Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
 Όλα τα Forums
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Υγεία & Τραυματισμοί
 ...στατικό ποδήλατο σε τραυματισμό

Σημείωση: Πρέπει να είστε εγγεγραμένος για να δημοσιεύσετε.
Για να εγγραφείτε, κάντε κλικ εδώ. Η εγγραφή είναι ΔΩΡΕΑΝ!

Screensize:
Όνομα Χρήστη:
Κωδικός:
Κατάσταση μορφοποίησης:
Μορφοποίηση: BoldItalicizedUnderlineStrikethrough Align LeftCenteredAlign Right Horizontal Rule Insert HyperlinkInsert EmailInsert Image Insert CodeInsert QuoteInsert List
   
Μήνυμα:

* HTML is OFF
* Forum Code είναι ενεργοποιημένος
Smilies
Smile [:)] Big Smile [:D] Cool [8D] Blush [:I]
Tongue [:P] Evil [):] Wink [;)] Clown [:o)]
Black Eye [B)] Eight Ball [8] Frown [:(] Shy [8)]
Shocked [:0] Angry [:(!] Dead [xx(] Sleepy [|)]
Kisses [:X] Approve [^] Disapprove [V] Question [?]

 
   

ΠΡΟΕΠΙΣΚΟΠΗΣΗnbsp; ΘΕΜΑΤΟΣ
isovios dromeas Δημοσιευτηκε - 17/01/2018 : 11:53:23
Χαιρετώ όλους τους φίλους-δρομείς του forum. Εύχομαι καλή χρονιά, με πολλά , απολαυστκά και χωρίς τραυματισμούς χιλιόμετρα.

Θα ήθελα τα "φώτα" σας στο εξής:έχοντας υποστεί τραυματισμό-θλάση, ο ορθοπεδικός πρότεινε 14ήμερη αποχή απ' το τρέξιμο, και μονάχα ποδήλατο.Κατέφυγα στο στατικό ποδήλατο, γιατί αυτό ετυχε να υπάρχει στο σπίτι, ενω απεναντίας με το ..πραγματικό ποδήλατο
δεν ασχολήθηκα ποτέ-δεν μου ταίριαζε, κι ως εκ τούτου ποτέ μου δεν απέκτησα ποδήλατο.Κάνω λοιπόν αυτες τις μερες αποκλειστικά στατικό ποδήλατο.

Το πρωί κάνω 25 χιλιομετρα σε 1 ώρα, με σφυγμούς 115-125, κατά μέσο όρο.Το βραδάκι, 25 χιλιόμετρα πάλι, με τις ιδιες ενδειξεις.

Σύνολο δηλαδή, 50 χιλιόμετρα στατικό ποδήλατο την ημέρα, σε 2 ωρες.

Αυτό αντιστοιχει σε πόσα περίπου χιλιομετρα τρεξιμο κανονικό?
Πόσες περιπου θερμίδες καταναλώνω(βάρος μου:68 κιλά) ?
Ακόμη, με δεδομένο ότι οι σφυγμοί παραμενουν σχετικά χαμηλοί, στη διαρκεια της άσκησης, μπορώ να υποθέτω πως η καρδιαναπνευστική μου ικανότητα διατηρειται στα προηγουμενα προ τραυματισμού επίπεδα? Επίσης, πώς γίνεται να ανεβάσω τους σφυγμούς μου?Μιλάω ως εντελώς ασχετος με ό,τι έχει σχέση με ποδήλατο.

Ευχαριστώ θερμά, εκ των προτέρων.

7   ΤΕΛΕΥΤΑΙΕΣ    ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ    (Πρώτα η πιο πρόσφατη)
RiffRaff Posted - 26/01/2018 : 14:57:56
Δε μπορώ να καταλάβω για ποιο λόγο το στατικό να θεωρείται ευκολότερο από το έξω. ΟΚ, δεν υπάρχει η αντίσταση του αέρα, αλλά από την άλλη όση ώρα βρίσκεσαι πάνω είναι καθαρός χρόνος άσκησης, σε αντίθεση πχ με έξω που μπορεί σε κάποια φάση να έχεις μία κατηφόρα ή ανά τακτά διαστήματα απλά να παύεις να κάνεις πετάλι και απλά να πηγαίνεις με την ορμή που έχει εκείνη τη στιγμή το ποδήλατο.

Τώρα, όσον αφορά στην αντιστοιχία, ΜΟΝΟ στο κομμάτι του αερόβιου (γιατί όπως θα έλεγε και ο Τρεχαντήρης, δεν έχει πλειομετρικές φορτίσεις), είναι πιστεύω κατά μέσο όρο γύρω στο 1/3. Βέβαια, θα προσέθετα πως μπορεί να υπάρξει σημαντική διαφοροποίηση ανάλογα και με την περίπτωση. Πχ για μένα που το τελευταίο διάστημα έχω ως βασική άσκηση το τρέξιμο, αλλά έχω συνολικά και αρκετά καλή σχέση με το ποδήλατο, το να τρέξω στη μία ώρα 13 χιλιόμετρα μου είναι πάνω κάτω το ίδιο με το να κάνω 35-36 χιλιόμετρα στο ποδήλατο. Άρα, αναλογία 1 προς 3.

Για κάποιον άλλο, όμως, που η επαφή του με το ποδήλατο είναι εντελώς επιδερμική, αυτός ο λόγος μπορεί να είναι αρκετά μικρότερος (ακόμη και κοντά στο 1/2), αλλά από την άλλη, και κάποιος που νοιώθει πιο άνετα στο ποδήλατο μπορεί να έχει λόγο 1/4.

Πάντως, νομίζω πως είναι από τα θέματα που αν βρισκόμασταν στα social σίγουρα θα έμπαινε tag ο Μανόλης...

--------------------------
Run-time Error
isovios dromeas Posted - 17/01/2018 : 21:24:03
Για κανονικό ποδήλατο, ναι έτσι λένε οι περισσότεροι, 1/4 ειναι η σχέση με το τρεξιμο.
Για το στατικό?Να μην ισχύει το 1/5 , περιπου?
Δηλαδή, όταν κοπανιεμαι 2 ωρες , έστω με όχι υψηλούς σφυγμούς, και γραφει 50 χιλιομετρα το στατικό, δεν είναι σαν να 'τρεξα ενα δεκαρι αργό,
στο 5'-5' 10''
zoro Posted - 17/01/2018 : 19:38:01
Μπακαλίστικα εχω βγάλει μόνος μου οτι ειναι περίπου 1 προς 3 εως 4.
Δηλαδή 35 χλμ ποδήλατο ισο με ενα 10άρι τρέξιμο.
Βέβαια αυτο το μπακαλίστικο ειναι για κανονικό ποδήλατο, στατικό μία φορά έκανα για 10 λεπτά.....ποτέ μου δεν μου άρεσε και σαν ιδέα κ σαν εικόνα! axaxaxa
isovios dromeas Posted - 17/01/2018 : 13:10:31
Ναι ναι, καταλαβαίνω τι προτεινεις,είσαι σαφέστατος!
Και προφανώς, είναι το καλύτερο, αλλά ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ.
Διάλεξα να κανω πολλλά,ας πούμε χιλιόμετρα στατικό ποδήλατο, για να 'χω την αίσθηση ότι ..γίνεται δουλειά, κι ότι προσεγγίζω τα ..τρεξιματικά χιλιόμετρα που έκανα πριν τραυματιστώ .
Μου είναι αδύνατο να κάνω τετοια "ανεβασματα" που σωστότατα προτεινεις.
Στήνομαι μπροστά στην τηλεόραση,λούζομαι ό,τι μπούρδα παίζει, για να ξεχνιέμαι, και βαραω πετάλι.
Υπάρχει κάποια αντιστοιχιση , ποδήλατο στατικό/τρέξιμο, που να δείχνει στο περίπου, με τι χιλιομετρα τρεξιμο ισοδυναμούν τα 50 χιλιομετρα στατικό ποδηλατο με ταχυτητα 25 χιλιόμετρα την ώρα?Στο περίπου βεβαια...Μπακαλίστικα πράματα ρωτάω,το ξέρω, αλλά είναι η "απελπισία" του τραυματισμένου δρομέα που αναγκάζεται σε πολυήμερη αποχή απ' το τρέξιμο...
RiffRaff Posted - 17/01/2018 : 12:53:22
Καλά, αυτά δε γίνονται απτη μια μέρα στην άλλη. Ακριβώς για αυτό, όμως, μου φαίνονται υπερβολικά τα 50 ανά μέρα. Κάνε 20' πιο χαλαρά και μετά προσπάθησε ανά 5' να αυξάνεις το rpm κατά 3-4. Δλδ εκεί που είσαι στους 70 (κρίνοντας από την ταχύτητα που ανέφερες), κάντο αρχικά 73, μετά από άλλα 5' κάντο 75 και φτάσε μέχρι το 80.
Την άλλη μέρα, μπορείς να κάνεις κάτι αντίστοιχο με τις κλίσεις. Βάλε αρχικά μια χαμηλή, κάνε 20-25' χαλαρά και μετά κάθε 10' ανέβασε μία.
Εγώ, πάντως, περισσότερους παλμούς ανεβάζω όταν πάω από το 80rpm στο 100, παρά όταν πάω από μια μέτρια κλίση σε μια μεγάλη.

--------------------------
Run-time Error
isovios dromeas Posted - 17/01/2018 : 12:31:34
Ευχαριστώ, φίλε RiffRaff,για την άμεση απάντηση.
Είσαι ασφέστατος.
Εντούτοις, μου είναι τόσο ..ξένο το ποδήλατο, τόσο άβολη η στάση (υποφερω κυριολεκτικά στο περίνεο, ποναω), που κυριολεκτικά βάζω το κεφαλι κάτω , και ψυχαναγκαστικά σχεδόν βαραω πετάλι, στο ρυθμό που μου είναι υποφερτή όλη αυτη η κατασταση.
Δοκίμασα, αύξησα και τη σκληραδα όπως εύστοχα λες, αλλά τότε μού ήταν πολύ-πολύ κουραστικό κι αποθαρυντικό για τη συνεχεια.
Μου ειναι αδύνατο να πάω δηλαδή πιο γρηγορα...
Ευχαριστώ,ξανά!
RiffRaff Posted - 17/01/2018 : 12:23:09
quote:
Originally posted by isovios dromeas

Χαιρετώ όλους τους φίλους-δρομείς του forum. Εύχομαι καλή χρονιά, με πολλά , απολαυστκά και χωρίς τραυματισμούς χιλιόμετρα.

Θα ήθελα τα "φώτα" σας στο εξής:έχοντας υποστεί τραυματισμό-θλάση, ο ορθοπεδικός συνέστησε 14ήμερη αποχή απ' το τρέξιμο, και μονάχα ποδήλατο.Κατέφυγα στο στατικό ποδήλατο, γιατί αυτό ετυχε να υπάρχει στο σπίτι, ενω απεναντίας με το ..πραγματικό ποδήλατο
δεν ασχολήθηκα ποτέ-δεν μου ταίριαζε, κι ως εκ τούτου ποτέ μου δεν απέκτησα ποδήλατο.Κάνω λοιπόν αυτες τις μερες αποκλειστικά στατικό ποδήλατο.

Το πρωί κάνω 25 χιλιομετρα σε 1 ώρα, με σφυγμούς 115-125, κατά μέσο όρο.Το βραδάκι, 25 χιλιόμετρα πάλι, με τις ιδιες ενδειξεις.

Σύνολο δηλαδή, 50 χιλιόμετρα στατικό ποδήλατο την ημέρα, σε 2 ωρες.

Αυτό αντιστοιχει σε πόσα περίπου χιλιομετρα τρεξιμο κανονικό?
Πόσες περιπου θερμίδες καταναλώνω(βάρος μου:68 κιλά) ?
Ακόμη, με δεδομένο ότι οι σφυγμοί παραμενουν σχετικά χαμηλοί, στη διαρκεια της άσκησης, μπορώ να υποθέτω πως η καρδιαναπνευστική μου ικανότητα διατηρειται στα προηγουμενα προ τραυματισμού επίπεδα? Επίσης, πώς γίνεται να ανεβάσω τους σφυγμούς μου?Μιλάω ως εντελώς ασχετος με ό,τι έχει σχέση με ποδήλατο.

Ευχαριστώ θερμά, εκ των προτέρων.





Καλημέρα φίλε και καλή αποκατάσταση.

Τα προφανή στο ερώτημά σου είναι είτε να αυξήσεις την ένταση ανεβάζοντας το rmp (γιατί τα 25 km/h είναι σχετικά χαμηλή ταχύτητα) είτε αυξάνοντας τη σκληράδα προσομοιώνοντας κατά κάποιο τρόπο ανηφορικά τμήματα. Πάντως, τα 50 ανά μέρα μου φαίνονται πολλά, να σου πω την αλήθεια. Εγώ θα προσπαθούσα τη μία μέρα να κάνω 30 km σε 50-55' και την επόμενη, ας πούμε, 40 km σε 80', πηγαίνοντάς το εναλλάξ (6 προπονήσεις τη βδομάδα) και αφήνοντας μία μέρα για ξεκούραση.

--------------------------
Run-time Error

RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000