Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
 Όλα τα Forums
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Υγεία & Τραυματισμοί
 Μάθετε αν έχετε ανισοσκελία και βοηθήστε τους ερευ

Σημείωση: Πρέπει να είστε εγγεγραμένος για να δημοσιεύσετε.
Για να εγγραφείτε, κάντε κλικ εδώ. Η εγγραφή είναι ΔΩΡΕΑΝ!

Screensize:
Όνομα Χρήστη:
Κωδικός:
Κατάσταση μορφοποίησης:
Μορφοποίηση: BoldItalicizedUnderlineStrikethrough Align LeftCenteredAlign Right Horizontal Rule Insert HyperlinkInsert EmailInsert Image Insert CodeInsert QuoteInsert List
   
Μήνυμα:

* HTML is OFF
* Forum Code είναι ενεργοποιημένος
Smilies
Smile [:)] Big Smile [:D] Cool [8D] Blush [:I]
Tongue [:P] Evil [):] Wink [;)] Clown [:o)]
Black Eye [B)] Eight Ball [8] Frown [:(] Shy [8)]
Shocked [:0] Angry [:(!] Dead [xx(] Sleepy [|)]
Kisses [:X] Approve [^] Disapprove [V] Question [?]

 
   

ΠΡΟΕΠΙΣΚΟΠΗΣΗnbsp; ΘΕΜΑΤΟΣ
NIKOS T. Δημοσιευτηκε - 16/02/2011 : 10:56:57
Στα πλαίσια της έρευνας που πραγματοποιούν σπουδαστές του ΑΤΕΙ Λαμίας σε συνεργασία με καταξιωμένους Φυσικοθεραπευτές και αναλυτές της ανθρώπινης κίνησης δίνεται η δυνατότητα σε όποιον ενδιαφέρεται να μάθει αν έχει δομική ανισοσκελία και να προλάβει πολλούς πιθανούς τραυματισμούς και μυϊκες ανισορροπίες στο σώμα του.
Όσοι επιθυμείτε να πάρετε μέρος στην έρευνα εθελοντικά και να μάθετε χρήσιμα δεδομένα για το σώμα σας και το μήκος των σκελών σας τηλεφωνήστε μέχρι τις 10 Απριλίου στο 6947443626 ή αφήστε τηλεφωνικό μήνυμα στο 210 7608609 για να δηλώσετε συμμετοχή.


"Αν νομίζεις ότι τα έχεις όλα υπό έλεγχο, τότε δεν τρέχεις αρκετά γρήγορα"

7   ΤΕΛΕΥΤΑΙΕΣ    ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ    (Πρώτα η πιο πρόσφατη)
OdiOdiOdi Posted - 17/05/2019 : 16:34:59
quote:
Originally posted by Cristiana

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις! Κι εγώ υποψιάζομαι ότι εμπλέκεται στροφή της λεκάνης. Για τους χειροπράκτες, τουλάχιστον στη χώρα μας, έχω ακούσει ανησυχητικά ποσοστά αποτυχίας. Σίγουρα υπάρχουν και κάποιοι αξιόπιστοι, αλλά δεν ξέρω πού να τους βρω.
Φιλικά,
Cristiana




Σου στειλα κατι σε προσωπικό μήνυμα σχετικά απλα για να μην φανει οτι κανω διαφήμηση
Cristiana Posted - 17/05/2019 : 14:18:29
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις! Κι εγώ υποψιάζομαι ότι εμπλέκεται στροφή της λεκάνης. Για τους χειροπράκτες, τουλάχιστον στη χώρα μας, έχω ακούσει ανησυχητικά ποσοστά αποτυχίας. Σίγουρα υπάρχουν και κάποιοι αξιόπιστοι, αλλά δεν ξέρω πού να τους βρω.
Φιλικά,
Cristiana
OdiOdiOdi Posted - 16/05/2019 : 13:10:49
ίσως και ενας καλός χειροπράκτης θα μπορούσε να βοηθήσει. Σε πολλές περιπτώσεις μπορει η λεκάνη να είναι στραβη λόγω κακής στάσης του σώματος την οποία ο χειροπράκτης μπορεί να διορθώσει επι τόπου με αναταξη σπονδύλων και αρθρωσεων...
Απο κει και περα ο χειροπρακτης μπορει να κανει και τον απαριατητο έλεγχο, να εντοπισει την πηγη του προβλήματος και να δωσει τις απαραιτητες κατευθύνσεις
Deorum Posted - 15/05/2019 : 13:47:36
quote:
Originally posted by Cristiana

Καλημέρα σε όλους.
Γράφω σε πολύ παλιά συζήτηση και δεν ξέρω αν θα το δει κανείς.
Έγραψα τα ίδια και σε νέο θέμα.
Με ενδιαφέρει αν ξέρετε γιατρό που να γνωρίζει πολύ καλά το θέμα ανισοσκελία, πώς προκαλείται και τι συνέπειες έχει. Έχω σταματήσει το τρέξιμο εδώ και τρία χρόνια λόγω διαφόρων τραυματισμών. Μου βρήκαν ανισοσκελία 1,5 εκ, η πραγματική όμως είναι μικρότερη. Υπάρχουν σίγουρα μυικές ανισορροπίες, ο φυσικοθεραπευτής μιλάει για λειτουργική ανισοσκελία. Γνωρίζετε ορθοπεδικό που να τα ξέρει αυτά καλά και να μπορεί να κατευθύνει ολική θεραπεία/αντιμετώπιση, όχι μόνο των επιμέρους τραυματισμών;

Φιλικά,
Χριστιάνα



1,5 πόντος θεωρείται σχετικά φυσιολογικός πάντως και όχι κάτι που χρειάζεται δραστικές παρεμβάσεις.
Πιο πιθανόν τραυματισμοί να προέρχονται από ένα σωρό άλλα πράγματα παρά από αυτό.
Από εκεί και πέρα βέβαια ας σε διαφωτίσουν πιο ειδικοί.
Αμφιβάλλω αν κάποιος γιατρός έχει ιδιαίτερη εμπειρία σε αυτά.

Επίσης δεν είναι εύκολο να μετρήσεις ... 1.5 πόντο. Μπορεί να είναι οριακά στραβή η λεκάνη, η οτιδήποτε. Το μέτρημα με μεζούρα από τον γοφό είναι πολύ στο περίπου.

Όπως και να έχει δεν είναι τραγική απόκλιση.

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC1232860/

Based on the research reviewed, childhood anatomic LLI of less than 15 mm in situations of repeated and/or heavy loading, or less than 20 mm (~ 3/4") under normal conditions, is not likely to cause symptoms requiring treatment.

Cristiana Posted - 15/05/2019 : 07:47:44
Καλημέρα σε όλους.
Γράφω σε πολύ παλιά συζήτηση και δεν ξέρω αν θα το δει κανείς.
Έγραψα τα ίδια και σε νέο θέμα.
Με ενδιαφέρει αν ξέρετε γιατρό που να γνωρίζει πολύ καλά το θέμα ανισοσκελία, πώς προκαλείται και τι συνέπειες έχει. Έχω σταματήσει το τρέξιμο εδώ και τρία χρόνια λόγω διαφόρων τραυματισμών. Μου βρήκαν ανισοσκελία 1,5 εκ, η πραγματική όμως είναι μικρότερη. Υπάρχουν σίγουρα μυικές ανισορροπίες, ο φυσικοθεραπευτής μιλάει για λειτουργική ανισοσκελία. Γνωρίζετε ορθοπεδικό που να τα ξέρει αυτά καλά και να μπορεί να κατευθύνει ολική θεραπεία/αντιμετώπιση, όχι μόνο των επιμέρους τραυματισμών;

Φιλικά,
Χριστιάνα
NIKOS T. Posted - 17/02/2011 : 11:51:40
Ο όρος ανισοσκελία περιγράφεται διεθνώς ως «Leg Length Discrepancy» ή «Lower limb Inequality» ή «Anisomeria» και χρησιμοποιείται για να περιγράψει την κατάσταση την οποία τα δυο κάτω άκρα ενός ατόμου είναι εμφανώς ανόμοια ως προς το μήκος τους. Η παραπάνω κατάσταση συναντάται σε ποσοστό 40% - 70% του πληθυσμού!!!


"Αν νομίζεις ότι τα έχεις όλα υπό έλεγχο, τότε δεν τρέχεις αρκετά γρήγορα"
MANTONA Posted - 16/02/2011 : 17:38:13
quote:
Originally posted by NIKOS T.

Στα πλαίσια της έρευνας που πραγματοποιούν σπουδαστές του ΑΤΕΙ Λαμίας σε συνεργασία με καταξιωμένους Φυσικοθεραπευτές και αναλυτές της ανθρώπινης κίνησης δίνεται η δυνατότητα σε όποιον ενδιαφέρεται να μάθει αν έχει δομική ανισοσκελία και να προλάβει πολλούς πιθανούς τραυματισμούς και μυϊκες ανισορροπίες στο σώμα του.
Όσοι επιθυμείτε να πάρετε μέρος στην έρευνα εθελοντικά και να μάθετε χρήσιμα δεδομένα για το σώμα σας και το μήκος των σκελών σας τηλεφωνήστε μέχρι τις 10 Απριλίου στο 6947443626 begin_of_the_skype_highlighting              6947443626      end_of_the_skype_highlighting ή αφήστε τηλεφωνικό μήνυμα στο 210 7608609 για να δηλώσετε συμμετοχή.


"Αν νομίζεις ότι τα έχεις όλα υπό έλεγχο, τότε δεν τρέχεις αρκετά γρήγορα"





Συγχαρητηρια για το θέμα που κατεβάσατε. Πραγματικά λίγοι είναι αυτοί που γνωρίζουν πόσο σημαντικό είναι για έναν αθλήτή να γνωρίζει αν εχει ανισοσκελία.

Σε αυτό θα σταθώ....ως παραδειγμα προς αποφυγήν. Ο λόγος που δεν μπορεσα δυστυχώς να κάνω προπονηση υψηλού επιπέδου είναι η ανισοσκελία. Ο λογος ήταν η πολύ καθυστερημένη διάγνωσή της, μιας
που μου δημιουργούσε τεράστια προβλήματα στην μέση και μου χάρησε πάνω από 10 θλασεις στον δικέφαλο του δεξιού ποδιού (1.5εκ. πιο κοντό)

Η αμάθεια των περισσοτερων γιατρών ... εδώ στην ΑΘήνα... μου στοιχησαν όχι μόνο την σωματική μου υγεία αλλά και την ψυχική μου.

Τελικά, το πρόβλημα που ήταν και τόσο απλό και αντιμετωπισιμο, ευτυχώς που το βρήκε κάποιος άλλος .... για καλή μου τύχη... εστω και μετά από χρόνια.

Φιλικά,
ΜΑΝΤΟΝΑ

<<Ό,τι δεν με σκοτώνει με κάνει πιο δυνατή>>!

RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000