηκε το πρόβλημα ακριβώς τώρα, που έκανα ό,τι κάνω πάντα (και, μάλλον, λιγότερη προπόνηση - επιβάρυνση) και ΔΕΝ εμφανίσθηκε νωρίτερα, όταν έκανα και πολλές υπερβολές!!!

Πάντως... η αίσθηση που δημιουργεί είναι ΠΟΝΟΣ "μουντός", αλλά "ΕΞΑΝΤΛΗΤΙΚΟΣ" και με αναγκάζει να σταματήσω να τρέχω...
Αυτό που με εντυπωσίασε και στον μαραθώνιο, όπου μου πρωτοεμφανίσθηκε το πρόβλημα, αλλά και σε ένα 10αράκι την περασμένη Πέμπτη και στον Γοργοπόταμο την περασμένη Κυριακή, είναι ότι, όσο αντέχεις να υπομείνεις τον πόνο και συνεχίζεις να τρέχεις, τρέχεις πονώντας!...
Αλλά, αν σταματήσεις, ΔΕΝ ξαναξεκινάς!!!
Πονούσα "κούφια" μέχρι το 31,5, όπου σταμάτησα για να κάνω (???) κάποιες διατάσεις, αλλά, μετά, ΔΕΝ μπορούσα (για ώρα) ούτε να περπατήσω!!!

Και χτες το βράδυ πάλι, βγήκα για να δω πως πάει στο τρέξιμο (γιατί πχ. τις σκάλες, που δεν μπορούσα ούτε να ανέβω, ούτε να κατέβω με "συνεχόμενα" βήματα, τώρα τις ανεβοκατεβαίνω προσεκτικά αλλά χωρίς έντονη ενόχληση...) και ο μουντός πόνος ήταν συνέχεια εκεί και κυρίως περπατούσα...

Θα προσθέσω κι άλλες διατάσεις και βλέπουμε...

Αντώνης Δραγώνας

ΥΓ: Εχω τσαντιστεί ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ, που με "έστειλε" το πρόβλημα στον Μαραθώνιο της Αθήνας και, επίσης, επειδή πάλι φέτος έχω πρόβλημα στην περίοδο (την μεταμαραθώνια), που παραδοσιακά πετυχαίνω τις καλύτερες επιδόσεις μου...

Replied on: 19/11/2009 12:34:15
η κατηφορα αντωνη ειναι κυριως το προβλημα κι οχι η ανηφορα

Reply author: ALEXANDROSG
Replied on: 19/11/2009 16:36:15
Μακριά από κατηφόρες, παίδες, όσο έχουμε σε έξαρση το πρόβλημα.Το καλοκαίρι, σε βασική προετοιμασία ορεινού αγώνα, ανέβαινα τις σκάλες σε πολυώροφο κτίριο-τα γνωστά σκαλάκια στην ορολογία μας- και επέστρεφα στο ισόγειο με το ...ασανσέρ!

ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΓΕΩΡΓΙΟΥ

Replied on: 19/11/2009 17:06:13
quote:
Originally posted by ALEXANDROSG

Μακριά από κατηφόρες, παίδες, όσο έχουμε σε έξαρση το πρόβλημα.Το καλοκαίρι, σε βασική προετοιμασία ορεινού αγώνα, ανέβαινα τις σκάλες σε πολυώροφο κτίριο-τα γνωστά σκαλάκια στην ορολογία μας- και επέστρεφα στο ισόγειο με το ...ασανσέρ!

ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΓΕΩΡΓΙΟΥ

καλοοοοοος....οντως ετσι ειναι...

Reply author: sabbas1
Replied on: 19/11/2009 20:00:54
Το συνδρομο της λαγονοκνημιαιας ταινιας κατατασσεται στα συνδρομα υπερχρησης ή αλλιως υπερκαταπονησης και ειναι η "προικα" του 90% των δρομεων! Αυξημενο σωματικο βαρος, αποτομη αυξηση χιλιομετρικου ογκου(ημερησια ή και εβδομαδιαια), ανατομικες "δυσμορφιες" περονης(ανω ακρου) και ακρου ποδος, ακαταλληλα και φθαρμενα παπουτσια, ειναι μερικες απο τις αιτιες που μπορουν να προκαλεσουν το συνδρομο αυτο.
Οπως και να χει σχεδον ολους μας θα μας "επισκεφτει" καποτε. Το πως θα το αντιμετωπισουμε εξαρταται απο την ενταση των ενοχλησεων.
1ον: Πονος ο οποιος προκαλειται κατα την διαρκεια που τρεχουμε αλλα δεν αυξανεται σε ενταση υποχωρει και μετα την προπονηση. Κανουμε διαταση στην λαγονοκνημιαια ταινια-ειναι εντελως ΕΙΔΙΚΗ ΔΙΑΤΑΣΗ-4 ΕΩς 5 φορες ημερησιως απο 10-15 επαναληψεις, εφαρμογη παγου.
2ον:Πονος ο οποιος δεν υποχωρει μετα την προπονηση ή υποχωρει ωρες μετα(επιμενων αλγος). Ελαττωνουμε την ενταση και τον ογκο της προπονησης μας καθως και την εβδομαδιαια συχνοτητα κατα 50% τουλαχιστον. Εφαρμοζουμε τις διατασεις οποως παραπανω-προσοχη! τουλαχιστον 4 εως 5 φορες ημερησιως-καθως και ασκησεις ενδυναμωσεις του πασχων ισχιου-γονατος με εμφαση στους απαγωγους του ισχιου, εφαρμογη παγου.Στα ρεπο μας επισκεφτομαστε Φυσικοθεραπευτη και κανουμε laser, shock wave, deep friction(εγκαρσιες μαλαξεις στην ταινια)
3ον:Πονος ο οποιος προκαλειται κατα την προπονηση δυναμωνει και δεν μας αφηνει να βγαλουμε την προπονηση. Συνεχιζουμε τις προπονησεις ΕΛΑΤΤΩΜΕΝΕΣ ΚΑΤΑ 80% απο αποψη εντασης και συχνοτητας-ογκου ή στρεφομαστε προς εναλλακτικου ειδους ασκηση π.χ ποδηλατο κολυμβηση περπατημα. Διατασεις, laser,shock wave, deep friction.
4ον:Πονος ο οποιος προκαλειται στην προπονηση ή τον αγωνα(συνηθεστερα) αυξανεται σε τετοια ενταση που μας αναγκαζει να εγκαταλειψουμε, δεν υποχωρει μετα και ειναι παρον και κατα την ηρεμια.
Επισκεπτομαστε ορθοπεδικο και λαμβανουμε φαρμακευτικη αγωγη για 7-10 ημερες(περαιτερω ληψη φαρμακων ειναι ασκοπη και περισσοτερο κακο κανει παρα καλο) , φυσικοθεραπεια οπως την περιεγραψα πιο πανω και ΗΠΙΕΣ ΠΟΛΥ ΗΠΙΕΣ ΔΙΑΤΑΣΕΙΣ. Εφοσον ο πονος σταματησει κατα την ηρεμια ή εργασια μας ξεκιναμε δειλα-δειλα σε διαδρομο να περπατο-τρεξουμε στα ορια που μας υποδεικνυει το γονατο μας και σταδιακα και με την παροδο των ημερων ή και εβδομαδων βγαινουμε εξω για προπονηση ακολουθωντας τις αρχες του 2ον ή του 3ον.
Η φυσικη ιστορια της νοσου(εξελιξη) εφοσον αντιμετωπιστει οπως περιγραφω ειναι απο 6 εβδομαδες εως και 4 μηνες.
Εαν αντιμετωπιστει επιπολεα τοτε εμφανιζει υποτροπιαζουσα φυση με συνεπεια ελαττωμενες επιδοσεις, συχνες εγκαταλειψεις στους αγωνες και σε εξαιρετικα σπανιες περιπτωσεις χειρουργικος καθαρισμος με οτι αυτο συνεπαγεται!

Στην διαθεση σας για οποιαδηποτε αλλη πληροφορια.

ΦΤΑΣΕ ΟΠΟΥ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ!

Reply author: rockonskin
Replied on: 19/11/2009 20:23:28
quote:
Originally posted by sabbas1

Το συνδρομο της λαγονοκνημιαιας ταινιας κατατασσεται στα συνδρομα υπερχρησης ή αλλιως υπερκαταπονησης και ειναι η "προικα" του 90% των δρομεων! Αυξημενο σωματικο βαρος, αποτομη αυξηση χιλιομετρικου ογκου(ημερησια ή και εβδομαδιαια), ανατομικες "δυσμορφιες" περονης(ανω ακρου) και ακρου ποδος, ακαταλληλα και φθαρμενα παπουτσια, ειναι μερικες απο τις αιτιες που μπορουν να προκαλεσουν το συνδρομο αυτο.
Οπως και να χει σχεδον ολους μας θα μας "επισκεφτει" καποτε. Το πως θα το αντιμετωπισουμε εξαρταται απο την ενταση των ενοχλησεων.
1ον: Πονος ο οποιος προκαλειται κατα την διαρκεια που τρεχουμε αλλα δεν αυξανεται σε ενταση υποχωρει και μετα την προπονηση. Κανουμε διαταση στην λαγονοκνημιαια ταινια-ειναι εντελως ΕΙΔΙΚΗ ΔΙΑΤΑΣΗ-4 ΕΩς 5 φορες ημερησιως απο 10-15 επαναληψεις, εφαρμογη παγου.
2ον:Πονος ο οποιος δεν υποχωρει μετα την προπονηση ή υποχωρει ωρες μετα(επιμενων αλγος). Ελαττωνουμε την ενταση και τον ογκο της προπονησης μας καθως και την εβδομαδιαια συχνοτητα κατα 50% τουλαχιστον. Εφαρμοζουμε τις διατασεις οποως παραπανω-προσοχη! τουλαχιστον 4 εως 5 φορες ημερησιως-καθως και ασκησεις ενδυναμωσεις του πασχων ισχιου-γονατος με εμφαση στους απαγωγους του ισχιου, εφαρμογη παγου.Στα ρεπο μας επισκεφτομαστε Φυσικοθεραπευτη και κανουμε laser, shock wave, deep friction(εγκαρσιες μαλαξεις στην ταινια)
3ον:Πονος ο οποιος προκαλειται κατα την προπονηση δυναμωνει και δεν μας αφηνει να βγαλουμε την προπονηση. Συνεχιζουμε τις προπονησεις ΕΛΑΤΤΩΜΕΝΕΣ ΚΑΤΑ 80% απο αποψη εντασης και συχνοτητας-ογκου ή στρεφομαστε προς εναλλακτικου ειδους ασκηση π.χ ποδηλατο κολυμβηση περπατημα. Διατασεις, laser,shock wave, deep friction.
4ον:Πονος ο οποιος προκαλειται στην προπονηση ή τον αγωνα(συνηθεστερα) αυξανεται σε τετοια ενταση που μας αναγκαζει να εγκαταλειψουμε, δεν υποχωρει μετα και ειναι παρον και κατα την ηρεμια.
Επισκεπτομαστε ορθοπεδικο και λαμβανουμε φαρμακευτικη αγωγη για 7-10 ημερες(περαιτερω ληψη φαρμακων ειναι ασκοπη και περισσοτερο κακο κανει παρα καλο) , φυσικοθεραπεια οπως την περιεγραψα πιο πανω και ΗΠΙΕΣ ΠΟΛΥ ΗΠΙΕΣ ΔΙΑΤΑΣΕΙΣ. Εφοσον ο πονος σταματησει κατα την ηρεμια ή εργασια μας ξεκιναμε δειλα-δειλα σε διαδρομο να περπατο-τρεξουμε στα ορια που μας υποδεικνυει το γονατο μας και σταδιακα και με την παροδο των ημερων ή και εβδομαδων βγαινουμε εξω για προπονηση ακολουθωντας τις αρχες του 2ον ή του 3ον.
Η φυσικη ιστορια της νοσου(εξελιξη) εφοσον αντιμετωπιστει οπως περιγραφω ειναι απο 6 εβδομαδες εως και 4 μηνες.
Εαν αντιμετωπιστει επιπολεα τοτε εμφανιζει υποτροπιαζουσα φυση με συνεπεια ελαττωμενες επιδοσεις, συχνες εγκαταλειψεις στους αγωνες και σε εξαιρετικα σπανιες περιπτωσεις χειρουργικος καθαρισμος με οτι αυτο συνεπαγεται!

ΦΤΑΣΕ ΟΠΟΥ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ!

+1000
To πληρεστερο και χρησιμοτερο ποστ που γραφτηκε εδω και καιρο!

Replied on: 19/11/2009 20:37:20
Ευχαριστω για τα καλα σου λογια , απλα λογω επαγγελματος(Φυσικοθεραπευτης) γνωριζω τα μυοσκελετικα προβληματα αλλα και ως δρομεας θλιβομαι οταν βλεπω φιλους δρομεις ερμαια των ΜΣΑΦ(μη στεροειδη αντιφλεγμονωδη φαρμακα) και να αναμενουν ετσι την ιαση τους! Θα πρεπει καποτε οι θεραποντες ιατροι να σκυψουν με περισσοτερη συνεση σε αυτους τους πασχοντες κι οχι να τους οδηγουν , με ελαφρα την καρδια στην καταθλιψη!!!(αλλη μια παρενεργεια των ΜΣΑΦ)

ΦΤΑΣΕ ΟΠΟΥ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ!

Reply author: kynouros
Replied on: 19/11/2009 23:49:53
quote:

Ευχαριστω για τα καλα σου λογια , απλα λογω επαγγελματος(Φυσικοθεραπευτης) γνωριζω τα μυοσκελετικα προβληματα αλλα και ως δρομεας θλιβομαι οταν βλεπω φιλους δρομεις ερμαια των ΜΣΑΦ(μη στεροειδη αντιφλεγμονωδη φαρμακα) και να αναμενουν ετσι την ιαση τους! Θα πρεπει καποτε οι θεραποντες ιατροι να σκυψουν με περισσοτερη συνεση σε αυτους τους πασχοντες κι οχι να τους οδηγουν , με ελαφρα την καρδια στην καταθλιψη!!!(αλλη μια παρενεργεια των ΜΣΑΦ)

ΦΤΑΣΕ ΟΠΟΥ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ!

Σωστός ο συνάδελφος

----------------------
X-Poros Triathlon, run swim mtb
www.x-poros.gr

Replied on: 20/11/2009 00:50:11
Αλέξανδρε η συμβουλή σου είναι χρήσιμη και θα την έχω κατά νου.
Αντώνη, αυτό που κατάλαβα είναι ότι βασικό είναι η ξεκούραση και οι διατάσεις. Επίσης, μάλλον δεν έχει να κάνει με το αν προπονηθεί κανείς πολύ. Μπορεί και με λίγη προπόνηση, αλλά με λάθος τρόπο ή το συνεχές τρέξιμο στην άσφαλτο να προκαλέσουν τον τραυματισμό. Όπως και να έχει, θα το υποστούμαι και θα το ξεπεράσουμε και αυτό....γιατί αγαπάμε το τρέξιμο.

brazil

Replied on: 20/11/2009 00:58:45
Φίλε Αντώνη, να μην τσαντίζεσαι που σταμάτησες στον Μαραθώνιο, διότι προέχει η υγεία μας. Εξάλλου δεν είμαστε (τουλάχιστο εγώ) αθλητές, αλλά αθλούμενοι. Εμένα μου πήρε ένα μήνα. Χθες ξεκίνησα να κάνω τα πρώτα μου 4χλμ με πολύ αργό ρυθμό. Εχω κάνει περίπου 7-8 επισκέψεις στον φυσιοθεραπευτή. Μου έκανε διατάσεις, ρεύμα, υπέρηχους κλπ. Αλλά μάλλον το βασικότερο όλον είναι η ξεκούραση. Θέλει περίπου μήνα. Επίσης, απ' όσο μαθαίνω, η συνεχής προπόνηση στην άσφαλτο δεν είναι και το καλύτερο για τα πόδια μας, όπως και οι κατηφόρες που γράφει και ο Αλέξανδρος.
Υπομονή, γιατί αγαπάμε το τρέξιμο. Και αυτό θα περάσει.

brazil

Replied on: 20/11/2009 01:05:56
quote:

ΦΤΑΣΕ ΟΠΟΥ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ!

Ευχαριστούμε πολύ για την ενημέρωση. Πραγματικά τα αποσαφήνισες γύρω από αυτό το θέμα. Και πάλι ευχαριστούμε!

brazil

Reply author: spyros1976
Replied on: 20/11/2009 07:27:16
Σάββα έχεις κάποιο link Που να δείχνει τη συγκεκριμένη διάταση;

Replied on: 20/11/2009 07:49:27
σπυρο:

http://www.youtube.com/watch?v=aQ7xSCJWa3I

http://www.youtube.com/watch?v=5RC7VH3bEB4&feature=related

Replied on: 20/11/2009 10:41:14
quote:
Originally posted by dpkouk

σπυρο:

http://www.youtube.com/watch?v=aQ7xSCJWa3I

http://www.youtube.com/watch?v=5RC7VH3bEB4&feature=related

Περισσοτερο διαφωτιστικα links απο αυτα δεν γινεται. Πολυ καλα, μπραβο!

ΦΤΑΣΕ ΟΠΟΥ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ!

Replied on: 20/11/2009 13:08:10
quote:
Originally posted by kynouros

quote:

ΦΤΑΣΕ ΟΠΟΥ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ!

Σωστός ο συνάδελφος

----------------------
X-Poros Triathlon, run swim mtb
www.x-poros.gr

Μου αρεσε πολυ το X-Poros. Στο επομενο θα φροντισω να ειμαι εκει.

ΦΤΑΣΕ ΟΠΟΥ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ!

Reply author: ALEXANDRA
Replied on: 20/11/2009 15:08:35
Ερώτηση προς τους φυσιοθεραπευτές του forum-μέχρι να κάνω την μαγνητική: έχω μια ενόχληση στο εξωτερικό του γονάτου (κόνδυλο). Όταν περπατάω δε με ενοχλεί. Ενοχλεί όταν τρέχω και όταν κάθομαι όπου μετά από κάποια ώρα νιώθω την ανάγκη να τεντώσω το πόδι. Επίσης, όταν κάθομαι σταυροπόδι και πιέσω με το καλό πόδι το άλλο που πονάει, νιώθω την ενόχληση. Είναι αυτό λαγοκνημιαία τανία; Μόνο σε εκείνο το σημείο πονάω, Όχι στο hip.

Life is full of surprises

Reply author: MANOLIS
Replied on: 20/11/2009 16:35:21
αλεξανδρα καλη μου

http://www.sdyp.gr/medical/2008/gonato_dromea1_markeas.html

Replied on: 20/11/2009 17:05:41
quote:
Originally posted by MANOLIS

αλεξανδρα καλη μου

thanks! το είχα βρει αυτό και ήταν το καλύτερο απ΄όλα όσα είχα διαβάσει αλλά δε μου απαντάει στην ερώτησή μου....από την άλλη τι το ψάχνω....ITBS θα έχω, θέλω δε θέλω....ΜΑ ΠΟΤΕ ΘΑ ΠΕΡΑΣΕΙ?????

Replied on: 20/11/2009 17:33:13
θελει πολληηηηηη υπομονη....

Replied on: 20/11/2009 17:36:34

Replied on: 20/11/2009 19:05:52
quote:
Originally posted by ALEXANDRA

quote:
Originally posted by MANOLIS

αλεξανδρα καλη μου

thanks! το είχα βρει αυτό και ήταν το καλύτερο απ΄όλα όσα είχα διαβάσει αλλά δε μου απαντάει στην ερώτησή μου....από την άλλη τι το ψάχνω....ITBS θα έχω, θέλω δε θέλω....ΜΑ ΠΟΤΕ ΘΑ ΠΕΡΑΣΕΙ?????

Το να προσπαθησουμε να βγαλουμε διαγνωση απο εδω θα ειναι κατι σαν το "σπασμενο τηλεφωνο" που παιζαμε παιδια. Ωστοσο θα κανω μια προσπαθεια , κυριως για την πληροφορηση σου.
Τα στοιχει που μας δινεις ειναι ελλειπη και δεν φτανουν για να βγαλουμε διαγνωση.
1ον:Ο πονος στην περιοχη που αναφερεις ειναι δυνατο να προερχεται και απο αλλες δομες οπως ο εξω μηνισκος, πλαγιος συνδεσμος, ιγνυακος τενοντας, ή και νευρικης φυσεως οπως πιεση του ισχιακου νευρου στην οσφυ , πιεση περονιαιου στην περονη ή αρθρικο προβλημα στο ισχιο.
Αν οτιδηποτε απο τα παραπανω συμβαινει , πλην ,της λαγονοκνημιαιας ταινιας τοτε η μαγνιτικη μαλλον θα μπερδεψει παρα θα ξεδιαλυνει τα πραγματα.
Ξερω πως σε μπερδευω, ομως τα παραπανω ειναι τα ελαχιστα που πρεπει να βαλει καποιος στο μυαλο ταου για να οδηγηθει στην διαγνωση.
2ον:Δεν αναφερεις αν εχει γινει ακτινολογικος ελεγχος και αν εχει γινει τι εδειξε?
3ον: Για το ποτε θα περασει εχω ηδη απαντησει για την παθηση αυτη σε προηγουμενη απαντηση. 6 εβδομαδες εως και 4 μηνες αν φροντιστει καταλληλα.
Ελπιζω κατι να προσθεσα στην πληροφορηση σου.
Στην διαθαεση σου για οτιδηποτε αλλο χρειαστεις.

ΦΤΑΣΕ ΟΠΟΥ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ!

Replied on: 21/11/2009 00:10:52
[

Το να προσπαθησουμε να βγαλουμε διαγνωση απο εδω θα ειναι κατι σαν το "σπασμενο τηλεφωνο" που παιζαμε παιδια. Ωστοσο θα κανω μια προσπαθεια , κυριως για την πληροφορηση σου.
Τα στοιχει που μας δινεις ειναι ελλειπη και δεν φτανουν για να βγαλουμε διαγνωση.
1ον:Ο πονος στην περιοχη που αναφερεις ειναι δυνατο να προερχεται και απο αλλες δομες οπως ο εξω μηνισκος, πλαγιος συνδεσμος, ιγνυακος τενοντας, ή και νευρικης φυσεως οπως πιεση του ισχιακου νευρου στην οσφυ , πιεση περονιαιου στην περονη ή αρθρικο προβλημα στο ισχιο.
Αν οτιδηποτε απο τα παραπανω συμβαινει , πλην ,της λαγονοκνημιαιας ταινιας τοτε η μαγνιτικη μαλλον θα μπερδεψει παρα θα ξεδιαλυνει τα πραγματα.
Ξερω πως σε μπερδευω, ομως τα παραπανω ειναι τα ελαχιστα που πρεπει να βαλει καποιος στο μυαλο ταου για να οδηγηθει στην διαγνωση.
2ον:Δεν αναφερεις αν εχει γινει ακτινολογικος ελεγχος και αν εχει γινει τι εδειξε?
3ον: Για το ποτε θα περασει εχω ηδη απαντησει για την παθηση αυτη σε προηγουμενη απαντηση. 6 εβδομαδες εως και 4 μηνες αν φροντιστει καταλληλα.
Ελπιζω κατι να προσθεσα στην πληροφορηση σου.
Στην διαθαεση σου για οτιδηποτε αλλο χρειαστεις.

ΦΤΑΣΕ ΟΠΟΥ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ!
[/quote]

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση! Σίγουρα, διάγνωση απο εδώ δεν γίνεται αλλά μέχρι να κάνω μαγνητική...κάτι να μάθω. Άσε που συνήθως ο γιατρός σου λέει "κούραση είναι, σταμάτα να τρέχεις"! Έκανα ακτινογραφίες που φυσικά δεν έδειξαν τίποτα. Από τον Αύγουστο πάντως, δεν είχα τρέξει καθόλου μέχρι πριν 3 εβδομάδες πριν τον ημιμαραθώνιο της Ελευσίνας (μέσα Οκτωβρίου) όπου είχα τρέξει με 6min/klm από 4 φορές και δε με είχε ενοχλήσει. Ούτε στον ημιμαραθώνιο με ενόχλησε. Μέχρι τότε, έκανα ελάχιστες (πραγματικά ελάχιστες) ασκήσεις stretching. Πριν 3 εβδομάδες έκανα ποδήλατο και με ξαναενόχλησε.
Λες να κάνω μαγνητική ή σπινθηρογράφημα; Ισομετρικές με βαράκια να κάνω ή όχι; Σε ευχαριστώ και πάλι!

Replied on: 21/11/2009 00:12:44
και κάτι ακόμη: με το να μην κάνεις ασκήσεις, πάγο κλπ αλλά απλώς να το ξεκουράζεις (κοινώς να τεμπελιάζεις), δεν κάνεις τίποτα;

Replied on: 22/11/2009 09:49:32
γιατρος δεν ειμαι, αλλα η ξεκουραση με ασκησεις,αντιφλεγμονωδη συνεβαλαν στην περιπτωση μου..

Replied on: 23/11/2009 10:29:35
dpkouk η αντιμετωπιση με ξεκουραση ΜΣΑΦ και παγο ειναι αποδεδειγμενα η πεπατημενη οδος απο την ημερα 0 εως και την 10ατη .
Στην περιπτωση της Αλεξανδρας οπου την ταλαιπωρει 2 μηνες περιπου η αντιμετωπιση θα πρεπει να ειναι αλλη.
Υποψιαζομαι Αλεξανδρα οπως και ο γιατρος αλλωστε πως ενδεχεται στο παιχνιδι να ειναι και ο εξω μηνισκος και γι αυτο πιθανοτατα εντελλει μαγνητικη τομογραφια. Εδω ομως εχω να σου πω πως υπαρχουν ΣΑΦΕΙΣ ΚΛΙΝΙΚΕΣ ΔΟΚΙΜΑΣΙΕΣ που μπορουν να διαφοροδιαγνωσουν την παθηση να σε "βαλουν" σε προγραμμα αποκαταστασης πριν ακομα οδηγηθεις σε απεικονιστικες μεθοδους. Βλεπε www.mckenziehellas.gr, επισκεψου εναν πτυχιουχο ή διπλωματουχο της μεθοδου και θα σου εξηγησει ποιες και τι ακριβως ασκησεις θα πρεπει να κανεις. Σε οτο αφορα για τις ασκησει που με ρωτας
1ον:Οι διατασεις για να εχουν ωφελος και θεραπευτικη δραση θα πρεπει να επαναλαμβανονται 3-4 ημερησιως 10-15 επαναληψεις την φορα και ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΚΛΗΤΙΚΕΣ ΤΟΥ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΟΣ. Δηλαδη θα πρεπει να προκαλουν εναν ελαχιστο πονο ο οποιος να υποχωρει ΑΜΕΣΩΣ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΕΠΑΝΑΛΗΨΗ ΚΑΙ ΤΟ ΑΡΓΟΤΕΡΟ ΜΙΣΗ ΩΡΑ ΜΕΤΑ ΤΟ ΣΕΤ.
2ΟΝ:Ναι στις ισομετρικες οι οποιες ομως αν προκαλουν πονο που επιμενει οχι με αντισταση(βαρη)
3ον: ΝΑΙ ΣΤΗΝ ΠΛΕΙΟΜΕΤΡΙΚΗ ΑΣΚΗΣΗ-ΠΟΛΥ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ΑΥΤΟ-Οι περισσοτεροι τραυματισμοι στους δρομεις συμβαινουν σε πλειομετρικες δραστηριοτητες. Οι ασκησεις αυτες διεπονται απο τις ιδιες αρχες των διατασεω οπως αναφεραμε παραπανω
4ον:Το τρεξιμο σου ή το περπατημα σου-δεν γνωριζω τι ακριβως προπονηση κανεις αυτον τον καιρο-θα πρεπει να ειναι τετοιας εντασης και ογκου που να μην ενοχλει το ποδι σου περισσοτερο απο οτι ηταν πριν, εαν δλδ αυτο σημαινει 10χλμ ημερησιως τοτε μπορεις να τρεχεις μεχρι 10χλμ, αν ομως το γονατο σου ανεχεται 500μ ημερησιως τοτε θα πρεπει αυτο να το σεβαστεις και κανοντας το καταλληλο προγραμμα αποκαταστασης σιγα-σιγα και σταδιακα να αυξηθουν οι ανοχες της τραυματισμενης περιοχης οτως ωστε να επανελθεις και παλι στην προτιτερη κατασταση.
Το σπινθηρογραφημα , συνηθως , εντελλεται οταν η συμπτωματολογια δεν περιοριζεται σε μια συγκεκριμενη δομη αλλα υπαρχουν κι αλλοι ιστοι που "φωναζουν", οταν υπαρχει ιστορικο καρκινου σε συγγενεις 1ου βαθμου, ορμονικες αλλαγες κλιμακτηριου , μακροχρονιο ιστορικο καπνισματος ή εκθεση σε καρκινογονους εργασιακους παραγοντες π.χ ορυχεια!! Εγω δεν αναγνωριζω καποιους απο τους παραπανω λογους σε εσενα που να συντρεχουν για την αναγκη διενεργειας αυτης της εξετασης. Με λιγα λογι με το σπινθηρογραφημα ψαχνουμε καρκινο! Τωρα, αν ο γιατρος σου θελλει να ελεγξει την κατασταση καποιων τενοντων υπαρχει και ο απλος υπερηχος αλλα οπως προειπα και ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΕΣ ΔΟΚΙΜΑΣΙΕΣ που μπορουν να γινουν. Ειναι ΑΝΑΓΚΑΙΟ στην θεραπευτικη λογικη να κυριαρχουμε στην τεχνολογια, να την χρησιμοποιουμε ως εργαλειο και οχι να μας κατευθυνει η τεχνολογια!
Σε ευχαριστω για την υπομονη σου, στην διαθεση σου για οτι αλλο χρειαστεις.

ΦΤΑΣΕ ΟΠΟΥ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ!

Reply author: Alexia
Replied on: 23/11/2009 11:44:22
Πόσο να ανησυχήσω ?
Αισθάνομαι μια ενόχληση στην κλείδωση της αριστερής μου κνήμης μετά από 10ΧΛΜ.Τι παράταση θα πρέπει να του δώσω???

Alexi

Replied on: 23/11/2009 13:21:03
Δεν καταλαβαινω ακριβως την ανατομικη περιοχη που περιγραφεις γιατι δεν υπαρχει "κλειδωση κνημης". Τωρα αν εννοεις την εσωτερικη πλευρα στο καλαμι τοτε πιθανοτατα να επροκειτο για περιοστιτιδα του οστου της κνημης. Στην περιπτωση αυτη απεφυγε κατα το δυνατον τισ κατηφορικες διαδρομες ή εκτελεσε τες με μικρη εντασηή ακομη και περπατησε. Επισης συνεχισε να τρεχεις αλλα οταν αρχιζει να ενοχλει και να αυξανεται η ενοχληση κατα την διαρκεια της προπονησης τοτε θα πρεπει να ελαττωσεις σημαντικα τον ημερησιο ή και εβδομαδιαιο ογκο προπονησης σου εως και 50%, προσοχη, οχι να απεχεις!!
Τωρα αν οντως αφορα κλειδωση, δλδ, την αρθρωση του γονατος εσωτερικα θα πρεπει να γινει προσπαθεια διαφοροδιαγνωσης μεταξυ πλαγιου συνδεσμου, εσω μηνισκου, χιαστου συνδεσμου , ιγνυακου τενοντα, παθησεων του χονδρου ή και του οστου της κνημης ή του μηριαιου κονδυλου.
Αλλα για να μην σε μπερδευω περισσοτερο δωσε λιγο χρονο στο ποδι σου, 3-4 εβδομαδες με ελαττωμενο ογκο προπονησης και χωρις εντασεις, και αν μετα το διαστημα αυτο συνεχιζουν οι ενοχλησεις τοτε να το ξαναδουμε....Μην ξεχνας μετα την προπονηση σου να εφαρμοζεις παγο για τουλαχιστον 15-20 λεπτα.
Ευχομαι περαστικα!!

ΦΤΑΣΕ ΟΠΟΥ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ!

Replied on: 23/11/2009 13:57:34
Καταρχήν να σ'ευχαριστήσω που ασχολήθηκες με το θεματάκι μου-ελπίζω δηλαδή να είναι θεματάκι- αλλά καθότι άσχετη δυσκολεύομαι να προσδιορίσω τη φύση της ενοχλήσεως και το μέγεθος αυτού.Η αλήθεια είναι ότι αισθάνομαι την ενόχληση στην εξωτερική πλευρά του αριστερού γονάτου (απο την αριστερή πλευρά ), αν αυτό σημαίνει κάτι! θα ακολουθήσω τις φιλικές υποδείξεις !

Alexi

Replied on: 23/11/2009 14:08:53
Ενδεχεται καποιες απο τις απαντησεις σε προηγουμενα προβληματα αλλων να σε αντιπροσωπευουν.
Τωρα επειδη μου λες οτι ειναι εξωτερικα, εκτος των αλλων που εχουμε απαντησει σε αυτο το φορουμ, "παιζει" και το εξω διαμερισματικο συνδρομο ή αλλιως το συνδρομο του κνημιαιου μυος με προεξαρχουσα αιτια το αυξημανο σωματικο βαρος και την αποτομη επανοδο στις δρομικες δραστηριοτητες. Αυτου του ειδους η ενοχληση ομως ειναι "φυσιολογικη" και αποτελει προκριμα του οργανισμου σε μια διαδικασια επαναφορας και προσαρμογης σε νεα δεδομενα.

ΦΤΑΣΕ ΟΠΟΥ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ!

Replied on: 23/11/2009 14:10:24
Διορθωση: διαμερισματικο συνδρομο

ΦΤΑΣΕ ΟΠΟΥ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ!

Replied on: 23/11/2009 14:46:53
το σίγουρο είναι ότι δεν είναι αυξημένο βάρος , αλλά μπορεί να είναι τα 10χλμ που ανέβασα απότομα - το σύνηθες για μένα ήταν εώς 8 και καθημερινά γύρω στα 6 με μια κάποια δραστηριότητα σε ασκήσεις με βάρη,τις οποίες αυξάνω περιοδικά.

thanks anyway

Alexi

Replied on: 23/11/2009 18:27:48
Sabbas1 σε ευχαριστώ πολύ για την εκτενή απάντησή σου!

Replied on: 24/11/2009 09:12:53
quote:
Originally posted by ALEXANDRA

Sabbas1 σε ευχαριστώ πολύ για την εκτενή απάντησή σου!

Ευχομαι να το ξεπερασεις συντομα.

ΦΤΑΣΕ ΟΠΟΥ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ!

Replied on: 24/11/2009 13:21:26
Να σας πώ ότι ξεπέρασα το προβληματάκι στο γόνατο πολύ γρήγορα ! αν και την ίδια μέρα που μου εμφανίστηκε τόλμησα να κάνω βάρη στα πόδια "παίζοντας" με την ακεραιότητα μου.Με πάγο και massage είναι ok ! Aύριο θα τρέξω , οπότε θα δω αν υπάρξει καμία περαιτέρω ενόχληση.

Reply author: Rroyk
Replied on: 25/11/2009 11:30:21
kanena adiflegmonwdes gnwrizei kapoios -a?

Replied on: 25/11/2009 12:31:39
Voltarin Retard 75mg ή 100mg

Μια φορά την ημέρα (μεσημέρι μετά το φαγητό) για 10 μέρες.

Αντώνης Δραγώνας

Reply author: TRYPOKARYDOS
Replied on: 25/11/2009 12:45:56
quote:
Originally posted by Rroyk

kanena adiflegmonwdes gnwrizei kapoios -a?

Σε ιατρικα ζητηματα , φαρμακα κτλ.. η πρωτη σου πηγη συμβουλων και ενημερωσης καλυτερα να ειναι ο γιατρος και οχι το φορουμ.
Σιγουρα απο μαρτυριες αλλων παιρνουμε μια γενικη εικονα , αλλα ..εκαστος στο ειδος του.

Κατα τα αλλα καλως ηρθες στο φορουμ και απο μενα.

Ο Έρωτας ειν' ο ύστατος παράνομος.

Replied on: 25/11/2009 14:08:58
καλως ηρθες...οπως τα ειπε ο γιωργος,πρωτα ο γιατρος...περαστικα...

Replied on: 25/11/2009 14:28:59
quote:
Originally posted by aad

Voltarin Retard 75mg ή 100mg

Μια φορά την ημέρα (μεσημέρι μετά το φαγητό) για 10 μέρες.

Αντώνης Δραγώνας

ΠΟΛΥ ΠΟΛΥ ΠΑΡΑΚΙΝΔΥΝΕΥΜΕΝΟ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΓΡΑΨΕΣ!!
Εχε υποψη σου πως υπάρχουν άνθρωποι που υπέστησαν αναφυλακτικο σοκ ή υπερτασική κρίση απο την παραπάνω ουσία που συνέστησες!
Εκτός κι αν είσαι γιατρός αλλά και πάλι θα έπρεπε να είχες πάρει ιστορικό απο τον ασθενή σου.. ΠΡΟΣΕΧΕ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΣΤΟ ΜΕΛΛΟΝ!

ΦΤΑΣΕ ΟΠΟΥ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ!

Replied on: 25/11/2009 15:00:21
Sabbas1!!!

Χαλάρωσε λιγάκι!!!

Μόνο ένας κρετίνος θα πάρει "επισφαλές" ή επισφαλές σκεύασμα, επειδή το διάβασε στο Forum...

Αρκεί να διαβάσει κανένας στα εμπεριεχόμενα "χαρτάκια" τα διάφορα σχόλια και παρενέργειες, για να φύγει τρέχοντας...

Η αναφορά σχείζεται μόνο με την θετική δραστικότητα (πάνω μου) και με τίποτ' άλλο...

Αντώνης Δραγώνας

ΥΓ: Εδώ κι εκεί, που θα έπρεπε να με ρωτάτε(νε) τι να κάνετε, πάλι δε με ρωτάτε(νε)... γιατί όλοι τα ξέρουν όλα (και πεταλώνουν και τον ψύλλο...)

Replied on: 25/11/2009 19:23:02
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΩΡΓΟ ΓΙΑ ΤΟ ΚΑΛΟΣΩΡΙΣΜΑ.ΠΑΙΔΙΑ ΧΑΛΑΡΩΣΤΕ ΜΙΑ ΕΡΩΡΗΣΗ ΕΚΑΝΑ.ΣΑΦΩΣ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑΚΙΝΔΥΝΕΥΜΕΝΟ ΝΑ ΠΑΡΕΙΣ ΚΑΤΙ ΧΩΡΙΣ ΤΗΝ ΕΓΚΡΙΣΗ ΤΟΥ ΓΙΑΤΡΟΥ.ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ ΟΜΩΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΑ ΚΑΛΟΔΕΧΟΥΜΕΝΗ.

Replied on: 25/11/2009 20:09:53
Αντωνη αυτο το γαμωφαρμακο,το πηρε η Γιωτα για δυο βδομαδες,επαθε αυτο ακριβως που ειπε ο σαββας και παραμονες μαραθωνιου,δυο μερες πριν την Παρασκευη,την εβγαλα στο Ζανειο οπου την πηγε το 166,αστο καλυτερα,εχει δικιο ο ανθρωπος,οσο για τη δραστικοτητα πανω σου,φυσικα δεν εισαι κριτηριο,εχω μαθει πως κατεβαζεις γατοκεφαλα

Replied on: 26/11/2009 18:22:56
Ακούστε μια μικρή ιστοτριούλα(και δυστηχώς τέτοιες υπάρχουν πολλές):
Αντρας 47 ετών επικοινωνεί με φίλο του ορθοπεδικό και του λέει πώς τον πονάει η μέση του εδώ και 4 ημέρες, αυτός του λέει να πάρει το χ αντιφλεγμονώδες και ΟΠΟΤΕ ΜΠΟΡΕΣΕΙ ΝΑ ΠΕΡΑΣΕΙ να τον εξετάσει.
Ο πόνος όντως υποχώρησε και ο φίλος μας θεώρησε καλό να συνεχίσει την αγωγή που του συνέστησε ο φίλος του γιατρός με αποτέλεσμα 4 ημέρες μετά ΣΠΑΕΙ Η ΚΟΙΛΙΑΚΗ ΑΟΡΤΗ και φυσικά ο άνθρωπος πέθανε σε έλαχιστα λεπτά! Δεν έπασχε απο οσφυαλγία αλλά από φλεγμονώδης διήθηση του χιτώνα της κοιλιακής αορτής , που την προκαλούσε το ανεύρυσμα.
Ο φίλος του γιατρός να βοηθήσει δεν ήθελε? Φυσικά.
Το ΜΣΑΦ που έλαβε επικάλυψε μια πολύ σοβαρή νόσο καιτελικά το πλήρωσε αυτό με την ζωή του ο ασθενής? Φυσικά.
Θα έπρεπε να τον αφήσει ο φίλος του να πονάει? ΝΑΙ
Με προσεκτική εξέταση-αξιολόγηση θα μπορούσε να διαπιστωθεί αν όχι το ίδιο το ανέυρυσμα αλλά η κακοήθεια της οσφυαλγίας κι έτσι να παραπεμφθεί για περισσότερη διερεύνηση.
Γιαυτό λοιπόν φίλοι μου ΔΕΝ ΧΑΛΑΡΩΝΩ ΚΑΘΟΛΟΥ όταν επρόκειτο για τέτοιου είδους ζητήματα, γιατί ναι μεν είναι εξαιρετικά σπάνιο να συμβεί κάτι τέτοιο αλλά ΣΠΑΝΙΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ Η ΚΑΘΕ ΑΝΘΡΩΠΙΝΗ ΖΩΗ._

ΦΤΑΣΕ ΟΠΟΥ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ!

Replied on: 26/11/2009 18:27:57
Αντε να του πεις του σαββα πως εχει αδικο

Replied on: 26/11/2009 18:42:14
Επειδή ένα φάρμακο δεν είχε παρανέργειες σε αυτόν που το πήρε δε σημαίνει οτι δεν έχει και στους υπόλοιπους. Γι' αυτό καλό είναι να μην προτείνουμε φάρμακα αν θέλουμε να μη γίνουμε επικίνδυνοι για την υγεία των άλλων.

Replied on: 26/11/2009 19:14:00
Κύριοι

ΔΕΝ ΠΡΟΤΕΙΝΩ ΦΑΡΜΑΚΑ

ΤΕΛΕΙΑ ΚΑΙ ΠΑΥΛΑ

Και ΚΟΨΤΕ τους σχετικούς αφορισμούς, γιατί, σε πρώτη ευκαιρία, θα γίνουμε από (2) χωριά χωριάτες...

Αντώνης Δραγώνας

ΥΓ1: Ηδη ΔΗΛΩΣΑ, ότι αν κάποιος είναι τόσο ΑΠΕΛΠΙΣΤΙΚΑ Μ@ΛΑΚΑΣ, ώστε να ενεργήσει βασιζόμενος μόνο σε κυκλοφορούσες απόψεις, που θα υποπέσουν στην αντίληψή του, εκτός από ΑΠΕΛΠΙΣΤΙΚΑ Μ@ΛΑΚΑΣ είναι και άξιος της μοίρας του!!!
Επιπρόσθετα θεωρώ ότι κατ' ελάχιστον η μέση νοημοσύνη χαρακτηρίζει τους αναγνώστες του forum αυτού...

ΥΓ2: Sabas1...
Να (σου) κάνω κι εγώ μια ερώτηση - διαπίστωση?
Οταν εγώ ακολούθησα την σύσταση του δικού μου γιατρού και έλαβα το σχετικό σκεύασμα, πιθανότατα θα μπορούσα να τα τινάξω για τον ίδιο λόγο, με αυτόν που περιγράφεις.
Ή όταν πάρεις ακετυλοσαλυκιλικό οξύ, μπορείς να βρεθείς με μία τρύπα ΝΑ στον βλενογόνο του στομάχου... Να συνεχίσω, λοιπόν, να το παίρνω? (πάντα καθ' υπόδειξιν θεράποντος ιατρού)

ΥΓ3: Το πασίγνωστο ελληνικό ρητό λέει: "ου μπλέξεις"
Επειδή συμφωνώ, ότι είναι πολύ ταιριαστό σε διάφορες περιπτώσεις, την κόβω την κουβέντα για τα γιατροσόφια...
Αλλά, ΚΟΨΤΕ κι εσείς τόυς αφορισμούς, όπως είπα και πιό πάνω.

Replied on: 26/11/2009 20:40:47
quote:
Originally posted by aad

Κύριοι

ΔΕΝ ΠΡΟΤΕΙΝΩ ΦΑΡΜΑΚΑ

ΤΕΛΕΙΑ ΚΑΙ ΠΑΥΛΑ

Και ΚΟΨΤΕ τους σχετικούς αφορισμούς, γιατί, σε πρώτη ευκαιρία, θα γίνουμε από (2) χωριά χωριάτες...

Αντώνης Δραγώνας

ΥΓ1: Ηδη ΔΗΛΩΣΑ, ότι αν κάποιος είναι τόσο ΑΠΕΛΠΙΣΤΙΚΑ Μ@ΛΑΚΑΣ, ώστε να ενεργήσει βασιζόμενος μόνο σε κυκλοφορούσες απόψεις, που θα υποπέσουν στην αντίληψή του, εκτός από ΑΠΕΛΠΙΣΤΙΚΑ Μ@ΛΑΚΑΣ είναι και άξιος της μοίρας του!!!
Επιπρόσθετα θεωρώ ότι κατ' ελάχιστον η μέση νοημοσύνη χαρακτηρίζει τους αναγνώστες του forum αυτού...

ΥΓ2: Sabas1...
Να (σου) κάνω κι εγώ μια ερώτηση - διαπίστωση?
Οταν εγώ ακολούθησα την σύσταση του δικού μου γιατρού και έλαβα το σχετικό σκεύασμα, πιθανότατα θα μπορούσα να τα τινάξω για τον ίδιο λόγο, με αυτόν που περιγράφεις.
Ή όταν πάρεις ακετυλοσαλυκιλικό οξύ, μπορείς να βρεθείς με μία τρύπα ΝΑ στον βλενογόνο του στομάχου... Να συνεχίσω, λοιπόν, να το παίρνω? (πάντα καθ' υπόδειξιν θεράποντος ιατρού)

ΥΓ3: Το πασίγνωστο ελληνικό ρητό λέει: "ου μπλέξεις"
Επειδή συμφωνώ, ότι είναι πολύ ταιριαστό σε διάφορες περιπτώσεις, την κόβω την κουβέντα για τα γιατροσόφια...
Αλλά, ΚΟΨΤΕ κι εσείς τόυς αφορισμούς, όπως είπα και πιό πάνω.

Μην θυμώνεις κι εγώ προσωπικά σου ζητώ συγνώμη αν άθελά μου σε προσέβαλα, όμως όπως θα κατάλαβες τα ζητήματα των φαρμάκων είναι ιδιαίτερα λεπτά και πρέπει με πολλή σύνεση και φειδώ να τα χειριζόμαστε. Δεν έχω λόγους να αμφιβάλω για την ωριμότητά σου και την σύνεσή σου, ούτε βέβαια φταίς εσύ αν κάποιος μα....κας χαπακωθεί και πάθει κάτι! Θέλω απλώς , με την ευκαιρία να τονίσω Αντώνη πως όλοι εμεις που αγαπάμε την κίνηση , γινόμαστε πολλές φορές θύματα ενός συστήματος που υποστηρίζει την πολυφαρμακία-και δεν χρειάζεται να πούμε γιατί υποστηρίζεται τόσο το φάρμακο!!-όπου στις περισσότερες των περιπτώσεων δεν χρειάζεται καν παυσίπονο!!!
Θέλει θάρρος όμως και "πολλά γκρίζα μαλλιά" να βγεί ο ασθενής απο το ιατρείο σου ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΤΟΥ ΕΧΕΙΣ ΔΩΣΕΙ ΦΑΡΜΑΚΟ(ΦΑΡΜΑΚΙ) ΓΙΑΤΙ ΠΟΛΥ ΑΠΛΑ ΔΕΝ ΤΟ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ
Τώρα σε ότι αφορά την ερώτησή σου, αν ο γιατρός σου δεν σε εξέτασε και δεν έλαβε ιστορικό τότε ναι, κακώς, κάκιστα,σου χορήγησε ΜΣΑΦ. Αν βέβαια τηρήθηκε το πρωτόκολλο , το οποίο έχει διδαχθεί, τότε είναι δικαίωμά του να σου το χορηγήσει και δικαίωμά σου να αποφασίσεις αν θα το πάρεις ή όχι.
Το ακετυλοσαλικυλικό οξύ, εκτός από την παρενέργεια που ανέφερες, η οποία είναι η ποιο αθώα , ευθύνεται για ενδοκρανιακές αιμορραγίες και ανοσοκαταστολή που οδηγούν σε συγκεκριμένες μορφές λευχαιμίας......
Δεν κινδυνολογώ, την πραγματικότητα καταγράφω, μια πραγματικότητα που επιμελως αποκρύπτεται για ευνόητους λόγους και ούτε αμφισβητώ την χρησιμότητα πολλών άλλων φαρμάκων στην ίαση πολύ σοβαρών νόσων.
Όσο μπορώ όμως προσπαθώ φίλους , ασθενείς και γνωστούς να τους ενημερώνω αποτρέποντάς τους έτσι από την πολυφαρμακία.

Και πάλι , ταπεινά συγνώμη αν αθελά μου σε πίκρανα, είμαι σίγουρος όμως ,πως σαν άνθρωπος της κίνησης και της συνεχούς προσπάθειας θα καταλάβεις. Καλό σου βράδυ.

ΦΤΑΣΕ ΟΠΟΥ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ!

Replied on: 27/11/2009 09:38:49
sabbas1 για μενα εισαι σοβαρη φωνη στο forum , κι αν συνεχισει ο Αντωνης να αντιδρα παιδαριωδως,δεν θα τον αφησω να με ξανακερδισει

Replied on: 27/11/2009 10:04:59
Εντάξει, πρόθεσή μου δεν είναι να "σπέρνω αγκάθια", όλοι μας πιστεύω πως έχουμε κοινό παρονομαστή την συνεχή προσπάθεια στον δρόμο και τη ζωή, απλά μερικές φορές τα νεύρα είναι λίγο "τεντωμένα"!
Δεν πειράζει, το προσπερνάμε, και πάλι συγνώμη σε όλους για την αναστάτωση.

ΦΤΑΣΕ ΟΠΟΥ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ!

Replied on: 30/11/2009 17:54:09
Παιδιά, μπήκα στην 5η εβδομάδα και η λαγονοκνημιαία μου δεν... Χθες έκανα 5χλμ με 6,30 χωρίς ενόχληση, αλλά και παρά τις διατάσεις με ενοχλούσε λίγο αφού πήγα στο σπίτι αλλά και κατά την διάρκεια του ύπνου. Δεν ξέρω τι να πω. Ο φυσιοθεραπευτής, μου είπε να δώ μήπως είναι και θέμα μέσης. Πότε μέχρι σήμερα δεν είχα πρόβλημα με την μέση (τουλάχιστον που να το γνωρίζω). Εχω μπερδευτεί και δεν ξέρω πως ξεμπερδευτώ. Ισως να πάω για μαγητική, δεν ξέρω τι άλλο να πω και να κάνω.

brazil

Replied on: 30/11/2009 18:01:52
υπομονη, εγω στο διμηνο αρχισα να τρεχω χωρις ενοχληση.και παλι συμβουλεψου το γιατρο..καλη δυναμη φιλαρακο...

Reply author: vasso
Replied on: 30/11/2009 20:12:49
άμα δεν σταματήσεις τελείως θα καθηστερήσει η επούλωση, αφού όταν τρέχεις είναι σαν νά ξινεις μια πληγή. παγο, παγο, παγο, και τρεχε μονο στην ταχύτητα και όσο δεν σε ποναει κατα την διάρκεια και μετά. το είχα και εγω και απο τοτε εχω τρεξει 6 μαραθώνιους χωρίς να με ενοχλήσει ξανά. α`!!! και διατασεις.

πισω εχει η αχλαδα την ουρα!!!! επισης και η χελωνα!!!!

Replied on: 30/11/2009 20:47:30
ΑΚΡΙΒΩΣ.ΤΟ ΕΠΙΑΣΕΣ.ΕΙΝΑΙ ΘΕΜΑ ΜΕΣΗΣ.ΑΠΟ ΕΚΕΙ ΞΕΚΙΝΑ ΤΟ ΠΡΟΛΗΜΑ.ΤΟ ΙΔΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΕΧΩ ΚΙ ΕΓΩ.Ο ΣΥΝΔΙΑΣΜΟΣ ΦΥΣΙΟΘΕΡΑΠΕΙΑ ΛΙΓΑ ΧΙΛΙΟΜΕΤΡΑ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΥΠΟΜΟΝΗ.ΕΜΕΝΑ ΤΟ ΣΥΜΠΤΩΜΑ ΗΤΑΝ ΙΕΡΟΛΑΓΩΝΙΤΙΔΑ.ΣΤΗΝ ΠΟΡΕΙΑ ΠΡΟΧΩΡΗΣΕ ΣΤΗΝ ΛΑΓΩΚΝΗΜΙΑΙΑ.ΕΚΑΝΑ ΜΑΓΝΗΤΙΚΗ.ΤΩΡΑ ΜΕ ΣΩΣΤΕΣ ΔΙΑΤΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΚΡΥΟ ΝΕΡΟ ΒΛΕΠΩ ΒΕΛΤΙΩΣΗ.

Replied on: 30/11/2009 21:30:17
Οι απαντήσεις σας με βοηθούν και μου δίνουν θάρρος.
Σας ευχαριστώ.

brazil

Replied on: 01/12/2009 09:49:01
quote:
Originally posted by Brazil

Παιδιά, μπήκα στην 5η εβδομάδα και η λαγονοκνημιαία μου δεν... Χθες έκανα 5χλμ με 6,30 χωρίς ενόχληση, αλλά και παρά τις διατάσεις με ενοχλούσε λίγο αφού πήγα στο σπίτι αλλά και κατά την διάρκεια του ύπνου. Δεν ξέρω τι να πω. Ο φυσιοθεραπευτής, μου είπε να δώ μήπως είναι και θέμα μέσης. Πότε μέχρι σήμερα δεν είχα πρόβλημα με την μέση (τουλάχιστον που να το γνωρίζω). Εχω μπερδευτεί και δεν ξέρω πως ξεμπερδευτώ. Ισως να πάω για μαγητική, δεν ξέρω τι άλλο να πω και να κάνω.

brazil

"Ο φυσικοθεραπευτής μου είπε να δω μήπως είναι και θέμα μέσης"!!!!!
Α ν ο ίδιος δεν μπορεί να διαφοροδιαγνώσει ισχιαλγία με σύνδρομο λαγονοκνημιαίας ταινίας-η οποία σημειωτέον "φωνάζει" και λέει "εδώ είμαι"-προκαλώντας έτσι σύγχυση στον ασθενή του, τότε.... τι να πω? Πως ο ασθενής "να το δεί"???
Φίλε μου αν όντως επρόκειτο για λαγονοκνημιαία τότε θα έχει μία πορεία απο 6 εβδομάδες εώς και 4 μήνες, στην σελ 2 αυτού του φορουμ έχω δώσει αναλυτικά την παθογένεια και την θεραπεία της.
Αν χρειαζόμαστε 300euro για να μάθουμε τι κάνει νιαου-νιαου στα κεραμίδια τότε η Μαριλίζα Ξενογιαννακοπούλου εχει πολύ δύσκολο έργο μπροστά της!!!
Μην απογοητεύεσε. Σεβάσου τα καινούρια όρια που θέτει το σώμα σου και κινήσου μέσα σε αυτά και πολυ γρήγορα θα έισαι και πάλι δυνατος όπως πρώτα.

ΦΤΑΣΕ ΟΠΟΥ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ!

Reply author: PATENTAS
Replied on: 01/12/2009 20:46:45
Αγαπητοί μου φίλοι, στην διάρκεια του Μαραθωνίου στο ύψος του CARREFOUR άρχισα να νιώθω περίεργα στο αριστερό γόνατο. Μέχρι την εκκλησία της Αγίας Παρασκευής ήταν αδύνατον να πατήσω το αριστερό μου πόδι με δύναμη, όταν έτρεχα. Δαγκώθηκα πολλές φορές από τον πόνο και τελικά τερμάτισα κουτσαίνοντας και περπατώντας. Ο αθλίατρος διέγνωσε σύνδρομο λαγονοκνημιαίας ταινία κσι συνέστησε φυσικοθεραπείες. Από την μία αισθάνθηκα ανακούφηση γιατί δεν είχα κάτι σοβαρό, όπως φοβόμουν, από την άλλη θα έπρεπε να ξεκουραστώ λίγο παραπάνω από ότι έπρεπε. Το άρθρο του running news με το σχετικό θέμα είναι αρκετά κατατοπιστικό. Σε κάθε περίπτωση η εμπειρία του μαραθωνίου ήταν συναρπαστική και για τίποτα δεν θα χάσω τον επόμενο "επετειακό" του 2010. ΘΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΟΛΟΙ ΕΚΕΙ.

Replied on: 01/12/2009 23:25:28
Σάββα, οι γνώσεις σου επάνω στο θέμα με κατατόπισαν πάρα πολύ.
Εχω μπεί στην 5η εβδομάδα. Εχω πάνω από 10 ημέρες να κάνω φυσιοθεραπεία. Το μόνο που κάνω είναι διατάσεις στο σπίτι. Ο φυσιοθεραπευτή, είναι αισιόδοξος ότι όλα θα πάνε καλά και επιμένει πως είναι ξεκάθαρα λαγονοκνημιαία ταινία (είναι φυσιοθεραπευτής σε ποδοσφαιρικής ομάδας της super leage-χωρίς αυτό να σημαίνει κάτι το ιδιαίτερο, απλά ότι λογικά αυτά τα θέματα πρέπει να τα γνωρίζει καλά[/b][/b]). Την Κυριακή που μας πέρασε (29/11) πήγα στο γύπεδο και έκανα πολύ χαλαρά 5χλμ χωρίς να με ενοχλήσει. Σήμερα Τρίτη έκανα 5,5χλμ περίπου στο 6/χλμ και δεν με ενόχλησε επίσης. Σαφώς και τις δύο φορές που έτρεξα έκανα διατάσεις και πριν και μετά.
Θέλω να πιστεύω ότι βρίσκομαι σε καλό δρόμο. Κάθε πρόταση και συμβουλή δεκτή. Ευχαριστώ και πάλι.

brazil

Replied on: 02/12/2009 09:11:36
Αγαπητέ Patenta

Περιγράφεις ΑΚΡΙΒΩΣ αυτά που ένιωσα (και έπαθα) κι εγώ στον μαραθώνιο της Αθήνας.
Απλά μου εμφανίσθηκε η ενόχληση νωρίτερα, γύρω στο 25, οπότε με "έστειλε" νωρίτερα (στο 32) για κουτσοπερπάτημα και, στη συνέχεια, στο σπίτι μου (37), γιατί κάθε βήμα ήταν αφόρητο...

Ελπίζω στον επετειακό Μαραθώνιο, το σύνδρομο να έχει day-off...

Αντώνης Δραγώνας

ΥΓ: Brazil! Βλέπω με χαρά μου ότι βελτιώνεται η κατάστασή σου!!!
Αυτό μου δίνει κι εμένα κουράγιο...

Replied on: 02/12/2009 09:19:27
Πού ωραία. Θυμήσου πως πρίν από 2 εβδομάδες δεν μπορούσες να τρέξεις στο γήπεδο περισσότερο από 5' . Πιστεύω πως πως μια σταδιακή επανένταξη στις δρομικές δραστηριότητες, χωρίς εντάσεις και αποφυγή κατηφορικών διαδρομών με ταυτόχρονη διατατική δραστηριότητα 4-5 φορές ημερησίως απο 10-15 επαναλήψεις, θα σε οδηγήσουν τελικά στην ίαση.
Για οτιδήποτε άλλο χρειαστείς στην διάθεσή σου, περαστικά και γρήγορα πάλι στους δρόμους!

ΦΤΑΣΕ ΟΠΟΥ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ!

Replied on: 02/12/2009 18:03:48
Αντώνη, τελικά νομίζω ότι ο Σάββας μέσω των απαντήσεών του, μου έδωσε τις καλύτερες πληροφορίες και μου ξεμπέρδεψε το μυαλό. Διάβασε και εσύ όλα όσα έχει γράψει εδώ και τόσες ημέρες και πιστεύω θα δεις και ΄συ θετικά αποτελέσματα.
Οσον αφορά τον επετειακό Μαραθώνιο, και ΄γω ελπίζω και εύχομαι το ....σύνδρομο αλλά και οποιαδήποτε άλλη κακοτυχία να έχουν πραγματικά day off.
Εν κατακλείδι, αυτό που θα ήθελα να σε ρωτήσω Σάββα είναι: αν στη φάση που βρίσκομαι πρέπει μετά το τρέξιμο να βάζω πάγο ή οχι;

Ευχαριστώ

brazil

Replied on: 03/12/2009 12:30:33
Βεβαιως και θα πρεπει να βαζεις παγο και τοπικα στο τραυματισμενο σημειο αλλα και ολο το σκελος σε κρυο νερο, θα σε βοηθησει πολυ.
Μην επαναπαυεσαι ομως στην κρυοθεραπεια, να θυμασαι την τακτικη επαναληψη των διατασεων 4-5 ημερησιως 10-15 επαναληψεις.
Καλη επιτυχια και περαστικα να ειναι!

ΦΤΑΣΕ ΟΠΟΥ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ!

Replied on: 03/12/2009 22:06:43
quote:

Βεβαιως και θα πρεπει να βαζεις παγο και τοπικα στο τραυματισμενο σημειο αλλα και ολο το σκελος σε κρυο νερο, θα σε βοηθησει πολυ.
Μην επαναπαυεσαι ομως στην κρυοθεραπεια, να θυμασαι την τακτικη επαναληψη των διατασεων 4-5 ημερησιως 10-15 επαναληψεις.
Καλη επιτυχια και περαστικα να ειναι!

ΦΤΑΣΕ ΟΠΟΥ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ!

Ευχαριστώ πολύ Σάββα για την απάντησή σου !

...γιατί αγαπώ να τρέχω

Reply author: NAPOSIM
Replied on: 03/12/2009 22:19:42
επαιρνα voltaren kai movatec mesulid
το μονο που καταφερα ηταν να ανεβασω τις τρνσαμινασες μου τελος

αν θα παρεις παρε μονο για τις πρωτες 3 μερες οταν εχεις πολυ πονο

οταν δηαλδη παρει η βαρκα νερο ...

Replied on: 28/12/2009 19:16:05
Η ερωτηση μου είναι: για να προλάβω το σύνδρομο της λαγοκνημιαίας ταινίας θα μπορούσα πριν το ξεκίνημα του μαραθώνιου να αλείψω τα πόδια μου με αλοιφή COUNTERPAIN ? Θα βοηθούσε στην πρόληψη του συνδρόμου ή στην πρόληψη κάποιου άλλου προβλήματος?

Reply author: ippokampos
Replied on: 28/12/2009 20:01:21
φιλε μου το περασα το προβλημα αλλα οχι πληρως.βασικα θελει ξεκουραση και φυσιοθεραπειες.αργει πολυ η αποκατασταση.υπομονη και περαστικα σου.

Replied on: 28/12/2009 20:04:40
οσο για την αλοιφη οσο και αποτελεσματικη για το ζεσταμα πιστευω οτι δεν καλυπτει το προβλημα.μπεσ στο google κανε αναζητηση με thread λαγοκνημιαια και δες καποιες ασκησεις

Replied on: 28/12/2009 23:00:18
Ξεκίνησα προπόνηση για τον μαραθώνιο του 2010 μετά από 1 μήνα από τον προηγούμενο της κλασσικής. Μέχρι τώρα δεν εμφανίστηκε το πρόβλημα ξανά (λαγονοκνημιαία ταινία). Παρόλο που άρχισα διαλειμματικές και λοιπά είναι σαν να εξαφανίστηκε. Ούτε νιώθω ενόχληση, άραγε θα χτυπήσει πάλι? ελπίζω όχι παλι στον αγώνα. Ενημερωτικά δεν κάνω κάποια άσκηση για το πρόβλημα αυτό.

Replied on: 29/12/2009 13:11:27
γιαννη κανε καμια διαταση μετα την προπονηση.δες στο youtube,rnews σχετικα...εμενα με εχουν σωσει

Replied on: 30/12/2009 09:00:08
ευχαριστώ για την σύσταση!!
Πως λένε τον άνθρωπο που δεν μαθαίνει από τα λάθη του και δεν λαμβάνει υπόψιν τις συστάσεις των φίλων του? Ελπίζω η ηλικία μου να μην είναι εμπόδιο στις αποφάσεις μου!!

Replied on: 30/12/2009 09:27:04
τα περι ηλικιας ειναι σχετικα..το αθλημα ειναι πρωτιστως θεμα ψυχης

Replied on: 07/01/2010 20:39:33
Φίλοι μου, το προηγούμενο Σάββατο κατά τη διάρκεια του long run μου εμφανίστηκε το πρόβλημα της λαγονοκνημιαίας ταινίας στο 16 χλμ. Σημειωτέον δεν ξαναεμφανίστηκε το πρόβλημα από τον Μαραθώνιο του 2009 και μετά από 1 μήνα αποχής και εν συνεχεία προπόνησης. Η ερώτησή μου είναι η εξής: χρησιμοποίησα ελαστικό επίδεσμο στο γόνατο που υποφέρω και κατά ένα περίεργο τρόπο δεν έχω ενοχλήσεις/πόνους. Ξέρει κανείς το λόγο; Έκανα σωστά; Τι συμβουλεύετε;

Replied on: 07/01/2010 22:34:55
εξαρταται τι ακριβως επιδεσμος?υπαρχει ειδικος επιδεσμος για την λαγοκνημιαια.αν γνωριζει καποιος ας τοποθετηθει.

Replied on: 08/01/2010 07:59:31
το κολπο με τον επιδεσμο δεν τοχω ακουσει,ουτε μου τον προτεινε ο γιατρος...

Reply author: REMALI
Replied on: 08/01/2010 10:23:38
γεια σας παιδιά.είμαι ένα ακόμη θύμα της λαγοκνημιαίας.με άφησε ένα χρόνο έξω.ήρθε ξαφνικά μια μέρα χωρίς προειδοποίηση με ισχυρό πόνο πλάγια του δεξιού γονάτου.έκανα 35 φυσιοθεραπείες και ασχολήθηκαν τρείς φυσιοθεραπευτές.τίποτα όμως.το ξεκούρασα και έκανα μόνο κολύμπι το καλοκαίρι.ξεκίνησα προπόνηση δειλά δειλά πρίν ένα μήνα περίπου.δεν ξέρω τον λόγο που την προκάλεσε.το σίγουρο είναι ότι είναι ύπουλος τραυματισμός και δεν περνάει εύκολα και απλά.κουράγιο και υπομονή σε όλους τους συνπάσχοντες και εύχομαι το 2010 να μας χαρίσει υγεία και πολλά ποιοτικά χιλιόμετρα.

κάθε τραυματισμός με βγάζει και πιο ώριμο και πιο δυνατό.

Reply author: stamatis
Replied on: 08/01/2010 14:05:50
http://www.runningnews.gr/?id=4930

αυτό το έχετε δεί φαντάζομαι.
Από προσωπική παλιότερη εμπειρία μου οι κατάλληλες διατάσεις μετά από κάθε τρέξιμο (να γίνουν ρουτίνα όπως και οι υπόλοιπες διατάσεις) κάνουν πολύ μεγάλη διαφορά στην πρόληψη. Δυστυχώς όλοι τις μαθαίνουμε μετά από την εμφάνιση του προβλήματος.

Replied on: 08/01/2010 14:16:34
quote:
Originally posted by stamatis

http://www.runningnews.gr/?id=4930

αυτό το έχετε δεί φαντάζομαι.
Από προσωπική παλιότερη εμπειρία μου οι κατάλληλες διατάσεις μετά από κάθε τρέξιμο (να γίνουν ρουτίνα όπως και οι υπόλοιπες διατάσεις) κάνουν πολύ μεγάλη διαφορά στην πρόληψη. Δυστυχώς όλοι τις μαθαίνουμε μετά από την εμφάνιση του προβλήματος.

αυτο ξαναπεστο...

Reply author: alexander
Replied on: 08/01/2010 14:25:26
Συμφωνώ!

RUN YOUR RUN...

Replied on: 08/01/2010 17:16:18
Δεν γνωρίζω αν υπάρχει επίδεσμος για την λαγονοκνημιαία ταινια, ούτε ο γιατρός μου είπε τίποτα. Επειδή γιατρός δεν είμαι ούτε φυσικοθεραπευτής, μήπως υπάρχουν είδη λαγονοκνημιαίας ταινίας? Άλλωστε την πάθηση μου την διέγνωσε ειδικός αθλίατρος και δεν υπάρχει αμφισβήτηση. Όσον αφορά τον ελαστικό επίδεσμο που φορώ είναι κατά τη γνώμη μου ο κλασσικός ελαστικός επίδεσμος που σου κρατά το γόνατο, ασκεί ομοιογενή πίεση. Επιμένω στο αποτέλεσμα του επιδέσμου γιατί πραγματικά απομακρύνει το πρόβλημα, πιθανόν δεν γιατρεύει, αλλά αυτό δεν το ξέρω. Δεν μπορώ να φανταστώ τον εαυατό μου να φορά ελαστικό επίδεσμο σε όλη τη διάρκεια του μαραθώνιου, μου φαίνεται κουραστικό. Θα το δοκιμάσω πάντως σε long run. Υπάρχει σχετική τοποθέτηση?

Reply author: ERMHS
Replied on: 10/01/2010 19:34:30
φιλαρακια που διαβαζετε το θεμα,επειδη με απασχολησε και μενα αρκετα η ταινια,πηγα στο γιατρο,και αφου με εξετασε και σιγουρα δε ειχα κατι αλλο ,μου προτεινε πολυ καλες διατασεις,οχι κατηφορες ,και μου εδωσε κατι χαπακια με ονομα MOVATEC---ενα τη ημερα--εκανα τη θεραπεια 10 περιπου μερες και χθες σαββατο ετρεξα 20αρι περιπου προπονηση χωρις προβλημα πονου στο γονατο----σημειωση¨"δε εκανα κατηφορες και δε το πιεσα με γρηγορο τρεξιμο--.πιστευω να παω καλα να τρεξω και ΡΩΜΗ μαραθωνιο

Replied on: 11/01/2010 14:02:47
υπενθυμιζω σε ολους οτι στο youtube γραφοντας ITBS Syndrome μπορειτε να δειτε χρησιμες διατασεις..περαστικα και παλι...

Replied on: 11/01/2010 22:08:11
ERMHS το περασα κι εγω το συνδρομο οχι τελειως βεβαια θα συμφωνησω ως προς την θεραπεια με τα MOVATEC οποσδηποτε οι διατασεις αλλα με βοηθησε και η θαλασσα.πολλες ασκησεις στο νερο οπως επισης και ισομετρικες με βαρη.καλη αποκατασταση στους παθοντες!

Reply author: gargadua
Replied on: 11/01/2010 23:13:40
quote:

υπενθυμιζω σε ολους οτι στο youtube γραφοντας ITBS Syndrome μπορειτε να δειτε χρησιμες διατασεις..περαστικα και παλι...

Δημήτρη τις έχεις δοκιμάσει αυτές τις διατάσεις, άσχετα αν είχες τέτοιο πρόβλημα ή όχι;
Θα πρέπει να γίνονται απαραίτητα μετά από προπόνηση ή ξεχωριστά σε διαφορετική ημέρα;

Μόνο 2 πράγματα είναι άπειρα. Το σύμπαν και η ανθρώπινη ηλιθιότητα. Για το σύμπαν δεν είμαι σίγουρος. Αλμπερτ Αϊνσταϊν

Replied on: 12/01/2010 11:25:35
εγω μετα τον τραυματισμο ασχοληθηκα με τη λαγοκνημιαια και τις διατασεις της.εκτοτε μετα την προπονηση κανω κι 1 σετ ειδικα για αυτη..προληπτικα φανταζομαι χρησιμες θαναι για τον καθενα...

Replied on: 12/01/2010 19:22:22
Kαλή χρονιά σε όλους. Βλέπω πως "ο πόνος στην εξωτερική πλευρά του γόνατος",απασχολεί πολύ και δεν θα μπορούσε να είναι αλλιώς βέβαια.
Αποφεύγω σκόπιμα να πώ ITBS ή Σύνδρομο Λαγονοκνημιαίας Ταινίας, γιατί πολλοί πόνοι... μα πάρα πολλοί, συγχέονται λανθασμένα με το Σύνδρομο αυτό , χωρίς τελικά να έχουν καμμία σχεση! Αλλά , ας τα πάρουμε με την σειρά για να καταλήξουμε κάπου.
Ας υποθέσουμε ότι ορθώς έχει τεθεί η διάγνωση και κάποιος "πάσχει" απο το σύνδρομο αυτό. Ξέρετε, στην ιατρική έρευνα και θεραπευτική , όταν αδυνατούμε να δώσουμε ακριβές όνομα σε μία πάθηση-νόσο, χρησιμοποιούμε την λέξη Σύνδρομο. Αυτό και μόνο καταδικνύει την αδυναμία μας να δώσουμε ακριβή ιστική περιγραφή μιάς κατάστασης κι έτσι λέμε ότι "συν-δράμουν" κι άλλοι παράγοντες για την εκδήλωση της πάθησης. Αλλά ας μην σας μπερδεύω άλλο......
Ο ασθενής μας λοιπόν πάσχει από Σύνδρομο Τριβής
Στην σελίδα 2 αυτού του θρεντ έχω αναλυτικά αναφερθεί για τα στάδια της πάθησης και για το τι πρέπει να κάνει κάποιος ανάλογα με το ποιό στάδιο της πάθησης διανύει.
Ξέρετε όμως, σε αυτή , όπως και σε άλλου είδους "παθήσεις" που ταλαιπωρούν του δρομείς, δεν υπάρχει ΠΡΕΠΕΙ αλλά , τι ΘΕΛΕΙ να κάνει ο δρομέας.... και εξηγούμαι.
Η τενόντια κατάληξη του Τείνοντα την Πλατεία Περιτονία ( αυτή δλδ που δημιουργεί την τριβή και τον πόνο ):
1ον ΔΕΝ ΦΛΕΓΜΑΙΝΕΙ!
2ον ΔΕΝ ΧΕΙΡΟΤΕΡΕΥΕΙ ΩΣΤΕ ΝΑ ΥΠΟΣΤΕΙ ΡΗΞΗ!
3ον ΔΕΝ ΔΗΜΙΟΥΡΓΕΙ ΑΛΛΟΥ ΕΙΔΟΥΣ ΑΝΩΜΑΛΙΕΣ ΠΛΗΝ ΠΟΝΟ ΕΛΕΓΧΟΜΕΝΟ

Εύλογα λοιπόν διερωτάται κάποιος:"Τότε γιατί μου συνταγογραφούν φάρμακα και με αποτρέπουν απο το να τρέξω?" και μάλιστα άνθρωποι-συνήθως-πού όχι μόνο δεν γνωρίζουν τι είναι το τρέξιμο , αλλά και το να περπατήσουν μέχρι την καφετέρια για να πιούν το ποτάκι τους και να ντουμανιαστούν στο τσιγάρο , τους φαίνεται κουραστικό κι ετσι προτιμούν το αυτοκίνητό τους. Από αυτούς τους ανθρώπους περιμένουμε να μας γιατρέψουν?
Την δόξα πολλοί εμίσησαν, αγαπητοί μου, το χρήμα ουδείς!
Η ή Οι φαρμακευτική-ές εταιρεία-ες καραδοκούν και χρησιμοποιούν κάθε πρόσφορο μέσο για να ρίξουν καρκίνο και φωτιά στα στομάχια μας, ακόμη και τον πανικό του αθλούμενου ή αθλητή, διαβεβαιώνοντάς τον μάλιστα, με "επιστημονικές" κορώνες, ότι κινδυνεύει να "χάσει" το πόδι του άν δεν ΔΗΛΗΤΙΡΙΑΣΤΕΙ ΜΕ ΦΑΡΜΑΚΑ και να φουσκώσει έτσι η δική τους τσέπη. Και ο μα...κας που κάθεται απέναντι από τον ασθενή του, με σκοπό να τον θεραπεύσει, όπως κάποτε είχε ορκιστεί και οι γονείς του δάκρυζαν όταν έδινε Ιπποκράτειο Όρκο,παπαγαλίζει τις ίδιες κινδυνολογίες των εταιρειών και όχι αυτά που διδάχθηκε στο πανεπιστήμιο. ΤΑ ΠΆΝΤΑ ΣΤΟ ΒΩΜΟ ΤΟΥ ΧΡΗΜΑΤΟΣ!

Αύριο θα επανέλθω και θα πούμε κι άλλα, και με χαρά μου θα ακούσω κι εσάς κι αν μπορώ κάπου να βοηθήσω.
Η αλήθεια αγαπητοί μου, θεραπεύει σώμα και ψυχή (αλήθεια, είναι ξεχωριστά αυτά τα δύο?)
Καλό βράδυ σε όλους.....

ΦΤΑΣΕ ΟΠΟΥ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ!

Replied on: 12/01/2010 20:30:30
ειλικρινα αναμενω τη συνεχεια της σκεψης σου σαββα..πώς δηλ προτεινεις να λυσει καποιος αυτο το προβλημα..

Replied on: 13/01/2010 12:19:59
quote:

ειλικρινα αναμενω τη συνεχεια της σκεψης σου σαββα..πώς δηλ προτεινεις να λυσει καποιος αυτο το προβλημα..

Για τους τρόπους αντιμετώπισης, έχω ήδη αναφερθεί στην σελίδα 2 και κράτα ως κυρίαρχο την επαναλαμβανόμενη εκτέλεση των διατάσεων εντός 24ώρου επί 4-5 ημερησίως επί 10-15 επαναλήψεις.
Θ α συνεχίσουμε όμως την κουβέντα μας για το άν το ITBS αποτελεί "ΠΡΟΒΛΗΜΑ" ή ΠΡΟΣΑΡΜΟΓΗ του μυοσκελετικού μας συστήματος σε καινούργια για αυτό δεδομένα!

ΦΤΑΣΕ ΟΠΟΥ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ!

Reply author: rockonskin
Replied on: 13/01/2010 13:34:06
+1000 για ακολμη μια φορα!
ειδικα για το τελευταιο και αν αποτελει τελικα προσαρμογη ή προβλημα θα περιμενω ανυπομονα!

Reply author: mtbiker
Replied on: 13/01/2010 17:27:40
quote:
Θα συνεχίσουμε όμως την κουβέντα μας για το άν το ITBS αποτελεί "ΠΡΟΒΛΗΜΑ" ή ΠΡΟΣΑΡΜΟΓΗ του μυοσκελετικού μας συστήματος σε καινούργια για αυτό δεδομένα!

Αυτό το τελευταίο και αν ήταν όλα τα λεφτά!
Εγώ τουλάχιστον πήρα μια (πιθανή)απάντηση.
Thanks

Pain is temporary.
Trophies last forever !

Replied on: 13/01/2010 18:49:57
quote:

Kαλή χρονιά σε όλους. Βλέπω πως "ο πόνος στην εξωτερική πλευρά του γόνατος",απασχολεί πολύ και δεν θα μπορούσε να είναι αλλιώς βέβαια.
Αποφεύγω σκόπιμα να πώ ITBS ή Σύνδρομο Λαγονοκνημιαίας Ταινίας, γιατί πολλοί πόνοι... μα πάρα πολλοί, συγχέονται λανθασμένα με το Σύνδρομο αυτό , χωρίς τελικά να έχουν καμμία σχεση! Αλλά , ας τα πάρουμε με την σειρά για να καταλήξουμε κάπου.
Ας υποθέσουμε ότι ορθώς έχει τεθεί η διάγνωση και κάποιος "πάσχει" απο το σύνδρομο αυτό. Ξέρετε, στην ιατρική έρευνα και θεραπευτική , όταν αδυνατούμε να δώσουμε ακριβές όνομα σε μία πάθηση-νόσο, χρησιμοποιούμε την λέξη Σύνδρομο. Αυτό και μόνο καταδικνύει την αδυναμία μας να δώσουμε ακριβή ιστική περιγραφή μιάς κατάστασης κι έτσι λέμε ότι "συν-δράμουν" κι άλλοι παράγοντες για την εκδήλωση της πάθησης. Αλλά ας μην σας μπερδεύω άλλο......
Ο ασθενής μας λοιπόν πάσχει από Σύνδρομο Τριβής
Στην σελίδα 2 αυτού του θρεντ έχω αναλυτικά αναφερθεί για τα στάδια της πάθησης και για το τι πρέπει να κάνει κάποιος ανάλογα με το ποιό στάδιο της πάθησης διανύει.
Ξέρετε όμως, σε αυτή , όπως και σε άλλου είδους "παθήσεις" που ταλαιπωρούν του δρομείς, δεν υπάρχει ΠΡΕΠΕΙ αλλά , τι ΘΕΛΕΙ να κάνει ο δρομέας.... και εξηγούμαι.
Η τενόντια κατάληξη του Τείνοντα την Πλατεία Περιτονία ( αυτή δλδ που δημιουργεί την τριβή και τον πόνο ):
1ον ΔΕΝ ΦΛΕΓΜΑΙΝΕΙ!
2ον ΔΕΝ ΧΕΙΡΟΤΕΡΕΥΕΙ ΩΣΤΕ ΝΑ ΥΠΟΣΤΕΙ ΡΗΞΗ!
3ον ΔΕΝ ΔΗΜΙΟΥΡΓΕΙ ΑΛΛΟΥ ΕΙΔΟΥΣ ΑΝΩΜΑΛΙΕΣ ΠΛΗΝ ΠΟΝΟ ΕΛΕΓΧΟΜΕΝΟ

Εύλογα λοιπόν διερωτάται κάποιος:"Τότε γιατί μου συνταγογραφούν φάρμακα και με αποτρέπουν απο το να τρέξω?" και μάλιστα άνθρωποι-συνήθως-πού όχι μόνο δεν γνωρίζουν τι είναι το τρέξιμο , αλλά και το να περπατήσουν μέχρι την καφετέρια για να πιούν το ποτάκι τους και να ντουμανιαστούν στο τσιγάρο , τους φαίνεται κουραστικό κι ετσι προτιμούν το αυτοκίνητό τους. Από αυτούς τους ανθρώπους περιμένουμε να μας γιατρέψουν?
Την δόξα πολλοί εμίσησαν, αγαπητοί μου, το χρήμα ουδείς!
Η ή Οι φαρμακευτική-ές εταιρεία-ες καραδοκούν και χρησιμοποιούν κάθε πρόσφορο μέσο για να ρίξουν καρκίνο και φωτιά στα στομάχια μας, ακόμη και τον πανικό του αθλούμενου ή αθλητή, διαβεβαιώνοντάς τον μάλιστα, με "επιστημονικές" κορώνες, ότι κινδυνεύει να "χάσει" το πόδι του άν δεν ΔΗΛΗΤΙΡΙΑΣΤΕΙ ΜΕ ΦΑΡΜΑΚΑ και να φουσκώσει έτσι η δική τους τσέπη. Και ο μα...κας που κάθεται απέναντι από τον ασθενή του, με σκοπό να τον θεραπεύσει, όπως κάποτε είχε ορκιστεί και οι γονείς του δάκρυζαν όταν έδινε Ιπποκράτειο Όρκο,παπαγαλίζει τις ίδιες κινδυνολογίες των εταιρειών και όχι αυτά που διδάχθηκε στο πανεπιστήμιο. ΤΑ ΠΆΝΤΑ ΣΤΟ ΒΩΜΟ ΤΟΥ ΧΡΗΜΑΤΟΣ!

Αύριο θα επανέλθω και θα πούμε κι άλλα, και με χαρά μου θα ακούσω κι εσάς κι αν μπορώ κάπου να βοηθήσω.
Η αλήθεια αγαπητοί μου, θεραπεύει σώμα και ψυχή (αλήθεια, είναι ξεχωριστά αυτά τα δύο?)
Καλό βράδυ σε όλους.....

ΦΤΑΣΕ ΟΠΟΥ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ!

Μπράβο σου Σάββα, τα λές ΟΠΩΣ ακριβώς είναι. ΜΠΡΑΒΟ !!!

...γιατί αγαπώ να τρέχω

Replied on: 13/01/2010 18:53:13
quote:

εγω μετα τον τραυματισμο ασχοληθηκα με τη λαγοκνημιαια και τις διατασεις της.εκτοτε μετα την προπονηση κανω κι 1 σετ ειδικα για αυτη..προληπτικα φανταζομαι χρησιμες θαναι για τον καθενα...

...όχι μόνο μετά την προπόνηση, αλλά και πριν. Το σετ των διατάσεων για τη λαγονοκνημιαία δεν εφαρμόζεται πολύ από τους δρομείς, αν και θα έπρεπε (ένας από αυτούς ήμουν και εγώ). Τώρα που την "έπαθα" οχι μόνο κάνω διατάσεις για την περιτονία πριν και μετά την προπόνηση αλλά και στο σπίτι σε άσχετο χρόνο.

...γιατί αγαπώ να τρέχω

Reply author: Leonardo
Replied on: 14/01/2010 10:26:59
Το παρακάτω αρθρο το κάνω copy/paste απο το dromeasclub
Πολλα απο αυτα τα ειπε και ο Σαββας, αλλα μπορειτε να βρειτε και κατι διαφορετικο

Αντιμετωπίστε αποτελεσματικά το Σύνδρομο Τριβής Λαγονοκνημιαίας Ταινίας

ΠΟΝΟΣ - ΕΞΗΓΗΣΗ
Ο Δρ Κάρλαϊλ Τζένκινς, ειδικός επί των αθλητικών επιδόσεων, εξηγεί γιατί νιώθετε ένα … παλούκι να διαπερνά το γόνατό σας.

1 Η λαγονοκνημιαία ταινία (ΛΚΤ) είναι ένα είδος συνδέσμου που ξεκινά από τη λεκάνη, διατρέχει την εξωτερική επιφάνεια του μηρού και καταλήγει στο πάνω εξωτερικό τμήμα του κνημιαίου οστού (κνήμη). Όταν τρέχετε, η ΛΚΤ κινείται πίσω και εμπρός από μια οστέινη προεξοχή του γονάτου σας και τρίβεται πάνω σ’ αυτήν. Η ΛΚΤ συμβάλλει στη σταθερότητα της εξωτερικής επιφάνειας του γονάτου και ελέγχει την εσωτερική κίνηση των μηρών.

2 Αν η δρομική εμβιομηχανική σας δεν είναι σωστή, αν έχετε πρόβλημα μυϊκής ισορροπίας ή έχετε πάρει κιλά, αν ξεκινάτε ορεινό τρέξιμο ή τρέχετε σε επικλινές έδαφος, τότε η ΛΚΤ ενδέχεται να μετατοπιστεί από την πορεία της και να γλιστρήσει έξω από την εγκοπή που της έχει δημιουργήσει η οστέινη προεξοχή.

3 Η ΛΚΤ, καθώς βγαίνει έξω από τη φυσιολογική της ευθυγράμμιση, τρίβεται πάνω σε άλλα δομικά σημεία της κνήμης, πράγμα που δημιουργεί αντιστάσεις στην ταινία. Αυτό συνεπάγεται φλεγμονή (όχι όμως οίδημα) και κριγμό όταν λυγίζετε το γόνατο. Τελικά η φλεγμονή συρρικνώνεται αλλά δημιουργείται ουλώδης ιστός από τις επαναλαμβανόμενες ρήξεις ινών της ΛΚΤ.

4 Ο ουλώδης ιστός γίνεται όλο και πιο πυκνός, σφίγγει την ΛΚΤ και εμποδίζει τη σωστή κυκλοφορία του αίματος σε αυτήν. Αν συνεχίσετε να τρέχετε, θα νιώσετε ένα διαξιφιστικό πόνο πάνω από το γόνατο ή στην εξωτερική επιφάνειά του ή ακόμη και κατά μήκος ολόκληρης της ΛΚΤ. Στο τέλος του τρεξίματος, μπορεί και να κουτσαίνετε.

ΑΥΤΟ-ΔΙΑΓΝΩΣΗ
Σύμφωνα με τον Δρα Τζένκινς, αν νιώθετε ένα από τα ακόλουθα συμπτώματα, πιθανόν να έχετε το σύνδρομο τριβής της ΛΚΤ:

- Οξύς πόνος ή κάψιμο στην εξωτερική επιφάνεια του γονάτου, όταν τρέχετε. Τα συμπτώματα μπορεί να υποχωρούν λίγο μετά το τρέξιμο, αλλά θα ξανακάνουν την εμφάνισή τους την επόμενη φορά που θα τρέξετε.

- Αν ασκήσετε πίεση στην εξωτερική επιφάνεια του γονάτου, νιώθετε ευαισθησία, κυρίως όταν το γόνατο είναι ελαφρώς λυγισμένο.
- Ίσως να έχετε πρόβλημα να σταθείτε στο ένα πόδι –αυτό που έχει προσβληθεί – κάτι που συνήθως οφείλεται σε αδυναμία του μέσου γλουτιαίου μυός.

ΤΙ ΠΡΟΚΑΛΕΙ ΤΟ ΣΥΝΔΡΟΜΟ ΤΡΙΒΗΣ ΛΚΤ;
Σύμφωνα με έρευνα του περιοδικού Αθλητικής Ιατρικής Clinical Journal of Sports Medicine, τα αίτια του προβλήματος είναι:

- Ανεπαρκής προθέρμανση πριν από το τρέξιμο
- Η αύξηση της απόστασης, το πολύ γρήγορο τρέξιμο ή υπερβολικό τρέξιμο σε κατηφόρα
- Μεγάλες ή μικρές καμάρες στα πέλματα που οδηγούν σε υπερπρηνισμό
- Ανισομήκη πόδια
- Ραιβοποδία
- Υπερβολική φθορά του εξωτερικού άκρου του τακουνιού του αθλητικού υποδήματος
- Αδύναμοι απαγωγοί μύες ισχίων
- Το τρέξιμο σε επικλινή επιφάνεια, όπως σε κράσπεδο δρόμου ή μονοπάτι

ΠΩΣ ΝΑ ΑΠΟΚΑΤΑΣΤΗΣΕΤΕ ΤΗ ΒΛΑΒΗ
Μειώστε τον όγκο προπόνησης κατά 50% και εφαρμόστε την αρχή ΑΠΑΣ (ανάπαυση, πάγος, ανασήκωμα, συμπίεση), στη συνέχεια δοκιμάστε στην πράξη κάποιες από τις ασκήσεις που προτείνει ο Δρ Τζένκινς.

ΛΑΚΤΙΣΜΑ ΙΠΠΟΥ
1 Είστε με τα τέσσερα στο πάτωμα, μεταθέτετε το βάρος σας στα γόνατα, οι αγκώνες σας ακουμπούν φαρδιοί στο έδαφος. Έχετε παρεμφερή στάση με της Σφίγγας.
2 Κρατώντας το δεξί γόνατο λυγισμένο, σηκώνετε αργά το δεξί σας πόδι προς τα πίσω ώστε το πέλμα σας να κατευθύνεται προς το ταβάνι.
3 Μείνετε σε αυτήν τη στάση για ένα δευτερόλεπτο και μετά επιστρέψτε αργά στην αρχική θέση. Κάντε για κάθε πόδι 4 σετ των 12 επαναλήψεων.

ΓΙΑΤΙ; Αυτή η κίνηση δυναμώνει τον μεγάλο και τον μέσο γλουτιαίο μυ. Έρευνα του περιοδικού Φυσικοπεραπεία Αθλημάτων (Physical Therapy in Sport) διαπίστωσε ότι αυτοί οι μύες είναι ζωτικής σημασίας για τη σταθερότητα της λεκάνης και την ενδυνάμωση της λαγονοκνημιαίας ταινίας.

ΔΙΑΤΑΣΗ ΤΗΣ ΛΚΤ ΑΠΟ ΥΠΤΙΑ ΘΕΣΗ
1 Καθίστε στην άκρη ψηλού τραπεζιού ή σταθερού κρεβατιού. Ξαπλώστε τον κορμό σας και τραβήξτε προς το στήθος το πόδι που δεν έχει πρόβλημα, ώστε να ευθυγραμμιστεί η μέση σας και να ακουμπήσει στο κρεβάτι .
2 Κρατήστε το τραυματισμένο πόδι επίπεδο πάνω στο κρεβάτι, με το γόνατο λυγισμένο σε γωνία 90ο. Μετατοπίστε αυτό το γόνατο προς τα μέσα όσο πιο πολύ γίνεται (προς το άλλο πέλμα).
3 Μείνετε σε αυτήν τη στάση για 30 δευτερόλεπτα και επαναλάβετε 4 φορές την άσκηση για κάθε πόδι.

ΓΙΑΤΙ; «Είναι δύσκολο να επιμηκύνετε τη ΛΚΤ, δεδομένου ότι δεν διαθέτει νεύρα που θα σας επέτρεπαν να νιώσετε ότι όντως τεντώνεται. Σ’ αυτήν την άσκηση, πιθανόν να μην αισθανθείτε ότι δουλεύετε τη ΛΚΤ, στην πραγματικότητα όμως είναι πολύ αποτελεσματική», λέει ο Δρ Τζένκινς.

“ΟΣΤΡΑΚΟ” ΣΕ ΠΛΑΓΙΑ ΥΠΤΙΑ ΘΕΣΗ
1 Ξαπλώστε στο πλάι με τα γόνατα λυγισμένα σε ορθή γωνία. Γύρω από τους μηρούς έχετε περάσει ένα αρκετά σφιχτό λάστιχο.
2 Σηκώστε το επάνω γόνατο προς το ταβάνι, φροντίζοντας ώστε τα πέλματά σας να παραμένουν ενωμένα στο εσωτερικό τους τμήμα.
3 Κάντε 10-15 επαναλήψεις, ή ωσότου αισθανθείτε κάψιμο στην εξωτερική πλευρά του ισχίου. Αν σας φαίνεται εύκολο, σφίξτε περισσότερο το λάστιχο.

ΓΙΑΤΙ; «Αυτή η άσκηση δουλεύει τον μέσο γλουτιαίο μυ (στην εξωτερική επιφάνεια της λεκάνης). Ο συγκεκριμένος μυς αποτρέπει το μηρό να κλίνει προς τα μέσα καθώς τρέχετε, πράγμα που αποτελεί τη ρίζα των πόνων στη ΛΚΤ», λέει ο Ρίτσαρντ Σκρίβενερ, καθηγητής με ειδικότητα στο τρέξιμο και τις κακώσεις, στην αγγλική εταιρία Premier Training International που εκπαιδεύει προσωπικούς προπονητές, γυμναστές και άλλους επαγγελματίες του τομέα άθλησης και καλής φυσικής κατάστασης.

ΧΡΟΝΟΣ ΑΠΟΚΑΤΑΣΤΑΣΗΣ ΤΗΣ ΚΑΚΩΣΗΣ
Σύμφωνα με τον Δρα Τζένκινς, ο χρόνος αποκατάστασης από το Σύνδρομο Τριβής της ΛΚΤ ποικίλλει ανάλογα με τη σοβαρότητα της κάκωσης:

Ήπια Κάκωση 100% μετά από 2 - 4 εβδομάδες
Μέτρια Κάκωση 100% μετά από 7 - 8 εβδομάδες
Σοβαρή Κάκωση 100% μετά από 9 - 24 εβδομάδες

ΠΩΣ ΝΑ ΠΡΟΛΑΒΕΤΕ ΤΟ ΣΥΝΔΡΟΜΟ ΤΡΙΒΗΣ ΛΚΤ

Κάντε 2-3 φορές την εβδομάδα τις ακόλουθες κινήσεις, που σας προτείνει ο Ρίτσαρντ Σκρίβενερ, και εντάξτε τις στο προπονητικό σας πρόγραμμα, για να απαλλαγείτε από τις ενοχλήσεις στα γόνατα.

ΤΡΑΒΗΓΜΑ ΤΩΝ ΠΟΔΙΩΝ ΣΕ ΥΠΤΙΑ ΘΕΣΗ
1 Ξαπλώστε ανάσκελα και τοποθετήστε τον δεξιό σας αστράγαλο στο αριστερό σας γόνατο. Πιάστε το δεξί σας πέλμα με το αριστερό σας χέρι και βάλτε το δεξί σας χέρι στο δεξιό σας γόνατο.
2 Με τα δυο σας χέρια τραβήξτε προς τα επάνω και αριστερά μέχρι να νιώσετε το τράβηγμα στη δεξιά σας πλευρά, σε οποιοδήποτε σημείο από τους γλουτιαίους ως την εξωτερική επιφάνεια του δεξιού μηρού.
3 Μείνετε σε αυτήν τη θέση επί 20-30 δευτερόλεπτα, για κάθε πόδι.

ΓΙΑΤΙ; «Αυτή η κίνηση σας δίνει τη δυνατότητα να κάνετε χειρισμούς και με τα δυο χέρια για να εντοπίσετε την περιοχή στην οποία νιώθετε το τράβηγμα. Μπορείτε ακόμη να δοκιμάσετε το εξής: να τραβάτε με το ένα χέρι και να σπρώχνετε με το άλλο, ωσότου νιώσετε το τράβηγμα στο κατάλληλο σημείο, δηλαδή στη ΛΚΤ», λέει ο Ρίτσαρντ Σκρίβενερ.

Replied on: 14/01/2010 21:01:33
Σας ευχαριστω όλους για τα καλά σας λόγια. Λόγοι αυξημένου επαγγελματικού φόρτου, οικογενειακοί και προπονητικοί με "επιβραδύνουν" σε ότι αφορά την κουβέντα μας. Αλλά σιγά- σιγά θα την προχωρήσουμε. Αλλωστε, πάντα υποστήριζα ότι: "άν πάς αργά φτάνεις μακριά"
Θα ήθελα να ξεκαθαρίσω από τώρα πως η συνέχεια της συλλογιστικής μου και επιχειρηματολογίας , θα είναι απλή, με κατά το δυνατόν λιγότερους επιστημονικούς όρους, έτσι που να γίνεται κατανοητή από όλους. Αν μεταξύ μας υπάρχουν ειδικοί συνομιλητές που επιθυμούν επιστημονικά τεκμηριωμένη επιχειρηματολογία, με αυστηρά επιστημονικούς όρους και παραπομπές σε βιβλιογραφία και έρευνα, παρακαλώ αυτό να γίνεται μέσω email έτσι ώστε να μην παρακωλύεται η παρακολούθηση της συζήτησης μας, η οποία σκοπό θα έχει να βοηθήσει τον ερασιτέχνη αθλούμενο να ξεπεράσει εμπόδια και να φτάσει πιό μακρυά!

ΦΤΑΣΕ ΟΠΟΥ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ!

Reply author: manarakos
Replied on: 12/04/2010 12:20:14
Μάλλον είμαι κι εγώ παθών της ΛΚΤ. Διαβάζοντας τα προηγούμενα πόστ κατέληξα στο συμπέρασμα ότι θα κάνω μιά επίσκεψη στον γιατρό μου, ο οποίος είναι αθλίατρος ΑΛΛΑ ΚΥΡΙΩΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ, να μου ρίξει μιά ματιά και σίγουρα από δώ και στο εξής θα αναλώσω χρόνο στις διατάσεις που είδα στα βίντεο κλίπς που προτείνατε.

Εμένα ο πόνος μου εμφανίζεται κυρίως τα Σαββατοκύριακα γιατί κάθε Σάββατο τρέχω 10χλμ, ενώ σπανιότερα εμφανίζεται μεσοβδόμαδα που τρέχω δύο 5άρια Δευτέρα και Τετάρτη. Ο πόνος δεν έχει απολύτως συγκεκριμένο σημείο που παρουσιάζεται. Μάλλον θα τον εντόπιζα στα γόνατα, στο ισχίο και σαφώς στη μέση. Μέχρι τώρα έκανα διατάσεις, αλλά ποτέ τις συγκεκριμένες.

Θα ενημερώσω για τ'αποτελέσματα της εξέτασης μου, και με ιδιαίτερο ενδιαφέρον θα παρακολουθήσω τη συνέχεια της συζήτησης.

Κάνα δυό πραγματάκια ακόμα:

ΥΓ1: Παλαιότερα επισκέφθηκα έναν φυσιοθεραπευτή για ένα πρόβλημα που είχα με μιά ψιλοτενοντίτιδα το οποίο με μερικές φυσιοθεραπείες και αποχή από εξαφανίστηκε. Εκείνος μου έκανε ένα πελματογράφημα και μου βρήκε πλατυποδία στο ένα πόδι και μου έφτιαξε πάτους, τους οποίους όμως δεν φοράω σχεδόν ποτέ για δύο λόγους:
α. Μυρίζουν, και
β. Χάνεις την αίσθηση του παπουτσιού μιά και ανεβάζουν το πέλμα αρκετά ψηλότερα από τον στάνταρ πάτο του παπουτσιού. (Σημείωση ότι τρέχω με Nimbus 10, ή Kinsei 3 (έτρεξα μία φορά μόνο μιά και είναι καινούργια) τα οποία υποτίθεται ότι προσφέρουν προστασία σε μέτριες πλατυποδίες. Οι εν λόγω πάτοι είναι φτιαγμένοι από κάτι σαν λιωμένο πλαστικό και κολλημένοι σε μιά μπλέ σόλα. Είναι δε αρκετά παχιοί. Υπάρχει κάτι εναλλακτικό; Πρέπει να ξανακάνω πελματογράφημα;

ΥΓ2: Έχω και κάτι πόνους σαν κάψιμο στις κνήμες, το οποίο φεύγει μετά από το πρώτο χλμ. Δεν ξέρω τί ακριβώς είναι, αλλά δυό φίλοι με εμπειρία στο τρέξιμο που λένε ότι δεν είναι κάτι ανησυχητικό παρά μόνο κούραση. Σχετίζεται με το σύνδρομο ΛΚΤ;

ΥΓ3: Παλαιότερα αντιμετώπιζα τους (μερικές φορές ευπρόσδεκτους) πόνους του τρεξίματος με μιά αλοιφή που λεγόταν Biofreeze, την οποία ο αθλίατρος που περιέγραψα παραπάνω είχε συστήσει στη γυναίκα μου ως ανακούφιση σε μιά κοίλη μεσοσπονδύλιου δίσκου που την ταλαιπωρούσε. Τώρα δεν μπορώ να κάνω χρήση στο εν λόγω σκεύασμα λόγω του ότι κάνω θεραπεία ομοιοπαθητικής για αλλεργία στην γύρη που με ταλαιπωρεί κάθε τέτοια εποχή. Έχω βρεί μιά μικρή ανακούφιση βάζοντας στα σημεία πόνου Accuband τα οποία είναι κάτι σαν Hansaplast με μαγνητάκια. Υπάρχει αλοιφή χωρίς μενθόλη; Από τα Accuband έχει κανένας σας εμπειρία;

Ισαάκ

Reply author: sugar
Replied on: 29/04/2010 10:15:17
ΨΥΧΡΑΙΜΙΑ ΠΑΙΔΙΑ...ΚΑΙ ΓΩ ΤΗΝ ΕΠΑΘΑ...ΑΛΛΑ ΜΕ ΕΙΔΙΚΕΣ ΔΙΑΤΑΣΕΙΣ...ΜΕ ΕΙΔΙΚΕΣ ΑΣΚΗΣΕΙΣ ΒΑΡΑΚΙΑ....ΦΥΣΙΟΘΕΡΑΠΕΙΑ..ΜΕΧΡΙ ΚΑΙ ΒΕΛΟΝΙΣΜΟ ΕΚΑΝΑ...ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΝΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ...ΘΕΛΕΙ ΠΡΟΣΟΧΗ

sugar

Replied on: 29/04/2010 11:16:43
μια απο τα ιδια κι εγω.με σωστες διατασεις,ισομετρικες ασκησεις,λαστιχα και υπομονη!

Replied on: 30/09/2010 11:11:24
Εμένα με πιάνει μόνο όταν ανεβάζω ταχύτητα.

Reply author: slowrunner
Replied on: 30/09/2010 12:07:16
quote:
Originally posted by spyros1976

Εμένα με πιάνει μόνο όταν ανεβάζω ταχύτητα.

Στην 3η ή στην 4η; Στις πόσες στροφές;

Replied on: 30/09/2010 12:21:35
Η ΛΤ ειναι η μονη παθηση που οσο "ζεσταινεσαι" τοσο πιο πολυ ποναει...

Replied on: 30/09/2010 13:23:32
Slowrunner εγώ πάω μόνο με όπισθεν.

Reply author: NIKOS T.
Replied on: 30/09/2010 13:33:41
Runners knee ή σύνδρομο τριβής λαγονοκνημιαίας ταινίας
Εκτος απο ξεκουραση...,αγωγη απο το στομα,φυσιοθεραπειες,ειδικες διατασεις για την ταινια,ισομετρικες ασκησεις κ ισως τοπικες εγχυσεις με ενζυμα

Reply author: remezzo91
Replied on: 21/10/2010 10:49:50
μια ερωτηση για οποιον γνωριζει ας μου απαντησει υπευθυνα.για ενα προβλημα τραυματισμου η ξυλοκαινη βοηθα?τουλαχιστον για εαν αγωνα με τις αναγκες που απαιτουνται για μαραθωνιο.

Replied on: 21/10/2010 11:08:58
quote:
Originally posted by remezzo91

μια ερωτηση για οποιον γνωριζει ας μου απαντησει υπευθυνα.για ενα προβλημα τραυματισμου η ξυλοκαινη βοηθα?τουλαχιστον για εαν αγωνα με τις αναγκες που απαιτουνται για μαραθωνιο.

Η ξυλοκαϊνη απλα μουδιαζει το σημειο-περιοχη που γινεται η τοπικη ενεση,ανηκει στα τοπικα αναισθητικα!!
Αν εννοεις μια ενεση πριν τον αγωνα για να μην πονας,τοτε το συζηταμε...Διαρκει 2-3 ωρες κ σιγουρα αυτος που θα τη κανει πρεπει να διηθησει σωστα την πασχουσα περιοχη.

Replied on: 21/10/2010 12:04:57
αν δεν ειναι σε ενεσιμη μορφη και ειναι σε σπρευ η αλοιφη πειραζει?

Replied on: 21/10/2010 12:14:14
quote:

αν δεν ειναι σε ενεσιμη μορφη και ειναι σε σπρευ η αλοιφη πειραζει?

Καλυτερη εναλλακτικη λυση ειναι το spray

Replied on: 21/10/2010 12:32:57
και δεν ποναει το σπρευ

Reply author: echetlos
Replied on: 09/11/2010 11:13:33
quote:
Originally posted by sugar

ΨΥΧΡΑΙΜΙΑ ΠΑΙΔΙΑ...ΚΑΙ ΓΩ ΤΗΝ ΕΠΑΘΑ...ΑΛΛΑ ΜΕ ΕΙΔΙΚΕΣ ΔΙΑΤΑΣΕΙΣ...ΜΕ ΕΙΔΙΚΕΣ ΑΣΚΗΣΕΙΣ ΒΑΡΑΚΙΑ....ΦΥΣΙΟΘΕΡΑΠΕΙΑ..ΜΕΧΡΙ ΚΑΙ ΒΕΛΟΝΙΣΜΟ ΕΚΑΝΑ...ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΝΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ...ΘΕΛΕΙ ΠΡΟΣΟΧΗ

sugar

Πες μου αν μπορείς, τις εντυπώσεις από τον βελονισμό.
Μου τον πρότεινε κι εμένα ο ορθοπεδικός σαν σχετικά γρήγορη κι αποτελεσματική λύση για το ΣΤΛΤ.

Ευχαριστώ!

Reply author: Dejan
Replied on: 09/11/2010 11:20:11
quote:
Originally posted by echetlos

quote:

sugar

Μου τον πρότεινε κι εμένα ο ορθοπεδικός σαν σχετικά γρήγορη κι αποτελεσματική λύση για το ΣΤΛΤ.

Ευχαριστώ!

Είχα δοκιμάσει κι εγώ αλλά.... αποτύχαμε... τουλάχιστον εμένα δεν μου έκανε τπτ απολύτως...

“Ethiopians and Kenyans are running 160 miles a week, more than you will ever run, because it’s their only way out, and those who survive that are going to be really hard to beat unless you do everything perfectly,” Salazar told Ritzenhein. “If they have better biomechanics, too, you are in trouble.”

Replied on: 09/11/2010 14:51:35
quote:

quote:

sugar

Ευχαριστώ!

.....βελονισμο ειχα κανει πριν τον μαραθωνιο της θεσσαλονικης και στον αγωνα δεν με ενοχλησε.....πριν τον μαραθωνιο της αθηνας δεν εκανα πιστευα οτι ειμουνα καλα....αλλα με πονεσε στο τελος...αρα την αλλη φορα θα ξερω...

sugar

Replied on: 09/11/2010 19:52:28
Γενικότερα, απσιτούνται πολλές επισκέψεις;
Κόστος περίπου ανά επίσκεψη;

Replied on: 09/12/2010 11:16:54
Μερικά ενδιαφέροντα links:
http://www.athletestreatingathletes.com/overuse-injuries/it-band/it-band-syndrome-what-is-it/
http://www.athletestreatingathletes.com/overuse-injuries/it-band/it-band-syndrome-treatment/
ένα πιο γενικό για ITBS:
http://strengthrunning.com/2010/10/how-to-treat-injuries-healing-itbs-in-five-days/
όρεξη να έχετε να διαβάσετε.
http://www.runnersworld.com/community/forums/injury-prevention/injuries/itbs-support-group

Reply author: Laga
Replied on: 09/12/2010 11:44:40
quote:

Μερικά ενδιαφέροντα links:
http://www.athletestreatingathletes.com/overuse-injuries/it-band/it-band-syndrome-what-is-it/
http://www.athletestreatingathletes.com/overuse-injuries/it-band/it-band-syndrome-treatment/
ένα πιο γενικό για ITBS:
http://strengthrunning.com/2010/10/how-to-treat-injuries-healing-itbs-in-five-days/
όρεξη να έχετε να διαβάσετε.
http://www.runnersworld.com/community/forums/injury-prevention/injuries/itbs-support-group

Ειδικά το δεύτερο link με τα βιντεάκια βοηθάει πολύ

--------------------------------------------------------
Οταν δεν τα πηγαίνεις καλά και κανείς δεν στο λέει, τότε σε έχουν παρατήσει

Replied on: 10/12/2010 13:58:37
Λοιπόν, έχουμε και λέμε:

Πήγα σε έναν φυσιοθεραπευτή στην Ν. Σμύρνη για το ΣΤΛΤ, τον οποίο μου συνέστησαν αρκετοί και ασχολείται με αθλητές του στίβου.

Καμμία σχέση με τα κλασσικά κέντρα φυσιοθεραπείας παρά μόνο ελάχιστα μηχανήματα. Ο άνθρωπος κάνει τα πάντα με τα χέρια του.
Ασχολήθηκε επί σχεδόν μία ώρα με μαλάξεις και διατάσεις στο σημείο τριβής. Μου έδειξε κάποιες ασκήσεις να κάνω μόνος μου ενώ θα μπορούσε να συστήσει κι άλλες επισκέψεις (€€€).

Συγχρόνως, κουβαλάω κι ένα σοβαρό διάστρεμμα στην ποδοκνημική. Πριν 1 εβδομάδα έβγαλα τον γύψο. Μπήκα κουτσαίνοντας, ασχολήθηκε και με αυτό και βγαίνοντας, όχι περπατούσα αλλά έτρεχα, χωρίς σχεδόν καθόλου πόνο!!!

Μην βιάζεστε έχει κι άλλο:
Έχω ένα θέμα με την μέση μου, το οποίο λόγω της ξάπλας στον καναπέ όσο είχα τον γύψο, επιδεινώθηκε. Ιδίως σήμερα το πρωί, πονούσα πάρα πολύ. Μού φίξαρε και αυτό και νιώθω 80% καλύτερα!

Λόγω μπάσκετ, κουβαλάω ό,τι τραυματισμό μπορεί κανείς να φανταστεί. Έχω περάσει από πάρα πολλούς ορθοπεδικούς και φυσιοθεραπευτήρια και ως εκ τούτου, θεωρώ ότι μπορώ να κρίνω κάποια πράγματα. Ο συγκεκριμένος φυσιοθεραπευτής μού έκανε τρομερή εντύπωση. Για αρκετή ώρα εξέταζε στάση σώματος, δύναμη ποδιών, ισορροπία, ευλυγισία και γενικότερα προσπάθησε να έχει μία όσο το δυνατόν πληρέστερη εικόνα του ασθενούς. Καμμία σχέση με τους υπολοίπους, που ρίχνουν μια ματιά στην ακτινογραφία και λένε στον βοηθό τους να σε βάλει σε ένα μηχάνημα. Και όλα με τα χέρια...

Ξέρω ότι όλοι μας έχουμε κάποιους ειδικούς (σε όλους τους τομείς) που εμπιστευόμαστε και συστήνουμε.
Ο συγκεκριμένος όμως με κέρδισε τόσο σαν επιστήμονας όσο και σαν άνθρωπος με τον τρόπο που αντιμετώπισε τα προβλήματά μου αλλά και την σιγουριά του σε ό,τι έλεγε.

Ονομάζεται Άγγελος Σταυρόπουλος. 210 9343800

Reply author: gargadua
Replied on: 10/12/2010 14:12:06
Μόνο κάνε λίγο υπομονή για να δείς τα πραγματικά αποτελέσματα στά πονεμένα μέρη. Το λέω γιατί 1 από τους φυσιοθεραπευτές που επισκεπτόμουνα μου έπαιρνε τον πόνο όμως 2 μέρες μετά ξαναεμφανιζόταν.
Προς Θεού σε καμμία περίπτωση δεν το γράφω γιατί αμφισβητώ εσένα ή τον φυσιοθεραπευτή σου.
Απλά περίμενε λίγο.
Περαστικά σου.

"Το αργά διορθώνεται, το γρήγορα ΟΧΙ!!!!"

Replied on: 10/12/2010 17:50:27
Tο σύνδρομο τριβής της λαγονοκνημιαίας ταινίας,είναι αρκετά "ύπουλο" σύνδρομο κ ανθεκτικο στην οποια συντηρητικη θεραπεια!
Ευχομαι echetle να αποθεραπευτηκες,αλλα αυτο θα φανει μονο στο τρεξιμο κ μαλιστα μετα απο καποια χιλιομετρα....

"Αν νομίζεις ότι τα έχεις όλα υπό έλεγχο, τότε δεν τρέχεις αρκετά γρήγορα"

Replied on: 10/12/2010 18:29:35
quote:

Λοιπόν, έχουμε και λέμε:

Πήγα σε έναν φυσιοθεραπευτή στην Ν. Σμύρνη για το ΣΤΛΤ, τον οποίο μου συνέστησαν αρκετοί και ασχολείται με αθλητές του στίβου.

Καμμία σχέση με τα κλασσικά κέντρα φυσιοθεραπείας παρά μόνο ελάχιστα μηχανήματα. Ο άνθρωπος κάνει τα πάντα με τα χέρια του.
Ασχολήθηκε επί σχεδόν μία ώρα με μαλάξεις και διατάσεις στο σημείο τριβής. Μου έδειξε κάποιες ασκήσεις να κάνω μόνος μου ενώ θα μπορούσε να συστήσει κι άλλες επισκέψεις (€€€).

Συγχρόνως, κουβαλάω κι ένα σοβαρό διάστρεμμα στην ποδοκνημική. Πριν 1 εβδομάδα έβγαλα τον γύψο. Μπήκα κουτσαίνοντας, ασχολήθηκε και με αυτό και βγαίνοντας, όχι περπατούσα αλλά έτρεχα, χωρίς σχεδόν καθόλου πόνο!!!

Μην βιάζεστε έχει κι άλλο:
Έχω ένα θέμα με την μέση μου, το οποίο λόγω της ξάπλας στον καναπέ όσο είχα τον γύψο, επιδεινώθηκε. Ιδίως σήμερα το πρωί, πονούσα πάρα πολύ. Μού φίξαρε και αυτό και νιώθω 80% καλύτερα!

Λόγω μπάσκετ, κουβαλάω ό,τι τραυματισμό μπορεί κανείς να φανταστεί. Έχω περάσει από πάρα πολλούς ορθοπεδικούς και φυσιοθεραπευτήρια και ως εκ τούτου, θεωρώ ότι μπορώ να κρίνω κάποια πράγματα. Ο συγκεκριμένος φυσιοθεραπευτής μού έκανε τρομερή εντύπωση. Για αρκετή ώρα εξέταζε στάση σώματος, δύναμη ποδιών, ισορροπία, ευλυγισία και γενικότερα προσπάθησε να έχει μία όσο το δυνατόν πληρέστερη εικόνα του ασθενούς. Καμμία σχέση με τους υπολοίπους, που ρίχνουν μια ματιά στην ακτινογραφία και λένε στον βοηθό τους να σε βάλει σε ένα μηχάνημα. Και όλα με τα χέρια...

Ξέρω ότι όλοι μας έχουμε κάποιους ειδικούς (σε όλους τους τομείς) που εμπιστευόμαστε και συστήνουμε.
Ο συγκεκριμένος όμως με κέρδισε τόσο σαν επιστήμονας όσο και σαν άνθρωπος με τον τρόπο που αντιμετώπισε τα προβλήματά μου αλλά και την σιγουριά του σε ό,τι έλεγε.

Ονομάζεται Άγγελος Σταυρόπουλος. 210 9343800

τιμη επισκεψης????

sugar

Replied on: 10/12/2010 18:31:53
Ίσως εγώ δεν το έγραψα καλά...
Για την λαγονοκνημιαία δεν είπα ότι θεραπεύτηκε.
Μου είπε ότι μπορεί να πάρει και μήνες για να ξεμπερδέψω πλήρως.
Ξεκινάω με αργό τρέξιμο, 2-3 χλμ και σιγά σιγά ανεβάζω. Και συγχρόνως το παρακολουθούμε. Και καθημερινά συγκεκριμένες διατάσεις.

Την μέση, όντως μου την ξεκλείδωσε και η ανακούφιση είναι μεγάλη.
Στην ποδοκνημική μου έκανε διάφορες μαλάξεις και διατάσεις. Σαν να μου ελευθέρωσε την άρθρωση. Περπατάω χωρίς πόνο.

Replied on: 10/12/2010 18:47:36
quote:

τιμη επισκεψης????

sugar

50€

Reply author: admin
Replied on: 10/12/2010 19:33:38
Επειδή οι καιροί είναι λίγο περίεργοι, καλυτερα να μην δίνουμε αφορμές.
Ελπίζουμε οι εμπλεκόμενοι να κατάλαβαν...

Replied on: 10/12/2010 22:05:32
Μπορείς να γράψεις περισσότερα για τις ασκήσεις που σου πρότεινε;

Replied on: 11/12/2010 09:27:06
quote:
Originally posted by admin

Επειδή οι καιροί είναι λίγο περίεργοι, καλυτερα να μην δίνουμε αφορμές.
Ελπίζουμε οι εμπλεκόμενοι να κατάλαβαν...

Πω πω, 2 φορές χαζός..!!!

Replied on: 11/12/2010 09:40:43
quote:

Μπορείς να γράψεις περισσότερα για τις ασκήσεις που σου πρότεινε;

Σπύρο, και να προσπαθήσω να στις περιγράψω δεν θα τις καταλάβεις. Πρέπει να έχεις εικόνα. Υπάρχουν όμως πολλές στο youtube, που νομίζω ότι πάνω κάτω την ίδια δουλειά κάνουν.
Πάντως μού έκανε πολλή ώρα μαλάξεις και διατάσεις ο ίδιος.

Replied on: 13/12/2010 21:51:25
Τα έχω πεί πολλάκις...
Το ITBS είναι η διδαδικασία ΕΝΔΥΝΑΜΩΣΗΣ του συγκεκριμένου τένοντα και όχι συγεκριμένη ΠΑΘΟΛΟΓΙΑ....
Απλώς η ενδυνάμωση περνά μέσα από πόνο κι οποιος αντέξει....

ΦΤΑΣΕ ΟΠΟΥ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ!

Replied on: 14/12/2010 08:57:38
quote:

Τα έχω πεί πολλάκις...
Το ITBS είναι η διδαδικασία ΕΝΔΥΝΑΜΩΣΗΣ του συγκεκριμένου τένοντα και όχι συγεκριμένη ΠΑΘΟΛΟΓΙΑ....

ΦΤΑΣΕ ΟΠΟΥ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ!

Αν κατάλαβα σωστά τι εννοείς, αυτό ακριβώς μού είπε κι ο φυσιοθεραπευτής: Όχι ξεκούραση αλλά ήπια και προοδευτική άσκηση, συν όλα τ'αλλα...

Διόρθωσε με αν έχω καταλάβει λάθος.

Replied on: 14/12/2010 09:52:00
quote:

quote:

Τα έχω πεί πολλάκις...

ΦΤΑΣΕ ΟΠΟΥ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ!

Αν κατάλαβα σωστά τι εννοείς, αυτό ακριβώς μού είπε κι ο φυσιοθεραπευτής: Όχι ξεκούραση αλλά ήπια και προοδευτική άσκηση, συν όλα τ'αλλα...

The patient should begin a stretching program, which should include active stretching of the hamstrings, gluteal musculature, and hip adductors to improve the flexibility of the ITB.
The patient should begin strengthening exercises. The strengthening program focuses on the proximal hip musculature. Examples of exercises that are used at this stage include side-lying leg lifts, pelvic drops, and step-down exercises.

Τα παραπάνω επιβαλλονται!!Τωρα οσον αφορα το τρεξιμο,ναι στα ορια του πονου,οχι υπερβολες!!!!
Πρεπει ομως να διορθωσεις τα γενεσιουργα αίτια εμφανισης του συνδρόμου!

◦The posterior edge of the ITB impinges against the lateral epicondyle of the femur just after foot strike in the gait cycle. This friction occurs at or slightly below 30 º of knee flexion. Downhill running and running at slower speeds may exacerbate ITBS because the knee tends to be less flexed at foot strike.
◦Running on hard surfaces and banked surfaces: The injured leg is often the downside leg on a banked or crowned road.
◦Worn out or improper running shoes
Lower limb and foot misalignment such as valgus or varus alignment of the leg or leg-length discrepancy
◦Improper warm-up and stretching
◦Increasing the quality and quantity of training sessions too quickly

Replied on: 14/12/2010 11:15:41
βαρακια λιγα κιλα με πολλες επαναληψεις για δυναμωμα της ταινιας και ολα θα πανε καλα...

sugar

Replied on: 14/12/2010 11:38:43
quote:

βαρακια λιγα κιλα με πολλες επαναληψεις για δυναμωμα της ταινιας και ολα θα πανε καλα...

sugar

Συγχαρητηρια Ευθυμη για την εμφανιση-επιδοση στη Λαρισα!!

Replied on: 14/12/2010 14:42:42
quote:
Originally posted by NIKOS T.

quote:

sugar

Συγχαρητηρια Ευθυμη για την εμφανιση-επιδοση στη Λαρισα!!

.....ευχαριστω Νικο..χαρηκα που εκανα ατομικο ρεκορ 01.38.. ειθελα κρυφα μεσα μου στο 01.35..αλλα στο τελος με γεφυρακια..σκαλοπατακια δεν πειραζει..του χρονου με υγεια...

sugar

Replied on: 14/12/2010 14:47:53
αλλα το ευχαριστω ηταν...23 στο 5αρι...46 στο 10αρι...01.09 στο 15...01.24 στο 18 και μετα το παρκο..01.33 στο 20αρι 01.38 τελικο...ωραια ηταν σταθερο ρυθμο αλλα χωρις τον αντωνη χαθηκαμε στην εκκινηση...κριμα

sugar

Replied on: 16/12/2010 12:52:12
quote:

quote:

Τα έχω πεί πολλάκις...

ΦΤΑΣΕ ΟΠΟΥ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ!

ΦΤΑΣΕ ΟΠΟΥ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ!

Replied on: 16/12/2010 12:57:39
quote:

quote:

Τα έχω πεί πολλάκις...

ΦΤΑΣΕ ΟΠΟΥ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ!

Ναι, σωστά κατάλαβες!
Προχώρα όπως ακριβώς σου υπέδειξε ο Φυσικοθεραπευτής σου, ο οποίος , για την ιστορία, είναι από τους κορυφαίους και πρωτοπόρους στο είδος του....

ΦΤΑΣΕ ΟΠΟΥ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ!

Replied on: 16/12/2010 13:24:02
quote:

quote:

quote:

Τα έχω πεί πολλάκις...

ΦΤΑΣΕ ΟΠΟΥ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ!

The patient should begin a stretching program, which should include active stretching of the hamstrings, gluteal musculature, and hip adductors to improve the flexibility of the ITB.
The patient should begin strengthening exercises. The strengthening program focuses on the proximal hip musculature. Examples of exercises that are used at this stage include side-lying leg lifts, pelvic drops, and step-down exercises.

Τα παραπάνω επιβαλλονται!!Τωρα οσον αφορα το τρεξιμο,ναι στα ορια του πονου,οχι υπερβολες!!!!
Πρεπει ομως να διορθωσεις τα γενεσιουργα αίτια εμφανισης του συνδρόμου!

◦The posterior edge of the ITB impinges against the lateral epicondyle of the femur just after foot strike in the gait cycle. This friction occurs at or slightly below 30 º of knee flexion. Downhill running and running at slower speeds may exacerbate ITBS because the knee tends to be less flexed at foot strike.
◦Running on hard surfaces and banked surfaces: The injured leg is often the downside leg on a banked or crowned road.
◦Worn out or improper running shoes
Lower limb and foot misalignment such as valgus or varus alignment of the leg or leg-length discrepancy
◦Improper warm-up and stretching
◦Increasing the quality and quantity of training sessions too quickly

Καλά καλά...
Ο Θεός διορθώνει! Αναγνωρίζεις κάποια ταύτιση με Αυτόν?
Και για να το καταλάβω ακόμη καλύτερα: Η διόρθωση συνάδη με ΜΣΑΦ???("Μη" Στεροειδή Αντιφλεγμονώδη Φάρμακα).
.....Πολεμάμε με ότι έχουμε κι όχι με τροχοπέδη και με ληστρική επιδρομή στην τσέπη και την υγεία μας...

ΦΤΑΣΕ ΟΠΟΥ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ!

Replied on: 16/12/2010 13:47:39
@sabbas1
Εχω υποσχεθει, στον εαυτο μου, οτι δεν θα ξαναμαλωσω,με κανεναν,στο forum!
Η επιθεση, σε βαρος μου, εκ μερους σου,ειναι αδικαιολογητη!!
Ουτε καν με ξερεις,ουτε εχω ασχοληθει μαζι σου!!
Ζητα ενα συγνωμη, απο τους υπολοιπους φιλους δρομεις, που σε διαβασαν,απο μενα δεν χρειαζεται!!
Αντε στην ευχη του Θεού παλλικαρι μου....

Replied on: 17/12/2010 10:11:34
quote:

@sabbas1
Ζητα ενα συγνωμη, απο τους υπολοιπους φιλους δρομεις, που σε διαβασαν,απο μενα δεν χρειαζεται!!

NIKOS T έχεις απόλυτο δίκιο εν προκειμένο.....
Η πολεμική που εξαπέλυσα ήταν εντελώς άδικη για εσένα, που , όπως πολύ σωστά είπες δεν σε γνωρίζω.
Ζητώ ταπεινά συγνώμη....
Το γεγονός ότι είμαι ταγμένος πολέμιος των συμβατικών αρχών-στην προκειμένη περίπτωση της θεραπευτικής των μυοσκελετικών προβλημάτων- δεν σημαίνει πως θα πρέπει άδικα και δογματικά να καταφέρομαι εναντίον οποιουδήποτε άλλου εκφράζει μια διαφορετική άποψη........
Και πάλι, σκύβω ταπεινά το κεφάλι και ζητάω συγνώμη...
Πες μου όμως σε παρακαλώ ,τι είδους διόρθωση θα μπορούσαμε να κάνουμε σ'έναν υπερμαραθωνοδρόμο που βρίσκεται π.χ στην 5η ή 6η ημέρα της προσπάθειάς του και όλοι του οι τένοντες έχουν-για τα δικά μας μάτια-υπέρμετρα πρηστεί?
Θα τον αποκλείαμε ίσως ή θα παρεμβαίναμε με διορθωτικούς χειρισμούς?
Για μία ακόμη φορά......ΣΥΓΝΩΜΗ

Να'σαι καλά....

ΦΤΑΣΕ ΟΠΟΥ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ!

Replied on: 17/12/2010 10:33:38
quote:

quote:

@sabbas1

NIKOS T έχεις απόλυτο δίκιο εν προκειμένο.....
Η πολεμική που εξαπέλυσα ήταν εντελώς άδικη για εσένα, που , όπως πολύ σωστά είπες δεν σε γνωρίζω.
Ζητώ ταπεινά συγνώμη....
Το γεγονός ότι είμαι ταγμένος πολέμιος των συμβατικών αρχών-στην προκειμένη περίπτωση της θεραπευτικής των μυοσκελετικών προβλημάτων- δεν σημαίνει πως θα πρέπει άδικα και δογματικά να καταφέρομαι εναντίον οποιουδήποτε άλλου εκφράζει μια διαφορετική άποψη........
Και πάλι, σκύβω ταπεινά το κεφάλι και ζητάω συγνώμη...
Πες μου όμως σε παρακαλώ ,τι είδους διόρθωση θα μπορούσαμε να κάνουμε σ'έναν υπερμαραθωνοδρόμο που βρίσκεται π.χ στην 5η ή 6η ημέρα της προσπάθειάς του και όλοι του οι τένοντες έχουν-για τα δικά μας μάτια-υπέρμετρα πρηστεί?
Θα τον αποκλείαμε ίσως ή θα παρεμβαίναμε με διορθωτικούς χειρισμούς?
Για μία ακόμη φορά......ΣΥΓΝΩΜΗ

Να'σαι καλά....

ΦΤΑΣΕ ΟΠΟΥ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ!

Να σαι καλα και εσυ φιλε Σαββα!
Περα απο τις συμβατικες η εναλλακτικες θεραπειες,υπαρχει κ η προληψη,κ η αντιμετωπιση ενος προβληματος, αντιμετωπιζωντας την αιτια εμφανισης.
Γι αυτο κ προτινα στον echetlo να κοιταξει παπουτσια,ανισοσκελιες,υπερπρηνισμο κλπ.
Anyway,κ εγω ειμαι κατα των ΜΣΑΦ,αλλα υπαρχουν κ αλλες θεραπειες!!
Οσον αφορα τωρα τον υπερμαραθωνοδρομο,εκει τα πραγματα ειναι διαφορετικα,παρεμβαινεις μονο υποβοηθητικα-υποστηρηκτικα,εχοντας παντοτε τις βασικες γνωσεις της χειροθεραπευτικης(manual therapy) k οστεοπαθητικης.

Replied on: 17/12/2010 13:48:02
Και πάλι συγνώμη....
Καλές γιορτές σου εύχομαι με υγεία και για όσους αγαπάς.

ΦΤΑΣΕ ΟΠΟΥ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ!

Replied on: 19/01/2011 10:05:55
Ενδιαφέρον άρθρο για λαγοκνημιαία: http://strengthrunning.com/2011/01/it-band-injury/

Reply author: igi
Replied on: 23/01/2011 22:36:40
Επαναφέρω το θέμα μόνο και μόνο γιατί έχω την ανάγκη να πω κάπου τον πόνο μου.Εδώ και δυο μήνες απέχω απ το συστηματικό τρέξιμο λόγω τραυματισμού στο λαγονοψοϊτη.Ωστόσο κάθε Σαββατοκύριακο κάνω τις δοκιμές μου.Εννοείται οτι αυτό τον καιρό είμαι φουλ γυμναστηριο για να μη χάσω αυτά που έχω κερδίσει.Στο γυμναστήριο, ότι και να κάνω τίποτε δε με ενοχλεί.Πάω λοιπόν και σήμερα για δοκιμή, να δω μήπως έγινε κανα θαύμα. Και έγινε!!! Ο παλιός τραυματισμός ούτε που ακούστηκε.ΑΛΛΑ....εμανίστηκε απ τα πρώτα κιόλας μέτρα πόνος στην έξω πλευρά του γόνατος και του ισχίου της δεξιάς πλευράς ο οποίος δεν πέρασε μέχρι το τέλος της δοκιμής.Εννοείται οτι δεν είχα ποτέ κάτι ανάλογο....θα ακολουθήσω τις συμβουλές για διατάσεις αλλά...μήπως να κάνω κανα ευχέλαιο;

Replied on: 24/01/2011 10:13:09
Καλημέρα
Τι ακριβώς έκανες στην δοκιμή σου?

ΦΤΑΣΕ ΟΠΟΥ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ!

Replied on: 24/01/2011 12:56:16
Ο προηγούμενος "τραυματισμός του λαγονοψοίτη" αφορούσε το ίδιο σκέλος?
Ηλικία? Ύψος/βάρος?
Προηγούμενο ιστορικό οσφυαλγίας?
Οι ενοχλήσεις σου εμφανίζονται μόνον στο τρέξιμο ή και σε καθημερινές δραστηριότητες?

ΦΤΑΣΕ ΟΠΟΥ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ!

Replied on: 24/01/2011 14:41:08
Ηλικία:40,ύψος:1,65,Βάρος 53.Αφορά το ίδιο σκέλος και με ενοχλεί μόνο στο τρέξιμο.Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον!

Replied on: 24/01/2011 16:36:17
Tα μισά απάντησα...Βιαζόμουν να φύγω για δουλειά.Ιστορικό οσφυαλγίας, πέρα από κάτι μικροενοχλήσεις στις εγκυμοσύνες, δεν έχω.Οι δοκιμές περιλαμβάνουν περπάτημα, διατάσεις και χαλαρό τρεξιματάκι.Μόλις ανέβασα λίγο ένταση, άρχισε ο πόνος.Σε ποδήλατο και κολύμβηση καμία ενόχληση...στο γυμναστήριο επίσης μπορώ να κάνω τα πάντα και μάλιστα με έντονες αναπηδήσεις(fight)χωρίς κανένα πρόβλημα.

Replied on: 24/01/2011 20:32:06
Είναι πιθανό λοιπόν , κάποιο μυοσκελτικό σύνδρομο υπέρχρησης όπως το ITBS.
Αυτό σημαίνει πως θα πρέπει να ξεκινήσεις τις διατάσεις για το σύνδρομο αυτό-στο διαδίκτυο θα βρείς αρκετές-τουλάχιστον για 4 φορές ημερησίως και χρονικό διάστημα 1-2 εβδομάδων. Ταυτόχρονα το τρέξιμό σου ας είναι τέτοιο που να μην επιβαρύνει την πάσχουσα περιοχή ΜΕΤΑ ΤΟ ΤΡΕΞΙΜΟ! Δλδ , μισή με μία ώρα μετά θα πρέπει να είσαι το ίδιο καλά όπως και όταν ξεκίνησες...
Αν όχι σημαίνει ότι ανέβασες την ένταση πολύ και ευαισθητοποιείς την περιοχή, που σημαίνει αργότερο χρόνο αποκατάστασης.
Φυσικά, στην διαφοροδιάγνωση μπαίνουν κι άλλες υποψήφιες καταστάσεις όπως η αρχόμενη οστεοαρθροπάθεια ισχίου-αρκετά πιθανή δεδομένου και του προηγούμενου ιστορικού σου με τον "λαγονοψοίτη"- και των ιερολαγονίων αρθρώσεων καθώς και κάποια διαταραχή δίσκου στην περιοχή της οσφύος...
Αλλά για να μην σε μπερδεύω περισσότερο , ξεκίνα με τις διατασούλες σου τακτικά στην διάρκεια της ημέρας, ήρεμο τρέξιμο με πολύ προσοχή στις κατηφόρες και όχι "μπρίζομα" στο γυμναστήριο...
Περαστικά να είναι και καλές προπονήσεις.-

ΦΤΑΣΕ ΟΠΟΥ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ!

Replied on: 24/01/2011 21:21:11
απο λαγονοψοιτη προεκυψε πιο σοβαρο προβλημα οσφυικη μοιρα,περασε στο ισχιακο νετρο.καποιες ασκησεις ενδυναμωσης τοσο για υτο ισχυο οσο και για τον αριστερο γλουτο γνωριζει καποιος?

Replied on: 24/01/2011 21:46:18
SABBAS σε ευχαριστώ πολύ.Ας ελπίσω οτι μου συμβαίνει η καλύτερη απ τις εκδοχές.Αν είναι αυτό με το ισχίο έχω καμια ελπίδα να επανέλθω η να μάθω πλέξιμο;

Replied on: 25/01/2011 10:05:56
Φυσικά και έχεις πιθανότητες να επιστρέψεις!
Έπειτα, εντελώς αντικειμενικά και επιστημονικά το πλέξιμο επιβαρύνει περισσότερο τα ισχία και την οσφυική μοίρα....
Ήρεμα και χαλαρά τώρα και το σώμα σου θα σου δείξει τον δρόμο...

ΦΤΑΣΕ ΟΠΟΥ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ!

Replied on: 25/01/2011 10:44:15
Ξέχασα να σου πώ πως στην διπλανή σου πόλη βρίσκεται ο NIKOS T. χειρουργός-ορθοπεδικός και ειδικός στην διάγνωση και αντιμετώπιση αθλητικών κακώσεων και το σημαντικοτέρο είναι και οίδιος δρομέας που σημαίνει πως μπορεί άμεσα να σε βοηθήσει αν το προβλημά σου αποκτήσει εμμένων χαρακτήρα...

ΦΤΑΣΕ ΟΠΟΥ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ!

Replied on: 25/01/2011 10:49:57
quote:

απο λαγονοψοιτη προεκυψε πιο σοβαρο προβλημα οσφυικη μοιρα,περασε στο ισχιακο νετρο.καποιες ασκησεις ενδυναμωσης τοσο για υτο ισχυο οσο και για τον αριστερο γλουτο γνωριζει καποιος?

Αγαπητέ φίλε, με σοβαρή-όπως λές-και διεγνωσμένη παθολογία στην οσφύ και το ισχιακό νεύρο είναι τουλάχιστον άσκοπη, για να μην πώ και επικύνδυνη η προσέγγιση της ενδυνάμωσης του σκέλους που πάσχει.
Θα πρέπει πρώτα και κύρια να προσανατολιστείς στην επίλυση του προβλήματος της οσφύος...

ΦΤΑΣΕ ΟΠΟΥ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ!

Replied on: 25/01/2011 14:37:38
Ευχαριστώ πολύ. Και ακόμη πιο πολύ για την ελπίδα...

Replied on: 26/01/2011 10:50:08
Nα 'σαι καλά.
Ενημέρωνέ μας για την πορεία σου....

ΦΤΑΣΕ ΟΠΟΥ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ!

Replied on: 30/01/2011 21:06:44
Πήγα λοιπόν σήμερα για την καθιερωμένη δοκιμή και ακολουθώντας τις συμβουλές, το πήρα μέχρι τέλους πολύ χαλαρά.Δεν ανέβασα καθόλου ρυθμό.Τίποτε δε με ενόχλησε!Βέβαια εννοείται πως όλη τη βδομάδα όπου σταθώ και όπου βρεθώ κάνω τις διατασούλες μου.Θα συνεχίσω το ίδιο μες στη βδομάδα.

Replied on: 31/01/2011 13:48:56
Πολύ καλά!
Συνέχισε έτσι και σταδιακά, πρός το τέλος της προπόνησής σου "βάλε" λίγο tempo run για περίπου 10% του συνολικού όγκου , π.χ αν κάνεις 8 χλμ τότε για 800μ-1000μ πήγαινέ το άνετα , χωρίς πίεση , με "ανοιχτές δρασκιελιές" ίσα που το μηχανάκι να ανεβάσε παλμούς, χωρίς όμως υπερβολές.
Αν αυτό το σώμα σου το ανεχτεί, σε 3-4 ημέρες μπορείς να το επαναλάβεις και σταδιακά να πάς από το 10% στο 15%-20% και μετά να μπείς σε διαλλειματικές , αν αυτό επιθυμεί.
Να μην ξεχνάς την πολύ βασική αποκατάσταση με "σβηστό τρέξιμο" και διατάσεις στο τέλος.....
Καλές προπονήσεις!

ΦΤΑΣΕ ΟΠΟΥ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ!

Replied on: 06/02/2011 19:48:06
Ευχαριστώ πάρα πολύ για τις συμβουλές.Τις ακολουθώ με ευλάβεια.Αυτή τη βδομάδα έκανα τρεις προπονησούλες συντηρητικές σε χιλιόμετρα και ένταση.Λέω να συνεχίσω έτσι κανα δυο βδομάδες και μετα να βάλω ένταση,χιλιόμετρα και διαλειμματικές.Ούτως η άλλως δε βιάζομαι.Δεν έχω στο μάτι κανέναν αγώνα.

Reply author: REMALI
Replied on: 10/02/2011 23:00:07
Ήρθα να δώσω κουράγιο και ελπίδα σε όλους τους λαγοκνημιέους συναθλητές δρομείς.Μετά από ένα δύσκολο χειμώνα πέρυσι με λαγοκνημιαία στο δεξί πόδι και στη συνέχεια στο αριστερό, φέτος είμαι μια χαρά και με περισσότερη προπόνηση από πέρυσι(λες να 'φταιγε αυτό;).Οπότε μην μασάτε.Όσο και να σας φαίνεται απίστευτο (γιατί εμένα έτσι μου φαινόταν), είναι κάτι που θα το ξεπεράσετε και θα πάτε καλύτερα από πρίν.Υπομονή,προσοχή,φυσιοθεραπείες και ψυχική δύναμη χρειάζεται.Είναι θέμα χρόνου.

κάθε τραυματισμός με βγάζει πιο ώριμο και πιο δυνατό.

Replied on: 14/02/2011 18:43:38
Όταν τρέχω πιο γρήγορα, η λαγονοκνημιαία με ενοχλεί λιγότερο απ' ότι τρέχοντας πιο αργά.
Το είχε παρατηρήσει κανείς από τους ομοιοπαθούντες;

Reply author: panchidis
Replied on: 18/02/2011 15:51:07
παιδιά πως μπορώ να καταλάβω αν έχω τη συγκεκριμένη πάθηση??

απ' ότι έχω διαβάσει "Ο πόνος εντοπίζεται κατά μήκος της εξωτερικής μεριάς του γόνατος"

εμένα η ενόχληση εντοπίζεται περισσότερο στο μέρος της εσωτερικής μεριάς του δεξιού μου γόνατος και σε σημείο λίγο πιο πάνω. προέρχεται πιθανότατα λόγω ξαφνικών μου αλλαγών στις επιφάνειες τρεξίματος ( από μαλακή σε σκληρή ,από επίπεδη σε ανηφόρα ή κατηφόρα ) και λόγω υπερπρηνισμού μου.

είναι το γνωστό σύνδρομο ή απλά κάποια μορφή υπερκόπωσης??

..χρησιμοποιώ πλέον και ορθοπεδικούς πάτους και παπούτσια για υπερπρηνισμό (kayano 17, 1,78 ύψος και 76 κιλά)

παρακαλώ όποιος ξέρει ας με διαφωτίσει.
ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Replied on: 18/02/2011 18:50:09
quote:
Originally posted by panchidis

παιδιά πως μπορώ να καταλάβω αν έχω τη συγκεκριμένη πάθηση??

απ' ότι έχω διαβάσει "Ο πόνος εντοπίζεται κατά μήκος της εξωτερικής μεριάς του γόνατος"

εμένα η ενόχληση εντοπίζεται περισσότερο στο μέρος της εσωτερικής μεριάς του δεξιού μου γόνατος και σε σημείο λίγο πιο πάνω. προέρχεται πιθανότατα λόγω ξαφνικών μου αλλαγών στις επιφάνειες τρεξίματος ( από μαλακή σε σκληρή ,από επίπεδη σε ανηφόρα ή κατηφόρα ) και λόγω υπερπρηνισμού μου.

είναι το γνωστό σύνδρομο ή απλά κάποια μορφή υπερκόπωσης??

..χρησιμοποιώ πλέον και ορθοπεδικούς πάτους και παπούτσια για υπερπρηνισμό (kayano 17, 1,78 ύψος και 76 κιλά)

παρακαλώ όποιος ξέρει ας με διαφωτίσει.
ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Αφού το γόνατο σε ενοχλεί στην εσωτερική πλευρά του τότε σίγουρα δεν είναι το γνωστό σύνδρομο.
Σου προτείνω το επόμενο διάστημα να προπονηθείς σε μαλακή επιφάνεια δηλαδή σε χώμα ή χόρτο με πολύ καλές διατάσεις πριν και μετά.
Μετά την προπόνηση να βάζεις πάγο στο γόνατο και να αφήνεις να μεσολαβεί μια ολόκληρη ημέρα μέχρι την επόμενη προπόνηση.
Αν δεν δεις βελτίωση να πας σε αθλητίατρο που να γνωρίζει από δρομείς και σε πρώτη φάση να χάσεις 3 κιλά.
Γνωρίζεις αν έχεις χονδροπάθεια στην επιγονατίδα;

...γιατί αγαπώ να τρέχω

Replied on: 18/02/2011 19:57:09
όχι δεν ξέρω αν έχω χονδροπάθεια ή όχι.

το ζήτημα είναι ότι 6 Μαρτίου του μήνα τρέχω στη Βαρκελώνη και έχω ρίξει ενοείται τα χλμ όσο μπορώ.
ο πόνος είναι υποφερτός. θα το θεωρούσα περισσότερο σαν ενόχληση.
απλά φοηθηκα μήπως είναι το παραπάνω σύνδρομο.
πάντως εξακολουθώ να φοβάμαι πως θα αντιμετωπίσω πρόβλημα σε πολύ όγκο χλμ.πόσο μάλλον σε ένα μαραθώνιο.

οι διατάσεις που προτείνονται για τη λαγοκνημιαία ταινία πιστεύεις πως θα με βοηθήσουν??
αλλιώς τι άλλο προτείνεις εκτός από ξεκούραση??

counterpain ας πούμε ή spray πρίν ή κατα τη διάρκεια του αγώνα??
ένας αθλητικός επίδεσμος θα βοηθούσε στο γόνατο κατα τη διάρκεια του αγώνα???

ευχαριστώ!

Replied on: 20/02/2011 18:39:47
quote:
Originally posted by panchidis

όχι δεν ξέρω αν έχω χονδροπάθεια ή όχι.

το ζήτημα είναι ότι 6 Μαρτίου του μήνα τρέχω στη Βαρκελώνη και έχω ρίξει ενοείται τα χλμ όσο μπορώ.
ο πόνος είναι υποφερτός. θα το θεωρούσα περισσότερο σαν ενόχληση.
απλά φοηθηκα μήπως είναι το παραπάνω σύνδρομο.
πάντως εξακολουθώ να φοβάμαι πως θα αντιμετωπίσω πρόβλημα σε πολύ όγκο χλμ.πόσο μάλλον σε ένα μαραθώνιο.

οι διατάσεις που προτείνονται για τη λαγοκνημιαία ταινία πιστεύεις πως θα με βοηθήσουν??
αλλιώς τι άλλο προτείνεις εκτός από ξεκούραση??

counterpain ας πούμε ή spray πρίν ή κατα τη διάρκεια του αγώνα??
ένας αθλητικός επίδεσμος θα βοηθούσε στο γόνατο κατα τη διάρκεια του αγώνα???

ευχαριστώ!

Δεν μπορώ να σου προτείνω κάτι, διότι δεν είμαι αρμόδιος. Αυτά που έργαψα είναι απλά φιλικές συμβουλές και απόψεις. Βέβαια σε 15 ημέρες τρέχεις μαραθώνιο αν δεν κάνω λάθος. Εγώ στη θέση σου θα πήγαινα στον αγώνα αλλά αν ένιωθα ενόχληση κατά τη διάρκεια της διαδρομής θα σταματούσα με τον φόβο μήπως και επιδεινώσω αυτό που ενδεχομένως έχω. Αλλά στη θέση σου το θέμα είναι ότι δεν γνωρίζεςι τι ακριβώς έχεις ή δεν έχεις. Θα σου έλεγα εντός της εβδομάδας να πας σε γιατρό για να γνωρίζεις ακριβώς τις γίνεται ούτως ώστε αν δεν είναι τίποτα το σοβαρό να πας και να χαρείς τον μαραθώνιο αλλιώς θα ήταν κρίμα να πας στον αγώνα και μετά να μείνεις εκτός για κάποιο χρονικό διάστημα για να αποκαταστήσεις τον τραυματισμό σου.

...γιατί αγαπώ να τρέχω

Reply author: michael-2
Replied on: 20/02/2011 20:41:26
γειά σε όλους τους τρεχαλακηδες .... όπως καταλαβαίνετε όταν τρέχεις έχεις και προβλήματα ,.... και ΄τωρα στο θέμα μας ..
το πρόβλημα που΄έχεις είναι το σύνδρομο της λαγονοκνημιαίας ταινίας .
ή θεραπεία που πρέπει να ακολουθήσεις είναι ελάττωση των χιλιομέτρων , πάγο μετά απο την προπόνηση και ειδικές διατάσεις
για την λαγονοκνημιαία .. Η περιοχή που νιώθεις τον πόνο πρέπει να είναι στην έξω πλευρά του γόνατος δύο δάκτυλα δίπλα από την επιγονατίδα όσο για τον φίλο που πονάει στην μέσα πλευρά δέν ειναι το ίδιο σύνδρομο για αυτό θέλει επιπλέον αξιολόγηση ... αυτά τα ολιγα για το πρόβλημα ...σαν τρεχαλάκης και φυσιοθεραπευτής ταυτοχρονα θα σου προτεινα να κάνεις τα παραπάνω και όλα θα πάνε καλά . Βέβαια θέλει το χρόνο του περίπου 3-4 εβδομάδες ..... για ότι θέλετε στην διάθεση σας

Reply author: TasosL
Replied on: 04/03/2011 22:02:22
Υποφέρω και εγώ εδω και 7 μήνες περίπου απ΄αυτό το αναθεματισμένο σύνδρομο ΛΚΤ .., έχω κάνει τα πάντα .. αλλά πάλι μετά από 20 λεπτά ξεκινάει η ενόχληση.. και δεν ξέρω πλέον τι να κάνω. Τα έχω δοκιμάσει όλα.. διατάσεις, φυσιοθεραπείες, κλπ ..άν κάποιος μπορεί να βοηθήσει θα του ήμουν ευγνώμων..

"run for your life"

Reply author: jkassot
Replied on: 07/03/2011 16:39:04
@TasosL: Μην το ζορίζεις γιατί δεν θα σου περάσει!
Από προσωπική εμπειρία:
α) Ξεκινάς να τρέχεις και με την πρώτη ενόχληση σταματάς άσχετα με πόση ώρα ή απόσταση έχεις τρέξει.
β) Αφήνεις ενδιάμεσα μία μέρα ξεκούρασης-αποκατάστασης, δηλ. τρέχεις μέρα-παραμέρα, ακόμη και αν την επόμενη νιώθεις καλά.
γ) Εμένα νομίζω ότι με βοήθησε το Pat Strap το οποίο παρήγγειλα μέσω INTERNET:
http://www.pattstrap.com/pattstrap-counter-force-knee-strap-p-28.html
Από τι στιγμή που άρχισα να εφαρμόζω τα παραπάνω μου πήρε 2-3 μήνες για πλήρη αποκατάσταση. Δηλ. να βγάζω 20Κ χωρίς ενόχληση.
Βέβαια κάθε περίπτωση είναι διαφορετική.
Καλή τύχη!

Replied on: 08/03/2011 10:52:37
...να προτεινω βελονισμο...απο εμπειρια το λεω....

sugar

Reply author: TasosL
Replied on: 09/03/2011 14:11:02
jkassot: ευχαριστω για τις συμβουλές .. θα τις εφαρμόσω και ελπίζω να έχουν αποτέλεσμα. Για να πω και την πικρή αλήθεια, δεν ήμουν έως τώρα πιστός στη διαδικασία θεραπείας για την αποκατάσταση του τραυματισμού. Αλλά απ΄ότι βλέπω δεν υπάρχει άλλη λύση. Επιμονή και υπομονή και βλέπουμε.

"run for your life"

Reply author: Jonsson
Replied on: 20/04/2011 21:39:22
Αγαπητέ Panchidi, έχω την υποψία ότι αν χρησιμοποιείς πάτους αλλά και παπούτσια για πρηνισμό μπορεί από μόνο του να σου δημιουργήσει πρόβλημα στην ταινία. Βέβαια αυτό είναι μια άποψη την οποία έχω μετά από δικό μου τραυματισμό στην ίδια περιοχή.

A Physical Measure Odyssey

Replied on: 20/04/2011 23:33:50
φίλε Jonsson,

πήγα σε ορθοπαιδικό και δεν μου βρήκε χονδροπάθεια που υποψιαζόταν ο φυσικοθεραπευτής μου και εγώ.
βασικά πιστεύω έχει να κάνει με τρέξιμο σε ανώμαλο έδαφος και ζόρισμα στη κατηφόρα με κραδασμούς κτλπ. δεν είναι τυχαίο που μου συνέβει μετά τον υμηττό.
συνδρομο της ταινίας δεν φαίνεται να έχω προς το παρόν.
το τρίξιμο στο γόνατο παραμένει αλλά όχι τόσο έντονο πλέον.
αγώνες τρέχω κανονικά χωρίς πρόβλημα απλά σκέφτομαι να κάνω καιρό μέχρι να ξανατρέξω αγωνιστικά σε βουνό.

νομίζω είδα ότι θα είσαι και ψαχνά οπότε παίζει να τα πούμε από κοντά.

Replied on: 20/04/2011 23:41:16
Ωραία. Είσαι αθήνα? Ίσως πάμε και παρέα, αν κανονίσουμε. Πάντως εμένα η ταινία είναι για κλωτσιές ... Μόνο έτσι θα μου περάσει

υ.γ: Πότε είναι τα ψαχνά?

Replied on: 21/04/2011 09:43:37
Εγώ πλέον, έχω την αίσθηση ότι ποτέ δεν θα ξεμπερδέψω εντελώς με την λαγονοκνημιαία...

Replied on: 21/04/2011 21:35:01
@ Echetlos: Εγώ από σήμερα άρχισα να την κοπανάω με τον ''πλάστη''...

Reply author: notaSOL
Replied on: 26/04/2011 23:27:09
Πω, πω! Τι πράγμα είναι τούτο;
Θα γίνουμε ποτέ καλά;
... μου φαίνεται, δεν υπάρχει σωτηρία...

Reply author: swtki
Replied on: 27/04/2011 00:12:20
Για να σας παρηγορησω, υπάρχουν και χειρότερα: να νιώθεις ότι σε τρυπανε με βελονες. Απλά δεν περπατάς.
Σκεφτείτε να έχεις κάνει μια καλή προπόνηση και να σε «τρυπισει» η βελόνα στον μαραθώνιο! Απλά σταματας. Δεν έχω περάσει λαγοκνημιαια αλλά πιστεύω ότι τουλάχιστον μπορείς να περπατησεις. Σωστά;

Replied on: 27/04/2011 00:43:35
Το καλό με την ταινία είναι ότι ενοχλεί μόνο στο τρέξιμο και πουθενά αλλού.
Μπάσκετ π.χ. επαιζα χωρίς την παραμικρή ενόχληση ακόμα κι όταν το ΣΤΛΤ ηταν στην πιο οξεία του μορφή...
Σαφώς αυτό που περιγραφεις μοιάζει εφιαλτικό! Αλλά ως γνωστόν, "καθένας με τον πόνο του" (κυριολεκτικά!)....

Replied on: 27/04/2011 08:39:22
...έτσι είναι...
...νιώθεις ότι είσαι καλά...πας να τρέξεις και τίποτα...πάλι και πάλι και τίποτα... βλέπεις και όλους τους άλλους να τρέχουν και απογοητεύεσαι...

Replied on: 27/04/2011 09:25:27
@notaSOL:
Σε τι στάδιο της πάθησης βρίσκεσαι;
Πότε αρχίζει να σε ενοχλεί η ταινία;

Replied on: 27/04/2011 10:21:39
...είμαι στην 7η εβδομάδα...είμαι στο στάδιο που κάνω λίγα χιλιόμετρα με το φόβο ότι θα έρθει ο μεγάλος πόνος κι αυτός έρχεται... πάντα πιστός... είμαι στο στάδιο που λέω ότι δεν θα ξανατρέξω ποτέ κανονικά... στο στάδιο της απογοήτευσης... στο στάδιο που λέω πότε θα σταματήσει αυτή η βροχή να ξαναπάω να δοκιμάσω το πόδι μου...

Replied on: 27/04/2011 10:59:18
Πολύ κλισέ αυτό που θα γράψω αλλά το έχεις παλέψει με διατάσεις. Προσωπικά είχα πρόβλημα με τη ΛΤ μετά τον πρώτο μου μραθώνιο (δεν μπορώ να σου πω πόσο σοβαρό ήταν, πάντως δεν μπορούσα να τρέξω για περίπου 2 μήνες)και ακολουθώντας συμβουλές φίλων από το forum επανήλθα. Εκανα διατάσεις πολλες φορές την ημέρα (πολλές επαναλήψεις όποτε έβρισκα ευκαιρία) συν το ότι άρχισα να κάνω διατάσεις της ΛΤ πριν και μετά το τρέξιμο.

Pain is temporary. Quitting lasts forever.

Λανς Άρμστρονγκ

Replied on: 27/04/2011 11:20:55
Καλημερα, κι εγω που το επαθα τον Δεκεμβριο του 09 εμεινα εκτος (εντελως εκτος ομως) για 1 μηνα
Εκανα φυσιοθεραπειες, βελονισμο, ξεκουραση, διατασεις, μασαζ με τι στικ, λιγο ποδηλατο και επανηλθα
Αυτο που εχω καταλαβει ειναι 2 πραγματα
Πρωτον, θελει να απεχεις εντελως απο το τρεξιμο μεχρι να φτιαξει, και
δευτερον, μαλλον υπαρχουν επιπεδα σοβαροτητας της παθησης. Μαλλον εγω το προλαβα σε αρχικο σταδιο και χρειαστηκε μονο 1 μηνας γιατι απο οτι ακου εδω μεσα υπαρχουν ατομα που τραβολογουνται αρκετους μηνες

Replied on: 27/04/2011 11:28:30
...δεν ξέρω, ίσως να μην είναι τόσο τραγικά τα πράγματα...όχι ίσως...σίγουρα δεν είναι...όλοι μας έχουμε ακούσει για πολύ πιο φοβερά και αξεπέραστα εμπόδια και προβλήματα υγείας... απλώς είναι η απογοήτευση...και το τι σημαίνει για τον καθένα μας το τρέξιμο...πιστεύω ότι θα το ξεπεράσω...αλλά φοβάμαι ότι πια σε κάθε κατηφόρα, σε κάθε ανηφόρα, σε κάθε βήμα θα παραμονεύει αυτή η αναθεματισμένη ταινία...

εσένα, βρε Laga, σε έχει ξαναπιάσει από τότε;...υπάρχει κάποιος που τον έχει βρει δυο-τρεις φορές και τοχει ξεπεράσει;

Replied on: 27/04/2011 12:04:11
quote:
Originally posted by notaSOL

...δεν ξέρω, ίσως να μην είναι τόσο τραγικά τα πράγματα...όχι ίσως...σίγουρα δεν είναι...όλοι μας έχουμε ακούσει για πολύ πιο φοβερά και αξεπέραστα εμπόδια και προβλήματα υγείας... απλώς είναι η απογοήτευση...και το τι σημαίνει για τον καθένα μας το τρέξιμο...πιστεύω ότι θα το ξεπεράσω...αλλά φοβάμαι ότι πια σε κάθε κατηφόρα, σε κάθε ανηφόρα, σε κάθε βήμα θα παραμονεύει αυτή η αναθεματισμένη ταινία...

εσένα, βρε Laga, σε έχει ξαναπιάσει από τότε;...υπάρχει κάποιος που τον έχει βρει δυο-τρεις φορές και τοχει ξεπεράσει;

Οχι, δεν με έχει ξαναπιάσει από τότε (Οκτώβριος / Νοέμβριος του 2009) αλλά προσπαθώ να μην προκαλώ την τύχη μου... Αποφεύγω -όσο γίνεται- την απότομη αύξηση χιλιομέτρων και δεν παραλείπω τις διατάσεις πριν και μετά. Αν δεν έχω χρόνο για διατάσεις κάνω μόνο αυτές για τη ΛΤ.
Εντάξει, το έχω ξαναπεί πολλές φορές στη δική μου περίπτωση ήταν αναπόφευκτο να συμβεί ζημιά αφού έτρεξα μαραθώνιο χωρίς καμιά προηγούμενη εμπειρία και προετοιμασία παρά μόνο ένα LR 15km. Τα έπαιξε η ΛΤ, την άφησα, ξεκουράστηκε, τη φρόντισα με διατασούλες και προσπάθησα να μην της ξαναδώσω αιτία.

Pain is temporary. Quitting lasts forever.

Λανς Άρμστρονγκ

Replied on: 27/04/2011 12:08:25
Εγώ τραβιέμαι από τον περασμένο Ιούλιο. Ουσιαστική θεραπεία όμως κάνω από αρχές του έτους και σαφώς η βελτίωση είναι πάρα πολύ μεγάλη. Ο πόνος πλέον θα εμφανιστεί μετά από 8-10 χλμ και δεν είναι οξύς (τέτοιος δηλαδή που σε αναγκάζει να σταματήσεις) αλλά βουβός, σαν μια απλή ενόχληση. Βέβαια, αν αυξήσω απότομα ρυθμό, τότε γίνεται εντονότερος. Γενικότερα, τρέχω με τον φόβο...

Δεν ξέρω αν η πλήρης αποχή είναι ενδεδειγμένη, όπως είπε ο Leonardo, αλλά ο φυσιοθεραπευτής μού συνέστησε να ξαναρχίσω το τρέξιμο σχεδόν από το μηδέν. Ο Savvas1 (ορθοπεδικός) από το φόρουμ είχε γράψει ότι "το ΣΤΛΤ δεν είναι παθογένεια αλλά η διαδικασία ενδυνάμωσης της συγκεκριμένης περιοχής", η οποία έρχεται μέσα από την προσεκτική και σταδιακή άσκηση. Οπότε, μάλλον αναπόφευκτο για πολλούς από εμάς.
Διατάσεις και μασάζ (με το stick είναι πολύ εύκολο) όσο συχνά μπορείς. Και υπομονή...

Replied on: 28/04/2011 00:15:38
...μιας και δεν μπορώ να τρέξω, κάθησα και σκέφτηκα, τελικά πόσο μπορεί να βοήθησε ο αέρας στο 2:03:02 της Βοστώνης;

...η απάντηση... δεν νομίζω οτι αξίζει ξεχωριστό θέμα...γι αυτό την βάζω εδώ ...αφιερωμένη στους λαγοκνημιαίους αδερφούς...κάθε υπόδειξη/διορθωση/παρατήρηση δεκτή...άλλωστε, ποτέ, κανείς τραυματίας δεν αποδείχθηκε αλάνθαστος!!!

Από το παρελθόν έχουν χρησιμοποιηθεί διάφορες προσεγγίσεις της επίδρασης του ανέμου στη προσπάθεια ενός αθλητού. Σήμερα, μετά το πρόσφατο μαραθωνιο της Βοστώνης μια μεγάλη συζήτηση έχει γίνει για το ποιά ήταν η βοήθεια του ανέμου στον απίθανο χρόνο του νικητή. Ήδη στο διαδικτυο έχουν δημοσιευτεί διάφορες εκτιμήσεις. Μιά τέτοια εκτίμηση (απλή και κατανοητή)θα προσπαθήσουμε να μεταφέρουμε εδώ. Η προσέγγισή μας βασίζεται στην εξίσωση Rayleigh , η οποία εκτιμά την δύναμη που δέχεται ένα αντικείμενο από το μέσο μέσα στο οποίο κινείται και η οποία έχει εφαρμογή για μέσα που χαρακτηρίζονται από μεγάλους αριθμούς Reynolds. Η εξίσωση αυτή είναι:
F_D= -1/2 ρ Α C_d (v∙v) v/‖v‖
και στην περίπτωση μας θεωρώντας ως μέσο τον αέρα και αντικείμενο που κινείται (τρέχει) μέσα σε αυτό, έναν δρομέα, η εξίσωση αυτή μελετά την αντίσταση του αέρα που αυτός δέχεται.
Από εδώ και και κάτω για να εξηγήσουμε έναν-΄εναν τους όρους αυτής της εξίσωσης θα πρέπει να κάνουμε μια σειρά από παραδοχές, υποθέσεις και απλουστεύσεις που σίγουρα καταδεικνύουν ότι το ερώτημα μας είναι αναπάντητο, καθώς μια ικανοποιητικής ακρίβειας προσέγγιση θα απαιτούσε ένα απίθανο πλήθος πληροφοριών όπως για παράδειγμα την ακριβή διεύθυνση του ανέμου σε κάθε χιλιόμετρο, σε κάθε μέτρο και στο σωστό χρόνο που διέρχοταν από αυτό ο αθλητής ή τήν ακριβή επιφάνεια του σώματος του αθλητή, η οποία δέχοταν την συγκεκριμένη στιγμή την αντίσταση/επίδραση του αέρα, για να μη μιλήσουμε για τις κλίσεις της διαδρομής ή για την ικανότητα/δύναμη/αντοχή που κατέβαλε κάθε δρομέας σε κάθε διαφορετικό κομμάτι/χιλιόμετρο της διαδρομής.
Συντομη ανάλυση των όρων της εξίσωσης (1):
ρ = η πυκνότητα του αέρα (για 0℃ 1.293Kg/m^3 , για 15℃ 1.295Kg/m^3 )
A= η επιφάνεια του σώματος του αθλητή που δέχεται την αντίσταση του αέρα
(για έναν ανθρωπο ύψους 1.70 m και πλάτους 0.40 m , θεωρώντας τον ως κύλινδρο ή ως παραλληλόγραμμο έχουμε διάφορες τιμές Α≅0.85 m^(2 ), A≅2.1352m^2 , πχ εμβαδόν παράπλευρης επιφάνειας κυλίνδρου Α=2πRυ )
C_d = αδιάστατος συντελεστής της αντίστασης του αντικειμένου (ανάλογος με τον συντελεστή τριβής) , μπορούμε να τον θεωρήσουμε περίπου ίσο με 1. (πχ για μια Mercedes Benz E-class 0.24, για έναν ποδηλάτη 0.7, για έναν πεζό 1.0, για έναν σκιέρ 1.1 , για ένα τούβλο 2.1)
v= η σχετική ταχύτητα του αντικειμένου (σε σχέση με τη ροή του αέρα) . Εδώ για τον ρυθμό 2.55 min/km, που αντιστοιχεί σε χρόνο 2.03.04, έχουμε για τους δρομείς/δρομέα , μια ταχύτητα 5.7 m/sec, ενώ για τον αέρα απο την αναφορά των δελτίων (http://www.letsrun.com/2011/bostonweather-0416.php ) για 18mph (μίλια ανά ώρα) WSW (δυτικός-νοτιοδυτικός) έχουμε μιά ταχύτητα 8m/sec.
Τέλος για την διεύθυνση του ανέμου, βλέπουμε εαν κοιτάξουμε τον χάρτη της διαδρομής http://www.baa.org/~/media/Files/BAA/_Global/Maps/BMCourseMap2011.pdf ότι η κατεύθυνση SW αντιστοιχεί κατά μεγάλο μέρος της διαδρομής σε κατεύθυνση που ταυτίζεται με αυτήν της ταχύτητα του αθλητή. Γενικά η γωνία που αυτή σχηματιζει με το διάνυσμα της ταχύτητας κυμαίνεται από 0 -45 μοίρες. Αν θεωρήσουμε ότι πάντα, καθ’όλη την διάρκεια του αγώνα τα δύο διανύσματα των ταχυτήτων είναι ομόρροπα και ταυτίζονται καθώς και ότι η ταχύτητα του ανέμου ήταν σταθερή και αυτή που ανέφεραν τα δελτία καιρού ,ακόμη και στο επίπεδο της ασφάλτου , έχουμε v=2.3m/sec.
Έτσι για ρ=1.2 Kg/m^3, A=2.1352m^2, C_d=1, v^2=5.29m^2/〖sec〗^2 (v=2.3m/sec) έχουμε F_D= 6.777 KJ/Km= 6.777 N

Τώρα σύμφωνα με την ακόλουθη εργασία http://jap.physiology.org/content/93/3/1039.full , “Energy Cost of walking and Running at extreme uphill and downhill slopes” των Α.Ε.Μinetti, Christian Moia, Giulio S.Roi,Davide Susta, Guido Ferretti , υπολογίζεται ότι σε επίπεδο , ανεξαρτήτου της ταχύτητας του δρομέα η ενέργεια που δαπανάται από αυτόν είναι ίση με 3.40±0.24 J •〖kg〗^(-1)•m^(-1) ή αλλιώς για την περίπτωση μας 3.40 KJ • 〖kg〗^(-1) •〖km〗^(-1)
Σύμφωνα με αυτό ένας δρομέας 60 Kg θα δαπανεί για το τρεξιμο του 60 kg •3.40 KJ • 〖kg〗^(-1) •〖km〗^(-1) = 204 KJ/Km
Τώρα αυτά τα 204 KJ/Km ελλατώνονται σύμφωνα με τα προηγούμενα κατά 6.777 KJ/Km που προέρχονται από την βοήθεια του ανέμου. Αυτό αντιστοιχεί σε ένα ποσοστό 3.31% της δαπανόμενης ενέργειας ανά Km. Λόγω των W= F•d, F=m•γ, γ=υ•t , η δαπανόμενη ενέργεια (ή η δύναμη), είναι ανάλογη της ταχύτητας. Άρα αυτό το ποσοστό 3.31% μεταφέρεται στην ταχύτητα. Δηλαδή 3.31% της ταχύτητας με την οποία έτρεχαν οι αθλητές ανά χιλιόμετρο γίνονταν με την βοήθεια του ανέμου.
Ο (μέσος) ρυθμός με το οποίον γίνονταν κάθε χιλιόμετρο είπαμε ότι ήταν 2.55 min/km. Ένα ποσοστό 3.31% αυτού του ρυθμού είναι 5.79 sec/Km. Tο οποίο αντιστοιχεί σε 244.44 sec για τα 42.2 Km του αγώνα, δηλαδή σε 4.04 min.
---Για χαμηλότερης ταχύτητας ανέμο και μικρότερη επιφάνεια αθλητού , δηλαδή για μια σχετική ταχύτητα των 2m/sec και Α=1.36m^2 έχουμε μια βοήθεια από τον άνεμο στο 3.264 Ν, δηλαδή 1.6% της δαπανομενης ενέργειας που μεταφράζεται σε 1:58 min.

Reply author: Voodooman
Replied on: 30/04/2011 22:31:44
Τελικά μετά από ψάξιμο κατέληξα ότι και εγώ είμαι μέλος του club. Πόνος στην έξω πλευρά του αριστερού γονάτου, δυσκολία και πόνος στο ανέβασμα-κατέβασμα σκαλιών, πόνος μετά από λίγο τρέξιμο, γενικά όλα τα συμπτώματα.
Δύο μήνες έχω τώρα που τραβιέμαι. Δεν είχα το θάρρος να κόψω τελειως το τρέξιμο, σταματούσα δύο μέρες, πήγαινα, πονούσα, ξανασταματούσα. Ξαφνικά μία μέρα τα συμπτώματα υποχώρησαν, όχι οριστικά, αλλά τόσο ώστε να τρέχω καλούτσικα. Σήμερα στα 10χλμ. με στόχο το κάτω από 50' μέχρι το 5ο χλμ. όλα πήγαιναν αρκετά καλά, δεν πονούσε το γόνατο, απλά υπήρχε μία υπενθύμιση ότι εκεί κάτι δεν είναι τελείως καλά. Ανάμεσα στο 5ο και 6ο χλμ. έφαγα δύο δυνατές σουβλιές που κόντεψα να πέσω. Παρόλα αυτά συνέχισα και δεν είχαμε άλλο περιστατικό,έμεινε μόνο η υπενθύμιση που λέγαμε και έβγαλα την απόσταση. Αυτήν τη στιγμή δεν έχω καποιον πόνο. Τί να πω, ίσως να υποχωρεί σιγά σιγά.

Reply author: vasilis
Replied on: 30/04/2011 23:27:08
Κώστα γιατί απο την περιγραφή σου νομίζω οτι δεν είναι το δικό σου πρόβλημα ΣΛΤ αλλα κάτι άλλο(π.χ χονδροπάθεια)ποιος σου έκανε διάγνωση;,σε γιατρό πήγες;

Replied on: 01/05/2011 00:01:03
Ακόμη δεν έχω πάει σε γιατρό...Πάνω που το είχα πάρει απόφαση, υποχώρησε, έκανα ένα Post εδώ πριν καιρό, διάβασα και αυτό το topic και έτσι μου φάνηκε. Ξέρω, ξέρω, πρέπει να πάω σε γιατρό, αλλά όλο το αναβάλω...

Replied on: 01/05/2011 18:08:38
quote:
Τελικά μετά από ψάξιμο κατέληξα ότι και εγώ είμαι μέλος του club. Πόνος στην έξω πλευρά του αριστερού γονάτου, δυσκολία και πόνος στο ανέβασμα-κατέβασμα σκαλιών, πόνος μετά από λίγο τρέξιμο, γενικά όλα τα συμπτώματα.
Δύο μήνες έχω τώρα που τραβιέμαι. Δεν είχα το θάρρος να κόψω τελειως το τρέξιμο, σταματούσα δύο μέρες, πήγαινα, πονούσα, ξανασταματούσα. Ξαφνικά μία μέρα τα συμπτώματα υποχώρησαν, όχι οριστικά, αλλά τόσο ώστε να τρέχω καλούτσικα. Σήμερα στα 10χλμ. με στόχο το κάτω από 50' μέχρι το 5ο χλμ. όλα πήγαιναν αρκετά καλά, δεν πονούσε το γόνατο, απλά υπήρχε μία υπενθύμιση ότι εκεί κάτι δεν είναι τελείως καλά. Ανάμεσα στο 5ο και 6ο χλμ. έφαγα δύο δυνατές σουβλιές που κόντεψα να πέσω. Παρόλα αυτά συνέχισα και δεν είχαμε άλλο περιστατικό,έμεινε μόνο η υπενθύμιση που λέγαμε και έβγαλα την απόσταση. Αυτήν τη στιγμή δεν έχω καποιον πόνο. Τί να πω, ίσως να υποχωρεί σιγά σιγά.

...δεν ξέρω, φίλε...γιατί δεν είμαι και ο πλέον ειδικός...τώρα, βλέπεις, μαθαίνω κι εγώ αυτή τη κατάρα...αλλά αν δεν έχεις περάσει τη φάση της οξείας κρίσης νομίζω το προλαβαίνεις ακόμα... διατάσεις και πάγο και υπομονή...

Replied on: 01/05/2011 22:58:03
Τί να πώ, σήμερα δεν πήγα για τρέξιμο και δεν ένοιωσα την παραμικρή ενόχληση. Αύριο θα τρέξω 5 και μεθαύριο 10 πάλι κάτω από 50', θα δούμε πώς θα πάει και αν συνεχίσει, θα πάω σε γιατρό.
Οι διατάσεις ίσως βοηθάνε πολύ, πόνεσα ακριβώς τον καιρό που τις είχα αμελήσει, μόλις τις επανέφερα, υποχώρησαν οι πόνοι.

Replied on: 10/05/2011 11:53:10
Κάνω μασάζ στην ταινία με το Stick από τις 16/4, δύο φορές την ημέρα.
Την Κυριακή στο Nike Run, με ενόχλησε ελάχιστα και μετά τον αγώνα δεν πονάω καθόλου.
Δεν ξέρω κατά πόσο οφείλεται στο stick, απλά το αναφέρω...

Replied on: 05/07/2011 00:02:03
Γεια σας και πάλι.Μετά από ένα βασανιστικό χειμώνα που πέρασα με τους τραυματισμούς και την αγαπημένη μου ταινιούλα,εδώ και ενάμιση μήνα τρέχω πάλι σαν άνθρωπος.Σκέφτομαι μάλιστα από Δευτέρα να ξεκινήσω προπονήσεις για τον κλασικό μαραθώνιο.Εσείς οι πιο έμπειροι και γνώστες έχετε να μου δώσετε καμιά συμβουλή; Πρέπει να προσέχω κάτι άλλο πέρα από διατάσεις;Σημειωτέον οτι δεν έχω δοκιμάσει ακόμη βόλτα στο βουνό.Προτιμώ τη σιγουριά της ευθείας.Μήπως να δοκιμάσω για να σιγουρευτώ οτι όλα είναι καλά;Ευχαριστώ εκ των προτέρων και συγγνώμη που επαναφέρω το θέμα...

Reply author: Deorum
Replied on: 05/07/2011 00:36:54
Μου παρουσιάστηκε κ μένα αυτό το θέμα... Πάω να διαβάσω από την αρχή όλο το thread.

Reply author: thantsop
Replied on: 05/07/2011 11:09:24
Μετα απο πολλά χρόνια τρέξιμο βίωσα τι εστί πονος στη λαγοκνημιαία τανία. Παρουσιάσθηκε μετα απο 10 μέρες ξεκούραση υστερα απο μαραθώνιο και βάστηξε σχεδόν δυο μήνες.Εδω και δυο βδομάδες τρεχω χωρις πόνο με 50χλμ προς το παρον και ποοδευτική αύξηση στα 80-90(μεσος ορος μου).Τα συμπεράσματα μου είναι α)καθημερινο κολύμπι και β) παράλληλα διατάσεις. Στη αρχή βέβαια που ο πόνος ηταν δυνατος παγοθεραπεία επίσης.

Replied on: 06/07/2011 09:36:11
@ Niko T.

Φίλε Νίκο σχετίζεται η ταινία με κάποιο πιθανό πρόβλημα μέσης?

Replied on: 06/07/2011 09:55:02
Φίλε Jonsson δεν έχει βρεθεί κάποιος ενοχοποιητικός παράγοντας,που να σχετίζεται με τη σπονδυλική μας στήλη-μέση.

Replied on: 06/07/2011 10:25:00
Τα λάθος παπούτσια πόσο επιρεάζουν το πρόβλημα?

Εμένα μου παρουσιαστηκε μετά από συνεχόμενο σχεδόν κυκλικό-δυνατό (πάντα για τα δεδομένα μου) τρέξιμο στα Γκράβα.
Τώρα σε πρόσφατο αγώνα μου ξαναχτύπησε στο 10ο χιλιόμετρο, συνέχισα να τρέχω κ φυσικά το χειροτέρεψα τα μάλλα.

Φοράω παπούτσια ελαφρύ υπερπρηνισμο (virage asics) -τα είχα πάρει σε ανύποπτο χρόνο-, αν κ από ότι έχω δει μάλλον είμαι ουδέτερος σε πάτημα. Μάλλον δεν είμαι κ 100% σίγουρος για το ουδέτερο πάτημα. Αλλά κατά πάσα πιθανότητα. Έχω τρέξει δοκιμαστικά λίγα χιλιόμετρα κ με ουδέτερα παπούτσια, μου φάνηκε νορμάλ το τρέξιμο, ίσως οριακά πιο κουραστικό γιατί δεν είχα συνηθίσει.

Τέλος μια βασική ερώτηση. Κατά πόσο αν βάλω στο πρόγραμμά μου, 2 φορές την βδομάδα λίγα βάρη για πόδια θα τα προστατεύσω από κάθε είδους τραυματισμούς?

Ευχαριστώ!

Replied on: 06/07/2011 10:30:19
Σαφώς και η χρήση ακατάλληλων υποδημάτων, είναι ένας από τους ενοχοποιητικούς παράγοντες.
Ξεκαθάρισε το πάτημα σου με βιντεοσκόπηση σε διάδρομο(η κάμερα από πίσω).
Πολλές και καλές διατάσεις,ζέσταμα και αποθεραπεία,και ενδυνάμωση με βάρη οπωσδήποτε!

Replied on: 06/07/2011 10:40:54
Όσον αφορά στα λάθος παπούτσια: αν κάποιος υπερπρηνίζει αρκετά και τρέχει με neutral παπούτσια, τότε είναι πολύ πιθανό να έχει πρόβλημα. Δεν ξέρω αν το πρόβλημα θα προκύψει στην ταινία ή κάπου αλλού αλλά καλό είναι να τρέχουμε με το σωστό παπούτσι.
Π.χ., είδα τεράστια βελτίωση στο ITBS όταν πήγα σε stability παπούτσι, από το neutral που, κακώς, φορούσα έως τότε. Προσωπικά, είμαι βέβαιος ότι έπαιξε και αυτό ρόλο στον τραυματισμό μου, μεταξύ άλλων.
Ωστόσο, αν εχεις ουδέτερο πάτημα μπορείς άνετα να φορέσεις και παπούτσι για ελαφρύ υπερπρηνισμό.

Επίσης, δεν ξέρω πώς είναι το μέρος στο οποίο τρέχεις αλλά επειδή λες ότι είναι κυκλικό, εικάζω ότι σε περίπτωση που υπάρχει μια κάποια κλίση προς το εσωτερικό, το ένα πόδι φορτίζεται παρατεταμένα περισσότερο από το άλλο. Αν λοιπόν ισχύει κάτι τέτοιο, είναι πολύ πιθανό αίτιο για ITBS.

Γενικότερα, να θυμάσαι ότι οι διατάσεις επιβάλλονται, τόσο για την πρόληψη όσο και την θεραπεία της ταινίας.

Reply author: thantsop
Replied on: 06/07/2011 11:02:03
Να συμπληρώσω με δυο στοιχεία που μπορούν να φανούν χρήσιμα
1)Οταν τρέχουμε σε γήπεδο χρειάζεται να αλλάζουμε φορα τακτικά γιατι διαφορετικά φορίζουμε το ένα πόδι με αποτέλεσμα πρόβλημα στη λογοκνημιαία.
2)Μετα τη αποθεραπεία ,ενδυνάμωση με sprints σε ανηφόρες και αργότερα progressive uphills ,δηλ συνεχόμενη ανηφορα με αυξανόμενο χρονικό διάστημα.

Replied on: 06/07/2011 11:05:32
Νίκο, έχεις κανένα link με ασκήσεις για ενδυνάμωση στην ταινία? Εκτός από την κλασσική με τα λάστιχα...
Thanks

Replied on: 06/07/2011 11:12:16
http://www.youtube.com/watch?v=Y6G5MIFKWxA&feature=related

http://www.youtube.com/watch?v=X2tuMWkDk5M
(Ενδυνάμωση απαγωγών του ισχίου)

Replied on: 06/07/2011 11:51:10
quote:

Όσον αφορά στα λάθος παπούτσια: αν κάποιος υπερπρηνίζει αρκετά και τρέχει με neutral παπούτσια, τότε είναι πολύ πιθανό να έχει πρόβλημα. Δεν ξέρω αν το πρόβλημα θα προκύψει στην ταινία ή κάπου αλλού αλλά καλό είναι να τρέχουμε με το σωστό παπούτσι.
Π.χ., είδα τεράστια βελτίωση στο ITBS όταν πήγα σε stability παπούτσι, από το neutral που, κακώς, φορούσα έως τότε. Προσωπικά, είμαι βέβαιος ότι έπαιξε και αυτό ρόλο στον τραυματισμό μου, μεταξύ άλλων.
Ωστόσο, αν εχεις ουδέτερο πάτημα μπορείς άνετα να φορέσεις και παπούτσι για ελαφρύ υπερπρηνισμό.

Επίσης, δεν ξέρω πώς είναι το μέρος στο οποίο τρέχεις αλλά επειδή λες ότι είναι κυκλικό, εικάζω ότι σε περίπτωση που υπάρχει μια κάποια κλίση προς το εσωτερικό, το ένα πόδι φορτίζεται παρατεταμένα περισσότερο από το άλλο. Αν λοιπόν ισχύει κάτι τέτοιο, είναι πολύ πιθανό αίτιο για ITBS.

Γενικότερα, να θυμάσαι ότι οι διατάσεις επιβάλλονται, τόσο για την πρόληψη όσο και την θεραπεία της ταινίας.

Δεν τρέχω γενικά κυκλικά, ήταν η πρώτη φορά που έτρεξα εκεί και ειμαι σχεδόν σίγουρος οτι αυτό έφταιξε, αφού ποτέ δεν μου είχε ξαναπαρουσιαστεί, κ είναι στο πόδι από την εξωτερική πλευρά του κύκλου. Δεν έχει κλίση το μέρος, αλλά όσο ναναι όταν μπαίνεις με μια μικρή ταχύτητα στο ημικύκλιου ενός μικρού στίβου, έχεις μια κλίση στο σώμα σου. Αυτό έγινε τετάρτη που μας πέρασε. Τότε η ενόχληση ήταν πολύ μικρή, όλα ήταν νορμάλ και μπορούσα κ να τρέξω αλλά είπα να το προστατέψω λίγο. Δεν έτρεξα λοιπόν πέμπτ-παρασκ-σάβ, και πήγα Κυριακή για Η/Μ όπου εκεί με πρόδωσε προοδευτικά από τα μισά της διαδρομής. Βέβαια συνέχισα να τρέχω κ το χειροτέρεψα πολύ. Μετά δεν περπάταγα καλά καλά.
Σήμερα πρώτη μέρα από την κυριακή περπατάω νορμάλ, σε καμιά 3-4 μέρες από τώρα, θα αρχίσω διατασεις και βάρη στα πόδια. Και σε καμιά 10ριά μέρες απαλό απάλο τρέξιμο.

Replied on: 06/07/2011 12:08:11
Με μία φορά δεν μπορεί να έγινε η ζημιά. Αθροιστικά ήρθε...
Από τις κύριες αιτίες είναι επίσης η απότομη αύξηση ρυθμού ή χιλιομέτρων.
Διατάσεις να αρχίσεις από...χθες!
Δες κι αυτό: http://www.runningnews.gr/SnitzForum/topic.asp?TOPIC_ID=5200

Replied on: 06/07/2011 12:13:55
Το να τρέχει κανείς συνεχόμενα σε ανισόπεδες επιφάνειες,αναγκάζει το πόδι να στρέφεται ελαφρά προς τα μέσα και αυτό προκαλεί υπερβολική διάταση στην ταινία ενάντια στο μηρό!

Replied on: 08/07/2011 09:47:46
Νίκο γενικά όταν αυξήσεις ρυθμό και σε τσιμπήσει ξανά, τι θεραπείες πρέπει να κάνεις εκτός από πολλές διατάσεις για να συνέλθεις? Πρέπει να ελαττώσεις την ένταση ή πρέπει να μείνεις σε αυτό το ρυθμό?

Replied on: 08/07/2011 10:48:43
Πρέπει να κατεβάσεις ρυθμό!
Να μείνεις εκεί που δεν σε πονάει Παναγιώτη.

Replied on: 08/07/2011 12:06:41
Τελευταία, εκτός από το κυκλικό που έκανα στα γκράβα κ σχεδόν σίγουρα ευθύνεται στο πρόβλημα που δημιουργήθηκε, είχα μια ψιλοενόχληση στον δεξιό χαμηλό κοιλιακό-σχεδόν προσαγωγό- του ίδιου ποδιού. Ακόμα το νιώθω κάπως.
Μετά τον άσχημο ημιμαραθώνιο, με πόναγε κ αυτός πέρα από την λαγοκνιμιαία που μου είχε κλειδώσει το γόνατό μου.
Μήπως ξεκίνησε το πρόβλημα κ από τον κοιλιακό?

Replied on: 08/07/2011 18:33:37
Κάποια μέρα που έτρεξα 16 χιλιόμετρα και η ταινία με ενοχλούσε απ το τέταρτο χιλίομετρο, αλλά δε στάμάτησα, στο τέλος με πονούσαν και ισχία και προσαγωγοί. Μάλλον αλλάζει το πάτημα για να μπορείς να συνεχίσεις και τα ζορίζεις όλα.Δεν ξέρω κιόλας. Απλά το υποθέτω μιας και μετά απ αυτό δε με ξαναενόχλησαν...

Replied on: 16/07/2011 15:22:29
Ερώτηση.
Αν έχω καταλάβει καλά, το πρόβλημα δημιουργείται από το επαναλαμβανόμενο "τρίψιμο" της ταινίας πάνω στο μηρό.
Αυτό προκαλεί μικροφλεγμονή, η οποία με την σειρά της προκαλεί ακόμα περισσότερή τριβή, και υπάρχει ένας φαύλος κύκλος που χειροτερεύει τα πράγματα.
Σωστά ως εδω?

Συνεχίζω τώρα. Μήπως αυτό όμως, προκαλεί κ "φάγωμα" της ταινίας σταδιακά ή οποία αποδυναμώνεται?

Reply author: Montechristo
Replied on: 16/01/2012 18:30:46
Kαλησπέρα σε όλους.
Ανέσυρα αυτό το θέμα επειδή τις τελευταίες μέρες έχει αρχίσει να με πονάει έντονα η λαγοκνημιαία ταινία. Φαντάζομαι ότι οφείλεται στο ότι τα τελευταία χρόνια δεν έκανα καλές προπονήσεις και από την αρχή του '12 το'χω πάρει απόφαση να τρέχω περισσότερο. Θέλω να ρωτήσω, όμως, αν υπάρχει περίπτωση να με έχει επηρεάσει το κρύο που κάνει αυτές τις μέρες και να μην οφείλεται στον ρυθμό της προπόνησης.
Ευχαριστώ.

Tramps like us, baby, we were born to run.

Replied on: 16/01/2012 20:22:10
οι κακες διατασεις φταινε μακροχρονια για την ταινια..χωρις ναμαι γιατρος,ετσι;

http://marathon.yooblog.gr/

Reply author: giorgosdelta
Replied on: 16/01/2012 20:33:14
Συμφωνώ με τον Δημήτρη. Ο κύριος παράγοντας είναι λογικά οι κακές ή οι ανύπαρκτες διατάσεις.
Μερικές φορές πονάω πάνω προς το ισχίο (και θεωρώ ότι ίσως να είναι η ταινία στο πάνω μέρος) στην πρωϊνή προπόνηση. Με 2 σωστές διατάσεις και λίγο πιο αργά περνάει το μεσημέρι. Δεν υπάρχει δηλαδή.
Ίσως να φταίει και το λάθος πάτημα, πχ άγριο φτερνοχύπημα.
Οι διατάσεις είναι το Α και το Ω στην προπόνηση. Άλλοι μου λένε ότι φτάνουν τις διατάσεις πολύ πάνω από τα όρια του πόνου. Εγώ μόλις πάω προς τον πόνο σταματώ και βάζω λιγότερη πίεση. Θέλω να σκέφτομαι τις σωστές διατάσεις σαν ένα πρωϊνό τέντομα πριν καν σηκωθώ απ' το κρεβάτι. Σαν κάτι το ευχάριστο δηλαδή.
Δε βρήκα κάποια εικόνα για τη διάταση που ανέφερα αν κι εμένα με πιάνει στο πάνω μέρος, είναι κάτι το διαφορετικό.

Reply author: tamilthi
Replied on: 16/01/2012 20:51:10
Να δώσω και γω κάποιες απαντήσεις μια και είχα το πρόβλημα πρόσφατα και το ξεπέρασα:

1. Οταν παρουσιαστεί το πρόβλημα στο ένα πόδι, επειδή η τεχνική του τρεξίματος προσαρμόζεται και το βάρος πέφτει στο άλλο πόδι, είναι δυνατόν και το άλλο να εμφανίσει σταδιακά κάποιο πρόβλημα.
2. Η αποχή από το τρέξιμο δε βελτιώνει την κατάσταση τόσο όσο η προσεκτική ενδυνάμωση. Προτιμούμε ανηφόρες και ίσιωμα και συνεχίζουμε όσο δεν αισθανόμαστε ενοχλήσεις. Οι κατηφόρες απαγορεύονται! Με την εμφάνιση των ενοχλήσεων κάνουμε ειδικές διατάσεις. Μετά την προπόνηση πάγος και ...πάλι διατάσεις.
3. Διατάσεις. Εκτός των συνηθισμένων διατάσεων, πολύ σημαντικό είναι να κάνουμε ειδικές ακσήσεις που διατείνουν την ταινία. Στεκόμαστε στο ένα πόδι και τραβάμε το άλλο προς τα πάνω από τον αστράγαλο, λυγίζοντας το γόνατο σε ορθή γωνία (περίπου), έτσι ώστε το πόδι να έρθει σε κάθετη θέση με το υπόλοιπο σώμα. Είναι όπως όταν καθόμαστε οκλαδόν, αλλά το κάνουμε κατά κόρον όρθιοι.

Για όποιους έχουν αμφιβολίες για το αν ο πόνος οφείλεται στη λαγονοκνημιαία ταινία ή για όσους θα ήθελαν να απαλύνουν προσωρινά τον πόνο και να συνεχίσουν την προπόνησή τους, προτείνω να δοκιμάσουν την παραπάνω διάταση.

"Τρέχω γιατί πάντα με οδηγεί εκεί που θέλω να πάω"

Reply author: mbair
Replied on: 16/01/2012 21:02:28
To 2. Ενδυναμωση, squat και ολες τς αλλες ειδικες ασκησεις να δυναμωσουν οι μικροτεροι μυες.. Τις διατασεις τις εχω σε πολυ μικροτερη προτεραιοτητα για την λαγοκνημιαια. Με την ξεκουραση δεν περναει απαραιτητα, οποτε υπομονη. Με ενδυναμωση θα δεις διαφορα αλλα σιγουρα δεν τελειωνει η ιστορια γρηγορα. Εγω ειμαι στον 2 μηνα πλεον με προοδευτικα χλμ αυξηση ανα βδομαδα και πολλες ασκησεις ενδυναμωσεις... Με φρουφρουδενια ρολερ κλπ μην ασχολεισαι....
Ειναι τοσο σκληρη η ταινια που θελει τσιμεντενιο κολονακι του δρομου για να νιωσει.....Αυτο το εξακριβωσα απο ιατροδικαστη φιλο.

Οταν σε ποναει η ταινια, αλλαζει πραγματι η βιομηχανικη και αρχιζουν και κουραζονται οι απαγωγοι και διαφορα αλλα σημεια.

Δες τα 2 βιντεα του Νικου στην προηγουμενη σελιδα, ειδικα το δευτερο . Εγω κανω και ακομα μια πανω σε σκαλακι οπου ριχνω το βαρος του σωματος πλευρικα σε εναν γοφο καθως ανεβοκατεβαζω το τεντωμενο ποδι.... Κανε squat και γενικοτερη ενδυναμωση του κορμου.

Κουραγιο. Εχει καλυτερες και χειροτερες μερες η παθηση και το ψυχολογικο ειναι μια κρυφη διασταση της.

Replied on: 16/01/2012 21:22:05
Παιδιά δεν διαφωνώ στο οτι χρειάζονται οι διατάσεις αλλά στην περίπτωσή μου δεν παίζει να έφταιγε αυτό. Ποτέ μα ποτέ δε με θυμάμαι να παραλείπω διατάσεις για όλες τις μυικές ομάδες αλλά η λαγονοκνημιαία με επισκέφθηκε και στα δυό πόδια...Την πρώτη φορά έτρεχα μέχρι να με ενοχλήσει και το χα τρελάνει όλη τη μέρα στις διατάσεις και στην ενδυνάμωση...Ένα εξάμηνο με παίδεψε.Δοκίμασα κάτι και πέτυχε . Φέτος με έπιασε το άλλο πόδι. Δεν το χαίδεψα καθόλου. Δοκίμασα με τη μια το ανορθόδοξο που έκανα στην άλλη και με παράτησε αισίως...Δεν είναι βέβαια για όλους. Σε μένα έπιασε. Σε κάποιον άλλο μπορεί να κάνει κακό.Εννοείται οτι εξακολουθώ και διατάσεις και ενδυνάμωση ελπίζοντας οτι δε θα ξαναεμφανιστεί!!!

Replied on: 16/01/2012 21:54:11
Τα χουμε πει πολλάκις για την ταινία ή καλύτερα το Σ.Τ.Λ.Τ.
Όσο πιο γρήγορα ανακαλύψεις για ποιο λόγο εμφανίστηκε,τόσο πιο γρήγορα θα περάσει,διορθώνοντας την υποκείμενη αιτία.
Μάλιστα πρόσφατα είχα απαριθμήσει όλες τις πιθανές αιτίες,δεν θυμάμαι σε ποιο θέμα,αλλά είχε να κάνει με την εμφάνιση του συνδρόμου στην Igi.
Απο κει και πέρα, σαφώς και οι διατάσεις-ενδυνάμωση,είναι απαραίτητες για την πρόληψη ,αλλά και την αποθεραπεία.

Replied on: 16/01/2012 22:15:14
Ξεχάσαμε να πούμε σαν αιτία το κυκλικό τρέξιμο σε στάδιο πάντα με την ίδια φορά!

Replied on: 16/01/2012 22:16:27
Νίκο ανεξάντλητα τα θέματα με τους τραυματισμούς...και εσύ ακούραστος στην ενημέρωσή μας... Τις αιτίες τις είχες αναφέρει κάποιες σελίδες πίσω στο "πώς πάει η προπόνησή σας"

Replied on: 16/01/2012 22:23:33
quote:

Τα συνηθέστερα αίτια πρόκλησης του συνδρόμου τριβής της λαγονοκνημιαίας ταινίας είναι :
1)Λάθη στην προπόνηση,να αυξάνουμε όγκο ή ένταση,πολύ γρήγορα.
2)Μυϊκές ανισορροπίες,συγκεκριμένα τετρακέφαλοι και οπίσθιοι μηριαίοι
3)Ανισοσκελία
4)Κλίση του δρόμου,το να τρέχεις στην ίδια κλίση για πολύ χρόνο
5)Προβλήματα της κατασκευής του άκρου πόδα
6)Μεγάλη φθορά των παπουτσιών,ειδικότερα στο έξω τμήμα της φτέρνας
7)Παράγοντες που έχουν να κάνουν με το στυλ τρεξίματος,όπως η ραιβογονία ή η υπερβολική κάμψη των γονάτων κλπ.

Οπότε Ειρήνη διόρθωσε και την όποια αιτία πρόκλησης!!

Replied on: 16/01/2012 23:37:58
Η παρατεταμένη κατηφόρα. Τεντώνεται πιο πολύ το πόδι (και άρα κ η ταινία) και γίνεται το κακό.

Γεινκά πάντως, στην περίπτωση της ταινίας, νομίζω οι διατάσεις βοηθάνε, αλλά γενικά μιλώντας οι διατάσεις δεν ειναι κ πανάκεια για όλους τους τραυματισμούς.
Στην περίπτωση της ταινίας όμως βοηθάνε, αλλά έχω την αίσθηση (2 φορές παθών σε διαφορετικά πόδια) όχι μετά τον τραυματισμό. (γιατί διάταση της ταινίας = περισσότερο τρίψιμο) αλλά πριν. Μετά ... καλύτερα παρατήστε το και μην το πειράξετε. Εμένα με πόναγε στα πάντα, ακόμα κ στο κολύμπι 20μέρες μέτα (καλοκαίρι την είχα πάθει). Αποφάσισα να σταματήσω τα πάντα, και να αρχίσω απο την αρχή. Ολοκλήρωσα απροβληματιστα τον ΚΜΑ στο τέλος.

Replied on: 17/01/2012 00:01:44
Να προσθέσω άλλη μία αιτία που νομίζω δεν αναφέρθηκε:

Ο νόμος του Μέρφυ. Αυτός λέει οτι αν είναι να σε πιάσει το σύνδρομο θα σε πιάσει κατά τον πρώτο σου μαραθώνιο. Στο 16ο χιλιόμετρο μόλις. Εντάξει, ΟΚ, η κατηφόρα είναι. Οχι όμως και η χειρότερη κατηφόρα που έχουμε δει!
Τι να πει δηλαδή ο Υμμητός και το Δαφνί με την κουτρουβάλα. Εκεί γιατί δε μας πιάνει η λαγονοκνημιαία κύριε Μέρφυ;

Replied on: 17/01/2012 00:05:52
Επειδή, όπως σωστά είπε ο mbair, η ταινία είναι πολύ σκληρή, κάνουμε και κανένα δυνατό μασαζάκι συχνά πυκνά.
Επίσης, ο φυσιοθεραπευτής μου μού συνέστησε ελαφρύ τρέξιμο από την 3η - 4η ημέρα και ΟΧΙ αποχή! Κατ' αυτόν, το ΣΤΛΤ δεν είναι παθογένεια αλλά η (για κάποιους αναπόφευκτη) διαδικασία ενδυνάμωσης της συγκεκριμένης περιοχής.

Σε αυτό που έγραψε παραπάνω επίσης ο mbair, διαφωνώ: το stick κάνει δουλειά αρκεί να παίξεις πάνω από τα όρια του πόνου. Πιθανολογώ ότι το ίδιο ισχύει και για τα roller foam, αν και δεν έχω ιδία πείρα.

"My sport is your sport's punishment"

Replied on: 17/01/2012 03:34:06
ECHETLOS, συγκεκριμενα για την ταινια μιλησα με φιλο ιατροδικαστη που εχει πολυ μεγαλη εμπειρια στα διαφορα επιμερους τμηματα του σωματος... Η ταινια ειναι παρα,παρα πολυ σκληρη. Το ρολερ/stick δεν της κανει τιποτα. Μπορει ομως να επηρεασει μυικους "κομπους" κατω απο την ταινια που παταμε και ειναι αυτοι που πονανε και που η θεραπεια τους προκαλει καποια ευεξια.Η καθαυτh ταινια δεν απλωνει με τα ρολερ, ωστε να επελθει ανακουφιση/ιαση.Χαρακτηριστικα μου ειπε χαριτολογωντας , να δοκιμασω με τσιμεντενιο παλουκι,απο αυτα που χρησιμοποιουν στην ακρη του δρομου. Ειχα ηδη αποκαρδιωθει απο τα ρολερ.
Συμφωνω σε αυτα που λες οτι το στλτ μπορει να ειναι αναποφευκτη ενδυναμωση της περιοχης.... Η αποχη στην δικη μου περιπτωση δεν δουλεψε καθολου. Ο Νικος Τ , το εθεσε αλλωστε καλυτερα απο ολους οτι καποια αλλη μυικη αδυναμια (αναλογικα παντα) προκαλει το ολο προβλημα..
Το πως θα βρουμε αυτη την αδυναμια ειναι πονεμενη υποθεση βεβαια.

Replied on: 17/01/2012 08:44:18
Ιωσήφ, δεν διαφωνώ ως προς την σκληρότητα της ταινίας. Επειδή όμως μού την έχει δουλέψει και μασέρ και χειροπράκτης με αγκώνα και διάφορα άλλα (και όντως αν μπορούσαν να έχουν τσιμεντένιο παλούκι, θα το έκαναν) κι έχω δει ότι είναι θέμα πίεσης και δύναμης, θεωρώ ότι με το stick μπορεί να μαλακώσει. Το καλύτερο βέβαια είναι να στο κάνει κάποιος άλλος, δίνοντας του ως οδηγία να συνεχίζει όσο κι αν σκούζεις από τον πόνο! Με το roller, επειδή δουλεύεις μόνο με το βάρος του σώματος, ίσως δεν είναι αποτελεσματικό, όντως.

Replied on: 17/01/2012 09:11:23
Με εξακριβωμένη τη διάγνωση Σ.Τ.Λ.Τ.,σταματάμε το τρέξιμο.
Κάθε φορά που το γόνατο λυγίζει στις 45 μοίρες,η ταινία προστρίβεται στο οστό και αναζωπυρώνεται η φλεγμονή και ο πόνος.
Οι διατάσεις ΑΠΑΓΟΡΕΥΟΝΤΑΙ στην οξεία φάση.
Τελευταίες έρευνες αποδίδουν την εμφάνιση του συνδρόμου,κυρίως σε μυϊκές αδυναμίες και μάλιστα στην περιοχή του ισχίου.
Παραμελημένες όντως μυϊκές ομάδες,σε πολλούς δρομείς.
Συγκεκριμένα οι απαγωγοί του ισχίου και ειδικότερα ο μέσος και μικρός γλουτιαίος.
Πολύ λογικό συμπέρασμα,διότι οι μυς αυτοί,όπως και η ταινία,έχουν κοινή δράση,την απαγωγή(κίνηση προς τα έξω),του ποδιού μας.
Καταλαβαίνετε ότι όταν οι μυς αυτοί υπολειτουργούν,επιβαρύνεται δυσανάλογα η ταινία.
Επίσης,επειδή το έχω ακούσει πολλές φορές,δεν έχει καμία σχέση το σύνδρομο με την πλατυποδία ή τον υπερπρηνισμό στο τρέξιμο,είτε διορθώνεται είτε όχι.

Replied on: 17/01/2012 09:34:38
Και όμως παιδιά, η παρατεταμένη συνεχόμενη -ελεγχόμενη- κατηφόρα, αυτή που μπορείς να τρέξεις πολύ πιο γρήγορα ειναι πιο επικινδυνη. Οι πολύ μεγάλες κατηφόρες σε εμποδίζουν να τρέξεις. Οπότε νομίζω, πχ στο 10ρι του ΚΜΑ (special olympics H/M για μένα τότε το καλοκαίρι) ή στο Ολ.Χωριό, είναι πιο επικινδυνα από ότι πχ στον Υμηττό ή στο Ακραίφνιο όπου πας σχεδόν φρεναριστός και όχι αεράτος...

Replied on: 17/01/2012 12:13:48
quote:
Originally posted by giorgosdelta

Ξεχάσαμε να πούμε σαν αιτία το κυκλικό τρέξιμο σε στάδιο πάντα με την ίδια φορά!

+10000 μεγαλη υποθεση

http://marathon.yooblog.gr/

Replied on: 17/01/2012 15:45:33
""Παραμελημένες όντως μυϊκές ομάδες,σε πολλούς δρομείς.
Συγκεκριμένα οι απαγωγοί του ισχίου και ειδικότερα ο μέσος και μικρός γλουτιαίος."

Αυτοι με τσιμπουσαν οταν πρωταρχισαν τα προβληματα, με το που ανεβασα τα χιλιομετρα στο βουνο.... Ποσο πετρα πια θα πρεπει να γινει ο πισινος μας??? Δεν αντεχω αλλες θαυμαστριες..... :)
echetlos, ο πονος ειναι μυικος ,υπο της ταινιας.. Η καθαυτου ταινια, μου ειπε ο εχοντας επιτελεσει και πλειαδα νεκροτομων, δεν υπαρχει περιπτωση να απλωσει ακομα και με τον αγκωνα του γκοντζιλα.. Σε καθε περιπτωση χρειαζεται και η μυικη ανακουφιση σε αυτα τα μερη , οπου εκει εχεις απολυτο δικιο, αφου πλην της ταινιας ειναι και η μυικη καταπονηση, ειδικα σε πιο σοβαρους δρομεις, οπως εσυ καλη ωρα. Τωρα οσον αφορα την ξεκουραση, δεν δουλευει σε ολους η μαλλον δεν ταιριαζει ψυχολογικα σε ολους, οντας φλεγμονη....
Ανεξαρτητα απο ολα αυτα, αυτο που πρεπει να κρατησει ο παθων αυτης της νοσου, ειναι η αναγκη για ενδυναμωση και η σωστη αποθεραπεια μετα την προπονηση. Ο κρυος καιρος, να μην πω παγωμενος, βοηθαει...
Προσωπικα βλεπω βελτιωση αλλα οχι ιαση.
Η προετοιμασια για μαραθωνιο, δεν ειναι και οτι καλυτερο αλλα στις μεγαλυτερες ταχυτητες , οπου το γονατο λυγιζει περισσοτερο οπως λεει και ο καλος γιατρος μας, για πολλοστη φορα στους κωφευωντες :) , μου προκαλει μεγαλυτερη ενοχληση. Οι ασκησεις ενδυναμωσης παντως κανουν την περισσοτερη δουλεια

Replied on: 17/01/2012 16:38:53
Νίκο, δεν έχω καταλάβει γιατί απαγορεύονται οι διατάσεις κατά τη διάρκεια που εμφανίζεται ο πόνος. Οι ειδικές για την περίπτωση διατάσεις (στο youtube υπάρχουν πολλά βιντεάκια που δείχνουν ακριβώς πώς γίνονται) πιστεύω οτι ανακουφίζουν τον παθόντα και μάλιστα επεκτείνουν προσωρινά και τη διάρκεια της προπόνησης.

Replied on: 17/01/2012 16:42:55
Γιατί σε μια ερεθισμένη ταινία, κάνοντας διατάσεις ερεθίζεται ακόμα περισσότερο. Διάταση χωρίς να τριφτεί παραπάνω στο κόκκαλο δεν γίνεται. Σαν να βαράς γροθιά στο μαχαίρι. Πάνω που πάει να ηρεμήσει, ξαναγυρνάς στο σημείο 0.

Replied on: 17/01/2012 16:45:46
....."παρατείνουν" τη διάρκεια της προπόνησης. Για να είμαστε σωστοί.

Replied on: 17/01/2012 16:55:57
Τη φλεγμονή σίγουρα δεν την αντιμετωπίζουν οι διατάσεις. Αλλά αντιμετωπίζουν με κάποιο τρόπο την αιτία που διατείνεται η ταινία και δημιουργείται η φλεγμονή. Ο πόνος άλλωστε είναι συνήθως παροδικός.
Τέλος πάντων, δε μπορώ να μιλήσω επιστημονικά, παρά μόνο εμπειρικά. Και πάντα στην εμπειρική παρατήρηση ενδέχεται να υπεισέρχονται και άλλοι παράγοντες.

Replied on: 17/01/2012 16:57:24
Ακριβώς. Η αιτία αντιμετωπίζεται πρίν. Μετά το συμβάν, δεν μπορείς πλέον να αντιμετωπίσεις την αιτία. Τα συμπτώματα μονο. Μόλις όλα ηρεμήσουν, αρχίζεις την αντιμετώπιση/πρόληψη της αίτιας.

Replied on: 17/01/2012 17:49:22
quote:
Originally posted by mbair
...ειδικα σε πιο σοβαρους δρομεις, οπως εσυ καλη ωρα.

Προφανώς με έχεις μπερδέψει με άλλον...

Replied on: 17/01/2012 18:37:25
quote:

quote:
...ειδικα σε πιο σοβαρους δρομεις, οπως εσυ καλη ωρα.

Προφανώς με έχεις μπερδέψει με άλλον...

Οι σοβαροι δρομεις διακρινονται και απο το ηθος και την ταπεινοτητα τους . Απο πρωταθλητες μονο στις διακρισεις χορτασαμε....

Replied on: 17/01/2012 18:41:48
quote:

Οι σοβαροι δρομεις διακρινονται και απο το ηθος και την ταπεινοτητα τους . Απο πρωταθλητες μονο στις διακρισεις χορτασαμε....

Να 'σαι καλά, φίλε μου!

Reply author: MANOLO13
Replied on: 05/10/2013 20:47:33
Καλησπερα σε ολους χθες το πρωι που πηγα για ενα 12αρι ελευθερο μετα το 3-4 χιλ,με χτυπησε αυτος ο πονος που περιγραφεται στην αρχη μια σουβλια και μετα σαν να μπλοκαρε το ποδι ειπα στην αρχη να σταματησω μετα ειπα παμε λιγο και βλεπουμe ειχα μια πιο ελαφρια ενοχληση τελικα βγηκε.εκλεισα ραντεβου με ορθοπεδικο την τριτη,μεχρι τοτε να δοκιμασω να κανω προπονηση η να περιμενω; τι εγινε την πατησαμε χαθηκε ο μαραθωνιος βοηθεια παιδια καμια γνωμη

Replied on: 05/10/2013 20:53:20
φιλαρακι τηλεγνωματευσεις δεν γινονται αλλα αν ειναι λαγος, θελει καλες διατασεις, παγο, αποχη και λαου λαου...δες παλιοτερα θεματα κ σχετικα βιντεο στο youtube...περαστικα

http://www.youtube.com/results?search_query=itbs%20stretches&oq=itbs&gs_l=youtube.1.1.0l10.1324.4389.0.8123.4.4.0.0.0.0.175.589.0j4.4.0...0.0...1ac.1.11.youtube.LeSguCG9Sjc

http://www.ultrarunning.gr/

Reply author: Vaterman
Replied on: 05/10/2013 23:22:20
quote:
Originally posted by MANOLO13

Καλησπερα σε ολους χθες το πρωι που πηγα για ενα 12αρι ελευθερο μετα το 3-4 χιλ,με χτυπησε αυτος ο πονος που περιγραφεται στην αρχη μια σουβλια και μετα σαν να μπλοκαρε το ποδι ειπα στην αρχη να σταματησω μετα ειπα παμε λιγο και βλεπουμe ειχα μια πιο ελαφρια ενοχληση τελικα βγηκε.εκλεισα ραντεβου με ορθοπεδικο την τριτη,μεχρι τοτε να δοκιμασω να κανω προπονηση η να περιμενω; τι εγινε την πατησαμε χαθηκε ο μαραθωνιος βοηθεια παιδια καμια γνωμη

Είναι πολύ άτιμο πράγμα... Το έπαθα τέλος απρίλη μαζί με λαγονοψοίτη. 2 μήνες πλήρη αποχή δυστυχώς... και πάλι σπάνια με ενοχλεί... ΚΑΛΕΣ ΔΙΑΤΑΣΕΙΣ ΓΙΑ ΛΑΓΟΚΝΗΜΙΑΙΑ!!!

ΔΕΝ ΕΓΚΑΤΑΛΕΙΠΟΥΜΕ ΠΟΤΕ!!!

Replied on: 05/10/2013 23:33:19
δηλαδη μεχρι την τριτη που εχω ραντεβου με γιατρο να μην το δοκιμασω; ποια η γνωμη σας

Replied on: 06/10/2013 00:20:12
Οχι ,

Replied on: 06/10/2013 02:02:32
Πολύ άτιμο πράγμα , έχω ιδία εμπειρία. Άρχισε ενδυνάμωση κορμού, πέρα απο τα γιατροσόφια με το άπλωμα της λαγοκνημιαίας με καναν πλάστη (αμα δεν πονάει δεν κάνεις δουλεια- μην πιέζεις το γόνατο...). Ο πόνος στην λαγοκνημιαία μπορει να προέρχεται από άλλο πρόβλημα/αδυναμία της κινητικής αλυσίδας. Προσωπικά με το που δυνάμωσα τους κοιλιακούς μου, δεν μου ξανάρθε (χτύπα ξύλο) . Μήπως ανέβασες απότομα χωμάτινα χιλόμετρα στην προπονησή σου?

Reply author: Kasajohn
Replied on: 06/10/2013 03:12:08
παιδιά εγώ να σας πω, στον ΚΜΑ περυσι που με επιασε και το αμέλησα, μετά δεν μπορούσα να τρέξω πάνω από 5-6χλμ... και όσο πέρναγε ο καιρός μπορούσα να τρέξω μέχρι 3-4 και τέλος κατέβαινα σκαλιά και με έπιανε. Στην αρχή νόμιζα ήταν ο έξω μινίσκος (και είχα πραγματικά πριτς πάνω μου), αλλά ήταν λίγο πιο κάτω ο πόνος και παραξενευόμουν. Εν τέλει έκανα μαγνητική και ο γιατρός μέ έστειλε 2 μήνες στα θυμαράκια, τον πρώτο μήνα φυσικοθεραπείες και χαλαρά βάρη σε μηχανήματα, όχι πίεσης όμως μόνο εκτάσεις, και το δεύτερο μήνα είπε ποδήλατο και περπάτημα στον διάδρομο. Επίσης επειδή το αμελούσα σαν "σκληροτράχηλος μάγκ(λακ)ας" που είμαι και έλεγα ε εντάξει θα περάσει, ίσα που πρόλαβα ένα μικρό κάταγμα κόπωσης στην ίδια περιοχή. γιαυτό καλή η αμέλεια και η αψήφηση του πόνου αλλά κάθε πόνος είναι και ένα μήνυμα και καλό είναι να τα διαβάζουμε, γιατί η φύση όταν την γράφεις στα παλιά σου asics ΕΚΔΙΚΕΙΤΑΙ!

Thou Shalt Not Spilleth Thy Beer... SDMF

Replied on: 06/10/2013 09:48:39
ευχαριστω πολυ για τον χρονο σας και της απαντησεις σας,απο οτι καταλαβα μαλλον τελος ο μαραθωνιος του Νοεμβριου

Reply author: lemonidas1
Replied on: 06/10/2013 12:31:21
Μην απογοητευεσαι,εμενα μου παρουσιαστηκε ενα μηνα πριν τον μαραθωνιο της Θεσσαλονικης την ανοιξη,εκανα 3η 4 μερες αποχη και τριξιμο με πενσειντ και σιγα σιγα ξεκινησα παλι.Περιπου 8-10 μερες και ημουν οκ.

Replied on: 06/10/2013 13:07:08
Μανολο, μπορει να περασει ετσι αποτομα οπως αρχισε.. Αλλα αμα δεν μπορεις να κανεις μεγαλα τρεξιματα τις επομενες κρισιμες βδομαδες, δεν εχει νοημα μετα να ταλαιπωρεισαι. Επιμενω,δυνάμωσε τον κορμό σου, και τους γλουτιαιους σου....

quote:
Originally posted by MANOLO13

ευχαριστω πολυ για τον χρονο σας και της απαντησεις σας,απο οτι καταλαβα μαλλον τελος ο μαραθωνιος του Νοεμβριου

Replied on: 06/10/2013 16:16:55
αποχη μεχρι την τριτη να δουμε τι θα πει ο γιατρος.ευχαριστω πολυ

Reply author: Nikos forlan
Replied on: 02/01/2014 21:58:36
Ο πόνος όλων σας είναι ή ήταν ανάμεσα στους κονδύλους;
Ρωτώ γιατί, ενώ τα προηγούμενα χρόνια, ο πόνος ήταν εκεί χαμηλά στο γόνατο (πόνος ίσως και απο την χονδροπάθεια) τώρα ο πόνος είναι περίπου 2 παλάμες πάνω απο τον έξω κόνδυλο της κνήμης, εξωτερικά του μηρού.
Κι όταν βαράει δεν μπορώ να περπατήσω, και με κρατάει για 2 ημέρες.
Μπορώ να κάνω τα πάντα εκτός του να τρέξω.
Σκάλες-καθίσματα-κολύμβηση- όλα χωρίς πόνο.
Έκανα μαγνητική στο γόνατο, στη διάγνωση τους δεν αναφέρεται κάτι για την λαγοκνημιαία, και περιμένω να περάσουν οι γιορτές να πάω στον γιατρό να την δει.

Reply author: kirki
Replied on: 15/01/2014 21:20:41
Ο ΠΟΝΟΣ ΤΗΣ ΛΑΓΟΚΝΗΜΙΑΙΑΣ ΕΙΝΑΙ ΕΞΩΤΕΡΙΚΑ ΤΟΥ ΓΟΝΑΤΟΥ ΣΤΟ "ΛΑΚΟΥΒΑΚΙ" ΚΑΙ ΑΡΓΟΤΕΡΑ ΑΝ ΤΟ ΑΦΗΣΕΙΣ ΝΑ ΧΕΙΡΟΤΕΡΕΨΕΙ ΘΑ ΑΝΕΒΕΙ,ΔΕΝ ΠΟΝΑΕΙ ΟΜΩΣ ΚΑΤΑ ΜΗΚΟΣ ΤΟΥ ΜΗΡΟΥ ΜΟΝΟ ΣΤΙΣ ΔΥΟ ΑΠΟΛΗΞΕΙΣ.ΠΑΘΟΥΣΑ...ΚΑΛΗ ΑΝΑΡΩΣΗ

Reply author: LEON T
Replied on: 20/01/2014 19:54:57
Σημερα πηγα και γω σε γιατρο γιατι με ταλαιπωρουσε αυτος ο πονος εδω και καμια βδομαδα αν και ετρεξα χτες εναν αγωνα 7κμ και μου ειπε οτι εχω λαγονοκνημιαια ταινια.....
μου προτεινε καποιες διατασεις,παγο και μασαζ με polar ice...
και σαν γυμναστικη οχι τρεξιμο εννοειται, αλλα ελλειπτικο και ποδηλατο...
για να δουμε....
ελπιζω σε καμια 10 μερες να περασει τελειως

Replied on: 20/01/2014 21:42:50
Άτιμο πράγμα. Κοντεύω τον έναν μήνα και κάτι που με βασανίζει. Κάνε σαν ιεροτελεστία τις διατάσεις, και στο μασάζ, πίεζε λιγάκι κατά μήκος την ταινία, και ας πονέσει. Ε
Αυτά κάνω και έχω καταφέρει να τρέχω μισή ωρίτσα χωρίς πόνο, ελπίζω και μετά από τις φυσικοθεραπείες να ανεβάσω χιλιόμετρα..
Σαν γυμναστική αυτόν το ενάμιση μήνα έκανα κολύμβηση και σε γενικές γραμμές δεν με πόνεσε(μια-δυο φορές θυμάμαι).

Replied on: 26/01/2014 17:48:50
Ατιμο πραγμα οπως το πες.....να δω ποτε θα μου περασει τελειως

Replied on: 26/01/2014 21:37:23
Θα σου έλεγα LEON, να πας σε κάποιον φυσικοθεραπευτή να σε "πατήσει".
Τώρα τα έμαθα κι εγώ για την λαγονοκνημιαία.
Πέρα από την αποχή από το τρέξιμο θέλει προσεχτικά ενδυνάμωση- ευλυγισία, δηλαδή διόρθωση του όποιου μηχανικού προβλήματος- και μασάζ="πάτημα" , με πόνο αλλά και αποτελέσματα.
Είμαι ήδη σε πρόγραμμα με όσο σε λεω, και ελπίζω...
Περαστικά και σ' εσένα.

Replied on: 27/01/2014 10:51:41
Ευχαριστω για τις συμβουλες ΝΙΚΟ ναι οντως μου χει γραψει κι ο γιατρος 10 συνεδριες φυσικοθεραπειας οποτε θα παω...
κι εχω δηλωσει και συμμετοχη σ ενα δεκαρι τη κυριακη...
επισης περαστικα

Replied on: 27/01/2014 12:38:40
quote:

Τα συνηθέστερα αίτια πρόκλησης του συνδρόμου τριβής της λαγονοκνημιαίας ταινίας είναι :
1)Λάθη στην προπόνηση,να αυξάνουμε όγκο ή ένταση,πολύ γρήγορα.
2)Μυϊκές ανισορροπίες,συγκεκριμένα τετρακέφαλοι και οπίσθιοι μηριαίοι
3)Ανισοσκελία
4)Κλίση του δρόμου,το να τρέχεις στην ίδια κλίση για πολύ χρόνο
5)Προβλήματα της κατασκευής του άκρου πόδα
6)Μεγάλη φθορά των παπουτσιών,ειδικότερα στο έξω τμήμα της φτέρνας
7)Παράγοντες που έχουν να κάνουν με το στυλ τρεξίματος,όπως η ραιβογονία ή η υπερβολική κάμψη των γονάτων κλπ.

Replied on: 04/02/2014 11:18:34
Ετρεξα την κυριακη στο 10 στο Σπυρο Λουη και με τσιμπησε αρκετες φορες η ταινια...Δευτερα πρωι με δυσκολια περπατουσα γιατι ποναγα αρκετα και το απογευμα εκανα στο γυμναστηριο leg extension(με ποναγε λιγο στις πρωτες επαναληψεις) και ως δια μαγειας αμεσως μετα ημουν πολυ καλυτερα και σημερα δε με ποναει καθολου(τουλαχιστον μεχρι στιγμης)...
δε ξερω τυχαιο ηταν η οντως αυτη η ασκηση βοηθαει τοσο πολυ;;

Replied on: 04/02/2014 12:53:45
Για πιο άμεσα αποτελέσματα στο ΣΤΛΤ, μασέρ και πολύ γερό πάτημα.
Θα πονέσει αλλά θα δεις διαφορά μεγάλη.
Αν δεν είσαι στην οξεία του φάση, μπορεί και να ξεμπερδέψεις με τη μία.

Reply author: kalogeridis
Replied on: 10/03/2014 21:38:24
quote:

δυστυχως μπηκα και εγω στο κλαμπ. απο γνωση του συγκεκριμενου τραυματισμου, και της δυσκολης αποθεραπειας του, απεφευγα σαν ο διαολος το λιβανι να διαβασω καν το συγκεκριμενο θεμα. τελικα χθες βραδυ το διαβασα αναδρομικα ολοκληρο. πηρα πληροφοριες. ο σημερινος χειροπρακτικος μου ειπε πως το θεμα μου δεν ειναι μονο οι ταινιες. η μεση μου ειναι πολυ επιβαρυμενη. απο το θεραπευτηριο βγηκα ανανεωμενος χωρις πονο αλλα θελει σιγουρα χρονο, προσοχη και πολυ δουλεια απο μερια μου...απο τα γραφομενα του σαββα υποθετω οτι η αριστερη ταινια ειναι σε πρωτη φαση, ενω η δεξια σε σαφως χειροτερη φαση. θα τα λεμε δυστυχως και απο εδω. ευτυχως δεν ειναι ο τελευταιος αγωνας και εχουμε χρονια μπροστα μας να χαιρομαστε το τρεξιμο. με σωστη αποθεραπεια, διατασεις και ενδυναμωση θα ξενιασουμε για παντα! Νικο μαλλον δεν πετυχα τη σωστη θεση των ποδιων στο πειραμα της αλλαγης στο μεσο πατημα των skechers αν και οι ενοχλησεις τοσο στο ενα οσο και ο τραυματισμος στο αλλο ηρθαν φορωντας τα cumulus... διαβασα πως η μεγαλη γωνια στα γονατα κατα των επαφη με το εδαφος ειναι ενοχοποιητικη για ταινιες και μεση. τα εξτρα χριστουγεννιατικα κιλα δεν επετρεψαν την αναιμακτη αλλαγη σε μεσο πατημα.σιγουρα θελω πολυ δουλεια και απο τεχνικη αποψη.

Reply author: zoro
Replied on: 10/03/2014 21:54:48
πάρε...nimbus και πάτα όπως θές

Υ.Γ: ....και μακριά απο το forum για τα nimbus!!

Replied on: 10/03/2014 22:46:05
τα εχει ο αδερφος μου και περιμενω να αγορασει καινουργια για να μου τα κανει πασα...

Replied on: 10/03/2014 22:49:21
καινούργια, όχι παλιά και όχι τα...14

Replied on: 10/03/2014 22:59:59
μας εκανες τη καρδια τωρα... βαλτος εισαι σιγουρα... που να βραχυκυκλωσει το ENTER σου!!!. επεσες μεσα και στα 2... καινουργια αποκλειεται γιατι προβλεπω διαζυγια! παρακαλω λοιπον καποιος συμφορουμιτης να κανει λαθος νουμερο. τα 13 ηταν καλα? νομιζω τα βρηκα σε στοκαδικο.

Reply author: anna_ves
Replied on: 10/03/2014 23:06:56
quote:
Originally posted by kalogeridis

μας εκανες τη καρδια τωρα... βαλτος εισαι σιγουρα... που να βραχυκυκλωσει το ENTER σου!!!. επεσες μεσα και στα 2... καινουργια αποκλειεται γιατι προβλεπω διαζυγια! παρακαλω λοιπον καποιος συμφορουμιτης να κανει λαθος νουμερο. τα 13 ηταν καλα? νομιζω τα βρηκα σε στοκαδικο.

Τα 13 ήταν τέλεια! Έχω λιώσει 2 ζευγάρια. 2500 km και πάτημα σα να ήταν καινούρια!

------------------------------------------------------------------------
"ΕΞΙΣ ΔΕΥΤΕΡΑ ΦΥΣΙΣ" - ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ

Replied on: 10/03/2014 23:08:21
μια χαρά ήταν τα 13

Replied on: 10/03/2014 23:13:39
ευχαριστω παιδια... αναιρω το βραχυχυκλωμα...

Replied on: 10/03/2014 23:33:54
quote:
Originally posted by kalogeridis

quote:

δυστυχως μπηκα και εγω στο κλαμπ. απο γνωση του συγκεκριμενου τραυματισμου, και της δυσκολης αποθεραπειας του, απεφευγα σαν ο διαολος το λιβανι να διαβασω καν το συγκεκριμενο θεμα. τελικα χθες βραδυ το διαβασα αναδρομικα ολοκληρο. πηρα πληροφοριες. ο σημερινος χειροπρακτικος μου ειπε πως το θεμα μου δεν ειναι μονο οι ταινιες. η μεση μου ειναι πολυ επιβαρυμενη. απο το θεραπευτηριο βγηκα ανανεωμενος χωρις πονο αλλα θελει σιγουρα χρονο, προσοχη και πολυ δουλεια απο μερια μου...απο τα γραφομενα του σαββα υποθετω οτι η αριστερη ταινια ειναι σε πρωτη φαση, ενω η δεξια σε σαφως χειροτερη φαση. θα τα λεμε δυστυχως και απο εδω. ευτυχως δεν ειναι ο τελευταιος αγωνας και εχουμε χρονια μπροστα μας να χαιρομαστε το τρεξιμο. με σωστη αποθεραπεια, διατασεις και ενδυναμωση θα ξενιασουμε για παντα! Νικο μαλλον δεν πετυχα τη σωστη θεση των ποδιων στο πειραμα της αλλαγης στο μεσο πατημα των skechers αν και οι ενοχλησεις τοσο στο ενα οσο και ο τραυματισμος στο αλλο ηρθαν φορωντας τα cumulus... διαβασα πως η μεγαλη γωνια στα γονατα κατα των επαφη με το εδαφος ειναι ενοχοποιητικη για ταινιες και μεση. τα εξτρα χριστουγεννιατικα κιλα δεν επετρεψαν την αναιμακτη αλλαγη σε μεσο πατημα.σιγουρα θελω πολυ δουλεια και απο τεχνικη αποψη.

Κατ' αρχάς, περαστικά Παναγιώτη!
Δυστυχώς 7/10 δρομείς κάποια στιγμή μαθαίνουν τι ακριβώς είναι η ταινία. Εσένα σου έτυχε και σε λάθος χρονικό σημείο.
Τα Skechers δεν φταίνε. Αν είχες υπερβάλλει, θα στο έλεγαν οι γάμπες και όχι οι ταινίες ή η μέση.
Θα επιμείνω για το πάτημα στην λαγονιοκνημιαία, τουλάχιστον στην αριστερή...

Replied on: 11/03/2014 00:18:07
δινω πονο και στις δυο διχως ελεος. δεν καταθετουμε τα οπλα ετσι ευκολα. ενας μηνας εμεινε. ισως προλαβω.

Reply author: marstay
Replied on: 02/04/2014 11:03:20
Λοιπόν, σας χαιρετώ και εύχομαι καλά τρεξίματα σε όλους μακριά από τραυματισμούς...όσον αφορά το πρόβλημα μου. Μετά τον μαραθώνιο του Ναυπλίου που με έπιασε η ταινία στο 35 και τερμάτισα με αφόρητους πόνους, πήγα για ένα τρεξιματάκι χθες, δηλαδή μετά από 9 μέρες αποχή. Λοιπόν δεν κάνω ούτε 2 χιλιόμετρα όταν ο γνώριμος πλέον πόνος έκανε την εμφάνιση του και με το που τελείωσα το 400άρι σταμάτησα γιατι πόναγα. Στο περπάτημα δεν με ενοχλεί καθόλου και γενικά μπορώ να κάνω όλες τις κινήσεις. Με πονάει μόνο όταν τρέξω όπως φάνηκε έστω και 2 χλμ. Με πείρε από κάτω η αλήθεια είναι, νόμιζα ότι μοθ έιχε περάσει με 9 μέρες αποχή, αλλά όπως φαίνεται θέλει πολύ περισσότερο καιρό. Διάβασα όλο το θέμα και κατάλαβα...αυτό που θα ήθελα να ρωτήσω είναι αν το κολύμπι σαν ενναλλακτική άσκηση ενδύκνειται ή αν πρόκειται να το χειροτερέψει. Δεν τη παλεύω να κάθομαι σπίτι οπότε ψαχνω άλλες διεξόδους. Χώρια που θέλω να διατηρήσω το αερόβιο που κέρδισα από την προπόνηση του μαραθωνίου. Περιμένω τις συμβουλές σας...Σε γιατρό δεν έχω πάει μιας και δεν με ενοχλεί καθόλου στις καθημερινές μου δραστηριότητες. Βάζω απλά πάγο και κάνω τις διατάσεις που έχουν προταθεί.

Replied on: 02/04/2014 14:10:34
Δυναμωσε και τον κορμο σου παραλληλα με οτι αεροβιες ασκησεις αποφασίσεις να κάνεις,,,περαστικα

Replied on: 02/04/2014 15:15:01
Πέρα απο τις διατάσεις που πρέπει να τις κάνεις συχνά,
θα σου έλεγα αν τα οικονομικά αντέχουν να πας για μασάζ, να σε πατήσουν.
Κάνε αποχή για λίγο καιρό, και μαζί με την πισίνα βάλε την ενδυνάμωση.
Γενικά στα λέω.

Reply author: Mastrolefteris
Replied on: 03/04/2014 06:25:27
Καλημέρα.

Γενικά η λαγονοκνημιαία θέλει 3 με 5 εβδομάδες, αν είναι να περάσει εντελώς.
Καλύτερα να χάσει λίγο αερόβιο, παρά να ρισκάρεις το να χρονίσει η πάθηση.
Κάνε διατάσεις που θα βρεις στο γκούκγλ, και ασκησούλες ενδυνάμωσης και θα σου περάσει...

www.MountainRunning.gr

MountainRunner

Reply author: marstay
Replied on: 03/04/2014 07:11:51
Σας ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές, επομένως να πάω για κολύμπι δεν θα το χειροτερέψει έτσι? Όοσ για τα υπόλοιπα έχετε δίκιο θα βάλω και ενδυνάμωση στο πρόγραμμα.

Reply author: thesalos
Replied on: 03/04/2014 18:29:09
θελει προσοχη ,ειναι ατιμος και υπουλοσ πονος και ενα ειναι σιγουρο οτι δεν σε ξεχναει.

πιστευω οτι αυτο που θελει τροποποιηση και κοιταγμα ειναι το προγραμα που ο καθενας ακολουθει.αν δεν το δεις αυτο το θεμα ,καθε φορα που θα ανεβαζεις ,ενδεχεται να αρχιζουν και
τα τσιμπιματα τις ταινιας.

RunningNews.gr Forum : http://forum.runningnews.gr/

© RunningNews.gr

Close Window