Print Page | Close Window

Nike Vs Asics

Printed from: RunningNews.gr Forum
Topic URL: http://forum.runningnews.gr/topic.asp?TOPIC_ID=4149
Printed on: 22/08/2014

Topic:

Topic author: Marmite
Subject: Nike Vs Asics
Posted on: 20/03/2010 02:28:37
Χαιρετώ την παρέα σας! Είμαι καινούρια στο forum και έχω μπερδευτεί πολύ με το θέμα παπούτσια. Θέλω να πάρω καινούρια, αλλά μου είναι τρομερά δύσκολο λόγω του τρόπου που πατάω. Παρόλο που ειδικός μου είχε πει ότι πατάω προς τα μέσα, από τον τρόπο που έχουν φθαρεί τα παπούτσια που έχω τώρα, διαπιστώνω ότι το ένα πόδι πατάει προς τα μέσα και το άλλο προς τα έξω! (γίνεται αυτό ή τα έχω χάσει τελείως???)
Τα προηγούμενα παπούτσια μου είναι Nike (δεν ξέρω πώς λεγόταν το μοντέλο) και έχω μείνει πολύ ευχαριστημένη. Πόνοι στα γόνατα που είχα πριν, εξαφανίστηκαν αμέσως! Ψήνομαι όμως και για asics μιας και έχω ακούσει πολύ καλά σχόλια για την ποιότητά τους -δεν φθείρονται τόσο γρήγορα όσο τα nike- και δεν θέλω να αλλάζω συνέχεια παπούτσια (δεν το σηκώνει η τσέπη μου)
Τρέχω κυρίως σε διάδρομο, και σπάνια έξω (στις διακοπές) 7-10 χιλιόμετρα την ημέρα, 5-6 φορές την εβδομάδα και είμαι 54 κιλά. Τι με συμβουλεύετε?

Replies:

Reply author: gargadua
Replied on: 20/03/2010 08:26:12
Καλώς ήρθες.
Τα asics μου κάθονται καλύτερα.
Για τα πόδια, πάτοι αν σου δημιουργεί πρόβλημα. Αν έκανες πελματογράφημα σε φυσιοθεραπευτή (50€ περίπου) και έφτιαχνες πάτους (85€ περίπου) θα λυτρωνόσουνα. Οι πάτοι σου ρυθμίζουν το πάτημα (είναι φτιαγμένοι αποκλειστικά για την κάθε πατούσα) και εξαλείφουν και άλλα τυχόν προβλήματα που πιθανόν να έχεις.Καταλαβαίνω ότι δεν είναι φτηνό αλλά αξίζει τον κόπο. Κάνε το τμηματικά. Αυτό θα σου δώσει και την δυνατότητα να φοράς ότι παπούτσι θέλεις απλά αντικαθιστόντας τους πάτους του.
Αμα τρέχεις (ειδικά σε άσφαλτο) όλα τα παπούτσια φθείρονται.

Μόνο 2 πράγματα είναι άπειρα. Το σύμπαν και η ανθρώπινη ηλιθιότητα. Για το σύμπαν δεν είμαι σίγουρος. Αλμπερτ Αϊνσταϊν

Reply author: dpkouk
Replied on: 20/03/2010 08:56:42
οι αποψεις διιστανται.προσωπικα φοραω ασικς αλλα ο καθενας εχει την αποψη του.ο βασιλης αυτο που σου πε για τους πατους ειναι η καλυτερη λυση για να αντιμετωπισεις το διαφορετικο πατημα.να θυμασαι οτι μετα τα 800 χλμ περιπου τα παπουτσια θελουν αλλαγη

http://marathon.yooblog.gr/

Όλα είναι σχετικά, άρα κι ανεκτά...

Replied on: 20/03/2010 10:15:08
800χλμ;;;;;;;; Δεν τα έχω φτάσει μέχρι σήμερα. Ασφαλτος γαρ........................

Μόνο 2 πράγματα είναι άπειρα. Το σύμπαν και η ανθρώπινη ηλιθιότητα. Για το σύμπαν δεν είμαι σίγουρος. Αλμπερτ Αϊνσταϊν

Reply author: Marmite
Replied on: 20/03/2010 10:54:20
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Δυστυχώς δεν έχω τον χρόνο να το ψάξω τόσο πολύ (με φυσιοθεραπευτή) και να σκάσω διπλά λεφτά (για παπούτσια & πάτους) μου κάθεται βαρύ... Από όσο το έψαξα, άρχισα να ζαχαρώνω τα asics Kinsei που από ό,τι καταλαβαίνω κάνουν σχεδόν για κάθε είδους πάτημα, οπότε λογικά θα κάνουν και για τα 2 πόδια μου (γιούπι!), αλλά από κριτικές που διάβασα εδώ, λέτε οι περισσότεροι ότι είναι βαρύ παπούτσι και είναι για βαρείς δρομείς. Αυτό με προβλημάτισε. Δηλαδή μπορεί να με κουράζει?
Όσον αφορά την φθορά, τα nike που έχω δεν έχουν φθαρεί ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΑ. Δηλαδή, οι σόλες είναι καινούριες, οι πάτοι μέσα δεν έχουν καμία φθορά. Οι φθορές τους είναι κυρίως αισθητικές και με έχει ξενερώσει αυτό. Δηλαδή στα πλάγια πάνω έχει αρχίσει να φαίνεται το αφρολέξ (αυτό έγινε από τον 2ο μήνα που τα είχα) και γενικά ό,τι εξοπλισμό nike έχω πάρει, παρόλο που μένω πολύ ευχαριστημένη από τον τρόπο που μου "κάθεται", πάντα χαλάει πολύ πιο γρήγορα από ό,τι περίμενα.

Υ.Γ Εμένα το τρέξιμο στην άσφαλτο μου είναι πολύ πιο ξεκούραστο για το πόδι. Είμαι τελείως ανάποδος άνθρωπος τελικά? :S

Replied on: 20/03/2010 12:42:32
οταν μιλαμε για φθορα δρομικου παπουτσιου εννουμε παντα την εξωτερικη..αυτη ειναι που μετραει..

Replied on: 20/03/2010 16:20:35
ψάχνοντας λοιπόν από δω κι από κει νομίζω πως θα καταλήξω στα asics kinsei 2 (είναι φτηνότερα από τα 3 και φαίνεται να είναι ακριβώς τα ίδια). 345 γραμμάρια ζυγίζουν που μου φαίνεται πολύ οκ σαν βάρος. Το μόνο πρόβλημα είναι ότι δεν έχω βρει πολλές κριτικές ωστε να είμαι 100% σίγουρη... Τα έχει δοκιμάσει κάποιος να μου πει τη γνώμη του? Επίσης με τα μεγέθη της asics ξέρετε τι παίζει? Θα πάω να τα δοκιμάσω και σε μαγαζί (ελπίζω να βρω χρόνο), αλλά έτσι για να έχω μια γενική ιδέα-όποιος μπορεί να μου δώσει τα φώτα του!
Σας ευχαριστώ! :)

Reply author: thrax
Replied on: 20/03/2010 17:02:52
Δύο ερωτήσεις: Αφού σου πάνε μια χαρά τα Nike γιατί θες να τα αλλάξεις; Αν σου φαίνονται πολλά τα λεφτά για πελματογράφημα και πάτους (δικαίως), πώς πας κατευθείαν στα Kinsei, που αν δεν κάνω λάθος είναι τα πιο ακριβά παπούτσια στην πιάτσα;

Replied on: 20/03/2010 17:07:23
Δεν ειναι πολυ το βαρος..παντως αν οντως εχεις διαφορετικο πατημα ανα ποδι,με τους πατους θα ξενοιασεις,γιατι πανε με ολα..κι εχεις μετα φτηνοτερες επιλογες

Replied on: 20/03/2010 20:28:14
Συμφωνώ με τον Δημήτρη, θα κάνεις λάθος να πάρεις ακριβό παπούτσι χωρίς να έχεις λύσει τα προβλήματα των ποδιών σου.Είτε δώσεις 50 είτε δώσεις 350 το πάτημά σου θα είναι στραβό.Αυτό θα το καταλάβεις στο μέλλον και εφόσον ΑΥΞΗΣΕΙΣ τα χλμ/βδομάδα ή να συμμέτεχεις σε αγώνες μαγάλων αποστάσεων. Αν σκέφτεσαι να παραμείνεις εκεί που είσαι (35-60 χλμ/βδομάδα), ΜΗΝ πάρεις τα kinsei, υπάρχουν κατά πολύ φτηνότερες επιλογές που θα σε καλύψουν.
54 κιλά αλλά με τι ύψος;;;;Μήπως τα kinsei θα είναι βαρύτερα και από σένα;;

Replied on: 21/03/2010 12:18:12
thrax: Τα Nike έχουν φθαρεί πριν την ώρα τους και δεν θέλω να πάθω πάλι το ίδιο, γιάυτό είμαι σκεπτική όσον αφορά nike ξανά, και θα ήθελα να δοκιμάσω asics που έχω ακούσει πως είναι "σκυλιά". Επίσης τα kinsei 2 τα έχω βρει με 65 λίρες, όσο ακριβώς έδωσα για τα nike μου. Το βρίσκω λογικό ποσό και όχι ακριβό.

gargadua: Δεν έχω σκοπό να αυξήσω το τρέξιμό μου. Είμαι 54 κιλά με ύψος 1.65.

Ρε παδιά συγνώμη αλλά που υπάρχουν φτηνότερες επιλογές για running shoes και εγώ δεν τις βλέπω? Δηλαδή 60 λίρες σας φαίνονται πολλά λεφτά για ένα παπούτσι για τρέξιμο?? Πείτε μου κι εμένα να μαθαίνω που από ό,τι φαίνεται είμαι ελαφρώς άσχετη με εξοπλισμό...

Reply author: aerovios
Replied on: 21/03/2010 17:32:47
Τα 345 γρ. δηλώνουν ένα καλό cushion παπούτσι για μένα που είμαι άντρας και 83 κιλά . Για σένα είναι βαρειά .
Από πλευράς αντοχής , όλες οι γνωστές μάρκες είναι πάνω κάτω ίδιες . Από τη χρήση εξαρτάται .
Τελευταία τρέχω με Adizero tempo και τα έχω κατασυμπαθήσει . Αν υπάρχουν σε γυναικείο νούμερο ,τα συνιστώ ανεπιφύλακτα . Θα τα βρεις στο stock της Adidas , στη Ν.Σμύρνη (απέναντι από το Intersport) με ~65 € .

Reply author: manosaltar
Replied on: 21/03/2010 17:48:51
Καλησπέρα,μια πρώτη κάλη κ απλή λύση είναι να πας σε κάποιο intersport,κανε ενα πελματογράφημα...αυτό θα σου προσδιορίσει κατα ένα μεγάλο ποσοστό τι παπούτσι σου ταιριάζει...απο κει κ πέρα αν θες να το ψαξεις ακομα ποιο πολύ πας σε ειδικό,πάτους κ ολα τα παραπανω που πολυ σωστα προαναφερθηκαν...!!!

run lola...RUN!!!

Replied on: 21/03/2010 19:16:35
manosaltar: Να πω ότι έχω κάνει ανάλυση του τρόπου που τρέχω και ξέρω πού χρειάζομαι στήριξη από το παπούτσι μου.
Αερόβιε: ειλικρινά δεν νομίζω να έχουν τα asics τις φθορές των nike. Τα nike γενικώς -όχι μόνο σε παπούτσι, αλλά σε ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ έχω πάρει, έχουν χαλάσει εντυπωσιακά γρήγορα και αυτό με ξενερώνει, μιας και είναι και ακριβά.
ουφ! Οκ, απλώς με έχετε καταμπερδέψει! Θα αρχίσω να τρέχω ξυπόλυτη μου φαίνεται :Ρ (είχα διαβάσει ένα άρθρο που έλεγε πως είναι πολύ καλύτερο από το τρέξιμο με οποιοδήποτε σουπερ-ντούπερ παπούτσι)

Replied on: 21/03/2010 19:41:03
1.ASICS
2.NB
3.ADDIDAS
κατα την γνωμη μου!!!!

run lola...RUN!!!

Reply author: Papatak
Replied on: 21/03/2010 20:11:26
Αγαπητή φίλη Marmite μιας και οι πολλές απαντήσεις σε έχουν μπερδέψει, διάβασε και αυτά: α) Αν τρέχεις τα χιλιόμετρα που λές χωρίς να αντιμετωπίζεις μυοσκελετικά προβλήματα συνέχισε ως έχει (ξέχνα πάτους και λοιπά). β) Οσον αφορά στο τι παπούτσι να διαλέξεις, μικρό ρόλο παίζουν τα λίγα γραμμάρια παραπάνω ή λιγότερο σε ένα παπούτσι. Το σημαντικό είναι να τρέχεις. Πάρε αυτά που θέλεις.

Τα πόδια στον ώμο

Replied on: 21/03/2010 20:27:55
quote:
Originally posted by Papatak

Αγαπητή φίλη Marmite μιας και οι πολλές απαντήσεις σε έχουν μπερδέψει, διάβασε και αυτά: α) Αν τρέχεις τα χιλιόμετρα που λές χωρίς να αντιμετωπίζεις μυοσκελετικά προβλήματα συνέχισε ως έχει (ξέχνα πάτους και λοιπά). β) Οσον αφορά στο τι παπούτσι να διαλέξεις, μικρό ρόλο παίζουν τα λίγα γραμμάρια παραπάνω ή λιγότερο σε ένα παπούτσι. Το σημαντικό είναι να τρέχεις. Πάρε αυτά που θέλεις.

Τα πόδια στον ώμο

Papatak αρχικά με τρομάζεις!!! Μυοσκελετικά προβλήματα? Εγώ τρέχω καθαρά για προσωπική μου ευχαρίστηση ως μέρος διατήρησης καλής φυσικής κατάστασης. Αν υπάρχει περίπτωση να μου δημιουργήσει προβλήματα μεγαλώνοντας... χμ χμ χμ...

Τες πα-στο ψητό τώρα. Τα πρώτα χρόνια έτρεχα με ένα άθλιο παπούτσι (τότε έτρεχα 4-5χιλιόμετρα την ημέρα 5 φορές την εβδομάδα), το οποίο δεν ήταν ΚΑΝ για τρέξιμο. Μέχρι που έφτασα στο σημείο το καλοκάιρι που μας πέρασε να μην μπορώ να περπατήσω ούτε 1 μέτρο χωρίς να έχω πόνους στα γόνατα και αποφάσισα να πάρω ένα ειδικό παπούτσι. Μπήκα φουριόζα στην nike town και αφού πέρασα 1 ώρα μέσα τρέχοντας σε διάδρομο και περνώντας από αναλύσεις κτλ, μου έδωσαν αυτό το παπουτσάκι που έχω τώρα. Με το οποίο σώθηκα! Ξέχασα τους πόνους στα γόνατα και το λάτρεψα! Γι'αυτό και θεωρώ πως το παπούτσι παίζει ρόλο και δεν θέλω να πάρω κάτι ό,τι-να'ναι επειδή απλώς μου αρέσει. Προσπαθώ όσο μπορώ να το ψάξω γιατί παραμονέυει ο φόβος ότι οι πόνοι στα γόνατα θα επανέλθουν με ένα λάθος παπούτσι...

Replied on: 21/03/2010 20:38:53
απο προσωπικη εμπειρια εχω να σου πω αυτο...επειδη κ εγω εψαχνα για παπουτσια κ ρωτουσα κ κλπ κλπ κανε,το αυτονοητο κ αυτο που εχουν πει τα παιδια εδω...πηγαινε σε ενα μαγαζι καλο με αθλητικα,ξεκινα να δοκιμαζεις (απο την στιγμη που τρεχεις οσο λες θα καταλαβεις ποτε ενα παπουτσι σου κανει η οχι) κ μολις το πετυχεις τσιμπα το κ τρεχα!!!αυτο μετραει!!!!

run lola...RUN!!!

Reply author: reladic
Replied on: 21/03/2010 21:19:20
Marmite,πολύ καλά κάνεις και ψάχνεις για παπούτσια αλλά καλύτερο είναι να βρείς πρώτα από που θα τα αγοράσεις, όσων αφορά την ποικιλία και τις τιμές, γιατί πιστεύω για κάποιον που ασχολείται με το τρέξιμο η σπατάλη σε παπούτσια είναι δεδομένη, πας σε ένα μαγαζί, δοκιμάζεις παπούτσια, επιλέγεις αυτό που νομίζεις ότι αυτό είναι για 'σένα, και μετά άπο καμια δεκαριά τρεξίματα βλέπεις οτι έχεις κάνει λάθος.Νομίζω είναι κάπου, και λίγο θέμα τύχης να βρείς αυτό που σου ταιριάζει, γρήγορα.

Replied on: 21/03/2010 22:01:57
quote:
Originally posted by reladic

Marmite,πολύ καλά κάνεις και ψάχνεις για παπούτσια αλλά καλύτερο είναι να βρείς πρώτα από που θα τα αγοράσεις, όσων αφορά την ποικιλία και τις τιμές, γιατί πιστεύω για κάποιον που ασχολείται με το τρέξιμο η σπατάλη σε παπούτσια είναι δεδομένη, πας σε ένα μαγαζί, δοκιμάζεις παπούτσια, επιλέγεις αυτό που νομίζεις ότι αυτό είναι για 'σένα, και μετά άπο καμια δεκαριά τρεξίματα βλέπεις οτι έχεις κάνει λάθος.Νομίζω είναι κάπου, και λίγο θέμα τύχης να βρείς αυτό που σου ταιριάζει, γρήγορα.

Δεν είναι σπατάλη. Είναι επένδυση

Replied on: 21/03/2010 22:43:49
......................και αν δεις ότι δεν βγάζεις άκρη, υπάρχουν και οι γόβες
ΧΑΡΧΑΡΧΑΡΧΑΡ....................:) :) :)

Replied on: 21/03/2010 23:11:51
quote:
Originally posted by gargadua

......................και αν δεις ότι δεν βγάζεις άκρη, υπάρχουν και οι γόβες
ΧΑΡΧΑΡΧΑΡΧΑΡ....................:) :) :)

σαγιονάρα σκεφτόμουν τώρα που έρχεται καλοκαίρι. Γόβες θα είναι πολύ ζεστές ρε συ.

Replied on: 22/03/2010 07:19:23
σαγιονάρα σκεφτόμουν τώρα που έρχεται καλοκαίρι. Γόβες θα είναι πολύ ζεστές ρε συ.
[/quote]

Οι παντούφλες είναι αναπαυτικές ενώ οι γόβες μου κάθονται καλύτερα, περιέχουν μικρό στοιχείο μαζοχισμού και τέλος γυμνάζουν την μέση δια της παλινδρομικής κίνησης των ημισφαιρίων...............

Η αλήθεια είναι πάντως ότι στα παπούτσια μέχρι να βρείς τι θέλεις και τι σου ταιριάζει θα ξοδέψεις πολύ χρήμα.

Reply author: Dimosthenis
Replied on: 22/03/2010 16:08:05
Να θέσω μια άλλη διάσταση. Στις αρχές όταν άλλαζα παπούτσι ένοιωθα κάποιες ενοχλήσεις από το "διαφορετικό" πάτημα. Ετσι λοιπόν αποφάσισα να μην χρησιμοποιώ ίδια μάρκα παπουτσιών. Τώρα π.χ. στις προπονήσεις φοράω Asics και NB (και μέχρι πριν λίγο καιρό και Adidas) ενώ στους αγώνες Mizuno. Εχει συνηθίσει το πόδι. Η συμβουλή μου είναι: Εκτός και συντρέχει κάποιος σοβαρός λόγος, να αλλάζετε μάρκες παπουτσιών και να μην μένετε στο ίδιο μοντέλο.

Replied on: 22/03/2010 16:32:45
αν ομως σε βολεψει 1 μαρκα δημο;γιατι να την αλλαξεις; και πιθανον να εχεις περιπετειες,οικονομικες ή τραυματισμου ή κακης αποδοσης..πως λεμε, ομαδα που κερδιζει δεν αλλαζει..

Reply author: MANOLIS2004
Replied on: 22/03/2010 16:36:17
Απο την στιγμή που τρέχεις κυρίως σε διάδρομο, ο διάδρομος προσφέρει απο μόνος του αντικραδασμική προστασία, οπότε το θέμα "κατάλληλο παπούτσι" είναι πιο απλό και εύκολο...Κατά την ταπεινή μου γνώμη δεν αξίζει να δώσεις πάνω απο 60-70 € για να τρέχεις σε διάδρομο...
Απο εκεί και πέρα δοκίμασε κάποια παπούτσια, δες πιο σου κάνει καλύτερα και προχώρα...Το να λέμε ότι η τάδε μάρκα είναι καλύτερη απο την άλλη δεν νομίζω ότι έχει νόημα..Μια μάρκα μπορεί να είναι καλύτερη για κάποιον και για κάποιον άλλο όχι.

MANOLIS2004

Reply author: thrax
Replied on: 22/03/2010 16:48:36
Πιστεύω ότι όλες οι γνωστές μάρκες έχουν καλά παπούτσια που αντέχουν και είναι σκυλιά. Οι διαφορές παίζουν ανάμεσα στα μοντέλα της κάθε μάρκας και ανάλογα με τη χρήση. Φυσικά το ένα ή το άλλο μοντέλο έχει βγει καλό ή αποτυχημένο, αλλά δεν μπορεί κανείς με ευκολία να πει η τάδε μάρκα είναι καλή και η άλλη καλύτερη.

Για αποστάσεις έχω κολήσει στα Adidas (adistar ride και supernova glide), που ταιριάζουν καλά στο πόσο σφιχτά θέλω το παπούτσι στο πόδι μου. Φοράω και ΝΒ, που μου αρέσουν πολύ σαν ελαφριά trail και τα λιώνω στο χωμάτινο στάδιο. Ανάλογα με τα γούστα του καθενός.

Reply author: manarakos
Replied on: 22/03/2010 17:22:36
Άρχισα να τρέχω πριν κανά 10μήνο. Πόναγα αρκετά αλλά μ'άρεσε και το συνέχισα. Αγόρασα τα Nimbus ελατώθηκαν οι πόνοι πολύ. Από τότε που έκανα πελματογράφημα κι έβαλα τους ειδικούς πάτους, μιά και στο ένα πόδι είχα ελαφρά πλατυποδία, δεν πονάω καθόλου. Ακολούθησε τη συμβουλή του gargadua, και μετά αγόρασε ότι παπούτσι σου αρέσει. Προσωπικά νομίζω ότι τ' Asics είναι μιά σκάλα πιο πάνω από τα ΝΙΚΕ όσον αφορά το τρέξιμο, αλλά περί ορέξεως...

Replied on: 22/03/2010 17:42:08
Αρχισα με adidas της πλάκας (φτηνό μοντέλο) και άρχισε να πονάει η μέση μου. Πήγα σε asics cumulus 10 και αισθανόμουνα πολύ καλύτερα μέχρι που ανακάλυψα ότι φθείρονται σχετικά γρήγορα (απόσβεση)και οι πόνοι στη μέση ξαναήρθαν. Το μοντέλο αυτό το πήρα 2 φορές.
Ξαναπήρα asics cumulus 11 (νεότερο μοντέλο)που το κράτησα και για τον ΚΜΑ 09. Δοκίμασα και τα nike skylon(αγορά σε προσφορά) για αποστάσεις μέχρι 16 χλμ. τα οποία δεν ήταν άνετα αλλά γρήγορα.....!!!
Για φέτος για πιό οικονομικό μοντέλο πήρα τα nike air pegasus 25 (65€) τα οποία θεωρώ ότι στο πάτημα είναι αρκετά σκληρά σε σύγκριση με τα cumulus.
Κάπου εκεί εμφανίστηκαν τα nimbus 11 που πιστεύω ότι είναι πραγματικά άνετα.
Κρίμα που δεν υπάρχει το περιθώριο δοκιμών για τα παπούτσια.

Replied on: 22/03/2010 22:35:19
quote:
Originally posted by MANOLIS2004

Απο την στιγμή που τρέχεις κυρίως σε διάδρομο, ο διάδρομος προσφέρει απο μόνος του αντικραδασμική προστασία, οπότε το θέμα "κατάλληλο παπούτσι" είναι πιο απλό και εύκολο...Κατά την ταπεινή μου γνώμη δεν αξίζει να δώσεις πάνω απο 60-70 € για να τρέχεις σε διάδρομο...
Απο εκεί και πέρα δοκίμασε κάποια παπούτσια, δες πιο σου κάνει καλύτερα και προχώρα...Το να λέμε ότι η τάδε μάρκα είναι καλύτερη απο την άλλη δεν νομίζω ότι έχει νόημα..Μια μάρκα μπορεί να είναι καλύτερη για κάποιον και για κάποιον άλλο όχι.

MANOLIS2004

Μανώλη έχεις δει τους διαδρόμους στο γυμναστήριό μου??? Έχουν άπειρες λακούβες και διάφορες κλίσεις. Όταν τρέχω σε άσφαλτο είμαι πολύ πιο άνετα ΜΕ ΔΙΑΦΟΡΑ.

Replied on: 22/03/2010 23:10:08
Και ας περάσουμε στο ακόμα πιο βασικό ερώτημα: Ξέρει κάποιος στην Αθήνα κατάστημα με μεγάλη ποικιλία σε παπούτσια για τρέξιμο, που οι πωλητές να ΞΕΡΟΥΝ τι τους γίνεται?? Δεν θα αντέξω για άλλη μια φορά να τους εξηγώ εγώ τι σημαίνει το κάθε τι!

Reply author: dentaris
Replied on: 22/03/2010 23:40:30
Φιλε gargadua πολυ βοηθητικο το ποστ σου,Thx!

Reply author: Mastrolefteris
Replied on: 22/03/2010 23:51:36
Σου προτείνω ανεπιφύλακτα τον Νίκο Καράμπαλη, στο Runner's corner.

Είναι σημαντικό το να τρέχει και ο ίδιος ο πωλητής/καταστηματάρχης.

Δες εδώ: http://runnerscorner.yooblog.gr/

Και εδώ: http://runnerscorner.gr/index.html

Καλό ψάξιμο.

Λευτέρης,

http://www.mountainrunning.gr/

MountainRunner

Replied on: 23/03/2010 22:32:16
quote:
Originally posted by Mastrolefteris

Σου προτείνω ανεπιφύλακτα τον Νίκο Καράμπαλη, στο Runner's corner.

Είναι σημαντικό το να τρέχει και ο ίδιος ο πωλητής/καταστηματάρχης.

Δες εδώ: http://runnerscorner.yooblog.gr/

Και εδώ: http://runnerscorner.gr/index.html

Καλό ψάξιμο.

Λευτέρης,

http://www.mountainrunning.gr/

MountainRunner

Σ'ευχαριστώ πολύ! Είναι και στη γειτονιά μου! Θα τον επισκεφτώ σίγουρα!

Replied on: 24/03/2010 18:04:56
Marmite ξέχασα να σου πώ ότι στη 1 πατούσα έχω πτώση σκαφοειδούς (πλατυποδία σα να λέμε, αλλά με ελαφριά καμάρα) και το άλλο είναι κανονικό. Το ανακάλυψα με πελματογράφημα (στατικό και δυναμικό) που έκανα σε φυσιοθεραπευτή. Για μένα οι πάτοι ήταν πολύ καλή λύση και όπως είπα μπορώ να βάζω όποιο παπούτσι θέλω. Ενοιωθα λίγο περίεργα το 1 μήνα αλλά τώρα είναι 1 χαρά.
Σε καμία περίπτωση δεν είναι περιττό έξοδο (εννοείται δεν είμαι φυσιοθεραπευτής ούτε πέλματα εμπορεύομαι).

Reply author: nickmanak
Replied on: 25/03/2010 01:06:23
Nέος στο φόρουμ και αυτό ειναι το παρθενικό μου μηνυμα.
Ειχα ασχοληθει με το τρεξιμο το 2000 και αυτο γινοταν τα καλοκαιρια συνηθως & για τα επομενα 2-3 χρονια. Πριν λιγες μερες και επειτα απο 7 χρονια το μικροβιο μου ξαναρθε. Ξεκινησα δειλά μια μικρη διαδρομη 3χμ η οποια με κουρασε οντας αγυμναστος εδω και αρκετο καιρο και πονεσαν τα ποδια μου αλλα σε νορμαλ επιπεδα. Παρολα αυτα ξανανιωσα εκεινο το ωραιο συναισθημα του τρεξιματος, και μαλιστα ειχα ακομα εκεινα τα παπουτσια ΝΙΚΕ που ειχα αγορασει το 2000.
Για να μην τα πολυλογω, σκεφτηκα οτι ενα νεο ξεκινημα θελει και νεο εξοπλισμο και αρχισα να μελετω στο ιντερνετ περι παπουτσιων. Από κατι ξενες κριτικες και χωρις να δοκιμασω κατι, σκεφτομουν να παρω τα ΝΙΚΕ Pegasus 26. Και καθως εψαχνα στο ιντερνετ επεσα πανω στο καταπληκτικο σας φορουμ, εγκαιρα ευτυχως, και γλιτωσα πολλα λεφτα. Δηλ. μου υποδειξατε ιντερνετικα καταστηματα απο Αγγλια με απιστευτες τιμες και ετσι θα παρω απο εκει.

Σημερα πηγα λιγο καθυστερημενα σε ενα καταστημα λιγο πριν κλεισει και δοκιμασα τα Pegasus 26 και τα Nimbus 11. To Pegasus 26 ηταν πολυ αφρατο και ενιωθες οτι επιπλεεις στο περπατημα και μαλιστα ειχε την ταση να με σπρωχνει ελαφρα κατα εμπρος (στο περπατημα). Τα Nimbus 11 τα οποια τα εμαθα πρωτη φορα χτες απο σας εδω, ταιριαξαν αψογα στο ποδι λες και ηταν φτιαγμενα για μενα προσωπικα. Ομως, οι αποσβεσεις που ειχε η σολα τους ηταν πολυ κατωτερες απο τα ΝΙΚΕ. Δυστυχως δεν μπορεσα να τρεξω με το καθενα για να βγαλω μια πραγματικη αποψη, απλως περπατησα μεσα στο καταστημα. Αυτο ειναι το προβλημα με τα υποδηματα τρεξιματος, αφου δεν μπορεις να τα δοκιμασεις χωρις να τα αγορασεις.
Μετα απο ολο αυτον τον προλογο, ηθελα να ρωτησω ποιο μοντελο της Asics πλησιαζει την αποσβεση και το πατημα των Pegasus 26. Ο πωλητης μου εκανε κανονικο κυρηγμα και μαθημα οτι η Asics σαν εταιρεια ειναι ετη φωτος μπροστα από τη ΝΙΚΕ και ο ιδιος αγορασε τα Kinsei και αλλαξε ολη του η ζωη.
Επισης, ενδιαφερομαι για ΝΙΚΕ Vomero & Air SPAN 7 αλλα δεν εχω ιδεα εφοσον δεν βρηκα πληροφοριες ή κριτικες από δρομείς.

Reply author: Ivorman
Replied on: 25/03/2010 11:44:55
quote:
Originally posted by nickmanak

Nέος στο φόρουμ και αυτό ειναι το παρθενικό μου μηνυμα.
Ειχα ασχοληθει με το τρεξιμο το 2000 και αυτο γινοταν τα καλοκαιρια συνηθως & για τα επομενα 2-3 χρονια. Πριν λιγες μερες και επειτα απο 7 χρονια το μικροβιο μου ξαναρθε. Ξεκινησα δειλά μια μικρη διαδρομη 3χμ η οποια με κουρασε οντας αγυμναστος εδω και αρκετο καιρο και πονεσαν τα ποδια μου αλλα σε νορμαλ επιπεδα. Παρολα αυτα ξανανιωσα εκεινο το ωραιο συναισθημα του τρεξιματος, και μαλιστα ειχα ακομα εκεινα τα παπουτσια ΝΙΚΕ που ειχα αγορασει το 2000.
Για να μην τα πολυλογω, σκεφτηκα οτι ενα νεο ξεκινημα θελει και νεο εξοπλισμο και αρχισα να μελετω στο ιντερνετ περι παπουτσιων. Από κατι ξενες κριτικες και χωρις να δοκιμασω κατι, σκεφτομουν να παρω τα ΝΙΚΕ Pegasus 26. Και καθως εψαχνα στο ιντερνετ επεσα πανω στο καταπληκτικο σας φορουμ, εγκαιρα ευτυχως, και γλιτωσα πολλα λεφτα. Δηλ. μου υποδειξατε ιντερνετικα καταστηματα απο Αγγλια με απιστευτες τιμες και ετσι θα παρω απο εκει.

Σημερα πηγα λιγο καθυστερημενα σε ενα καταστημα λιγο πριν κλεισει και δοκιμασα τα Pegasus 26 και τα Nimbus 11. To Pegasus 26 ηταν πολυ αφρατο και ενιωθες οτι επιπλεεις στο περπατημα και μαλιστα ειχε την ταση να με σπρωχνει ελαφρα κατα εμπρος (στο περπατημα). Τα Nimbus 11 τα οποια τα εμαθα πρωτη φορα χτες απο σας εδω, ταιριαξαν αψογα στο ποδι λες και ηταν φτιαγμενα για μενα προσωπικα. Ομως, οι αποσβεσεις που ειχε η σολα τους ηταν πολυ κατωτερες απο τα ΝΙΚΕ. Δυστυχως δεν μπορεσα να τρεξω με το καθενα για να βγαλω μια πραγματικη αποψη, απλως περπατησα μεσα στο καταστημα. Αυτο ειναι το προβλημα με τα υποδηματα τρεξιματος, αφου δεν μπορεις να τα δοκιμασεις χωρις να τα αγορασεις.
Μετα απο ολο αυτον τον προλογο, ηθελα να ρωτησω ποιο μοντελο της Asics πλησιαζει την αποσβεση και το πατημα των Pegasus 26. Ο πωλητης μου εκανε κανονικο κυρηγμα και μαθημα οτι η Asics σαν εταιρεια ειναι ετη φωτος μπροστα από τη ΝΙΚΕ και ο ιδιος αγορασε τα Kinsei και αλλαξε ολη του η ζωη.
Επισης, ενδιαφερομαι για ΝΙΚΕ Vomero & Air SPAN 7 αλλα δεν εχω ιδεα εφοσον δεν βρηκα πληροφοριες ή κριτικες από δρομείς.

Φίλε Nickmanak, σωστά δοκιμάζεις τα παποπύτσια που θα αγοράσεις ιντερνετικά, και διάλεξε όποιο σου ταιριάζει καλύτερα (η προσωπική μου επιλογή θα ήταν τα Nimbus 11). Ότι και να διαλέξεις, έχε υπόψη σου, ότι πρέπει να είναι τουλάχιστον μισό νούμερο μεγαλύτερα από την αίσθηση που έχεις όταν διαλέγεις μέγεθος σε πολιτικά παπούτσια. Μετά από λίγα λεπτά τρεξίματος, το πόδι μεγαλώνει μέσα στο παπούτσι από την υπεραιμία στην περιοχή και χρειάζεται επιπλέον χώρο. Αν δεν τον έχει, θα γίνει ένα όργανο βασανισμού.

Χλιμίτζουρες Relay Team

Replied on: 25/03/2010 12:00:39
συμπληρωνοντας τον ivor, θα χασεις νυχια με στενο παπουτσι.επισης πρεπει να δεις το πατημα σου,το βαρος σου και σε τι εδαφος τρεχεις πριν επιλεξεις..ψαξου λιγο στο φορουμ να παρεις ιδεα τι εννοω.

Replied on: 31/03/2010 00:29:44
update: Αγόρασα σήμερα τα asics GT-2140 σε πολύ καλή τιμή. Ελπίζω να έκανα σωστή επιλογή. Είμαι overpronator τελικά μετά από πολύ ψάξιμο κατάλαβα ότι ο ειδικός δεν μου έλεγε μούφες, δεν έχω διαφορετικό πάτημα σε κάθε πόδι, απλώς είχα κατανοήσει λάθος τον ορισμό του overpronator. Περιμένω πώς και πώς να αναρρώσω και να δοκιμάσω το παπουτσάκι μου!!!

Reply author: tzav
Replied on: 31/03/2010 23:27:02
quote:
Αγόρασα σήμερα τα asics GT-2140 σε πολύ καλή τιμή.

Πολύ καλή επιλογή για τρέξιμο σε διάδρομο.
Τα kinsei θα τα διπλοπλήρωνες για να αγοράσεις μια αυξημένη αντικραδασμικότητα που σου είναι πρακτικά άχρηστη στον ιμάντα. Πιο πολύ θα σε ενοχλούσαν με το βάρος τους και το ψηλό τακούνι τους παρά θα σε βοήθαγαν...

Replied on: 01/04/2010 00:05:59
Σε αυτο το φορουμ παντως βλεπω μεγαλη λατρεια για Asics. Διαβασα μηνυματα απο 2006 μεχρι σημερα και αυτη η λατρεια για τα Asics αγγιζει την προπαγανδα. Και το κακο ειναι οτι επηρεαζεται κοσμος διαβαζοντας τα, και θεωρει τις υπολοιπες εταιρειες υποδεεστερες.

Replied on: 01/04/2010 11:09:57
quote:

Σε αυτο το φορουμ παντως βλεπω μεγαλη λατρεια για Asics. Διαβασα μηνυματα απο 2006 μεχρι σημερα και αυτη η λατρεια για τα Asics αγγιζει την προπαγανδα. Και το κακο ειναι οτι επηρεαζεται κοσμος διαβαζοντας τα, και θεωρει τις υπολοιπες εταιρειες υποδεεστερες.

Δεν συμφωνώ με αυτό που λες. Σίγουρα ο καθένας μέσα από τις εμπειρίες του διαμορφώνει την άποψή του. Και αν οι περισσότεροι δρομείς έχοντας δοκιμάσει διάφορα παπούτσια προτιμούν τα asics, κάτι σημαίνει αυτό, σωστά? ΕΚτός αν θεωρείς ότι παίρνουν ποσοστά.

Replied on: 01/04/2010 11:55:46
Οπως σε όλα τα καταναλωτικά αγαθά, έτσι και στα παπούτσια κάποια φίρμα είναι ο leader. Οι συναθλητές εδώ αποφάσισαν, ανάλογα με τις εμπειρίες τους και τα γούστα τους ενδεχομένως, να δώσουν αυτο τον τίτλο στην asics. Τουλάχιστον ο τίτλος εδώ δεν βγαίνει μέσα απο την διαφήμιση αλλά από απόψεις χρηστών.
Και μόνο για το πανέμορφο & πανέξυπνο brandname που είναι τα αρχικά του "ΝΟΥΣ ΥΓΙΗΣ ΕΝ ΣΩΜΑΤΙ ΥΓΙΕΣ" στα λατινικά, αξίζουν μια υψηλή θέση στην κατάταξη.

MANOLIS2004

Replied on: 01/04/2010 12:20:35
κι εγω ασικς (ανευ προμηθειας) αλλα οχι gt2140...γενικα αυτη η σειρα δεν με ικανοποιησε με εξαιρεση το 2120...

Replied on: 01/04/2010 17:08:18
nickmanac δεν είναι θέμα λατρείας για την εταιρία αλλά τι σου ταιριάζει καλύτερα στο πόδι. Αλλωστε το παπούτσι είναι αντικείμενο έρευνας καθόσον αν δεν περάσεις από πολλά μοντέλα ή μάρκες δεν είναι εύκολο να εντοπίσεις τι σου κάνει. Πιθανόν αν δοκιμάσω τα saucony ή τα mizuno να μην ξαναβάλω asics. Μέχρι τότε έχω πολύ δρόμο αλλά λίγα λεφτά.:):):):)
Ετσι για την ιστορία τα nike pegasus 26 τα θεωρείς μαλακά και τα asics nimbus 11 σκληρά. Αν με ρωτούσες θα σου έλεγα ακριβώς τα αντίθετα.
Περί ορέξεως ............................................ κολοκυθόπιτα!!!!!!!!

Replied on: 07/04/2010 00:02:41
Πρώτες εντυπώσεις από τα πρώτα μου χιλιόμετρα με τα καινούρια μου asics: Αγκαλιάζει πολύ ωραία το πόδι-πολύ καλύτερα από τα nike που ήταν λίγο...βάρκες. Η σόλα μου φάνηκε αρκετά σκληρή και άκαμπτη, και η καμάρα ψηλότερη από των nike, χωρίς όμως να μου δημιουργεί αυτό κάποια ενόχληση ή δυσφορία- μάλλον μεγαλύτερη σταθερότητα μου έδινε θα έλεγα. Μου φάνηκαν λιγότερο δροσερά από τα nike αλλά ίσως έφταιγε η ζέστη σήμερα. Overall καλή αγορά για τα λεφτά του, περιμένω να το φορέσω μερικές φορές ακόμα για να δω πώς θα μου στρώσει.

Reply author: Iraklis
Replied on: 22/04/2010 17:37:27
Καλησπερα και απο μενα,καινουριος κι'εγω.Με αφορμη την κουβεντα για παπουτσια να σας πω οτι τρεχω 1,5 χρονο με nike pegasus σε διαδρομο και ασφαλτο και δεν εχουν παθει τιποτα(πανω απο 1000 χλμ.).Νομιζω πως ηρθε η ωρα να παρω καινουρια αλλα και δεν ξερω τι να διαλεξω.ΝΙΚΕ η ASICS.θα ηθελα λιγη βοηθεια.

Υ.Γ. Ειμαι1,75 69 κιλα και τρεχω περιπου 35χλμ την εβδομαδα,διαδρομο και ασφαλτο.

Replied on: 22/04/2010 18:52:29
εφοσον εισαι ευχαριστημενος απο αυτα γιατι δεν παιρνεις το νεοτερο μοντελο; ή το ιδιο αν δεν υπαρχει νεο;

Replied on: 22/04/2010 21:37:20
Γεια σου,
Πουλαω 1 ζευγαρι Pegasus , νουμερο 45 (δες τις αγγελιες) αν ενδιαφερεσαι.
Το αντιστοιχο του Pegasus σε Asics ειναι το Nimbus.

Replied on: 22/04/2010 21:58:35
quote:

Γεια σου,
Πουλαω 1 ζευγαρι Pegasus , νουμερο 45 (δες τις αγγελιες) αν ενδιαφερεσαι.
Το αντιστοιχο του Pegasus σε Asics ειναι το Nimbus.

Ευχαριστω αλλα φοραω 43.

Replied on: 22/04/2010 22:01:06
quote:
Originally posted by dpkouk

εφοσον εισαι ευχαριστημενος απο αυτα γιατι δεν παιρνεις το νεοτερο μοντελο; ή το ιδιο αν δεν υπαρχει νεο;

Το σκεφτηκα αλλα μου φανηκαν πολυ ακριβα.

Replied on: 22/04/2010 23:19:43
Αν σε απασχολεί το θέμα της τιμής, οι πιο οικονομικές και αξιόπιστες λύσεις είναι της adidas.
Σε κάθε περίπτωση, δεν είναι ανάγκη να χρησιμοποείς ακριβά παπούτσια στον διάδρομο γιατί έχει απο μόνος του αντικραδασμική προστασία.
Το ότι έβγαλες 1000 χλμ και τα παπούτσια είναι καινούργια ακόμα, οφείλεται μάλλον στο γεγονός ότι ένα μεγάλο μέρος απο αυτά είναι στον διάδρομο. Για τον δρόμο, δεν έχω ακούσει παπούτσι που να αντέχει πάνω απο 900 και το συνηθισμένο είναι 500 χλμ

MANOLIS2004

Reply author: skull
Replied on: 23/04/2010 01:30:44
για να περικλείνω λίγο από τον τίτλο του θέματος, έτρεξα τον πρώτο μου μαραθώνιο με τα adidas supernova (περυσινό μοντέλο το οποίο το είχα στην αποθήκη). σε έναν ημιμαραθώνιο που προηγήθηκε μου μαύρισαν το μεγάλο νύχι (έχουν στενή γραμμή) και έβγαλα φουσκάλα, αλλά ήταν ακόμη "αφόρετα". στον μαραθώνιο δε, τα απόλαυσα. δεν τα ένιωσα καθόλου, καθ' όλη τη διαδρομή παρέμειναν μαλακά και άνετα και δεν με "πλήγωσαν" πουθενά.
θέλω όμως να εκφράσω μία μεγάλη ένσταση ως προς τον τρόπο που λειτουργείτε οι περισσότεροι. δεν θεωρείτε ότι είναι λίγο "unfair" απέναντι στον μαγαζάτορα, να δοκιμάζετε εκεί τα παπούτσια του και μετά να τα ψωνίζετε από το internet; εγώ πάντως δεν το κάνω και προτιμώ να δίνω στον πωλητή της γειτονιάς μου 10-20 ευρώ παραπάνω, για να έχω τα μούτρα να ξαναπάω και την επόμενη φορά.

Reply author: GLOU GLOU
Replied on: 23/04/2010 07:33:36
Δεν ξέρω από πια πλευρά είναι το «unfair», αγόρασα στο ίντερνετ τα skylon 11, 70 εύρω (μαζί με ένα ζευγάρι κάλτσες) και εδώ τα έχουνε 115.

Replied on: 23/04/2010 07:51:23
μακαρι να ηταν 10-20 ευρω παραπανω φιλε μου κι εγω στο γειτονα θα πηγαινα...τα καγιανο τα πηρα με μεταφορικα 105 ευρω και εδω κανουν 170.χρειαζομαι 3-4 ζευγαρια το χρονο, αρα στα 2 παιρνω και τριτο...

Replied on: 23/04/2010 08:34:30
Και τα nimbus το ίδιο. Από 105 που τα πήρα και έχουν 159,99. Μόνο για φέτος (και μέχρι τώρα) πήρα τα nimbus, ήδη ξεκοιλιάζω nike pegasus και παράγγειλα τα nb 1063. Οχι δεν είναι καθόλου ανέντιμο.
Το πρόβλημα δεν νομίζω ότι είναι οι έμποροι αλλά ο γενικός αντιπρόσωπος.Δυστηχώς την πληρώνουν οι έμποροι.
Δοκιμάστε και εδώ: www.justrun.gr

Replied on: 23/04/2010 10:12:49
Το adidas supernova είναι εξαιρετικό παπούτσι. Το έχω δοκιμάσει χωρίς πρόβλημα σε όλα τα εδάφη. Επίσης έτρεξα με αυτά, εντελώς καινούργια στα 30 χλμ των Ιωαννίνων χωρίς πρόβλημα.
Οσο για τις τιμές μπορούμε να αγοράζουμε απο τις εκπτώσεις και να κυνηγάμε τις προσφορές. Προσωπικά έτσι λειτουργώ, όχι τόσο για το unfair του πράγματος όσο για να ενισχύσω την απασχόληση.

MANOLIS2004

Replied on: 23/04/2010 11:38:31
Οι τιμες εχουν μεγαλη διαφορα.Βρηκα τα nike pegasus 70 ευρω στο internet ενω στην θεσ/νικη τα βρηκα 114!!!!

Replied on: 23/04/2010 12:23:55
Συμφωνώ με όλους όταν επισημάνουν την μεγάλη διαφορά στις τιμές. σκεφτείτε όμως γιατί συμβαίνει αυτό...
από το internet ψωνίζετε από μία αποθήκη. ο ιδιοκτήτης δεν πληρώνει ούτε βιτρίνα, ούτε υπαλλήλους. μάλιστα, εκμεταλλεύεται τους απανταχού μαγαζάτορες, στους οποίους σπεύδουμε να δοκιμάσουμε ότι μας αρέσει και να αγοράσουμε τελικά από αυτόν. σκεφτείτε τώρα, αυτό να οδηγήσει στον "θάνατο του εμποράκου" (που λέει και ο Κούλογλου), που θα βρίσκετε να δοκιμάζετε παπούτσια στο μέλλον; Γι' αυτό συμμερίζομαι την άποψη του Μανόλη ότι πάντα θα αγοράζω από μαγαζί (έστω στις εκπτώσεις).

Replied on: 23/04/2010 15:12:23
Ο "αργός θάνατος" του εμποράκου έχει αρχίσει από τότε που εφευρέθηκε το διαδίκτυο. Η άσχημη οικονομική κατάσταση απλά θα τον επιταχύνει.
Υποθέτω ότι για να μιλάς για εκπτώσεις μένεις Αθήνα ή Θεσ/νικη. Η υπόλοιπη επαρχία (τουλάχιστον στον Εβρο) απλά δεν έχει εκπτώσεις.
Παράδειγμα: Οταν στην Αθήνα αγόραζες το adidas supernova περίπου 65€, εδώ πάνω δεν υπήρχαν.Τα αγόραζες από ντόπιο μαγαζί στην φανταστική τιμή των 112 €.
Αυτές είναι εκπτώσεις αγαπητέ.

Replied on: 23/04/2010 15:47:33
Ε, ναι οι μεγάλες εκπτώσεις γίνονται στις μεγάλες πόλεις και όχι απαραίτητα Αθήνα & Θεσσαλονίκη. Εγώ παρόλο που μένω Αθήνα, είχα πάρει τα Nimbus 9 πέρυσι το καλοκαίρι απο την Κρήτη με 50% έκπτωση. Τέτοια τιμή δεν υπήρχε στην Αθήνα. Επίσης το supernova είχε 60 στα intersport και στα καταστήματα της adidas και στις εκπτώσεις του Φεβρουαρίου είχε 55.

MANOLIS2004

Replied on: 23/04/2010 16:35:45
Στις εκπτώσεις αποκαλύπτεται το πλιάτσικο των πολυεθνικών. Αναφέρομαι σε όλα τα είδη αγαθών και οχι μονο στα παπουτσια.
Ακόμα και στις εκπτώσεις υπάρχει 1 μικρό κέρδος για τον πωλήτή, μην αμφιβάλλετε για αυτο.
Παπουτσι που εχει αυτη τη στιγμη 114 ευρώ, στις εκπτώσεις το παιρνεις 65-70 (οσο πουλάνε οι Αγγλοι αυτη τη στιγμη).
Σκεφτειτε σε τι τιμη φευγει απο το ασιατικό εργοστάσιο. Το δίνουν 25ε και σε μας φτανει 125.

Replied on: 23/04/2010 17:26:24
gargadua: μένουμε πιο κοντά απ' ότι νομίζεις

nickmanak: δεν έχεις άδικο σε αυτό που λες. μου φαίνεται ότι ο κύκλος είναι φαύλος. πορευόμαστε όπως μπορούμε λοιπόν.

Reply author: Fanis.
Replied on: 23/04/2010 18:22:31
quote:

Σκεφτειτε σε τι τιμη φευγει απο το ασιατικό εργοστάσιο. Το δίνουν 25ε και σε μας φτανει......

εγω φοβαμαι οτι θα το αγοραζουνα κατω απο 25€

Replied on: 27/04/2010 17:01:42
Αυτό που με τσαντίζει περισσότερο είναι ότι και τα παπούτσια έχουν γίνει σαν τα αυτοκίνητα. Νέο μοντέλο κάθε χρόνο. Αμάν πιά, στο τέλος δεν θα τρέχουμε, θα μας ΤΡΕΧΟΥΝΕ!!!!!!!!!!
Δηλαδή το nimbus 11 (και η ΝΙΚΕ δεν πάει πίσω)είχε τόσα προβλήματα και βγάλανε το nimbus 12;;; Φαντάζομαι θα έχει τόόόόόόόόόσο διαφορετικό πάτημα που πραγματικά θα αξίζει να μην το αγοράσεις!!!!!! Και κατά 1 περίεργο τρόπο η τιμή τσιμπάει και ένα 10ρικάκι περίπου.
Πόσο μεγάλες θυματάρες μπορεί να είμαστε!!!!!

Replied on: 27/04/2010 17:15:07
Οπως τα λες gargadua!

Και φυσικα για λογους οικονομιας-χαλεποι γαρ καιροι-δεν ειναι καθολου λαθος να ψαχνουμε για περσινα μοντελα,που ειναι σε προσφορα...

ΟΣΟ ΘΑ ΖΩ,ΧΙΛΙΟΜΕΤΡΑ ΘΑ ΓΡΑΦΩ ΚΑΙ ΘΑ ΤΡΑΓΟΥΔΩ...

Reply author: echetlos
Replied on: 27/04/2010 17:35:43
quote:
Originally posted by dentaris

Και φυσικα για λογους οικονομιας-χαλεποι γαρ καιροι-δεν ειναι καθολου λαθος να ψαχνουμε για περσινα μοντελα,που ειναι σε προσφορα...[:)

Όχι βέβαια στα ελληνικά καταστήματα γιατί εκεί νέο και παλιό μοντέλο είναι δίπλα δίπλα στο ράφι και με την ίδια τιμή!!!

Reply author: giorgosdelta
Replied on: 27/04/2010 17:55:20
Εγώ έχω παρατηρήσει και το εξής εκνευριστικό.
Στις εκπτώσεις ως δια μαγείας εξαφανίζονται από τις προθήκες των καταστημάτων τα παλιά μοντέλα. Εν τω μεταξύ στα καινούργια αν ρωτήσεις.
Α! λυπάμαι κύριε, δεν κάνουμε εκπτώσεις στα καινούργια.

Reply author: ippokampos
Replied on: 27/04/2010 18:26:16
TA NIKE TA SKYLON TO 2007 MΠΟΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΠΟΥ ΘΑ ΤΑ ΒΡΩ?

Reply author: vasilis
Replied on: 27/04/2010 21:15:21
ΧΑΙΡΕΤΩ ΤΗΝ ΠΑΡΕΑ!!! ΕΠΕΙΔΗ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΛΕΜΕ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΜΕ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΤΟΥΣ ΑΣΧΕΤΑ ΑΝ ΘΕΩΡΗΘΕΙ ΔΙΑΦΗΜΙΣΗ (ΓΙΑ ΤΗΝ ΤΣΕΠΗ ΜΑΣ ΜΙΛΑΜΕ)ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΟΠΟΙΟΣ ΜΕΝΕΙ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ Η ΠΕΡΝΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΟΛΗ ΚΑΙ ΘΕΛΕΙ ΠΑΠΟΥΤΣΙΑ ASICS - NB - PEARL IZUMI - SALOMON ΝΟΜΙΖΩ ΟΙ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΤΙΜΕΣ ΒΡΙΣΚΟΝΤΑΙ ΣΤΟ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑ www.justrun.gr ΣΤΗ ΜΗΤΡΟΠΟΛΕΩΣ,ΕΚΠΤΩΣΕΙΣ ΣΥΝΕΧΩΣ,ΚΑΙ Ο ΙΔΙΟΚΤΗΤΗΣ ΕΙΝΑΙ ΑΚΡΩΣ ΚΑΤΑΤΟΠΙΣΤΙΚΟΣ ΑΦΟΥ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ Ο ΙΔΙΟΣ ΔΡΟΜΕΑΣ.ΑΓΟΡΑΣΑ ΤΑ ΝΒ 1063 ΜΕ 70 ΕΥΡΩ ΠΡΙΝ ΕΝΑ ΜΗΝΑ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΤΑ SALOMON HAWK ME 80 ΕΥΡΩ. ΦΥΣΙΚΑ ΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΞΕΡΕΙ ΚΑΤΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΣΤΗΝ Β.ΕΛΛΑΔΑ ΠΟΛΥ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩΣ ΝΑ ΜΑΣ ΤΟ ΠΕΙ ΝΑ ΤΡΕΞΟΥΜΕ ΚΑΙ ΚΑΤΑ ΕΚΕΙ.

Replied on: 27/04/2010 22:49:29
Από εκεί αγόρασα και γω πρόσφατα τα ΝΒ 1063 για 70€(+5 μεταφορικά).Οταν μου ήρθαν παρατήρησα ότι στο μέγεθος είναι ΟΚ αλλά η φόρμα τους είναι 2Ε. Ευτυχώς δεν πλέει το πόδι μου και ανακουφίστηκα.Κανά 2 φίλους που ρώτησα μου είπαν ότι φθείρονται εύκολα σε χρήση ασφάλτου.
Παρεπιπτόντως είδα σήμερα τα ΝΕΑ, ΜΟΛΙΣ ΑΦΙΧΘΕΝΤΑ nimbus 11 στην Αλεξπολη σε τιμή ευκαιρείας!!!!! Μόνο 185 €.ΤΑΡΑΤΑΤΑ ΤΑΡΑΤΑΤΑ

Reply author: paguerunner
Replied on: 28/04/2010 00:21:39
Οντως εκεινος ο τυπας απεναντι απο το Δημαρχειο ειναι λιγο κλεφτης αλλα εχει ωραια πωλητρια εκτος κ αν την αλλαξε!!!!!!Στο ολο διλημμα Nike Vs Asics απανταω New Balance αν και θα παρω κ ενα ζευγαρι Kayano σε καποια φαση.Απο wiggle φυσικα.A ρε gargadua τι μου θυμισες:Παρκο Εγνατια με επικινδυνους ελιγμους τιγκα στον ιδρωτα αναμεσα απο τους φιλομουσους που πανε στο θεατρακι κ σε κοιτανε με ξινιλα ως τεντιμποι!!!!!!!!!Αντε να βαλει το αφεντικο το χερι του να ξαναπαρω μεταθεση εκει!!!

Reply author: vasilis
Replied on: 28/04/2010 00:39:57
ΦΙΛΕ GARGADUA OΝΤΩΣ 1 ΜΗΝΑ ΤΩΡΑ ΜΕ ΤΑ 1063 ΤΗΣ ΝΒ ΚΑΙ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΕΧΩ ΦΟΡΕΣΕΙ AΦΟΥ ΤΑ ΕΧΩ ΤΡΕΞΕΙ ΠΑΝΤΟΥ:ΑΣΦΑΛΤΟ,ΤΑΡΤΑΝ ,ΧΩΜΑ ,ΒΟΥΝΟ(ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΠΑΡΩ ΤΑ SALOMON).ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΑΥΤΑ ΤΑ ΠΑΠΟΥΤΣΙΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΟΠΟΥ ΚΑΙ ΝΑ ΤΑ ΤΡΕΞΕΙΣ ΣΙΓΑ -ΣΙΓΑ ΟΙ ΤΣΑΚΙΣΕΙΣ ΜΠΡΟΣΤΑ ΣΤΟ ΔΕΡΜΑ(Η ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΣΤΟ ΚΑΚΗΣ ΠΟΙΟΤΗΤΑΣ ΠΛΑΣΤΙΚΟ)ΚΟΒΟΝΤΑΙ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΔΗΜΙΟΥΡΓΟΥΝ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΤΗ ΧΡΗΣΗ ΤΟΥ ΠΑΠΟΥΤΣΙΟΥ. ΤΑ ΕΧΟΥΝ ΑΛΛΟΙ 4 ΦΙΛΟΙ,ΑΛΛΑ ΚΑΙ Σ'ΑΥΤΟΥΣ ΤΟ ΙΔΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΠΑΡΑΤΗΡΗΤΑΙ.ΑΛΗΘΕΙΑ ΟΙ ΕΤΑΙΡΕΙΕΣ ΔΕΝ ΔΟΚΙΜΑΖΟΥΝ ΤΑ ΜΟΝΤΕΛΑ ΠΡΙΝ ΤΑ ΣΤΕΙΛΟΥΝ ΣΤΗΝ ΑΓΟΡΑ; ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ ΝΑ ΒΓΑΖΕΙΣ ΣΤΗΝ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑ ΚΑΤΙ ΧΩΡΙΣ ΠΡΙΝ ΝΑ ΤΟ ΕΧΕΙΣ ΛΕΙΩΣΕΙ ΣΤΑ ΤΕΣΤ ΚΑΙ ΤΙΣ ΔΟΚΙΜΕΣ;

Reply author: sugar
Replied on: 28/04/2010 10:20:51
ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΑΠΟ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ...ΚΑΙ ΓΩ ΤΡΕΧΩ ΠΡΟΠΟΝΗΣΕΙΣ ΜΕ ΝΒ 1063 ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ- ΤΑ ΑΛΛΑΞΑ ΑΠΟ ΤΑ ΝΙΜΠΟΥΣ ΠΟΥ ΕΙΧΑ ΜΕ ΤΟ ΓΝΩΣΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΠΡΟΣΤΑ ΣΤΟ ΠΛΑΣΤΙΚΟ....ΚΑΙ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΑ ΤΑ ΝΒ 904...ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΤΕΛΙΚΑ...ΘΑ ΤΑ ΣΠΡΩΧΝΟΥΜΕ ΑΦΟΥ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΤΑ ΠΟΔΙΑ ΜΑΣ ΚΑΙ ΤΗΝ ΠΡΟΣΤΑΣΙΑ ΤΟΥΣ...ΑΠΟ ΙΝΤΕΡ ΕΧΩ ΚΑΠΟΙΕΣ ΕΠΙΦΥΛΑΞΕΙΣ...ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑ ΤΗΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ ΤΟ JAST RUN Ο ΤΑΣΟΣ ΕΙΝΑΙ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΑΣ...

sugar

Replied on: 28/04/2010 12:17:30
quote:
Originally posted by paguerunner

Οντως εκεινος ο τυπας απεναντι απο το Δημαρχειο ειναι λιγο κλεφτης αλλα εχει ωραια πωλητρια εκτος κ αν την αλλαξε!!!!!!Στο ολο διλημμα Nike Vs Asics απανταω New Balance αν και θα παρω κ ενα ζευγαρι Kayano σε καποια φαση.Απο wiggle φυσικα.A ρε gargadua τι μου θυμισες:Παρκο Εγνατια με επικινδυνους ελιγμους τιγκα στον ιδρωτα αναμεσα απο τους φιλομουσους που πανε στο θεατρακι κ σε κοιτανε με ξινιλα ως τεντιμποι!!!!!!!!!Αντε να βαλει το αφεντικο το χερι του να ξαναπαρω μεταθεση εκει!!!

Αντε έλα να τρέχουμε παρέα εκτός πάρκου. Αμαν αυτό το γύρω γύρω!!!!!Αυτός στο Δημαρχείο δεν είναι λίγο κλέφτης, είναι πολύ κλέφτης!!!!

Replied on: 28/04/2010 17:10:54
Εγω τελικα αγορασα τα supernova 85 ευρω απο το NESPO(θεσ/νικη).Στο καταστημα τις Adidas τα εχουν 125 ακατεβατα.Α και εβαλα στο ματι το adizero adios,ισως στις εκπτωσεις το παρω.

Replied on: 28/04/2010 18:00:16
Που ειναι το ΝΕSPO φιλε Ηρακλη??

Replied on: 28/04/2010 18:03:43
quote:
Originally posted by dentaris

Που ειναι το ΝΕSPO φιλε Ηρακλη??

Το ενα ειναι διπλα στο Practiker και το αλλο στο φαναρι του Ευοσμου στον περιφεριακο.Εχει κι ακομα ενα στην Τουμπα αλλα δε ξερω που ακριβως ειναι.

Replied on: 28/04/2010 19:39:56
Ευχαριστω

Replied on: 29/04/2010 09:41:13
ΟΠΩΣ ΒΓΑΙΝΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΠΡΑΚΤΙΚΕΡ ΣΤΑ ΔΕΞΙΑ ΑΥΤΟ ΛΕΣ ΗΡΑΚΛΗ???

sugar

Replied on: 29/04/2010 12:08:12
quote:
Originally posted by sugar

ΟΠΩΣ ΒΓΑΙΝΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΠΡΑΚΤΙΚΕΡ ΣΤΑ ΔΕΞΙΑ ΑΥΤΟ ΛΕΣ ΗΡΑΚΛΗ???

sugar

Ακριβως αυτο.

Replied on: 29/04/2010 13:56:49
ΟΚΟΚΟ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ...ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΟΥ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΑΠΟ ΕΞΩ....

sugar

Replied on: 29/04/2010 22:21:06
Πάρτε παπούτσια τώρα που μπορείτε γιατί με την κατάργηση των δώρων σε δημόσιο και ιδιωτικό τομέα μας βλέπω να τρέχουμε με τις κάλτσες μόνο!!!!!.................και όχι σε αγώνες................κοστίζουν!!!

Replied on: 30/04/2010 02:17:29
Εντάξει. Τώρα υπερβάλλεις.

Replied on: 30/04/2010 10:10:20
ΚΑΙ Ο ΑΜΠΕΜΠΕ ΜΠΕΚΙΛΑ ΓΙ ΑΥΤΟ ΕΤΡΕΞΕ ΞΥΠΟΛΗΤΟΣ ΣΤΟΝ ΜΑΡΑΘΩΝΙΟ ΤΗΣ ΡΩΜΗΣ?????

sugar

Replied on: 30/04/2010 19:18:44
quote:

ΚΑΙ Ο ΑΜΠΕΜΠΕ ΜΠΕΚΙΛΑ ΓΙ ΑΥΤΟ ΕΤΡΕΞΕ ΞΥΠΟΛΗΤΟΣ ΣΤΟΝ ΜΑΡΑΘΩΝΙΟ ΤΗΣ ΡΩΜΗΣ?????

sugar

Χρωστούσε στο ΔΝΤ

Reply author: soulkeeper
Replied on: 07/05/2010 13:58:23
Καλησπερα σε ολους!
Συγχαρητηρια για το εξαιρετικο σαιτ!

ειμαι κ εγω στο διλλημα σχετικα με το ποια παπουτσια να επιλεξω(χωρις να εχω καποιο "κολλημα" με συγκεκριμενη μαρκα)..
τρεχω περιστασιακα,κατα μεγαλυτερο ποσοστο σε διαδρομο αν κ λεω να αρχισω να τρεχω περισσοτερο κ σε ασφαλτο...ποτε μου δεν ειχα ασχοληθει/επενδυσει σε παπουτσια ειδικα για τρεξιμο μεχρι σημερα...
ειμαι 1.81 στα 85 κιλα(με πτωτικες τασεις!!)

διαβασα με εκπληξη οτι υπαρχουν διαφορετικα ειδη παπουτσιων(motion control,stability κ.τ.λ)...
αυτο που ξερω σιγουρα ειναι οτι η πατουσα μου ειναι εντελως φλατ..εχω μεγιστο ποσοστο πλατυποδιας...δεν εχω καθολου καμαρα κανοντας και το "wet test"...
δεν ξερω κατα ποσο το γεγονος αυτο κ μονο με οδηγει στο να κοιταζω σε motion control παπουτσια...
οσον αφορα στο πατημα/φθορα των παπουτσιων που ηδη εχω(κατι nike απλα οχι για τρεξιμο) ειναι εντονη στο εσωτερικο μερος της φτερνας..στο εμπροσθιο μερος δεν παρατηρω ιδιαιτερη φθορα προς καποια πλευρα....
αυτα για να με βοηθησετε να καταληξω σε "ειδος" παπουτσιου...

πριν σας ανακαλυψω,κατεληγα στα nike pegasus 26+ (ηθελα να εκμεταλλευτω κ την συνεργασια με iphone χωρις να εχω ψαξει αν πραγματικα αξιζει κ.τ.λ)...αφου εμαθα ομως τις κατηγοριες εδω στο σαιτ,καταλαβα οτι μαλλον θεωρουνται light neutral/neutral για "αντιθετο" δηλ. ποδι απο το δικο μου....
μετα ειδα τα LunarGlide kai LunarElite...
επισης,απο το χρησιμοτατο λινκ που παρεθεσε καποιος συμφορουμιτης ,(αν τελικα ανηκω στην κατηγορια over pronator, )μαλλον πρεπει να παω σε gel evolution 5 ή foundation 8 αν καταληξω σε asics..
http://www.asicsamerica.com/sports/running/shoeFitChart.aspx

Αναμενω με ανυπομονησια τις προτασεις/συμβουλες σας!!

Ευχαριστω!

Replied on: 07/05/2010 15:51:01
Δινω καποιες μικρες πιθανοτητες να σου ταιριαξει και το Kayano αλλα για σιγουρα καλο ειναι να δοκιμασεις πρωτα τα μοντελα που ανεφερες.
Για πλατυποδια δες το παρακατω λινκ να παρεις μια ιδεα και απο άλλα μοντελα.

http://www.sportsshoes.com/products/mens/motion-control/running/

Replied on: 07/05/2010 17:42:20
Αρα πλατυποδια=motion control παπουτσι "υποχρεωτικα" απο οτι καταλαβαινω..
θα προσπαθησω να δοκιμασω όποια απο τα μοντελα αυτα βρω...(αν κ εδω στο νησι δεν περιμενω κ μεγαλη ποικιλια..)

Replied on: 08/05/2010 22:15:12
δοκιμασα σημερα το kayano16..εχει στενη φορμα μαλλον γιατι ενω στο pegasus ειχα δοκιμασει 46(κ ηταν κανα μισο νουμερο μεγαλυτερο οπως προτεινετε εδω για τρεξιμο) στο kayano το 46 μου ηταν οριακο...κατα τα αλλα θα ηθελα να δοκιμασω κ τα αμιγως motion control(evolution 5 και foundation9) για να εχω αμεση συγκριση...Απο δευτερα τωρα...

Replied on: 09/05/2010 13:05:32
ΚΑΙ ΠΑΝΤΑ ΕΝΑ ΝΟΥΜΕΡΟ ΠΑΡΑΠΑΝΩ...

sugar

Replied on: 12/05/2010 12:44:30
ναι,αυτο με το νουμερο θα το εχω υποψην μου!

δυστυχως,ουτε το evolution 5 ουτε το foundation 9 ουτε lunarglide-lunarelite υπαρχουν εδω στο νησι...οπότε αναγκαστικα θα περιμενω την δευτερα οπότε κ θα ανεβω αθηνα να τα δω κ να τα δοκιμασω..(δεν νομιζω οτι προτεινετε να αγορασω παπουτσια χωρις να τα εχω δοκιμασει...)
αυτο που θα ηθελα ειναι να μου προτεινετε καποιο καταστημα με μεγαλη ποικιλια γενικοτερα κ πωλητημε γνωσεις ωστε να με βοηθησει στην αποφαση μου.
Ευχαριστω!

ΥΓ τα kayano 16 που δοκιμασα εγραφαν made in china!! ειναι γνησια ή μαιμουδακια?? διαβαζα τις "κατηγοριες" για τη nike που εχει διαφορες χωρες προελευσης(vietnam-china-taiwan) κ πιστευα οτι δεν ισχυει κατι αναλογο για την asics...

Replied on: 12/05/2010 14:34:33
Ολες οι εταιρειες κατασκευαζουν στην Ασια πλην της New Balance που κατασκευαζει σε Αγγλια και ΗΠΑ.

http://en.wikipedia.org/wiki/New_Balance

Replied on: 13/05/2010 11:30:38
@nickmanak
thanks..

καποιο καταστημα εχετε να προτεινετε? αν θεωρειτε διαφημιση ,στειλτε μου ενα π.μ.
ευχαριστω!

Replied on: 19/05/2010 19:17:47
τελικα πηρα τα brooks infiniti 2 απο το καταστημα στην καλλιθεα...δοκιμασα κ τα andrenaline gts 10 αλλα δεν μου κατσαν καλα...
πρωτο "σοβαρο" μου παππουτσι για τρεξιμο ελπιζω να μεινω ευχαριστημενος..
ευχαριστω για ολες τις γνωσεις που προσφερεται εδω παιδια για εμας τους αρχαριους!

Replied on: 20/05/2010 12:33:53
ναι μην την πατας με μαρκες ακριβες...αντιντας ναικ ταιγκερ....υπαρχουν και πιο αξιολογα και φτηνα αθλητικα παπουτσια που μπορεις να δοκιμασεις

sugar

Replied on: 20/05/2010 15:34:31
quote:

ναι μην την πατας με μαρκες ακριβες...αντιντας ναικ ταιγκερ....υπαρχουν και πιο αξιολογα και φτηνα αθλητικα παπουτσια που μπορεις να δοκιμασεις

sugar

Οπως;;; Δεν είναι και κανένα φτηνό ρε sugar....

Replied on: 20/05/2010 15:37:29
Ορίστε ΝΒ 40 ευρώ
http://www.intersport.gr/products/running/new_balance/index.html

Replied on: 20/05/2010 16:00:28
Εγώ με τον προκάτοχο αυτού του παπουτσιού το ΝΒ538 ξεκίνησα την καριέρα μου σαν πολύ μεγάλος δρομέας!!!! και το είχα απο το 2007 μέχρι το 2009. Εξαιρετικό παπούτσι, κατασκευασμένο στην Αγγλία παρακαλώ και όχι στην Κίνα η το Βιετνάμ. Δεν έχω πρόβλημα με τα προϊόντα των συγκεκριμένων χωρών, αλλά είμαι κατά των φθηνών εργατικών, κατά της παιδικής εργασίας και οπαδός του δίκαιου εμπορίου.
Είχα τρέξει σε κάθε είδους έδαφος, άσφαλτο, χώμα, ταρτάν,σκληρό χωματόδρομο, και μέχρι 20χλμ που έτρεχα τότε..
Βγαίνει σε 3 φόρμες πλάτους, αλλά η Intersport φέρνει μόνο την πλατιά που εμένα μου έρχεται γάντι.
Το συνιστώ ανεπιφύλακτα....

MANOLIS2004

Replied on: 20/05/2010 16:05:29
Επεσα πάνω τους πριν κάμποσες μέρες στο μαγαζί. Τα έχω βάλει μια φορά, μέχρι στιγμής. Φαίνονται μια χαρά.

Replied on: 20/05/2010 16:51:07
παιδες κανουν για υπερπρηνισμο;

Replied on: 20/05/2010 17:11:57
Εγώ έχω υποπρηνισμό και μου ήταν μια χαρά...Τώρα για υπερ.....δεν ξέρω..

MANOLIS2004

Replied on: 20/05/2010 18:13:51
Μερικες εταιρειες το εχουν ριξει αποκλειστικα στο μαρκετινγκ και ετσι πειθουν τον κοσμο οτι τα νεα "υπερτιμημενα" μοντελα προσφερουν κατι καλυτερο. Δηλ. το 1995 με τι παπουτσια ετρεχαν οι δρομεις, χειρότερα; Δυστυχως λιγοι ξερουν τι συμβαινει ή και εχουν την ορεξη να ψαξουν, οποτε το πλιατσικο των εταιρειων διαιωνιζεται.
Ολα μαρκετινγκ ειναι φιλοι μου και οι εργατες που φτιαχνουν τα παπουτσια μας οι ιδιοι δεν εχουν παπουτσια να φορεσουν. Αυτες οι εταιρειες εχουν 3πλασιο προσωπικο στο μαρκετινγκ κ τη διαφημιση παρά στην ερευνα και την βελτίωση των προιοντων τους.

Replied on: 20/05/2010 18:28:33
Αυτή είναι άλλη πονεμένη ιστορία...και έχουν πέσει τόνοι μελάνης εδώ. Προσωπικά δεν αγοράζω ποτέ το τελευταίο μοντέλο. Πέρυσι στις εκπτώσεις είχα πάρει τα nimbus 9 80 € ενω τα 11 είχαν 160, διπλάσια τιμή δηλαδή. Αλλοι όμως δεν συμφωνούν. Πέφτουν στο τρυπάκι των πολυεθνικών και προτιμούν μόνο τα τελευταία μοντέλα ανεξαρτήτως τιμής

MANOLIS2004

Replied on: 20/05/2010 18:49:04
πριν κανέναν χρόνο περίπου, πάνω στο ψάξιμο για παπούτσια έπεσε σε ένα σαίτ ενός αγγλικού πανεπιστημίου, στο οποίο έκαναν ένα τεστ ποιότητας σε αθλητικά παπούτσια όλων των κατηγοριών κόστους, αλλά ίδιων χαρακτηριστικών. δυστυχώς δεν μπορώ να το βρω τώρα. εν κατακλείδι, φάνηκε από την έρευνά τους ότι αν και τα πολύ ακριβά παπούτσια ήταν κάπως καλύτερα, δεν υπερτερούσαν σε ποιότητα τόσο, όσο δήλωνε η τιμή τους. οπότε έλεγαν ότι φτηνά παπούτσια (στα 40-50€) να προτιμηθούν από ήπιους αθλητές, οι άλλοι μπορούν άφοβα να χρησιμοποιούν τα μεσαία (*)-()€). δηλαδή δεν υπάρχει λόγος να καταφεύγουμε στα μοντέλα των 150€

Replied on: 20/05/2010 19:51:09
Δεν έχω πρόβλημα με τις μάρκες ή με τις τιμές, όμως αν παρακολουθήσουμε τις συζητήσεις εδώ μέσα θα έλεγα ότι κατά βάση ακριβά παπούτσια φοράειό κόσμος. Αν το συγκεκριμένο ΝΒ των 40 € το έχουν δοκιμάσει και άλλοι εδω μέσα με θετικά σχόλια κανένα απολύτως πρόβλημα. Ουτε μου περισσεύουν ούτε τα σκορπάω όταν δεν έχω τι να κάνω.
Δυστηχώς και τα παπούτσια σαν τα ΙΧ έχουν γίνει, νέο μοντέλο κάθε χρόνο. Αμάν πιά.
Προσωπικά αγοράζω όπου βρώ φτηνότερα ασχέτου μάρκας ή μοντέλου.
Ετσι για την ιστορία είχα δοκιμάσει τα adidas interflect των 40 € αλλά με χτυπούσε στο μεγάλο δάχτυλο το τελείωμα του πλαστικού εμπρός.

Reply author: manpmisi
Replied on: 20/05/2010 20:54:02
mizuno wave rider 12 αυτη την στιγμη στο www.startfitness.co.uk κοστιζει 50 λιρες.Απο προσωπικη εμπειρια σας λεω οτι ειναι καταπληκτικο παπουτσι.Παλαιο μοντελο αλλα με τα χρηματα που δαπανουμε αγορασουμε 3 ζευγη παρα ενα π.χ.KAYANO

Replied on: 21/05/2010 00:00:22
Σκεφτομουν να το παραγγειλω αυτο το Mizuno ομως εχει μονο 2 νουμερα διαθεσιμα. Εγω φοραω 45 και εχει διαθεσιμο 45 1/3 και δεν ξερω πως θα ταιριαξει στο ποδι. Σφιχτο δεν νομιζω να ειναι, μαλλον θα κολυμπαει το ποδι.
Τι λετε;

Το να βρω Mizuno στην περιοχη μου κ να δοκιμασω, αφηστε το. Ειναι κατι παρομοιο με την κυβερνηση, που ψαχνει να βρει ποιος χρεωκοπησε τη χωρα και δεν μπορει!

Reply author: echetlos
Replied on: 21/05/2010 07:04:51
Φοβερό παπούτσι το WR 12! Εφαρμογή κυριολεκτικά σαν γάντι, τρομερή διαπνοή, γρήγορο πάτημα. Υπολόγισε μισό νούμερο μεγαλύτερο απ' ό,τι φοράς.

Replied on: 21/05/2010 14:36:07
Για τα mizuno ελεγα και για τα NB που εχω τωρα αλλα για προπονηση και αλλα για αγωνα...συνολο χρηματων ενα ναικ η ταιγκερ

sugar

Replied on: 21/05/2010 17:58:47
quote:

sugar

με αφορμη την αγορα του brooks infiniti αναφερεσαι?
παντως δεν ηταν φτηνο...
ΥΓ δεν θεωρουνται αξιολογα τα brooks?

Replied on: 23/05/2010 23:25:18
για τα ΝΒ μιλαω..σε σχεση με τα αλλα

sugar

RunningNews.gr Forum : http://forum.runningnews.gr/

© RunningNews.gr

Close Window