Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
 Όλα τα Forums
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Υγεία & Τραυματισμοί
 κανένας με φαινόμενο Raynaud;

Σημείωση: Πρέπει να είστε εγγεγραμένος για να δημοσιεύσετε.
Για να εγγραφείτε, κάντε κλικ εδώ. Η εγγραφή είναι ΔΩΡΕΑΝ!

Screensize:
Όνομα Χρήστη:
Κωδικός:
Κατάσταση μορφοποίησης:
Μορφοποίηση: BoldItalicizedUnderlineStrikethrough Align LeftCenteredAlign Right Horizontal Rule Insert HyperlinkInsert EmailInsert Image Insert CodeInsert QuoteInsert List
   
Μήνυμα:

* HTML is OFF
* Forum Code είναι ενεργοποιημένος
Smilies
Smile [:)] Big Smile [:D] Cool [8D] Blush [:I]
Tongue [:P] Evil [):] Wink [;)] Clown [:o)]
Black Eye [B)] Eight Ball [8] Frown [:(] Shy [8)]
Shocked [:0] Angry [:(!] Dead [xx(] Sleepy [|)]
Kisses [:X] Approve [^] Disapprove [V] Question [?]

 
   

ΠΡΟΕΠΙΣΚΟΠΗΣΗnbsp; ΘΕΜΑΤΟΣ
xghealth Δημοσιευτηκε - 03/06/2011 : 22:55:51
Το φαινόμενο Raynaud (προφορά: "Ρεϊνό") είναι η κατάσταση όπου η κυκλοφορία αίματος στα άκρα, συνήθως στα δάκτυλα των χεριών ή και των ποδιών, διακόπτεται ξαφνικά. Το φαινόμενο οφείλεται σε σπασμό των μικρών αρτηριών των δακτύλων, το παρουσιάζουν και δρομείς που εκτείθονται στο κρύο
[http://2.bp.blogspot.com/_7xuSgxNHSzk/TJ4_OikzJjI/AAAAAAAAAko/JcMaGYTbHoQ/s400/Raynaud%27s+Disease.jpgimg][/img]
3   ΤΕΛΕΥΤΑΙΕΣ    ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ    (Πρώτα η πιο πρόσφατη)
Marmite Posted - 03/06/2011 : 23:38:28
Α ναααα! Αυτό μου είχε πει ότι έχω ο αγγειολόγος! Είπε ότι εμφανίζεται κυρίως σε νεαρές γυναίκες. Μου είπε απλώς να φοράω γάντια όταν τρέχω. Προφανώς υπάρχουν στάδια και στάδια... εγώ πάντως δεν χρειάζεται να κάνω κάτι. Απλώς είναι λίγο εκνευριστικό και ελαφρώς επίπονο. Δεν είναι ανησυχητικό πάντως.

Υ.Γ Έλεος σαράβαλο είμαι τώρα που το σκέφτομαι! Μία με την βαλβίδα, μία με το σύνδρομο αυτό, μία με τον θυρεοειδή! Πού πας ρε χούφταλό;;; αχαχαχαχαχαχα!

http://5tinimera.wordpress.com/
xghealth Posted - 03/06/2011 : 23:17:58
Εγω πάντως το παρουσίασα φέτος τον χειμώνα και ο παθολόγος με έστειλε για παρακολούθηση σε ανοσολόγο σε μεγάλο νοσοκομείο.Μου έδωσαν να παίρνω και χάπι. Είναι αρκετά ενοχλητικό και με τρομάζει η σκέψη ότι θα το αισθάνομαι πάλι μόλις μπεί ο χειμώνας
SIM Posted - 03/06/2011 : 23:10:39
Το έχει η γυναίκα μου από την παιδική της ηλικία, όχι βέβαια σε τέτοιο προχωρημένο επίπεδο που μας δείχνεις στην φωτογραφία. Από τον κύκλο των γνωστών μας ακούω ότι είναι σύνηθες φαινόμενο στις γυναίκες.Χρειάζεται να μην εκτίθεται ο παθών στο κρύο.

RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000