Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
 Όλα τα Forums
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Προπόνηση & Απόδοση
 νεος υποψηφιος δρομεας

Σημείωση: Πρέπει να είστε εγγεγραμένος για να δημοσιεύσετε.
Για να εγγραφείτε, κάντε κλικ εδώ. Η εγγραφή είναι ΔΩΡΕΑΝ!

Screensize:
Όνομα Χρήστη:
Κωδικός:
Κατάσταση μορφοποίησης:
Μορφοποίηση: BoldItalicizedUnderlineStrikethrough Align LeftCenteredAlign Right Horizontal Rule Insert HyperlinkInsert EmailInsert Image Insert CodeInsert QuoteInsert List
   
Μήνυμα:

* HTML is OFF
* Forum Code είναι ενεργοποιημένος
Smilies
Smile [:)] Big Smile [:D] Cool [8D] Blush [:I]
Tongue [:P] Evil [):] Wink [;)] Clown [:o)]
Black Eye [B)] Eight Ball [8] Frown [:(] Shy [8)]
Shocked [:0] Angry [:(!] Dead [xx(] Sleepy [|)]
Kisses [:X] Approve [^] Disapprove [V] Question [?]

 
   

ΠΡΟΕΠΙΣΚΟΠΗΣΗnbsp; ΘΕΜΑΤΟΣ
jonnylo Δημοσιευτηκε - 21/12/2011 : 08:50:43
καλημερα, ειμαι 39 ετων και σκεφτομαι στο πισω μερος του μυαλου μου να αρχισω σιγα σιγα να μπαινω στον κοσμο των συμμετοχων σε αγωνες. Ενα συντομο ιστορικο μου:
Εχω αθλητικη βαση καθως απο μικρος ασχολουμε με τον αθλητισμο, πριν 2 χρονια εκοψα τα βαρη μετα απο 2 δεκαετιες σε γυμναστηρια καθως αρχισαν σιγα σιγα να βγαινουν μυικοι τραυματισμοι . Ετσι μπηκα σιγα σιγα στο τρεξιμο. Τρεχω λοιπον εδω και 2 χρονια συστηματικα (3 φορες / εβδομαδα κατα μεσο ορο) σε αποστασεις που κιμαινονται μεταξυ 6-8 km σε επιπεδο εδαφος , κυριως σε στιβο, με πολυ χαλαρο ρυθμο 50 min /8 km . Εναλλακτικα κανω και αλλα πραγματα , οπως ποδηλασια και ορειβασια. Ειμαι 39 ετων 175 και 72 κιλα. Τον τελευταιο καιρο εχω ανεβει στα 10 km τα οποια διανυω σε 1 ωρα. Απλα καθε φορα για διαφορους λογους (ποτε καποιο κρυωμα και ποτε καποιος μικροτραυματισμος με φερνουν παλι πισω και ξαναγυρναω στα 6-8 km. Σκεφτομαι λοιπον πως αφου τρεχω που τρεχω γιατι οχι να μην βαλω και καποιον στοχο, να αρχισω να μπαινω και σε καποιους αγωνες? Δεν ξερω τι προγραματισμο να θεσω, σκεφτομαι απλα να μην ξεκινησω απο κατι εντελως χαμηλο (αγωνες 5-10 km) , αλλα αν βαλω στοχο να ειναι καποιος ημιμαραθωνιος , ομως δεν ξερω αν μπορω να τα καταφερω, τι προγραμμα πρεπει να ακολουθησω ,τι χρονικη διαρκεια κλπ . Οπως θα καταλαβατε,δεν με ενδιαφερουν προς το παρον χρονοι. Στο γηπεδο που τρεχω βλεπω αρκετα παιδεια που τρεχουν κ συμμετεχουν πιθανον σε μαραθωνιους, αλλα ειναι αρκετα μπροστα απο εμενα σε επιπεδο, απο την αλλη υπαρχει κ αρκετος κοσμος που τρεχει αλλα σε επιπεδο πολυ πισω απο εμενα :) .Καθε πληροφορια ,καθε βοηθεια ειναι πολυτιμη.
15   ΤΕΛΕΥΤΑΙΕΣ    ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ    (Πρώτα η πιο πρόσφατη)
xazos Posted - 29/12/2011 : 01:22:04
φιλε jonnylo!
ΠΡΩΤΑ απολα για να αποφυγεις αρκετους τραβματισμους παρε ενα καλο ζευγαρι παπουτσια( οχι απαραιτητα ακριβο,αλλα ιδανικο για το πατημα σου)
δευτερο:βαζε ανα δυο μηνες στοχο την συμμετοχη σε καποιον αγωνα.ΠΡΟΣΕΧΕ:την ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ,μην δεις τον αγωνα ανταγωνιστικα! και παντα αποστασεις αναλογα τι τραβανε τα ποδια σου..
μετρα τις δυναμεις και τις αντοχες σου και δες τι αγωνα θες να κανεις μετα...Ολα αυτα θα ειναι η προετοιμασια σου για τον νοεμβρη καθε ετους..κανε πρωτα 10 αρι,και για ψυχολογικους λογους...Και πανω απολα υπομονη και να ΑΚΟΥΣ το σωμα σου...μην το ζοριζεις γιατι θα σε αφησει...
υπομονη και ξεκουραση....τα προβληματα βγαινουν μακροπροθεσμα..
giorgosdelta Posted - 28/12/2011 : 14:15:56
quote:
Originally posted by jonnylo

απλα διαβαζω και ακουω διαφορα κ δεν ξερω τι απο ολα να ακολουθησω, ο βασικος φοβος ειναι οι τραυματισμοι καθως ειμαι κ επιρεπεις, θελω λοιπον να αναιβω σιγα σιγα ωστε να προετοιμασω το σωμα κ τον οργανισμο μου.
Χτες μπορω να πω οτι βγηκε σχετικα πιο ευκολα απο οσο θα περιμενα, απλα μετα την μια ωρα αρχισα να εχω κρυαδες καπια στιγμη , ισως επεσε το γλυκογονο δεν ξερω. Αλλα επαναλαμβανω πως βγηκε σχετικα ανετα ,βεβαια σημερα νιωθω κομματια οποτε αυριο θα κανω ενα χαλαρο τζοκινγ.
Ασχετο αλλα τρεχω στο γηπεδακι στα στρεμματα στον κορυδαλλο, αν καποιος τερχει εκει θα εχει καταλαβει που ειναι οποτε ισως κανονισουμε να του μιλησω και εκει !



Κάθε αρχή και δύσκολη, είσαι στο ωστό δρόμο, όμως.
Τώρα κάνε το 12,5 συνήθεια σιγά-σιγά.
jonnylo Posted - 28/12/2011 : 14:14:04
απλα διαβαζω και ακουω διαφορα κ δεν ξερω τι απο ολα να ακολουθησω, ο βασικος φοβος ειναι οι τραυματισμοι καθως ειμαι κ επιρεπεις, θελω λοιπον να αναιβω σιγα σιγα ωστε να προετοιμασω το σωμα κ τον οργανισμο μου.
Χτες μπορω να πω οτι βγηκε σχετικα πιο ευκολα απο οσο θα περιμενα, απλα μετα την μια ωρα αρχισα να εχω κρυαδες καπια στιγμη , ισως επεσε το γλυκογονο δεν ξερω. Αλλα επαναλαμβανω πως βγηκε σχετικα ανετα ,βεβαια σημερα νιωθω κομματια οποτε αυριο θα κανω ενα χαλαρο τζοκινγ.
Ασχετο αλλα τρεχω στο γηπεδακι στα στρεμματα στον κορυδαλλο, αν καποιος τερχει εκει θα εχει καταλαβει που ειναι οποτε ισως κανονισουμε να του μιλησω και εκει !
baldrick Posted - 28/12/2011 : 12:29:39
Η καλύτερη προπόνηση είναι η συμμετοχή σε αγώνες... μόνο έτσι θα δεις άμεση βελτίωση και θα δεις τα όρια σου. Φιλοσοφίες του στυλ... δεν είμαι ακόμα έτοιμος για αγώνες διέγραψε τες απο το μυαλό σου.
...και να τερματίσεις μεσα στους τελυταίους τι έγινε?
Στην προπόνηση πάντα είμαστε πιο χαλαροί... στον αγώνα ομως όταν θα αρχίσουν να σε περνανε σαν σταματημένο άτομα που έχουν τα διπλασια σου χρόνια ή ατομα που δεν τα έχεις σε αθλητική υποληψη τότε θα ξυπνησει μεσα σου το αισθημα του εγωισμου/ανταγωνισμου και θα αρχίσεις να προσπαθεις περισσοτερο και να βελτιώνεσαι. Στον αγωνα θα μπορεσεις να καταλάβεις ποσο σημαντική είναι η τακτικη και το τεμπο. Με την συμμετοχη σε αγώνες αποκτας εμπειρία και διαχειρίζεσαι καλυτερα τις αντοχές/δυναμεις σου. Ειδικα αν η προπονηση σου γινεται σε στιβο ζητω που καηκαμε... στην διαρκεια του αγωνα θα πρεπει να αντιμετωπισεις διαφορετικες κλισεις/υψομετρικη διαφορα και διαφορετικου τυπου οδοστρωμα/χωμα.
Η συμβουλη ειναι φουλ αγώνες, δηλωσε συμμετοχη σε οποιον γινεται... αλλωστε ένας αγώνας είναι μια δυνατή προπόνηση.
dpkouk Posted - 28/12/2011 : 12:19:43
μια χαρα...καλη συνεχεια και χρονια πολλα

http://marathon.yooblog.gr/

Όλα είναι σχετικά, άρα κι ανεκτά...
ANASTASIOS Posted - 28/12/2011 : 09:11:00
quote:
Originally posted by jonnylo

καλημερα και χρονια πολλα, χτες εκανα τη πρωτη αποπειρα για long run , ξεπερνωντας με χαμηλοτερο τεμπο το οριο μου της 1 ωρας στα 10 χλμ, ετρεξα 1.20 και διενησα 12,5 χλμ





Ετσι μπράβο.Σιγά σιγά και με υπομονή και επιμονή θα πετύχεις πολλά.Απλά να μήν βιαστείς, και να ανεβαίνεις τα σκαλιά ένα ένα.

Η πιό χαμένη μέρα απο την ζωή μας είναι εκείνη που δέν χαμογελάσαμε.

jonnylo Posted - 28/12/2011 : 08:54:27
καλημερα και χρονια πολλα, χτες εκανα τη πρωτη αποπειρα για long run , ξεπερνωντας με χαμηλοτερο τεμπο το οριο μου της 1 ωρας στα 10 χλμ, ετρεξα 1.20 και διενησα 12,5 χλμ
Deorum Posted - 22/12/2011 : 17:32:38
Νομιζω τα πραγματα ειναι πιο απλα. Κανε 4 προπονησεις την βδομαδα, με την μια να ειναι 1.5ωρη, ασχετως αποστασης. Ολα θα ερθουν μονα τους, νομιζω δεν βλεπεις βελτιωση γιατι απλα τα κανεις ολα στο ρελαντι. Οι παλμοι σου που ειναι μιας κ το λες; φανταζομαι εκει φαινεται...

Κανε απο τις τεσσερις προπονησεις μια μεγαλη σε διαρκεια, κ μια εντονη σε ταχυτητα. Οι αλλες οπως τωρα. αν δεν πεσεις απο τα 50 λεπτα στο 10ρι... τρυπα μου την μυτη.
giorgosdelta Posted - 22/12/2011 : 16:27:43
Η βροχή δεν είναι για ταρτάν αλλά για άσφαλτο. Βγες στην άσφαλτο. Τώρα που θες να αυξήσεις τον όγκο είναι ότι πρέπει. Τα χιλιόμετρα περνάν γρήγορα στην άσφαλτο.
dpkouk Posted - 22/12/2011 : 14:02:37
ευκαιρια για σλαλομ...

http://marathon.yooblog.gr/

Όλα είναι σχετικά, άρα κι ανεκτά...
jonnylo Posted - 22/12/2011 : 11:17:21
αυτο το κανω, δεν ειναι το κρυο,το προβλημα ειναι βροχη κ οχι η αρχη αλλα μετα απο πολυωρη βροχη, το τερεν ειναι βαρυ και εχει γενικα πολλα νερα
ANASTASIOS Posted - 22/12/2011 : 11:15:39
quote:
Originally posted by dpkouk

δεν αρχιζεις καλα.. η βροχουλα τι εχει; μια χαρα ειναι και δεν αφυδατωνεσαι..οταν με το καλο θα τρεχεις καλοκαιριατικα προετοιμασια για μαραθωνιο με 30+ θα με θυμηθεις...

http://marathon.yooblog.gr/

Όλα είναι σχετικά, άρα κι ανεκτά...





Ετσι είναι.

Η πιό χαμένη μέρα απο την ζωή μας είναι εκείνη που δέν χαμογελάσαμε.

giorgosdelta Posted - 22/12/2011 : 10:35:17
quote:
Originally posted by jonnylo

απο οτι συμπεραινω ,σε πρω φαση θα ακολουθησω εναν συνδιασμο οσων μου εχετε πει, δηλαδη αρχικα να προσπαθησω να παγιωσω τα 10 χλμ και να προσπαθησω να κατεβασω ενα 5 λεπτο τον χρονο. Απο εκι και μετα να αρχισω να προετοιμαζομαι για καποιον ημιμαραθωνιο στα 21 χλμ
Αντε να σταματησει η κακοκαιρια να παμε για τρεξιμο:) καλα χριστουγεννα !!



Βγες και τρέξε με ότι καιρό έχει. Μη το φαβάσαι. Το μυστικό είναι μόλις σταματήσεις να προφυλαχθείς απ' το κρύο. Σε 5 λεπτά να είσαι σε κλειστό χώρο ή να έχεις αλλάξει!
dpkouk Posted - 22/12/2011 : 10:30:20
δεν αρχιζεις καλα.. η βροχουλα τι εχει; μια χαρα ειναι και δεν αφυδατωνεσαι..οταν με το καλο θα τρεχεις καλοκαιριατικα προετοιμασια για μαραθωνιο με 30+ θα με θυμηθεις...

http://marathon.yooblog.gr/

Όλα είναι σχετικά, άρα κι ανεκτά...
jonnylo Posted - 22/12/2011 : 10:13:32
απο οτι συμπεραινω ,σε πρω φαση θα ακολουθησω εναν συνδιασμο οσων μου εχετε πει, δηλαδη αρχικα να προσπαθησω να παγιωσω τα 10 χλμ και να προσπαθησω να κατεβασω ενα 5 λεπτο τον χρονο. Απο εκι και μετα να αρχισω να προετοιμαζομαι για καποιον ημιμαραθωνιο στα 21 χλμ
Αντε να σταματησει η κακοκαιρια να παμε για τρεξιμο:) καλα χριστουγεννα !!

RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000