Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
 Όλα τα Forums
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Υγεία & Τραυματισμοί
 Σύνδρομο απιοειδους και διάφοροι πόνοι

Σημείωση: Πρέπει να είστε εγγεγραμένος για να δημοσιεύσετε.
Για να εγγραφείτε, κάντε κλικ εδώ. Η εγγραφή είναι ΔΩΡΕΑΝ!

Screensize:
Όνομα Χρήστη:
Κωδικός:
Κατάσταση μορφοποίησης:
Μορφοποίηση: BoldItalicizedUnderlineStrikethrough Align LeftCenteredAlign Right Horizontal Rule Insert HyperlinkInsert EmailInsert Image Insert CodeInsert QuoteInsert List
   
Μήνυμα:

* HTML is OFF
* Forum Code είναι ενεργοποιημένος
Smilies
Smile [:)] Big Smile [:D] Cool [8D] Blush [:I]
Tongue [:P] Evil [):] Wink [;)] Clown [:o)]
Black Eye [B)] Eight Ball [8] Frown [:(] Shy [8)]
Shocked [:0] Angry [:(!] Dead [xx(] Sleepy [|)]
Kisses [:X] Approve [^] Disapprove [V] Question [?]

 
   

ΠΡΟΕΠΙΣΚΟΠΗΣΗnbsp; ΘΕΜΑΤΟΣ
stratus Δημοσιευτηκε - 24/06/2011 : 10:00:16
Πριν μερικες εβδομαδες τρεχοντας πονουσα παρα πολυ, χαμηλα στο μηριαιο δικεφαλο.Μετα απο επισκεψη σε φυσικοθεραπευτη μου λενε οτι εχω μια μετατοπιση στο ιερον οστουν το οποιο πιεζει τον απιοειδη, αυτος με τη σειρα του το ισχιακο νευρο και γιαυτο το λογο πονουσα και στο δικεφαλο.Ψαχνω λιγο στο δικτυο και βρισκω πραγματικα τα συμπτωματα του συνδρομου του απιοειδη να ταιριαζουν σχεδον 100% με τα δικα μου.Ξεκιναω φυσικοθεραπειες με πολυ καλα αποτελεσματα.
Την προηγουμενη Κυριακη αφου επι 5 ημερες δεν πονουσα δοκιμαζω να τρεξω.Στα πρωτα 100 μετρα εχω πονο στη ιερολαγονιο (συγγνωμη Νικο για τις βλακειες που εγραψα)οπως διαπιστωθηκε απο επισκεψη ξανα στο φυσικοθεραπευτη.Μετα την Κυριακη αρχιζουν τα ωραια.Διαφοροι πονοι μυικοι ή οστικοι με πιανουν οποτε τους κατεβει.Εκει που καθομαι μπορει να αρχισω να ποναω στον κοκκυγα και μετα απο 10 λεπτα να σταματησει ο πονος χωρις να κανω κατι και να ποναω στο γλουτο και στη συνεχεια να ποναω στην ιερολαγονιο κ.ο.κ Ολα αυτα χωρις να κανω καμια ασκηση.
Σε επικοινωνια με ορθοπεδικο ξαδελφο μου απο το τηλεφωνο,γιατι ειναι εκτος ελλαδος,θεωρει με καθε επιφυλαξη οτι ολα αυτα ειναι συνδρομο υπερπροπονησης.Ο φυσικοθεραπευτης μου λεει οτι ειναι ψυχολογικο αφου σε διαφορα τεστ που μου κανει δε βρισκει τιποτα και ο αθλητιατρος μου προτεινει να τρεξω χαλαρα και ας ποναω!!!!
Και τωρα η ερωτηση των 100000 ευρω.Τωρα τι κανω;Τρεχω ή σταματαω ή το ριχνω στα βουντου;
ΥΓ Η μετατοπιση του ιερου οστου μπορει να διαγνωσθει με ψηλαφιση;
---------------------------
XΡΗΣΤΟΣ
15   ΤΕΛΕΥΤΑΙΕΣ    ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ    (Πρώτα η πιο πρόσφατη)
stratus Posted - 14/07/2011 : 22:34:07
quote:
Originally posted by NIKOS T.

quote:
Originally posted by stratus

Tα νεα ειναι ετσι και ετσι.Συνεχιζω το τρεξιμο αλλα μαραθωνιο το ξεχναω.Καλο ειναι να τρεχω σε ταρταν,χορτο και χωμα.
Για το εγγυς μελλον κολυμπι και απο Σεπτεμβριο μεθοδος Μακενζυ που ενδεικνυται στην περιπτωση μου.


Σε ποιον γιατρό πήγες τελικά Χρήστο?
Mckenzie γιατί από Σεπτέμβριο και όχι άμεσα?

"Αν νομίζεις ότι τα έχεις όλα υπό έλεγχο, τότε δεν τρέχεις αρκετά γρήγορα"


Πηγα στον Τσουκα Δημητρη ο οποιος ειναι ορθοπεδικος,αθλητιατρος.Εχει δουλεψει σε Ολυμπιακο,Εθνικη,Παναθηναικο κλπ.Αν ψαξει κανεις στο δικτυο βρισκει παρα πολλες πληροφοριες.
Εσυ βεβαια δε βλεπεις τη μαγνητικη αλλα δεν εχω σπονδυλο σωστο.Εχω και αλλη μια μικρη κηλα στα αριστερα και με ενοχλει και αυτη τωρα.Η πλακα ειναι οτι πρωτη φορα ενοχληθηκα στη μεση.Ποτε δεν ειχα προβλημα
Μου προτεινει μα μη ξανατρεξω ασφαλτο για να μην εχω καταπονησεις και οχι μαραθωνιο βεβαια.Μου ειπε οτι στα προσεχη χρονια θα εχω παρα πολλα προβληματα.
Μακενζυ τωρα απο Αυγουστο γιατι ο Βουρλιτης ,που ειναι ο φυσικοθεραπευτης με τον οποιο γνωριζομαστε απο το handball,κλεινει Αυγουστο και εγω κανω το ταξιδι που ειχα αναβαλλει την αλλη εβδομαδα.
Η μονη ελπιδα μου ειναι οτι πριν 20-25 χρονια που επαιζα handball και βασανιζομουνα απο επικονδυλιτιδα,3 γιατροι μου ειχαν πει οτι αν συνεχιζω να παιζω θα μεινω αναπηρος και τους διαψευσα πανηγυρικα.

---------------------------
XΡΗΣΤΟΣ
NIKOS T. Posted - 14/07/2011 : 20:07:04
quote:
Originally posted by stratus

Tα νεα ειναι ετσι και ετσι.Συνεχιζω το τρεξιμο αλλα μαραθωνιο το ξεχναω.Καλο ειναι να τρεχω σε ταρταν,χορτο και χωμα.
Για το εγγυς μελλον κολυμπι και απο Σεπτεμβριο μεθοδος Μακενζυ που ενδεικνυται στην περιπτωση μου.


Σε ποιον γιατρό πήγες τελικά Χρήστο?
Mckenzie γιατί από Σεπτέμβριο και όχι άμεσα?

"Αν νομίζεις ότι τα έχεις όλα υπό έλεγχο, τότε δεν τρέχεις αρκετά γρήγορα"
stratus Posted - 12/07/2011 : 20:48:19
Tα νεα ειναι ετσι και ετσι.Συνεχιζω το τρεξιμο αλλα μαραθωνιο το ξεχναω.Καλο ειναι να τρεχω σε ταρταν,χορτο και χωμα.
Για το εγγυς μελλον κολυμπι και απο Σεπτεμβριο μεθοδος Μακενζυ που ενδεικνυται στην περιπτωση μου.
stratus Posted - 12/07/2011 : 20:46:43
quote:
Originally posted by giorgosdelta

Και να ξαναπάς σ' άλλο γιατρό γιατί αυτός θα σου κόψει και το περπάτημα.


Αυτη τη διαγνωση δεν την εκανε ο γιατρος αλλα ο ακτινολογος.που βεβαια εγω τον επρηξα να μου πει τη γνωμη του.
Ο γιατρος βγηκε πολυ καλος αφου απο τα συμπτωματα και 2-3 ασκησουλες που με εβαλε να κανω πετυχε και το σπονδυλο που εχω την κηλη χωρις να εχει μαγνητικη.

---------------------------
XΡΗΣΤΟΣ
giorgosdelta Posted - 12/07/2011 : 20:26:41
Και να ξαναπάς σ' άλλο γιατρό γιατί αυτός θα σου κόψει και το περπάτημα.
NIKOS T. Posted - 12/07/2011 : 20:09:39
θα πρότεινα κολυμβητήριο για κάποιο χρονικό διάστημα (3 μήνες) και μετά αν όλα πάνε καλά σιγά σιγά επιστροφή στο τρέξιμο.
Σαφώς και υπάρχουν σοβαρά προβλήματα με τους δίσκους,αλλά μην απογοητεύεσαι θα επιστρέψεις κάποια στιγμή χωρίς πόνους.
Κοίταξε να στεγνώσεις(όσο λιγότερα κιλά τόσο το καλύτερο).Και να αποκτήσεις πολύ καλούς κοιλιακούς και ραχιαίους(μόλις κοπάσει ο πόνος).
Θα χουμε επικοινωνία!Πολλά περαστικά!!

"Αν νομίζεις ότι τα έχεις όλα υπό έλεγχο, τότε δεν τρέχεις αρκετά γρήγορα"
stratus Posted - 12/07/2011 : 15:11:56
Δυστυχως Νικο ειχες απολυτο δικιο.Ο γιατρος μολις του ειπα τα συμπτωματα με εστειλε για MRI στην οποια διαπιστωθηκε οτι εκτος απο την κηλη που μου προκαλει τους πονους δεν υπαρχει σπονδυλος χωρις προβλημα.
Ο διαγνωστης ουσιαστικα μου ειπε οτι ξεχναω τρεξιμο και οτιδηποτε αθλητισμο.Aν εχεις την ωρα πες μου τη γνωμη σου,διοτι μεχρι τη Πεμπτη που θα ξαναπαω θα με εχει φαει η αγωνια.
Στενωση Ο5-Ι1.Ελαφρα μετατοπιση Ο5 σε σχεση Ι1.Αιμαγγειωμα του Ι2
Ο2-Ο3 Κυκλοτερης προβολη με πιεση του σκληρου σακου,ελαφρα πιεση των Ο3 ριζων,στενωση μεσοσπονδυλιων τμηματων,χωρις πιεση των ριζων στα μεσοσπονδυλια τμηματα.Μικρη ρηξη οπισθιου τμηματος ινωδους δακτυλιου
Ο3-Ο4Κυκλοτερης προβολη ιδιατερα πλαγια με ελαφρα πιεση του σκληρου σακου,ελαφρα πιεση της Ο4 ριζας και ελαφρα πιεση της ριζας στο αρ. πλαγιου τμηματος ινωδους δακτυλιου.Στενωση μεσοσπονδυλιων τμηματων
Ο4-Ο5 Κυκλοτερης προβολη με ελαφρα πιεση του σκληρου σακου ελαφρα πιεση της δεξιας Ο5 ριζας στενωση μεσοσπονδυλιου τμηματων και ελαφρα πιεση της ριζας στο αρ. μεσοσπονδυλιο τμημα.Ρηξη αρ. πλαγιου τμηματος ινωδους δακτυλιου
Ο5-Ι1 Κυκλοτερης προβολη με ελαφρα πιεση του σκληρου σακου σε επαφη με τις Ι1 ριζες,στενωση μεσοσπονδυλιων τμηματων και πιεση της ριζας στο δεξι μεσοσπονδυλιο τμημα.

---------------------------
XΡΗΣΤΟΣ
NIKOS T. Posted - 09/07/2011 : 17:11:29
οι Νeurobion είναι μία την ημέρα,το πρωϊ,για 6-9 μέρες.
Οι άλλες είναι πρωϊ και βράδυ, μετά το φαγητό,για 5-7 ημέρες.
Καλύτερα όμως να το κοιτάξεις κ από κοντά,μία MRI επιβάλλεται!


"Αν νομίζεις ότι τα έχεις όλα υπό έλεγχο, τότε δεν τρέχεις αρκετά γρήγορα"
stratus Posted - 09/07/2011 : 16:52:48
quote:
Originally posted by NIKOS T.

Επιφυλάσσομαι αν είναι ΣΑΜ,ίσως είναι από τη μέση σου.
Συνήθως βοηθούν τα ζεστά!
Οι Neurobion είναι βιταμινούχες σίγουρα δεν βλάπτουν.
Δοκίμασε Voltaren μαζί με Muscoril στην ίδια σύριγγα,είναι πολύ καλός συνδυασμός,αρκεί να έχεις καλό στομάχι.

"Αν νομίζεις ότι τα έχεις όλα υπό έλεγχο, τότε δεν τρέχεις αρκετά γρήγορα"


Νικο σε τι δοσολογια τα ενεσιμα και για ποσες ημερες;
Ευχαριστω για τον κοπο σου.

---------------------------
XΡΗΣΤΟΣ
NIKOS T. Posted - 09/07/2011 : 14:49:30
http://www.natural-sciatic-relief.com/2010/09/piriformis-syndrome/

Πολύ καλό,update και αναλυτικό link.
Ρίξτου μια ματιά.

"Αν νομίζεις ότι τα έχεις όλα υπό έλεγχο, τότε δεν τρέχεις αρκετά γρήγορα"
NIKOS T. Posted - 09/07/2011 : 14:43:14
Επιφυλάσσομαι αν είναι ΣΑΜ,ίσως είναι από τη μέση σου.
Συνήθως βοηθούν τα ζεστά!
Οι Neurobion είναι βιταμινούχες σίγουρα δεν βλάπτουν.
Δοκίμασε Voltaren μαζί με Muscoril στην ίδια σύριγγα,είναι πολύ καλός συνδυασμός,αρκεί να έχεις καλό στομάχι.

"Αν νομίζεις ότι τα έχεις όλα υπό έλεγχο, τότε δεν τρέχεις αρκετά γρήγορα"
stratus Posted - 09/07/2011 : 14:32:20
Ευχαριστω για το email.
Nικο δυστυχως εχω τρελλαθει και θα εξηγησω το γιατι.Ετρεχα την προηγουμενη εβδομαδα χαλαρα ,χωρις να εχω κανενα πονο αλλα μονο ενοχληση.Ειχα χαρει διοτι ελεγα οτι περναει.Απο Τριτη ειπα να σταματησω ,διοτι ειχα το ταξιδι.Ετσι ενω δεν εκανα καμμια για 2 ημερες ασκηση ,ξυπναω Πεμπτη με ολη τη δεξια πλευρα απο μεση και κατω μεχρι γαμπα παραλυτη.
Διατσεις κα;νω συνεχως αλλα αλλες φορες με ανακουφιζουν και αλλες με χειροτερευουν.
Ερωτηση ζεστο ή κρυο ή τιποτα βοηθαει;
Στο δικτυο βρηκα οτι στο εξωτερικο κανουν ενεσεις neurobion.Πιστευεις οτι κατι τετοιο μπορει να βοηθησει ή τουλαχιστον να μη βλαψει.

---------------------------
XΡΗΣΤΟΣ
NIKOS T. Posted - 09/07/2011 : 14:24:07
Το ΣΑΜ Χρήστο απαιτεί πολύ καλές διατατικές ασκήσεις των μυών των γλουτών και των οπίσθιων μηριαίων.
Ακόμη διακοπή καταπόνησης της πάσχουσας περιοχής.
Θα σου προτείνω κάποιον γιατρό(ήδη σου έστειλα p.m).

"Αν νομίζεις ότι τα έχεις όλα υπό έλεγχο, τότε δεν τρέχεις αρκετά γρήγορα"
stratus Posted - 09/07/2011 : 14:02:34
Επειδη δυστυχως ο τρυματισμος επανηλθε με τρομερα αγριες διαθεσεις σε βαθμο που ανεβαλλα ταξιδι στο εξωτερικο ,θα πρεπει να επισκεφθω παλι γιατρο.Μου συστησανε τον Τσουκα Δημητρη στο Ιατρικο.Θα ηθελα να ρωτησω αν κανεις εχει εμπειρια απο το γιατρο αυτο.

---------------------------
XΡΗΣΤΟΣ
stratus Posted - 26/06/2011 : 13:32:49
Ευχαριστω πολυ για τι πληροφοριες,αλλα δεν εχω ελλειψη μαγνησιου αφου καταναλωνω αρκετη μαγια της μπυρας αλλα και τρωω 2 μπανανες την ημερα.Ακολουθησα καποια βηματα σημερα τα οποια με βοηθησαν πολυ και θα τα αναφερω μηπως φανουν χρησιμα και σε αλλους
1)Θερμαντικη πριν το τρεξιμο στην περιοχη γλουτου
2)Συμπιεστικο σορτσακι
3)Παρα πολλες διατασεις για τον απιοειδη μετα το τρεξιμο
4)Παγος μετα το τελος της προπονησης
Σημερα ειναι η πρωτη μερα που για αρκετη ωρα δεν ποναω πουθενα στην περιοχη της μεσης και δικεφαλου.Ο τραυματισμος ειναι πολυ υπουλος και εχει συμπτωματα ισχυαλγιας οποτε ανετα μπορει να οδηγηθεις σε λαθος διαγνωση αρα και λαθος θεραπεια.
Και κατι τελευταιο.Πολλες διατασεις κατα τη διαρκεια της ημερας


---------------------------
XΡΗΣΤΟΣ

RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000