Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
 Όλα τα Forums
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Προπόνηση & Απόδοση
 Ασκησεις για τη μεση

Σημείωση: Πρέπει να είστε εγγεγραμένος για να δημοσιεύσετε.
Για να εγγραφείτε, κάντε κλικ εδώ. Η εγγραφή είναι ΔΩΡΕΑΝ!

Screensize:
Όνομα Χρήστη:
Κωδικός:
Κατάσταση μορφοποίησης:
Μορφοποίηση: BoldItalicizedUnderlineStrikethrough Align LeftCenteredAlign Right Horizontal Rule Insert HyperlinkInsert EmailInsert Image Insert CodeInsert QuoteInsert List
   
Μήνυμα:

* HTML is OFF
* Forum Code είναι ενεργοποιημένος
Smilies
Smile [:)] Big Smile [:D] Cool [8D] Blush [:I]
Tongue [:P] Evil [):] Wink [;)] Clown [:o)]
Black Eye [B)] Eight Ball [8] Frown [:(] Shy [8)]
Shocked [:0] Angry [:(!] Dead [xx(] Sleepy [|)]
Kisses [:X] Approve [^] Disapprove [V] Question [?]

 
   

ΠΡΟΕΠΙΣΚΟΠΗΣΗnbsp; ΘΕΜΑΤΟΣ
Fanis. Δημοσιευτηκε - 28/04/2007 : 15:29:43
Καλησπερα σε ολους
Μηπως μπορειτε να μου πειτε τι ασκησεις κανετε για την μεση.θελω να δυναμωσω πολυ την μεση για να μην παθω καμια πλακα και αρχισει και ποναει.Με βολευει να τις κανω σπιτι μετα το τρεξιμο που εχω και το πολυοργανο για γενικη ενδυναμωση
7   ΤΕΛΕΥΤΑΙΕΣ    ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ    (Πρώτα η πιο πρόσφατη)
Dejan Posted - 09/05/2007 : 20:13:55
quote:
Originally posted by Speedy

Χμμμ, για την διαβάθμιση "Ταρτάν - Πατημένο χώμα - Απάτητο χώμα" εχω τις επιφυλάξεις μου.

τι εννοείς απατητο χώμα? και γιατι ειναι καλυτερο απο το πατημένο?
Το πατημένο δεν θα πρέπει να ειναι και πιο σκληρό?
Προσωπικά προτιμώ το "καλο" χωματάκι απο το ταρτάν. Το νιωθω πιο μαλακό. (Τωρα τι εννοω καλό...εμπειρίες)
Επισης και ταρταν απο ταρταν διαφερει (καπου το εχουμε ξανασυζητησει αυτο...)
http://www.runningnews.gr/snitzforum/topic.asp?TOPIC_ID=1068

Α, ξέχασες να συμπεριλάβεις και την κατηγορία "πλακώστρωτο").


Απάτητο χώμα θεωρώ το χώμα παραλίας που ενώ αποροφάει πάρα πολλούς κραδασμούς, είναι το πρώτο σε επικυνδινότητα για διαστρέματα. Ταρτάν από ταρτάν όντως διαφέρει αλλά επίτιδες δεν το ανέφερα για να μην προκείψουν προβλήματα όπως στο θέμα που ανέφερες. Το πλακώστροτο κατηγοριοποιήται μαζί με το τσιμέντο και δεν το ανέφερα διότι δεν μου έφτανε η γραμμή!

______________________
*Ότι ξεκινάει όμορφα, τελειώνει με πόνο... :/*
Everything comes to an end, life must go on.... Enjoy it...
THANOS_KTM Posted - 09/05/2007 : 16:48:17
To θέμα είναι ότι από την στιγμή που μου πέρασε η μέση και σταμάτησα το ταρτάν,τρέχω σε χώμα και μονοπάτια και ενόχληση δεν είχα.Ακόμα και στον Παυσανία δεν είχα την παραμικρή ενόχληση.
Τι να πώ?Και εγώ το ταρτάν το νόμιζα για καλύτερο.!!
Speedy Posted - 09/05/2007 : 16:10:34
Χμμμ, για την διαβάθμιση "Ταρτάν - Πατημένο χώμα - Απάτητο χώμα" εχω τις επιφυλάξεις μου.

τι εννοείς απατητο χώμα? και γιατι ειναι καλυτερο απο το πατημένο?
Το πατημένο δεν θα πρέπει να ειναι και πιο σκληρό?
Προσωπικά προτιμώ το "καλο" χωματάκι απο το ταρτάν. Το νιωθω πιο μαλακό. (Τωρα τι εννοω καλό...εμπειρίες)
Επισης και ταρταν απο ταρταν διαφερει (καπου το εχουμε ξανασυζητησει αυτο...)
http://www.runningnews.gr/snitzforum/topic.asp?TOPIC_ID=1068

Α, ξέχασες να συμπεριλάβεις και την κατηγορία "πλακώστρωτο").

- - - - -
Οτι δε σε σκοτώνει σε κάνει πιο δυνατό>>>Speedy
Dejan Posted - 09/05/2007 : 15:16:14
quote:
Originally posted by THANOS_KTM

To ταρτάν κάνει ζημιά στην μέση?
Εκανα προπόνηση σε ταρτάν πρίν κανά μήνα και με έπιασε η μέση μου,χωρίς να έχω ποτέ πρόβλημα.Το ίδιο έπαθε χτές και ένας φίλος μου(σε άλλο γήπεδο).
Τελικά είναι καλό ή όχι το τρέξιμο σε ταρτάν?


Καλύτερη λύση <-------------------------------------> Χειρότερη Λύση

Χόρτο - Ταρτάν - Πατημένο χώμα - Απάτητο χώμα - Άσφλατος - Τσιμέντο

Καλύτερη λύση <-------------------------------------> Χειρότερη Λύση

______________________
*Ότι ξεκινάει όμορφα, τελειώνει με πόνο... :/*
Everything comes to an end, life must go on.... Enjoy it...
THANOS_KTM Posted - 09/05/2007 : 10:45:17
To ταρτάν κάνει ζημιά στην μέση?
Εκανα προπόνηση σε ταρτάν πρίν κανά μήνα και με έπιασε η μέση μου,χωρίς να έχω ποτέ πρόβλημα.Το ίδιο έπαθε χτές και ένας φίλος μου(σε άλλο γήπεδο).
Τελικά είναι καλό ή όχι το τρέξιμο σε ταρτάν?
Georgia Posted - 28/04/2007 : 19:10:00
Σίγουρα οι κοιλιακοί και οι ραχαίοι είναι εγγύηση μα πρόσεξε τους τραυματισμούς, μην πας για μαλλί και βγεις κουρεμένος. Εγώ θα πρότεινα και το εξής:Τώρα που ο καιρός ζεσταίνει μπορείς να βάλεις στο πρόγραμμά σου μια ώρα κολύμβησης την εβδομάδα. Σίγουρα η μέση σου αλλά και η καλοκαιρινή σου διάθεση θα σε ευγνομωνούν.Απόφυγε την πεταλούδα στην αρχή αν έχεις ήδη ενοχλήσεις, το ελεύθερο όμως θα σε κάνει να νιώθεις τέλεια.Κι αν το κρύο νερό της θάλασσας είναι για σένα αντικίνητρο, δες στο πιο κοντινό σου κολυμβητήριο( στους 27 πάντα η θερμοκρασία) αν υπάρχει δυνατότητα "εισητηρίου". Αυτό δεν λειτουργεί σε όλα τα κολυμβητήρια, αλλά είναι ιδιαίτερα συμφέρον για όσους κολυμπούν περιστασιακά και θέλουν μια πόρτα εκεί ανοιχτή. Σημαίνει πως μπορείς να πηγαίνεις όποτε θέλεις, χωρίς μηνιαία συνδρομή, με 4 ή 5 ευρώ και να κολυμπάς με ευθύνη σου όση ώρα επιθυμείς στις ώρες ενηλίκων. Βέβαια σου ζητούν κατά την εγγραφή ιατρική βεβαίωση καρδιολόγου και δερματολόγου.(Τουλάχιστον).Αυτά από εμένα. Γεια χαρά.
JOHAN Posted - 28/04/2007 : 15:36:40
οι ποιο συνηθησμενες κ αποτελεσματικες ασκησεις ειναι η ενδυναμωση του κορμου δηλαδη πολλους κοιλιακους στην αρχη και ραχαιους στη συνεχεια. Προσοχη στην εκτελεση οταν ηδη υπαρχει το προβλημα...ειδικα στους ραχαιους δεν σηκωνουμε περισοτερο το κορμο απο την νοητη ευθεια του σωματος....

Φτασε στα ορια σου....

RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000