Print Page | Close Window

Δυσκολία στην επιλογή του είδους παπουτσιών!

Printed from: RunningNews.gr Forum
Topic URL: http://forum.runningnews.gr/topic.asp?TOPIC_ID=4811
Printed on: 24/04/2014

Topic:

Topic author: NIKOS T.
Subject: Δυσκολία στην επιλογή του είδους παπουτσιών!
Posted on: 21/12/2010 12:10:56
Με αφορμή τη δυσκολία που υπάρχει, στην επιλογή των κατάλληλων παπουτσιών για το τρεξιμο κ μετα απο αρκετο ψάξιμο,θα θελα με αυτο το θεμα, να βοηθήσω να λυθει η ολη συγχυση(ειδικα στους νεους δρομεις),αλλα και να ανοιξει κ ενα θεμα για ανταλλαγή αποψεων.
Η απάντηση πάντως είναι πολύ απλή αλλά ταυτόχρονα και πολύπλοκη.Το ιδανικό παπούτσι είναι είναι αυτό που ικανοποιεί όλα τα προσωπικά κριτήρια.Θα έλεγα ότι και εδώ η απάντηση δεν είναι μονοσήμαντη.
Έτσι έχουμε τις παρακάτω κύριες κατηγορίες.
Cushion (απορρόφηση κραδασμών)
Stability (σταθερότητα)
Motion Control (έλεγχος κίνησης)
Performance (επιδόσεις)
και Racing (αγωνιστικά)
Η κατηγορία Cushion έχει μεγάλη ικανότητα απορρόφησης κραδασμών, βοηθά στο ελεύθερο τρέξιμο, έχουν καλό πάτημα, ελαστικότητα και ανάκτηση ενέργειας. Χρησιμοποιείται για την προπόνηση αλλά πολλοί αθλητές τα χρησιμοποιούν και σε αγώνες. Αφορά δρομείς με ουδέτερο τρέξιμο ή υπτιασμό.
Η κατηγορία Stability έχει πιο καλή πρόσφηση. Δεν είναι παπούτσια επιδόσεων αλλά δίδουν άνετο τρέξιμο με προστασία των ποδιών. Πολλά μοντέλα είναι φτιαγμένα και για αθλητές με παραπανίσια κιλά. Αφορά δρομείς με ελαφρύ υπερπρηνισμό.
Η κατηγορία Motion Control έχει το ίδιο καλή πρόσφηση με την προηγούμενη κατηγορία αλλά έχει αυξημένη αίσθηση σταθερότητας. Δεν είναι παπούτσια επιδόσεων αλλά δίδουν άνετο τρέξιμο με προστασία των ποδιών. Αφορά δρομείς με σοβαρό υπερπρηνισμό.
Η κατηγορία Performance and Racing είναι ακριβώς ότι λέει. Φτιαγμένα για αγώνες με μικρό, συνήθως, βάρος και με ικανότητα για επιδόσεις και καλούς χρόνους, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι δεν προστατεύουν τα πόδια. Η κατηγορία Racing είναι αποκλειστικά για αγώνες και αθλητές επιδόσεων.
Το ιδανικό παπούτσι το επιλέγουν εμπειρικά οι δρομείς με πολλά χιλιόμετρα στα πόδια τους. Αυτοί άλλωστε έχουν και την αγαπημένη τους μάρκα. Οι υπόλοιποι αρκούντε στις δοκιμές. Πάντως άτομα με υπερπρηνισμό και αρκετά κιλά (75+ Α, 65+ Γ) καλό είναι να κινούνται στον χώρο του Motion Control, ενώ άτομα με υπερπρηνισμό και λιγότερα κιλά (75- Α, 65- Γ) καλό είναι να κινούνται στον χώρο του Stability.

"Αν νομίζεις ότι τα έχεις όλα υπό έλεγχο, τότε δεν τρέχεις αρκετά γρήγορα"

Replies:

Reply author: axi
Replied on: 21/12/2010 17:01:17
Η κατηγορια cushiοn συνηθως περιλαμβανει τα παπουτσια neutral που εχουν λιγοτερο stability , δηλαδη δηλαδη υποστιριξη στην καμαρα για να καθοδηγεις εσυ το βημα σου και οχι το παπουτσι. Ουσιαστικα αυτο κανουν τα παπουτσα stability καθοδηγουν το ποδι για τυχον αποφυγη υπερπρηνησμου. Η κατηγορια performance εχει και neutral και stability παπουτσια, αλλα πιο ελαφρια και λιγοτερο αρματωμενα ετι ωστε να κορυφωνεις τις επιδοσεις σου, λογω μειωμενου βαρους και πιο αμεσης επαφης με το εδαφος και ειναι γενικα πολλοι εκεινοι που κανουν αποκλειστικα τις προπονησεις τους με αλφρυτερα παπουτσια performance.

Reply author: gargadua
Replied on: 21/12/2010 20:16:42
Βέβαια να πούμε εδώ πέρα ότι τα μοντέλα motion control είναι ελάχιστα και σπάνια σχετικά.
Η απορία μου είναι αν στα stability και cushion είναι η κατασκευή του παπουτσιού ή απλά θέμα πάτων η στήριξη της καμάρας; Γέρνει δηλαδή η ενδιάμεση σόλα (midsole) πρός τα έξω;
Να προσθέσω επίσης ότι στα stability μπορεί δοκιμάζοντάς τα να νομίζεις ότι είναι 1 χαρά αλλά μετά και όσο ο όγκος χλμ αυξάνεται να αρχίσουν πονάκια στη καμάρα.
Αν θέλετε πριν την αγορά παπουτσιού τσεκάρετε http://www.runningwarehouse.com/fpm.html εδώ για το επίπεδο stability ή support του μοντέλου σας.

"Το αργά διορθώνεται, το γρήγορα ΟΧΙ!!!!"

Reply author: NIKOS T.
Replied on: 21/12/2010 20:56:48
quote:
Originally posted by gargadua

Βέβαια να πούμε εδώ πέρα ότι τα μοντέλα motion control είναι ελάχιστα και σπάνια σχετικά.
Η απορία μου είναι αν στα stability και cushion είναι η κατασκευή του παπουτσιού ή απλά θέμα πάτων η στήριξη της καμάρας; Γέρνει δηλαδή η ενδιάμεση σόλα (midsole) πρός τα έξω;
Να προσθέσω επίσης ότι στα stability μπορεί δοκιμάζοντάς τα να νομίζεις ότι είναι 1 χαρά αλλά μετά και όσο ο όγκος χλμ αυξάνεται να αρχίσουν πονάκια στη καμάρα.
Αν θέλετε πριν την αγορά παπουτσιού τσεκάρετε http://www.runningwarehouse.com/fpm.html εδώ για το επίπεδο stability ή support του μοντέλου σας.

Βασίλη,η ενδιάμεση σολα(midsole), θεωρειται το πιο σημαντικο μερος του παπουτσιου!!
Παρεχει σταθεροτητα κ απορροφηση κραδασμων.
Στα stability, η ενδιάμεση σόλα ειναι διπλής πυκνότητας, που έχει ενα πιο σταθερό υλικό στην εσωτερική πλευρά, για να περιορισει τον πρηνισμό (κύληση) του ποδιού.Στα motion control υπαρχει επιπλεον μια εσω ανυψωση.

Replied on: 21/12/2010 21:05:28
@ Gargadua Αν εσυ βαλεις πατους,του εμποριου ή μετα απο πελματογραφημα,καταργεις τη midsole των παπουτσιών σου!
Οπότε καταλαβαίνεις τι σημασια εχει το γεγονός οι πατοι να ναι οι καταλληλοι!

Replied on: 21/12/2010 21:29:42
Τους πάτους τους είχα σε neutral (nimbus-vomero-NB 1063-pegasus 26- cumulus 11).
Εχω προβληματιστεί πολύ όμως για το αν πρέπει να χρησιμοποιώ πάτους ή να πάω σε stability (kayano).
Προβληματίζομαι ακόμα και για την πραγματική χρησιμότητα των πάτων!! Γιατί πρέπει να είναι φτιαχτοί και όχι οι έτοιμοι του εμπορίου;
Μεγάλο πανυγήρι πάντως η αγορά αθλητικών!!!!

Reply author: axi
Replied on: 21/12/2010 21:49:16
Το Mizuno Inspire 6 εχω παρατηρησει σε reviews οτι αναφερεται κατι σαν "ανατομικο " stability , δλδ εχει ανυψωση καμαρας αλλα εφαρμοζεται ετσι ουτοσωστε το φορανε και δρομεις με ουδετερο πατημα χωρις κανενα προβλημα. Ρε παιδια ενταξει ειναι και πολλα trends στη μεση, δλδ το πολυ cushion ας πουμε για ενα δρομεα χωρις πολλα παραπανισια κιλα δλδ τι προστασια προσφερει? Ασε που δημιουργει ενα αισθημα αφυσικα ασταθες

Replied on: 22/12/2010 13:23:52
Βασίλη η γνώμη μου είναι να παρεις τα Κayano k να αφησεις τους πατους στην ακρη....
Αν δεν λυθει το προβλημα σου με τα stability τοτε πας σε motion control!!

Replied on: 22/12/2010 16:48:06
Νίκο
παίζω μεταξύ kayano ή pearl izumi syncrofloat.
Δυστυχώς βγήκα για να δοκιμάσω τα kayano και δεν τα βρήκα στο νούμερό μου (30 cm σε πατούσα 29) ούτε Αλεξ/πολη ούτε Κομοτηνή!!!!!!!Δοκίμασα 1 μικρότερο (29,5cm) και νομίζω είναι Ο.Κ. Πολύ καλή αίσθηση.
Τώρα που έγραψα τα cm να θυμήσω ότι οι εταιρείες δεν έχουν την ίδια άποψη για το μήκος του παπουτσιού, (δηλαδή το 46,5 τι είναι; 29,5 cm ή 30 cm;) γεγονός που μπορεί να οδηγήσει σε λάθος ιντερνετικές κατά βάση αγορές. Ομοίως και στα μαγαζιά προσπαθώ να αγοράσω με βάση τα εκατοστά της πατούσας και όχι το γνωστο 45, 46 κλπ.

Replied on: 22/12/2010 20:35:55
quote:

Νίκο
παίζω μεταξύ kayano ή pearl izumi syncrofloat.
Δυστυχώς βγήκα για να δοκιμάσω τα kayano και δεν τα βρήκα στο νούμερό μου (30 cm σε πατούσα 29) ούτε Αλεξ/πολη ούτε Κομοτηνή!!!!!!!Δοκίμασα 1 μικρότερο (29,5cm) και νομίζω είναι Ο.Κ. Πολύ καλή αίσθηση.
Τώρα που έγραψα τα cm να θυμήσω ότι οι εταιρείες δεν έχουν την ίδια άποψη για το μήκος του παπουτσιού, (δηλαδή το 46,5 τι είναι; 29,5 cm ή 30 cm;) γεγονός που μπορεί να οδηγήσει σε λάθος ιντερνετικές κατά βάση αγορές. Ομοίως και στα μαγαζιά προσπαθώ να αγοράσω με βάση τα εκατοστά της πατούσας και όχι το γνωστο 45, 46 κλπ.

Βασιλη τα pearl izumi syncrofloat ειναι neutral,δεν κανουν για σενα,εκτος αν τα συνδυασεις με πατους......
Προτινω Kayano ή Mizuno Wave Alchemy 10.
Τρεχω εδω κ ενα μηνα με Mizuno κ είμαι πολυ ενθουσιασμένος,αλλη εφαρμογή,άνεση κ κυρίως προστασια!!
Κατα τη γνώμη μου η πρωτη εταιρεία στο χώρο!!

Replied on: 22/12/2010 20:54:42
Δίκιο έχεις τα syncro infinity ήταν!!!
Λάθος δικό μου.
http://www.justrun.gr/index.php?module=shop&op=product&id=60
http://www.shoes.com/p-ec1024615.shtml
Και αυτά βέβαια δεν θα μου πέφτανε λίγα!!!
http://www.justrun.gr/index.php?module=shop&op=product&id=274

Reply author: Johny-B
Replied on: 24/12/2010 01:54:15
Θα μπορούσα να προτείνω και αυτό: http://www.justrun.gr/index.php?module=shop&op=product&id=46

Replied on: 24/12/2010 14:57:53
Δεν μ΄ αρέσουν τα ΝΒ λόγω της φαρδιάς γραμμής που τα βρίσκεις. Τα έχω σαν τελευταία λύση πάντα. Ηδη 1 ζευγάρι (1063) κάάάάάάάάθεται και σπανίως βγαίνει από το ράφι.

Reply author: Johny-B
Replied on: 24/12/2010 17:35:47
quote:

Δεν μ΄ αρέσουν τα ΝΒ λόγω της φαρδιάς γραμμής που τα βρίσκεις. Τα έχω σαν τελευταία λύση πάντα. Ηδη 1 ζευγάρι (1063) κάάάάάάάάθεται και σπανίως βγαίνει από το ράφι.

Το 1226 όπως και μερικά ακόμη μοντέλα της ΝΒ έχουν έρθει στην Ελλάδα και στο στενό πλάτος!

Replied on: 24/12/2010 17:59:57
Θα το τσεκάρω γιατί έχω βαρεθεί να νομίζω ότι φοράω ΒΑΡΚΕΣ.......:) :) :)

Reply author: MANTONA
Replied on: 04/01/2011 18:58:28
Με κίνητρο το σημαντικό θέμα που άνοιξε ο αγαπητός μας γιατρός θέλω να συμπληρωσω και εγώ από την μεριά μου, τί αποκάλυψα μετά από 20 ολόκληρα χρόνια αθλητισμό.

Ο τραυματισμός μου στην πελματιαία απονεύρωση δεν ήταν τυχαία. Εχω τοποθετηθεί αναλυτικά σε forum τραυματισμών, πάνω σε αυτό, και δεν θέλω να σας κουράσω.

Η φλεγμονή δημιουργήθηκε όταν για ένα μεγάλο χρονικό διάστημα 4-5 μηνων, δεν μπορούσα να ολοκληρώσω το πρόγραμμά μου στον στίβο λόγω πίεσης των παπουτσιών. Μόλις τα έβγαζα και έτρεχα απελευθερωμένη....πέταγα! και ακριβώς όταν έχεις το αίσθημα αυτό, ξεχνάς ότι έχεις και ανισοσκελία 1,5εκ.... και συνεχίζεις να τρέχεις ξυπόλητη!

Ο λόγος που με πίεζαν τα παπούτσια και δεν ντρέπομαι καθόλου να το πω ήτανε ΤΟ ΛΑΘΟΣ ΝΟΥΜΕΡΟ. Το Νούμερο μου είναι 38.5. Ποτέ δεν μπορούσα να φανταστώ ότι έπρεπε να φοράω 39.5!!!! ΚΡΙΜΑ ΠΟΥ ΑΥΤΗ Η ΑΜΑΘΕΙΑ ΜΕ ΕΚΑΝΕ ΝΑ ΤΗΝ ΠΛΗΡΩΣΩ ΤΟΣΟ ΑΚΡΙΒΑ!

ΥΓ. Πριν από 10 χρόνια είχα παραγγείλει κάτι παπούτσια από Γερμανία. Τότε ο ποδολόγος αυτός μου έστειλε 39.5 !!! Νόμιζα πως είχε κάνει λάθος ... και τα χάρισα. Ποτέ δεν ρώτησα γιατί;

<<Ό,τι δεν με σκοτώνει με κάνει πιο δυνατή>>!

Reply author: Laga
Replied on: 04/01/2011 19:50:51
Θέλω να αγοράσω από το ιντερνετ ένα ζευγαρι Mizuno (Wave Rider 13) αλλά δεν ξέρω τι νούμερο να πάρω. Να πάω σε μαγαζί να δοκιμάσω και μετά να το παραγγείλω από το ιντερνετ αρνούμαι να το κάνω. Ξέρω το νούμερό μου σε Brooks, ΝΒ, και Asics. Μπορεί κάποιος να μου πει σε ποιά από τις προηγούμενες μάρκες ταιριάζει η φόρμα των Mizuno ώστε να ελαχιστοποιήσω την πιθανότητα λάθους;

--------------------------------------------------------
Οταν δεν τα πηγαίνεις καλά και κανείς δεν στο λέει, τότε σε έχουν παρατήσει

Replied on: 04/01/2011 20:05:00
quote:
Originally posted by Laga

Θέλω να αγοράσω από το ιντερνετ ένα ζευγαρι Mizuno (Wave Rider 13) αλλά δεν ξέρω τι νούμερο να πάρω. Να πάω σε μαγαζί να δοκιμάσω και μετά να το παραγγείλω από το ιντερνετ αρνούμαι να το κάνω. Ξέρω το νούμερό μου σε Brooks, ΝΒ, και Asics. Μπορεί κάποιος να μου πει σε ποιά από τις προηγούμενες μάρκες ταιριάζει η φόρμα των Mizuno ώστε να ελαχιστοποιήσω την πιθανότητα λάθους;

Λάμπρο σχετικά πρόσφατα αγόρασα τα Mizuno wave precision 11.
Στο πελματογράφημα που έκανα στη mizuno(το ονομάζουν βιοκινητικο ελεγχο) μου προτιναν 44 (UK 9,5),αλλά δεν ειχαν το νούμερο μου!!!!
Τελικά τα παρηγγειλα απο το startfitness (78 ευρω με τα μεταφορικα!!!) κ επειδή δεν είχαν 9,5 πήρα τα 10(UK),δηλαδή 44,5.
Κ τελικα μου ναι μια χαρα!!
Στα asics φοραω 9 UK, αλλά τα παιρνω μισο νουμερο μεγαλυτερα παντα,δηλαδη 9,5.
Οπότε θα σου προτινα μισο νουμερο πανω απο τα asics.

Reply author: lamkon
Replied on: 04/01/2011 21:00:50
quote:
Originally posted by NIKOS T.

quote:

Λάμπρο σχετικά πρόσφατα αγόρασα τα Mizuno wave precision 11.
Στο πελματογράφημα που έκανα στη mizuno(το ονομάζουν βιοκινητικο ελεγχο) μου προτιναν 44 (UK 9,5),αλλά δεν ειχαν το νούμερο μου!!!!
Τελικά τα παρηγγειλα απο το startfitness (78 ευρω με τα μεταφορικα!!!) κ επειδή δεν είχαν 9,5 πήρα τα 10(UK),δηλαδή 44,5.
Κ τελικα μου ναι μια χαρα!!
Στα asics φοραω 9 UK, αλλά τα παιρνω μισο νουμερο μεγαλυτερα παντα,δηλαδη 9,5.
Οπότε θα σου προτινα μισο νουμερο πανω απο τα asics.

Ώπα... εγώ έχω 42.5 στα cumulus 11 της asics και όταν δοκίμαζα τα wave rider 13 της mizuno, μου ταίριαζε το 42!

Replied on: 04/01/2011 21:10:11
Αυτά φοβάμαι... Εγώ στα Asics και στα ΝΒ φοράω 42 ενώ στα Brooks 43

Replied on: 04/01/2011 21:22:49
Tώρα Λάμπρο μπερδεύτηκες για τα καλα!!
Αν δεν θελεις να ρισκαρεις, περνα απο τη mizuno,
στη Δαφνη,μετρο Δαφνης, απεναντι απο τη γυμναστικη ακαδημια,να τα προβαρεις.
Δεν σε αναγκαζουν κ να τα αγορασεις!

Reply author: PATENTAS
Replied on: 04/01/2011 21:31:13
quote:

Ρίξε μια ματιά στον πίνακα μετατροπής ανάλογα με την εταιρεία:

http://www.runningwarehouse.com/LearningCenter/ShoeSizing.html

Replied on: 04/01/2011 22:25:56
quote:
Originally posted by PATENTAS

quote:

Ρίξε μια ματιά στον πίνακα μετατροπής ανάλογα με την εταιρεία:

Γιάννη, επειδή το έχω ψαξει και παλιότερα, αυτός ο πίνακας δεν κάνει μετατροπή από τη μια εταιρεία στην άλλη αλλά σου λέει πως εννοεί τα νούμερά της η κάθε εταιρεία. Αν δεις, τα αμερικάνικα νούμερα συμπίπτουν σε όλες τις εταιρείες.

Replied on: 04/01/2011 22:30:53
Κάνει αντιπαραβολή στο μοντέλο όταν πας στο shoefitr συγκριτικά με άλλο παούτσι που φοράς. Δυστυχώς δεν ισχύει αυτό για όλα τα μοντέλα. Δοκίμασέ το Λάμπρο. Σε μένα το πέτυχε (συγκριση vomero 4 asics nimbus 11).
Βέβαια ο καλύτερος τρόπος είναι αυτό που αρνείσαι!!!!!!!!!

Replied on: 04/01/2011 22:51:35
Το βρήκα Βασίλη, ευχαριστώ. Θα το δοκιμάσω τώρα.

Replied on: 04/01/2011 23:19:47
Τα παρατάω
Με βάση τα Brooks μου προτείνει 9,5, με βάση τα Asics 8,5-9 και με βάση τα NB 8,5

Reply author: echetlos
Replied on: 05/01/2011 09:20:34
@Laga:
Έχε υπ' όψιν σου ότι τα Mizuno έχουν σφιχτή εφαρμογή (αγκαλιάζουν σαν γάντι το πόδι) οπότε ακόμα και μεγάλο να σου είναι το παπούτσι μπροστά, δεν θα έχεις πρόβλημα σε φτέρνα και καμάρα.

Reply author: reladic
Replied on: 05/01/2011 09:54:41
quote:
Originally posted by echetlos

@Laga:
Έχε υπ' όψιν σου ότι τα Mizuno έχουν σφιχτή εφαρμογή (αγκαλιάζουν σαν γάντι το πόδι) οπότε ακόμα και μεγάλο να σου είναι το παπούτσι μπροστά, δεν θα έχεις πρόβλημα σε φτέρνα και καμάρα.

χμμ, δε θα το έλεγα, για την σφιχτή εφαρμογή.Τα Mizuno (Wave Rider 14) στο σημείο του κουτουπιέ και στα μετατάρσια μου θυμίζει τα NB σε 2Ε. Ακόμα αν βοηθάει καθόλου, σε σχέση με adidas έχουν πολύ πιο άνετη εφαρμογή και ειναι και μεγαλύτερα κατά μισό νούμερο.
Όπως και να έχει καλό είναι να τα δοκιμάσεις πρώτα.Εγώ δεν τα δοκίμασα τα αγόρασα σύμφωνα με αυτό που φοράω σε adidas και μου είναι λίγο μεγαλύτερα.

Reply author: piko
Replied on: 12/01/2011 16:50:21
Καλησπερα!
σημερα παρελαβα πατους με βαση το δυναμικο πελματογραφημα που εκανα. αρχικα οι οδηγιες λενε για 1 ωρα την πρωτη μερα, 2 τη δευτερη κ.ο.κ. επειδη πραγματικα χρειαζεται χρονος να τους συνηθησεις.το προβλημα μου ειναι ψηλη ποδικη καμαρα. εχω υψος 175 και βαρος ~68 κιλα. Προτεινετε να βαλλω τους πατους σε αθλητικο ή οχι οταν τρεχω? Η καλυτερα να διαλεξω καποιο ειδικο παπουτσι (και ποιο?)και τους πατους να τους βαζω στα καθημερινα μου παπουτσια? Συνηθως τρεχω σε μονοπατια μεσα στο δασος (στο Φροντζο για οποιους ξερουν απο Γιαννενα)...
(εχω σκαναρισμενο το πελματογραφημα αλλα δυσκολευομαι να το ανεβασω)

Replied on: 12/01/2011 18:58:48
Μπαίνουν σε καθημερινά παπούτσια;
Οι δικοί μου δεν μπαίνουν εύκολα γι΄ αυτό τους χρησιμοποιώ μόνο σε αθλητικά.
Βάλτους όπου σε βολεύουν.

Reply author: manos5
Replied on: 12/01/2011 21:29:36
Λάμπρο μην τυχόν πάρεις mizuno χωρις να δοκιμάσεις νούμερο!!!!!!!!!!!!!Εγώ φοράω asics ίσα ίσα 44 λίγο μεγαλύτερο και σωστό 44.5 πήρα mizyno wave precision 11 παραλίγο να την πατήσω!!!!43 και μου είναι απειροελάχιστα πιο μεγάλο σχεδόν ίσα ίσα!!!!έχουν εντελώς διαφορετικά νούμερα!!!!!!!!!!!

Reply author: Jonsson
Replied on: 12/01/2011 22:46:52
Γνωστοί προπονητές πάντως, καθώς και ορθοπεδικός με PhD που είναι και δρομέας μεγάλων αποστάσεων με συμβούλεψε να μην χρησιμοποιώ πάτους, ακόμα και αν είναι φτιαγμένοι για το πόδι μου ειδικά. Είπαν ότι το πόδι μπαίνει μόνο σε τεμπέλικο mode...

Anyway, περί ορέξεως... Take Care

A Physical Measure Odyssey

Replied on: 12/01/2011 22:50:27
quote:
Originally posted by manos5

Λάμπρο μην τυχόν πάρεις mizuno χωρις να δοκιμάσεις νούμερο!!!!!!!!!!!!!Εγώ φοράω asics ίσα ίσα 44 λίγο μεγαλύτερο και σωστό 44.5 πήρα mizyno wave precision 11 παραλίγο να την πατήσω!!!!43 και μου είναι απειροελάχιστα πιο μεγάλο σχεδόν ίσα ίσα!!!!έχουν εντελώς διαφορετικά νούμερα!!!!!!!!!!!

Ευχαριστώ Μάνο. Το σκέφτηκα και εγώ καλύτερα και τελικά δεν την έκανα την παραγγελία

Reply author: piko
Replied on: 13/01/2011 19:22:26
σε μερικα καθημερινα τυπου all-star ή casual αθλητικα χωρανε οι πατοι. Αν υποθεσουμε οτι τους βαζω μονο εκει, τοτε τι παπουτσι ειναι ιδανικο για το πελμα μου οταν προπονουμαι?

Reply author: maza
Replied on: 13/01/2011 20:56:59
Για τα MIZUNO. Εγώ φοράω 45 που είναι 10 us. Στα περσινά μοντέλα το 10 ήταν 44 2/3 ενώ αυτό που είχα πάρει τελικά ήταν το 10,5 που ήταν 45 1/3 τα οποία φυσικά μου ήταν λίγο πιο ευρύχωρα. Αυτά όμως που πήρα τώρα τα wave rider 14 2011 το 10,5 είναι λίγο πιο στενό και το δίνει ακριβώς 45 νούμερο. Αυτό δηλαδή που μου κάνει γάντι.

Για τα MIZUNO. Εγώ φοράω 45 που είναι 10 us. Στα περσινά μοντέλα το 10 ήταν 44 2/3 ενώ αυτό που είχα πάρει τελικά ήταν το 10,5 που ήταν 45 1/3 τα οποία φυσικά μου ήταν λίγο πιο ευρύχωρα. Αυτά όμως που πήρα τώρα τα wave rider 14 2011 το 10,5 είναι λίγο πιο στενό και το δίνει ακριβώς 45 νούμερο. Αυτό δηλαδή που μου κάνει γάντι.
Για τους πάτους και εγώ χρυσοπλήρωσα και τελικά δε τους βάζω. Μου σπάσανε τα νεύρα επειδή ψήλωνε το πόδι μου μέσα στο παπούτσι και όταν έτρεχα δεν ανέπνεε σωστά με συνέπεια να καίγομαι παντού. Προτιμώ να έχω λιγα πονάκια και να προσπαθώ να αλλάξω λίγο το πάτημα μου παρά αυτή τη ταλαιπωρία. Βέβαια από ότι φαίνεται δεν έχω και κανένα τρελό πρόβλημα.

Reply author: Marmite
Replied on: 20/01/2011 19:30:48
Το γράφω εδώ για να μην ανοίξω και άλλο θέμα για τα παπούτσια!

Ετοιμάζομαι να πάρω τα ίδια παπούτσια που είχα και πριν. Με βόλεψαν αρκετά, η διάρκεια ζωής τους ήταν εκπληκτικά ανώτερη από όσα άλλα έχω βάλει, δεν έβγαλα κανέναν τραυματισμό και είχα ενοχλήσεις μόνο μετά από long runs σε ΤΣΙΜΕΝΤΟ-πράγμα που θεωρώ λογικό.
Μήπως υπάρχει κάποια θεωρία ή ενστάσεις για το να χρησιμοποιούμε το ίδιο ακριβώς παπούτσι? Μήπως συνηθίζει ας πούμε το πόδι και δεν γυμνάζεσαι το ίδιο αποδοτικά? Όποιος έχει κάποια άποψη επί του θέματος, θα χαρώ πολύ να την μοιραστεί!
Ευχαριστώ!

http://5tinimera.wordpress.com/

Replied on: 20/01/2011 20:33:11
quote:
Originally posted by Marmite

Το γράφω εδώ για να μην ανοίξω και άλλο θέμα για τα παπούτσια!

Ετοιμάζομαι να πάρω τα ίδια παπούτσια που είχα και πριν. Με βόλεψαν αρκετά, η διάρκεια ζωής τους ήταν εκπληκτικά ανώτερη από όσα άλλα έχω βάλει, δεν έβγαλα κανέναν τραυματισμό και είχα ενοχλήσεις μόνο μετά από long runs σε ΤΣΙΜΕΝΤΟ-πράγμα που θεωρώ λογικό.
Μήπως υπάρχει κάποια θεωρία ή ενστάσεις για το να χρησιμοποιούμε το ίδιο ακριβώς παπούτσι? Μήπως συνηθίζει ας πούμε το πόδι και δεν γυμνάζεσαι το ίδιο αποδοτικά? Όποιος έχει κάποια άποψη επί του θέματος, θα χαρώ πολύ να την μοιραστεί!
Ευχαριστώ!

Δεν υπάρχει κανενας λογος να μην παρεις τα ιδια παπουτσια!
Εισαι τυχερη που βρηκες το καταλληλο ζευγαρι για τα ποδια σου!!

Reply author: reladic
Replied on: 20/01/2011 22:14:29
Μιας και έχει γίνει λόγος στο παρόν thread για τα mizuno wave rider, να πώ πως μετά τα πρώτα 100χμ, τα βρίσκω άνετα στο μπροστά μέρος του κουτουπιέ και των δαχτύλων, πολύ καλή εφαρμογή στο πίσω μέρος της φτέρνας και με λίγο σκληρούς πάτους έχω την εντύπωση, και αυτά σε σχέση με adidas kai NB.

Replied on: 21/01/2011 11:47:53
Ευχαριστώ πολύ Νίκο! :)

Replied on: 21/01/2011 20:28:29
Αν σου περισσευουν λιγα ευρω Ιωάννα, θα σου προτινα να δοκιμασεις καποια στιγμη κ ενα ζευγαρι mizuno(ειδικα τωρα με τις εκπτώσεις).
Εστω κ σαν δευτερο ζευγαρι.

Replied on: 21/01/2011 23:08:12
Δυστυχώς δεν μου περισσεύουν Νίκο :S Ακόμα άνεργη είμαι και τρώω από τα έτοιμα που μάζευα... Εντωμεταξύ πήγα σήμερα στο κέντρο και δεν είχαν τα παπούτσια που θέλω... Θα βγω αύριο στη γύρα ελπίζοντας...

Reply author: manos5
Replied on: 21/01/2011 23:08:53
Προσωπικά πήρα asics nimbus 12 και είναι πάρα πολύ καλό από πλευράς απορόφησης κραδασμών,mizuno ίσως δεν ξαναπάρω δεν έχω μείνει τόσο ικανοποιημένος όπως τα asics.Bεβαια γούστα είναι αυτά!!!

Replied on: 21/01/2011 23:24:44
quote:

Δυστυχώς δεν μου περισσεύουν Νίκο :S Ακόμα άνεργη είμαι και τρώω από τα έτοιμα που μάζευα... Εντωμεταξύ πήγα σήμερα στο κέντρο και δεν είχαν τα παπούτσια που θέλω... Θα βγω αύριο στη γύρα ελπίζοντας...

Ιωάννα, αν επιτρέπεται, τι ψάχνεις;

Reply author: ALEXANDRA
Replied on: 22/01/2011 00:04:20
Μα τέλος πάντων, τι εννοούμε στην πράξη όταν λέμε ότι τα stability προσφέρουν σταθερότητα και τα Motion Control έλεγχο κίνησης; "Σταθερότητα; Γιατί; Θα πέσω...κάτω από το παππούτσι;

Και τι εννούμε "στήριξη καμάρας"; Αναφερόμαστε στην περίπτωση που η καμάρα είναι ψιλή; Και πρέπει να πάρουμε παππούτσι που "γεμίζει" το κενό;

Life is full of surprises

Reply author: MANOLIS2004
Replied on: 22/01/2011 01:23:23
quote:

Ιωάννα νομίζω ότι τα καλύτερα μέρη για να ψάξεις είναι intersport & factory outlet.
Οσο για την αναζήτηση εργασίας, είσαι ενημερωμένη για όλες τις σύγχρονες τεχνικές? Ξέρεις τα sites που δημοσιεύονται αγγελίες?
Ξερεις το linkedin? to yourse.gr? Εχεις βάλει βιογραφικό στο ιντερνετ? Στους headhunters εχεις στείλει cv?
Το βιογραφικό σου είναι γραμμένο με τον σωστό τρόπο? Ο σωστός τρόπος έχει αλλάξει τα τελευταία 5 χρόνια και αυτό γιατί σε κάθε αγγελία πάνε κατά μέσο όρο 200 βιογραφικά ενω πριν απο 5 χρόνια μόνο 40. Οπότε τα τωρινά βιογραφικά πρέπει να δίνουν τις πληροφορίες "με την μια" κανένας δεν θα χάσει χρόνο να ψάξει να τις βρει.
Δυστυχώς μπορώ να σε βοηθήσω μόνο σε θέματα συμβουλών & απόψεων.
Αν θέλεις κάποια βοήθεια ευχαρίστως να σου την δώσω τρέχοντας στο 20άρι.
καλά πλάκα κάνω γράψε μου mmouzour@gmail.com.

MANOLIS2004

Replied on: 22/01/2011 10:03:52
@Laga: Τα asics GT 2140 ψάχνω. Πήγα Intersport στο κέντρο χτες, αλλά δεν τα είχαν. Σήμερα έχω βάλει πρόγραμμα να πάω σε άλλα 2 μεγάλα Intersport και ελπίζω να τα έχουν.

@MANOLIS2004: Δεν έχω πιει καφέ ακόμα οπότε δεν μπορώ να διαβάσω 100% αυτά που γράφεις! :) Πάντως μην ξεχνάς πως εγώ δεν έψαχνα δουλειά πριν τα τελευταία 5 χρόνια, οπότε δεν γνωρίζω άλλον τρόπο πέρα από τον τωρινό και βέβαια όλα αυτά που περιγράφεις :) Σ'ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σου και για τις συμβουλές σου! :)

Όσον αφορά τα παπούτσια όπως έιπα, ψάχνω στην Intersport που τα είχα πάρει και την άλλη φορά, καθώς η τιμή τους ήταν φανταστική! Τα factory δεν έχω δει να έχουν asics, αλλά γενικά δεν τα εμπιστεύομαι για αθλητικά είδη γιατί έχω διαπιστώσει μαϊμού προϊόντα Nike, οπότε έχω μεγάλη επιφύλαξη γενικά...

Replied on: 22/01/2011 10:17:20
Όσοι φορούν την σειρά 21ΧΧ λένε πάντως πως τα 2160 είναι η (βελτιωμένη) συνέχεια των 2140. Τα 2150 δεν άρεσαν σε κανέναν κι ήταν μάλλον μια κακή παρένθεση.
Οπότε δες κι αυτά, εναλλακτικά...

Replied on: 22/01/2011 19:54:11
quote:

@Laga: Τα asics GT 2140 ψάχνω. Πήγα Intersport στο κέντρο χτες, αλλά δεν τα είχαν. Σήμερα έχω βάλει πρόγραμμα να πάω σε άλλα 2 μεγάλα Intersport και ελπίζω να τα έχουν.

Όσον αφορά τα παπούτσια όπως έιπα, ψάχνω στην Intersport που τα είχα πάρει και την άλλη φορά, καθώς η τιμή τους ήταν φανταστική! Τα factory δεν έχω δει να έχουν asics, αλλά γενικά δεν τα εμπιστεύομαι για αθλητικά είδη γιατί έχω διαπιστώσει μαϊμού προϊόντα Nike, οπότε έχω μεγάλη επιφύλαξη γενικά...

Γιατί δεν παίρνεις τηλέφωνο για να ρωτήσεις αν έχουν και να μην τρέχεις τσάμπα;

Replied on: 22/01/2011 22:12:32
Γιατί δεν τους είπες στο κατάστημα που πήγες να ψάξουν στα άλλα καταστήματα και να σου τα φέρουν? Το κάνουν αυτό και μου κάνει εντύπωση που δεν σου το πρότειναν...
Οσο για to factory δεν έχω πάει ποτε, εδώ είχα διαβάσει ότι έχει ποικιλία και τιμές
Και για τα μαιμού, η Νικε είναι η αγαπημένη μάρκα των μαιμουδιέρηδων, αλλά μόνο τα μοντέλα με αεροσόλες, shox κλπ...αυτά δηλαδή που παίρνει για φιγούρα κάποιος..

MANOLIS2004

Replied on: 22/01/2011 23:10:00
quote:
Originally posted by MANOLIS2004

Γιατί δεν τους είπες στο κατάστημα που πήγες να ψάξουν στα άλλα καταστήματα και να σου τα φέρουν? Το κάνουν αυτό και μου κάνει εντύπωση που δεν σου το πρότειναν...
Οσο για to factory δεν έχω πάει ποτε, εδώ είχα διαβάσει ότι έχει ποικιλία και τιμές
Και για τα μαιμού, η Νικε είναι η αγαπημένη μάρκα των μαιμουδιέρηδων, αλλά μόνο τα μοντέλα με αεροσόλες, shox κλπ...αυτά δηλαδή που παίρνει για φιγούρα κάποιος..

MANOLIS2004

Σωστό κι αυτό!!!
Αν θέλεις τσέκαρε και στο Pulse 100 στη Ν. Ερυθραία. Από ΄κει αγοράζω εγώ και έχει μεγάλη ποικιλία σε Asics.

Replied on: 23/01/2011 12:01:05
Ευχαριστώ παιδιά για τις προτάσεις! Μανώλη είναι εκπτώσεις και γίνεται χαμός, εδώ δεν κοιτούσαν αν τα έχουν στο κατάστημά τους όταν τους έπαιρνα τηλέφωνο, σιγά μην ψάχνανε και σε άλλα! Πάντως τζίφος και χτες. Ν.Σμύρνη, Ν. Ερυθραία και στο Mall δεν υπάρχει. Ένα μοναδικό βρήκα αλλά ήταν Νο 36. :(
Έχουν βγει τα 2160?? Ουάου! Εδώ πάντως δεν έχουν φέρει ακόμα ούτε τα 2150, οπότε δεν έχω βλέψεις για τα 2160, άσε που όταν τα φέρουν θα έχουν κάποια τρελλή τιμή! Το 2140 το έχουν τώρα στις εκπτώσεις (εκεί που είχε το μοναδικό ζευγάρι 36), 40 ευρώ! Από αύριο που θα είναι πιο χαλαρά από άποψη κόσμου τα μαγαζιά θα πάρω παντού τηλέφωνο και βλέπουμε...

Replied on: 23/01/2011 13:34:04
Στο Startfitness υπαρχει ενα UK 8...

Replied on: 23/01/2011 20:17:58
quote:

Δεν το βρήκα

Replied on: 23/01/2011 20:37:09
quote:

quote:

Δεν το βρήκα

Έψαξες καλά??
http://www.startfitness.co.uk/product.asp?strParents=&CAT_ID=0&P_ID=37980&strPageHistory=search&numSearchStartRecord=1

Replied on: 23/01/2011 20:54:23
Έλα Παναγία μου, καλά πώς έψαχνα πριν και δεν το βρήκα? Ευχαριστώ!

Ακριβότατο όμως... :S

Replied on: 23/01/2011 21:14:10
Στο Φαληρο, διπλα στο μαγαζι μου εχει καταστημα Αsics.
Θα πεταχτω αυριο να ρωτησω και θα σου πω.... ;-)

Reply author: emmanuel
Replied on: 23/01/2011 22:02:43
Ιωάννα κοίτα και εδώ

http://www.sportsshoes.com/product/ASI1126/asics-lady-gt~2150-running-shoes/

Replied on: 23/01/2011 22:22:33
@echetlos: Ευχαριστώ πολύ! Θα πάρω κι εγώ όλα τα καταστήματα intersport τηλέφωνο άυριο και βλέπουμε

@emmanuel: Ευχαριστώ Μανώλη, τα είδα και εγώ εκεί, αλλά είναι τα 2150 που έχουν από πολλούς άσχημες κριτικές και επίσης είναι ακριβά! Έχω κολλήσει με τα 2140 από intersport γιατί τα έχουν 39.99!!! Είμαι το κοριτσάκι με τα σπίρτα του forum! :))))

Reply author: Voodooman
Replied on: 23/01/2011 22:32:52
Τα 2130 πάντως που είχα, με είχαν βολέψει πάρα πολύ. Ήταν τα πρώτα παπούτσια που φόρεσα για κάπως πιο σοβαρό τρέξιμο και δεν μπορώ να έχω απόλυτη άποψη, αλλά τα θυμάμαι πολύ σταθερά, πολύ ανθεκτικά, αλλά και ελαφρά σκληρά, θα έλεγα ότι είναι ένα καλό βασικό παπούτσι για σοβαρό τρέξιμο. Για τα €40 που ζητάνε τα 2140 δεν το συζητώ.

Replied on: 23/01/2011 23:38:31
Ιωάννα αν δεν τα βρεις, δοκίμασε τα ΝΒ 540 που υπαρχουν μόνο στα intersport. Εχουν και αυτά 40 €. Με τον προκάτοχο τους τα 538 ξεκίνησα την καριέρα μου σαν δρομέας και είχα τρέξει και ημιμαραθώνιους (κάτι που εσυ δεν κάνεις, ετσι για να σε πειράξω) και είχα τρέξει και 15άρια βουνου (αυτό και αν δεν κάνεις).
Πολύ καλά μου φαίνονται και τα Νικε που είναι στην διαφήμιση αριστερά.

MANOLIS2004

Reply author: maza
Replied on: 24/01/2011 08:51:00
@Marmite
Δε θα βγάλεις άκρη με το να παίρνεις τηλέφωνα τα μαγαζιά.
Τα Intersort εχουν σύστημα online αποθήκης. Πήγαινε σε 1 κατάστημα και πες τους να δουν στο computer που και αν υπάρχουν σε όλη την Ελλάδα. Μετά τους τα παραγγέλλνεις και σε 3-4 μέρες έρχονται. Το έχω κάνει και εγώ.
Καλή επιτυχία.

Replied on: 24/01/2011 12:07:25
Τα βρήκα, τα βρήκα!!!!!!!!!!!!!!!!! Μετά από 1500 τηλέφωνα εθεάθη το μελλοντικό μου παπούτσι <3 <3 <3 στο Ίλιον και με περιμένει μέχρι το βράδυ για να του προσφέρω ένα ζεστό σπιτικό, στοργή και αγάπη!

Replied on: 24/01/2011 12:38:56
Είδες εκστρατεία που ξεκίνησε με την σοφή ερώτηση που σου έκανα "Ιωάννα τι ψάχνεις;"... Αν και τελικά τα κατάφερες μόνη σου

Pain is temporary. Quitting lasts forever.

Λαρς Άρμστρονγκ

Replied on: 24/01/2011 12:38:57
Τυχερή είσαι γιατί ούτε η asics το είχε...

Replied on: 24/01/2011 13:51:23
Παιδιά σας ευχαριστώ πολύ όλους για τη βοήθεια και την προθυμία σας! :) Το σίγουρο είναι ότι το πάθημα έγινε μάθημα και την επόμενη φορά που θα βλέπω αυτό που θέλω σε τόσο καλή τιμή, θα το τσιμπάω αμέσως και ας μένει αποθηκευμένο στο σπίτι μου μέχρι να το χρειαστώ. Διότι αν το έπαιρνα τον Αύγουστο που το είχα δει 45 ευρώ δεν θα είχα όλη αυτή τη μανούρα τώρα...

Reply author: DimitrisC
Replied on: 03/02/2011 20:19:13
Αγαπητοί φίλοι, είμαι σχετικά νέος στο σπορ (τρέχω τα τελευταία 2 χρόνια 2-3 φορές την εβδομάδα), όχι νέος σε ηλικία (είμαι 42 ετών), τρέχω σε διάδρομο ή σε άσφαλτο, κάνω τα 10 χιλιόμετρα σε κάτι λιγότερο από ώρα (55-57 λεπτά), είμαι 80 κιλά και 1,80 ύψος, είμαι neutral to underpronation runner.
Ερώτηση: Τι παπούτσια θα προτείνατε να πάρω;
Ευχαριστώ

quote:
Originally posted by NIKOS T.

Με αφορμή τη δυσκολία που υπάρχει, στην επιλογή των κατάλληλων παπουτσιών για το τρεξιμο κ μετα απο αρκετο ψάξιμο,θα θελα με αυτο το θεμα, να βοηθήσω να λυθει η ολη συγχυση(ειδικα στους νεους δρομεις),αλλα και να ανοιξει κ ενα θεμα για ανταλλαγή αποψεων.
Η απάντηση πάντως είναι πολύ απλή αλλά ταυτόχρονα και πολύπλοκη.Το ιδανικό παπούτσι είναι είναι αυτό που ικανοποιεί όλα τα προσωπικά κριτήρια.Θα έλεγα ότι και εδώ η απάντηση δεν είναι μονοσήμαντη.
Έτσι έχουμε τις παρακάτω κύριες κατηγορίες.
Cushion (απορρόφηση κραδασμών)
Stability (σταθερότητα)
Motion Control (έλεγχος κίνησης)
Performance (επιδόσεις)
και Racing (αγωνιστικά)
Η κατηγορία Cushion έχει μεγάλη ικανότητα απορρόφησης κραδασμών, βοηθά στο ελεύθερο τρέξιμο, έχουν καλό πάτημα, ελαστικότητα και ανάκτηση ενέργειας. Χρησιμοποιείται για την προπόνηση αλλά πολλοί αθλητές τα χρησιμοποιούν και σε αγώνες. Αφορά δρομείς με ουδέτερο τρέξιμο ή υπτιασμό.
Η κατηγορία Stability έχει πιο καλή πρόσφηση. Δεν είναι παπούτσια επιδόσεων αλλά δίδουν άνετο τρέξιμο με προστασία των ποδιών. Πολλά μοντέλα είναι φτιαγμένα και για αθλητές με παραπανίσια κιλά. Αφορά δρομείς με ελαφρύ υπερπρηνισμό.
Η κατηγορία Motion Control έχει το ίδιο καλή πρόσφηση με την προηγούμενη κατηγορία αλλά έχει αυξημένη αίσθηση σταθερότητας. Δεν είναι παπούτσια επιδόσεων αλλά δίδουν άνετο τρέξιμο με προστασία των ποδιών. Αφορά δρομείς με σοβαρό υπερπρηνισμό.
Η κατηγορία Performance and Racing είναι ακριβώς ότι λέει. Φτιαγμένα για αγώνες με μικρό, συνήθως, βάρος και με ικανότητα για επιδόσεις και καλούς χρόνους, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι δεν προστατεύουν τα πόδια. Η κατηγορία Racing είναι αποκλειστικά για αγώνες και αθλητές επιδόσεων.
Το ιδανικό παπούτσι το επιλέγουν εμπειρικά οι δρομείς με πολλά χιλιόμετρα στα πόδια τους. Αυτοί άλλωστε έχουν και την αγαπημένη τους μάρκα. Οι υπόλοιποι αρκούντε στις δοκιμές. Πάντως άτομα με υπερπρηνισμό και αρκετά κιλά (75+ Α, 65+ Γ) καλό είναι να κινούνται στον χώρο του Motion Control, ενώ άτομα με υπερπρηνισμό και λιγότερα κιλά (75- Α, 65- Γ) καλό είναι να κινούνται στον χώρο του Stability.

Replied on: 04/02/2011 08:04:53
Τα χαρακτηριστικά σου παραπέμπουν σε κατηγορία cushioning.
Οι επιλογές είναι πάμπολλες.
Αν έχεις ήδη κάτι υπ' όψιν σου, σίγουρα κάποιοι εδώ μέσα θα το φορούν και θα σου πουν την γνώμη τους.
Μέχρι τώρα με τι έτρεχες;

Reply author: jpsih
Replied on: 04/02/2011 16:54:53
παιδια επανερχομαι σιγα σιγα απο μεγαλη διακοπη λογω τραυματισμου στο γονατο..
θελω την αποψη των εμπειρων για το αν με καλυπτουν τα παπουτσια με τα οποια ετρεχα μεχρι πριν, λογω του οτι τσιμπησα μερικα κιλα την περιοδο της διακοπης..
ειμαι 1.90 και 100 κιλα και ετρεχα με τα nike pegasus..

κανωντας ενα σχετικο τεστ της mizuno με οσο το δυνατον ακριβεστερο τροπο, βγηκαν τα παρακατω αποτελεσματα: http://www.myprecisionfit.com/test/viewResultMatrix?testResultId=a0fb3658-1e46-4237-bbfd-59ed153d368e

τι λετε?

θα ειναι τα 10km της μεσσηνης-2011 ο πρωτος μου αγωνας...?

Replied on: 04/02/2011 17:39:21
Δυστυχώς δεν θα γίνει η Μεσσήνη, οπότε κάποιος άλλος θα είναι ο πρώτος σου αγώνας..

MANOLIS2004

Replied on: 04/02/2011 17:44:21
quote:

τι λετε?

θα ειναι τα 10km της μεσσηνης-2011 ο πρωτος μου αγωνας...?

Το ερώτημα, δυστυχώς, πρέπει να διορθωθεί λίγο και να είναι: θα γίνει το 10km της Μεσσήνης για να τρέξω τον πρώτο μου αγώνα?

Pain is temporary. Quitting lasts forever.

Λανς Άρμστρονγκ

Replied on: 04/02/2011 17:44:27
Ο γύρος της Καλαμάτας ίσως? ;) Μια χαρά θα είναι!

Replied on: 04/02/2011 17:46:40
δυστυχως ο τραυματισμος μας αλλαξε τα σχεδια, και ξανα παλι απο την αρχη...
δυστυχως απ οτι διαβασα δεν θα γινει φετος τιποτα στη μεσσηνη.. κριμα..

ΒΟΗΘΕΙΑ με τα παπουτσια παρακαλω...

(ααα και εβγαλα την παλια υπογραφη..)

Replied on: 04/02/2011 19:24:56
quote:
Originally posted by jpsih

δυστυχως ο τραυματισμος μας αλλαξε τα σχεδια, και ξανα παλι απο την αρχη...
δυστυχως απ οτι διαβασα δεν θα γινει φετος τιποτα στη μεσσηνη.. κριμα..

ΒΟΗΘΕΙΑ με τα παπουτσια παρακαλω...

(ααα και εβγαλα την παλια υπογραφη..)

ASICS KAYANO. Εχεις και συ τα κιλά σου σα και μένα.
Αν είσαι πέριξ Αθηνών (ή μέσα) μην αγχώνεσαι για αγώνες!!! Η Αθήνα έχει πάρα πολλούς.

Replied on: 04/02/2011 22:22:32
@jpsih: Θα γίνει ο γύρος της Καλαμάτας όμως σε κείνα τα μέρη. 10 χιλιομετράκια. Γιατί δεν πας εκεί?

Replied on: 04/02/2011 22:32:26
αγαπητη marmite..

αυτο για τον αγωνα της μεσσηνης ηταν η ξεχασμενη απο περισυ υπογραφη μου..

ομως μεσολαβησε ενα προβλημα με το μηνισκο και κοπηκε το τρεξιμο..

τωρα προσπαθω να επανελθω.. προσεχω διατροφη για να χασω σιγα σιγα βαρος, κανω ασκησεις ενδυναμωσης τετρακεφαλων (υστερα απο υποδειξη γιατρου..) και εχω αρχισει σιγα σιγα να περπαταω καποια χιλιομετρα καθημερινα, ωστε συντομα να ξαναρχισω το τρεξιμο..

για να φτασουμε στα 10 χμ και σε αγωνες θα περασει πολυ καιρος ακομα και πρωτα απ ολα να χουμε την υγεια μας..

Reply author: cpetro
Replied on: 09/02/2011 01:27:09
χαιρεται !!

να ξεκαηαρισω οτι δεν ειμαι δρομεας, παιζω μπασκετ βασικα. απλα παω και τρεχω που και που για αντοχη μεχρι 10 γυρους περιπου.

μετρηθηκα στα intersport κι εχω κανονικη καμαρα. οσον αφορα τον πρηνισμο, δεν εχω μετρηθει αλλα ετσι οπως το βλεπω εγω, με τιποτα δεν εχω υπερπρηνισμο!! μαλλον neutral εχω, αντε το πολυ λιγο υποπρυνισμο. ειμαι 1.80 και 90 κιλα (τα χω τα κιλακια μου τα οποια βεβαιως θελω να χασω).

τελος, δε ξερω αν εχει σχεση με την επιλογη παπουτσιων αλλα εχω παθει ριξη χιαστου εχω κανει 2 εγχειρησεις πριν 3 χρονια, δεν εχω ακομα δυναμωσει το ποδι μου καλα και γενικα τα χω τα προβληματακια μου με το γονατο και γι αυτο προτιμω τα μαλακα παπουτσια με πολυ καλη αντικραδασμικη προστασια!

τι παπουτσια προτεινετε? κλινω προς τα nimbus 12 παντως.

Υ.Γ. εδω και 5 χρονια ειχα τα kayano 11 και μου ηταν μια χαρα αλλα διαβαζοντας τωρα ολα αυτα για τους πρηνισμους κλινω προς τα nimbus 12 !!

Replied on: 09/02/2011 08:47:35
Για να καταλάβεις αν έχεις υπερπρηνισμό θα πρέπει κάποιος άλλος να δει το βάδισμά σου από πίσω για να διακρίνει αν οιπατούσες σου "πέφτουν" προς τα μέσα ή όχι. Εσύ πως το κατάλαβες αφού μόνο από πάνω μπορείς να τις δείς; Στο google θα βρεις σχετικά βιντεάκια (underpronation-pronation)
Η πελματογράφηση γίνεται σε στάση και σε κίνηση, ΟΧΙ μόνο σε στάση.
Και τα 2 παπούτσια που αναφέρεις καλά είναι.

Replied on: 09/02/2011 09:02:39
@cpetro:

Όπως τα λέει ο gargadua... Χωρίς βιντεοσκόπηση δεν μπορείς να έχεις σίγουρη ένδειξη του πατήματος σου.
Επίσης, πιστεύω ότι τα θέματα με το γονατό σου, όπως και το βάρος σου, πέραν της αντικραδασμικότητας απαιτούν και κάποια στήριξη από το παπούτσι.

Replied on: 09/02/2011 09:16:53
Σε καμια περιπτωση δεν θα συμφωνήσω με τα nimbus κ μαλιστα οπως σου ειπαν οι 2 προηγούμενοι φιλοι,χωρις βιντεοσκοπηση!
Τα δεκαπεντε παραπανισια κιλα σου σε πανε αυτοματα σε παπουτσια stability!Χανοντας τα αλλαζουν τα δεδομενα.

Reply author: maik
Replied on: 15/01/2012 17:22:18
γεια σας.ειμαι 40 χρονων αθλητης του μπασκετ.παλαιοτερα εκανα πρωταθλητισμο.μεχρι πριν 3 χρονια ερασιτεχνικα ,αν και συχνα.
μεχρι τωρα στην ζωη μου δεν ειχα ακουσει ποτε για ειδικα παπουτσια για τρξιμο.εμεις οι μπασκετικοι τρεχαμε παντα κανα 2μηνο τον χρονο συνολικα και περισσοτερο σε αναπαυλες απο το πρωταθλημα.ποτε ομως δεν ασχολουμαστε για καμαρες και ψωνιζαμε ενα παπουτσι για τρεξιμο ελαφρυ που να μας αρεσει να το φοραμε και σαν κασουαλ οταν πηγαιναμε καμμια βολτα σε αγωνες η' γενικα.
πριν 3 χρονια ομως επαθα εναν τραυματισμο.μετα απο πολλες γνωμες ειδικων και αμετρητες εξετασεις απο πολλες ειδικοτητες για την διαγνωση και κυριως την αιτιολογια που προηλθε ,ενας αθλητιατρος οδηγηθηκε στο πιο πιθανο συμπερασμα οτι πασχω απο συνδρομο διαμερισματων των κατω ακρων.η αιτιολογια ειναι ακομα αγνωστη παγκοσμιως,υπαρχουν μονο ενδειξεις.για την θεραπεια αποψεις διιστανται αν και αρχιζει να επικρατει η συντηρητικη γυμναστικη.και αυτο εκανα με την βοηθεια του γιατρου μου και ειμαι πολυ καλυτερα.απο εκει που δεν μπορουσα να περπατησω καταφερα τωρα να εχω την καθημερινοτητα μου ,να περπαταω κανα 2-3 χιλιομετρα 3-4φορες την εβδομαδα και να παιζω 1 φορα την εβδομαδα μπασκετ.
απεφυγα ομως να παω σε ρευματολογο.επειδη βρηκα ενα πολυ καλο παλιο πηγα να παρω και την γνωμη του.σημειωτεον δεν του ειπα την διαγνωση του αθλητιατρου.μου ειπε οτι πασχω απο μια μορφη υποκατηγοριας οροαρνητικης αρθριτιδας.η μονη μορφη που θελει αντι να καθεσαι να γυμναζεσαι για να εισαι καλα.την συχνοτητα θα στην οριζει ο οργανισμος σου.εμενα δεν με νοιαζει ποια απο τις 2 διαγνωσεις ειναι σωστη αλλα οτι και οι 2 συμφωνουν στην αντιμετωπιση.δυστυχως παντως και οι 2 συμφωνουν οτι ειναι χρονια παθηση και τα υπολοιπα χρονια πεπει να μαθω να ζω μαυτην και να περιορισω το αθλημα που λατρευω.δεν με πειραζει αφου το κανω 1 φορα την εβδομαδα και εξαλου τοχω χορτασει τοσα χρονια.
υγεια ναχουμε να ζουμε σε ενα καλο επιπεδο .
αυτο ομως που ανακαλυψα μετα απο τοσα χρονια και τοσα ζευγαρια αθλητικα,μπασκετ ,κασουαλ και τρεξιματος ειναι οτι εχω ελαφρα πλατυποδια και ελαφρυ οβερπρονεισιον.μετα απο εξεταση γιατρου.και λεω γιατρε ποτε δεν ειχα προβλημα και αγοραζα πολλα παπουτσια.ναι αλλα τωρα χρειαζεσαι λογω παθησης μια καλη στηριξη.και μου προτεινε τα νβ 1224.
παω δοκιμαζω λοιπον και δεν μαρεσε γιατι το φαρδυ ηταν πολυ φαρδυ μπροστα και επλεε και το στενο ηταν πολυ στενο πισω.αρα νβ οχι για μενα.επειδη δεν μου προτεινε κατι αλλο ψιλιαστηκα οτι μαλλον κατι βρωμαει.και εψαξα μονος μου.αφου δοκιμασα πολλα σε τιμη μεχρι 100 ευρω ημουν αναμεσα στα βομερο ναικ και ασικς 2150.πηρα τα δευτερα λογω πιο φθηνα.μαλλον εκανα και καλα γιατι ειδα οτι ειναι πιο σταμπιλιτι.ομως σε ενα 5μηνο τρυπησαν στο πλαι.τοτε ετρεχα ελαφρα για ενα 20λεπτο παχυ γκαζον και ελλειπτικο.μετα απο αυτα καθοτι δεν ετρεχα αλλα εκανα κολυμπι και μπασκετ μονο, δεν πηρα αλλα.ομως στην καθημερινοτητα μου,δουλειες κ.λ.π. χρησιμοποιουσα κατι σουπερσταρ αντιτας που ειχα για 4 μηνες.προσφατα εχω κατι ενοχλησεις στο αριστερο πελμα σαν ακανθο στην εξω πλευρα και στην φτερνα και μερικες φορες στο μπαλακι μπροστα.
τωρα θελω να παρω παπουτσι που θα το χρησιμοποιω για-
περπατημα 2 χιλιομτρα 3 φορες την εβδομαδα
καθημερινες δουλειες εξω
ελλειπτικο 1 φορα την εβδομαδα αντι για περπατημα οταν εχει βαρυ καιρο.
χρειαζομαι για αυτες τις μετριες καταπονησεις ενα σταμπιλιτι παπουτσι η' ειμαι οκ με ενα ελαφρυ χωρις στηριξη,λογω οτι δεν εχω πολυ οβερπρονεισιον?
επειδη θα τα φοραω και εξω ηθελα να παρω ενα ομορφο οπως απο ασικς,ναικ.
επειδη θελω να καταλαβετε πως κατσανε πανω μου τα διαφορα παπουτσια για να μου πειτε την γνωμη σας σας λεω τα εξης...
απο ασικς-
τα καγιανο πολυ σκληρα
2160 οκ μαλακα
1160 οκ μαλακα

απο ναικ-
στρακτουρ 14 οχι σκληρα πολυ αλλα σκληρα,αυτο που λενε στιφ στα αγγλικα.
βομερο πολυ μαλακα σε αισθηση οτι καλυτερο.
μην μου προτεινετε αλλες εταιρεις παρακαλω γιατι τα θελω ναναι και στο γουστο μου ,παροτι μιλωντας με ειδικους πωλητες απο τζαστραν κ.λπ. μουπαν να δοκιμασω και μιζουνο.καλα ειναι αλλα δεν μαρεσαν σε εμφανιση.
αυτα που μαρεσαν φοβερα ειναι τα βομερο.και ρωταω-
αν ειναι μονο για περπατημα και μαλιστα αργο και λιγο ελλεπιτικο ,παροτι ειμαι ολιγον οβερπρονειτ καιτα βομερο ειναι για ουδετερους θα μου δημιουργησουν προβλημα?
στο μπασκετ 1 φορα την εβδομαδα που παιζω ο γιατρος μουπε να μην βαζω τιποτα αν και ηθελε να δοκιμασουμε πατους αλλα μετα αλλαξε γνωμη λογω οτι ειναι 1 φορα.λετε να δοκιμασω καποιο αλλο παπουτσι για μπασκετ εκτος απο μπασκετικο?
ειμαι 1.80 ,90 κιλα και κατεβαινω σιγα-σιγα.
σορυ για μεγαλο ποστ,ευχαριστω για τις απαντησεις σας.

Replied on: 15/01/2012 17:46:59
Με τις απαιτήσεις που έχεις μπορείς να χρησιμοποιήσεις ένα οποιοδήποτε ζευγάρι παπούτσια.
Δεν είναι ανάγκη να ανήκει στην κατηγορία stability.

Replied on: 15/01/2012 23:54:01
νικο σευχαριστω πολυ για την απαντηση σου μιας και αποτι διαβασα εισαι και ειδικος.
δηλαδη οι κατηγοριες παππουτσιων ισχυουν μονο για το τρεξιμο λογω των μεγαλων επιβαρυνσεων?
και θαθελα την γνωμη σου για το παππουτσι του μπασκετ .αν παιζω 2 φορες την εβδομαδα μαυτο το ιστορικο που εχω θα φερει προβλημα στα ποδια μου?αν ναι τοτε τι επιλογες εχω αν και ξερω οτι δεν ειναι το αθλημα σου?υποψιν παιζω πλεον μονο σε παρκε.

Replied on: 16/01/2012 09:04:34
Ακριβώς.Για ένα απλό περπάτημα 2 χλμ,3 φορές την εβδομάδα, δεν είναι απαραίτητο να φοράς stability.
Τώρα για τη συχνότητα που μπορείς να παίζεις μπάσκετ.
Αν δεις ότι με 2 φορές την εβδομάδα δεν σου βγάζει πρόβλημα,τότε καλώς.
Διαφορετικά μείωσε το σε μία.
Φρόντισε επίσης να φοράς τα κατάλληλα παπούτσια.
Ποια είναι αυτά?
Εδώ μάλλον ο echetlos μπορεί να σε βοηθήσει,ως καλαθοσφαιριστής με ειδικότητα στα παπούτσια...

Replied on: 16/01/2012 09:23:39
Ευχαριστώ για την ασίστ γιατρέ μου, παίρνω τον λόγο...

Maik, στο μπάσκετ, με τόσες αλλαγές κατεύθυνσης και διαφορετικά είδη πατήματος ανά πάσα στιγμή, δεν έχει νόημα να μιλάμε για επιπεδα πρηνισμού, ύψη καμάρας, κτλ...
Αν πάλι θεωρείς πως οπωσδήποτε χρειάζεσαι κάποια στήριξη, η μόνη λύση είναι να φτιάξεις πάτους μιας και παπούτσια μπάσκετ για υπεπρηνισμό ή πλατυποδία, όπως ξέρεις, δεν υπάρχουν.

"My sport is your sport's punishment"

Replied on: 16/01/2012 14:41:55
μια που δεν ηξερα καθοτι νεος στο φορουμ οτι εχετε και ειδικο στο μπασκετ, ηθελα να σε ρωτησω-
εγω αγορασα ενα hyperfuse ισως το πιο ανετο παππουτσι μπασκετ που εχω φορεσει ποτε.και εxω φορεσει 30 χρονια παρα πολλα!ομως νιωθω οτι στο σημειο εσωτερικα του αστραγαλου μαλλον αφηνει τον αστραγαλο να ρολλαρει λιγο προς τα μεσα.παλαιοτερα ειχα παππουτσια πιο ακριβα με το συστημα carbon shank(λεβρον 9)ξερεις εκεινο το κομματι που ειναι στην μεση απο κατω απο το παππουτσι στην εσωτερικη του πλευρα http://nikelebron.net/2011/12/16/release_reminder_nike_lebron_9_china_in_america/#more-2957 στην τριτη φωτογραφια απο το τελος.
δεν θυμαμαι ομως ποσο κρατημα παραπανω δινει.ειναι για υποστηριξη αυτο το συστημα ,αλλα για να κανει την ιδια δουλεια με το duomax ? η' ειναι για αλλο ρολο?θα με βοηθουσε?γιατι ειναι και αρκετα ακριβοτερα.

nikos t. & echetlos χιλια ευχαριστω για τις συμβουλες σας,ημουν πολυ τυχερος που ανακαλυψα το φορουμ σας και πηρα απο εμπειρα ατομα συμβουλες.

Reply author: jimtsim
Replied on: 16/01/2012 15:59:55
Καλησπέρα,να ρωτήσω κάτι,έχω την δυνατότητα επιλογής ανάμεσα σε δύο παπούτσια της adidas,το supernova and response.Ειμαι 68 κιλά,με ύψος 1,74,με κανονικό πάτημα,τρέχω μαραθώνιο με προπονήσεις περίπου 60-90χλμ την εβδομάδα.Ποίο μου συστήνεται να διαλέξω?

Replied on: 16/01/2012 17:56:56
quote:
Originally posted by maik

...μια που δεν ηξερα καθοτι νεος στο φορουμ οτι εχετε και ειδικο στο μπασκετ...

Χαχαχα... όχι αδελφέ, δεν είμαι ειδικός στα παπούτσια του μπάσκετ!
Το Hyperfuse το έχω φορέσει κι εγώ (όπως και τα Hyperdunk και Hyperize) και είναι μαλακά και πανάλαφρα αλλά όντως χωρίς καμία προστασία για τον πρηνισμό. Lebron δεν έχω φορέσει ποτέ αλλά από τις φωτό που έδωσες, πράγματι μοιάζει για στήριγμα της καμάρας.
Εντούτοις, όπως κι εσύ γνωρίζεις, στο μπάσκετ οι κάθετες και πλευρικές δυνάμεις πού ασκούνται σε όλο το πόδι, είναι τεράστιες και θεωρώ ότι κανένα σύστημα προστασίας δεν είναι ικανό να τις μειώσει. Οπότε, δεν νομίζω ότι αυτό το κομματάκι πλαστικού είναι σε θέση να ελέγξει ή περιορίσει το ρολλάρισμα του ποδιού σου π.χ. σε μια crossover. Είναι φύσει αδύνατο...

Replied on: 16/01/2012 20:28:58
quote:
Originally posted by jimtsim

Καλησπέρα,να ρωτήσω κάτι,έχω την δυνατότητα επιλογής ανάμεσα σε δύο παπούτσια της adidas,το supernova and response.Ειμαι 68 κιλά,με ύψος 1,74,με κανονικό πάτημα,τρέχω μαραθώνιο με προπονήσεις περίπου 60-90χλμ την εβδομάδα.Ποίο μου συστήνεται να διαλέξω?

Πάνω κάτω κάνουν την ίδια δουλειά,τα δύο ζευγάρια που αναφέρεις.
Θα σου πρότεινα τα φθηνότερα και ελαφρύτερα.

Reply author: jimtsim
Replied on: 16/01/2012 21:25:18
Ευχαριστώ Νίκο,για δώρο πρόκειται, οπότε θα πάρω μάλλον τα sepernova,όπου νομίζω είναι και ελαφρύτερα.

Reply author: yianclout
Replied on: 17/01/2012 03:27:01
Διαβάζοντας προσεκτικά όλα τα post,αλλά και μετά από ερασιτεχνική καθημερινή όμως εμπειρία σε άσφαλτο και τερέν γύρω στα 30 χρόνια,2 βιντεοσκοπίσεις και βάζοντας άτομα να με παρατηρούν πως πατάω,έκανα και μιά βιντεοσκόπιση πριν μια βδομάδα πατώντας ακριβώς στη γραμή του γηπέδου κρίνω ότι είμαι neutral προς υπτιακό πάτημα.Όμως στο sportshoes και γενικά όπου διαχωρίζουν το είδος πατήματος,δείχνουν neutral-cushioned με την καμάρα να είναι πολύ μεγάλη,ενώ έμένα κάνοντας συχνά το δοκιμαστικό βγαίνει μεσαία-υψηλή(χωρίς δλδ να υπάρχει το κενό ανάμεσα στα δάκτυλα και φτέρνα,ένα κλικ μικρότερη απ αυτό.
Τρέχω με adidas κ NB τα τελευταία χρόνια,ένώ έχω πάρει όλες τις μάρκες εκτός mizuno,που μου χει γίνει απωθημένο.
Όντως η διαφορά στα νούνερα είναι μεγάλη παγίδα,την πάτησα έτσι με saucony,παίρνοντας από ιντερνετ και τώρα αναπαύονται.. 2 ζευγάρια.Ένα NB Βγήκε μικρό ένώ τρία συνεχόμενα χρόνια έπαιρνα το ίδιο νούμερο, μ αποτέλεσμα να με 'κτυπήσει'.
Τα response cushion 17 k 20 μετά και τις αγορές-δοκιμές των τελευταίων χρόνων φαίνεται να κάνουν για τον υπτιασμό που έχω,ενώ καλύπτουν και το πρόβλημα της καμάρας.
Όντως η εφαρμογή των adidas είναι πιο στενή από nike,NB,saucony,asics.

ΓΚ

Reply author: konkarien
Replied on: 17/01/2012 20:42:50
quote:
Originally posted by jimtsim

Τα adidas supernova glide 3 τα έχει με 50% έκπτωση το intersport και βγαίνουν στα 60 eur.
ενώ τα responce τα ανδρικά 30% δλδ. στα 70 eur. ενώ τα γυναικεία με 50% έκπτωση στα 50 eur.

ΤΕΤΡΑΚΕΦΑΛΟΣ,στηρίζει την κίνησή σου
ΚΑΡΔΙΑ,στέλνει αίμα στο σώμα σου
ΑΝΑΣΑ,οξυγονώνει τα κυτταρά σου
αυτό όμως που σε κινεί ως το τέρμα είναι ένα.
Η ΨΥΧΗ

Reply author: nikolasss
Replied on: 17/01/2012 22:39:21
Δεν ξέρω αν κάποιος έχει δοκιμάσει τα newton. Ναι, είναι ακριβά, αλλά ξεχνάς μια για πάντα πόνους και τραυματισμούς. Και έχουν και stability μοντέλα για τους υπερπρηνίζοντες.

Reply author: yianclout
Replied on: 17/01/2012 23:16:23
Και για τα φινλανδικά λένε τα καλύτερα,αν και το δικό μου ζευγάρι που πήρα για δοκιμή,είχε τη ατυχία να ...πέσει σε πηγμένο μαζούτ που δεν είδα .(βραδινό τρέξιμο στην άμμο).
Δεν θυμάμαι κάτι ανατομικά-'μινιμαλιστικά' παπούτσια που είδα στα ίντερσπορτ σουηδία και ολλανδία πως λέγονται.ήταν βέβαια πανάκριβα και στις εκπτώσεις που αρχίζουν στις 26/12 στην ευρώπη είχαν κατέβει στα 200 €..

ΓΚ

Replied on: 20/01/2012 00:10:06
παιδια τι γνωμη εχετε για αυτα τα παππουτσια?

http://www.shopmasp.com.br/ch/prod/1257/tenis-adidas-ambition-pb-2-masculino-leather.aspx

γενικα εσεις που ασχολειστε με το τρεξιμο το συγκεκριμενο συστημα σολας(megabounce) αλλα και ειδικα το παπουτσι αυτο ,ειναι για τρεξιμο η' περπατημα μεγαλης αποστασης? η' απλα ειναι μοδας που ανηκει στην κατηγορια ρανινγκ?
παντως σε κριτικες που εχω δει καποιοι τρεχουν η' περπατανε μαυτα και ειναι ευχαριστημενοι κιολας.για τι πατημα και καμαρα λετε να κανει?

Reply author: nimi
Replied on: 20/01/2012 11:50:47
δε νομίζω ότι ανήκει τελικά στην κατηγορία running. Ειδικά το site αυτό το λέει "tennis"
Έχω ένα παρόμοιο ζευγάρι της adidas και μου είναι πολύ σκληρό. Μια φορά όλη κι όλη το έτρεξα και μετά το κράτησα για κάθε μέρα απλό περπάτημα-δραστηριότητες

Replied on: 20/01/2012 12:28:40
και εμενα με παραξενεψε που το αναφερει σαν τεννις...μονο για τεννις δεν ειναι.τα παπουτσια τεννις εχουν αλλο σχεδιασμο.τα ρανινγκ ειναι σχεδιασμενα για κινηση μπρος -πισω ενω τα τεννις ειναι ενισχυμενα για κινησεις δεξια-αριστερα και ειναι και σχετικα χαμηλα παππουτσια οχι σαν αυτο.
για περπατημα πως τα βρηκες? ειναι το ιδιο σκληρα? εγω τα δοκιμασα στο καταστημα και επειδη πρωτη φορα φορουσα megabounce μου φανηκε σαν αεροσολα ,αλλα ηταν για δοκιμη 5-10 μετρων.πολυ λιγο δειγμα.παντως καποιοi που διαβασα που ειχαν προβληματα με την φτερνα ειδικα λενε τα καλυτερα για αυτο το παππουτσι.

Replied on: 20/01/2012 12:50:07
Είναι υπερβολικά προστατευτικό και συνάμα πολύ βαρύ παπούτσι.
Σε εντυπωσιάζει, αλλά δεν είναι λειτουργικό για το τρέξιμο.
Κάτι παρόμοιο βγάζει και η mizuno.
Άσε που κοστίζουν πολλά.

Replied on: 20/01/2012 17:01:00
νικο το ανεφερα γιατι το βρηκαμε με ενα φιλο μου 70 ευρω απο στοκ .αυτος το πηρε για καζουαλ.εγω ελεγα να το παρω για την περιπτωση μου ,οπως σας ανεφερα .καταρχην οταν λες προστατευτικο ,για υπερ η' υπορηνισμο? βαρυ ειναι το καταλαβα οταν τοπιασα στα χερια μου.

Replied on: 20/01/2012 17:52:37
Χωρίς να το ξέρω το συγκεκριμένο μοντέλο,τέτοιου τύπου κατασκευές είναι για υποπρηνισμό.

Replied on: 20/01/2012 18:46:12
Μην ασχολείσαι με τέτοια παπούτσια...

Reply author: stratus
Replied on: 20/01/2012 19:06:51
Ειχα αγορασει καποια παρομοισ adidas πριν μερικα χρονια.Ετρεξα καμια 20 αρισ χλμ και τωρα τα χρησιμοποιω οταν πλενω το αμαξι.

---------------------------
XΡΗΣΤΟΣ
'Η κάνεις κάτι ή δεν το κάνεις.Η προσπάθεια αρκεί είναι για τους αποτυχημένους.

Reply author: RickDangerous
Replied on: 26/01/2012 15:16:55
Καλησπέρα σε όλους!
Σας βρήκα από συγκυρία μετά από ψάξιμο στο διαδίκτυο..
Πιθανώς να είμαι offtopic με το forum, δεν τρέχω δηλαδή, απλά χορεύω ή μάλλον χόρευα... αλλά είπα με όλο το θάρρος να ποστάρω, γιατί προσπαθώ να βγάλω άκρη και βλέπω ότι το κατέχετε το θέμα με τα παπούτσια

Έχω ένα θέμα με τον αστράγαλό μου (υγρό ενδαρθρικά), το οποίο εμφανίστηκε σε περίοδο ξεκούρασης τον Αύγουστο (δεν ζόριζα το πόδι μου κάπου δηλαδή), άγνωστο από τι προήλθε δεν το χτύπησα κάπου...
Μετά από οδηγία ιατρού (του 3ου που έχω πάει) έχω φτιάξει ορθοπεδικά πέλματα γιατί έχω και ήπια βλαισοποδία, δηλαδή γνώμη του γιατρού ήταν "θεραπεία" να κάνω μόνο με τα πέλματα, πιστεύει θα με βοηθήσουν πολύ ώστε να φύγει το υγρό (έχω κάνει και φυσιοθεραπείες χωρίς κάποιο ορατό αποτέλεσμα όμως). Ψάχνω να πάρω λοιπόν κι ένα παπούτσι που θα απορροφά όσο το δυνατόν καλύτερα τους κραδασμούς να με βοηθήσει και αυτό. Φυσικά δεν πρόκειται να τρέξω, ούτε να ζορίσω το πόδι μου γενικά με κάποιον άλλο τρόπο, όσο έχω το πρόβλημα με τον αστράγαλο.. μιλάμε για περπάτημα το οποίο κλιμακωτά να φτάσει 3-4 ώρες την ημέρα, ώστε να δούμε αν και κατά πόσο με βοηθάνε τα πέλματα.. προς το παρόν τα έχω βάλει σε καθημερινά παπούτσια αλλά δεν έχω βολευτεί και πολύ...

Αυτό για το οποίο δεν είμαι σίγουρος είναι αν θα έπρεπε να πάω σε cushioned παπούτσι π.χ. Vomero-Nimbus ή σε stability π.χ. Kayano.
Έχω ψηλή καμάρα αλλά λόγω της ήπιας βλαισοποδίας έχω την εντύπωση ότι πατάω πιο πολύ προς τα μέσα (υπερπρηνισμός). Και από παπούτσι που φοράω συχνά έχω δει ότι έχει φθαρεί στην εσωτερική πλευρά στο μπροστινό μέρος κοντά στο μεγάλο δάχτυλο. Απλά επειδή θα βάλω και δικά μου πέλματα στο παπούτσι δεν ξέρω αν αυτό επηρεάζει γενικότερα την απόδοση του κάθε παπουτσιού και πως..
Π.χ. αν με τα πέλματα αποκτά και το vomero-nimbus στήριξη και δεν χρειάζομαι κάτι παραπάνω ή αν με τα πέλματα αλλοιώνεται η απόδοση της στήριξης του Κayano ώστε εν τέλει να μην είναι σωστή κτλ...
και τώρα τα θέλω για περπάτημα ουσιαστικά αυτό είναι το βασικό, αλλά μελλοντικά αν με το καλό γίνει καλά ο αστράγαλος αρκετά πιθανό να χρησιμοποιηθούν και για ελαφρύ τρέξιμο

Είμαι 1.80 γύρω στα 73-75 κιλά, αν σας βοηθάει καθόλου αυτό.

Ευχαριστώ μόνο και μόνο για τον χρόνο σας να το διαβάσετε παιδιά, κάθε γνώμη θα με βοηθούσε και θα την εκτιμούσα ιδιαίτερα :)
Συγγνώμη για το μακρόσυρτο αν σας κούρασε

Replied on: 26/01/2012 17:55:26
Από τη στιγμή που θα χρησιμοποιήσεις δικά σου πέλματα(πάτους),πρέπει να αγοράσεις neutral παπούτσια(nimbus,vomero κλπ).
Πάντως το υγρό δεν έχει σχέση με τον υπερπρηνισμό σου.
Ψάξτο!

Reply author: RickDangerous
Replied on: 26/01/2012 18:26:57
quote:
Από τη στιγμή που θα χρησιμοποιήσεις δικά σου πέλματα(πάτους),πρέπει να αγοράσεις neutral παπούτσια(nimbus,vomero κλπ).

Σ'ευχαριστώ πολύ για την πληροφορία! Είχα προβληματιστεί-πελαγώσει λίγο, φαντάσου πριν 3 ημέρες δεν είχα ιδέα τι σημαίνει neutral-stability-control σε παπούτσι.. Οπότε το ψάχνω για Vomero - Nimbus. Vomero έχω δοκιμάσει, Nimbus δεν έχω βρει στο νούμερό μου σε intersport που έχω πάει. Σε factory outlet υπάρχει asics ή κάπου αλλού να το δοκιμάσω, μήπως ξέρετε παιδιά;

quote:
Πάντως το υγρό δεν έχει σχέση με τον υπερπρηνισμό σου.
Ψάξτο!

Σ'ευχαριστώ, το ψάχνω όσο μπορώ. Έχω πάει σε 3 ορθοπεδικούς και τώρα τελευταία σε μία ρευματολογό.
Εννοείται ότι έχω κάνει μαγνητική, στην οποία φάνηκε το υγρό και η βλαισοποδία αλλά όχι κάτι παραπάνω. Οι 2 πρώτοι γιατροί μου προτείνανε φυσιοθεραπείες αλλά δε νιώθω ότι με βοηθήσανε... το αντίθετο ίσως.. Μου έδωσε και ο καθένας από ένα αντιφλεγμωνώδες για 1 βδομάδα περίπου, δεν μου κάνανε τίποτα.
Ο τρίτος επί της ουσίας μου είπε ότι ήταν προς τη λάθος κατεύθυνση οι φυσιοθεραπείες-ενδυνάμωση λόγω της βλαισοποδίας και η λογική των πελμάτων, είναι να αποφορτίσουν μηχανικά τον αστράγαλο με επιπλέον ανύψωση ώστε να φύγει φυσικά η φλεγμονή χωρίς φαρμακευτική αγωγή δηλαδή.
Τώρα το κατά πόσο θα βοηθήσουν τα πέλματα στην πράξη ίδωμεν, ο ορθοπεδικός μου'πε κατά 90% θα πάμε καλά, για το υπόλοιπο 10% υπάρχει το ενδεχόμενο να κάνω αρθροσκόπηση.
Σε λίγο πάω να πάρω και κάποιες ρευματολογικές εξετάσεις μήπως βρω από εκεί κάτι. Η ρευματολόγος από την άλλη μου πρότεινε να πάρω αντιφλεγμoνώδες για ένα μήνα, αλλά μιας και άρχισα είπα να δοκιμάσω με τα πέλματα πρώτα για κάνα μήνα, να δω πως πάω..
Μερικές φορές είναι μπλέξιμο το θέμα με τους γιατρούς και όσο το ψάχνεις, μου φαινεται τόσο μπλέκεσαι, αλλά δεν μπορείς να κάνεις και κάτι άλλο βέβαια :)

Reply author: marilou7
Replied on: 04/02/2012 05:20:19
Nike free run παπουτσια?ή ούτε καν?Asics και ξερω ψωμι ή ΝΒ?

ΚΕΕP RUNNING AND NEVER GIVE UP!

Replied on: 04/02/2012 08:32:34
Ta free είναι "δύσκολο" και ειδικό παπούτσι.
Δεν έχουν καμμία στήριξη στο πόδι, ελάχιστη απορρόφηση κραδασμών και είναι πάρα πάρα πολύ εύκαμπτα.
Η Nike τα προτείνει σαν προπονητικό εργαλείο για ενδυνάμωση των ποδιών ή ένα ενδιάμεσο στάδιο για κάποιον που θέλει να περάσει στο minimal.
Προσωπικά, δεν μπορώ να τρέξω πάνω από 5 χλμ, αργά, χωρίς να αρχίσουν να με ενοχλούν τα πόδια μου σε διάφορα σημεία. Και φαντάσου ότι τις διαλειμματικές μου τις κάνω με Mizuno Musha το οποίο είναι racing flat (220 γρ) και δεν έχω κανένα πρόβλημα.
Και μιλάμε για τα Free run+, έτσι..; Τα Free 3 είναι ακόμη πιο minimal...
Βέβαια, αρκετός κόσμος τρέχει με Free αλλά αυτό είναι άλλο θέμα...

Μέχρι τώρα με τι έτρεχες; Γνωρίζεις το πάτημά σου;

Replied on: 04/02/2012 16:58:09
ναι έχω ουδέτερο πρηνισμό.μέχρι τώρα έτρεχα με τα nike lunarglide και nike lunar elite.τα lunarglide αν και είναι πιο καινουργια δεν μπορώ να πω ότι με εχουν βολέψει ιδιαίτερα μου φαίνεται βαρύ παπουτσι και γενικά τα cushioned παπουτσια όπως αυτο δεν ξερω αν με βολευουν τελικα.μαλιστα τον τελευταιο καιρο εχω τραυματιστει και ειμαι ηδη 3 βδομαδες εξω και πολυ μου λενε οτι σ εμεγαλο βαθμο φταει οτι μαλλον εχω ακαταλληλα παπυτσια.νομιζω θα προτιμουσα ελαφρυ παπουτσι που να προστατευει απο κραδασμους.συνηθως τρεχω σε σκληρες επιφανειες ασφαλτο,διαδρομο και σπανια σε χορταρι η χωμα

Reply author: ALEXANDROSG
Replied on: 04/02/2012 18:04:43
Μαίρη, ρίξε μια ματιά στο 890 της ΝΒ. Ενώ είναι της κατηγορίας cushion, έχει το βάρος των performance.

ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΓΕΩΡΓΙΟΥ

Reply author: giorgosdelta
Replied on: 04/02/2012 18:06:48
Η marilou θέλει ένα μοντέλο CCR.

Replied on: 04/02/2012 18:26:47
το CCR ειναι και αυτό μοντελό της ΝΒ? Πολυ ενδιαφερον το 890 κατι τετοιο ψαχνω με τετοια χαρακτηριστικα

Reply author: harris 1978
Replied on: 11/02/2012 02:22:25
kalispera kai apo mena. kano elafry treximo kai grigoro perpatima se ilektriko diadromo 5 fores tin evdomada apo 30-40 lepta. exo ypsos 1,85 kai eimai 87 kila. eimai anamesa sta parakato papoutsia kai tha ithela tin voithia sas. euxaristo...

1. NIKE ZOOM VOMERO +6
2. NIKE ZOOM STRUCTURE +15
3. NIKE AIR PEGASUS +28
4. NIKE ZOOM ELITE +5

Reply author: monoaek
Replied on: 03/04/2012 17:38:01
παιδια γεια σας...ετρεχα με τα salomon wings 2 για περιπου 100κμ(συνολο) και τελικα με επιασε πονος στο αριστερο ποδι στην περιοχη του μεγαλου δαχτυλου και πισω τελικα καταλαβα πως ετρεχα με εντελως λαθος παπουτσι λογω υπερπρινισμου
Στο μαγαζι που πηγα μου προτειναν τα salomon crossmax guidance για υπερπρινισμο.Τα φορεσα και ετρεξα την πρωτη φορα 16 χιλιομετρα και εμφανιστηκε παλι ο πονος στο ιδιο σημειο και χτυπαει και μπροστα στο καλαμι.Τελικα crossmax κανει για υπερπρινισμο και αν ναι γιατι ξαναεμφανιστηκε ο πονος στο ιδιο σημειο(ειμαι 87 κιλα με 1 97 υψος)
Μηπως τελικα ειναι απλα κουραση και δεν εχει προβλημα το παπυτσι?ευχαριστω εκ των προτερων!

Replied on: 03/04/2012 17:44:55
Τα ΧΤ Wings είναι για υπερπρηνισμό και μάλιστα πιο σταθερά από τα Crossmax.

Replied on: 03/04/2012 17:53:22
και τα 2 ομως με ενοχλησαν, πριν ετρεχα με airmax σε ασφαλτο λιγοτερα ομως χλμ/εβδομαδα χωρις προβλημα...τι παπουτσι trail αλλο προτεινετε δηλαδη?
τα παπουτσια μου μετα απο χρηση "τσακιζουν" προς τα μεσα....εχω μπερδευτει παρα πολυ εχω αγορασει 2 ζευγαρια και εχουν βγει "αχρηστα"+ οτι ποναω και δεν μπορω να τρεξω!
ευχαριστω πολυ για την βοηθεια!

Reply author: mbair
Replied on: 03/04/2012 18:03:07
Εχω και εγω ελαφρυ-μετριο υπερπρηνισμο και χρησιμοποιω τα wings 2 χωρις προβλημα σε χωμα. Ta wings μου γραφουν πανω ξεκάθαρα pronation control. Να το παρουμε αναποδα λοιπόν, τις αποστάσεις που έτρεξες τις έχεις εύκολα εδώ και καιρό η μήπως οι πόνοι σου οφείλονται στο οτι έτρεξες τετοιες αποστάσεις χωρις να δωσεις την ευκαιρία στο σώμα σου να δυναμώσει και να μπορεί να ανταπεξέλθει χωρις ιδιαίτερους πόνους και τραυματισμους?

Replied on: 03/04/2012 18:09:30
τον τελευταιο 2μηνο τρεχω 35 κμ την εβδομαδα μεχρι ομως να φτασω σε αυτα τα χιλιομετρα ανεβαζα τον ογκο των χιλιομετρων σιγα σιγα..16 ομως χιλιομετρα συνεχομενα πρωτη φορα κανω ειχα φτασει μεχρι 10 και εκει σταματουσα...
απλα πηρα τα crossmax οπως μου ειπαν και στο μαγαζι για καλυτερα και με ενοχλησαν ακμα πιο πολυ!

Replied on: 03/04/2012 18:43:21
κοιταζοντας τωρα τις σημειωσεις με τις προπονησεις παρατηρω πως τον μηνα φλεβαρη ετρεξα 105χλμ ενω τον Μαρτη 150 χλμ μηπως τελικα ειναι απλα κουραση?

Replied on: 03/04/2012 23:44:31
Πολύ καλό που κρατάς ημερολόγιο. Εχεις κοντα στο 50% αυξηση προπονητικού όγκου σε ένα μηνα... Χρησιμοποιησε τον χρυσο κανόνα του +10% για να αυξησεις τον ογκο προπόνησης χωρις να υπερβάλλεις. Όλοι μας καναμε έτσι λόγω ενθουσιασμού, δεν είσαι ο μοναδικός, οπότε ακουσε το σώμα σου.Και η ξεκούραση προπόνηση είναι.
Επίσης αν κανεις πχ 3 προπονησεις την εβδομάδα με 30 χλμ όγκο, δεν ειναι οτι καλύτερο να κανεις μια 16ρα και 2 7αρια... Θελει καιρο το σωμα να προσαρμοσθεί, δωστου το χρόνο του με πολλά αργα αεροβια χλμ... Η μεγαλη αεροβια βάση θα εγγυηθει ταχυτητα, επιδόσεις, και αντοχή μεταγενέστερα...

Replied on: 05/04/2012 21:04:58
γεια σας παιδια.ηθελα να ρωτησω για το νουμερο σχετικα.κανονικα φοραω 45.παρατηρω ομως τελαυταια οτι η ναικ βγαζει λιγο πιο μεγαλα νουμερα και σε ορισμενα παππουτσια εχω παει 45.5.θελω ομως να αγορασω ενα βουμερο και παρατηρησα οτι και το 45 και το 45.5 μου κανουν.αυτο που δεν ξερω ειναι ποιο απο τα 2 να διαλεξω.το 45 στα πλαγια και πισω μου ειναι εφαρμοστο.οχι στενο να με χτυπαει αλλα καθολου διαστημα.εμπρος ειναι ενταξει.αν θυμασται εχω ελαφρυ πλατυποδια με ελαφρυ υπερπρηνισμο και τα θελω για περπατημα.το 45.5 που εβαλα μετα δεν ειναι ουτε χαλαρο αλλα δεν κραταει και το ποδι σφιχτα οπως το 45.για τα πλαγια μιλαω.μπροστα μυτη εχει ενα μικρο κενο αλλα οχι μεγαλο.πισω το νιωθω λιγο κενο αλλα οχι να γλυστραει.
τελικα ποιο ειναι καλυτερο για το ποδι στα πλαγια και πισω?

Reply author: kostask13
Replied on: 06/04/2012 18:34:54
Σημαντικό για την επιλογή του κατάλληλου νούμερου είναι και η στιγμή που τα δοκίμασες. Οσο περισσότερο περπατάς-τρέχεις τόσο πιο πολύ πρήζεται το πόδι σου. Οπότε:
1. Αν τα δοκίμασες στο τέλος μιας συνηθισμένης μέρας σου όπου είχες περπατήσει τις ώρες που περπατάς συνήθως, θα σου πρότεινα να πάρεις το 45. (Το πόδι σου είχε πάρει το μέγιστο όγκο για τις συνήθεις σου δραστηριότητες).
2.Αν τα δοκίμασες με ξεκούραστα πόδια θα σου πρότεινα να πάρεις το 45,5. (Το πόδι σου δεν ήταν πρησμένο και θα χρειαστεί λίγο παραπάνω χώρο για όταν αρχίσει να πρήζεται λόγω περπατήματος).

Replied on: 06/04/2012 20:23:49
Προσωπικά δεν επιλέγω μέγεθος παπουτσιού σύμφωνα με το ευρωπαϊκό σύστημα αλλά το γιαπωνέζικο που μετράει σε εκατοστά. Και αυτό γιατί η κάθε εταιρεία έχει διαφορετική άποψη πχ για το 47 που μπορεί να είναι uk 11 ή uk 11 1/2.
Παρατηρήστε στο πίνακα τις διαφορές:

Βέβαια ο καλύτερος τρόπος είναι να τα δοκιμάσετε και εφόσον τρέχετε 1 νούμερο μεγαλύτερο.

The more you hurry to succeed, the longer it will take to succeed.

Reply author: Aytoxeiras
Replied on: 09/04/2012 17:14:36
Πρέπει να αγοράσω καινούρια παπούτσια και σκέφτομαι να παω σε κάτι που θα με βοηθήσει να αλλάξω το στυλ μου σε Forefoot, πχ Nike Free Run. Γνώμες;

Reply author: trexantiris
Replied on: 09/04/2012 17:45:59
quote:
Originally posted by Aytoxeiras

Πρέπει να αγοράσω καινούρια παπούτσια και σκέφτομαι να παω σε κάτι που θα με βοηθήσει να αλλάξω το στυλ μου σε Forefoot, πχ Nike Free Run. Γνώμες;

Τα Nike Free run δεν τα συνιστώ (ταπεινή προσωπική άποψη βέβαια!). Ακόμη και την πιο "μινιμαλιστική" τους έκδοση, την "Free 3.0"

Μειονεκτήματα:
- Ανάμεσα στα "κυβάκια" της σόλας, χώνονται ένα σωρό σκουπιδάκια, όσο τρέχεις σε μικτό έδαφος ή σε χωματόδρομο.
- Αρκετά αναπαυτική φτέρνα (πιο πολύ από ότι νομίζεις), που σε "ξεγελάει" και σίγουρα δε βοηθάει στην "αποδοχή" του forefoot πατήματος.

Θα προτιμούσα τα Brooks Pure Flow, που ενώ βοηθάνε στην υιοθέτηση πατήματος forefoot, επιτρέπουν και το τρέξιμο με - ήπιο - κτύπημα πτέρνας σε μια λογική απόσταση. Οπότε μέσα στην ίδια προπόνηση μπορείς να κάνεις μια - μικρή - απόσταση σε forefoot και μετά να το γυρίσεις σε πτέρνα...και μάλιστα ήπια. Γενικά τα θεωρώ ως ένα καλό προπονητικό εργαλείο για την "άμβλυνση"-απόριψη, του έντονου κτυπήματος πτέρνας.

Free your feet...free your senses!

Replied on: 10/04/2012 14:46:09
quote:

Τα Nike free run έχουν 7mm heel to toe drop, γεγονός που θα σε διευκολύνει στην πιο ομαλή μετάβαση από heel strike σε mid-forefoot strike. Όμως, εκτός από τα μειονεκτήματα που ανέφερε ο trexantiris επιπλέον λόγω της μεγάλης ευελιξίας που προσφέρει η σόλα του (λειτουργεί σαν κάλτσα η οποία προσφέρει όμως απορρόφηση κραδασμών) θα σου κουράζει το πέλμα. Καλό είναι να χρησιμοποιείται εναλλάξ με κάποιο άλλο παπούτσι κατά την γνώμη μου και όχι μόνο αυτό.
Καλύτερα θα ήταν να προσανατολιστείς σε άλλα παπούτσια με αντίστοιχο heel to toe drop. Ενδεικτικά, κατά τη γνώμη μου κατάλληλα για την περίπτωση σου θα μπορούσαν να είναι:
1.Newton Sir Isaac με 8mm heel to toe drop είναι κατασκευασμένο για κάποιον που θέλει να μεταβεί από heel σε mid-forefoot strike.
http://www.newtonrunning.com/shoes/mens-shoes/men-guidance-trainer/neutral-trainer
2.New Balance 1080 v2 http://www.runningwarehouse.com/descpageMRS-N1082M2.html
3.Saucony PowerGrid Triumph 9 http://www.runningwarehouse.com/descpageMRS-STRI9M2.html
Παρατήρηση: Τα μοντέλα που παρέθεσα είναι για ουδέτερο βάδισμα ή για υπτιασμό. Για να σκέφτεσαι Nike free υποθέτω ότι δεν έχεις υπερπρηνισμό. Αν κάνω λάθος, διόρθωσε με.
Εγώ, θα σου πρότεινα αργότερα να δεις παπούτσια με ακόμα μικρότερο heel to toe drop, όπως είναι αυτά της σειρά Pure της Brooks (5mm heel to toe drop) ή κάποιο Saucony όπως το Kinvara (με 4mm) για να γίνει όσο πιο ομαλά γίνεται η μετάβαση στο τρόπο τρεξίματος. Ελπίζω να μην με παρεξηγήσειs trexantiri...
Τέλος, καλό θα ήταν να μας αναφέρεις και κάποιες πληροφορίες για σένα. π.χ. Με τι παπούτσι τρέχεις, τύπο βαδίσματος, πείρα τρεξίματος, πόση ώρα τρέχεις, βάρος κ.λ.π.

Replied on: 10/04/2012 17:04:22
Εχτές μάτιασα τα Nike free run 2.0 στο εμπορικό.

Reply author: xipolitakos
Replied on: 10/04/2012 17:12:51
quote:
Originally posted by trexantiris

[quote

Θα προτιμούσα τα Brooks Pure Flow, που ενώ βοηθάνε στην υιοθέτηση πατήματος forefoot, επιτρέπουν και το τρέξιμο με - ήπιο - κτύπημα πτέρνας σε μια λογική απόσταση. Οπότε μέσα στην ίδια προπόνηση μπορείς να κάνεις μια - μικρή - απόσταση σε forefoot και μετά να το γυρίσεις σε πτέρνα...και μάλιστα ήπια. Γενικά τα θεωρώ ως ένα καλό προπονητικό εργαλείο για την "άμβλυνση"-απόριψη, του έντονου κτυπήματος πτέρνας.

quote:
Originally posted by kostask13

Εγώ, θα σου πρότεινα αργότερα να δεις παπούτσια με ακόμα μικρότερο heel to toe drop, όπως είναι αυτά της σειρά Pure της Brooks (5mm heel to toe drop) ή κάποιο Saucony όπως το Kinvara (με 4mm) για να γίνει όσο πιο ομαλά γίνεται η μετάβαση στο τρόπο τρεξίματος. Ελπίζω να μην με παρεξηγήσειs trexantiri...

Μα Κώστα το ίδιο ακριβώς είπε ο Trexantiris!

Replied on: 10/04/2012 17:15:11
quote:

============================

Τέλος, καλό θα ήταν να μας αναφέρεις και κάποιες πληροφορίες για σένα. π.χ. Με τι παπούτσι τρέχεις, τύπο βαδίσματος, πείρα τρεξίματος, πόση ώρα τρέχεις, βάρος κ.λ.π.

...μην ανυσηχείς!
...εγώ πάντως είμαι υπέρμαχος της "βίαιας" μεθόδου διδασκαλίας. Αφήνω το δρομέα με τις κάλτσες του, λίγο πάτημα στα μετατάρσια, λίγο στην πτέρνα (άουτς, για να καταλάβει τι θα πει πραγματικά το heel strike) και στη συνέχεια τα υπόλοιπα. Τι μου λες τώρα για ομαλή μετάβαση από τα 12mm drop των χοντροπάπουτσων στα 8mm και μετά στα 4mm των πιο λεπτόσολων...τσακ-μπαμ! Μια και έξω, από τα 12mm drop στα 0mm drop (ξυπόλητος)...γιατί ο χρόνος είναι...χρήμα!!!

Replied on: 10/04/2012 23:44:19
quote:
Originally posted by giorgosdelta

Εχτές μάτιασα τα Nike free run 2.0 στο εμπορικό.

Και γω σκέφτομαι μήπως ''τσιμπήσω'' το εν λόγω παπούτσι για να το χρησιμοποιώ για καθημερινή χρήση (περπάτημα, βόλτα) για να δυναμώσουν τα πέλματα μου...τι λέτε; Εχει βάση η σκέψη μου;

Replied on: 10/04/2012 23:48:04
quote:
Originally posted by xipolitakos

quote:

[quote

quote:

Μα Κώστα το ίδιο ακριβώς είπε ο Trexantiris!

Δεν νομίζω να είπαμε ακριβώς το ίδιο...
Εγώ πρότεινα μια πιο ομαλή μετάβαση χρησιμοποιώντας αρχικά ένα παπούτσι με 8mm heel to toe drop και στη συνέχεια ένα με 5mm ή 4mm heel to toe drop.
O φίλος trexantiris πρότεινε πιο γρήγορη λύση με χρησιμοποίηση 5mm heel to toe drop.

Replied on: 10/04/2012 23:51:39
Εγώ τα φοράω μόνο στο gym πλέον. Να τρέξω δεν κατάφερα λόγω της μεγάλης πλευρικής ευκαμψίας τους.
Ούτε γίνεται να αλλάζεις παπούτσια στο τέλος της προπόνησης, απλά για να κάνεις ενδυνάμωση.
Εν τούτοις, έχει βάση η σκέψη σου...

Replied on: 10/04/2012 23:58:31
quote:

Εγώ τα φοράω μόνο στο gym πλέον. Να τρέξω δεν κατάφερα λόγω της μεγάλης πλευρικής ευκαμψίας τους.
Ούτε γίνεται να αλλάζεις παπούτσια στο τέλος της προπόνησης, απλά για να κάνεις ενδυνάμωση.
Εν τούτοις, έχει βάση η σκέψη σου...

Eυχαριστώ για την απάντηση σου και για την προθυμία που δείχνεις για να απαντήσεις και να βοηθήσεις...

Replied on: 11/04/2012 00:01:47
quote:

Eυχαριστώ για την απάντηση σου και για την προθυμία που δείχνεις για να απαντήσεις και να βοηθήσεις...

Έτσι έκαναν κι οι άλλοι σε εμένα όταν πρωτομπήκα στο φόρουμ...

Replied on: 11/04/2012 00:03:31
quote:

quote:

...μην ανυσηχείς!
...εγώ πάντως είμαι υπέρμαχος της "βίαιας" μεθόδου διδασκαλίας. Αφήνω το δρομέα με τις κάλτσες του, λίγο πάτημα στα μετατάρσια, λίγο στην πτέρνα (άουτς, για να καταλάβει τι θα πει πραγματικά το heel strike) και στη συνέχεια τα υπόλοιπα. Τι μου λες τώρα για ομαλή μετάβαση από τα 12mm drop των χοντροπάπουτσων στα 8mm και μετά στα 4mm των πιο λεπτόσολων...τσακ-μπαμ! Μια και έξω, από τα 12mm drop στα 0mm drop (ξυπόλητος)...γιατί ο χρόνος είναι...χρήμα!!!

Εγώ πρότεινα κάτι πιο ομαλό καθώς αν δεν το έχετε καταλάβει είμαι ''φοβιτσιάρης'' όσον αναφορά τα πόδια μου...Γι'αυτό άλλωστε παρήγγειλα το Cortana της Saucony για μετατάρσιο τρέξιμο και όχι τα Kinvara ή κάποιο από τα Pure. Προσπαθώ να προοδεύω αργά αλλά σταθερά στο άθλημα, καθώς είμαι καινούργιος στο χώρο...

Replied on: 11/04/2012 01:11:35
quote:

quote:

...μην ανυσηχείς!

Μανώλη και Κώστα σας ευχαριστω για τις συμβουλές.
έτσι ήθελα κι εγώ να το κάνω Μανώλη, αλλά έχω στο πρόγραμμα μαραθωνίους τους επόμενους μήνες που θέλω να τους τρέξω. Δηλαδή θέλω να κάνω τη μετάβαση χωρίς να αλλάξω και το καλεντάρι μου...

Replied on: 12/04/2012 18:32:20
quote:

Προσωπικά δεν επιλέγω μέγεθος παπουτσιού σύμφωνα με το ευρωπαϊκό σύστημα αλλά το γιαπωνέζικο που μετράει σε εκατοστά. Και αυτό γιατί η κάθε εταιρεία έχει διαφορετική άποψη πχ για το 47 που μπορεί να είναι uk 11 ή uk 11 1/2.
Παρατηρήστε στο πίνακα τις διαφορές:

Βέβαια ο καλύτερος τρόπος είναι να τα δοκιμάσετε και εφόσον τρέχετε 1 νούμερο μεγαλύτερο.

εκανα την μετρηση και ειναι 29cm.στα ναικ αυτο ειναι 45.οταν δοκιμασα απογευμα τα παπουτσια ειχαν αποσταση μπροστα στο μεγαλο δαχτυλο εναν αντιχειρα στο 45.5 ενω στο 45 μισο.και στα δυο ηταν ανετα μπροστα.στο 45 στα πλαγια ειναι ακριβως, με περισοτερο σφιχτη φορμα, ενω στο 45.5 πιο ανετη.στην δοκιμη στο 45.5 δεν πηγαινε μπρος-πισω αλλα ειναι κανουρια.οταν τα φορεσω για περπατημα θα ανοιξουν?υπαρχει θεμα να πανε μπρος-πισω?στα 45 μπορει να μου προκαλεσει στα πλαγια καθοτιν ολιγο πλατυποδια καποιο θεμα?τα 2150 ασικς τα ειχα σε 45.ανοιξαν πλαγια στο μικρο δαχτυλακι.δεν ξερω μηπως επαιξε αυτο ρολο.
τελικα τι υπαρχει σαν κανονας στους δρομεις οταν διαλεγουν παπουτσια? μισο νουμερο μεγαλυτερο μπροστα στην μυτη η' ενα νουμερο?
υποψιν τα θελω για περπατημα.ευχαριστω.

Reply author: GLOU GLOU
Replied on: 17/04/2012 19:32:31
http://www.startfitness.co.uk/product.asp?strParents=&CAT_ID=&P_ID=41566&strPageHistory=search&numSearchStartRecord=31
πάντως, αγόρασα αυτά τα παπούτσια για 35 ε και είμαι πάαααρα πολύ ικανοποιημένος. Μαλακά, άνετα και ελαφρια. Μόνο, όπως και με το GPS, δεν ξέρω πόσο αντέχουνε??

Replied on: 17/04/2012 22:29:11
Μανώλη (trexantiris)
μεταξύ του Nike Free Run και του Vibram FiveFingers Bekila ποιο προτείνεις;

Replied on: 17/04/2012 22:35:14
Να προτείνω φίλε εγώ τα φθηνότερα.

Replied on: 17/04/2012 23:19:31
πριν κάποιους μήνες, πήρα αυτά http://www.startfitness.co.uk/product.asp?strParents=4070,4071&CAT_ID=4073&P_ID=46883, ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΡΕΞΩ

Replied on: 17/04/2012 23:23:58
http://www.dwsports.com/nike-air-tyro-running-trainers.html

τα ξερει κανενας,τα εχει δοκιμασει? μου τραβηξαν την προσοχη γιατι λενε στο καταστημα (οπως φαινεται και στην φωτο)οτι εχουν μια μικρη στηριξη για ελαφρυ υπεπρηνισμο.εγω τα δοκιμασα και ηταν πολυ μαλακα αλλα για στηριξη δεν ξερω,λετε ναναι μουφα?

επισης δοκιμασα πρωτη φορα saucony wave 15.πολυ τελειος πατος και κρατημα.απιθανα παπουτσια.αλλα ειναι σαν τα new balance πολυ ανετα μπροστα και στενα για τα δικα μου ποδια απο την μεση και πισω.

Replied on: 17/04/2012 23:26:22
quote:
Originally posted by GLOU GLOU

πριν κάποιους μήνες, πήρα αυτά http://www.startfitness.co.uk/product.asp?strParents=4070,4071&CAT_ID=4073&P_ID=46883, ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΡΕΞΩ

Τι εννοείς Πάτρικ, δε σε βολέψανε;

Replied on: 17/04/2012 23:31:01
καθόλου, αν και δεν έχω δοκιμάσει ποτέ, νιώθω σαν να είχα κινέζικα παπούτσια, ξύλινα

Replied on: 18/04/2012 08:22:19
Ξύλινα;
Δεν μπορώ να τρέξω;
Βάλε πέταλα.................

Replied on: 18/04/2012 10:40:29
quote:

καθόλου, αν και δεν έχω δοκιμάσει ποτέ, νιώθω σαν να είχα κινέζικα παπούτσια, ξύλινα

2 τέτοια ζεύγη,τα έλιωσα, το 3ο μου έλιωσε το πόδι και είναι στην αναμονή. Το 4ο και λίγο μεγαλύτερο για περπάτημα μέχρι τώρα. Έχω πραγματική δυσκολία στην επιλογή παπουτσιών.

Replied on: 18/04/2012 12:12:44
quote:
Originally posted by giorgosdelta

quote:

2 τέτοια ζεύγη,τα έλιωσα, το 3ο μου έλιωσε το πόδι και είναι στην αναμονή. Το 4ο και λίγο μεγαλύτερο για περπάτημα μέχρι τώρα. Έχω πραγματική δυσκολία στην επιλογή παπουτσιών.

...για αυτό σου λέω: huaraches! το πολύ-πολύ να σε "προδώσουν" στα μισά της διαδρομής (!)...και τι έγινε; Πονάνε τα παληκάρια ωρέ; Πάντως η 4η έκδοση που θα φτιάξω θα είναι και πολύ...ντούρο!
Μου στοιχίζουν 7.2 ευρώ το ζευγάρι...δεν είναι και ακριβά ε?

Replied on: 18/04/2012 12:19:05
κάνε ένα πείραμα και δοκίμασε ένα από αυτήν την εταιρεία, λεφτά δεν δίνω πίσω όμως

http://www.startfitness.co.uk/search.asp?strAttributes=48&strAttributes=50&strAttributes=51&strAttributes=52&strAttributes=53&strKeywords=&SUP_ID=242&attrib48=Mens&attrib50=Footwear&attrib51=&numPriceMin=&numPriceMax=&btnSubmit=Search

Replied on: 18/04/2012 12:35:06
quote:

Μανώλη (trexantiris)
μεταξύ του Nike Free Run και του Vibram FiveFingers Bekila ποιο προτείνεις;

Μεταξύ αυτών των δύο θα πρότεινα τα Vibram FF Bikila. Από πλευράς κόστους δεν εκφράζω άποψη! Απλά για το σκοπό που τα θέλεις (εκμάθηση forefoot πατήματος), τα Vibram είναι έτη φωτός μπροστά, σε σχέση με τα Nike Free! Μάλιστα όσο αφορά την προσαρμογή, επειδή και τα Nike Free έχουν ιδιαίτερα εύκαμπτη σόλα (όπως βέβαια και τα Vibram), απαιτούν παρόμοιες προσαρμογές στο πέλμα όπως και στο τρέξιμο με τα Vibram. Σημεία που πρέπει να προσέξεις:
- Μη διανοηθείς να αγοράσεις Vibram χωρίς να τα έχεις δοκιμάσει!!! Ειδικά αυτό το κόλπο με τα ξεχωριστά δάκτυλα τα κάνει πιο "ζόρικα" στη σωστή εφαρμογή. Υπάρχει μια μικρή πιθανότητα μάλιστα, σε κάποιους δρομείς να μην ταιριάζουν καθόλου, λόγω ιδιομορφίας που μπορεί να έχουν στα δάκτυλά τους. Από την άλλη, η απομόνωση που προσφέρουν στα δάκτυλα, προστατεύει από επιπλοκές που προκαλούνται λόγω της τριβής των δακτύλων μεταξύ τους.
- 0mm drop, 0 cushioning, μέγιστη ελαστικότητα (για παπούτσι), πολύ καλύ διαπνοή: με αυτά τα χαρακτηριστικά τα Vibram θα σου "μάθουν" να τρέχεις forefoot…θες...δε θες...με τον "hardway" τρόπο! Προσπάθησε να τρέξεις φτερνάτα με αυτά...και θα σου πω εγώ μετά ποια τεχνική (forefoot ή heelstrike) είναι πιο αποτελεσματική απέναντι στους κραδασμούς!
- Όταν τα δοκιμάσεις προφανώς τα φοράς ΚΑΙ στα δύο πέλματα. Ο λόγος είναι ότι τα δάκτυλα σε κάθε πέλμα δεν είναι πάντα του ίδιου μήκους!
- Τα Vibram πρέπει γενικά να είναι μην είναι πολύ χαλαρά στο πόδι...όμως προτίμησε το νούμερο που στα πέλματά σου κάθεται άνετα, από το να πάρεις το μικρότερο νούμερο που μπορεί να είναι "ίσα-ίσα".
- Και βέβαια, όπως κάθε φορά τονίζω: επειδή έχεις και πλούσιο αγωνιστικό καλεντάρι, τα Vibram τα φοράς από λίγο κάθε φορά, ακόμη και αν αισθάνεσαι πολύ άνετα (και χωρίς πιασίματα) τις πρώτες μέρες. Οι προσαρμογές στο πέλμα είναι πιο δύσκολες/ύπουλες από ότι σε αχίλλειο/γάμπα.
- Γενικά το μυστικό στην προσαρμογή forefoot/μινιμαλιστικού παπουτσιού, είναι να κάνεις από λίγο κάθε μέρα. Και ΟΧΙ, να πλακώνεσαι μια φορά την εβδομάδα με σημαντική απόσταση και τις άλλες μέρες να κτυπάς "καρα-φτέρνα". Με τον δεύτερο τρόπο δε δίνεις τα αναγκαία περιθώρια στο σώμα σου να ενδυναμωθεί και να προσαρμοστεί στη νέα κατάσταση.

Reply author: SKOTEINOS
Replied on: 18/04/2012 12:43:35
Καλά,εσύ τώρα τι πετάγεσαι για να προτείνεις παπούτσια;
Πειράζεις τον κόσμο;

ΒΡΕΤΤΑΚΕΙΑ 2012-ΣΤΗΝ ΣΚΙΑ ΤΟΥ ΤΑΫΓΕΤΟΥ.ΚΡΟΚΕΕΣ ΛΑΚΩΝΙΑΣ 4/8/2012

Replied on: 18/04/2012 13:03:35
http://www.japangarden.co.uk/Geta-Gents-pr-1413.html

συγνώμη, Ιαπωνία. Με αυτά, το μαραθώνιο το τρέχεις σε 24 ώρες

Replied on: 19/04/2012 00:48:44
τα μινιμαλιστικά πρέπει να είναι 1 νούμερο μεγαλύτερα; ή παραπάνω;

Replied on: 19/04/2012 00:53:51
μανώλη τώρα διάβασα την απάντησή σου. σε ευχαριστώ για το χρόνο σου!
φοράω 44 στα χοντροπάπουτσα και προβληματίζομαι αν καταλήξω στα fivefingers τι νουμερο να παρω. 44 ή 45;
επίσης έλεγα να τα αγοράσω μέσω ιντερνετ, αλλα με εβαλες σε σκεψεις!
νασαι καλα πάντως!

Replied on: 19/04/2012 01:14:47
quote:

φοράω 44 στα χοντροπάπουτσα και προβληματίζομαι αν καταλήξω στα fivefingers τι νουμερο να παρω. 44 ή 45;
νασαι καλα πάντως!

Μάλλον 43! Αλλά θα τα δοκιμάσεις έτσι κι αλλιώς πριν αποφασίσεις, οπότε μην αγχώνεσαι.

Replied on: 19/04/2012 15:46:19
quote:

κάνε ένα πείραμα και δοκίμασε ένα από αυτήν την εταιρεία, λεφτά δεν δίνω πίσω όμως

http://www.startfitness.co.uk/search.asp?strAttributes=48&strAttributes=50&strAttributes=51&strAttributes=52&strAttributes=53&strKeywords=&SUP_ID=242&attrib48=Mens&attrib50=Footwear&attrib51=&numPriceMin=&numPriceMax=&btnSubmit=Search

...θα έπαιρνα το "Blade Foot Run"...δείχνει αρκούντως λεπτόσολο και μάλλον με...0mm drop!

Replied on: 19/04/2012 15:47:24
quote:

http://www.japangarden.co.uk/Geta-Gents-pr-1413.html

συγνώμη, Ιαπωνία. Με αυτά, το μαραθώνιο το τρέχεις σε 24 ώρες

...κομψά, άνετα, ευλύγιστα και πάνω από όλα...πανάλαφρα!

Replied on: 19/04/2012 15:48:48
quote:
Originally posted by SKOTEINOS

Καλά,εσύ τώρα τι πετάγεσαι για να προτείνεις παπούτσια;
Πειράζεις τον κόσμο;

ΒΡΕΤΤΑΚΕΙΑ 2012-ΣΤΗΝ ΣΚΙΑ ΤΟΥ ΤΑΫΓΕΤΟΥ.ΚΡΟΚΕΕΣ ΛΑΚΩΝΙΑΣ 4/8/2012

...και οι ανυπόδητοι έχουν ψυχ...εεε, φοράνε κάποιες φορές παπούτσια...τι νόμισες δηλαδή;

Replied on: 19/04/2012 15:51:00
quote:

νασαι καλα πάντως!

...ούτε για αστείο!!! Τουλάχιστον το πρώτο σου ζευγάρι Vibram πρέπει να το δοκιμάσεις σε κατάστημα! Οπότε δεν έχει και νόημα να σε συμβουλέψω για τα νούμερα...

Reply author: rowergr
Replied on: 22/04/2012 02:31:35
Χαιρετώ την παρέα...είμαι νέος δρομέας και ρπος το παρόν βολεύομαι με κάτι nike lunarglide που τα αγόρασα για αυθεντικά και κάθε μέρα που περνά και φθείρονται αποδεικνύονται κινέζικα!Τι παπούτσι θα μου προτείνατε;Κάνω αρκετά μεγάλες διαδρομές σε καθημερινή σχεδόν βάση(15-20χλμ)άρα θέλω να ναι της προκοπής
Και κάτι ακόμη.Σε μια προσπάθεια να αποφύγω την παραλία της θεσσαλονίκης δεδομένου του κόσμου και των ρύπων ψάχνω παπούτσι trail για πιο off-road διαδρομές(πχ:δοκίμασα τα inov8 roclite και x-talon και τα ένιωσα πολύ καλά στο πόδι μου-πρέπει να πάρω μεγαλύτερο νούμερο;)
Οποιαδήποτε βοήθεια θα ήταν πολύτιμη.Το νούμερο μου είναι 45.5-46

<font color="green">Θέση</font id="green"><font color="yellow">Αντίθεση</font id="yellow"><font color="blue">Σύνθεση</font id="blue">

Reply author: Cr.rath
Replied on: 23/04/2012 15:49:48
Παιδιά καλησπέρα ,είμαι καινούριο μέλος και θέλω τα φώτα σας γιατί είμαι κ ερασιτέχνης !!
Κάνω πολη διαδρομο πολλα χρόνια και μου αρέσουν τα σπριντ !!
Εχω προβλημα όμως με το τη παπουτσια χρειάζομαι για τον διαδρομο !!!
Σας παρακαλώ αν έχετε χρόνο δώστε μια συμβουλή

Ευχαριστώ

Reply author: Mastrolefteris
Replied on: 23/04/2012 16:44:01
@rowergr: Αν θες κάτι σαν on-off και όχι καθαρόαιμο βουνού, τότε να κοιτάξεις σε asics gel-fuji ή mizuno wave harrier.

@Cr.rath: Για διάδρομο μάλλον σε κάτι πιο ελαφρύ, σε κάτι προς το αγωνιστικό να κοιτάξεις.

http://www.mountainrunning.gr/

MountainRunner

Reply author: rowergr
Replied on: 24/04/2012 00:44:01
quote:
Originally posted by Mastrolefteris

@rowergr: Αν θες κάτι σαν on-off και όχι καθαρόαιμο βουνού, τότε να κοιτάξεις σε asics gel-fuji ή mizuno wave harrier.

@Cr.rath: Για διάδρομο μάλλον σε κάτι πιο ελαφρύ, σε κάτι προς το αγωνιστικό να κοιτάξεις.

http://www.mountainrunning.gr/

MountainRunner

Οκ να σαι καλά...Θα προσπαθήσω να τα βρω εδώ στη Θεσσαλονίκη.Προτιμώ τα "κοφτά"-μίνιμαλ από τα ημιμποτάκια των 350γραμμαρίων και εκεί θα κινηθώ.Το μόνο που με προβληματίζει είναι η αίσθηση από τις τάπες σε άσφαλτο και σκληρό χωματόδρομο αλλά εκεί παίζει ρόλο και το cushioning.Θα δούμε

ΘέσηΑντίθεσηΣύνθεση

Replied on: 24/04/2012 02:16:15
Δες asics fuji και salomon wings 2 σε κατι πιο σκληρο.. Φοριουνται ανετα και σε ασφαλτο και τα δυο,το πρωτο ειναι πιο μαλακο.

Reply author: neiR
Replied on: 26/04/2012 01:49:11
Διαβασα καπου μεσα στα topics πως οταν χρησιμοποιεις τους Ορθοπεδικους πατους το πελμα ουσιαστικα "τεμπελιαζει" ! Πως ειναι δυνατον να ισχυει κατι τετοιο , οταν για την λυση ενος συγκεκριμενου προβληματος οπως ειναι η περιοστιτιδα, η χαμηλη καμαρα στο πελμα και αλλα πολλα , ο ορθοπεδικος σε στελνει στην υποχρεωτικη χρηση αυτων?

Και παω και στο αλλο ενδεχομενο, πως η συγκεκριμενη φορμα ενος παπουτσιου πχ Motion Control μπορει να βοηθησει την ιδιαιτεροτητα του πελματος του καθενος, οταν η κατασκευη του καθε παπουτσιου εμπορικα και μονο προσπαθει να συμπεριλαβει ενα πληθος δρομεων !

Δεν μπορει η χρηση ορθοτικων πατων να βγαινει σχεδον αχρηστη ετσι ξαφνικα!

Replied on: 26/04/2012 15:38:23
quote:
Originally posted by neiR

Διαβασα καπου μεσα στα topics πως οταν χρησιμοποιεις τους Ορθοπεδικους πατους το πελμα ουσιαστικα "τεμπελιαζει" ! Πως ειναι δυνατον να ισχυει κατι τετοιο , οταν για την λυση ενος συγκεκριμενου προβληματος οπως ειναι η περιοστιτιδα, η χαμηλη καμαρα στο πελμα και αλλα πολλα , ο ορθοπεδικος σε στελνει στην υποχρεωτικη χρηση αυτων?

Και παω και στο αλλο ενδεχομενο, πως η συγκεκριμενη φορμα ενος παπουτσιου πχ Motion Control μπορει να βοηθησει την ιδιαιτεροτητα του πελματος του καθενος, οταν η κατασκευη του καθε παπουτσιου εμπορικα και μονο προσπαθει να συμπεριλαβει ενα πληθος δρομεων !

Δεν μπορει η χρηση ορθοτικων πατων να βγαινει σχεδον αχρηστη ετσι ξαφνικα!

...δηλώνω εξαρχής ότι δεν έχω χρησιμοποιήσει ορθωτικούς πάτους. Θα παραθέσω απλά κάποια στοιχεία (τροφή για προβληματισμό και μόνο, και βέβαια υποκειμενικής προσωπικής άποψης):
- Οι πάτοι βγαίνουν μέσα από τη διαδικασία στατικής ή δυναμικής πελματογράφησης. Σε κάθε περίπτωση όμως καθώς ο υποψήφιος αγοραστής περπατά...και όχι όταν τρέχει. Η βιο-κινητική τρεξίματος είναι εκ βάθρων διαφορετική από αυτήν του περπατήματος.
- Οι πάτοι έχουν συγκεκριμένο χρόνο ζωής. Και η αντικατάστασή τους...κοστίζει αρκετά (έως πολλά, αν μιλάμε για δρομείς με πολλά χιλιόμετρα στο προπονητικό τους πλάνο).
- Πίσω από τους πάτους υπάρχει πλέον μια καλά εδραιωμένη βιομηχανία αλλά και κύκλος υπηρεσιών (φυσιοθεραπευτικά κέντρα κλπ).
- Το ανθρώπινο σώμα έχει μια εκπληκτική ικανότητα προσαρμογής σε αυτό που θα του δώσεις: οι μυς, τένοντες, σύνδεσμοι και το σκελετικό σύστημα, προσαρμόζονται συνεχώς για να αντιμετωπίσουν διαφορετικές καταστάσεις. Κατά την ίδια έννοια το σώμα του δρομέα (όχι μόνο το πόδι, αλλά όλο το σώμα) μπορεί να προσαρμοστεί στη νέα κατάσταση που θα δημιουργήσει ο πάτος. Όταν ο πάτος αφαιρεθεί, τότε το σώμα καλείται να αναπροσαρμοστεί σε μια νέα κατάσταση, που ενδέχεται να φανεί "άβολη" στο χρήστη των πάτων (έχει "εθιστεί" πάνω σε αυτούς;).
- Αν κάποιος σπάσει το πόδι του, τότε οι πατερίτσες θα τον βοηθήσουν να συνεχίσει να περπατά (κουτσά-στραβά), για όσο διάστημα έχει το πόδι στο γύψο. Μετά την αφαίρεση του γύψου όμως, οι πατερίτσες "μπαίνουν στο ντουλάπι", έτσι ώστε το σώμα να προσαρμοστεί στη νέα κατάσταση...(έχω προσωπική εμπειρία). Η πιθανότητα - για κάποιες περιπτώσεις - οι ορθοτικοί πάτοι να αποτελούν "δεκανίκια" που θα πρέπει να αφαιρούνται κάποια στιγμή, ας μην αποκλειστεί τόσο ανάλαφρα.
- Πλην εξαιρετικών περιπτώσεων ορθοπεδικών προβλημάτων, παρατηρώ ότι πάτοι χρησιμοποιούνται κατά κόρον και για πιο "απλά" θέματα. Όπως για παράδειγμα πλατυποδία ή ανισοσκελία (έστω και ελαφριάς μορφής), και μάλιστα για τέτοια θέματα που "απασχολούν" ένα καλό ποσοστό του ανθρώπινου πλυθησμού. Και αυτό με κάνει να προβληματιστώ για το κατά πόσο το σώμα μας είναι τελικά "ανίκανο" να ανταπεξέλθει μόνο του σε τέτοιες "δυσκολίες".

@neiR: το ίδιο το σώμα μας έχει εκπληκτικούς μηχανισμούς (μέγιστης αποτελεσματικότητας) για την αντιμετώπιση θεμάτων "περίεργης" βιο-κινητικής (βλέπε π.χ. πρηνισμός), οπότε το ίδιο το σώμα/πόδι/πέλμα του κάθε δρομέα είναι δυνητικά σε θέση να ανταπεξέλθει και σε πολύ δύσκολες καταστάσεις, χωρίς τη χρήση κανενός βοηθήματος.
Σύμφωνα με τους εξελεγκτικούς βιολόγους, περπατάμε - ως δίποδα όντα - στην επιφάνεια αυτού του πλανήτη για τουλάχιστον 4 εκατομμύρια χρόνια, από τα οποία τα 2 εκατομύρια χρόνια με ικανότητα αποτελεσματικού τρεξίματος. Θα σου φανεί περίεργο, αλλά ίσως είμαστε το κορυφαίο πλάσμα ανάμεσα σε όλο το υπόλοιπο ζωϊκό βασίλειο, στο τρέξιμο υπεραποστάσεων! Τα ίδια τα άλογα τα έχουμε για...πρωϊνό!! Και όλα αυτά, εκατομμύρια χρόνια πριν χρησιμοποιηθεί οποιαδήποτε μορφή υποδήματος...και προφανώς ορθοτικών πάτων.
Και στην παρατήρηση: "μα επίσης δεν πετάμε, αλλά το αεροπλάνο μας δίνει αυτή τη δυνατότητα, οπότε και οι ορθοτικοί πάτοι μας δίνουν τη δυνατότητα να αντιμετωπίζουμε καταστάσεις που δε θα μπορούσαμε αλλιώς", να υπενθυμίσω ότι δεν έχουμε εξελικτικά προσαρμοστεί στο να πετάμε, αλλά στο να τρέχουμε και να περπατάμε πάνω στο έδαφος. Και αυτό το κάνουμε εξαιρετικά καλά πάνω στα δύο πόδια μας...

Reply author: REMALI
Replied on: 04/05/2012 11:50:48
Φίλε trexantiri καλημέρα.Είμαι φίλος του αδελφού σου και γνωριστήκαμε στην Θεσ/νίκη στο pasta party.Είμαι από τους αθλητές που έχεις προβληματίσει με την άποψή σου για τα παπούτσια...αλλά ήθελα να σε ρωτήσω για ένα άλλο θέμα για το οποίο ο Στάθης μου είπε να απευθυνθώ σε σένα.Ποιά η γνώμη σου για το marathon stic;Aξίζει να το πάρω;
Ευχαριστώ προκαταβολικά

κάθε τραυματισμός με βγάζει πιο ώριμο και πιο δυνατό.

Replied on: 04/05/2012 12:05:10
quote:
Originally posted by REMALI

Φίλε trexantiri καλημέρα.Είμαι φίλος του αδελφού σου και γνωριστήκαμε στην Θεσ/νίκη στο pasta party.Είμαι από τους αθλητές που έχεις προβληματίσει με την άποψή σου για τα παπούτσια...αλλά ήθελα να σε ρωτήσω για ένα άλλο θέμα για το οποίο ο Στάθης μου είπε να απευθυνθώ σε σένα.Ποιά η γνώμη σου για το marathon stic;Aξίζει να το πάρω;
Ευχαριστώ προκαταβολικά

Η μεγαλύτερη ανακάλυψη μετά τον τροχό...

Replied on: 04/05/2012 13:47:39
quote:
Originally posted by REMALI

Ευχαριστώ προκαταβολικά

…o echetlos το έθεσε ωραία! 'Η όπως είχαν σχολιάσει στο παρελθόν και άλλοι συντρέχτες "ο δρομέας χρειάζεται τα παπούτσια του και το...stick του μόνο!".

Το χρησιμοποιώ συχνά και ειδικά μετά από προπόνηση διαρκείας (όπου στο τέλος της δεν κάνω πλέον καθόλου διατάσεις). Βοηθάει ιδιαίτερα στην αποκατάσταση των μυών, ενώ με έχει βοηθήσει και σε αποκατάσταση "ταλαιπωρημένων" τενόντων. Είναι ο μικρός-ελαφρύς-οικονομικός-προσωπικός σου μασέρ, με καλά αποτελέσματα και μεγάλη ανθεκτικότητα (απλή-στιβαρή κατασκευή που αντέχει πολύ).

Να δώσω ένα απτό παράδειγμα: μετά τον τερματισμό του Μαραθωνίου στη Θεσσαλονίκη (όπου ούτε λόγος να κάνω διατάσεις μετά), με το που πήγα στο ξενοδοχείο αφιέρωσα λίγο χρόνο να "καλμάρω" τους μυς των ποδιών με το stick. Μετά ήμουν άλλος άνθρωπος, και μάλιστα το stick σου "δείχνει" και ποιες μυϊκές ομάδες είναι πιο πολύ ταλαιπωρημένες, οπότε αφιερώνεις περισότερο χρόνο μασάζ σε αυτές. Διατάσεις έκανα στο τέλος της ημέρας.

Reply author: REMALI
Replied on: 04/05/2012 14:51:27
ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΔΥΟ.ΜΠΑΙΝΩ ΝΑ ΤΟ ΠΑΡΑΓΓΕΙΛΩ.ΕΚΤΟΣ ΑΥΤΟΥ ΣΑΣ ΕΧΩ Κ ΕΝΑ ΔΩΡΑΚΙ
http://www.youtube.com/watch?v=Qfvixq6ZzUo

Reply author: neiR
Replied on: 05/05/2012 00:44:53
quote:

...δηλώνω εξαρχής ότι δεν έχω χρησιμοποιήσει ορθωτικούς πάτους. Θα παραθέσω απλά κάποια στοιχεία (τροφή για προβληματισμό και μόνο, και βέβαια υποκειμενικής προσωπικής άποψης):
- Οι πάτοι βγαίνουν μέσα από τη διαδικασία στατικής ή δυναμικής πελματογράφησης. Σε κάθε περίπτωση όμως καθώς ο υποψήφιος αγοραστής περπατά...και όχι όταν τρέχει. Η βιο-κινητική τρεξίματος είναι εκ βάθρων διαφορετική από αυτήν του περπατήματος.
- Οι πάτοι έχουν συγκεκριμένο χρόνο ζωής. Και η αντικατάστασή τους...κοστίζει αρκετά (έως πολλά, αν μιλάμε για δρομείς με πολλά χιλιόμετρα στο προπονητικό τους πλάνο).
- Πίσω από τους πάτους υπάρχει πλέον μια καλά εδραιωμένη βιομηχανία αλλά και κύκλος υπηρεσιών (φυσιοθεραπευτικά κέντρα κλπ).
- Το ανθρώπινο σώμα έχει μια εκπληκτική ικανότητα προσαρμογής σε αυτό που θα του δώσεις: οι μυς, τένοντες, σύνδεσμοι και το σκελετικό σύστημα, προσαρμόζονται συνεχώς για να αντιμετωπίσουν διαφορετικές καταστάσεις. Κατά την ίδια έννοια το σώμα του δρομέα (όχι μόνο το πόδι, αλλά όλο το σώμα) μπορεί να προσαρμοστεί στη νέα κατάσταση που θα δημιουργήσει ο πάτος. Όταν ο πάτος αφαιρεθεί, τότε το σώμα καλείται να αναπροσαρμοστεί σε μια νέα κατάσταση, που ενδέχεται να φανεί "άβολη" στο χρήστη των πάτων (έχει "εθιστεί" πάνω σε αυτούς;).
- Αν κάποιος σπάσει το πόδι του, τότε οι πατερίτσες θα τον βοηθήσουν να συνεχίσει να περπατά (κουτσά-στραβά), για όσο διάστημα έχει το πόδι στο γύψο. Μετά την αφαίρεση του γύψου όμως, οι πατερίτσες "μπαίνουν στο ντουλάπι", έτσι ώστε το σώμα να προσαρμοστεί στη νέα κατάσταση...(έχω προσωπική εμπειρία). Η πιθανότητα - για κάποιες περιπτώσεις - οι ορθοτικοί πάτοι να αποτελούν "δεκανίκια" που θα πρέπει να αφαιρούνται κάποια στιγμή, ας μην αποκλειστεί τόσο ανάλαφρα.
- Πλην εξαιρετικών περιπτώσεων ορθοπεδικών προβλημάτων, παρατηρώ ότι πάτοι χρησιμοποιούνται κατά κόρον και για πιο "απλά" θέματα. Όπως για παράδειγμα πλατυποδία ή ανισοσκελία (έστω και ελαφριάς μορφής), και μάλιστα για τέτοια θέματα που "απασχολούν" ένα καλό ποσοστό του ανθρώπινου πλυθησμού. Και αυτό με κάνει να προβληματιστώ για το κατά πόσο το σώμα μας είναι τελικά "ανίκανο" να ανταπεξέλθει μόνο του σε τέτοιες "δυσκολίες".

@neiR: το ίδιο το σώμα μας έχει εκπληκτικούς μηχανισμούς (μέγιστης αποτελεσματικότητας) για την αντιμετώπιση θεμάτων "περίεργης" βιο-κινητικής (βλέπε π.χ. πρηνισμός), οπότε το ίδιο το σώμα/πόδι/πέλμα του κάθε δρομέα είναι δυνητικά σε θέση να ανταπεξέλθει και σε πολύ δύσκολες καταστάσεις, χωρίς τη χρήση κανενός βοηθήματος.
Σύμφωνα με τους εξελεγκτικούς βιολόγους, περπατάμε - ως δίποδα όντα - στην επιφάνεια αυτού του πλανήτη για τουλάχιστον 4 εκατομμύρια χρόνια, από τα οποία τα 2 εκατομύρια χρόνια με ικανότητα αποτελεσματικού τρεξίματος. Θα σου φανεί περίεργο, αλλά ίσως είμαστε το κορυφαίο πλάσμα ανάμεσα σε όλο το υπόλοιπο ζωϊκό βασίλειο, στο τρέξιμο υπεραποστάσεων! Τα ίδια τα άλογα τα έχουμε για...πρωϊνό!! Και όλα αυτά, εκατομμύρια χρόνια πριν χρησιμοποιηθεί οποιαδήποτε μορφή υποδήματος...και προφανώς ορθοτικών πάτων.
Και στην παρατήρηση: "μα επίσης δεν πετάμε, αλλά το αεροπλάνο μας δίνει αυτή τη δυνατότητα, οπότε και οι ορθοτικοί πάτοι μας δίνουν τη δυνατότητα να αντιμετωπίζουμε καταστάσεις που δε θα μπορούσαμε αλλιώς", να υπενθυμίσω ότι δεν έχουμε εξελικτικά προσαρμοστεί στο να πετάμε, αλλά στο να τρέχουμε και να περπατάμε πάνω στο έδαφος. Και αυτό το κάνουμε εξαιρετικά καλά πάνω στα δύο πόδια μας...

Φίλε trexantiris πραγματικά συμφωνώ απόλυτα σε όλα όσα έγραψες προηγουμένως.
Δεν μπορώ όμως να μην διαφωνήσω σχετικά με το αν το σώμα είναι τελικά ικανό να ανταπεξέλθει συγκεκριμένες καταστάσεις!

Ένας άνθρωπος γεννιέται με τα ιδιόμορφα μυοσκελετικα χαρακτηριστικά του, τα όποια άλλοτε είναι θετικά ως προς την άθληση και άλλοτε αρνητικά. Όπως και ο ίδιος φαντάζεσαι, άλλο να έχεις γόνατα φτιαγμένα από ατσάλι και άλλο να έχεις πχ. χονδροπαθεια επιγονατίδας ή οτιδήποτε άλλο.
Έτσι λοιπόν και χωρίς να διαφωνήσω ούτε σε μια λέξη σχετικά με την εξελικτική πορεία των ποδιών και του τρεξίματος που ανέπτυξες βάσει Δαρβίνου, σίγουρα βελτιωνόμαστε, όμως σε καμία περίπτωση κάποιος που απλά τρέχει και πεθαίνει στον πόνο χωρίς τους πάτους, δεν σημαίνει ότι τους βγάζει και περιμένει ποτέ θα προσαρμοστεί το πόδι του και αν, ή και μέχρι να του προκύψει τραυματισμός!

Και για να εξηγούμαι και εγω για να μην παρεξηγούμαι που λένε …
Σε καμία περίπτωση δεν είμαι υπέρμαχος των πάτων! Ομως τους χρησιμοποιω καιρο και βοηθησαν στο να προσπεραστουν πονοι που επεμεναν, αλλα πλεον εχω προχωρησει παραπερα και περιμενω να δω πως θα παει τωρα που ξεκινησα χωρις αυτους!
Σημειωτεον υπαρχει και μια τεραστια μαζα ορθοπεδικων (εδω βεβαια καλα τα ειπες) αλλα και προπονητων (αυτοι αποτελουν και τον αντιλογο) που σχεδον απαιτουν να μην τους αφαιρεσεις! Άλλωστε ίσως είναι η πιο σοφή προπονητική κουβέντα που έχω ακούσει εδώ και καιρό πως οι πάτοι δεν είναι δεκανίκια και πρέπει καμία στιγμή να αφαιρούνται!

Οὐκ ἐν τῷ πολλῷ τὸ εὖ... ἀλλ᾿ ἐν τῷ εὖ τὸ πολύ!

RunningNews.gr Forum : http://forum.runningnews.gr/

© RunningNews.gr

Close Window