Print Page | Close Window

Πάνελ υπέρυθρης ακτινοβολίας

Printed from: RunningNews.gr Forum
Topic URL: http://forum.runningnews.gr/topic.asp?TOPIC_ID=6963
Printed on: 20/04/2024

Topic:


Topic author: gargadua
Subject: Πάνελ υπέρυθρης ακτινοβολίας
Posted on: 19/05/2012 18:22:50
Message:

Ψάχνοντας για οικονομική θέρμανση σε 1 συζήτηση άκουσα για τα πάνελ ότι είναι τρομερά οικονομικά και με καλά αποτελέσματα.
Ενδεικτικά λένε (http://quickneasy.gr/shop/?p=156) ότι:

Η υπέρυθρη ενέργεια είναι μια μορφή ενέργειας, η οποία δεν χρησιμοποιεί τον αέρα ως μέσω διάδοσης της σε αντίθεση με άλλες μορφές. Τα συστήματα υπέρυθρης θερμότητας θερμαίνουν μόνο το 20% του αέρα και περισσότερο από 80% του σώματος. Το μεγαλύτερο πλεονέκτημα αυτής της μεθόδου είναι ότι σε ένα περιβάλλον με ευχάριστη θερμοκρασία η θερμότητα εισχωρεί βαθιά στο σώμα.
Για αυτό το λόγο τα πλεονεκτήματα για την υγεία είναι ιδιαίτερα σημαντικά.
Τι είναι οι υπέρυθρες ακτίνες; Οι υπέρυθρες ακτίνες είναι ηλεκτρομαγνητικά κύματα κάτω από την περιοχή της ερυθρής περιοχής του ορατού φωτός, τα οποία φροντίζουν για την υγειά και την ευεξία μας, σε αντίθεση με τις υπεριώδεις ακτίνες. Η υπέρυθρη θερμική ακτινοβολία δεν έχει καμία σχέση με την βλαβερή υπεριώδη ακτινοβολία, η οποία ευθύνεται για τα εγκαύματα και τις κακώσεις του δέρματος. Τα υπέρυθρα κύματα είναι μια μορφή ενέργειας, η οποία μπορεί να ζεστάνει αντικείμενα χωρίς να ζεσταίνει τον αέρα γύρο τους. Η υπέρυθρη θερμική ακτινοβολία χρησιμοποιείται εδώ και πολλά χρόνια για θεραπευτικούς σκοπούς και μπορεί να χαρακτηριστεί ως απολύτως ασφαλής. Στην καθημερινότητα ο ήλιος είναι αυτός που αποτελεί την πηγή ακτινοβολούμενης ενέργειας. Τι συμβαίνει όμως όταν ο ήλιος κρυφτεί πίσω από ένα σύννεφο; Παρόλο που η θερμοκρασία του αέρα δεν πέφτει, αισθανόμαστε τον καιρό να κρυώνει. Τα σύννεφα μπλοκάρουν την υπέρυθρη ακτινοβολία του ήλιου και εκείνη την στιγμή μας γίνεται αισθητή η έλλειψη της θερμικής ακτινοβολίας.
Ασφάλεια : Η θερμική υπέρυθρη ακτινοβολία εκπέμπεται κι από τον ήλιο αλλά κι από τον ανθρώπινο οργανισμό. Η ενέργεια της υπέρυθρης ακτινοβολίας παράγεται από καθαρά οικολογικά προϊόντα και είναι μια μορφή ενέργειας, η οποία θερμαίνει απευθείας τα αντικείμενα χωρίς να θερμαίνει τον περιβάλλοντα αέρα. Επίδραση Ένα μεγάλο μέρος της ηλιακής ενέργεια αποτελείται από υπέρυθρη ενέργεια.
Τα σημαντικότερα πλεονεκτήματα της είναι :
Απόλυτη αυτονομία θέρμανσης
Χαμηλότερο κόστος κτήσης από την συμβατική θέρμανση (πετρέλαιο, φυσικό αέριο, A/C)
Δεν χρειάζεται χώρος για λεβητοστάσιο και δεξαμενή πετρελαίου (οικονομία χώρου)
Δεν χρειάζονται πρόσθετες εργασίες (μερεμέτια, εμφανείς σωλήνες θέρμανσης)
Αφήνει ελεύθερους τους τοίχους για χαμηλά έπιπλα (οικονομία χώρου)
Υγιεινή θέρμανση, στεγνώνει την υγρασία από τους τοίχους (προστατεύει το κτίριο από την διάβρωση και είναι ευεργετικό για την υγεία των ανθρώπων, καρδιακά, αρθρίτιδες κλπ.) (υγεία-οικονομία)
Χαμηλότερη κατανάλωση από τον συμβατικό τρόπο θέρμανσης το λιγότερο κατά 50% και από το Α/C 80%(οικονομία)
Δεν δημιουργεί ρεύματα αέρα μέσα στο σπίτι ( που δημιουργεί αίσθηση κρύου, σκόνη και κυκλοφορία βακτηριδίων, ιών κλπ με τον αέρα, ιδιαίτερα σημαντικό για ευπαθείς ομάδες, όπως ηλικιωμένοι, παιδιά, φιλάσθενα άτομα κλπ.) (υγεία)
Μηδενικό κόστος ετήσιας συντήρησης (οικονομία)
Αν χρησιμοποιηθεί ως συμπληρωματική θέρμανση επιτυγχάνεται μεγάλη οικονομία στην συμβατική θέρμανση (πετρέλαιο ή φυσικό αέριο)


Εχετε κάποια εμπειρία ή άποψη;


The more you hurry to succeed, the longer it will take to succeed.

Replies:


Reply author: Deorum
Replied on: 19/05/2012 18:27:36
Message:

Είχε θείος μου μαγαζί και αντιπροσωπεία για πολλά χρόνια και το έκλεισε πριν 6-7 χρόνια λόγω σύνταξης.

http://campa.gr/campa/index.htm

Την καλύτερη άποψη έχω, έχω δει αρκετά σπίτια έτσι.

ΥΓ. Δεν είναι διαφήμιση μιας και η εταιρία πλέον δεν υπάρχει.


Reply author: gargadua
Replied on: 19/05/2012 18:32:00
Message:

Να και δω που γράφει γενικώς: http://www.infraredpower.gr/?page_id=236

Γιώργο (deorum)
πως επιτυγχάνεται η οικονομία αφού και αυτά δουλεύουν με ρεύμα; Σημειωτέον ότι το κόστος αγοράς δεν είναι και μικρό!!!

The more you hurry to succeed, the longer it will take to succeed.


Reply author: tamilthi
Replied on: 20/05/2012 11:04:13
Message:

"Για τη δημιουργία τέτοιων κυμάτων δεν απαιτούνται οι υψηλές θερμοκρασίες που αντίστοιχα αναπτύσσονται στην ακτινοβολία πυράκτωσης και στη φυσική κυκλοφορία."

"Με 240w θερμαίνεται 1m³ στους 20° C επί 24 ώρες."

Φαίνεται οτι επειδή δε χρειάζεται να αναπτύξουν μεγάλη θερμοκρασία, δεν καταναλώνουν και πολύ ρεύμα. Εξάλλου δείχνει να είναι περισσότερο κατευθυντική ενέργεια με στόχο το ανθρώπινο σώμα και δεν έχει μεγάλες απώλειες στον αέρα.

Πολύ ενδιαφέρον πάντως. Σίγουρα δεν υπάρχει κάποιος κίνδυνος για την υγεία από την υπέρυθρη ενέργεια;


You'll never ...run alone


Reply author: PATENTAS
Replied on: 20/05/2012 21:58:18
Message:

Βασίλη, βλέπε:

http://www.youtube.com/watch?v=mQzjxu0iLcg

http://www.redwell.gr/health.asp

Σε κάθε περίπτωση θα πρέπει να δεις στην πράξη την αποτελεσματικότητα του συστήματος υπέρυθρης ακτινοβολίας, γιατί υπάρχουν πολλοί άλλοι παράγοντες που επηρεάζουν το αποτέλεσμα, όπως, διαστασιολόγηση, θερμομόνωση κτιρίου, κλπ.

Γενικά, στην Ελλάδα δεν έχει προχωρήσει η τεχνολογία αυτή γιατί βασίζεται στην κατανάλωση ηλ. ρεύματος που ως γνωστόν η τιμή του μελλοντικά θα είναι σημαντικά αυξημένη, κυρίως λόγω των φόρων περιβάλλοντος.


Reply author: kambog
Replied on: 21/05/2012 12:08:45
Message:

Τα πάνελ υπέρυθρης δουλεύουν διαφορετικά από την κλασική θέρμανση,ζεσταίνουν ύλη (τείχους,πατώματα έπιπλα κ.τ.λ.)
Συνεπώς όταν τραβάει 1000watt παράδειγμα δίνει 1000watt στον χώρο (1:1) με την διάφορα που όταν έχουνε ζεσταθεί τα ντουβάρια δίνουν και αυτά ενέργεια στον χώρο αρα το ( 1:1 ) δεν ισχύει, και εννοείτε όταν το σπίτι έχει πάρει μια ανάλογοι θερμοκρασία δουλεύουν και πολύ λιγότερο τα σώματα αρα μιλάμε και για περισσότερη οικονομία και με πιο υγιεινή θέρμανση.
Συν το ότι και να ανοίξεις το παράθυρο να εξαερίσεις το σπίτι δεν φεύγει η θέρμανση από τον χώρο.

Καλλίτερα ώμος είναι τα ευρωπαϊκά σώματα και όχι τα κινέζικα που κυκλοφορούν ευρέος στο εμπόριο στο σαΐτ www.infraredpower.gr έχει και τα ευρωπαϊκά και τα κινέζικα με ονομασία (infraredpower) με λεπτομέρειες.


Reply author: gargadua
Replied on: 21/05/2012 16:28:38
Message:

Αυτό που δεν διευκρινίζει κανείς είναι αν συμφέρουν ή όχι. Ακόμα και τηλ που πήρα σε 2-3 μαγαζιά δεν είχαν εικόνα του τι συμβαίνει. Πάντα μου απαντούσαν ότι εξαρτάται και από άλλους παράγοντες μπλα μπλα μπλα.
Και δεν θα έλεγα ότι είναι και φτηνά!!! Με 400-600 Ε για δωμάτιο 15τμ μόνο η αγορά δεν είναι αμελητέο ποσό.

The more you hurry to succeed, the longer it will take to succeed.


Reply author: kambog
Replied on: 21/05/2012 16:42:26
Message:

Στο σπίτι μου 97 τ.μ. το ρεύμα τον χειμώνα ερχόταν 50-70 ευρώ τον μήνα επιπλέον από το κανονικό.(βόρια Ελλάδα,μονοκατοικία με καλή μόνωση).
Αν σε ενδιαφέρει μπορώ να σου δείξω τους λογαριασμούς με mail η να σου δώσω κάποια τηλέφωνα .( Με π.μ )


Reply author: Deorum
Replied on: 21/05/2012 17:03:01
Message:

Φίλε τεχνικά δεν ξέρω πως επιτυγχάνεται η οικονομία, θα σε γελάσω.
Σκέφτομαι όμως 2-3 πράγματα.
1) ζεστένεις όποιο δωμάτιο θές, όχι όλο το σπίτι ταυτόχρονα. Σημαντικό!!! Στα άλλα όλα, ακόμα και με αυτόνομη θέρμανση ζεστένεις όλο το σπίτι, άντε όλον τον όροφο αν είναι κάποιο 2όροφο.
Έχω μείνει σε σπίτια με τέτοια σώματα, και είχαμε και 2-3 κάποτε στο δικό μου σπίτι. Το αποτέλεσμα ήταν πολύ καλό. Για τα οικονομικά δεν ξέρω, αν βγαίνει πχ 10-20% πιο ακριβό ή φθηνό σε σχέση με το πετρέλαιο. Τότε θυμάμαι ο θείος μου, διαφήμιζε οικονομία σε σχέση με το πετρέλαιο 15%. Το πετρέλαιο από τότε έχει 2πλασιαστεί, ενώ το ρεύμα... μάλλον όχι. (ίσως ο λογαριασμός ναι, αλλά όχι απαραίτητα η KWώρα).
Όμως δεν ξέρω για τα οικονομικά καθόλου, μην σε παρασύρω.


Reply author: gargadua
Replied on: 21/05/2012 18:16:33
Message:

quote:
Originally posted by kambog

Στο σπίτι μου 97 τ.μ. το ρεύμα τον χειμώνα ερχόταν 50-70 ευρώ τον μήνα επιπλέον από το κανονικό.(βόρια Ελλάδα,μονοκατοικία με καλή μόνωση).
Αν σε ενδιαφέρει μπορώ να σου δείξω τους λογαριασμούς με mail η να σου δώσω κάποια τηλέφωνα .( Με π.μ )



Προς Θεού δεν θέλω να δω τον λογαριασμό!! Μένω Αλεξπολη και το κρύο βαράει αρκετά. Θέλω να ζεστάνω 2 ΥΔ περίπου 15 τμ το καθένα με πάνελ 900αρια και το ψάχνω για να μην καταλήξει μπαρούφα η επένδυση. Στο σαλόνι έχει τζάκι και δεν χρειάζεται κάτι παραπάνω. Το σπίτι είναι 105 τμ.
Μένω και στο νοίκι οπότε τα περί μόνωσης είναι σχετικά.

Εσύ το έκαιγες συνεχώς; Σαν απόδοση το κρίνεις ικανοποιητικό; Τελικά άξιζε τα λεφτά του; Εχεις βάλει σε όλα τα δωμάτια του σπιτιού ή μόνο σε συγκεκριμένα; Τα έχεις κρεμασμένα ή στο δάπεδο; Η μονοκατοικία προστατευόταν γύρω γύρω ή ήταν εκτεθειμένη στον καιρό; Σκεπή ή πλάκα; Αν έχεις βόρειο δωμάτιο έβαλες μεγαλύτερο σε ισχύ πάνελ ή όσο έπρεπε; Χρησιμοποιείς θερμοστάτη ή χρονοδιακόπτη;
Θα με ενδιέφερε αν υπήρχε και κάποιο τηλ προμηθευτή. Εχω ψάξει εδώ στη πόλη, Αθήνα(Μοναστηράκι) και Θεσ/νικη τηλεφωνικώς.
gargadua2003@yahoo.gr


deorum ευχαριστώ.

The more you hurry to succeed, the longer it will take to succeed.


Reply author: kambog
Replied on: 21/05/2012 22:54:14
Message:

φίλιε μου 900watt είναι συνήθως τα κινέζικα (πλαίσιο αλουμινίου με ένα στρογγυλό αυτοκόλλητο στην άκρη).
Καβάλα με Αλεξανδρούπολη δεν έχει και μεγάλη διάφορα στο κρύο.
ο θερμοστάτης στο 23 από την αρχή του χειμώνα μέχρι τέλος.
θα σου στείλω mail κάποια στοιχεία.


Reply author: kambog
Replied on: 25/06/2012 00:04:10
Message:

φιλε (gargantua) δεν ξερω εκανες τιποτα με το θεμα (το ελαβες το mail) ?


Reply author: gargadua
Replied on: 26/06/2012 17:40:48
Message:

Οχι δεν έλαβα τίποτα.

The more you hurry to succeed, the longer it will take to succeed.


Reply author: kambog
Replied on: 06/07/2012 00:19:26
Message:

13 με 16 του μήνα θα είναι στην έκθεση.
το περίπτερο με τα σώματα infraredpower.

Θα σου ξανά στύλο τα στοιχειά του.


www.infraredpower.gr


Reply author: kambog
Replied on: 03/09/2012 00:24:00
Message:

.

Στο www.infraredpower.gr θα βρείτε όλες της εταιρίες και Γερμανικά και Κινέζικα και Τσέχικα με λεπτομέρειες και στην galeri θα βρείτε και τα εργοστάσια κατασκευής.



.


Reply author: xipolitakos
Replied on: 12/10/2012 13:12:38
Message:

Επειδή το ψάχνω αυτές τις ημέρες, για την θέρμανση μεμονωμένων δωματίων και επειδή μιλάμε για ακτινοβολία, γνωρίζει κανείς αν έχει κάποια επίπτωση στην υγεία μας η θέρμανση με σώματα υπέρυθρης ακτινοβολίας. Πολλοί μπορούν να πουν ότι είναι αβλαβής. Συνεχής όμως έκθεση στη συγκεκριμένη ακτινοβολία έστω και χαμηλής εντάσεως δεν είναι κάτι που συμβαίνει στην καθημερινότητά μας.

Υπάρχει κάτι επίσημο και ιατρικά τεκμηριωμένο;


Can an Infrared Heater Cause Cancer?
Wait, Isn't All Infrared Light Considered Radiation?

http://voices.yahoo.com/can-infrared-heater-cause-cancer-2671010.html


Is infrared heat bad?
On One Hand: It's Like Body Heat
On the Other: Overexposure is Dangerous

http://www.answerbag.com/q_view/2016210


___________________
Run Natural... run Bare


Reply author: xipolitakos
Replied on: 12/10/2012 13:38:07
Message:

Για τους θερμοπομπούς τι λέτε; Ίδια κατανάλωση 1,5 - 2KW ανά ώρα.
Οπότε αν υποθέσουμε ότι καίει 6 ώρες ημερησίως (που δεν θα καίει τόσο, αφού ανοιγοκλείνει και δεν το έχουμε πάντα στο μέγιστο της ισχύος του) επί 120 ημέρες (τετράμηνο) επί 2KW επί 0,078λεπτά ανά κιλοβατώρα (http://www.dei.gr/Default.aspx?id=31157&nt=18&lang=1)= 112 ευρώ που δεν είναι τόσο τραγικό. 56 ευρώ το δίμηνο (που σίγουρα θα είναι αρκετά λιγότερο) με απόλυτη ησυχία. Ούτε θόρυβος από αέρα ούτε ξήρανση του χώρου ουτε υπέρυθρη ακτινοβολία.


___________________
Run Natural... run Bare


Reply author: Koukouvagia
Replied on: 12/10/2012 13:58:41
Message:

Διορθώστε με αν κάνω λάθος, αλλά είχα την εντύπωση ότι ο θερμοπομπός και το πάνελ υπέρυθρης ακτινοβολίας ήταν το ίδιο πράγμα!

________________________

Aν δεν σου δώσει η μάνα σου το πιό καλό χωράφι, χρόνια πολλά θα σε θωρεί να κάθεσαι στο ράφι!


Reply author: gargadua
Replied on: 12/10/2012 13:59:05
Message:

http://www.infraredpower.gr/products.asp?id1=25
Δες εδώ και στις Συζητήσεις. Η υπέρυθρη χρησιμοποιείται και για τα μωράκια στις θερμοκοιτίδες.
Προσανατολίζομαι για τα γερμανικά.
Πάρε 1 τηλ και ίσως να πετύχεις και καλύτερη τιμή από την αναγραφόμενη.

Βέβαια όσο κρατιέται η τιμή της kW εκεί που είναι συμφέρουν τα πάνελ όχι οι θερμοπομποί. Τον Ιανουάριο μάλλον θα έχουμε αύξηση(τι περίεργο!!) της τιμής από την ΔΕΗ.

The more you hurry to succeed, the longer it will take to succeed.


Reply author: PATENTAS
Replied on: 12/10/2012 22:51:28
Message:

Εκανα μία μικρή έρευνα στο internet και υπάρχει αρκετό υλικό.

Θα πρέπει να διαχωρίσουμε την υπέρυθρη θέρμανση με λάμπα από την υπέρυθρη θέρμανση στα θερμαντικά σώματα.

Φαίνεται ότι δεν υπάρχει σαφής απάντηση για το αν η υπέρυθρη ακτινοβολία στα θερμαντικά σώματα προκαλει καρκίνο.

Βέβαια αυτό δεν σημαίνει ότι μελλοντικά δεν μπορεί να προκύψει το ενδεχόμενο αυτό. Ας σκεφτούμε λίγο τις μελέτες για τα κινητά τηλέφωνα όπου επιστημονικά άρθρα και έρευνες αλληλοσυγκρούονται για τις αρνητικές επιδράσεις της ηλεκτρομαγνητικής ακτινοβολίας και τις προυποθέσεις ή και τις προδιαγραφές χρήσης των κινητών.

Παραθέτω παρακάτω μερικές πληροφορίες και ας ψάξει ο καθένας να εμπλουτίσει τις γνώσεις του και να σχηματίσει άποψη:


HOW INFRARED HEATERS WORK

http://home.howstuffworks.com/home-improvement/heating-and-cooling/infrared-heaters.htm






Non-ionizing radiation
Non-ionizing radiation is low-frequency radiation that does not have enough energy to directly damage DNA.
Common types of non-ionizing radiation include some ultraviolet (UV) rays, visible light, infrared rays, microwaves, and radiofrequency rays (radio waves), and electromagnetic fields. Electrical devices, heaters, and cell phones all emit (send out) non-ionizing radiation.
Concerns have been raised about a possible link between some types of non-ionizing radiation and cancer. The way in which it might do this isn't clear. Non-ionizing radiation doesn't damage DNA directly, but it may be able to affect cells in other ways. The possible links between some of types of non-ionizing radiation and cancer are discussed below. But at this time, non-ionizing radiation has not been established as being able to cause cancer.

http://www.cancer.org/Cancer/CancerCauses/OtherCarcinogens/MedicalTreatments/radiation-exposure-and-cancer




Reply author: giorgosdelta
Replied on: 14/10/2012 11:10:15
Message:

Λοιπόν, νομίζω είναι ένα θέμα που απασχολεί πολλούς από εμάς.
Είναι μια καινούρια τεχνολογία. Η αρχή λειτουργία της βασίζεται στην εκπομπή ηλεκτρομαγνητικής ακτινοβολίας στο φάσμα των υπερύθρων.
Με μια πρώτη και γρήγορη αναζήτηση στο διαδίκτυο μόνο καλά λόγια διαβάζεις. Οικονομία, πράσινο, απόδοση.
Με μια δεύτερη ματιά διαβάζεις άλλα. Προσωπικά δεν εμπιστεύομαι τίποτα από αυτά έχοντας διδαχθεί λίγα μαθήματα πάνω στο θέμα. Ούτε τα ηλεκτρομαγνητικα κύματα από κινητά, ραδιοτηλέοπτικές εκπομπές, τις "ασφαλείς" εκπομπές από τους φούρνους μικροκυμάτων, τα δίκτυα wifi. Ένα ακόμη επιπλέον ανεξέλγκτο προϊόν στο βωμό του κέρδους. Όποιος θέλει ας διαβάσει κι αυτά.
Η λέξη κλειδί που κανείς δε δίνει σημασία είναι η ακτινοβολία.
http://www.ehow.com/list_6970802_infrared-heater-dangers.html
http://voices.yahoo.com/can-infrared-heater-cause-cancer-2671010.html


Reply author: NIKOS T.
Replied on: 14/10/2012 11:15:14
Message:

Δεν θα τα έβαζα ποτέ στο σπίτι μου.
Έχω διαβάσει αρκετά ώστε να έχω τις επιφυλάξεις μου.
Κανείς δεν μπορεί υπεύθυνα και με επιστημομικά στοιχεία να αποκλείσει την καρκινογένεση.

"Αν νομίζεις ότι τα έχεις όλα υπό έλεγχο, τότε δεν τρέχεις αρκετά γρήγορα"


Reply author: Bogus
Replied on: 14/10/2012 18:28:24
Message:

Οι άνθρωποι, από την προϊστορική εποχή, χρησιμοποιούν πομπούς υπερύθρων για την θέρμανσή τους. Πρώτα πρώτα την ΦΩΤΙΑ. Με την εξέλιξη της τεχνικής εφευρέθηκαν αυτοί που εκπέμπουν από ένα ερυθροπυρωμένο μεταλλικό αντικείμενο που θερμαίνεται είτε από καύση (Φ/αέριο, κηροζίνη) ή με ηλεκτρικό ρεύμα, λαμπτήρες υπερύθρων αλογόνου και δεν ξέρω τι άλλο. Οι πομποί υπερύθρων που έχει ο ιστότοπος που έβαλε ο gargadua, εκπέμπουν από χαλύβδινα ελάσματα πάχους 4mm που θερμαίνονται με ηλεκτρικό ρεύμα. Χρησιμοποιούν δηλαδή την ίδια τεχνική με τις κλασσικές ηλεκτρικές θερμάστρες με την διαφορά οτι είναι αποδοτικότερες αλλά και πολύ ακριβότερες.

Το κατά πόσο διαφέρει η ενέργεια και το φάσμα συχνοτήτων που εκπέμπουν οι τεχνητές πηγές υπερύθρων σε σχέση με το φως του ήλιου ειναι πολύ εύκολο, με τις σύγχρονες τεχνικές, να μετρηθούν και ασφαλώς αφορούν σε όλους τους πομπούς υπερύθρων που χρησιμοποιούνται για θέρμανση. Αν οι δαφορές είναι μεγάλες είναι ανάγκη να διερευνηθεί η επίδραση όλων των συδυασμών συνότητας - έντασης του φάσματος που είναι "αφύσικο". Ισως θα πρέπει να συγκριθεί και με την ακτινοβολία της φλόγας από καύση ξύλων μιά και είναι η αρχαιότερη πηγή θέρμανσης που χρησιμοποιούμε.

Δεν γνωρίζω κατά πόσο μη ιονίζουσα ακτινοβολία και μετά από πόση έκθεση σε αυτήν μπορεί να προκαλέσει καρκίνο. Πάντως το φώς του ήλιου ή της φλόγας του ξύλου είναι ένας μπούσουλας.

Τα 2 μου λεπτά


Reply author: gargadua
Replied on: 14/10/2012 21:52:57
Message:

quote:
Originally posted by NIKOS T.

Δεν θα τα έβαζα ποτέ στο σπίτι μου.
Έχω διαβάσει αρκετά ώστε να έχω τις επιφυλάξεις μου.
Κανείς δεν μπορεί υπεύθυνα και με επιστημομικά στοιχεία να αποκλείσει την καρκινογένεση.

"Αν νομίζεις ότι τα έχεις όλα υπό έλεγχο, τότε δεν τρέχεις αρκετά γρήγορα"



Νίκο
τι έχεις διαβάσει;
Μιλάς για καρκινογένεση σε 1 ζωή που είναι γεμάτη από αιτίες καρκινογένεσης. Αν μου πεις ότι δεν είναι δυνατόν να θέλεις να προσθέσεις και 1 παράγοντα ακόμα, θα συμφωνήσω. Αν όμως χρησιμοποιείται σε νοσοκομεία γιατί να μην είναι ασφαλής;
Τα άρθρα κατά της υπέρυθρης κατά βάση δεν μιλάνε με στοιχεία ενώ το πείραμα με το καλαμάκι γίνεται σε κοντινή απόσταση.
Υπάρχει ή δεν υπάρχει κάτι χειροπιαστό εναντίον αυτής της ακτινοβολίας; Ισως επειδή δεν το χρησιμοποιούσαν παλιότερα να μην υπάρχουν πιστοποιημένες έρευνες.
Επίσης με παραξενεύει ότι δεν είναι μόνο κινέζικά αλλά και γερμανικά. Στη Γερμανία δεν έχουν αυστηρότερα κριτήρια υγείας για 1 προϊόν;

Και άλλο άρθρο αν έχετε βρεί εναντίον της χρήσιμο θα είναι. Δεν μπορεί να είναι όλα ρόδινα!!!!!!!

The more you hurry to succeed, the longer it will take to succeed.


Reply author: NIKOS T.
Replied on: 14/10/2012 22:52:16
Message:

Bασίλη κάποτε και η ηλιακή ακτινοβολία θεωρούταν ακίνδυνη και μάλιστα ψηνόμασταν με τις ώρες κάνοντας ηλιοθεραπεία.
Όταν μάθαμε για την υπεριώδη ακτινοβολία και τις βλάβες που προκαλεί στο DNA για πολλούς συνανθρώπους μας ήταν ήδη πολύ αργά,είχαν πεθάνει από μελάνωμα.
Όταν το DNA υποστεί αλλοιώσεις εξαιτίας της υπεριώδους ακτινοβολίας είτε από τον ήλιο είτε από τεχνητές πηγές φωτός (π.χ. λάμπες μαυρίσματος), χάνει την ιδιότητά του να ελέγχει τον πολλαπλασιασμό και τη διαίρεση των κυττάρων.
Αυτό μπορεί να οδηγήσει και σε καρκίνο.
Για τα πάνελ υπέρυθρης απλά περιμένω ευρύτερη χρήση,επιστημονική έρευνα και δεν πείθομαι από το promotion της εκάστοτε εταιρείας.
Όλα τα παρουσιάζουν τόσο όμορφα που πίστεψε με κάτι στο τέλος δεν θα πάει καλά.
Έχω πρόσφατο σχετικά το παράδειγμα με τις κεραίες κινητής τηλεφωνίας.
Και αυτές ακίνδυνες ήταν και είναι για μερικούς.
Ρώτα με για τα ποσοστά σκολίωσης σε παιδάκια που μεγάλωσαν σε γειτονιές ή χωριά με φόντο μια τέτοια κεραία...

"Αν νομίζεις ότι τα έχεις όλα υπό έλεγχο, τότε δεν τρέχεις αρκετά γρήγορα"


Reply author: Deorum
Replied on: 14/10/2012 23:17:49
Message:

Η μη ιονίζουσα ακτινοβολία εξ'ορισμού, δεν μπορεί να εκτρέψει ηλεκτρόνια από τα άτομα, πόσο μάλλον να αλλάξει την δομή του ατόμου, άρα δεν προκαλεί βλάβες.

Η υπεριώδης ακτινοβολία, είναι στο αντίθετο ακριβώς φάσμα του ορατού φωτός από την υπέρυθρη, μικρό μήκος κύματος-μεγάλη ένταση. Στενή αν μου επιτρέπεται η έκφραση, αλλά έντονη, όχι απλώμενη και διάχυτη. Γιαυτό και προκαλεί βλάβες.

Από εκεί και πέρα, σαν αρχή να το πώ έτσι, είναι δύσκολο να αποδείξεις ότι κάτι ΔΕΝ ισχύει.
Δεν είναι υποχρέωση να το πώ έτσι, να αποδείξει κάποιος ότι δεν ισχύει (όσα δεν ισχύουν είναι δυνητικά άπειρα, δεν μπορούμε να αποδεικνύουμε τα πάντα ότι δεν υπάρχουν.)
Υποχρέωση της επιστήμης κατά κύριο λόγο είναι να αποδεικνύει ότι κάτι ΙΣΧΥΕΙ.

Ελπίζω να μην τα είπα μπερδεμένα. :)


Reply author: GERMANOS
Replied on: 14/10/2012 23:31:11
Message:

Η υπεριώδης ακτινοβολία
ΣΕ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΕΝΤΑΣΗ από τον ήλιο
είναι ''Υπεύθυνη'' για την ζωή πάνω στη γη μας

Είναι σχετικά σταθερή και με ενδεχόμενη μεγαλύτερη έντασή της
κινδυνεύουνε όλα τα έμψυχα πλάσματα

Νομίζω πως ο κίνδυνος από την Υπέρυθρη
είναι ίδιος με αυτόν της φωτιάς
και λοιπών καιγόμενων αντικειμένων


Reply author: gargadua
Replied on: 15/10/2012 08:01:25
Message:

Ρίχνοντας 1 ματιά στο διαδίκτυο δεν μπόρεσα να βρω κάτι αρνητικό ή μάλλον ότι αρνητικό υπάρχει, αφορά για την αλόγιστη χρήση σάουνας με υπέρυθρες, όχι τη θέρμανση.
Σωστό και αυτό που γράφει ο Νίκος ότι στο μέλλον δεν ξέρεις τι θα σου πούνε.
Τι να πω δε ξέρω. Εγώ πάντως θα βάλω τα πάνελ και ο Θεός βοηθός.
Σε άλλη περίπτωση μάλλον θα πεθάνουμε οικογενειακώς πολύ νωρίτερα λόγω τιμής του πετρελαίου!!!!!
Βέβαια η συγκεκριμένη μορφή θέρμανσης συμφέρει γιατί δεν έχει πολύ μεγάλο κόστος αγοράς και έχει χαμηλή κατανάλωση μέχρι αύξησης των τιμολογίων της ΔΕΗ. Οταν αυξηθούν πάμε για φούντο!!! Μάλλον πάλι δεν θα προλάβουμε να δούμε τα μακροπρόθεσμα αποτελέσματα.
Τι έχουν τα έρμα και ψοφάνε......................

The more you hurry to succeed, the longer it will take to succeed.


Reply author: NIKOS T.
Replied on: 15/10/2012 08:12:18
Message:

Survivor Βασίλη...survivor!!

"Αν νομίζεις ότι τα έχεις όλα υπό έλεγχο, τότε δεν τρέχεις αρκετά γρήγορα"


Reply author: gargadua
Replied on: 15/10/2012 08:31:03
Message:


Με βλέπω με κάμερα ανά χείρας να κάνω εκπομπή, "πως να επιβιώσετε στο κρύο της Ελλάδας χωρίς λεφτά"!!!!
Το κακό θα είναι ότι το συγκεκριμένο θέμα θα το δουλεύουνε τουλάχιστο άλλα 10.000.000 άνθρωποι!!

The more you hurry to succeed, the longer it will take to succeed.


Reply author: 8avos
Replied on: 15/10/2012 08:46:27
Message:

για το ηλεκτρικό ρεύμα υπάρχει και το
νυχτερινό τημολόγιο,το οποίο
ρίχνει την τιμή της kwh στο μισό
σε συγκεκριμένες ώρες


Reply author: xipolitakos
Replied on: 15/10/2012 11:03:25
Message:

Αν έχεις βάλει το νέο νυκτερινό... Αλλιώς με το παλιό είναι άχρηστο αφού κοιμάσαι με κουβέρτα.

___________________
Run Natural... run Bare


Reply author: xipolitakos
Replied on: 15/10/2012 11:19:18
Message:

quote:
Originally posted by gargadua

Επίσης με παραξενεύει ότι δεν είναι μόνο κινέζικά αλλά και γερμανικά. Στη Γερμανία δεν έχουν αυστηρότερα κριτήρια υγείας για 1 προϊόν;



Βασίλη,
Στη Γερμανία με τα αυστηρά κριτήρια χρησιμοποιούν επίσης κινητά τηλέφωνα. Αυτό τι σημαίνει ότι τα κινητά είναι αθώα;
Όλα στο βωμό του κέρδους.

quote:
Originally posted by gargadua

http://www.infraredpower.gr/products.asp?id1=25
Δες εδώ και στις Συζητήσεις. Η υπέρυθρη χρησιμοποιείται και για τα μωράκια στις θερμοκοιτίδες.



Ούτε αυτό μου λέει κάτι. Ποιο πολύ για διαφημιστικό κόλπο μου κάνει…

Όπως έγραψε και ο Νίκος είμαι και εγώ πολύ επιφυλακτικός. Δεν θα πειραματιστώ με κάτι καινούριο και αμφίβολο.


___________________
Run Natural... run Bare


Reply author: NIKOS T.
Replied on: 15/10/2012 11:47:12
Message:

Yπάρχει και μια άλλη λύση Βασίλη.
Αποκαθιστάς τις σχέσεις σου με το γείτονα(αν ήδη δεν είναι καλές)και τη βγάζετε εκεί οικογενειακώς τις δύσκολες μέρες του χειμώνα.
Το βράδυ έναν ύπνο κάτω από τα παπλώματα τον κάνεις.
Έτσι γλιτώνεις και τα έξοδα του ίντερνετ,παίρνεις από τον καλό γείτονα τον κωδικό και κάνει χρήση του wi fi.

"Αν νομίζεις ότι τα έχεις όλα υπό έλεγχο, τότε δεν τρέχεις αρκετά γρήγορα"


Reply author: xipolitakos
Replied on: 15/10/2012 12:28:46
Message:

Προσωπικά σαν λύση θέρμανσης με τη χρήση ηλεκτρικού ρεύματος, προσανατολίζομαι προς τους θερμοπομπούς. Έχουν ακριβώς την ίδια κατανάλωση (1.5 - 2KW ανά ώρα) και ας λένε ότι τα πάνελ υπέρυθρης ακτινοβολίας έχουν 30% καλύτερη απόδοση.

___________________
Run Natural... run Bare


Reply author: gargadua
Replied on: 15/10/2012 15:12:27
Message:

Να είστε σίγουροι ότι στο τέλος όλοι θα έχουμε πληρώσει ακριβώς τα ίδια.

Χρήστο
σίγουρος δεν είναι κανένας. Προσωπικά πηγαίνω ψάχνοντας. Η υπέρυθρη δεν είναι νέα τεχνολογία αλλά παλιά. Το ότι δεν ήταν σε χρήση δεν την κάνει επικίνδυνη. Τόσα χρόνια ήμασταν βολεμένοι με το πετρέλαιο. Τώρα πάπαλα. Σίγουρα υπάρχουν επιφυλάξεις επί του θέματος. Η νεκροψία θα δείξει. Οσο για την κατανάλωση, τα πάνελ είναι 550-600w αντί του 1,2-2 kw γεγονός που τα καθιστά ακόμα πιο οικονομικά.

Νίκο
οι γείτονες είναι αρκετά χοντροί και θα μας εκτοπίσουν. Εκτός αυτού με τόσο λίπος δεν κρυώνουν!!!!!

The more you hurry to succeed, the longer it will take to succeed.


Reply author: xipolitakos
Replied on: 15/10/2012 15:43:44
Message:

quote:
Originally posted by gargadua

Οσο για την κατανάλωση, τα πάνελ είναι 550-600w αντί του 1,2-2 kw γεγονός που τα καθιστά ακόμα πιο οικονομικά.


The more you hurry to succeed, the longer it will take to succeed.




Τι χώρο καλύπτουν;

___________________
Run Natural... run Bare


Reply author: gargadua
Replied on: 15/10/2012 16:01:32
Message:

40w ανά τμ. δηλαδή μέχρι 15 τμ αυτά που θα αγοράσω εγώ, αλλά μιλάμε για κρύο Εβρου, όχι Αθήνας. Αυτά μου συστήσαν και εκεί προσανατολίζομαι. Για νοτιότερες περιοχές ο πωλητής συστήνει τα τσέχικα που είναι και φτηνότερα. Εχω ρωτήσει 5 χρήστες που βρήκα και οι 2 μόνο ήταν ευχαριστημένοι. Οι άλλοι είτε είχαν κινέζικα είτε μένανε σε τελευταίο όροφο και δεν είχαν απόδοση λόγω κακής μόνωσης.
Εγώ τουλάχιστον για φέτος (και με σπαραγμό τσέπης!!) θα τα δοκιμάσω και βλέπουμε. Νοικιάζω οπότε δεν μπορώ να κάνω κάτι πιο μόνιμο ή πιο αποδοτικό. Ασε που δεν βλέπω να καίμε πετρέλαιο στη πολυκατοικία!! Που; Στον Έβρο παρακαλώ!!! Είπες τίποτα;
Αυτό είναι προς το παρόν η οικονομικότερη λύση.
Αγορά των 2 γερμανικών πάνελ 550-600w με θερμοστάτες μπρίζας, 900 Ε χωρίς ΦΠΑ και μόνο για τις 2 κρεβατοκάμαρες

The more you hurry to succeed, the longer it will take to succeed.


Reply author: xipolitakos
Replied on: 15/10/2012 16:18:33
Message:

Ένα μαγαζί που ρώτησα μου είπαν 190ευρώ τα 2ΚW! Κινέζικο;

___________________
Run Natural... run Bare


Reply author: gargadua
Replied on: 15/10/2012 16:41:57
Message:

Μάλλον καρακινέζικο.
Δες τιμές εδώ:
http://www.infraredpower.gr/products.asp?id1=25
Τα ecoline είναι τσέχικα, τα infra power κινέζικα και τα intech γερμανικά.
Να ξαναγράψω ότι δεν τα εμπορεύομαι, καταναλωτής είμαι.

The more you hurry to succeed, the longer it will take to succeed.


Reply author: Deorum
Replied on: 15/10/2012 16:55:37
Message:

Εχετε κάνει συνειρμό με το τσέρνομπιλ. Ακτινοβολία = καρκινογένεση.
Είναι σαν να έχετε κάνει συνειρμό με το υδροκυάνιο. Είναι υγρό και είναι δηλητήριο άρα νερό = δηλητήριο αφού είναι και αυτό υγρό.

Έτσι και εδώ, Ακτίνες Χ/ακτίνες Γάμμα = επικίνδυνες, είναι ακτινοβολία.
Υπέρυθρες είναι και αυτές ακτινοβολία άρα έιναι και αυτές αυτές επικίνδυνες. Αφού είναι ακτινοβολία όπως οι ακτίνες Γάμμα ή οι ακτίνες Χ.


Η λέξη ακτινοβολία περιλαμβάνει σχεδόν τα πάντα στην φύση γύρω μας. Και το ορατό φώς, ακτινοβολία είναι. Ούτε βιβλίο δεν θα διαβάζαμε χωρίς αυτό. Όλα είναι ακτινοβολία, όπως... όλα είναι και ύλη! ΥΛΗ - ΑΚΤΙΝΟΒΟΛΙΑ, δεν είναι όλες οι ύλες ίδιες, δεν είναι όλες οι ακτινοβολίες ίδιες. Στην φύση όλα είναι ή Ύλη ή Ενέργεια και η ακτινοβολία είναι μιά από τις 4 μορφές ενέργειας (βαρυτική, ασθενής/ισχυρή πυρηνική, ηλεκτρομαγνητική). Βασικά για τον κόσμο και την τεχνολογία που μας αφορά -τα άλλα είναι λίγο θεωρητικά- θα έλεγα πως είναι ίσως η μόνη μορφή ενέργειας που ίσως χρειάζεται να ξέρουμε. (οι εφαρμογές των άλλων μορφών ενέργειας είναι σημαντικές, αλλά ο κόσμος μας δεν βασίζεται σε αυτές).


Το θέμα σε είναι η η συχνότητα και το μήκος κύματος και η ένταση.
Δεν υπάρχει κανένας άλλος διαχωρισμός πέρα από αυτά από αυτά, καθώς αυτά είναι θεμελιώδη μεγέθη, δεν υπάρχει καλό ή κακό αν είναι τεχνητό ή φυσικό ή δεν ξέρω εγώ τι.

Μοναδική κουβέντα που μπορεί να γίνει (και για τα κινητά μόνο αυτό μένει για τους πιο επιφυλακτικούς) είναι τυχόν έμμεσες επιπτώσεις, όπως πχ λόγω υπερθέρμανσης ή δεν ξέρω εγώ τι άλλο. Αλλά όχι λόγω της ακτινοβολίας καθεαυτής, ότι δλδ αλλάζει το dna των κυττάρων και τσουπ = καρκίνος.

Και το τζάκι υπέρυθρη ακτινοβολία είναι. Και το κεράκι στα ρομαντικά δείπνα. Και μην σας πώ και οι φέτες του καλοριφέρ που έχουν μέσα ζεστό νερό. Πώς νομίζετε φτάνει η ζέστη ως το σώμα σας? Ο ήλιος βασικά, πως ζεσταίνει την γή?
Και οι ακτίνες Γάμμα ακτινοβολία είναι, αρκούν μερικά δευτερόλεπτα να σε αρρωστήσουν και μέσα σε μια βδομάδα να πεθάνεις. Αλλά είναι άλλη ένταση και άλλη συχνότητα. Τόση μικρή συχνότητα, τόσο εστιασμένη να το πώ έτσι, που αντί να ταρακουνάει τα "μόρια" και αυτά να ζεσταίνονται (η ζέστη βασικά αυτό είναι), είναι τόσες χιλιάδες φορές πιο επικεντρωμένη, που αντί να κουνάει 200-200 μόρια, διαλύει την δομή των ατόμων, και από αλλάζει την σύνθεσή τους.

Αυτά, ούφ.
ΥΓ. Τα ίδια ισχύουν και για τα κινητά, wifi, AM, UHF, FM, Και δεν ξέρω εγώ τι θα βγεί στο μέλλον.


Reply author: NIKOS T.
Replied on: 15/10/2012 18:01:28
Message:

Βασίλη πως και δεν στράφηκες στη λύση των καυσόξυλων??
Παλιά,καλή,δοκιμασμένη λύση!

"Αν νομίζεις ότι τα έχεις όλα υπό έλεγχο, τότε δεν τρέχεις αρκετά γρήγορα"


Reply author: gargadua
Replied on: 15/10/2012 18:10:51
Message:

Το σπίτι έχει τζάκι αλλά δεν ζεσταίνει υπνοδωμάτια.

The more you hurry to succeed, the longer it will take to succeed.


Reply author: xipolitakos
Replied on: 15/10/2012 18:18:12
Message:

quote:
Originally posted by Deorum

Εχετε κάνει συνειρμό με το τσέρνομπιλ. Ακτινοβολία = καρκινογένεση.
Είναι σαν να έχετε κάνει συνειρμό με το υδροκυάνιο. Είναι υγρό και είναι δηλητήριο άρα νερό = δηλητήριο αφού είναι και αυτό υγρό.

Έτσι και εδώ, Ακτίνες Χ/ακτίνες Γάμμα = επικίνδυνες, είναι ακτινοβολία.
Υπέρυθρες είναι και αυτές ακτινοβολία άρα έιναι και αυτές αυτές επικίνδυνες. Αφού είναι ακτινοβολία όπως οι ακτίνες Γάμμα ή οι ακτίνες Χ.


Η λέξη ακτινοβολία περιλαμβάνει σχεδόν τα πάντα στην φύση γύρω μας. Και το ορατό φώς, ακτινοβολία είναι. Ούτε βιβλίο δεν θα διαβάζαμε χωρίς αυτό. Όλα είναι ακτινοβολία, όπως... όλα είναι και ύλη! ΥΛΗ - ΑΚΤΙΝΟΒΟΛΙΑ, δεν είναι όλες οι ύλες ίδιες, δεν είναι όλες οι ακτινοβολίες ίδιες. Στην φύση όλα είναι ή Ύλη ή Ενέργεια και η ακτινοβολία είναι μιά από τις 4 μορφές ενέργειας (βαρυτική, ασθενής/ισχυρή πυρηνική, ηλεκτρομαγνητική). Βασικά για τον κόσμο και την τεχνολογία που μας αφορά -τα άλλα είναι λίγο θεωρητικά- θα έλεγα πως είναι ίσως η μόνη μορφή ενέργειας που ίσως χρειάζεται να ξέρουμε. (οι εφαρμογές των άλλων μορφών ενέργειας είναι σημαντικές, αλλά ο κόσμος μας δεν βασίζεται σε αυτές).


Το θέμα σε είναι η ένταση και η συχνότητα.
Δεν υπάρχει κανένας άλλος διαχωρισμός πέρα από αυτά από αυτά, καθώς αυτά είναι θεμελιώδη μεγέθη, δεν υπάρχει καλό ή κακό αν είναι τεχνητό ή φυσικό ή δεν ξέρω εγώ τι.

Μοναδική κουβέντα που μπορεί να γίνει (και για τα κινητά μόνο αυτό μένει για τους πιο επιφυλακτικούς) είναι τυχόν έμμεσες επιπτώσεις, όπως πχ λόγω υπερθέρμανσης ή δεν ξέρω εγώ τι άλλο. Αλλά όχι λόγω της ακτινοβολίας καθεαυτής, ότι δλδ αλλάζει το dna των κυττάρων και τσουπ = καρκίνος.

Και το τζάκι υπέρυθρη ακτινοβολία είναι. Και το κεράκι στα ρομαντικά δείπνα. Και μην σας πώ και οι φέτες του καλοριφέρ που έχουν μέσα ζεστό νερό. Πώς νομίζετε φτάνει η ζέστη ως το σώμα σας? Ο ήλιος βασικά, πως ζεσταίνει την γή?
Και οι ακτίνες Γάμμα ακτινοβολία είναι, αρκούν μερικά δευτερόλεπτα να σε αρρωστήσουν και μέσα σε μια βδομάδα να πεθάνεις. Αλλά είναι άλλη ένταση και άλλη συχνότητα. Τόση μικρή συχνότητα, τόσο εστιασμένη να το πώ έτσι, που αντί να ταρακουνάει τα "μόρια" και αυτά να ζεσταίνονται (η ζέστη βασικά αυτό είναι), είναι τόσες χιλιάδες φορές πιο επικεντρωμένη, που αντί να κουνάει 200-200 μόρια, διαλύει την δομή των ατόμων, και από αλλάζει την σύνθεσή τους.

Αυτά, ούφ.
ΥΓ. Τα ίδια ισχύουν και για τα κινητά, wifi, AM, UHF, FM, Και δεν ξέρω εγώ τι θα βγεί στο μέλλον.



Δεν νομίζω ότι κάθε τι νέο που διαφημίζεται προς πώληση, είναι ότι δηλώνεται στη διαφήμιση. Πόσο δε μάλλον όταν δεν έχει δοκιμαστεί σε βάθος χρόνου.

Σχετικά με τις επιβλαβείς ακτινοβολίες. Δεν είναι μόνο αυτή της κινητής τηλεφωνίας. Είναι όλες αυτές οι επιπρόσθετες ακτινοβολίες, που έχουν προσθέσει οι ανθρώπινες εφευρέσεις και οι οποίες δεν υπήρχαν στη φύση.

Έψαξα να βρω το άρθρο από περιοδικό, που έλεγε πόσες φορές είναι μεγαλύτερη η ακτινοβολία των οικιακών συσκευών (ασύρματων τηλεφώνων, των συστημάτων WI-FI και blue tooth ασύρματης σύνδεσης στο διαδίκτυο, των συσκευών παρακολούθησης βρεφών και πληθώρας άλλων ασύρματων συσκευών), από τα θεσπισμένα όρια ( «Ρυθμός Ειδικής Απορρόφησης» SAR (Specific Absorption Rate).

Για παράδειγμα έλεγε ότι η ακτινοβολία από τη βάση του ασυρμάτου τηλεφώνου σε απόσταση 1,5 μέτρο (πχ. Στο κομοδίνο δίπλα από το κρεβάτι) είναι 2,5 φορές μεγαλύτερη από τα επιτρεπόμενα όρια.
Το ίδιο και για το ασύρματο δύκτιο WiFi (πχ. Πάνω στο γραφείο εργασίας). Αν θυμάμαι καλά ότι η ακτινοβολία στο 1,5 μέτρο είναι 3 φορές πάνω από το όριο.
Για τα την ασύρματη παρακολούθηση των βρεφών έλεγε ότι είναι ασφαλής, αλλά καλό είναι να μην βρίσκεται μέσα στο κρεβάτι του μωρού ή πάνω από το κεφάλι του, αλλά σε μία απόσταση.
Και όλα αυτά έγιναν με μετρητή ακτινοβολίας που βρίσκονταν σε απόσταση 1.5 μέτρο από κάθε συσκευή.
Τελείωνε βέβαια με το εξής. Λόγω της εποχής που ζούμε είναι αδύνατο να αποκλείσουμε τα πάντα που βρίσκονται μέσα στο σπίτι μας ή πίσω από τον τοίχο μας (πχ. στο σπίτι του γείτονα). Θα μπορούσαμε, αν όχι να τα αποκλείσουμε ή περιορίσουμε, να τα έχουμε σε ασφαλή απόσταση και όχι όπου μας βολεύει, ακόμα και σε συνεννόηση με το γείτονα (να μετακινήσει-μετακινήσουμε συσκευές που βρίσκονται πολύ κοντά σε εμάς ή αυτόν. Αυτό βέβαια δεν παίζει στην Ελλάδα. Μόνο Γερμανία που λέει και ο Βασίλης και αν…)

Αν το βρω θα το ποστάρω. Δες όμως και ένα παρόμοιο άρθρο.

http://www.econews.gr/2011/02/07/ilektromagnitiki-aktinovolia-ekthesi/

Η επιστημονική αυτή ανακοίνωση έχει ήδη δημοσιευθεί στο διεθνές επιστημονικό περιοδικό Reviews on Environmental Health (2010; 25: 307-317).
Η μελέτη διαπιστώνει πως η συνδυασμένη επίδραση των κινητών τηλεφώνων, των ασύρματων τηλεφώνων, των κεραιοσυστημάτων κινητής τηλεφωνίας, των ραδιοτηλεοπτικών σταθμών εκπομπής, των συστημάτων WI-FI και blue tooth ασύρματης σύνδεσης στο διαδίκτυο, των συσκευών παρακολούθησης βρεφών και πληθώρας άλλων ασύρματων συσκευών, βάζουν δισεκατομμύρια ανθρώπων σε όλο τον κόσμο σε καθημερινό κίνδυνο νευρολογικών και συμπεριφορικών επιπτώσεων μέχρι και κίνδυνο για ανάπτυξη καρκίνου, νευρολογικές ασθένειες και αναπαραγωγικά και αναπτυξιακά προβλήματα.
Επίσης, τα ισχύοντα όρια που έχουν προταθεί πριν 13 χρόνια, το 1998 από τη «Διεθνή Επιτροπή Προστασίας από τις Μη Ιονίζουσες Ακτινοβολίες» (ICNIRP) για την ηλεκτρομαγνητική ακτινοβολία που προέρχεται από τις ασύρματες τεχνολογίες κρίνονται τελείως ανεπαρκή. Ποτέ δεν είχαν ως στόχο να λάβουν υπόψη τις ασύρματες συσκευές που επηρεάζουν καθημερινά σήμερα πάνω από 4 δισεκατομμύρια ανθρώπους.
Τα συγκεκριμένα όρια ασφαλείας αγνοούν το αναπτυσσόμενο έμβρυο και τα μικρά παιδιά, τους ηλικιωμένους, όσους είναι υπερευαίσθητοι στην ακτινοβολία ή έχουν ανοσοανεπάρκεια, που πλήττονται περισσότερο ως πλέον ευάλωτοι στην ακτινοβολία.
Σημαντικός αριθμός μελετών που αναλυτικά και διεξοδικά συζητούνται στην εν λόγω δημοσίευση, έχει αποδείξει βιολογικές επιπτώσεις σε εντάσεις ακτινοβολίας εκατοντάδες φορές χαμηλότερες από τα ισχύοντα όρια.
Η εκτίμηση του βαθμού επικινδυνότητας της ακτινοβολίας με τον γνωστό ως «Ρυθμό Ειδικής Απορρόφησης» SAR (Specific Absorption Rate) θεωρείται ως ανεπαρκής για να προβλέψει τις βιολογικές αντιδράσεις κατά την επίδραση της ακτινοβολίας στα κύτταρα και στους ιστούς που σχετίζονται με αλλοιώσεις στη μνήμη, στη συμπεριφορά, στην αναπαραγωγή, στο ανοσοποιητικό σύστημα, στη διαταραχή του ύπνου, την πρόκληση εκνευρισμού και κόπωσης, καθώς και στη δημιουργία εγκεφαλικών όγκων μετά από υπερδεκαετή χρήση.
Η επιτροπή συστήνει στις κυβερνήσεις και στον Παγκόσμιο Οργανισμό να θεσπίσουν χαμηλότερα από τα ισχύοντα όρια έκθεσης του κοινού, αλλά και των επαγγελματικά εκτιθέμενων στην ακτινοβολία.

Προσωπικά έχω καταργήσει οτιδήποτε ασύρματο μέσα στο σπίτι. Είτε αυτό λέγεται πληκτρολόγιο είτε WiFi είτε ασύρματο τηλέφωνο. Όσο για το κινητό το κλείνω πάντα τις βραδυνές ώρες. Όχι τόσο για εμένα όσο για τα παιδιά και το γείτονα.

___________________
Run Natural... run Bare


Reply author: NIKOS T.
Replied on: 15/10/2012 18:30:27
Message:

quote:
Originally posted by gargadua

Το σπίτι έχει τζάκι αλλά δεν ζεσταίνει υπνοδωμάτια.

The more you hurry to succeed, the longer it will take to succeed.



Αν το μετατρέψεις σε ενεργειακό??

"Αν νομίζεις ότι τα έχεις όλα υπό έλεγχο, τότε δεν τρέχεις αρκετά γρήγορα"


Reply author: Vaterman
Replied on: 15/10/2012 19:04:19
Message:

Κάτι άσχετο παιδιά αλλά πραγματικά αγανακτούμε με όλα αυτά τα προβλήματα που μας έχουν δημιουργήσει με τα οικονομικά... Μας στίβουν σα λεμονόκουπες και δεινοπαθούμε να βρούμε λύσεις επιβίωσης ενώ και κάποιοι άλλοι εύκολα βρίσκουν τις δικές τους λύσεις, δε νομίζετε???

http://grtimes.info/2012/10/%CE%B7-%CE%B3%CE%B9%CE%AC%CE%BD%CE%BD%CE%B1-%CE%B2%CE%AC%CF%80%CF%84%CE%B9%CF%83%CE%B5-%CF%84%CE%BF-%CF%80%CE%B1%CE%BB%CE%AC%CF%84%CE%B9-%CF%84%CE%B7%CF%82-%CE%B5%CE%BC%CF%80%CE%BF%CF%81%CE%B9%CE%BA/

ΔΕΝ ΕΓΚΑΤΑΛΕΙΠΟΥΜΕ ΠΟΤΕ!!!


Reply author: Deorum
Replied on: 15/10/2012 19:07:07
Message:

Ξυπολυτάκο, κατά αρχήν το ανήγαγες σε ένα ακόμα ποιο αμφιλεγόμενο ζήτημα αυτό των ραδιοσυχνοτήτων. Το οποίο (για εμένα είναι ξεκάθαρο και αυτό βέβαια) αλλά καταλαβαίνω ότι σαν νέα μορφή είναι πολύ πιο "φοβιστικό" από την παλιά καλή "υπέρυθρη" ακτινοβολία. Σε λίγο θα φοβόμαστε και τις λάμπες που έχουν κόκκινο χρώμα. :)

Γιατί για τις ραδιοσυχνότητες, θα βρείς δεξιά και αριστερά άρθρα που λένε -χωρίς κάτι συγκεκριμένο σαν εύρημα αλλά έτσι ελαφρώς γενικά- ότι καλό θα ήταν να έχουμε αυστηρότερα όρια. Όπως θα βρείς ότι δεν έχει βρεθεί τίποτα ανησυχητικό. Για τις υπέρυθρες έχω την εντύπωση ότι δεν θα βρεις ούτε αυτό το λίγο. Γιατί αλλιώς, γενικά κλείστε και τα καλοριφέρ, γιατί οι φέτες με το ζεστό νερό κατά μεγάλο κομμάτι ζεσταίνουν με υπερυθρες. Γενικά δλδ η θερμότητα έτσι μεταφέρεται. Όλα τα ζεστά πράγματα εκπέμπουν υπέρυθρη ακτινοβολία.



Για το αυτό που γράφεις, έχω να απαντήσω και με άλλον τρόπο , αλλά δεν έχει νόημα να ξεκινήσουμε μια κόντρα με λίνκ. Ένα λίνκ εσύ, ένα λίνκ εγώ.


Αν συστήσεις μια επιτροπή, με σκοπό την "προστασία από τις μη-ιονίζουσες ακτινοβολίες", ποιους θα καλέσεις; Αυτούς που όντως ασχολούνται με αυτό. Αυτοί αφού ήδη ασχολούνται με αυτό, και χρηματοδοτούνται για αυτό, τι πόρισμα θα βγάλουν;
Ότι πάρτε μέτρα, καλό θα ήταν να προσέχουμε. Αλλιώς θα αυτοαναιρούνταν. Αλλιώς δεν θα δικαιολογούσαν τον μισθό τους.
Το ίδιο έγινε με τα πάνελ που συστήθηκαν, για το Millenium Bug. Πανικός, πάνελ, επιτροπές επιστημόνων, εταιρίες πληροφορικής πουλάγαν δουλειές σε εταιρίες του δημοσίου και όχι μόνο με την υπόσχεση ότι θα διορθώσουν αυτή την ... ωρολογιακή βόμβα που είναι έτοιμη να σκάσει. Κάντε μας συμβόλαιο, και θα συνεχίσετε να υπάρχετε και μετά το 2000. Παρακαλώ αφήστε μας μόνους δίπλα στους υπολογιστές και θα το φτιάξουμε.
2 ώρες μετά βγαίνει ιδρωμένος ο προγραμματιστής, ούφ το φτιάξαμε, τυχεροί είσαστε. (εκείνη την στιγμή τσάταρε στο ίντερνετ)

To ίδιο γίνεται με τα συντριπτικά περισσότερα πάνελ που συστήνονται για να ερευνήσουν διάφορες φοβίες που ήδη έχουμε. Φοβόμαστε για αυτό. Ας μαζέψουμε τους επιστήμονες που ασχολούνται με αυτό (που ήδη δλδ το πιστεύουν...) να το ερευνήσουν.
Ε τι θα πούν?

edit. Θα έβαζα μέσα και τα εμβόλια με τις γρίπες των πτηνών κτλ, σε αυτά τα πάνελ, αλλά δεν έχω τις γνώσεις ούτε έχω ψάξει ακριβώς τι έχει γίνει. Δεν έχω θεωρώ ότι έγινε εκ του πονηρού σαν συνωμοσία αλλά το αποτέλεσμα είναι μια ακόμα τεράστια φοβία από διάφορα πάνελ, που δεν επαληθεύθηκε.

Το πιο κλασσικό (και εδώ μπαίνουμε σε ένα χωράφι που ξέρω θα βρώ τους περισσότερους να διαφωνούν) είναι το global-warming. Ένα πάνελ επιστημόνων, που του έχεις δώσει την εξής δύναμη.
Όσο πιο πολύ μας πείθετε για την ανάγκη μέτρων, για τον ζημιά που θα πάθει το κλίμα, τόσο περισσότερο κρεμόμαστε από εσάς για να μας σώσετε. Όσο περισσότερο μας φοβίζετε, τόσο περισσότερο δύναμη και εξουσία αποκτάτε.

Αλλά ας μην μπούμε σε αυτήν την κουβέντα, ίσως κάποια άλλη φορά. Είναι από τα λίγα πράγματα που έχω αιρετικές απόψεις, που δεν είναι θέμα συνομωσιολογίας, είναι θέμα λάθος μηχανισμού που έχουν στηθεί κάποια πράγματα, και δεν μπορείς να καλείς τους 100 καλύτερους αστρολογους, να σου βγάλουν γνωμάτευση αν τα ζώδια είναι τελικά επιστημονικά έγκυρα.

Θές να καλέσεις ένα πάνελ να δεις αν κάτι ισχύει? Κάλεσε αυτούς που δεν κερδίζουν από αυτό, και δεν έχουν αφιερώσει την καριέρα τους σε αυτό για να έχεις αντικειμενικό αποτέλεσμα. Όχι αυτούς που ήδη σου έχουν πεί οτι το πιστεύουν. Τότε μην τους καλέσεις καν. ΑΦού το ξέρεις το αποτέλεσμα. Καλείς αυτούς που ήδη πιστεύουν. Κάλεσε κάποιον που δεν πιστεύει, να δείς αν θα πεισθεί.
Και αν τους καλέσεις τέλοσπαντων, μην τους δώσεις αμέτρητα κίνητρα αν η γνωμάτευσή τους είναι θετική.



Αυτά, ούφ, τα άλλα σε καφέ.

Αποσύρομαι από την κουβέντα.


Reply author: xipolitakos
Replied on: 15/10/2012 22:58:11
Message:

quote:
Originally posted by Deorum

Γιατί για τις ραδιοσυχνότητες, θα βρείς δεξιά και αριστερά άρθρα που λένε -χωρίς κάτι συγκεκριμένο σαν εύρημα αλλά έτσι ελαφρώς γενικά- ότι καλό θα ήταν να έχουμε αυστηρότερα όρια. Όπως θα βρείς ότι δεν έχει βρεθεί τίποτα ανησυχητικό



Γιώργο, δε νομίζω να παρέθεσα κανένα άρθρο που κυκλοφορεί δεξιά και αριστερά, ούτε δικά μου λόγια. Είναι επίσημα δημοσιευμένα άρθρα.

Δες εδώ:
http://electromagnetichealth.org/electromagnetic-health-blog/seletun-press-release/

Και εδώ:
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21268443

Δικαίωμά μου λοιπόν να το βλέπω ως βάσιμο, γιατί θεωρώ ότι δεν αποσκοπεί σε κάτι κακό. Αντιθέτως προφυλάσσει την υγεία και την τσέπη μου, χωρίς να κρύβει panels, ούτε συνομωσίες.
Δικαίωμά σου να μην σε ανησυχεί.



quote:
Originally posted by Deorum

Θές να καλέσεις ένα πάνελ να δεις αν κάτι ισχύει? Κάλεσε αυτούς που δεν κερδίζουν από αυτό, και δεν έχουν αφιερώσει την καριέρα τους σε αυτό για να έχεις αντικειμενικό αποτέλεσμα. Όχι αυτούς που ήδη σου έχουν πεί οτι το πιστεύουν. Τότε μην τους καλέσεις καν. ΑΦού το ξέρεις το αποτέλεσμα. Καλείς αυτούς που ήδη πιστεύουν. Κάλεσε κάποιον που δεν πιστεύει, να δείς αν θα πεισθεί.
Και αν τους καλέσεις τέλοσπαντων, μην τους δώσεις αμέτρητα κίνητρα αν η γνωμάτευσή τους είναι θετική.



Αυτοί που σίγουρα κερδίζουν πολλά, είναι οι εταιρείες που πουλάνε την «νέα τεχνολογία» και χάνουν όταν δυσφημίζεται το προϊόν τους.



quote:
Originally posted by Deorum

Το πιο κλασσικό (και εδώ μπαίνουμε σε ένα χωράφι που ξέρω θα βρώ τους περισσότερους να διαφωνούν) είναι το global-warming. Ένα πάνελ επιστημόνων, που του έχεις δώσει την εξής δύναμη.
Όσο πιο πολύ μας πείθετε για την ανάγκη μέτρων, για τον ζημιά που θα πάθει το κλίμα, τόσο περισσότερο κρεμόμαστε από εσάς για να μας σώσετε. Όσο περισσότερο μας φοβίζετε, τόσο περισσότερο δύναμη και εξουσία αποκτάτε.



Ποιος αποκτά εξουσία; Ο επιστήμονας; Να την κάνει τι; Να κυβερνήσει τον κόσμο;
Προσωπικά βλέπω ότι ενώ ακούγονται πολλά για αυτό το θέμα, η μια χώρα αγοράζει καθαρό αέρα από την άλλη. Η κατάσταση χειροτερεύει και ο μόνοι που αποκτούν περισσότερη εξουσία, ελέγχοντας ακόμα και κυβερνήσεις, είναι αυτοί που δημιουργούν το πρόβλημα-μολύνουν το περιβάλλον. Προσοχή συμφωνώ ότι το φαινόμενο αυτό δεν το προκαλεί μόνο ο άνθρωπος. Έχει και η φύση το μερίδιό της που, σύμφωνα την προσωπική μου γνώση, είναι μικρότερο.



quote:
Originally posted by Deorum

edit. Θα έβαζα μέσα και τα εμβόλια με τις γρίπες των πτηνών κτλ, σε αυτά τα πάνελ, αλλά δεν έχω τις γνώσεις ούτε έχω ψάξει ακριβώς τι έχει γίνει. Δεν έχω θεωρώ ότι έγινε εκ του πονηρού σαν συνωμοσία αλλά το αποτέλεσμα είναι μια ακόμα τεράστια φοβία από διάφορα πάνελ, που δεν επαληθεύθηκε.



Δηλαδή εδώ δεν υπάρχει panel για κέρδος;



___________________
Run Natural... run Bare


Reply author: Deorum
Replied on: 16/10/2012 00:56:06
Message:

Καταρχήν άλλο η Η/Μ άλλο η υπέρυθρη. Και άλλο ακτίνες Γ.
Κατα δεύτερον ξαναλέω. Δεν υπάρχει καμία έρευνα ή απόδειξη.
Το είδα το λίνκ από το Pubmed (το άλλο δεν το θεωρώ έγκυρό) (το άλλο άρθρο συμπεριλαμβάνεται στο λίνκ πιο κάτω και είναι το μόνο κάπως ανησυχητικό. Τίποτα παραπάνω από αυτό που λέει και ο WHO (παγκόσμιος οργανισμός υγείας). Ας προσέχουμε καλού κακού μέχρι να είμαστε πιο σίγουροι. Τίποτα άλλο. Και αυτό για τα κινητά, τα οποία είναι 1 εκατοστό από το κεφάλι μας, με δυνατότητα να λαμβάνουν-εκμπέμπουν σε κεραίες 5-20χλμ μακριά ανάμεσα από τοίχους. Όχι για τις υπέρυθρες στις οποίες δεν θα βρείς ούτε καν να έχει τεθεί θέμα.

Και το ίδιο το pubmed, δεξιά που έχει παρεμφερή λίνκ με σχετικό θέμα, πάτα μερικά στην τύχη, και θα δείς ότι λένε πως δεν υπάρχουν στοιχεία. Λένε μάλιστα οι πιο πολλοί, ότι περιμένουν τα πορίσματα του Interphone (ή έρευνα που γράφω πιο κάτω) για να βγούν συμπεράσματα.


Μην ποστάρω ατελείωτα quote, Έχει νομίζω όλες τις έρευνες που έχουν γίνει, και καθυσηχαστικές και μη.
http://en.wikipedia.org/wiki/Mobile_phone_radiation_and_health#Cancer

Υπάρχουν λοιπόν έρευνες σε 420.000 ανθρώπους για μια 20ετια που δεν βρίσκουν τίποτα, και υπάρχουν και έρευνες που λένε ότι οι μύγες είχαν μειωμένη αναπαραγωγή μετά από έκθεση σε μεγάλες συχνότητες + εντάσεις.
Ο WHO λέει, ότι δεν υπάρχουν στοιχεία αλλά ας είμαστε προσεχτικο, όλα εκεί καταλήγουν.

Αυτό το quote - από τις πολλές που ίσως βρείτε- είναι η μεγαλύτερη και εγκυρότερη έρευνα που έγινε. (είναι και πιο πάνω στο λίνκ το ξαναβάζω για λόγους ευκολίας).

quote:

In the press release[21] accompanying the release of the paper, Dr. Christopher Wild, Director of the International Agency for Research on Cancer (IARC) said:

An increased risk of brain cancer is not established from the data from Interphone. However, observations at the highest level of cumulative call time and the changing patterns of mobile phone use since the period studied by Interphone, particularly in young people, mean that further investigation of mobile phone use and brain cancer risk is merited.

A number of independent health and government authorities have commented on this important study including The Australian Centre for Radiofrequency Bioeffects Research (ACRBR) which said in a statement that:[22]

Until now there have been concerns that mobile phones were causing increases in brain tumours. Interphone is both large and rigorous enough to address this claim, and it has not provided any convincing scientific evidence of an association between mobile phone use and the development of glioma or meningioma. While the study demonstrates some weak evidence of an association with the highest tenth of cumulative call time (but only in those who started mobile phone use most recently), the authors conclude that biases and errors limit the strength of any conclusions in this group. It now seems clear that if there was an effect of mobile phone use on brain tumour risks in adults, this is likely to be too small to be detectable by even a large multinational study of the size of Interphone.




ΥΓ. Άλλο μόλυνση, άλλο global warming. Δεν είμαι υπέρ της μόλυνσης, δεν λέω ότι κάνουμε άσχημα να προστατεύουμε τα ποτάμια μας. Γενικά εντάσσονται και τα 2 στο κεφάλαιο που λέγεται οικολογική συνείδηση. Αλλά είναι 2 ξεχωριστά πράγματα. To διοξείδιο του άνθρακα επί της ουσίας δεν εθεωρείτο ποτέ μόλυνση δλδ βρωμιά να το πώ έτσι. Τώρα έχει ενοχοποιηθεί για το φαινόμενο της υπερθέρμανσης, αλλά δεν είναι μόλυνση. Είναι καθαρός αέρας. Το παράγουμε εμείς συνεχώς, ειδικά όταν τρέχουμε.

ΥΓ2. Ξαναλέω, άλλο Ραδιο-Συχνότητες, δέχομαι ότι υπάρχουν διάφορες γνώμες, άλλο υπέρυθρη. Επειδή εδώ το θέμα είναι οι υπέρυθρες, για τις υπέρυθρες δεν έχω δει πουθενά ούτε μη-έγκυρη πηγή που το αμφισβητεί την ασφάλειά τους.

ΥΓ3. Γιαυτό δεν θέλω να κάνω τις κουβέντες αυτές, γιατί ξεχειλώνουν και ανοίγονται 150 διαφορετικά θέματα ταυτόχρονα. Έχω πολλά να πώ, ίσως πρέπει απλά να βγάλω μια φωτογραφία την βιβλιοθήκη μου.

ΥΓ4. Η αμφιβολία είναι εύκολο να φυτευθεί, ο καθησυχασμός εξαιρετικά δύσκολο να υπάρξει. Πάντα αυτό το "και αν είναι έτσι" σε στοιχειώνει. Όμως ξαναγράφω είναι δυσκολο να αποδείξεις ότι κάτι ΔΕΝ ισχύει, παρά το ότι κάτι ισχύει. Οπότε δεν είναι δυνατόν να τρέχουν όλοι να αποδεικνύουν ότι δεν δουλεύει κάτι.
ΠΧ. Νανοβιονικό γιλέκο (που βλέπω και την διαφήμιση εδώ...). Θα σου πεί ο άλλος. Αποδειξέ μου ότι δεν δουλεύει. Όχι φίλε, ΕΣΥ αποδειξέ μου ότι δουλεύει, την θεωρεία σου.
Εγώ είναι εκθετικά πιο δύσκολο να αποδείξω ότι δεν υπάρχει καμία σχέση αιτιατού-αποτελέσματος (και όχι μια άλλη οποιαδήποτε σχέση) με καρκινογένεση και ακτινοβολία, γιατί αν κάνω το πείραμα σε υψόμετρο 100μέτρα, θα μου πείς, και αν το έκανες σε 1000μέτρα? Και αν αντί για μυγες το έκανες με κατσαρίδες? Και αν αντί για 900χζ το έκανες με 350χζ? Και αν αντί για νύχτα το έκανες μέρα? Ενώ αν υπάρχει κάτι απλά το αποδεικνύεις και το βλέπεις. Δεν μπορείς να αποδείξεις εύκολα όλα αυτά που δεν υπάρχουν. Είναι άπειρα.

Γιαυτό σχεδόν όλες οι έρευνες (όχι μόνο στο θέμα αυτό γενικά) καταλήγουν με. Δεν υπάρχουν αρκετά στοιχεία να θεμελιωθεί συσχετισμός. Δεν λένε, δεν υπάρχει συσχετισμός γιατί θεωρητικά όλα μπορεί να υπάρχουν. Ή δεν λένε υπάρχει αλλά δεν το βρήκαμε.

ΥΓ5. Δεν με ανησυχεί οτιδήποτε είναι από το δεξί πλευρό του φάσματος. IR και πέρα. Όσο πιο δεξιά μάλιστα... τόσο πιο ασφαλές. Από τα αριστερά και πέρα του ορατού φάσματος (συμπεριλαμβανομένου αυτού στο UV) αρχίζουν οι επιπλοκές.



ΥΓ6. Εδώ και 20 χρόνια γίνεται αυτή η κουβέντα. Ραδιοσυχνότητες υπάρχουν από τον 2ο παγκόσμιο πόλεμο.
Όλοι ψάχνουν και ψάχνουν και ψάχνουν πανεπιστήμια, οργανισμοί, να βρεθεί ένας συσχετισμός και ως τώρα, δεν θα είχε αποδειχτεί κάτι βέβαιον ως τώρα? Κάτι απόλυτο και μη-αμφισβητήσιμο? Ή τα καπελώνουν όλα οι "εταιρίες" ?
Στο τσιγάρο πως βρέθηκε εδώ και 30 χρόνια? Ή σε ένα σωρό άλλα πράγματα.
Επειδή μπήκε το router στην ζωή μας εδώ και 4-5 χρόνια? Ε μπήκε μια ακόμα σταγονίτσα ακτινοβολίας, στον ωκεανό που ζούμε επί δεκαετίες (και επί χιλιετίες θα έλεγα). Τα κινητά υπάρχουν πλέον της 20ετιας, τα FM - UHF 50-60 χρόνια (και αυτά το ίδιο ακριβώς είναι, δεν αλλάζει τίποτα και πιο έντονα μάλιστα καθώς ταξιδεύουν από τον Υμηττό ως τα νησιά για δώσουν σήμα. Όχι 4-5 μετρα από το σαλόνι ως την κρεβατοκάμαρα .).

ΥΓ. ΟΥΦ.


Reply author: gargadua
Replied on: 16/10/2012 07:32:05
Message:

Ωρέ ανάλυση!!!!!!!


The more you hurry to succeed, the longer it will take to succeed.


Reply author: NIKOS T.
Replied on: 16/10/2012 09:14:17
Message:

Η ακτινοβολία του ήλιου είναι φυσική,αυτή των κινητών,των φούρνων μικροκυμάτων,των bluetooth,των υπέρυθρων πάνελ και πάει λέγοντας δεν είναι φυσική.
Λίγη ακτινοβολία από εδώ,λίγη από εκεί,τελικά μαζεύεται αρκετή...
Είναι δύσκολο για το σώμα μας να ανταπεξέρθει και να παραμείνει υγιές.
Αυτά που αναλύεις Γιώργο είναι σωστά,γνωστά και βασικές γνώσεις για πολλούς εδώ μέσα.
Αλλά προφανώς κάτι δεν πάει καλά στις μέρες μας,με τα κρούσματα καρκίνου να αυξάνονται δραματικά,ενώ δεν υπάρχει κανένας υποτιθέμενος κίνδυνος γύρω μας...

"Αν νομίζεις ότι τα έχεις όλα υπό έλεγχο, τότε δεν τρέχεις αρκετά γρήγορα"


Reply author: Dejan
Replied on: 16/10/2012 09:16:59
Message:

Αυξάνονται τα κρούσματα ή απλά είναι περισσότεροι που ελέγχονται για καρκίνο?


______________________
“Ethiopians and Kenyans are running 160 miles a week, more than you will ever run, because it’s their only way out, and those who survive that are going to be really hard to beat unless you do everything perfectly,” Salazar told Ritzenhein. “If they have better biomechanics, too, you are in trouble.”


Reply author: NIKOS T.
Replied on: 16/10/2012 09:19:14
Message:

Με επίσημες στατιστικές μεγάλων ογκολογικών νοσοκομείων αυξάνονται δραματικά τα κρούσματα!!

"Αν νομίζεις ότι τα έχεις όλα υπό έλεγχο, τότε δεν τρέχεις αρκετά γρήγορα"


Reply author: gargadua
Replied on: 16/10/2012 12:49:11
Message:

Ο καρκίνος μάλλον είναι πολύ μεγάλο κεφάλαιο και σίγουρα δεν έχει μόνο 1 αίτιο. Κάποτε είχα διαβάσει ότι ακόμα και ψυχολογικοί παράγοντες παίζουν.

Και τι είναι φυσικό σήμερα Νίκο; Μήπως τα βιολογικά προϊόντα που μας πουλάνε; Αφού σε όλα έχουμε επέμβει!!! Μόνο άμα ζεις κάπου απομονωμένος μπορείς να πεις ότι ζεις φυσικά. Εμείς ΟΧΙ!!!!!

The more you hurry to succeed, the longer it will take to succeed.


Reply author: NIKOS T.
Replied on: 16/10/2012 13:00:54
Message:

Καθένας μας σκέφτεται και πράττει διαφορετικά.
Προσωπικά επέλεξα τη λύση του ενεργειακού τζακιού σε συνδυασμό με την ηλιοθερμία.
Αν το υπέδαφος του σπιτιού δεν ήταν βραχώδες θα είχα καταλήξει στη γεωθερμία.
Άρχισα όμως από τη μόνωση!


"Αν νομίζεις ότι τα έχεις όλα υπό έλεγχο, τότε δεν τρέχεις αρκετά γρήγορα"


Reply author: xipolitakos
Replied on: 16/10/2012 13:23:56
Message:

quote:
Originally posted by NIKOS T.

Η ακτινοβολία του ήλιου είναι φυσική,αυτή των κινητών,των φούρνων μικροκυμάτων,των bluetooth,των υπέρυθρων πάνελ και πάει λέγοντας δεν είναι φυσική.
Λίγη ακτινοβολία από εδώ,λίγη από εκεί,τελικά μαζεύεται αρκετή...
Είναι δύσκολο για το σώμα μας να ανταπεξέρθει και να παραμείνει υγιές.
Αυτά που αναλύεις Γιώργο είναι σωστά,γνωστά και βασικές γνώσεις για πολλούς εδώ μέσα.



+1


___________________
Run Natural... run Bare


Reply author: xipolitakos
Replied on: 16/10/2012 13:36:24
Message:

@Deorum
Γιώργο δε μπορώ να καταλάβω τη λογική αυτή. Ενώ υπάρχουν υπόνοιες ότι όλα αυτά βλάπτουν ή ότι μπορούν να βλάψουν κάποιους από εμάς, γιατί πρέπει να τα δεχτούμε;
Ποιος ο λόγος; Επειδή μας εξυπηρετούν ή για να πουλάμε μούρη αγοράζοντας κινητά, WiFi, bluetooth; Να λέμε… κοίτα εγώ έχω καλύτερο μοντέλο με περισσότερα καλούδια (μοντέλο πολυμίξερ - τα κάνει όλα και συμφέρει) και να χρησιμοποιούμε το 5, 10 άντε 20% των δυνατοτήτων τους;
Γιατί και η κουτσή Μαρία έχει κινητό, και ασύρματο Router. Το ένα είναι αξεσουάρ που το ταιριάζει με τα ρούχα και το άλλο μπιμπελό στο σπίτι. Το ανάβει (αν ξέρει να το ανάψει και να το ρυθμίσει η ίδια) και το αφήνει να ακτινοβολεί όλη τη μέρα (αφού δεν ξέρει ή βαριέται να το κλείσει), ενώ στην ουσία το χρειάζεται για μία, δύο, τρεις,… οχτώ… όχι πάντως 24 ώρες το 24ωρο.

Και ποιο το αποτέλεσμα; Ακτινοβολούμαστε από παντού, καταναλώνουμε αλόγιστα ενέργεια υπερθερμαίνουμε τον πλανήτη και μολύνουμε το περιβάλλον.

Γιατί μόλυνση Γιώργο είναι και η επιβάρυνση με ένα σωρό ακτινοβολίες, που δεν είναι σταγονίτσες στον ωκεανό, αλλά λίμνη που μπορεί να γίνει θάλασσα και οι οποίες σίγουρα βλάπτουν εμάς, αν όλες αυτές οι έρευνες βγουν 100% σωστές. Και άντε μετά να τις βγάλεις από τη ζωή σου, όταν θα έχει στηθεί (που ήδη υπάρχει) ωκεανός βιομηχανιών που θα πουλάει ακόμα και ασύρματη τοστιέρα. Τότε κανένα πάνελ δεν θα μας σώσει….

Μόλυνση Γιώργο δεν είναι μόνο το διοξείδιο του άνθρακα που παράγουν τα εφτά δισεκατομμύρια ανθρώπων ή όποιος άλλος ζωντανός οργανισμός. Μόλυνση πρωτίστως, είναι το ντουμάνι των αερίων ή των σωματιδίων, που βγάζουν τα φουγάρα των βιομηχανιών, καθώς προσπαθούν να φτιάξουν το αξεσουάρ της κυρά Μαρίας… Δεν είναι καθαρός αέρας, όπως γράφεις και συμβάλουν και στην υπερθέρμανση του πλανήτη. Και ξέρεις δεν μολύνουν μόνο τον αέρα… και το έδαφος και τη Θάλασσα. Γιατί; Για να αλλάζει η κυρά Μαρία τα καπάκια στο κινητό της ανάλογα με τα ρούχα που θα φορέσει;

Όσο για τις έρευνες σχετικά με την χρήση της υπέρυθρης ακτινοβολίας το λέω άλλη μια φορά:
Δικαίωμά μου λοιπόν να το βλέπω ως βάσιμο, γιατί θεωρώ ότι δεν αποσκοπεί σε κάτι κακό. Αντιθέτως προφυλάσσει την υγεία και την τσέπη μου.
Δικαίωμά σου να μην σε ανησυχεί.

Πρέπει να χαιρόμαστε την κάθε νέα ανακάλυψη, αλλά ταυτόχρονα να είμαστε και επιφυλακτικοί, εκεί που υπάρχουν αμφιβολίες. Γιατί πολύ απλά δεν γνωρίζουμε τίποτα. Συνεχώς παίρνουμε μαθήματα από αυτά που κατασκευάζουμε και που πολλές φορές μας βάζουν να τα χρησιμοποιούμε αλόγιστα… για να κερδίζουν κάποιοι.

Και να σου πω και κάτι; Δε θα πάθω τίποτα αν στερηθώ το πάνελ της υπέρυθρης ακτινοβολίας. Ούτε έπαθα τίποτα επειδή δεν χρησιμοποιώ ασύρματο router, ή ασύρματο τηλέφωνο. Ούτε τα παιδιά μου κινδύνεψαν, επειδή δεν χρησιμοποιούσα ασύρματη συσκευή παρακολούθησης. Παράλληλα, δεν νομίζω ότι στέρησα τίποτε σημαντικό από τη ζωή μου.


___________________
Run Natural... run Bare


Reply author: Dejan
Replied on: 16/10/2012 13:48:31
Message:

Επιφυλακτικοί να είμαστε, γιατί όχι. Υπέρμετρα καχύποπτοι όμως μήπως δεν πρέπει να είμαστε?

______________________
“Ethiopians and Kenyans are running 160 miles a week, more than you will ever run, because it’s their only way out, and those who survive that are going to be really hard to beat unless you do everything perfectly,” Salazar told Ritzenhein. “If they have better biomechanics, too, you are in trouble.”


Reply author: xipolitakos
Replied on: 16/10/2012 14:16:35
Message:

Δεν είσαι υπέρμετρα καχύποπτος, αν δε δοκιμάσεις κάτι και περιμένεις να διαλυθούν τα σύννεφα. Γιατί μετά τα σύννεφα έρχεται η μπόρα. Και τότε ...σιγή και κολυμπάς... Καταλαβαίνεις τι Θέλω να πω...
Από την άλλη όπως είπα, δεν έπαθα τίποτα, ούτε θα πάθω κάτι αν δεν βάλω σώματα υπέρυθρης ή ασύρματο router.
___________________
Run Natural... run Bare


Reply author: trexantiris
Replied on: 16/10/2012 14:24:59
Message:

@Nikos_T: Αναφερόμενοι στην «φυσική» ακτινοβολία του ήλιου, ίσως δημιουργείται η εντύπωση ότι ο ήλιος είναι «αθώος» ενώ οι τεχνητώς παραγόμενες ακτινοβολίες (στο ορατό μήκος κύματος, στο υπέρυθρο, στο υπεριώδες κοκ) είναι «ένοχες» για προβλήματα υγείας.

Όμως ο ήλιος είναι ΑΚΡΩΣ ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΟΣ!!! Λούζει τη Γη μας όχι μόνο με ηλεκτρομαγνητική ακτινοβολία στα ορατά μήκη κύματος ή στο υπέρυθρο, αλλά και με πολλή υπεριώδη, όπως και σε πολύ υψηλότερες συχνότητες (ακτίνες Χ, Γ), καθώς και με «κύματα άλφα» (πρωτόνια) και λοιπά άλλα σωματίδια υψηλής ταχύτητας=ενέργειας. Η ατμόσφαιρα όμως σε συνδυασμό και με το μαγνητικό πεδίο της Γης, μας προστατεύουν σε καλό βαθμό.

Γνώμη μου είναι ότι πολύ κακώς ξεκίνησε η κουβέντα για την ακτινοβολία στο εύρος των ραδιοσυχνοτήτων (π.χ. κινητά, wi-fi κοκ), σε σύγκριση με το τι κακό θα μπορούσε δυνητικά να κάνει και η υπέρυθρη ακτινοβολία. Δεν υπάρχει καμία σχέση αυτών των δύο μεγεθών μεταξύ τους! Μάλλον σύγχυση προκαλεί και άσκοπη κουβέντα.

Αν τώρα αυξημένη ποσότητα υπέρυθρης ακτινοβολίας μπορεί να κάνει κακό…τι να πω: ότι σώμα ζεσταίνεται (καλοριφέρ λαδιού, σόμπα, τζάκι κλπ) εκπέμπει και κάμποση υπέρυθρη ακτινοβολία. Απλά ένα σώμα «λαδιού» θα μεταφέρει την ενέργεια κυρίως με την επαφή/μεταφορά του ζεστού αέρα – και λιγότερο με την υπέρυθρη – ενώ ένα πάνελ υπέρυθρης θα μεταφέρει την ενέργεια του κυρίως μέσω της υπέρυθρης.

Γνωρίζεται ποιο θερμαντικό στοιχείο εκπέμπει πολυυυυύ περισσότερη υπέρυθρη ακτινοβολία από τα ίδια τα πάνελ; Το τζάκι βέβαια! (και κάθε εστία φωτιάς). Για την ακρίβεια ένα – μη ενεργειακό – τζάκι ζεσταίνει κυρίως μέσω της υπέρυθρης, και αυτό αποτελεί ένα από τα μεγαλύτερα μειονεκτήματά του! Όσο αφορά την ασφάλεια του: η εστία της φωτιάς που συντροφεύει τον άνθρωπο για 10άδες χιλιάδες χρόνια να κατηγορηθεί ότι προκαλεί προβλήματα υγείας λόγω υπερβολικής εκπομπής υπέρυθρης ακτινοβολίας;;; Θα λιώσω από τα γέλια!


@gargadua: Βασίλη, έχεις σκεφτεί να χρησιμοποιήσεις κλιματιστική μονάδα στα υπνοδωμάτια που θέλεις να ζεστάνεις, αντί πάνελ; Παρόλο που είσαι στο ενοίκιο, η εγκατάστασή τους δεν είναι απαγορευτική. Το κόστος τους βέβαια μπορεί να είναι ιδιαίτερα υψηλό και θέλει και λίγο βαβούρα η εγκατάστασή τους (ενώ τα πάνελ απλά τα «πριζώνεις» και είσαι έτοιμος). Επίσης οι μονάδες πρέπει να μπορούν να δουλεύουν και σε πολύ χαμηλές εξωτερικές θερμοκρασίες (π.χ. -10) για να μη σε αφήσουν ξεκρέμαστο στα δύσκολα.

Πάντως ένα κλιματιστικό – ως αντλία θερμότητας – έχει απίστευτα υψηλή απόδοση. Για παράδειγμα κορυφαία inverter κλιματιστικά στα 9Κ BTU, ενδέχεται να έχουν συντελεστή απόδοσης που ξεπερνάει ακόμη και το «4». Δηλαδή, καταναλώνοντας μόλις 1 kw ηλεκτρική ενέργειας, αποδίδει και πάνω από 4 kw θερμικής ενέργειας (!!!), ενώ σε οποιαδήποτε άλλη ηλεκτρική συσκευή (πάνελ, θερμο-εκπομπός, σώμα λαδιού, αερόθερμο), με 1 kw καταναλισκώμενης ενέργειας, ΛΙΓΟΤΕΡΟ (πάντα) από 1 kw θερμικής ενέργειας θα καταλήξει να ζεστάνει το χώρο μας. Μπορεί βέβαια τα πάνελ να ζεσταίνουν με πιο ομοιόμορφο και «κομψό» τρόπο, αλλά και πάλι το 1:4 συντελεστή απόδοσης των κορυφαίων inverter κλιματιστικών μονάδων δεν το πιάνει κανένα άλλο. Και αν κάποιοι κατασκευαστές πάνελ προσπαθούν να πείσουν ότι είναι πιο οικονομική μέθοδος ακόμη από τα κλιματιστικά, συγνώμη αλλά δεν με πείθουν, γιατί έτσι θα καταργούνταν οι βασικοί νόμοι της Φυσικής (αντλίες θερμότητας, αδιαβατική μεταβολή στον κύκλο Carnot).

Κάτι άλλο: τα μεγάλα κτήρια ΔΕΝ θερμαίνονται ούτε με πάνελ, ούτε με θερμοεκπομπούς, ούτε με λέβητες (πια) παρά ΜΟΝΟ με κεντρικές κλιματιστικές μονάδες – αντλίες θερμότητας. Τυχαίο; Δεν νομίζω;

Free your feet...free your senses!


Reply author: Deorum
Replied on: 16/10/2012 14:41:58
Message:

συμφωνώ με τον τρεχαντίρη 100%.

(καλά δεν υποτίθεται Ξυπολιτάκος και Τρεχαντίρης τα βρίσκατε μεταξύ σας? :P)

Ξέρετε επίσης τι άλλο είναι μέγιστη πηγή Η/Μ ακτινοβολίας In your Face?

Η παλιές καλές CRT τηλεοράσεις.

Έχουν ένα ΠΟΛΥΒΟΛΟ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΩΝ σε καθοδικό σωλήνα (δεν είναι σχήμα λόγου, είναι κυριολεκτικό) και σε ένταση πολλών πολλών BAT, (όχι λίγα μιλλιβατ που έχει ένα κινητό) και είναι στραμμένο 100% προς τα εσάς, και είναι τέτοια η ένταση που διεγείρει το πάνελ με τα φωσφορίζοντα στοιχεία, και έχουμε κινούμενη εικόνα. Γιαυτό και αν πλησιάσετε ένα ηχείο πχ, ή έναν απλό μαγνήτη, θα δείτε όλα τα χρώματα και την εικόνα να παραμορφώνεται, γιατί ο μαγνήτης, εκτρέπει την δέσμη ηλεκτρονίων από την ευθεία πορεία που έχει. Καθοδικός σωλήνας, σε άλλη συχνότητα και μήκος κύματος βέβαια -αν τα θυμάμαι καλά- είναι και στις ακτίνες Χ.
Αν μάλιστα πάμε λίγο στις πιο παλιές εποχές, που είχαμε CRT οθόνες μπροστά στο γραφείο μας, σε απόσταση 40-50πόντων και όχι 2 μέτρων από τον καναπέ, καταλαβαίνετε για τι πολλαπλάσια ποσότητα μιλάμε. Οι σημερινή εποχή είναι αστεία σε σχέση με αυτά που περάσαμε τότε.
Όχι πως αυτό είναι επικίνδυνο, δεν λέω αυτό, απλά για να μην νομίζετε ότι μιλάμε για κάτι καινούργιο.
Η αλήθεια είναι πως δεν θυμάμαι σε τι μήκος κύματος ή συχνότητα είναι η ακτινοβολία των καθοδικών σωλήνων τηλεοράσεων, θα το ψάξω πάντως τώρα που μου μπήκε η περιέργεια.


Reply author: xipolitakos
Replied on: 16/10/2012 14:42:57
Message:

quote:
Originally posted by trexantiris

Γνώμη μου είναι ότι πολύ κακώς ξεκίνησε η κουβέντα για την ακτινοβολία στο εύρος των ραδιοσυχνοτήτων (π.χ. κινητά, wi-fi κοκ), σε σύγκριση με το τι κακό θα μπορούσε δυνητικά να κάνει και η υπέρυθρη ακτινοβολία. Δεν υπάρχει καμία σχέση αυτών των δύο μεγεθών μεταξύ τους! Μάλλον σύγχυση προκαλεί και άσκοπη κουβέντα.



Εδώ συμφωνώ 100%.


___________________
Run Natural... run Bare


Reply author: xipolitakos
Replied on: 16/10/2012 15:30:57
Message:

quote:
Originally posted by Deorum

συμφωνώ με τον τρεχαντίρη 100%.

(καλά δεν υποτίθεται Ξυπολιτάκος και Τρεχαντίρης τα βρίσκατε μεταξύ σας? :P)

Ξέρετε επίσης τι άλλο είναι μέγιστη πηγή Η/Μ ακτινοβολίας In your Face?

Η παλιές καλές CRT τηλεοράσεις.

Έχουν ένα ΠΟΛΥΒΟΛΟ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΩΝ σε καθοδικό σωλήνα (δεν είναι σχήμα λόγου, είναι κυριολεκτικό) και σε ένταση πολλών πολλών BAT, (όχι λίγα μιλλιβατ που έχει ένα κινητό) και είναι στραμμένο 100% προς τα εσάς, και είναι τέτοια η ένταση που διεγείρει το πάνελ με τα φωσφορίζοντα στοιχεία, και έχουμε κινούμενη εικόνα. Γιαυτό και αν πλησιάσετε ένα ηχείο πχ, ή έναν απλό μαγνήτη, θα δείτε όλα τα χρώματα και την εικόνα να παραμορφώνεται, γιατί ο μαγνήτης, εκτρέπει την δέσμη ηλεκτρονίων από την ευθεία πορεία που έχει. Καθοδικός σωλήνας, σε άλλη συχνότητα και μήκος κύματος βέβαια -αν τα θυμάμαι καλά- είναι και στις ακτίνες Χ.
Αν μάλιστα πάμε λίγο στις πιο παλιές εποχές, που είχαμε CRT οθόνες μπροστά στο γραφείο μας, σε απόσταση 40-50πόντων και όχι 2 μέτρων από τον καναπέ, καταλαβαίνετε για τι πολλαπλάσια ποσότητα μιλάμε. Οι σημερινή εποχή είναι αστεία σε σχέση με αυτά που περάσαμε τότε.
Όχι πως αυτό είναι επικίνδυνο, δεν λέω αυτό, απλά για να μην νομίζετε ότι μιλάμε για κάτι καινούργιο.
Η αλήθεια είναι πως δεν θυμάμαι σε τι μήκος κύματος ή συχνότητα είναι η ακτινοβολία των καθοδικών σωλήνων τηλεοράσεων, θα το ψάξω πάντως τώρα που μου μπήκε η περιέργεια.


Γιώργο και αυτά τα είναι γνωστά. Και το ηλεκτρονικό πυροβόλο των CRTs και το ότι οι ακτινοβολίες που προέρχονται από την πρόσπτωση των ηλεκτρονίων στην οθόνη δεν είναι μόνο ορατό φως και το ότι οι μακροχρόνια χρήση της CTR κουράζει το μάτι. Γνωστός επίσης και ο τρόπος παραγωγής των ακτινών x.
Γνωστό και το ότι οι LCD είναι λιγότερο βλαβερές για το μάτι.
Δεν συμφωνώ όμως με τη λογική του ότι κάθε τι που ανακαλύπτεται-εξελίσεται στη σημερινή εποχή, είναι η βελτιωμένη έκδοση του προκατόχου του. Άλλα είναι πραγματικοί Successors και άλλα αποτυχημένοι απόγονοι.


Εδώ όμως συμφωνώ με το Μανώλη επειδή ακούμε την ίδια συχνότητα. Τη συχνότητα που πάλλεται η γη!
Έχουμε ξεφύγει εκτός θέματος!

quote:
Originally posted by trexantiris

Αν τώρα αυξημένη ποσότητα υπέρυθρης ακτινοβολίας μπορεί να κάνει κακό…τι να πω: ότι σώμα ζεσταίνεται (καλοριφέρ λαδιού, σόμπα, τζάκι κλπ) εκπέμπει και κάμποση υπέρυθρη ακτινοβολία. Απλά ένα σώμα «λαδιού» θα μεταφέρει την ενέργεια κυρίως με την επαφή/μεταφορά του ζεστού αέρα – και λιγότερο με την υπέρυθρη – ενώ ένα πάνελ υπέρυθρης θα μεταφέρει την ενέργεια του κυρίως μέσω της υπέρυθρης.

Γνωρίζεται ποιο θερμαντικό στοιχείο εκπέμπει πολυυυυύ περισσότερη υπέρυθρη ακτινοβολία από τα ίδια τα πάνελ; Το τζάκι βέβαια! (και κάθε εστία φωτιάς). Για την ακρίβεια ένα – μη ενεργειακό – τζάκι ζεσταίνει κυρίως μέσω της υπέρυθρης, και αυτό αποτελεί ένα από τα μεγαλύτερα μειονεκτήματά του! Όσο αφορά την ασφάλεια του: η εστία της φωτιάς που συντροφεύει τον άνθρωπο για 10άδες χιλιάδες χρόνια να κατηγορηθεί ότι προκαλεί προβλήματα υγείας λόγω υπερβολικής εκπομπής υπέρυθρης ακτινοβολίας;;; Θα λιώσω από τα γέλια!



Μανώλη εδώ θα ξεφύγω λίγο της συχνότητας…
Θα προτιμήσω να γελάω μπροστά στη τη φωτιά και να περιμένω τα αποτελέσματα της έρευνας μιας και είναι ανθρώπινο κατασκεύασμα. Ούτε στη τσέπη κάνει κακό ούτε στην υγεία.


___________________
Run Natural... run Bare


Reply author: gargadua
Replied on: 16/10/2012 16:43:03
Message:

[quote]Originally posted by trexantiris

@gargadua: Βασίλη, έχεις σκεφτεί να χρησιμοποιήσεις κλιματιστική μονάδα στα υπνοδωμάτια που θέλεις να ζεστάνεις, αντί πάνελ; Παρόλο που είσαι στο ενοίκιο, η εγκατάστασή τους δεν είναι απαγορευτική. Το κόστος τους βέβαια μπορεί να είναι ιδιαίτερα υψηλό και θέλει και λίγο βαβούρα η εγκατάστασή τους (ενώ τα πάνελ απλά τα «πριζώνεις» και είσαι έτοιμος). Επίσης οι μονάδες πρέπει να μπορούν να δουλεύουν και σε πολύ χαμηλές εξωτερικές θερμοκρασίες (π.χ. -10) για να μη σε αφήσουν ξεκρέμαστο στα δύσκολα.


Δεν έχω την καλύτερη γνώμη ως προς την ατμόσφαιρα που επικρατεί στο χώρο του δουλεύει το a/c.
Ο μικρός έχει 1 πρόβλημα αλλεργίας.
Είναι αρκετά ακριβότερα τα inverter.
Σύμφωνα με χρήστες το δωμάτιο με πάνελ παραμένει ζεστό και με ανοιχτά παράθυρα (γιατί ζεσταίνει αντικείμενα και όχι τον αέρα) ενώ με τα a/c η θερμότητα φεύγει.....μαζί με τον αέρα.
Είναι πιο απλά στην τοποθέτηση.
Επίσης λειτουργούν με θερμοστάτη για οικονομικότερη λειτουργία και η ισχύ τους είναι 550-600 w σαφώς λιγότερο του 1kw που ανέφερες. Εκτιμώμενος χρόνος λειτουργίας 8-10 ώρες/24ωρο για συνθήκες Έβρου.
Δεν είμαι πολύ σίγουρος για την λειτουργία των inverter λόγω πολύ χαμηλών θερμοκρασιών συνεχόμενα (βάλε και τον ακατάπαυστο βοριά) για χρονικό διάστημα 3-4 μήνες.
Οπως ξαναέγραψα, όλοι το ίδιο μέσα θα είμαστε στο τέλος αυτού του χειμώνα!!!

Τέλος του μήνα θα τα βάλω και κάποια στιγμή θα σας γράψω εντυπώσεις για την απόδοση.


The more you hurry to succeed, the longer it will take to succeed.


Reply author: xipolitakos
Replied on: 16/10/2012 16:48:13
Message:

Και τα HSS1 θα πάνε στο ντουλάπι;

___________________
Run Natural... run Bare


Reply author: gargadua
Replied on: 16/10/2012 17:15:22
Message:

Αδελφέ ξυπόλητε,
σανδάλια πλέον και ξυπόλητο στο γήπεδο!!!!!!!!! Τα HSS 1 μάλλον για το χρονοντούλαπο γιατί εκπλήρωσαν την αποστολή τους. Αύριο έχει 10αρακι με σανδάλια και κάλτσα, έχει να πέσει γέλιο από τους περαστικούς.............

The more you hurry to succeed, the longer it will take to succeed.


Reply author: NIKOS T.
Replied on: 16/10/2012 17:54:20
Message:

quote:
Originally posted by trexantiris

@Nikos_T: Αναφερόμενοι στην «φυσική» ακτινοβολία του ήλιου, ίσως δημιουργείται η εντύπωση ότι ο ήλιος είναι «αθώος» ενώ οι τεχνητώς παραγόμενες ακτινοβολίες (στο ορατό μήκος κύματος, στο υπέρυθρο, στο υπεριώδες κοκ) είναι «ένοχες» για προβλήματα υγείας.

Όμως ο ήλιος είναι ΑΚΡΩΣ ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΟΣ!!! Λούζει τη Γη μας όχι μόνο με ηλεκτρομαγνητική ακτινοβολία στα ορατά μήκη κύματος ή στο υπέρυθρο, αλλά και με πολλή υπεριώδη, όπως και σε πολύ υψηλότερες συχνότητες (ακτίνες Χ, Γ), καθώς και με «κύματα άλφα» (πρωτόνια) και λοιπά άλλα σωματίδια υψηλής ταχύτητας=ενέργειας. Η ατμόσφαιρα όμως σε συνδυασμό και με το μαγνητικό πεδίο της Γης, μας προστατεύουν σε καλό βαθμό.

Γνώμη μου είναι ότι πολύ κακώς ξεκίνησε η κουβέντα για την ακτινοβολία στο εύρος των ραδιοσυχνοτήτων (π.χ. κινητά, wi-fi κοκ), σε σύγκριση με το τι κακό θα μπορούσε δυνητικά να κάνει και η υπέρυθρη ακτινοβολία. Δεν υπάρχει καμία σχέση αυτών των δύο μεγεθών μεταξύ τους! Μάλλον σύγχυση προκαλεί και άσκοπη κουβέντα.

Αν τώρα αυξημένη ποσότητα υπέρυθρης ακτινοβολίας μπορεί να κάνει κακό…τι να πω: ότι σώμα ζεσταίνεται (καλοριφέρ λαδιού, σόμπα, τζάκι κλπ) εκπέμπει και κάμποση υπέρυθρη ακτινοβολία. Απλά ένα σώμα «λαδιού» θα μεταφέρει την ενέργεια κυρίως με την επαφή/μεταφορά του ζεστού αέρα – και λιγότερο με την υπέρυθρη – ενώ ένα πάνελ υπέρυθρης θα μεταφέρει την ενέργεια του κυρίως μέσω της υπέρυθρης.

Γνωρίζεται ποιο θερμαντικό στοιχείο εκπέμπει πολυυυυύ περισσότερη υπέρυθρη ακτινοβολία από τα ίδια τα πάνελ; Το τζάκι βέβαια! (και κάθε εστία φωτιάς). Για την ακρίβεια ένα – μη ενεργειακό – τζάκι ζεσταίνει κυρίως μέσω της υπέρυθρης, και αυτό αποτελεί ένα από τα μεγαλύτερα μειονεκτήματά του! Όσο αφορά την ασφάλεια του: η εστία της φωτιάς που συντροφεύει τον άνθρωπο για 10άδες χιλιάδες χρόνια να κατηγορηθεί ότι προκαλεί προβλήματα υγείας λόγω υπερβολικής εκπομπής υπέρυθρης ακτινοβολίας;;; Θα λιώσω από τα γέλια!


@gargadua: Βασίλη, έχεις σκεφτεί να χρησιμοποιήσεις κλιματιστική μονάδα στα υπνοδωμάτια που θέλεις να ζεστάνεις, αντί πάνελ; Παρόλο που είσαι στο ενοίκιο, η εγκατάστασή τους δεν είναι απαγορευτική. Το κόστος τους βέβαια μπορεί να είναι ιδιαίτερα υψηλό και θέλει και λίγο βαβούρα η εγκατάστασή τους (ενώ τα πάνελ απλά τα «πριζώνεις» και είσαι έτοιμος). Επίσης οι μονάδες πρέπει να μπορούν να δουλεύουν και σε πολύ χαμηλές εξωτερικές θερμοκρασίες (π.χ. -10) για να μη σε αφήσουν ξεκρέμαστο στα δύσκολα.

Πάντως ένα κλιματιστικό – ως αντλία θερμότητας – έχει απίστευτα υψηλή απόδοση. Για παράδειγμα κορυφαία inverter κλιματιστικά στα 9Κ BTU, ενδέχεται να έχουν συντελεστή απόδοσης που ξεπερνάει ακόμη και το «4». Δηλαδή, καταναλώνοντας μόλις 1 kw ηλεκτρική ενέργειας, αποδίδει και πάνω από 4 kw θερμικής ενέργειας (!!!), ενώ σε οποιαδήποτε άλλη ηλεκτρική συσκευή (πάνελ, θερμο-εκπομπός, σώμα λαδιού, αερόθερμο), με 1 kw καταναλισκώμενης ενέργειας, ΛΙΓΟΤΕΡΟ (πάντα) από 1 kw θερμικής ενέργειας θα καταλήξει να ζεστάνει το χώρο μας. Μπορεί βέβαια τα πάνελ να ζεσταίνουν με πιο ομοιόμορφο και «κομψό» τρόπο, αλλά και πάλι το 1:4 συντελεστή απόδοσης των κορυφαίων inverter κλιματιστικών μονάδων δεν το πιάνει κανένα άλλο. Και αν κάποιοι κατασκευαστές πάνελ προσπαθούν να πείσουν ότι είναι πιο οικονομική μέθοδος ακόμη από τα κλιματιστικά, συγνώμη αλλά δεν με πείθουν, γιατί έτσι θα καταργούνταν οι βασικοί νόμοι της Φυσικής (αντλίες θερμότητας, αδιαβατική μεταβολή στον κύκλο Carnot).

Κάτι άλλο: τα μεγάλα κτήρια ΔΕΝ θερμαίνονται ούτε με πάνελ, ούτε με θερμοεκπομπούς, ούτε με λέβητες (πια) παρά ΜΟΝΟ με κεντρικές κλιματιστικές μονάδες – αντλίες θερμότητας. Τυχαίο; Δεν νομίζω;

Free your feet...free your senses!


Mανώλη αν διαβάσεις στις πρώτες σελίδες του θέματος θα δεις ότι πρώτος αναφέρθηκα στην υπεριώδη ακτινοβολία του ήλιου και το μελάνωμα.
Τώρα για τις υπέρυθρες του πάνελ ας περιμένουμε λιγάκι μην δεχόμαστε αβασάνιστα οτιδήποτε διαφημιστικά μας σερβίρουν.
Αν είναι πραγματικά αθώα ο χρόνος θα το δείξει.

"Αν νομίζεις ότι τα έχεις όλα υπό έλεγχο, τότε δεν τρέχεις αρκετά γρήγορα"


Reply author: gargadua
Replied on: 27/11/2012 08:58:42
Message:

Μετά από χρήση πάνω από μήνα των πάνελ υπέρυθρης (γερμανικά όχι κινέζικα), θα έλεγα ότι δεν είμαι ευχαριστημένος σε αντίθεση με την ΔΕΗ που θα με κοπανήσει σίγουρα τον Ιανουάριο με τον εκκαθαριστικό(όνομα και πράμα!!).
Δεν ζεσταίνει ικανοποιητικά όπως διαφημίζουν, ενώ αν ανοίξεις τα παράθυρα, αντίο ζέστη. Το γεγονός ότι σου δίνουν θερμοστάτη δεν είναι αρκετό. Μέχρι σήμερα τα βλέπω να λειτουργούν σχεδόν συνεχώς και όχι μάξιμουμ 10 ώρες που λένε. Για να σηκώσει 2 βαθμούς δουλεύει πάνω από 2ωρο για 10 τμ!!! Η θερμοκρασία πέφτει σχετικά γρήγορα, δεν διατηρείται και άντε πάλι από την αρχή.
Ασε που ναι μεν είναι για 15 τ.μ. τα συγκεκριμένα μοντέλα, αλλά τι γίνεται όταν οι εσωτερικές πόρτες είναι ανοιχτές; Γεια σου ζέστη και καλές δουλειές στη ΔΕΗ!!! Άλλωστε και αυτός είναι ο λόγος που πάντα σου λένε ότι δεν μπορούν να εγγυηθούν το αποτέλεσμα λόγω της υπάρχουσας μόνωσης. Αέρας κοπανιστός δηλαδή. Σημειωτέον ότι η τοιχοποιία του 1 δωματίου είναι με YTONG. Και όλα αυτά τώρα που εδώ πάνω οι θερμοκρασίες δεν έχουν πέσει κάτω από το 0!!!!! Αν πέσουν να υποπτευθώ ότι θα χρειαστεί 48ωρο λειτουργίας για να θερμάνει 1 μέρα.
Αλήθεια γιατί σου δίνουν θερμοστάτη που μετράει την θερμοκρασία του αέρα και όχι την θερμοκρασία των αντικειμένων που θερμαίνει, όπως άλλωστε ισχυρίζονται; Παπαρόσκονη ολκής.....................
Επειδή τα έχω κρεμασμένα σαν κάδρα, όταν μπαίνεις στο δωμάτιο σε χτυπάει 1 ζέστη έντονη στο κεφάλι, αλλά μέχρι εκεί. Αν καθήσεις στο δωμάτιο δεν νοιώθεις ζέστη. Θα χρειαστεί να περιμένεις αρκετά(πάνω από μισάωρο) μέχρι να νοιώσεις κάτι. Πρέπει να σκεπαστείς ή να είσαι ντυμένος.
Προσωπικά δεν βλέπω τη διαφορά από 1 απλό ηλεκτρικό σώμα θέρμανσης εκτός από τα watt που του συγκεκριμένου μοντέλου είναι 600, που σημαίνει ελαφρώς χαμηλότερη κατανάλωση ρεύματος.

Συμπερασματικά πιστεύω ότι τελικά όσοι επένδυσαν σε εναλλακτικούς τρόπους θέρμανσης(ηλεκτρικό, πέλλετ, ξύλα) πέταξαν τα λεφτά τους, αν όχι στο άμεσο μέλλον τότε σίγουρα μακροπρόθεσμα (θεϊκές αυξήσεις τιμών).
Πιστεύω ότι τελικά η χρηστή χρήση του πετρελαίου θα αποδειχτεί κατά πολύ φτηνότερη ειδικά αν λάβουμε υπόψη και την αγορά των εναλλακτικών τρόπων.

The more you hurry to succeed, the longer it will take to succeed.


Reply author: vasilis dr
Replied on: 27/11/2012 10:47:05
Message:

Βασίλη, πριν πάρεις τα πάνελ, επισκέφτηκες κάποια οικία που τα είχε βάλει ήδη, για να συζητήσεις με τους ίδιοκτήτες, η ρε αδελφέ μου για να δείς εσύ ο ίδιος με τα μάτια σου τι παίζει;
Μην μου πείς οτι πήρες ''γουρούνι στο σακί'' γιατί τότε κανείς δεν σου φταίει.
Καλά έχω και μια απορία, απο Αλεξανδρούπολη δεν διέρχεται ο αγωγός φυσικού αερίου του Αζερμπαιτζάν; δεν έχει τροφοδοτηθεί η πόλη;


Reply author: giorgosdelta
Replied on: 27/11/2012 11:39:09
Message:

Τα πάνελ είναι σταθερή αξία. Μην απογοητεύεσαι.
Θα φτιάχνεις κάτι ψητά, μούρλια!!!


Reply author: gargadua
Replied on: 27/11/2012 13:14:15
Message:

Βασίλη
πριν την αγορά πήγα σε 2 σπίτια και μίλησα με 5 χρήστες. Δεν αγόρασα γουρούνι σε σακί. Απλά δεν κάνουν κάτι το ιδιαίτερο (ή με ιδιαίτερες επιδόσεις) από αυτά που λένε σε σύγκριση με άλλα ηλεκτρικά μέσα.
Φυσικό αέριο; Είσαι τρελός; This is Έβρος!!!!!!

Γιώργο
περιμένω το εκκαθαριστικό όπως είπα. Λες να κάνουν μόνο για ψητά;;;;;;;;;;;;;;;;;;;

The more you hurry to succeed, the longer it will take to succeed.


Reply author: NIKOS T.
Replied on: 27/11/2012 13:23:47
Message:

Ο από κάτω μου,συμπαθέστατος Ελβετός συνταξιούχος της Ιντερπόλ,δεν έχει βάλει πετρέλαιο ποτέ!!
"Θερμαίνεται" από ένα εργολαβικό μη ενεργειακό και περισσότερο διακοσμητικό τζάκι.
Καίει μέρα νύχτα,μάλιστα πέρυσι πήραμε φωτιά,δεν το είχε καθαρίσει ποτέ!!
Ο έτερος από κάτω και αυτός μαλωμένος με το πετρέλαιο,ακόμη και στις καλές εποχές,γκρέμισε το διακοσμητικό τζάκι και έβαλε ξυλόσομπα.
Ισχυρίζεται πως καίει τέσσερις φορές λιγότερα ξύλα από το τζάκι και ζεσταίνει 100 τετραγωνικά μέτρα.
Έχει ενδιαφέρον πως "λύνουν" το ίδιο πρόβλημα οι διάφοροι καταναλωτές.
Τι αποδεικνύει?
Πως απλά δεν υπάρχει εναλλακτική λύση!!

"Αν νομίζεις ότι τα έχεις όλα υπό έλεγχο, τότε δεν τρέχεις αρκετά γρήγορα"


Reply author: 8avos
Replied on: 27/11/2012 14:05:17
Message:

Νίκο,καλά όλ αυτά αλλά για ελβετούς και τα τοιαύτα μη ξεχνάς ότι στους 30 βαθμούς αυτοί έχουν καύσωνα,άρα αυτοί παίζει να γυρνάν
και με κοντομάνικα.
εγώ από την άλλη θέλωντας να ανεξαρτητοποιήσω το σπίτι μου,στο οποίο έχω περίπου 14 βαθμούς,από αυτό των γονιών μου στο θέμα
πετρέλαιο αγόρασα μόλις την περασμένη βδομάδα μια σόμπα υγραερίου(μιας και ο γείτονας πουλάει υγραέριο).το σαλόνι με την πρώτη από τις 3
σκάλες μου το φτάνει 18 για πλάκα,το οποίο είναι στα 20 τετραγωνικά.μένει να δώ κάθε πότε θέλει γέμισμα η φιάλη(μου είπε ότι κρατά γύρω στις 90 ώρες με την πρώτη σκάλα).

http://worldvespa.wordpress.com


Reply author: gargadua
Replied on: 27/11/2012 14:40:45
Message:

Οι φιάλες υγραερίου έχουν 3 προβληματάκια.
1. Δεν είναι ότι το καλύτερο να κοιμηθείς με τη σόμπα ανοιχτή για λόγους ασφάλειας, ΕΙΔΙΚΑ αν έχεις και παιδί.
2. Μυρίζουν (οκ το προσπερνάω). Η μυρωδιά οφείλεται και από τη χώρα καταγωγής του υγραερίου.
3. Επειδή είναι το ίδιο αέριο που μπαίνει και στα ΙΧ να περιμένεις αύξηση γενναία.

Νίκο
να το γυρίσετε σε κεντρική θέρμανση με συγκεκριμένες ώρες λειτουργίας δεν παίζει;
Ελβετός συνταξιούχος; Στη Δράμα;
Να σου πω επίσης ότι συνέτρεχα και με 1 Δραμινό στον αγώνα που μου είπε ότι σε ήξερε και του είπα να σου δώσει χαιρετισμούς.

The more you hurry to succeed, the longer it will take to succeed.


Reply author: trexantiris
Replied on: 27/11/2012 18:28:30
Message:

Στο παρελθόν είχα ασχοληθεί διεξοδικότερα με το θέμα της θέρμανσης, οπότε θα μοιραστώ κάποιες πληροφορίες που είχα συλλέξει. Επίσης θα γράψω και για τις εντυπώσεις μου όσο αφορά διάφορες μεθόδους θέρμανσης που είχα/έχω δοκιμάσει ή που εφαρμόζω τώρα. Το θέμα βέβαια είναι τα πάνελ υπέρυθρης ακτινοβολίας αλλά θα αναφερθώ και σε αυτά!

Άμεση σύγκριση καύσης ξύλου και πετρελαίου/αερίου/κλιματισμού. Παραδοχές:
- Τιμή πετρελαίου στα 1,4 ευρώ/λίτρο.
- Τιμή αερίου (Αττική) στα 7 σεντς/KWh
- Τιμή ρεύματος στα 10 σεντς/KWh (θεωρώντας ότι τετραμηνιαία κατανάλωση > 2000KWh, οπότε μέγιστη επιβάρυνση κιλοβατώρας, χωρίς να λαμβάνεται υπόψη κάποια χρήση νυχτερινού τιμολογίου).
- Όλες οι τιμές περιλαμβάνουν το ΦΠΑ.
- Απόδοση ενός τυπικού σύγχρονου/καλοσυντηρημένου λέβητα πετρελαίου στο 85%
- Απόδοση ενός τυπικού σύγχρονου/καλοσυντηρημένου ατομικού λέβητα φυσικού αερίου 93% (όχι συμπύκνωσης που ξεπερνάνε το 100% απόδοσης).
- Απόδοση ενός τυπικά καλού inverter κλιματιστικού στα 9000BTU και στη λειτουργία θέρμανσης, στο 1:4 (400% ή για 500Watt ηλεκτρικής ενέργειας, αποδίδονται 2000 Watt θερμικής ενέργειας).
- Απόδοση ενός τζακιού ανοικτής εστίας με πυρότουβλα (το κλασσικό που μπαίνει από τους κατασκευαστές στα σπίτια), στο 12-15% (για τα «μπάζα» δηλαδή).
- Απόδοση ενός καλού ενεργειακού τζακιού, κλειστής εστίας, με αερόθερμη μεταφορά ενέργειας στο εξωτερικό του (ή με τη διασύνδεσή του με το κεντρικό κύκλωμα θέρμανσης του σπιτιού): 75% Παρόμοια απόδοση έχουν και οι σύγχρονες ξυλόσομπες ή καυστήρες «πέλετ».
- Λαμβάνοντας επίσης και τη θερμική ενέργεια που μπορούν να αποδώσει ένα κιλό ξυλείας και ένα λίτρο πετρελαίου.
- ...με κάποιους υπολογισμούς είχα βγάλει τα παρακάτω συμπεράσματα:

- Το «Break Event» για τζάκι μη ενεργειακό σε σύγκριση με το πετρέλαιο είναι στα 140 EUR/Τόνος ξυλείας. Δηλαδή αν κάποιος αγοράζει τον τόνο ξυλείας ακριβότερα από τα 140 ευρώ, τότε το τζάκι αυτό γίνεται ασύμφορο σε σχέση με το πετρέλαιο.

- Το «Break Event» για τζάκι ενεργειακό σε σύγκριση με το πετρέλαιο είναι στα 700 EUR/Τόνος ξυλείας.

- Το «Break Event» για τζάκι μη ενεργειακό σε σύγκριση με το αέριο είναι στα 67 EUR/Τόνος ξυλείας.

- Το «Break Event» για τζάκι ενεργειακό σε σύγκριση με το αέριο είναι στα 336 EUR/Τόνος ξυλείας.

- Το «Break Event» για τζάκι μη ενεργειακό σε σύγκριση με το κλιματιστικό είναι στα 22 EUR/Τόνος ξυλείας.

- Το «Break Event» για τζάκι ενεργειακό σε σύγκριση με το κλιματιστικό είναι στα 110 EUR/Τόνος ξυλείας.

Από τα παραπάνω είχα βγάλει τα συμπεράσματα:
- Η θέρμανση με απλό (μη ενεργειακό) τζάκι είναι ασύμφορη σε σύγκριση με όλες τις κλασσικές μεθόδους ακόμη και σε σχέση με το πετρέλαιο (εκτός και αν στην τελευταία περίπτωση κάποιος αγοράζει ξύλα με κόστος μικρότερο από τα 140 EUR ο τόνος, ή έχει δική του ξυλεία). Οπότε το σλόγκαν «καίω ξύλα στο τζάκι» για οικονομία στη θέρμανση είναι βασικά…άτοπο.
- Το ενεργειακό τζάκι/ξυλόσομπα μπορεί να θερμάνει πολύ οικονομικότερα από το πετρέλαιο, εκτός και αν κάποιος δίνει πιο πολλά από 700 ευρώ/τόνο ξυλείας (άτοπο ε;). Αυτό το τζάκι μπορεί να είναι πολύ οικονομικότερο ακόμη και από το φυσικό αέριο.
- Τίποτα δεν μπορεί να παραβγεί στο χαμηλό κόστος θέρμανσης που προσφέρει ο κλιματισμός, ούτε ακόμη και το ενεργειακό τζάκι.

Προσωπικές εμπειρίες:
- Οι γονείς μου έχουν εγκαταστήσει ενεργειακό τζάκι μαντεμένιου κλειστού χώρου καύσης, όπου ζεσταίνει όλο το σπίτι με «αερόθερμη» μεταφορά της ζέστης (οι σωλήνες του αέρα διατρέχουν όλο το σπίτι, πάνω από την ψευδοροφή του σπιτιού). Η απόδοσή του, σε συνδυασμό με το γεγονός ότι μέρος της ξυλείας που χρησιμοποιείται προέρχεται από το κλάδεμα των ελιών μας, τους έχει σώσει στην μονοκατοικία όπου ζουν, στη Σάμο.
- Οι εμπειρία μου από τυπικά τζάκια ανοικτού χώρου καύσης είναι βασικά άσχημη (πέρα από το κόστος): ψήνεται το πρόσωπο/παγώνει η πλάτη, όπως χαρακτηριστικά αναφέρει ο πεθερός μου. Από τη στιγμή που τα απλά τζάκια (όπως και τα πάνελ υπέρυθρης) ζεσταίνουν κυρίως μέσω της εκπομπής υπέρυθρης ακτινοβολίας, τότε όπου σε «βρίσκει» η ακτινοβολία…ψήνεσαι, ενώ στο υπόλοιπο σώμα…παγώνεις. Άρα η θερμική άνεση κυμαίνεται σε πολύ χαμηλά επίπεδα.
- Στο παλιό σπίτι που έμενα, μια χρονιά είχα τόσο πολύ τσακωθεί με τον σπιτονοικοκύρη όπου για όλο το χειμώνα χρησιμοποίησα μόνο κλιματισμό (είχα μονάδες inverter σε κάθε δωμάτιο) και έκλεισα τον θερμοστάτη της αυτονομίας (καυστήρας πετρελαίου) τελείως. Το αποτέλεσμα ήταν να ζεσταθώ καλύτερα, και με 2,5 φορές μικρότερο κόστος (όταν μάλιστα τότε το πετρέλαιο κόστιζε μόλις 60-70 λεπτά το λίτρο, όχι 140)! Άσε που ρύθμιζα τη θερμοκρασία ξεχωριστά σε κάθε χώρο. Επίσης με τη βοήθεια του «νυχτερινού τιμολογίου» της ΔΕΗ, ήμουν ακόμη πιο άνετος όσο αφορά τη χρήση ρεύματος. Το μόνο μειονέκτημα ήταν ότι μια από τις μονάδες (παλαιότερη από τις υπόλοιπες) σταμάτησε να δουλεύει όταν το θερμόμετρο ακούμπησε τους 0 βαθμούς, ενώ οι νεότερες μονάδες όπου «κατεβαίναν» μέχρι τους -8 δεν εμφάνισαν τέτοια προβλήματα. Βέβαια αν το θερμόμετρο κατέβει στους -10 και πιο κάτω, τότε και οι καλύτερες μονάδες θα τα βρουν «πολύ σκούρα».
- Στο σπίτι που μένω τώρα κάθε δωμάτιο έχει τη δική του inverter κλιματιστική μονάδα. Όμως η κύρια πηγή θέρμανσης είναι ένας επίτοιχος λέβητας αερίου παρέχοντας καθολική αυτονομία θέρμανσης (κάθε ένα από τα 9 διαμερίσματα της πολυκατοικίας έχει το δικό του λέβητα). Επίσης επειδή το διαμέρισμα το αγόρασα στα «μπετά», προχώρησα σε ουσιαστικές επεμβάσεις υποδομής που αποσκοπούσαν στην εξοικονόμηση πόρων για τη θέρμανση του. Παρόλο όμως τη χρήση τεχνολογιών όπως «αντιστάθμιση» στο λέβητα, θερμοστατικές κεφαλές στα σώματα, καθολική αυτονομία με αέριο κλπ, τα κλιματιστικά μου παραμένουν σαφώς πιο οικονομικά, οπότε συνεισφέρουν ουσιαστικά στη θέρμανση του σπιτιού!

Επίσης για αυτό που διαφημίζουν τα πάνελ υπέρυθρης για το ότι ζεσταίνουν τους τοίχους κλπ. Για να υπάρξει κάποιο πλεονέκτημα πρέπει οι τοίχοι να είναι εξαιρετικά καλά μονωμένοι σε σχέση με το περιβάλλον έξω! Αλλιώς αυξάνονται οι απώλειες. Δεν είναι τυχαίο που συνιστούν στα σώματα του καλοριφέρ που «ακουμπούν» σε εξωτερικούς τοίχους, να τοποθετείται φύλλο αλουμινίου μεταξύ του σώματος και του τοίχου. Και για αυτό όταν σχεδίαζα το που θα μπουν τα σώματα θέρμανσης στο σπίτι που μένω τώρα, φρόντισα να είναι μεν όσο το δυνατόν πιο κοντά στα εξωτερικά ανοίγματα, αλλά ταυτόχρονα να μην «ακουμπούν» σε εξωτερικούς τοίχους!

Η θερμική άνεση του χώρου («θαλπωρή») είναι μέγιστη με τα συστήματα που θερμαίνουν με τη μεταφορά της θερμικής ενέργειας και όχι ακτινοβολώντας την. Για παράδειγμα το σύστημα της ενδοδαπέδιας θέρμανσης. Ή τα σώματα «φυσικής ροής» αέρα, όπως είναι τα κλασσικά σώματα καλοριφέρ. Όταν υπάρχει «βεβιασμένη» ροή αέρα (π.χ. κλιματιστικά, αερόθερμα, fan coils) τότε ενδέχεται η θερμική άνεση να μειωθεί. Στην περίπτωση της ακτινοβολίας, επειδή σε «κτυπάει» από τη μια πλευρά (και από την άλλη τίποτα), τότε η θερμική άνεση μειώνεται στο ελάχιστο. Οι ανακλάσεις της υπέρυθρης στους τοίχους του σπιτιού (και άρα η διασπορά τους) δεν είναι αρκετή για να μειώσει το φαινόμενο «καίγομαι στο πρόσωπο αλλά παγώνω στην πλάτη μου».

Τέλος σεντονιού!!!

Free your feet...free your senses!


Reply author: NIKOS T.
Replied on: 27/11/2012 20:38:05
Message:

quote:
Originally posted by gargadua

Οι φιάλες υγραερίου έχουν 3 προβληματάκια.
1. Δεν είναι ότι το καλύτερο να κοιμηθείς με τη σόμπα ανοιχτή για λόγους ασφάλειας, ΕΙΔΙΚΑ αν έχεις και παιδί.
2. Μυρίζουν (οκ το προσπερνάω). Η μυρωδιά οφείλεται και από τη χώρα καταγωγής του υγραερίου.
3. Επειδή είναι το ίδιο αέριο που μπαίνει και στα ΙΧ να περιμένεις αύξηση γενναία.

Νίκο
να το γυρίσετε σε κεντρική θέρμανση με συγκεκριμένες ώρες λειτουργίας δεν παίζει;
Ελβετός συνταξιούχος; Στη Δράμα;
Να σου πω επίσης ότι συνέτρεχα και με 1 Δραμινό στον αγώνα που μου είπε ότι σε ήξερε και του είπα να σου δώσει χαιρετισμούς.

The more you hurry to succeed, the longer it will take to succeed.



Βασίλη ευτυχώς έχουμε ατομικούς λέβητες.
Διαφορετικά δεν θα βγάζαμε άκρη.
Πως να συνεννοηθώ με κάποιον που ακόμη και όταν το πετρέλαιο στοίχιζε 50 λεπτά προτιμούσε να καίει ένα διακοσμητικό τζάκι απόδοσης 10%;;
Που μας έβαλε φωτιά γιατί δεν το καθάρισε εδώ και πέντε χρόνια,ενώ καίει μέρα νύχτα.
Αν και Ελβετός είναι πιο τσιγκούνης και από Σκωτσέζο.
Ποιος ήταν ο συντρέχτης σου,θυμάσαι όνομα,φυσιογνωμία?

"Αν νομίζεις ότι τα έχεις όλα υπό έλεγχο, τότε δεν τρέχεις αρκετά γρήγορα"


Reply author: Deorum
Replied on: 27/11/2012 23:37:46
Message:

Εκανα το λάθος και έγινα διαχειριστής.
Μου έρχεται να πληρώσω εγώ από την τσέπη μου τα πάντα, να γλιτώσω από το σιχτίρισμα όλων.
Πω, πω κανένας δεν σκέφτεται λίγο πιο συλλογικά ρε παιδί μου,
τι φάρα είμαστε ώρες ώρες.

Σχετικό-άσχετο.


Reply author: gargadua
Replied on: 28/11/2012 15:51:04
Message:

Νίκο
δεν τον θυμάμαι, πιστεύω όμως θα σε βρεί.

Χρήστο
μιλάς εκ του ασφαλούς γιατί είσαι Αθήνα με 1-2 βδομάδες με χαμηλές θερμοκρασίες και το βασικότερο, μιλάς για ιδιόκτητη κατοικία!!
Νοικιάζω οπότε θα πρέπει κάθε φορά να προσαρμόζομαι στα δεδομένα του σπιτιού. Το πρόβλημά μου ήταν πως θα ζεστάνω τα 2 υπνοδωμάτια και λόγω χαμηλής κατανάλωσης επέλεξα τα πάνελ.
Ο επαγωγικός λέβητας που λες θέλει 3φασικό ρεύμα και οπωσδήποτε νυκτερινό για να πετύχεις οικονομία της τάξης του 30% (σύμφωνα με τους πωλητές) φτηνότερα από πετρέλαιο.
Ο τόνος ξύλα στοιχίζει εδώ πάνω 120-110 Ε, άρα ξύλα.
Φέτος έμαθα πως δουλεύει το τζάκι (είναι με γυάλινη πόρτα) και έχω πολύ καλές αποδόσεις σε σαλόνι κουζίνα. Να σκεφτείς ότι πέρυσι το δούλευα με ανοιχτή τη πόρτα!!! Τι ηλιθιότης!!! Βέβαια δεν το ήξερα γιατί δεν είχα στο παρελθόν.
Σε διαμέρισμα που νοικιάζω σε άλλον (και πληρώνω αυτό που μένω) έχω εγκαταστήσει 2 inverter και θα δείξει αν είναι οικονομικά ή όχι. Σίγουρα όμως ο ενοικιαστής είναι πολύ ευχαριστημένος. Αν έρθουν τα πολλά - πιστεύω ότι θέλοντας και μη θα τα ανοίξουν τα καλοριφέρ γιατί τίποτα δεν συγκρίνεται με την απόδοσή τους.

The more you hurry to succeed, the longer it will take to succeed.


Reply author: Droulas13
Replied on: 28/11/2012 23:31:10
Message:

8avos αν μπορείς δώσε όποτε μπορέσεις περισσότερες λεπτομέρειες για την σόμπα υγραερίου που πήρες, μοντέλο/φιάλη και πόσο πάει το γέμισμα. Στη μεσαία σκάλα πόσο την ανεβάζει την θερμοκρασία? Η ζέστη διαχέεται ομοιόμορφα? Είναι εύκολη στην μετακίνηση από χώρο σε χώρο στο σπίτι?


Reply author: NIKOS T.
Replied on: 29/11/2012 11:20:45
Message:



"Αν νομίζεις ότι τα έχεις όλα υπό έλεγχο, τότε δεν τρέχεις αρκετά γρήγορα"


Reply author: xipolitakos
Replied on: 30/11/2012 21:28:46
Message:

quote:
Originally posted by gargadua


Χρήστο
μιλάς εκ του ασφαλούς γιατί είσαι Αθήνα με 1-2 βδομάδες με χαμηλές θερμοκρασίες και το βασικότερο, μιλάς για ιδιόκτητη κατοικία!!



Το Μανώλη εννοείς
Θα με αναγκάσεις να βάλω παπούτσια για να μας ξεχωρίζεις

___________________
Run Natural... run Bare


Reply author: gargadua
Replied on: 01/12/2012 09:11:47
Message:

Από τις πατούσες μόνο θα μπορούσα να σας ξεχωρίσω!!!!!

The more you hurry to succeed, the longer it will take to succeed.


Reply author: 8avos
Replied on: 10/12/2012 14:50:15
Message:

quote:
Originally posted by Droulas13

8avos αν μπορείς δώσε όποτε μπορέσεις περισσότερες λεπτομέρειες για την σόμπα υγραερίου που πήρες, μοντέλο/φιάλη και πόσο πάει το γέμισμα. Στη μεσαία σκάλα πόσο την ανεβάζει την θερμοκρασία? Η ζέστη διαχέεται ομοιόμορφα? Είναι εύκολη στην μετακίνηση από χώρο σε χώρο στο σπίτι?



ουπς!τώρα το δα
λοιπόν,ξετρελαμένος δεν είμαι αλλά
η αγορά της φιάλης έχει 32 αρχικά και 18 για κάθε επαναγέμισμα.
μου είπανε στην πρώτη σκάλα καίει 90 ώρες και στην 3η 55 ώρες.
3 εβδομάδες,σήμερα θα πάω να αλλάξω φιάλη.η ζέστη για ένα χώρο των
20 τετραγωνικών(απομονωμένο από τους υπόλοιπους) είναι επαρκής.
μου φαίνεται ότι κράτησε παραπάνω χρόνο απ ότι μου χανε πει.
την σόμπα την πήρα 97 δεν ξερω τη μάρκα της.
η μετακίνηση από χώρο σε χώρο παιχνιδάκι μιας που έχει ρόδες.
το δωμάτιο που θέλω μεσα στο σπίτι μου έχει 10 βαθμούς,βάζοντάς την για 30 λεπτά στο 3 πάει περίπου στους 17,την χαμηλώνω στους 2 και μένει στους 16.
την θεωρώ πάντως πολύ τίμια κίνηση την αγορά της χωρίς να με αγχώνει πόσο θα μου ρθει το ρεύμα.

να μην ξεχάσω!ένα θέμα με την μυρωδιά το έχει.στην αρχή ειδικά δεν υποφέροταν,αλλά πλέον δεν μυρίζει και πολύ.

http://worldvespa.wordpress.com


Reply author: kambog
Replied on: 24/01/2013 23:23:56
Message:

ναι αλλα μεγαλη ταλαιπωρια.


Reply author: kambog
Replied on: 19/02/2013 13:44:39
Message:

Είναι από της πιο οικονομικές θέρμανσής
Η μόνωση του σπιτιού είναι καλή (15ετίας)
Μου ήρθε η ΔΕΗ 620 ευρώ μαζί με το έναντι και αυτήν την στιγμή τα σώματα μου καίνε λιγότερο από 20 Κwatt την μέρα.
1 x 900w DYNATHERM
1 x 860w INTECH
3 x 600w INTECH
1 x 320w INTECH
6 σώματα στους 23 βαθμούς μόνιμα από την αρχή του χειμώνα δεν τους πείραξα τους θερμοστάτες και ας έλειπα από το σπίτι Β.Ελλάδα 98 τμ σπίτι.
Και χωρίς κούραση,ταλαιπωρία,βρομιά,κτλ.


Τα πάνελ είναι Γερμανικά και θα τα βρείτε στο παρακάτω site
www.infraredpower.gr





..


Reply author: Koukouvagia
Replied on: 19/02/2013 13:52:27
Message:

Είχε και το χαράτσι μέσα; Γιατί αν όχι, δεν μου φαίνεται και τόσο οικονομικό το 620... Εμένα μόνο με αιρκοντίσιον και 130 τετραγωνικά μου ήρθε ΔΕΗ, το "σατανικό" 666 (μαζί με χαράτσι).

Βέβαια άλλο Αθήνα, άλλο Β. Ελλάδα...

________________________

Aν δεν σου δώσει η μάνα σου το πιό καλό χωράφι, χρόνια πολλά θα σε θωρεί να κάθεσαι στο ράφι!


Reply author: gargadua
Replied on: 19/02/2013 15:30:54
Message:

Διαμέρισμα 2ου ορόφου, κατασκευή 2003, 105 τμ.
Θέρμανση πετρέλαιο 4 ώρες ημερησίως: 150 Ε/μήνα
Ξύλα περίπου 30 Ε/μήνα
και ΔΕΗ λόγω 2 πάνελ (γερμανικά) 600 W, 21 βαθμοί σταθερά, 130 Ε/μήνα.
Σύνολο 310 Ε/μήνα αλλά δεν είμαι ευχαριστημένος από την απόδοση των πάνελ ούτε και τα θεωρώ οικονομικά σε σύγκριση με την απόδοση.



The more you hurry to succeed, the longer it will take to succeed.


Reply author: kambog
Replied on: 19/02/2013 19:13:25
Message:

Είναι όλα μέσα.

Σίγουρα φίλιε gargadua η δεν τα δουλεύεις σωστά η δεν πήρες γερμανικά.
αν θέλεις μου λες ποιας εταιρίας πάνελ έχεις ?


Reply author: gargadua
Replied on: 19/02/2013 19:52:10
Message:

INTECH

The more you hurry to succeed, the longer it will take to succeed.


Reply author: kambog
Replied on: 20/02/2013 11:54:47
Message:

Στην περίπτωση αυτήν η δεν μπήκαν σωστά στον χώρο,
η τα δωμάτια είναι πανό από 13-14 τμ. (με όχι καλή μόνωση),
η δεν τα δουλεύεις σωστά δηλ.(μόνιμα ο θερμοστάτης σε μια θερμοκρασία χωρίς να τον κλήσις-ανοίξεις καθόλου ακόμα και όταν λείπεις από το σπίτι),
η δεν σου δώσανε INTECH.


Reply author: gargadua
Replied on: 20/02/2013 13:21:07
Message:

Τίποτα από τα παραπάνω δεν ισχύει.
Αν και ο θερμοστάτης είναι σταθερά στους 21 η αίσθηση της ζέστης δεν συγκρίνεται με αυτήν των καλοριφέρ. Τοποθέτηση σε τοίχο σαν κορνίζα (όχι απέναντι από παράθυρα, ντουλάπες στα πλαϊνά), 12-13 τμ/δωμάτιο. Ο θερμοστάτης κλείνει όταν αερίζεται το σπίτι δηλαδή συνολικά άντε να είναι 30΄/μέρα. Τα 30/μέρα ευθύνονται για την ζέστη στα δωμάτια; Οχι βέβαια.
Το όχι καλή μόνωση είναι σχετικό. Αν η μόνωση ήταν τέλεια( το διαμέρισμα έχει YTONG στην τοιχοποιία, 2πλά τζάμια συρόμενα χωρίς θερμογέφυρες) δεν θα χρειαζόταν καν θερμαντικά σώματα. Ας μην χρησιμοποιούμε λοιπόν την μόνωση σαν την πηγή κακού γιατί παντού το ακούω σαν δικαιολογία. Και αφού είναι κακή η μόνωση γιατί πέρυσι με χειρότερο χειμώνα και χρήση καλοριφέρ είχα καλύτερη αίσθηση θερμότητας;

The more you hurry to succeed, the longer it will take to succeed.


Reply author: MANOLIS2004
Replied on: 20/02/2013 13:25:33
Message:

Πάντως για τα πάνελ υπέρυθρης ακτινοβολίας δεν έχω ακούσει από κάνένα καλά λόγια εκτός από τον φίλο εδώ. Δεν φταίνε μονώσεις, θερμοστάτες κλπ αλλά η φιλοσοφία τους δηλαδή ότι ζεσταίνουν αντικείμενα

MANOLIS2004
Μου γρατζούναγε την πόρτα ο αστυνόμος - ποντικός και τον καθάρισαν οι κανονικοί!!!


Reply author: NIKOS T.
Replied on: 20/02/2013 14:01:50
Message:

Είσαι τυχερός Βασίλη που δεν έκανε χειμώνα φέτος!!
Αυτά τα πάνελ είναι μεγάλη απάτη.

"Αν νομίζεις ότι τα έχεις όλα υπό έλεγχο, τότε δεν τρέχεις αρκετά γρήγορα"


Reply author: gargadua
Replied on: 20/02/2013 16:51:29
Message:

Νίκο
σα το πετρέλαιο ΤΙΠΟΤΑ. Πίστεψα ότι τα πάνελ θα ήταν κάτι το ιδιαίτερο αλλά δεν ικανοποιήθηκα αναλογικά με τα λεφτά που έδωσα και το αποτέλεσμα. Φίλος με A/C inverter είχε καλύτερη αίσθηση της ζέστης εντός και χρηματικά ήρθαμε περίπου στα ίδια ως προς την κατανάλωση. Εννοείται ότι με μεγαλύτερης ισχύος πάνελ θα είχα και άλλη κατανάλωση και αισθητά μεγαλύτερο κόστος αγοράς.
Το κακό είναι ότι μας πανικοβάλανε με το πετρέλαιο και απλά δώσαμε χρήματα που δεν έπρεπε. Χαίρομαι που στην πολυκατοικία συμφωνήσαμε να καίμε 4 ώρες ημερησίως τον καυστήρα. Σπάνιο φαινόμενο!!!!

The more you hurry to succeed, the longer it will take to succeed.


Reply author: MANOLIS2004
Replied on: 20/02/2013 16:56:09
Message:

Να επαναλάβω άλλη μια φορά για όσους δεν το έχουν προσέξει ότι υπάρχει το επίδομα θέρμανσης και δικαιούχοι είναι το 80% των Ελλήνων αφού τα εισοδηματικά κριτήρια που υπάρχουν είναι πολύ υψηλά.
140.000 δικαιούχοι δεν έκαναν αιτήσεις και τους ψάχνει η Γενική Γραμματεία να τους δώσει λεφτά πίσω..
Αλλά που να το μάθουν οι άνθρωποι? Από τα ειδήσεις με τα τηλεπαράθυρα η τις εφημερίδες που τις αγοράζεις για το κουπόνι η το dvd?

MANOLIS2004
Μου γρατζούναγε την πόρτα ο αστυνόμος - ποντικός και τον καθάρισαν οι κανονικοί!!!


Reply author: gargadua
Replied on: 20/02/2013 18:33:40
Message:

Δυστυχώς όχι οριακά............

The more you hurry to succeed, the longer it will take to succeed.


Reply author: kambog
Replied on: 21/02/2013 00:06:33
Message:

Δυστυχώς στην Ελλάδα το άγνωστο το θεωρούμαι άχρηστο,σίγουρα φταίνε και αυτοί που τα πουλάνε η δεν ενημερώνουν τους πελάτες η δεν γνωρίζουν ούτε οι ίδιοι τους.
Οπός κατάλαβα φίλε gargadua πρέπει να έχεις θέρμανση που ζεσταίνει αέρα (κλασική) στο σπίτι σου εκτός τα υπνοδωμάτια. τον θερμοστάτη τον έχεις στο 21 και στα υπνοδωμάτια λογικά και Στο υπόλοιπο σπίτι, αυτό σημαίνει ότι στα υπνοδωμάτια ο θερμοστάτης όταν η ύλη φτάσει στο 21 ενώ στο υπόλοιπο σπίτι για να σταματήσει ο θερμοστάτης στο 21 ο αέρας θα είναι τουλάχιστον 23-24 (λόγο του διαφορετικού τρόπου μετάδοσης της θερμότητας).
Καλό είναι να αναβάσεις λίγο παραπάνω τον θερμοστάτη 22-23 βαθμούς.
Η αίσθηση είναι λογικό να είναι διαφορετική,είναι οπός παράδειγμα το καλοκαίρι που κάθεσαι στην παραλία και λιάζεσαι στον καυτό ήλιο και μπαίνεις μετά απότομα στο νερό και κρυώνεις ( αυτό δεν σημαίνει ότι το νερό είναι κρύο).
Για να ευχαριστηθείς την υπέρυθρη πρέπει να την έχεις σαν κεντρική θέρμανση σε όλο το σπίτι,(ομοιόμορφοι θερμοκρασία παντού και όχι ταβάνι 30 και πάτωμα 20).
Τώρα το Α/C πότε δεν θεωρήθηκε κύρια θέρμανση είναι επικουρική και ανθυγιεινή.
Πάντως εγώ και 30 λεπτά να παει το πετρέλαιο την υπέρυθρη δεν την αλλάζω (ξέρεις τη σημαίνει να μην σε ενδιαφέρει αν το βράδυ τα παιδιά μείνουν ξεσκέπαστα η περπατάνε ξυπόλυτα στο σπίτι) αυτό δεν το έχεις με καμία άλλη θέρμανση.


Reply author: Koukouvagia
Replied on: 21/02/2013 07:09:48
Message:

quote:
Originally posted by kambog

Τώρα το Α/C πότε δεν θεωρήθηκε κύρια θέρμανση είναι επικουρική και ανθυγιεινή.



Πολύ κακώς δεν θεωρήθηκε κατά την γνώμη μου (από ποιόν;), αφού το A/C έχει τις καλύτερες αποδόσεις όσον αφορά την κατανάλωση ρεύματος και την θερμότητα (πολύ πάνω από το -φαινομενικά μέγιστο- 1:1!), ειδικά αν είναι και inverter.

Αν το συντηρείς όπως πρέπει κάθε χρόνο, δεν βλέπω γιατί να είναι ανθυγιεινό.

________________________

Aν δεν σου δώσει η μάνα σου το πιό καλό χωράφι, χρόνια πολλά θα σε θωρεί να κάθεσαι στο ράφι!


Reply author: kambog
Replied on: 29/08/2013 22:56:24
Message:

Στο site έχω αναρτήσει ένα άρθρο για την Τεχνολογία της θέρμανσης υπερύθρων και την σωστή λειτουργία.

http://www.infraredpower.gr/information.asp?id1=13


Reply author: kambog
Replied on: 06/12/2013 00:27:45
Message:

Το βασικότερο στα πάνελ είναι η ποιότητα κατασκευής.


Reply author: stratus
Replied on: 06/12/2013 08:38:52
Message:

quote:
Originally posted by kambog

Το βασικότερο στα πάνελ είναι η ποιότητα κατασκευής.

Υπέρυθρη Θέρμανση infraredpower

www.infraredpower.gr


Αν δεν κανω λαθος οι διαφημισεις των επαγγελματιων απαγορευονται.Μηπως ο moderator πρεπει να βαλει το χερακι του;

---------------------------
XΡΗΣΤΟΣ
'Η κάνεις κάτι ή δεν το κάνεις.Η προσπάθεια αρκεί είναι για τους αποτυχημένους.


Reply author: kambog
Replied on: 06/12/2013 10:15:11
Message:

quote:
Originally posted by stratus

quote:
Originally posted by kambog

Το βασικότερο στα πάνελ είναι η ποιότητα κατασκευής.

Υπέρυθρη Θέρμανση infraredpower

www.infraredpower.gr


Αν δεν κανω λαθος οι διαφημισεις των επαγγελματιων απαγορευονται.Μηπως ο moderator πρεπει να βαλει το χερακι του;

---------------------------
XΡΗΣΤΟΣ
'Η κάνεις κάτι ή δεν το κάνεις.Η προσπάθεια αρκεί είναι για τους αποτυχημένους.





Δεν είναι διαφήμιση είναι πληροφόρηση γιατί παει ο κόσμος και παίρνει τα κινέζικα από τα διάφορα πολυκαταστήματα και μετά λέει ότι Η ΥΠΕΡΥΘΡΗ ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΤΗ.
Είναι σαν να αγοράζω εγώ ένα μαϊμού iphone με 80 ευρώ και μετά να λέω ότι τα iphone είναι μάπα.

Τα Κινέζικα είναι ΑΥΤΑ http://infraredpower.gr/products.asp?id1=27

Τα Γερμανικά είναι ΑΥΤΑ http://infraredpower.gr/products.asp?id1=25

Υπάρχει περίπτωση να είναι τα ίδια σώματα ?

Υπέρυθρη Θέρμανση infraredpower

www.infraredpower.gr


Reply author: denvas
Replied on: 06/12/2013 10:15:18
Message:

Στη κλασική θέρμανση με ρεύμα ότι δίνεις παίρνεις. Όσα watt γράφει τόση θέρμανση έρχεται στο σπίτι. Οπότε ένα Panel των 800 watt (μέσο panel) ρίχνει μέσα στο σπίτι
800 watt θέρμανσης. Ένα καλοριφέρ 2000 watt δίνει 2000 watt θέρμανσης. Απλά πράγματα. Έαν ένα σπίτι έχει Α απώλειες, τότε πρέπει να του ρίξεις Α ενέργεια
για να διατηρήσεις τη θερμοκρασία σταθερή. Το πως θα του δώσεις την ενέργεια παίζει ρόλο αλλά όχι σημαντικό. Εξαίρεση στον κανόνα είναι τα a/c (αντλίες θερμότητας) που για κάθε 1 watt κατανάλωσης παράγουν 3-4 watt θέρμανσης, εκμεταλλευόμενα τη διαφορά θερμοκρασίας ανάμεσα στον εσωτερικό και εξωτερικό χώρο.

Η αίσθηση που σου δίνει το κάθε μέσο θέρμανσης φυσικά διαφέρει. Όσο περισσότερη θερμότητα μέσω ακτινοβολίας δίνουν τόσο καλύτερα. Έτσι στην αίσθηση τα Panel είναι τα καλύτερα και τα a/c τα χειρότερα (ίσως βέβαια ανοικτά τζάκια και κάτι παλιές θερμάστρες να είναι ακόμα χειρότερες επιλογές). Αλλά για να πάρεις την ίδια θερμότητα για κάθε a/c των 1000 watt θα πρέπει να αγοράσεις 4-5 panel των 800. Η διαφορά κόστους είναι τεράστια. Όποιος τα έχει καλώς τα δίνει. Σίγουρα όμως ένα δωμάτιο των 12 τετραγωνικών δεν θερμαίνεται με panel των 800 (πόσο μάλλον 600 ή 400 watt)


Reply author: stratus
Replied on: 06/12/2013 11:10:37
Message:

quote:
Originally posted by kambog

quote:
Originally posted by stratus

quote:
Originally posted by kambog

Το βασικότερο στα πάνελ είναι η ποιότητα κατασκευής.

Υπέρυθρη Θέρμανση infraredpower

www.infraredpower.gr


Αν δεν κανω λαθος οι διαφημισεις των επαγγελματιων απαγορευονται.Μηπως ο moderator πρεπει να βαλει το χερακι του;

---------------------------
XΡΗΣΤΟΣ
'Η κάνεις κάτι ή δεν το κάνεις.Η προσπάθεια αρκεί είναι για τους αποτυχημένους.





Δεν είναι διαφήμιση είναι πληροφόρηση γιατί παει ο κόσμος και παίρνει τα κινέζικα από τα διάφορα πολυκαταστήματα και μετά λέει ότι Η ΥΠΕΡΥΘΡΗ ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΤΗ.
Είναι σαν να αγοράζω εγώ ένα μαϊμού iphone με 80 ευρώ και μετά να λέω ότι τα iphone είναι μάπα.

Τα Κινέζικα είναι ΑΥΤΑ http://infraredpower.gr/products.asp?id1=27

Τα Γερμανικά είναι ΑΥΤΑ http://infraredpower.gr/products.asp?id1=25

Υπάρχει περίπτωση να είναι τα ίδια σώματα ?

Υπέρυθρη Θέρμανση infraredpower

www.infraredpower.gr


Θα πρεπει να πουμε και ευχαριστω για την ενημερωση.
.

---------------------------
XΡΗΣΤΟΣ
'Η κάνεις κάτι ή δεν το κάνεις.Η προσπάθεια αρκεί είναι για τους αποτυχημένους.


Reply author: kambog
Replied on: 06/12/2013 11:28:42
Message:

quote:
Originally posted by denvas

Στη κλασική θέρμανση με ρεύμα ότι δίνεις παίρνεις. Όσα watt γράφει τόση θέρμανση έρχεται στο σπίτι. Οπότε ένα Panel των 800 watt (μέσο panel) ρίχνει μέσα στο σπίτι
800 watt θέρμανσης. Ένα καλοριφέρ 2000 watt δίνει 2000 watt θέρμανσης. Απλά πράγματα. Έαν ένα σπίτι έχει Α απώλειες, τότε πρέπει να του ρίξεις Α ενέργεια
για να διατηρήσεις τη θερμοκρασία σταθερή. Το πως θα του δώσεις την ενέργεια παίζει ρόλο αλλά όχι σημαντικό. Εξαίρεση στον κανόνα είναι τα a/c (αντλίες θερμότητας) που για κάθε 1 watt κατανάλωσης παράγουν 3-4 watt θέρμανσης, εκμεταλλευόμενα τη διαφορά θερμοκρασίας ανάμεσα στον εσωτερικό και εξωτερικό χώρο.

Η αίσθηση που σου δίνει το κάθε μέσο θέρμανσης φυσικά διαφέρει. Όσο περισσότερη θερμότητα μέσω ακτινοβολίας δίνουν τόσο καλύτερα. Έτσι στην αίσθηση τα Panel είναι τα καλύτερα και τα a/c τα χειρότερα (ίσως βέβαια ανοικτά τζάκια και κάτι παλιές θερμάστρες να είναι ακόμα χειρότερες επιλογές). Αλλά για να πάρεις την ίδια θερμότητα για κάθε a/c των 1000 watt θα πρέπει να αγοράσεις 4-5 panel των 800. Η διαφορά κόστους είναι τεράστια. Όποιος τα έχει καλώς τα δίνει. Σίγουρα όμως ένα δωμάτιο των 12 τετραγωνικών δεν θερμαίνεται με panel των 800 (πόσο μάλλον 600 ή 400 watt)



Η κλασική θέρμανση ζεσταίνει αέρα η υπέρυθρη ζεσταίνει ύλη μην μπερδεύεστε.
Αν χρησιμοποιήσεις τα πάνελ όπως χρησιμοποιείς τους θερμοπομπός δεν πρόκειται να ζεσταθείς ποτέ (πας στο σπίτι ανάβεις τα σώματα και φεύγεις τα κλείνεις).
Αν διαβάσετε τηνΤεχνολογία θέρμανσης υπερύθρων θα καταλάβετε ότι το μεγαλύτερο ποσοστό της θέρμανσης μέσο υπέρυθρων θα σας την δώσει η ύλη.

Υπέρυθρη Θέρμανση infraredpower

www.infraredpower.gr


Reply author: gargadua
Replied on: 06/12/2013 16:00:01
Message:

Και αφού θερμαίνεται η ύλη (που δεν το πιστεύω μετά από ώρες δοκιμών και 1 χαρούμενη ΔΕΗ, 520€ για 4μηνο χώρια οι άλλες μορφές θέρμανσης) γιατί δίνονται θερμοστάτες που μετράνε την θερμοκρασία του αέρα και όχι της ύλης; Δεν θα έπρεπε να ανοίγουν και να κλείνουν τα πάνελ αναλόγως της επιθυμητής θερμοκρασίας της ύλης και μόνο;
Σημειωτέον ότι αν και οι τοίχοι ήταν κρύοι ο θερμοστάτης έδινε εντολή για να κλείσει το πάνελ γερμανικής προέλευσης 600W.
Για να μην ακούω τα γνωστά περί μόνωσης, οι τοίχοι είναι από ΥΤONG και το διαμέρισμα στον 2ο όροφο 4όροφης. Το δωμάτιο ήταν κρύο παρά τις αισιόδοξες μετρήσεις του θερμοστάτη μπρίζας για 21 ή 22 βαθμούς.
Με αερόθερμη πέλλετ είμαι πολύ καλύτερα και σαφώς καταλαβαίνω την ζέστη, όχι σαν τα πάνελ που δεν καταλάβαινα.
Αν θα έπρεπε να επενδύσω για την συνολική θέρμανση του διαμερίσματος επίσης θα κατέφευγα στην λύση πέλλετ συνδεδεμένο με καλοριφέρ. Μπορεί θερμιδομετρικά να υστερεί του πετρελαίου είναι όμως σαφώς ανώτερο της υπέρυθρης. Όλα αυτά με την προϋπόθεση ότι δεν θα είχα προβλήματα με την καμινάδα.
Επίσης μέσω του "ΕΞΟΙΚΟΝΟΜΩ" η δαπάνη για σύνδεση πέλλετ με καλοριφέρ μειώνεται, αναλόγως του εισοδήματος.
Αν βάλω υπέρυθρη σε σπίτι με 3 υπνοδωμάτια (3χ12 τμ) + σαλονοκουζίνα(70 τμ) θα ήθελα κατανάλωση 3χ600W + 1500W/ώρα, τουλάχιστον. Δηλαδή κάπου 3 kWh/ώρα. Αν δούλευαν για 10-12 ώρες δεν θα ήταν και το πιο οικονομικό!!! Μετά τις 800kWh πέφτει ο πέλεκυς βαρύς και αν ξεπεράσεις τις 1800 αν θυμάμαι καλά η ΔΕΗ σου στέλνει ευχαριστήρια επιστολή!!! Με τα τιμολόγια της ΔΕΗ να αυξάνονται δε νομίζω να συμφέρει.
Προσωπικά θεωρώ το πετρέλαιο κορυφαίο αλλά αν δεν μπορείς να το φτάσεις σίγουρα δεν πας στη χρήση ηλεκτρικού.

Ηττημένος δεν είναι αυτός που χάνει αλλά αυτός που παραιτείται.


Reply author: trexantiris
Replied on: 06/12/2013 16:44:02
Message:

Έλεγα να μην γράψω (γιατί ουσιαστικά έτσι κάνουμε και "διαφήμιση" σε αυτού του είδους θέρμανση, κάτι που δεν το αξίζουν κατά τη δική μου ταπεινή άποψη...ούτε στο τόσο...), αλλά δεν κρατιέμαι!

Πολύ ωραία να είπε ο denvas (δίνεις 800W ενέργειας, παίρνεις το μέγιστο 800W θερμικής ενέργειας, αν το σύστημα έχει απόδοση 100%). Δεν έχει σημασία στην τελική αν τη θερμική ενέργεια την λαμβάνεις ως "ζεστό" άερα, "ζεστά" ντουβάρια, ή ως συνδυασμός των παραπάνω! Αν ειδικά ο χώρος είναι καλά μονωμένος, το αποτέλεσμα τελικά θα είναι το ίδιο! Τα πάνελ υπερύθρων ΔΕ δημιουργούν ενέργεια από το πουθενά! Μην καταρίπτουμε και βασικούς κανόνες της Φυσικής!!!

Η μόνη εξαίρεση είναι τα κλιματιστικά (που αποτελούν "αντλίες θερμότητας") όπου όντως με 800W ηλεκτρικής ενέργειας μπορούν να αποδώσουν από 3Χ800 - 5Χ800 W θερμικής ενέργειας!!!

Να σημειώσω ότι με Φιλανδούς συναδέλφους που μιλάω, στα σπίτια τους εκεί πάνω (ψηλά στα κρύα) εννοείται ότι χρησιμοποιήται μόνο η τεχνολογία των "αντλιών θερμότητας", με τα θερμικά στοιχεία ανταλλαγής θερμότητας χωμένα στο έδαφος (=γεωθερμικές αντλίες θερμότητας = ειδικευμένα κλιματιστικά).

Επίσης όλα πλέον τα μεγάλα σύγχρονα κτήρια γραφίων και δημόσιων χώρων, θερμαίνονται με τη χρήση κλιματιστικών. Αν περιμενανε να ζεσταθούν οικονομικά με πάνελ υπερύθρων...τότε "ζήτω που καήκαμε"!

Υ.Γ. Ο stratus πρέπει να "έχει κόψει φλέβες" με αυτά που ακούει εδώ μέσα!!!

Free your feet...free your senses!


Reply author: kambog
Replied on: 07/12/2013 00:22:56
Message:

Θα τα ξανά πω παρόλο που τα έχω πει αμέτρητες φορές.
Το πάνελ υπέρυθρης διαφέρει στον τρόπο μετάδοσης της θερμότητας.Αν πάρεις ένα πάνελ και το δουλέψεις όπως έναν θερμοπομπό(το λάθος που κάνουν πολλοί) δεν υπάρχει περίπτωση να ζεσταθείς.
Ο φίλος ο gargadua που λέει ότι πήρε ένα γερμανικό πάνελ (αν ήταν γερμανικής κατασκευής και όχι σαν αυτά http://infraredpower.gr/products.asp?id1=27 γερμανικής προέλευσης και κινέζικης κατασκευής) καλό θα είναι να διαβάσει προσεκτικά το άρθρο που έχω αναρτημένο εδώ http://infraredpower.gr/information.asp?id1=13 η ας με πάρει ένα τηλέφωνο (είναι εύκολο να το βρει)είμαι σίγουρος ότι κάτι δεν έκανες σωστά.
Για τον φιλο μας τον trexantiri και να το εξηγήσω δεν πιστεύω να καταλάβει και πολλά πράγματα όταν λέει ότι (Δεν έχει σημασία στην τελική αν τη θερμική ενέργεια την λαμβάνεις ως "ζεστό" αέρα, "ζεστά" ντουβάρια ), και ας παει να αγοράσει μια αντλία θερμότητας ανταλλαγής θερμότητας χωμένα στο έδαφος αν έχει τα λεφτά (κοντά στα 10.000 ευρώ) αν δεν μένει σε πόλη και μένει σε χωριό γιατί αν μένει σε πολυκατοικία θέλω να δω που θα βάλει τα τα θερμικά στοιχεία, τέλος πάντων.
Το σίγουρο είναι ότι αυτοί που δεν καταλαβαίνουν την υπέρυθρη καλλίτερα είναι να πάνε σε άλλους τρόπους θέρμανσης και η υπέρυθρη να είναι μόνο για τους προνομιούχους που θα έχουν 24ωρη θέρμανση στην οικονομικότερη τιμή και χωρίς κούραση θα έχουν και άνεση χωρίς βρομιά αρα δεν θα χρειάζεται να βάφουν το σπίτι ανα δυο χρόνια (αυτά για το ξύλο περισσότερο).
Τώρα διαβάστε προσεκτικά την Τεχνολογία θέρμανσης υπερύθρων εδώ http://infraredpower.gr/information.asp?id1=13 και για επιπλέον απορίες της ξανά συζητάμε.

Υπέρυθρη Θέρμανση infraredpower

www.infraredpower.gr


RunningNews.gr Forum : http://forum.runningnews.gr/

© RunningNews.gr

Close Window