Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
 Όλα τα Forums
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Υγεία & Τραυματισμοί
 Έντονος πόνος σε γάμπες μετά από τρέξιμο.

Σημείωση: Πρέπει να είστε εγγεγραμένος για να δημοσιεύσετε.
Για να εγγραφείτε, κάντε κλικ εδώ. Η εγγραφή είναι ΔΩΡΕΑΝ!

Screensize:
Όνομα Χρήστη:
Κωδικός:
Κατάσταση μορφοποίησης:
Μορφοποίηση: BoldItalicizedUnderlineStrikethrough Align LeftCenteredAlign Right Horizontal Rule Insert HyperlinkInsert EmailInsert Image Insert CodeInsert QuoteInsert List
   
Μήνυμα:

* HTML is OFF
* Forum Code είναι ενεργοποιημένος
Smilies
Smile [:)] Big Smile [:D] Cool [8D] Blush [:I]
Tongue [:P] Evil [):] Wink [;)] Clown [:o)]
Black Eye [B)] Eight Ball [8] Frown [:(] Shy [8)]
Shocked [:0] Angry [:(!] Dead [xx(] Sleepy [|)]
Kisses [:X] Approve [^] Disapprove [V] Question [?]

 
   

ΠΡΟΕΠΙΣΚΟΠΗΣΗnbsp; ΘΕΜΑΤΟΣ
lazaross Δημοσιευτηκε - 23/08/2020 : 23:42:36
Είπα να ξεκινήσω κάνα το τρέξιμο και έκανα σε 15 ημέρες 130χλμ. Δεν έχω κάνει ξανά κάτι τέτοιο. Επίσης σήμερα έκανα για πρώτη φορά 20χλμ. Διαδρομή σε άσφαλτο-χωματόδρομο και ανηφόρες - κατηφόρες. Όταν πήγα σπίτι υπέφερα για 20-30 λεπτά. Ανυπόφορος πόνος δεν μπορούσα να σταθώ ορθιος. Τι μπορεί να ήταν;

Επίσης στις μισές προπονήσεις έχω μούδιασμα στο αριστερό πέλμα. Δεν το είχα ποτέ παλαιότερα. Μήπως είναι από την υπερβολική άθληση; Διατάσεις να έχω κάνει 1,2 φορές όλο αυτό το καιρό.
7   ΤΕΛΕΥΤΑΙΕΣ    ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ    (Πρώτα η πιο πρόσφατη)
Deorum Posted - 20/11/2020 : 01:53:19
quote:
Originally posted by lazaross

Ας αφησουμε τον πονο στην γαμπα, ο οποιος ηταν μεν ανυποφορος, αλλα ηταν μονο εκεινη την φορα που ετρεξα 20χλμ και λογικο, αφου δεν εχω ξανακανει κατι τετοιο.

Αυτο που με προβληματιζει ειναι οτι συνεχιζει να μουδιαζει το αριστερο μου ποδι. Ετρεξα αυτες τις 20 ημερες, μολις 3 φορες, απο 5χλμ την καθε φορα. Δλδ τιποτα. Ε και τις τρεις φορες πανω στο 15λεπτο ξεκινησε το μουδιαζει το αριστερο μου ποδι. Και οσο ετρεχα συνεχιζε να μουδιαζει ακομα περισσοτερο. Το μουδιασμα φευγει, ειτε εαν σταματησω και περπατησω, ειτε εαν βγαλω το παπουτσι. Τι μπορει να ειναι;



Κάτι πατιέται σε νεύρα ή κάπου δεν κυκλοφορεί καλά το αίμα.
lazaross Posted - 14/09/2020 : 23:46:38
Ας αφησουμε τον πονο στην γαμπα, ο οποιος ηταν μεν ανυποφορος, αλλα ηταν μονο εκεινη την φορα που ετρεξα 20χλμ και λογικο, αφου δεν εχω ξανακανει κατι τετοιο.

Αυτο που με προβληματιζει ειναι οτι συνεχιζει να μουδιαζει το αριστερο μου ποδι. Ετρεξα αυτες τις 20 ημερες, μολις 3 φορες, απο 5χλμ την καθε φορα. Δλδ τιποτα. Ε και τις τρεις φορες πανω στο 15λεπτο ξεκινησε το μουδιαζει το αριστερο μου ποδι. Και οσο ετρεχα συνεχιζε να μουδιαζει ακομα περισσοτερο. Το μουδιασμα φευγει, ειτε εαν σταματησω και περπατησω, ειτε εαν βγαλω το παπουτσι. Τι μπορει να ειναι;
Deorum Posted - 04/09/2020 : 23:08:00
quote:
Originally posted by lazaross

Είπα να ξεκινήσω κάνα το τρέξιμο και έκανα σε 15 ημέρες 130χλμ. Δεν έχω κάνει ξανά κάτι τέτοιο. Επίσης σήμερα έκανα για πρώτη φορά 20χλμ. Διαδρομή σε άσφαλτο-χωματόδρομο και ανηφόρες - κατηφόρες. Όταν πήγα σπίτι υπέφερα για 20-30 λεπτά. Ανυπόφορος πόνος δεν μπορούσα να σταθώ ορθιος. Τι μπορεί να ήταν;

Επίσης στις μισές προπονήσεις έχω μούδιασμα στο αριστερό πέλμα. Δεν το είχα ποτέ παλαιότερα. Μήπως είναι από την υπερβολική άθληση; Διατάσεις να έχω κάνει 1,2 φορές όλο αυτό το καιρό.



Πως να σου απαντήσουμε αν δεν γράφεις ακριβώς τι είδους πόνος είναι?

Έτσι γενικά και αόριστα πονάει η γάμπα, δεν βγαίνει άκρη.
Στο κόκκαλο? Στον μυ? Πίσω, μπροστά, πονάει ενώ τρέχεις, πονάει ενώ σταματάς?
Την επόμενη μέρα πως είναι?

Το μούδιασμα στο αριστερό πέλμα, κάπου πάει το μυαλό μου αλλά είνια δευτερεύον.

jimpapi Posted - 26/08/2020 : 23:08:00
Τα 65-70 χιλ εβδομαδιαίως είναι ένας νορμάλ όγκος για ανθρώπους που τρέχουν καθημερινά με πρόγραμμα και μάλλον μικρός όγκος θα έλεγα εφόσον ένας μέτριος δρομέας αποστάσεων χρειάζεται περίπου 10070-8χιλ/εβδομάδα δηλ 400 το μήνα. Εγώ κινούμαι στα 70-80 τους μήνες που δεν προετοιμάζομαι για αγώνα ή στην αρχή της προετοιμασίας. Δεν ξέρω λαζαρε εσύ τι υπόβαθρο έχεις. Ο κανόνας πάντως είναι πως όποιος ανεβάζει απότομα χιλιόμετρα υποφέρει. Δε θα συμφωνήσω με τους συνδρομείς που σε τρομάζουν επί των τραυματισμών. Αυτοί έρχονται κυρίως από τις ταχύτητες κι όχι απο τον αργό όγκο χιλ. Παρόλα αυτά τα πόδια όσων αυξάνουν χιλιόμετρα (ακόμη και των πολύ προπονημένων) υποφέρουν. Γενικά μαθαίνεις να ζεις με αυτούς τους πόνους όταν ξεπερνάς τα 100 χιλ τη βδομάδα δηλ 200 στις 15 μερες που λες εσύ. Σταδιακά και με σωστά διαλλείματα ξεκούρασης θα τα καταφέρεις να το αντεχεις κι οι πόνοι θα μετατραπούν σε γλυκιά χρόνια μικροενόχληση ιδίως μετά τις δύσκολες προπονήσεις. Αλλά σίγουρα όχι οπως στην αρχή. Μην το βάζεις κάτω. Ακολούθησε όμως σοβαρό πρόγραμμα και τήρησε τους κανόνες (οπως να αυξάνεις τον όγκο βδομάδα παρά βδομάδα κι όχι > 10%) μέχρι να σταθεροποιηθείς στο στόχο σου (αν ξέρεις ποιος είναι αυτός!). Αλλοι δρομείς προτιμούν τα λίγα χιλ στις προετοιμασίες τους κι άλλοι τα πολλά. Εγώ είμαι από τους δεύτερους οπότε δε θα σε αποθαρρύνω αλλά αντιθέτως. Ομως αν είναι να το κάνεις καντο σωστά. Υπάρχει κι η περιοδικότητα. Φυσικά θα κανεις μεγάλους όγκους όσο ανεβαίνει η προετοιμασία αλλά θες και περιόδους με λιγότερα χιλιόμετρα για να επανέρχεται ο μεταβολισμός σου κι η μυική σου μάζα (μαζί και τα ανδρογόνα). Είναι ευχάριστο επίσης που έχεις το χρόνο να τρέχεις τουλάχιστον 1 ώρα καθημερινά. Θα ήταν το όνειρο μου ναχα 2 ώρες καθημερινά για προπόνηση και σε αυτές να ήμουν ξεκούραστος κι όχι πτώμα από τη δουλεια. Τέλος παντων ...προχώρα αλλα με υπομονή και μέτρο!
tromeus Posted - 24/08/2020 : 21:06:27
Κανεις καθολου γυμναστικη lazaross?

Το καλοκαιρι κανει ζεστη και βαριεμαι να τρεχω, ωστοσο στο ημερησιο προγραμμα μου εχω βαλει καθημερινα 150 full squats με βαρη 20 κιλων, 15+15 pistol-squats αριστερο-δεξι ποδι, 15+15 pull-ups, 15+15 chin-ups για ενδυναμωση κορμου-μεσης, 15 κατακορυφες καμψεις με το κεφαλι κατω και 100 κανονικες λιγο πριν παω για υπνο. Με αυτο το προγραμμα μπορω να τρεξω 30+ χιλιομετρα μετα απο 3 μηνες αποχη και περιπου 70 την εβδομαδα ανετα.

Αλλοιως χωρις γυμναστικη οπως σου ειπαν και οι προλαλησαντες θα τραυματιστεις αδικως.


---------------------
Υπογραφη εδω.

gargadua Posted - 24/08/2020 : 18:53:16
Συνέχισε και πας για καραμπινάτη πελματιαία!
Το τερμάτισες!!!!!!!!!!! Άλλο η άθληση άλλο το ξεπάτωμα.

Ηττημένος δεν είναι αυτός που χάνει αλλά αυτός που παραιτείται.
runner1979 Posted - 24/08/2020 : 18:23:39
Συγνώμη φίλε Λάζαρε αλλά αυτά ούτε ο Κιπτσόγκε δεν τα κάνει ακούς εκεί είπα να ξεκινήσω τρέξιμο και έκανα 130km σε βδομάδες....

RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000