Print Page | Close Window

Ένα πρόβλημα υγείας στο πόδι που με βασανίζει....

Printed from: RunningNews.gr Forum
Topic URL: http://forum.runningnews.gr/topic.asp?TOPIC_ID=519
Printed on: 20/12/2014

Topic:

Topic author: spyros1976
Subject: Ένα πρόβλημα υγείας στο πόδι που με βασανίζει....
Posted on: 03/08/2006 11:22:05
Καλησπέρα. Έχω να τρέξω από τα τέλη Φλεβάρη και δεν αντέχω άλλο! Δυστυχώς πληρώνω ακριβά την εγκληματική αμέλεια που επέδειξα στο πρόβλημα που θα σας περιγράψω. Έτρεχα στο Τροκαντερό στο Π. Φάληρο περίπου για 1 ώρα χωρίς την κατάλληλη προθέρμανση. Τα τελευταία 5 λεπτά προσπαθούσα να αυξήσω αρκετά τον ρυθμό μου και σε συνδυασμό με την ανωμαλία του εδάφους άρχισα να νιώθω ενοχλήσεις ειδικά όταν σήκωνα το πόδι μου για να βγάλω ψηλά παπούτσια (μποτάκια). Ο πόνος εντοπιζόταν στο γόνατο, ακριβώς πίσω από το γόνατο και στην γάμπα.Η κατάστασή μου άρχισε να επιδεινώνεται με αποτέλεσμα κάποια μέρα να μην μπορώ πλέον να τρέξω από τις ενοχλήσεις. Πήγα σε νοσοκομείο, μου είπαν να βάζω πάγο και μου έδωσαν αντιφλεγμονώδη χάπια, χωρίς να δω σημαντική βελτίωση. Να επισημάνω οτι εκείνο το διάστημα έπιασα δουλειά ως courrier πράγμα το οποίο πιστεύω οτι επέτεινε την ήδη άσχημη κατάσταση του ποδιού μου. Τελικά πήγα σε ιδιώτη γιατρό και έκανα μαγνητική, ξανά αντιγλεγμονώδη χάπια και ασήσεις για τετρακέφαλους (σηκώνω το πόδι 45 μοίρες με βαράκια,ξαπλωμένος, για να δυναμώσει) Οι ενοχλήσεις που ένιωθα στο γόνατο δεν υπάρχουν πλεόν, αλλά αυτές στο πίσω μέρος του γονάτου και στην γάμπα εξακολουθούν να υπάρχουν αν και με μικρότερη ένταση. Πήγα σε έναν ακόμα ιδιώτη ο οποίος μου πρότεινα αντιφλεγμονώδεις ενέσεις. Μάλλον για εκεί με βλέπω γιατί δεν αντέχω άλλο χωρίς τρέξιμο.Οι γνωματεύσεις που μου έδωσαν όσοι πήγα ήταν χονδροπάθεια-τενοντίτιδα. Έχει συμβεί σε κάποιον από εσάς κάτι παρόμοιο και αν ναι πως το αντιμετωπίσατε;

Replies:

Reply author: Fever
Replied on: 03/08/2006 11:25:55
ε, τα γνωστα με κρυα και ζεστα, ενδυναμωση και διατατικοτητα, και κανα Movatek. Καποιοι με μεγαλυτερα προβληματα δοκιμασαν οζονοθεραπεια, επιτυχως

"Superman is Clark Kent.."

Reply author: spyros1976
Replied on: 03/08/2006 11:53:48
Μπορείς να δώσεις περισσότερες πληροφορίες για αυτά που γράφεις; Ευχαριστώ.

Reply author: Fever
Replied on: 03/08/2006 16:41:11
πληροφοριες σε τι θες ακριβως? Δες www.ozonotherapy.gr η κατι τετοιο στο google, χαπια προτεινω Movatek η Wobenzym (αν τα βρεις Ελλαδα)

"Superman is Clark Kent.."

Reply author: Veteran84
Replied on: 04/08/2006 00:40:39
Φιλε συναθλητη Σπυρο,απ'οτι γνωριζω το ιδιο προβλημα με σενα(χονδροπαθεια,αν τελικα αυτο ειναι το προβλημα σου),ειχε και
ο φιλος μας ο Κωστας ο Πεντεσπιτης.Για περισσοτερα,τα ξαναλεμε.Γιωργος

Reply author: gmf
Replied on: 04/08/2006 05:18:04
quote:
Originally posted by Veteran84

Φιλε συναθλητη Σπυρο,απ'οτι γνωριζω το ιδιο προβλημα με σενα(χονδροπαθεια,αν τελικα αυτο ειναι το προβλημα σου),ειχε και
ο φιλος μας ο Κωστας ο Πεντεσπιτης.Για περισσοτερα,τα ξαναλεμε.Γιωργος

Φίλε Γιώργο πρίν από καιρό σου είχα προτείνει να πας κάπου πήγες η όχι ? πιστεύω ότι και να μήν μπορεί να σου δώσει λύση ο ίδιος Σίγουρα θα σου πεί που να πας (γιατί γιατρός η φυσιοθεραπευτής που δεν έχει "βρέξει σορτσάκι" κάνει για όλους τους υπόλοιπους αλλά μάλλον οχι για αθλητές .

" ΤΟ ΛΑΚΩΝΙΖΕΙΝ ΕΣΤΙΝ ΦΙΛΟΣΟΦΕΙΝ "

Reply author: Spirost
Replied on: 04/08/2006 11:52:17
Σπύρο το καινούργιο περιοδικό runner έχει ένα θέμα για τα γόνατα και κάποιο πρόβλημα με χόνδρους και την επιγονατίδα. Δεν το έχω διαβάσει ακόμα μόλις το πήρα, καλό είναι να ρίξεις μια ματιά μα το καλύτερο είναι μια σοβαρή ιατρική έξέταση.

Σπύρος

Reply author: kkoum
Replied on: 04/08/2006 12:53:51
MΠΟΡΕΙΣ ΜΑ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΗΣΕΙΣ ΜΕ ΤΟΝ ΟΡΘΟΠΕΔΙΚΟ ΧΡΟΝΗ ΔΡΟΥΓΙΑ ΣΤΟ ΤΗΛΕΦΩΝΟ ΙΑΤΡΕΙΟΥ 26510-75510 (ΙΩΑΝΝΙΝΑ). Ο ΧΡΟΝΗΣ ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΓΙΑΤΡΟΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΑΘΛΗΤΗΣ ΜΕ ΠΟΛΛΑ "ΒΡΕΓΜΕΝΑ ΣΟΡΤΣΑΚΙΑ" ΣΤΟ ΕΝΕΡΓΗΤΙΚΟ ΤΟΥ.

"It's not the will to win, but the will to prepare to win that makes the difference."

Replied on: 04/08/2006 17:30:46
Ποιόν Μήτσου; Αυτόν του Παναθηναικού;

Replied on: 04/08/2006 19:47:53
Σίγουρα αυτόν .......είναι ό καλύτερος στα γόνατα...

Σπύρος

Reply author: Speedy
Replied on: 04/08/2006 22:26:15
Ο Ολιζαντέμπε θα το ξέρει καλύτερα αυτό

- - - - -
Οτι δε σε σκοτώνει σε κάνει πιο δυνατό>>>Speedy

Replied on: 05/08/2006 09:49:11
Ξέρετε που έχει ιατρείο; Αν και υποθέτω οτι θα παίρνει αρκετά στην επίσκεψη.

Replied on: 05/08/2006 14:03:41
Κάπου στο Χαλάνδρι...αλλά καλύτερα πάρε τηλέφωνο για ραντεβού (το τηλέφωνο είναι λίγο πιο πάνω.. στο forum)

Σπύρος

Replied on: 05/08/2006 15:27:18
Το κινητό αυτό σίγουρα το γράφει και στο ιατρείο; Για να μην πάρω και φανώ αδιάκριτος; Κάποιο σταθερό του ιατρείου έχετε;

Replied on: 08/08/2006 14:22:11
Κάποια βοήθεια για το πού βρίσκεται το ιατρείο;

Reply author: VAGELARAS
Replied on: 09/08/2006 09:41:22
kane endinamosi tetrakefalou ,apoxi apo treksimo,meta siga siga treksimo se xoma isio dromo[oxi anifores katifores]kai ipomoni kai tha pas kala!! tha sou ixe perasi pio noris to gonato alla den katalaves apo tin arxi to provlima to zorises kai idou ta apotelesmata.kai exo ixa paromio provlima apo lathos proponisi[mono aniforokatifores se asfalto,vouno].mathe na akous to soma sou kai sigoura tha treksis ksana!!!oso gia xapia kai ozonotherapies min ta kanis.ksekourasi kai pago kai tha ksanatreksi!!!

Replied on: 09/08/2006 10:13:08
Πάγο για πόση ώρα έβαζες; Ποιές ασκήσεις έκανες για νεδυνάμωση τετρακέφαλου; Με το θέμα του πάγου με έχουν μπερδέψει πολύ. Άλλος γιατρός που έλεγε να βάζω και άλλος οτι δεν χρειάζεται. Έχω σταματήσει το τρέξιμο από τον Φλεβάρη. Μόνο κολύμπι (περίπου 90 λεπτά)και περπάτημα κάνω και αυτό μέχρι 30 λεπτά γιατί μετά αρχίζουν οι έντονες ενοχλήσεις.

Reply author: abat
Replied on: 09/08/2006 10:33:27
Ο πάγος λειτουργεί ως αναλγητικό φάρμακο. Είναι απαραίτητο να βάζεις τρεις με τέσσερις φορές την ημέρα από δεκαπέντε με είκοσι λεπτά. Προτίμησε τις παγοκύστες που πουλάνε στα φαρμακεία (3Μ) και φρόντισε να επισκεφτείς έναν καλό ορθοπαιδικό ή αθλίατρο που ειδικεύεται σε παθήσεις του γόνατου και για τον οποίο έχεις καλές συστάσεις. Συμβαίνει αρκετές φορές να έχεις και από μία διαφορετική γνωμάτευση από κάθε γιατρό.
Σε κάθε περίπτωση να απέχεις από τρέξιμο όσο διαρκούν οι ενοχλήσεις. Συνέχισε με το κολύμπι και δοκίμασε και ποδήλατο.
Περαστικά

Reply author: runner3
Replied on: 09/08/2006 14:33:52
Πάνω κάτω αυτά που σου είπαν τα παιδιά είναι σωστά!Το μόνο που πρέπει να ξέρετε όλοι είναι ότι ο πάγος δνε πρέπει να ξεπερνάει τα 10 λεπτά γιατί τότε έχει αντίθετα αποτελέσματα!8-10 λεπτά με παγοκύστες είναι ότι πρέπει!

Reply author: VAGELARAS
Replied on: 10/08/2006 11:40:23
akouse an epimeni to provlima toso kero xoris na kanis treksimo tote tha sou protina kamia magnitiki tomografia stin perioxi gia na dis ti ginete.oposdipote o xronos pou exis tis enoxlisis ine poli megalos!!!edo milame gia to poli enan me dio mines apoxi apo treksimo me veltiosi tou enoxlimatos!!!pigene opos ise se ena ATHLIATRO pou idikevete stous athlites!!!

Reply author: elton
Replied on: 10/08/2006 18:37:40
Σπυρακο αντιμετωπιζω ακριβως την ιδια κατασταση και εχω φρικαρει.Φαντασου οτι εγω εχω να τρεξω μονο 4 μερες και την πληρωνει η γυναικα μου...Παραλληλα με τα γονατα μου εχω προβλημα και με τις φτερνες μου.Οταν ξυπναω το πρωι ποναω και θελει λιγη ωρα για να συνελθουν.Παγος και ξεκουραση ειναι μια καλη λυση.Αν το προβλημα ειναι τενοντιτιδα πρεπει να μαθεις να ζεις με τον πονο και να τον αξιολογεις καταλληλα.Μην υπερεκτιμας και μη φοβασαι με το παραμικρο.Οσο για τους γιατρους συμφωνω οτι αν δεν εχουν βρεξει σορτσακι δεν θα σε καταλαβουν και θα σε αντιμετωπισουν σαν ενα ακομα πελατη.Αντε ξεκινα χαλαρα στην αρχη και οπως ειπε και ο βαγγελαρας ακου το σωμα σου...

Replied on: 26/08/2006 10:22:32
Φίλη μου που είχε πάει στον Μήτσου μου είπε οτι παίρνει 100€ την επίσκεψη. Μάλλον έχει πολλά έξοδα ο Παναθηναικός με την απόκτηση του Σαλπιγγίδη.

Reply author: ReverseR
Replied on: 26/08/2006 11:23:04
quote:
Originally posted by abat

Ο πάγος λειτουργεί ως αναλγητικό φάρμακο. Είναι απαραίτητο να βάζεις τρεις με τέσσερις φορές την ημέρα από δεκαπέντε με είκοσι λεπτά. Προτίμησε τις παγοκύστες που πουλάνε στα φαρμακεία (3Μ) και φρόντισε να επισκεφτείς έναν καλό ορθοπαιδικό ή αθλίατρο που ειδικεύεται σε παθήσεις του γόνατου και για τον οποίο έχεις καλές συστάσεις. Συμβαίνει αρκετές φορές να έχεις και από μία διαφορετική γνωμάτευση από κάθε γιατρό.
Σε κάθε περίπτωση να απέχεις από τρέξιμο όσο διαρκούν οι ενοχλήσεις. Συνέχισε με το κολύμπι και δοκίμασε και ποδήλατο.
Περαστικά

Ε?
Εγώ πάντα ήξερα οτι ο πάγος οτι είναι να κάνει το κάνει τις πρώτες ώρες του τραυματισμού. Μετά μάλλον επιβραδύνει την αναρρωση, και αντίθετα συνισταται χλιαρο-ζεστο νερό.

Είμαι λάθος?

Reply author: runningartist
Replied on: 17/12/2006 17:14:50
eixa pathi diastrema sto deksi podi to maio.to lathos moy itan oti se 5 meres ginotan o agonas sto Pertoyli ke enoite oti piga kai etreksa.arxika den ponoyse kai poli,aplos eitan prizmenos o astragalos,kai etsi sinexisa na trexo.siga siga xiroterebe i katastasi.kai se ena mina ebtasa se katastasi gia 50 metra na perno to leoforio.me ponoyse i fterna poli,i kamara,kai san na foroysa giro apo ton astragalo daxtilidi,kai me esbige me pono.otan arxisa na trexo to septempri,arxise na me ponai kai to alo podi,pelma gonato ke diafores enoxlisis.to daxtelidi giro apo ton astragalo na me sbigi den febgi.ixe kanis kati paromio,na moy pi pos to palepse.exo treksi se tris agones apo ton septempri.na stamatiso?

Reply author: antonis
Replied on: 19/12/2006 15:31:52
olos tyxaios antimetopizo to idio problima kai eimai sti diadikasia aneyresis katallilou athliatrou-orthopedikou.
an katalaba gia entos athinon ektos mitsou den kseroume kanenan allon? enas tsoukas dimitris (basket panathinaikos)leei se kanenan típota?

Reply author: stamatis
Replied on: 19/12/2006 16:13:06
Σίγουρα υπάρχουν πολλοί καλοί γιατροί, Αντώνη, εγώ έχω πάει (για άλλο πρόβλημα στο Γιάννη Λεβάκο, γιατρός της ΑΕΚ και παλιά της Εθνικής ενόργανης γυμναστικής. Αν θες στοιχεία του, να σου τα στείλω με mail. Ξέρω επίσης δύο πολύ καλούς φυσιοθεραπευτές (ο ένας δρομέας ο ίδιος και καταλαβαίνει πολύ καλά τα προβλήματα των δρομέων).

Reply author: antonis
Replied on: 19/12/2006 16:23:45
ennoeite pos ta thelo.
email:antonis_oikonomidis@yahoo.gr
se eyxaristo poly.

Replied on: 11/09/2007 22:01:51
Τελικά πήγα στον Αργύρη Μήτσου ο οποίος διέγνωσε κάκωση στην έσω και έξω γαστροκνήμια (αν τα γράφω σωστά). Μου πρότεινε φυσιοθεραπείες, να βάζω το πόδι μου σε καυτό νερό για 15 λεπτά και μετά να κάνω 2 εδών διατάσεις (μία με λυγισμένο το γόνατο του ενός ποδιού και να τεντώνω για 10 περίπου δευτερόλεπτα αυτό που έχει πρόβλημα και η δεύτερη να βάζω τα χέρια στον τοίχο και τα λυγίζω σταδιακά σπρώχνοντας μπροστά για να τεντώσει το πόδι) Γενικά μου είπε οτι αυτό που χρειάζεται ο μύς είναι να αποκτήσει ελαστικότητα. Μπορείτε να μου συστήσετε κάποιους φυσιοθεραπευτές που θεωρείτε αξιόλογους;

Reply author: rockonskin
Replied on: 15/10/2007 23:41:16
γεια σε ολους

μια ερωτηση σε οποιον ισως ξερει και θελει να απαντησει...
δεν εχω καμια ενοχληση ή πονο στα γονατα οταν τρεχω ή και μετα, απλα με παραξενευει και λιγο με ανησυχει το συνεχομενο τριξιμο που ακουω απο τη δεξια επιγονατιδα οταν λυγιζω το γονατο και το τεντωνω καθιστος (δε ξερω αν το περιγραφω καλα)...αυτο που θα θελα να ρωτησω απο καποιον με μεγαλυτερη εμπειρια ειναι αν ειναι αυτο σημαδι οτι κατι δεν παει καλα και ισως κανω κατι κακο στο χονδρο.
καμια συμβουλη κανενας? κατι επιγονατιδες οπως αυτες του βολει κανουν δουλεια??
ευχαριστω...

Reply author: maria
Replied on: 16/10/2007 15:14:15
rockonskin, το τρίξιμο ή κάποια κρακ που ακούγονται στο γόνατο μπορεί να προέρχονται από πολλούς λόγους. Μπορεί να τρίβεται πάνω στην επιγονατίδα χόνδρος ή αν έχεις τραυματίσει ποτέ το γόνατο να υπάρχει κάποια μικρή ρήξη μηνίσκου και τα κομμένα κομματάκια να δημιουργούν αυτά τα τριξίματα. Υπάρχουν πολλές αιτίες. Ο ειδικός θα σου πει ακριβώς το γιατί.

Πολλές φορές οι δρομείς μεγάλων αποστάσεων δεν θεωρούν απαραίτητο τη μυϊκή ενδυνάμωση του τετρακέφαλου με βάρη και αυτό είναι λάθος. Κι αυτό γιατί με το συνεχόμενο τρέξιμο, δεν γυμνάζεται η κάτω μοίρα του τετρακέφαλου (κοντά στο γόνατο) και ατροφεί. Μια απλή άσκηση είναι με το πόδι τεντωμένο στην εδραία θέση ανασηκώνω - κρατάω για κάποια δευτερόλεπτα και επαναλαμβάνω επαναλήψεις σε σετ. Άλλη καλή άσκηση είναι με λάστιχα ενδυνάμωσης με τον ίδιο τρόπο. Δένω κάπου το λάστιχο ή το περνάω στο άλλο πόδι. Μετά ανασηκώνω μπρος τα εμπρός το πόδι που θέλω να δουλέψω τεντωμένο και κάνω επαναλήψεις (το πέλμα τσαρούχι)

Όσο για τις επιγονατίδες του βόλεϊ είναι κατασκευασμένες για να προφυλάσσουν την επιγονατίδα κατά τις πτώσεις και δεν προσφέρουν καμιά σταθερότητα στην άρθρωση του γόνατου. Επίσης δεν πρέπει να της χρησιμοποιήσεις και για άλλο λόγο. Είναι σφιχτές πίσω από το γόνατο και στο συνεχόμενο τρέξιμο μπορεί να σου παρουσιάσουν πρόβλημα στους πίσω τένοντες.

Το καλύτερο απ' όλα είναι η ενδυνάμωση της άρθρωσης με την ενδυνάμωση των τετρακέφαλων.

Και τέλος όσοι υποφέρετε καιρό από ένα σύμπτωμα το καλύτερο που έχετε να κάνετε είναι να απευθυνθείτε σε ένα ειδικό ορθοπεδικό ακόμα και σε ένα πολύ καλό φυσικοθεραπευτή. Πολλά κοινά συμπτώματα προέρχονται από διαφορετικές αιτίες και χρειάζονται διαφορετική αντιμετώπιση.

Και για τους φίλους που πάσχουν από τενοντίτιδα να αναφέρω ότι η τενοντίτιδα δεν είναι χρόνια πάθηση και μην την αντιμετωπίζετε έτσι. Έχει αργή αποθεραπεία και θέλει αντιμετώπιση με φυσικοθεραπείες και όχι βιασύνη στο να μπείτε γρήγορα στο πρόγραμμα. Αν δεν την αντιμετωπίσετε έτσι, τότε ναι θα έχετε μια χρόνια τενοντίτιδα γιατί ποτέ δεν κάνατε κάτι να την θεραπεύσετε. Μια τενοντίτιδα στον αχίλλειο τένοντα με έκανε να υποφέρω σχεδόν ένα χρόνο. Μόνο όταν σταμάτησα την προπόνηση και έκανα σοβαρές και τακτικές φυσικοθεραπείες πέρασε και όχι τόσο εύκολα και γρήγορα.

"Οδοιπόρε, δεν υπάρχει δρόμος, το μονοπάτι σου το χαράζεις εσύ."

Reply author: Savvas
Replied on: 16/10/2007 15:27:04
Γεια σου ρε Μαρακι με τις αμεσες και εμπεριστατωμενες απαντησεις σου.
Για την πελματιαια θεραπεια που να μην σταματας το τρεξιμο υπαρχει?

Εσυ και η Carol ειστε μακραν οι πιο ενεημερωμενες σε τετοια θεματα εκτος των επαγγελματιων φυσικα.

Replied on: 16/10/2007 19:06:28
Γειά σου κι εσένα Σάββα.

Τι να συ πω βρε Σαββούλη; Αφού ξέρεις ότι η πελματιαία απονεύρωση είναι ζόρικη υπόθεση...

Σε κάποιο θέμα σχετικά με την πελματιαία είχα γράψει παλιότερα πως την αντιμετώπισα με επιτυχία. Πάντως αν είναι προχωρημένη κατάσταση και όχι κάτι στην αρχή, σόρρυ ... αλλά δεν νομίζω να τη γλιτώσεις χωρίς πλήρη ανάπαυση έστω και για ένα μικρό χρονικό διάστημα

Replied on: 16/10/2007 19:33:52
μαρια να σαι καλα! πολυ σημαντικες και χρησιμες οι συμβουλες σου. σε ευχαριστω πολυ!

Reply author: Vassilis Kontoyannis
Replied on: 17/10/2007 13:12:26
Παιδιά, το νου σας:
Στη δική μου περίπτωση η πελματιαία απονευρωσίτιδα (αριστερό πόδι) έχει καταστεί χρόνια.
Καταλήγω να θεωρώ βασικότερη αιτία τη συνήθειά μου να τρέχω στην άσφαλτο πάντα αντίθετα στη ροή των ατοκινήτων.
Για την ακαταλληλότητα της ασφάλτου δε συζητάμε. Όμως...
Όσον αφορά στη -σωστή- δρομική συνήθεια της αντίθετης φοράς, εκείνο το ρημάδι το αριστερό πόδι προσγειώνεται πάντα πιο "χαμηλά" από το δεξί. Η καμπύλη του δρόμου, γαρ...
Αυτό και στο πήγαινε και στο έλα.
Όσοι, λοιπόν, υποφέρετε από φλεγμονή στην αριστερή πατούσα,πονηρευτείτε

"Για ό,τι έχω κάνει δε μετανιώνω"

Replied on: 17/10/2007 13:35:44
Καλα τα λες παλιοφιλε!Τα ποδαρακια θελουν και το μαλακο εδαφος.Εγω τι να πω που τρεχω ασφαλτο μονο μια φορα τη βδομαδα?

Replied on: 18/10/2007 10:04:20
Εχθες δοκιμασα θεραπεια με βελονισμο και ρευμα στο ποδι.
Ενιωθα ενα πολυ μικρο ερεθισμο στο ποδι απο τορευμα το οποιο πηγαινε στην φλεγμονη η οποια και με ποναγε αλλα μολις τελειωσε απλα το ενιωθα ερεθισμενο.
Το απογευμα πηγα να τρεξω χαλαρα για αποκατασταση γιατι την προηγουμενη μερα εκανα 400αρια στα οποια δεν με ενοχλησε το ποδι καθολου.
Ομως στο χαλαρωμα το ενιωθα να ποναει και μετα με ποναγε πιο πολυ οταν σταματησα.
Σημερα το πρωι με ποναγε παλι στο περπατημα αλλα οχι τοσο πολυ.
Ειναι φυσιολογικο αυτο απο τον ερεθισμο?
Το νιωθω λιγο βαρυ και "σφιγμενο" και μου δινει μια αισθηση σαν να χειροτερεψε.
Εχει κανει κανεις αντιστοιχη θεραπεια?

Replied on: 18/10/2007 10:30:24
Σάββα, καλημέρα.
Έχω δοκιμάσει βελόνες, ρεύματα, κρυοθεραπεία, ζεστό υδρομασάζ, φυσικοθεραπείες, Shock wave, αντιφλεγμωνώδη.
Τίποτα δεν μου έδειξε αξιόλογο σημάδι βελτίωσης, εκτός από τα χαπάκια Biofenac, που κι αυτά δεν αποτελούν θεραπεία στην ουσία.
Έχω μοιρολατρικά, πλέον, αποδεχτεί την πάθησή μου σαν χρόνια.
Το πιο παρήγορα περιστατικά που μου έλαχαν ήταν μια επίσκεψή μου στον χειρουργό και δρομέα Ν. Μαρκέα, και μια μαγνητική που έκανα και η οποία βρήκε "ήπια φλεγμονή", τη στιγμή που εγώ το πρωί δεν μπορούσα ούτε να πατήσω το αρ. πόδι κάτω.
Το κουφό είναι ότι οι επίμονες, καθημερινές προπονήσεις τείνουν πια να μειώνουν τις ενοχλήσεις (που το πρωί είναι ιδιαίτερα έντονες).
Ο φίλος Elton κάνει λόγο για "προσαρμογή" του σώματος στις καταπονήσεις.
Ο ανεκδιήγητος Ντην Καρνέζης λέει ότι όταν πονάει κάτι, είναι επειδή είναι απροπόνητο.
Δεν ξέρω...
Εγώ λέω ότι και χωρίς πόδι, κάποιοι τρέχουν!
Οπότε, what the ****!

Quo cursas?

Replied on: 18/10/2007 10:59:52
Οκ ευχαριστω για την απαντηση σου αλλα η μ.....α ειναι οτι τωρα με ποναει και δεν μπορω να τρεξω ενω πριν τουλαχιστον μπορουσα.
Ελπιζω να στρωσει η κατασταση γρηγορα.

Replied on: 18/10/2007 11:06:19
Είναι μια μεταβατική παλιοκατάσταση.
Εγώ, τουλάχιστον, έτσι το έβλεπα.
Και τώρα ακόμα είμαι σε φάση εγρήγορσης να δω πού θα με βγάλει η μούρλια μου!
Καλή τύχη και ΥΠΟΜΟΝΗ !

Quo cursas?

Replied on: 18/10/2007 11:07:06
Θα το ξαναπω:ο πονος ειναι συντροφος και οδηγος.Ο χειροπρακτης τον οποιο επισκεπτομαι,μου μιλησε και συμφωνω απολυτα,για τις απιστευτες δυνατοτητες προσαρμογης του ανθρωπινου σωματος στην κακομεταχειριση.Μπορει και να εχει δικιο ο Καρναζης!!!Απλα απο καποιο σημειο και μετα ειναι τελειως υποκειμενικο το μεχρι που ειναι αποφασισμενος να το παει ο καθενας και που θα τον βγαλει φυσικα.Διαβαστε και λιγο Κουρο και θα καταλαβετε τι εννοω.

Replied on: 18/10/2007 14:39:27
Σάββα ο πόνος που τώρα υπάρχει ενώ πριν ήταν μικρότερος μπορεί να οφείλεται στο εξής.

Μια χρόνια φλεγμονή είναι πιο δύσκολο να αντιμετωπιστεί από μια οξεία. Μέσω τεχνικών οι φυσικοθεραπευτές κάνουν τη χρόνια φλεγμονή οξεία έτσι ώστε να μπορέσουν να προχωρήσουν σωστότερα στην αποκατάσταση.
Τώρα όσον αφορά τις εναλλακτικές θεραπείες απ' όσο γνωρίζω, μιας και ασχολούμαι με σιάτσου, είναι ότι ξεπλοκάρουν την ενέργεια ή πιο απλά το ρεύμα που διαρέει το σώμα και αποκαθιστούν ξανά τη ροή του. Επίσης εκτός από το ενεργειακό πεδίο επιδρούν και στο φυσικό σώμα ταυτόχρονα.
Είναι συνηθισμένο να υπάρχει πόνος μετά από μια συνεδρία γιατί απλά σε αυτή τη χρόνια κατάσταση κάτι άλλαξε και το φυσικό σώμα αντιδρά. Επίσης μπορεί ο βελονιστής σου να έκανε το ίδιο που κάνουν και οι φυσικοθεραπευτές με την εφαρμογή της βελόνας. Ρώτησέ τον και πες του την εξέλιξη.

Όσον αφορά την προσαρμογή και τον πόνο είναι μια φυσική διαδικασία του σώματος. Καλείται να λειτουργήσει διαφορετικά από πριν, έτσι ένα απροπόνητο μέρος είναι εν μέρη φυσικό να πονά λόγω της διαφορετικής καταπόνησης και όσο το σώμα προσαρμόζεται και γυμνάζεται ο πόνος υποχωρεί.

Θυμάμαι όταν ξεκίνησα να τρέχω μετά από 9 χρόνια πλήρους αδράνειας είχα αφόρητους πόνους στους δικέφαλους για μήνες. Ήταν ένα μακρύ στάδιο προσαρμογής του σώματός μου μιας και οι οπίσθιοι μηριαίοι μου δεν ήταν ποτέ τόσο γυμνασμένοι όσο οι τετρακέφαλοι. Βέβαια θα πρέπει να μάθουμε να ξεχωρίσουμε πότε συμβαίνει αυτό και πότε το παρακάνουμε και αυτός ο πόνος απλά φωνάζει για έναν τραυματισμό.

Replied on: 18/10/2007 14:49:49
quote:
Originally posted by maria

Σάββα ο πόνος που τώρα υπάρχει ενώ πριν ήταν μικρότερος μπορεί να οφείλεται στο εξής.

Μια χρόνια φλεγμονή είναι πιο δύσκολο να αντιμετωπιστεί από μια οξεία. Μέσω τεχνικών οι φυσικοθεραπευτές κάνουν τη χρόνια φλεγμονή οξεία έτσι ώστε να μπορέσουν να προχωρήσουν σωστότερα στην αποκατάσταση.
Τώρα όσον αφορά τις εναλλακτικές θεραπείες απ' όσο γνωρίζω, μιας και ασχολούμαι με σιάτσου, είναι ότι ξεπλοκάρουν την ενέργεια ή πιο απλά το ρεύμα που διαρέει το σώμα και αποκαθιστούν ξανά τη ροή του. Επίσης εκτός από το ενεργειακό πεδίο επιδρούν και στο φυσικό σώμα ταυτόχρονα.
Είναι συνηθισμένο να υπάρχει πόνος μετά από μια συνεδρία γιατί απλά σε αυτή τη χρόνια κατάσταση κάτι άλλαξε και το φυσικό σώμα αντιδρά. Επίσης μπορεί ο βελονιστής σου να έκανε το ίδιο που κάνουν και οι φυσικοθεραπευτές με την εφαρμογή της βελόνας. Ρώτησέ τον και πες του την εξέλιξη.

Όσον αφορά την προσαρμογή και τον πόνο είναι μια φυσική διαδικασία του σώματος. Καλείται να λειτουργήσει διαφορετικά από πριν, έτσι ένα απροπόνητο μέρος είναι εν μέρη φυσικό να πονά λόγω της διαφορετικής καταπόνησης και όσο το σώμα προσαρμόζεται και γυμνάζεται ο πόνος υποχωρεί.

Θυμάμαι όταν ξεκίνησα να τρέχω μετά από 9 χρόνια πλήρους αδράνειας είχα αφόρητους πόνους στους δικέφαλους για μήνες. Ήταν ένα μακρύ στάδιο προσαρμογής του σώματός μου μιας και οι οπίσθιοι μηριαίοι μου δεν ήταν ποτέ τόσο γυμνασμένοι όσο οι τετρακέφαλοι. Βέβαια θα πρέπει να μάθουμε να ξεχωρίσουμε πότε συμβαίνει αυτό και πότε το παρακάνουμε και αυτός ο πόνος απλά φωνάζει για έναν τραυματισμό.

Γεια σου Μαρακι, εχεις απολυτο δικιο σε αυτο γιατι και μενα ο πονος στο πελμα προηλθε μαλλον απο την αλλαγη πατηματος και στυλ τρεξιματος.
Γιατι και πριν απο λιγους μηνες παταγα αποκλειστικα στις μυτες αλλα ενω ειχα μικροτραυματισμους κυριως στα γαστροκμημια και στα ισχια τωρα εν οψει προετοιμασιας Μαραθωνιου με πολλα αλλα και σε ργο ρυθμο χιλιομετρα δεν θα μου επετρεπαν να συνεχισω την προπονηση υπο αυτες τις συνθηκες.
Λοιπον αρχισα και εγω να προσαρμοζω το τρεξιμο πατωντας στις φτερνες και με ολο το πελμα που ειχε μαλλον σαν αποτελεσμα την καταπονηση του συγκεκριμενου σημειου και ειδικα στο δεξι ποδι που ειναι πιο αδυναμο αλλα και πιο δυσκαμπτο απο το αριστερο λογω παλαιου διαστρεματος στο μπασκετ.
Πιστευω με τον καιρο να στρωσει και να γινει αυτο που λες και εσυ και πιθανολογω και εγω δηλ να προσαρμοστει το σωμα μου στα καινουρια "δεδομενα" και να αρχισω επιτελους να τρεχω σαν ανθρωπος και οχι σα ΛΑΤΕΡΝΑ.

Reply author: georgev
Replied on: 20/10/2007 00:34:26
oso anafora thn pelmatiaia, kala einai ta krya-zesta, etc. alla afto pou kanei thn diafora einai h endynamwsh (ektos an einai proxwrhmenh katastash kai tote allazei). Savva, oso anafora to pelma,2 praktikoi tropoi gia endynamwsh, pou mporeis na kaneis kai sto spiti sou ka8hmerina se polla set(pou tous exw dokimasei kai o idios paliotera) einai:a)perpata 3ypolhtos xrhsimopoiontas ta daktyla, san na foras takounia ena pragma , b)3ypolhtos prospa8hse na skapseis me ta daktyla, san na zhmwneis dhladh , kai gia paralia c)perpathma sthn paralia, sthn sklhrh ammo empros sto kyma.

Afta oso pio polla set ta kaneis, toso pio poly denei to shmeio.

Kanta kai 8a me 8ymh8eis.

Reply author: ioanis
Replied on: 20/10/2007 19:06:14
ΕΙΜΑΙ ΚΑΙ ΕΓΩ ΣΕ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΕΔΩ ΚΑΙ ΔΥΟ ΜΗΝΕΣ. ΜΟΛΙΣ ΠΡΟΣΦΑΤΑ ΑΡΧΙΣΑ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΑΡΚΕΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ . ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΒΕΛΤΙΩΣΕ ΤΗΝ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑΣ ΣΥΝΔΙΑΣΜΟΣ ΑΠΟ ΜΙΑ ΣΕΙΡΑ ΕΝΕΡΓΕΙΩΝ 1] ΠΑΡΕ ΑΝΤΙΦΛΕΓΜΟΝΟΔΗ ΧΑΠΙΑ LOXITAN 7.5 ml ΕΝΑ ΠΡΩΙ ΕΝΑ ΒΡΑΔΥ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΤΟ ΦΑΓΗΤΟ. ΚΑΛΑ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΠΡΟΛΗΨΗ ΝΑ ΞΕΚΙΝΑΣ ΜΕ ΕΝΑ ΧΑΠΙ ΓΙΑ ΤΟ ΣΤΟΜΑΧΙ ΣΟΥ ΤΟ ΠΡΩΙ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΘΑ ΠΑΡΕΙΣ ΤΑ ΑΝΤΙΦΛΕΓΜΟΝΟΔΗ.ΠΡΩΤΕΙΝΩ ΤΑ ZANDAC 150ml. 2] ΚΑΝΟΥΜΕ ΔΙΑΤΑΣΕΙΣ ΣΥΝΕΧΩΣ ΟΛΗ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ ΚΑΙ ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΕΝΤΟΝΗ ΧΡΗΣΗ ΤΟΥ ΠΟΔΙΟΥ. ΟΙ ΔΙΑΤΑΣΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΕΣ ΠΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΗ Ο GEORGIEV ΣΤΟ ΜΜΥΝΗΜΑ ΤΟΥ ΚΑΘΩΣ ΕΠΙΣΕΙΣ ΚΑΙ ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ ΔΙΑΤΑΣΕΙ ΤΟΥ ΤΕΝΟΝΤΑ ΤΟΥ ΠΟΔΙΟΥ. 3] ΜΕΤΑ ΤΙΣ ΔΙΑΤΑΣΕΙΣ ΘΑ ΚΑΝΕΙΣ ΕΝΤΟΝΟ ΜΑΣΑΖ ΣΤΗΝ ΚΑΜΑΡΑ ΤΟΥ ΠΟΔΙΟΥ ΣΟΥ ΜΕΧΡΙ ΤΑ ΔΑΧΤΥΛΑ ΠΡΟΣΠΑΘΟΝΤΑΣ ΝΑ ΤΕΝΤΩΣΗΣ ΤΟ ΠΕΛΜΑ ΜΕ ΤΑ ΧΕΡΙΑ ΣΟΥ. ΠΡΟΣΟΧΗ ΔΕΝ ΤΡΙΒΟΥΜΕ ΠΟΤΕ ΤΟ ΣΗΜΕΙΟ ΠΟΥ ΠΟΝΑΕΙ ΔΗΛΑΔΗ ΣΤΗΝ ΦΤΕΡΝΑ . ΤΡΙΒΟΥΜΕ ΤΗΝ ΚΑΜΑΡΑ ΤΟΥ ΠΟΔΙΟΥ ΚΑΘΩΣ ΕΠΙΣΕΙΣ ΚΑΙ ΠΕΡΙΦΑΙΡΕΙΚΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΦΤΕΡΝΑ. 3]ΜΕΤΑ ΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΟΥ ΜΑΣΑΖ ΘΑ ΒΑΖΕΙΣ ΜΙΑ ΨΥΚΤΙΚΗ ΑΛΟΙΦΗ ΠΡΩΤΕΙΝΩ ΤΗΝ BIOFREEZ ΚΑΙ ΘΑ ΞΑΠΛΩΝΕΙΣ ΒΑΖΩΝΤΑΣ ΨΥΛΑ ΤΟ ΠΟΔΙ ΣΟΥ. ΤΑ LOXITAN ΜΕ ΤΑ ZANTAC ΘΑ ΤΑ ΠΑΡΕΙΣ ΤΟ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΔΥΟ ΕΒΔΟΜΜΑΔΕΣ. ΘΑ ΣΥΝΕΧΕΙΣΗΣ ΟΜΩΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΟΛΑ ΤΑ ΑΛΛΑ ΓΙΑ ΜΕΓΑΛΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΑΝ ΓΙΝΕΙΣ ΕΝΤΕΛΟΣ ΚΑΛΑ. ΕΠΙΠΛΕΟΝ ΘΑ ΠΑΡΕΙΣ ΠΑΠΟΥΤΣΙΑ ΜΕ ΥΨΗΛΗ ΑΠΟΡΟΦΗΣΗ ΚΡΑΔΑΣΜΩΝ ΠΡΟΣΟΧΗ ΟΧΙ ΓΙΑ ΒΟΥΝΟ ΚΑΙ ΘΑ ΤΡΕΧΕΙΣ ΣΕ ΧΟΡΤΟ Η ΑΝ ΔΕΝ ΒΡΙΣΚΕΙΣ ΣΕ ΧΩΜΑ. ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΔΕΝ ΘΑ ΕΧΕΙΣ ΠΡΟΒΛΗΜΑ . ΕΣΧΑΤΗ ΛΥΣΗ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΠΕΛΜΑΤΟΓΡΑΦΗΜΑ ΚΑΙ ΑΠΟΚΤΗΣΗ ΠΑΤΩΝ ΟΜΩΣ ΑΥΤΟ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗ ΕΞΑΡΤΗΣΗ

ioanis

Reply author: ioanis
Replied on: 20/10/2007 19:15:50
ΣΥΓΝΩΜΗ ΔΕΝ ΕΓΙΝΑ ΣΑΦΕΙΣ ΟΣΟ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΣΤΟ ΜΥΝΗΜΑ ΜΟΥ. ΑΦΟΡΑ ΤΗΝ ΠΕΛΜΑΤΙΑΙΑ ΑΠΟΝΕΥΡΩΣΙΤΙΔΑ . ΕΧΩ ΨΑΧΤΗ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΕΙΜΑΙ ΚΑΙ ΕΓΩ ΤΡΕΛΟΣ ΜΕ ΤΟ ΤΡΕΞΙΜΟ ΚΑΙ ΕΧΩ ΦΙΛΟ ΟΡΘΟΠΑΙΔΙΚΟ ΜΑΡΑΘΩΝΟΔΡΟΜΟ

ioanis

Replied on: 22/10/2007 10:35:56
Σε ευχαριστω πολυ Γιαννη ηδη καποια απο αυτα τα εφαρμοζω.

Replied on: 23/10/2007 16:02:25
Τι ειπε ο γιατρος?Οι εξετασεις βγηκαν?

Replied on: 23/10/2007 16:29:20
quote:
Originally posted by elton

Τι ειπε ο γιατρος?Οι εξετασεις βγηκαν?

Αυτες περιμενω απο στιγμη σε στιγμη.Ο γιατρος μου ειπε οτι ο λαιμος μου ειναι κοκκινος(κλασσικα) και οτι μαλλον με γυριζει καποια γριπη αφου νιωθω και σημερα απιστευτες κομαρες,ζαλαδες κτλ.
Μου εδωσε διαλυμα για γαργαρες,σιροπι κτλ.
Ελπιζω να περασει γρηγορα και να συνελθω.Σημερα θα παω να κανω χαλαρα να δω πως θα παω και αυριο δεν με βλεπω να πηγαινω δουλεια να ξεκουραστω.Υποτιθεται οτι αυριο εχω 10αρι στο 4,05-4,10

αλλα με βλεπω να κανω 4αρι στο 10,00
Θα σε παρω τηλ.

Reply author: iordanis
Replied on: 23/12/2007 12:31:53
καλημερα και καλως σας βρηκα...
εδω και 1+ μηνα βρισκομαι σε απογνωση...
ας τα παρουμε με την σειρα ομως τα πραγματα
ολα ξεκινησαν φανταζομαι απο την ημερα που κερωσα το καινουργιο μου αμαξι.την επομενη ειχα κατι περιεργους πονους sto δεξι ποδι σαν κατι να με ηλεκτριζε στο κατω μερος της πατουσας.δεν εδωσα σημασια ειδικα οταν φοραγα τα παππουτσια οπου και ηρεμουσαν οι πονοι..
οι μερες περνουσαν και οι πονοι πολ/ζονταν.εφτασα στο σημειο να ποναω στο πισω μερος της γαμπας, στα δεξια του καλαμιου επισης (χιλιοστα απο το καλαμι)στον αχιλλειο τενοντα και πλεον δεν μπορουσα να περπατησω...αποκορυφωμα ενα πρωι που ουτε στην τουαλετα του σπ δεν μπορουσα να παω(με βοηθησε ο αδερφος μου) πηγα στο τζαννειο και μιλισανε για τενοντιτιδα βαριας μορφης(να επισημανω οτι η γαμπα ειχε πρηστει και ο αστραγαλος επισης)μου εγραψαν loxitan μια φορα μετα το μεσημεριανο και 3 φορες την ημερα επαληψη με pennsaid σταγονες..στις πρωτες 5 μερες απογοητευτηκα που δεν εβλεπα καλυτερευση και πηγα και στο ασκληπιειο στην βουλα...εκει εκανα ακτινογραφια στον αστραγαλο οπου δεν εδειξε κατι και μου μιλησαν για θλαση στην γαμπα.συνεχισα κανονικα την θεραπεια μου και τελικα ειδα φως στο τουνελ μεχρι προχθες ομως...ολα καλα περπατουσα κανονικα μεχρι που ενα πρωι σηκωμενος απο το κρεββατι ενιωσα φριχτους πονους πισω απο την κλειδωση στο γονατο... πλεον το γονατο δεν μπορω να το λυγισω αλλα και ουτε να το τεντωσω...εχω πονους παλι δεξια του καλαμιου και επισης ποναει ο αριστερος αστραγαλος του δεξιου ποδιου...τι με συμβουλευετε να κανω?αυριο σκεφτομουν να παω σε ορθοπεδικο πραγμα που επρεπε να το ειχα κανει απο την πρωτη στιγμη.

Replied on: 23/12/2007 12:40:38
νομιζω πως απαντησες μονος σου...πηγαινε σε ορθοπαιδικο...

Replied on: 23/12/2007 12:55:37
και εγω ετσι νομιζω αλλα η ζημια που εχω παθει τι βαθμου μπορει να ειναι???
αυτο με καιει πιο πολυ...

Replied on: 25/12/2007 19:30:34
telika epatha thromvosi...

Replied on: 25/12/2007 20:21:05
???

Replied on: 26/12/2007 12:36:14
elton εχω θρομβωση εν τω βαθει φλεβων κνημης και μηρων απο την κυριακη...
ειμαι με ενεσεις και χαπια (αντιπηκτικη αγωγη) και τελικα μονο τενοντιτιδες και θλασεις δεν εχω...

Reply author: dimmyc
Replied on: 26/12/2007 15:55:13
Περαστικά φίλε Ιορδάνη

Γνώση που δεν μοιράζεται δεν έχει λόγο ύπαρξης

Reply author: thrax
Replied on: 26/12/2007 16:29:44
Περαστικά φίλε! Και καλή επάνοδο.

Άστα φίλε, στο τρέξιμο είμαι...

Replied on: 26/12/2007 18:32:04
Μην το βαζεις κατω ρε!Περαστικο ειναι.Συντομα θα εισαι καλα!!!

Replied on: 26/12/2007 21:22:55
quote:
Originally posted by iordanis

elton εχω θρομβωση εν τω βαθει φλεβων κνημης και μηρων απο την κυριακη...
ειμαι με ενεσεις και χαπια (αντιπηκτικη αγωγη) και τελικα μονο τενοντιτιδες και θλασεις δεν εχω...

Ιορδάνη σου εύχομαι περαστικά.

Με αφορμή αυτό το περιστατικό φίλοι δρομείς, θα ήθελα να επιστήσω την προσοχή σε θέματα συμβουλών για πόνους, τραυματισμούς ή ενοχλήσεις. Όλοι εμείς μιλάμε εμπειρικά σε σχέση με κάτι που πάθαμε εμείς ή ακούσαμε για κάποιον άλλον. Θεωρώ ότι είναι φρόνιμο και θεωρητικές απαντήσεις να μην δίνουμε - ακόμα και ένας γιατρός δεν μπορεί να κάνει διάγνωση μέσω ενός φόρουμ - αλλά και να μην ρωτάμε τους φίλους να μας πουν τι πιθανόν μας συμβαίνει. Επίσης ακόμα ένα διαγεγνωσμένο πρόβλημα μπορεί να θέλει διαφορετική αντιμετώπιση σε διαφορετικούς ανθρώπους.

Ο καθένας στον τομέα του. Και ο τομέας της υγείας είναι ιδιαίτερα ευαίσθητος. Άλλο να ρωτήσω για κάποιο πρόβλημα του υπολογιστή μου μέσω ενός φόρουμ κι άλλο για την υγεία μου.

Replied on: 27/12/2007 12:23:59
παιδια σας ευχαριστω πολυ για τα καλα σας λογια...
το μονο που με ανησυχει ειναι α) οτι ειμαι μολις 23 για να παθαινω κατι τετοιο... β) μην φυγει ο θρομβος και τρεχουμε ολοι μαζι μετα...

Reply author: BunnyDragon
Replied on: 28/12/2007 12:33:37
quote:

καλημερα και καλως σας βρηκα...
εδω και 1+ μηνα βρισκομαι σε απογνωση...
ας τα παρουμε με την σειρα ομως τα πραγματα
ολα ξεκινησαν φανταζομαι απο την ημερα που κερωσα το καινουργιο μου αμαξι.την επομενη ειχα κατι περιεργους πονους sto δεξι ποδι σαν κατι να με ηλεκτριζε στο κατω μερος της πατουσας.δεν εδωσα σημασια ειδικα οταν φοραγα τα παππουτσια οπου και ηρεμουσαν οι πονοι..
οι μερες περνουσαν και οι πονοι πολ/ζονταν.εφτασα στο σημειο να ποναω στο πισω μερος της γαμπας, στα δεξια του καλαμιου επισης (χιλιοστα απο το καλαμι)στον αχιλλειο τενοντα και πλεον δεν μπορουσα να περπατησω...αποκορυφωμα ενα πρωι που ουτε στην τουαλετα του σπ δεν μπορουσα να παω(με βοηθησε ο αδερφος μου) πηγα στο τζαννειο και μιλισανε για τενοντιτιδα βαριας μορφης(να επισημανω οτι η γαμπα ειχε πρηστει και ο αστραγαλος επισης)μου εγραψαν loxitan μια φορα μετα το μεσημεριανο και 3 φορες την ημερα επαληψη με pennsaid σταγονες..στις πρωτες 5 μερες απογοητευτηκα που δεν εβλεπα καλυτερευση και πηγα και στο ασκληπιειο στην βουλα...εκει εκανα ακτινογραφια στον αστραγαλο οπου δεν εδειξε κατι και μου μιλησαν για θλαση στην γαμπα.συνεχισα κανονικα την θεραπεια μου και τελικα ειδα φως στο τουνελ μεχρι προχθες ομως...ολα καλα περπατουσα κανονικα μεχρι που ενα πρωι σηκωμενος απο το κρεββατι ενιωσα φριχτους πονους πισω απο την κλειδωση στο γονατο... πλεον το γονατο δεν μπορω να το λυγισω αλλα και ουτε να το τεντωσω...εχω πονους παλι δεξια του καλαμιου και επισης ποναει ο αριστερος αστραγαλος του δεξιου ποδιου...τι με συμβουλευετε να κανω?αυριο σκεφτομουν να παω σε ορθοπεδικο πραγμα που επρεπε να το ειχα κανει απο την πρωτη στιγμη.

να το πηγαίνεις σε καθαριστήριο και να μην τσιγγουνεύεσαι τα 20e για το κέρωμα.

A bunny in heart
A dragon in mind...

If you have no legs... RUN
If you have no voice
SCREAM
If you have no hope
INVENT

Replied on: 29/12/2007 00:11:26
lol bunnydragon αν ειχες ομως ενα τετοιο μωρο θα του αρνιοσουν να το κερωσεις με τα ιδια σου τα χερακια???
το βλεπω συνεχεια απο κατω και παω να σκασω γιατι μου ειπαν οδηγηση σε 15 μερες...
το καλο ειναι οτι ανεβηκαν οι δεικτες και εκοψα τις ενεσεις...

[URL=http://imageshack.us][/URL]

Replied on: 29/12/2007 10:19:46
OPC βλεπω φιλε Ιορδανη!!!Καλα γκαζια!!!

Reply author: BunnyDragon
Replied on: 29/12/2007 10:25:32
quote:

lol bunnydragon αν ειχες ομως ενα τετοιο μωρο θα του αρνιοσουν να το κερωσεις με τα ιδια σου τα χερακια???
το βλεπω συνεχεια απο κατω και παω να σκασω γιατι μου ειπαν οδηγηση σε 15 μερες...
το καλο ειναι οτι ανεβηκαν οι δεικτες και εκοψα τις ενεσεις...

[URL=http://imageshack.us][/URL]

ΜΕΓΕΙΑΑΑΑΑΑΑ:)
πολύ όμορφο είναι... είναι μπλέ:)

A bunny in heart
A dragon in mind...

If you have no legs... RUN
If you have no voice
SCREAM
If you have no hope
INVENT

Replied on: 29/12/2007 13:30:44
γι'αυτο σου λεω bunnydragon... δεν ειναι θεμα 20e αλλα θεμα προσωπικης ευχαριστησης...
να περασουν οι μερουλες να γινει καλα το ποδαρακι να μπορεσω να οδηγησω και παλι...

thx elton...

Reply author: thrax
Replied on: 29/12/2007 19:45:53
Εγώ όταν ακούω "μωρό" αλλού πάει ο νους μου.
Αν μου επιτρέπεις Ιορδάνη την ερώτηση, πως συνδέεται το κέρωμα ενός αυτοκινήτου με το πρόβλημα στο πόδι; Η περιέργεια με έχει τρελάνει...

Άστα φίλε, στο τρέξιμο είμαι...

Replied on: 30/12/2007 00:37:49
mallon apo kei ksekinise to prob file mou...den to proseksa to traumatisa kai ekane thromvo...mallon..krataw kai mia epifilaksi mipws einai klironomiko...
sorry gia ta greeklish...

RunningNews.gr Forum : http://forum.runningnews.gr/

© RunningNews.gr

Close Window