Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
 Όλα τα Forums
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Προπόνηση & Απόδοση
 ΦΟΡΜΑΡΙΣΜΑ-ΜΑΡΑΘΩΝΙΟΥ

Σημείωση: Πρέπει να είστε εγγεγραμένος για να δημοσιεύσετε.
Για να εγγραφείτε, κάντε κλικ εδώ. Η εγγραφή είναι ΔΩΡΕΑΝ!

Screensize:
Όνομα Χρήστη:
Κωδικός:
Κατάσταση μορφοποίησης:
Μορφοποίηση: BoldItalicizedUnderlineStrikethrough Align LeftCenteredAlign Right Horizontal Rule Insert HyperlinkInsert EmailInsert Image Insert CodeInsert QuoteInsert List
   
Μήνυμα:

* HTML is OFF
* Forum Code είναι ενεργοποιημένος
Smilies
Smile [:)] Big Smile [:D] Cool [8D] Blush [:I]
Tongue [:P] Evil [):] Wink [;)] Clown [:o)]
Black Eye [B)] Eight Ball [8] Frown [:(] Shy [8)]
Shocked [:0] Angry [:(!] Dead [xx(] Sleepy [|)]
Kisses [:X] Approve [^] Disapprove [V] Question [?]

 
   

ΠΡΟΕΠΙΣΚΟΠΗΣΗnbsp; ΘΕΜΑΤΟΣ
JOHAN Δημοσιευτηκε - 18/10/2006 : 18:32:05
Φιλοι μας εμειναν 3 εβδομαδες περιπου για τον αγωνα.Ολοι,πιστευω, θα θελαμε να κανουμε κατι ποιο εντονο αυτο το καιρο για ''φρεσκαρισμα''.Αυτο το- κατι- βεβαια θα πρεπει να ειναι ''τετοιο''και''τοσο''ετσι ωστε να βρεθουμε στην εφετερια του αγωνα οσο το δυνατον ποιο δυνατοι αλλα και ποιο ξεκουραστοι...Κανοντας 2 δυνατες προπονησεις την εβδομαδα [τετερτη και κυριακη] προτεινω μια διαλλειματικη[6-8 χιλιαρια]σε ρυθμο μικροτερο του ρυθμου 10κμ κατα 5-10sec με διαλλειμα 2 mim.... και η αλλη δυνατη προπονηση ενα συνεχομενο τρεξιμο[10-12κμ] σε αγωνιστικο ρυθμο μαραθωνιου. Τα εβδομαδιαια χιλιομετρα πεφτουν κατα 15-25κμ απο οτι καναμε εως τωρα...ΑΚΟΥΩ γνωμες...διαφωνιες.....

Φτασε στα ορια σου....
15   ΤΕΛΕΥΤΑΙΕΣ    ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ    (Πρώτα η πιο πρόσφατη)
nickp7 Posted - 19/10/2006 : 23:44:45
quote:
Originally posted by Monik

Ma de lew oti den mporei o X dromeas na kanei ayta ta xiliometra, alla ayto de mporei na einai patenta, ekei kollaw...

Kai stoys 180arides kai stoys 40arides, fysika, kalh epityxia!

Monik

"Να μη σου στείλει ο Θεός όλα όσα μπορείς να αντέξεις!"




Oταν το διαβασα στην αρχη αυτο βιαστικα νομιζα οτι ελεγε Χαμοδρακας!
Αλλα τι Χαμοδρακας, τι Χ δρομεας, στο παραδειγμα αυτο το ιδιο ακριβως ειναι...

Α ρε..., ποσο ζωντανα εχω στο μυαλο μου αυτη την προσπεραση που μου εκανε στην κλασικη...
nikats Posted - 19/10/2006 : 16:38:44
no need 4 speed! Diamanti thanks!

"carpe viam"
Diamantis Posted - 19/10/2006 : 16:21:24
Φίλοι μου, εγώ δεν τοποθετήθηκα για το αν πρέπει να τρέχουμε πιο γρήγορα ή πιο αργά απο την πρόταση του Gioxan.

Απλά προβληματίστηκα για το κατά πόσο δυνατή (σε απόλυτη έννοια) είναι μια προπόνηση 10-12 χλμ στον αγωνιστικό ρυθμό μαραθωνίου.

Ήτοι, εγώ αν μου έλεγαν να κάνω ένα δυνατό 10αράκι, θα το εκλάμβανα σαν μια tempo προπόνηση (κοντά στον αγωνιστικό μου ρυθμό ημιμαραθωνίου).

Ευχαριστώ
Dejan Posted - 19/10/2006 : 14:09:29
Στην ουσία ο Gioxan είπε τί θα κάνει ο ίδιος και απλά πρότεινε κάτι άκρως ρεαλιστικό. Είναι λογικό τις τελευταίες εβδομάδες να μειώνουμε τα km κατά 20%. Εξάλου το ίδιο έχει προτείνει και το ίδιο το runner σε παλαιότερα τεύχη

______________________
*They told me to get a life, but I don't know where to download it*
nikats Posted - 19/10/2006 : 12:41:53
Και γω, δεν αναφερόμουν συγκεκριμένα στον GIOXAN. Με κάλυψε ο Μιχάλης. Αναφέρομαι γενικότερα στο tapering, μια διαδικασία, αρκετά παρεξηγημένη. Δεν εχω τον χρόνο να αναπτύξω το θέμα περαιτέρω, αλλά πολύ καλά ξέρουμε πόσο ευκολο ειναι να πάει στράφι η προετοιμασία τόσων μηνών.-

"carpe viam"
mixalis_1 Posted - 19/10/2006 : 09:52:11
Καλημέρα παιδιά και από μένα.

Εγώ θα πω μια τελείως διαφορετική άποψη.

Νομίζω πως ο GIOXAN,ο οποίος παρεπιπτόντως είναι και πολύ καλός δρομέας,κάτω από 3 ώρες,κακώς άνοιξε τώρα το θέμα.Ο καθένας,ήδη,θα πρέπει να ξέρει τι να κάνει,και να μη ψάχνει τελευταίες μέρες,από εδώ και από εκεί για να πάρει ιδέες.
Η μέχρι τώρα προετοιμασία κάποιου,καθορίζει και το φορμάρισμά του.
Ιδέες τελευταίας στιγμής,ίσως αποπροσανατολίσουν κάποιον και τον κάνουν να υποπέσει σε λάθη.Λάθη που δεν έχεις πλέον το χρόνο να τα διορθώσεις.

Ο σκοπός του GIOXAN φυσικά και είναι καλός.Δεν είμαι όμως σίγουρος αν θα κατευθύνει σωστά ή θα μπερδέψει.

ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ
GeorgeY Posted - 19/10/2006 : 09:49:49
Ναι βρε Nikats αλλά αυτό έχει εφαρμογή σε σχετικά άπειρους-λιγότερο έμπειρους δρομείς. Ο Gioxan είναι πολύ έμπειρος δρομέας και ξέρει "με κλειστά μάτια" σε τι ρυθμό πηγαίνει, οπότε δεν νομίζω ότι έχει ανάγκη να βρει τον αγωνιστικό ρυθμό του. Για τον Gioxan μάλλον είναι απλά μια προπόνηση ελέγχου (σε τι κατάσταση βρίσκεται και πόσο ξεκούραστα τρέχει στον αγωνιστικό του ρυθμό).

Γιάννη διόρθωσε με αν κάνω λάθος.

Φτάσε όπου δεν μπορείς!
Νίκος Καζαντζάκης
nikats Posted - 19/10/2006 : 09:25:13
Καθόλου λάθος κατ΄εμένα. Ισα-ισα, Συνηθίζει ο εαυτός σου και "οικιοποιεί" αν θέλεις το ρυθμό του αγώνα, ωστε αυτός να φαίνεται "συνηθισμένος" την Κυριακά εκείνη!, και να αποφύγεις λάθη του στυλ, "εφυγα γρηγορα κι εσκασα".-

"carpe viam"
turtle Posted - 19/10/2006 : 09:20:19
quote:
Originally posted by Diamantis

quote:
Originally posted by GIOXAN

.... και η αλλη δυνατη προπονηση ενα συνεχομενο τρεξιμο[10-12κμ] σε αγωνιστικο ρυθμο μαραθωνιου....



Gioxan, έχω την εντύπωση ότι 10-12 χιλιόμετρα συνεχόμενο σε αγωνιστικό ρυθμό μαραθωνίου δεν είναι παρά μια ελαφρώς γρήγορη προπόνηση. Ούτε καν tempo run δεν είναι σε αυτό το ρυθμό.

Εκτός αν εννοείς αγωνιστικό ρυθμό ημιμαραθωνίου.



Μια χαρά μου φαίνεται αυτο που προτείνει ο gioxan. Δε νομίζω ότι χρειάζεται να τρέχουμε συνεχόμενα κομμάτια σε ρυθμό γρηγορότερο από από τον αγωνιστικό του μαραθωνίου ειδικά μέσα στην περίοδο φορμαρίσματος (εκτός των διαλειμματικών βεβαια). Άλλωστε ο ρυθμός του tempo δεν είναι κάτι σταθερό αλλά εξαρτάται από τον αγώνα - στόχο(διορθώστε με αν κάνω λάθος).

: mind the gap! :
nikats Posted - 19/10/2006 : 08:52:16
Το πιο σωστό το ειπε ο uknown..." Πατέντες δεν υπάρχουν.-" Ο κάθε δρομέας έχει προετοιμαστεί διαφορετικά σε σχέση με τον όγκο της προπόνησης η οποία προηγήθηκε. Και όπως λένε οι περισσότεροι, καλύτερα λίγη προπόνηση παρά πολύ. ΄Ολοι ξέρουμε πόσο δύσκολο ειναι να πας στο στίβο και να κάνεις ....λίγη προπόνηση.

"carpe viam"
Monik Posted - 19/10/2006 : 03:40:05
GIOXAN,
συγνώμη για την παρεξήγηση -αν υπάρχει κάποια- αλλά το πρώτο μου σχόλιο εδώ αναφερόταν στον original trikala! Δικό μου λάθος, θα έπρεπε να το υποδείξω με κάποιο τρόπο, αν και ο nickp7, για παράδειγμα, νομίζω ήξερε σε τί αναφερόμουν (αποφεύγω να απαντάω με αποστρόφους και με αυτά που έχουν πει άλλοι για θέμα "χώρου", αν αυτό βγάζει νόημα...).

Ίσως αν διαβάσεις πάλι τη δική του δημοσίευση να σου λυθούν οι απορίες σου!

Καταλαβαίνω ότι δε μιλάμε για όγκο χιλιομέτρων -αυτό πάει και στον GeorgeY: κατάλαβα τι εννοούσες και από που μειώνεις...

Δεν είμαι εδώ για να καταθέσω κάτι, δεν είναι ο χώρος και ούτε αυτή η πρόθεσή μου. Αν ήταν έτσι, δε θα ζούσα (σχεδόν), καταλαβαίνεις... Απλά προτείνω κάποια πράγματα σαν ιδέες περισσότερο και αν ταιριάζει κάτι ή όχι, μόνο εσύ μπορείς να το αποφασίσεις. Διαδικτυακή προπόνηση δε γίνεται (και πολύ περισσότερο στο "φορμάρισμα"), απλά κουβέντα κάνουμε...

Ασφαλώς και δεν αναφερόμουν στα πολλά χιλιόμετρα για ένα Μαραθώνιο στις 3:00-3:30, πείραγμα στον original trikala ήταν -και πάλι, αν διαβάσεις πιό πάνω, θα καταλάβεις πώς και γιατί το ανέφερα. Το ότι γίνεται από κάποιους -σε όποιο επίπεδο και αν είναι- δε σημαίνει και τίποτα. Αν με ρωτάς αν αξίζει να το κάνεις εσύ προσωπικά ή όχι, θα σου έλεγα, ασφαλώς και όχι!

Από όλα τα υπόλοιπα που λες και εφαρμόζεις, δεν έχω κανένα πρόβλημα και γι' αυτό και δεν είχα πρόθεση να αναφερθώ σε σένα!

Και πάλι, λάθος μου, συγνώμη!

Monik



"Να μη σου στείλει ο Θεός όλα όσα μπορείς να αντέξεις!"
unknown Posted - 19/10/2006 : 03:08:37
για το tapering έχει γραφτεί κάτι στο ελληνικό Runner 7 με πολύ καλές βάσεις. Πατέντες δεν υπάρχουν, και δω είναι ότι ταιριάξει στον καθένα. Για μαραθώνιο τα χιλιόμετρα όμως πρέπει να πέσουνε δραματικά, όσο για την ένταση, ισχύει, το πες μου από πού έρχεσαι και για πού τραβάς. Υπάρχουν διάφοροι δρόμοι και όσο σύνθετος φαντάζει ο συνδυασμός ποσότητας και ποιότητας τόσο εύκολος είναι τελικά, αλλά και το αντίστροφο, ωραία , έτσι?
JOHAN Posted - 19/10/2006 : 00:02:08
φιλε ΔΙΑΜΑΝΤΗ σε ξεχασα...παντου υπαρχουν οι εξαιρεσεις.Ετσι οσο ποιο γρηγορος γινεσαι ολο και ποιο γρηγορα τρεχεις.Στην δικη σου περιπτωση 3 και κατι ψηλα μπορεις να τρεχεις και κατω απο τον ρυθμο μαραθωνιο.Η αναφορα μου γινεται κυριως για αρχαριους δρομεις και παντα με την προυποθεση να ειμαστε ΞΕΚΟΥΡΑΣΤΟΙ την ημερα του αγωνα. πιστευω απο βελτθωση οτι καναμε-καναμε...σε 3 εβδομαδες δεν παιρνει αλλο.ΚΑΛΥΤΕΡΑ πιστευω να εισαι ΞΕΚΟΥΡΑΣΤΟΣ και με λιγοτερα χιλιομετρα παρα ΚΟΥΡΑΣΜΕΝΟΣ με περισοτερα και γρηγοροτερα χιλιομετρα-την ημερα του αγωνα-

Φτασε στα ορια σου....
Dejan Posted - 18/10/2006 : 23:55:34
O Gioxan απλά αναφέρεται σε ένα κλασσικό tapering πριν τον Μαραθώνιο. Δεν βλέπω κάτι περίεργο, ίσα ίσα το βλέπω άρτια ποιοτικό και μελετημένο και εκτός αυτού είναι δοκιμασμένο και πετυχιμένο

______________________
*They told me to get a life, but I don't know where to download it*
JOHAN Posted - 18/10/2006 : 23:28:23
ΑΓΑΠΗΤΕ Monik δεν καταλαβα την φιλοσοφια της προπονησης σου.
1.Εδω μιλαμε για φορμαρισμα και οχι για ογκο χιλιομετρων
2.δεν κατεθεσες το δικο σου πλανο ΤΕΚΜΗΡΙΩΜΕΝΟ και για τι επιδοση μας λες
3.απο οτι βλεπεις οι περισοτεροι εδω ειναι ανω των 3.30 ωρων-προσπαθησε αυτο που μας λες να το μεταφρασεις σε αναλογο επιπεδο
4.αξιζει το κοπο να κανεις 180-200κμ για να πετυχεις τετοια επιδοση...εγω προσωπικα με 90-100κμ κατεβαινω τις 3.00.ΜΗΠΩΣ θα ηταν καλυτερα να κανεις λιγοτερα χιλιομετρα αλλα ποιο ποιοτικα[ποιο γρηγορη προπονηση]
5.απο αυτα τα 100κμ κατεβαινω στα 85κμ και μετα στα80κμ. το δε συνεχομενο που λεω ειναι 10κμ[25στρφες]η 12κμ[30στροφες] σε ρυθμο μαραθωνιου...τι ειναι αυτο που δεν καταλαβαινεις.....


Φτασε στα ορια σου....

RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000