Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
 Όλα τα Forums
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Υγεία & Τραυματισμοί
 Είμαι σούπερμαν;;;;;;;;;;

Σημείωση: Πρέπει να είστε εγγεγραμένος για να δημοσιεύσετε.
Για να εγγραφείτε, κάντε κλικ εδώ. Η εγγραφή είναι ΔΩΡΕΑΝ!

Screensize:
Όνομα Χρήστη:
Κωδικός:
Κατάσταση μορφοποίησης:
Μορφοποίηση: BoldItalicizedUnderlineStrikethrough Align LeftCenteredAlign Right Horizontal Rule Insert HyperlinkInsert EmailInsert Image Insert CodeInsert QuoteInsert List
   
Μήνυμα:

* HTML is OFF
* Forum Code είναι ενεργοποιημένος
Smilies
Smile [:)] Big Smile [:D] Cool [8D] Blush [:I]
Tongue [:P] Evil [):] Wink [;)] Clown [:o)]
Black Eye [B)] Eight Ball [8] Frown [:(] Shy [8)]
Shocked [:0] Angry [:(!] Dead [xx(] Sleepy [|)]
Kisses [:X] Approve [^] Disapprove [V] Question [?]

 
   

ΠΡΟΕΠΙΣΚΟΠΗΣΗnbsp; ΘΕΜΑΤΟΣ
gargadua Δημοσιευτηκε - 22/12/2011 : 13:20:42
Εχοντας πετύχει τους στόχους της χρονιάς που πέρασε και βάζοντας νέους για τον επόμενο χρόνο νοιώθω μιά τρομερή εσωτερική δύναμη ότι ναι, μπορώ να στίψω την πέτρα, να διακτινιστώ σε αποστάσεις που οι κοινοί θνητοί θα ζηλεύαν, να κάνω το αδύνατο δυνατό. Τους μαραθώνιους τους έχω για χόμπυ. Θα κάνω και υπερμαραθώνιους, τι παίζουμε τώρα;;
Οχι εγώ δεν τραυματίζομαι και τυχόν πονάκια είναι εύκολο να φύγουν γιατί ναι, είμαι τρομερός και μπορώ τα πάντα. Μέχρι και μαραθώνιο καθαρίζω στο πίτς φυτίλι!!!! Μη μου μιλάτε για τραυματισμούς αυτά είναι για τους πλαδαρούς. Οχι, όχι δεν υπάρχουν τραυματισμοί που δεν γιατρεύονται, η επιστήμη όλα τα μπορεί.
Ασε ρε μεγάλε που ακινητοποιήθηκες για 2 ή 3 χρόνια, παραμύθια πουλάς για να καλύψεις αυτά που δεν μπορείς να πετύχεις. Εγώ τόσα χρόνια τρέχω και τίποτα δεν έπαθα. Τι; Δεν σε καλύπτει καμιά θεραπεία; Μπορμπούτσαλα.
Εγώ τα κάνω όλα, είμαι σούπερμαν, ούτε καν διατάσεις δεν χρειάζομαι. Τα κάνω όλα μόνος μου και δεν χρειάζομαι ούτε καν συμβουλές. Το σώμα μου αντέχει δεν είναι σαν τα άλλα. Και να τραυματιστώ θα γίνω καλά.
Φτού ρε γαμώτο τραυματίστηκα στον ΚΜΑ, δεν γ@%^#αι θα περάσει γιατί είμαι φτιαγμένος από σίδερο και σε μένα δεν συμβαίνουν τα απίθανα. Μήπως να πάω και σε αυτόν τον ορεινό αγώνα της γειτονικής πόλης; Πονάω λίγο αλλά είπαμε είμαι σούπερμαν.
ΓΑΜΩΤΟ!!! 4 μήνες έχουν περάσει από αυτόν τον κωλοαγώνα βουνού, επισκέφτηκα 5 γιατρούς και ο πόνος επιμένει. Αει στο διάολο όλα και όλοι!!!! Ούτε μέτρο δεν μπορώ να τρέξω, εγώ που είχα τα 20αρια για πρωινό. Ολα μου τη δίνουν και όλα μου φταίνε. Δεν είναι δυνατόν αυτό να συμβαίνει σε μένα!!! Αφού είμαι σούπερμαν!!!!!!!
8 μήνες πέρασαν πήγα σε άλλους τόσους δόκτωρες και εγώ ακόμα πονάω. Στο διάολο το τρέξιμο που μου κατάστρεψε το πόδι, στο διάολο και οι γιατροί που δεν μπορούν να κάνουν τίποτα.
Τιιιιιιιιιιι;;;;;;;;;;;;;;;;; Θα θεραπευτεί από μόνο του μετά από καιρό;;;;;;;;;;;;;;; Πότε δηλαδή; Κανείς δεν ξέρει;;;;;;;;;;;;;;; Και τώρα τι; Να μην κάνω τίποτα; Μα εγώ θέλω μόνο να τρέχω!!!
Θέλε.

Ο σούπερμαν μόλις τελείωσε την πτήση του γιατί έπεσε πάνω σε μιά μεγάλη ακατανόητη φλεγμονή.
Καληνύχτα σούπερμαν............................την επόμενη φορά να είσαι πιό προσεκτικός.

ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ
Προσέχουμε για να έχουμε.
Δεν είναι μαγκιά να τρέχουμε αδιαφορώντας για τα σημάδια του σώματος


The more you hurry to succeed, the longer it will take to succeed.
15   ΤΕΛΕΥΤΑΙΕΣ    ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ    (Πρώτα η πιο πρόσφατη)
Dimosthenis Posted - 30/12/2011 : 15:49:55
quote:
Originally posted by Ivorman

quote:
Originally posted by Dimosthenis

Όλο τον κόσμο άκουγε, του κεφαλιού σου κάνε (παροιμία).......
...μόνο μην ζητάς λύπηση μετά (Δημοσθένης)



Εκζάκτλυ!!!


IVORTEAM (www.ivorteam.com): 100 χρόνια δρομικής ιστορίας και επιτυχιών!


Χαπι νιου γιαρ Τζον!!!!!
Ivorman Posted - 30/12/2011 : 11:32:32
quote:
Originally posted by Dimosthenis

Όλο τον κόσμο άκουγε, του κεφαλιού σου κάνε (παροιμία).......
...μόνο μην ζητάς λύπηση μετά (Δημοσθένης)



Εκζάκτλυ!!!


IVORTEAM (www.ivorteam.com): 100 χρόνια δρομικής ιστορίας και επιτυχιών!
Dimosthenis Posted - 30/12/2011 : 02:33:03
Όλο τον κόσμο άκουγε, του κεφαλιού σου κάνε (παροιμία).......
...μόνο μην ζητάς λύπηση μετά (Δημοσθένης)
PATENTAS Posted - 29/12/2011 : 21:26:41
quote:
Originally posted by dpkouk

ρε κοουτς αστον καθενα στη μιζερια του να θελει να την πει στον αλλο γιατι παει πιο αργα...

http://marathon.yooblog.gr/

Όλα είναι σχετικά, άρα κι ανεκτά...






1) η ειλικρίνεια και η αλήθεια είναι το θεμέλιο κάθε αρετής (ΚΟΜΦΟΥΚΙΟΣ)

2) ΣΥΧΝΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΜΜΙΑ ΑΞΊΑ ΤΙ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΠΙΣΤΕΥΕΙ, ΦΤΆΝΕΙ ΜΟΝΑΧΑ ΝΑ ΕΊΝΑΙ ΕΙΛΙΚΡΙΝΗΣ (ΜΠΕΚΕΡ)

3) η πραγματική ειλικρίνεια δεν έχει ανάγκη από μάρτυρες (ΠΑΡΟΙΜΙΑ)

4) από μικρό και και από τρελλό μαθαίνεις την αλήθεια (ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΠΑΡΟΙΜΙΑ)
dpkouk Posted - 29/12/2011 : 15:15:03
ρε κοουτς αστον καθενα στη μιζερια του να θελει να την πει στον αλλο γιατι παει πιο αργα...

http://marathon.yooblog.gr/

Όλα είναι σχετικά, άρα κι ανεκτά...
PATENTAS Posted - 29/12/2011 : 13:34:45
quote:
Originally posted by gargadua

Χρήστο
το λάθος μου δεν ήταν η επιλογή του ορεινού αγώνα (που καταευχαριστήθηκα) ΑΛΛΑ η (ηλίθια) επιμονή μου να συμμετέχω ενώ έβλεπα ότι και οι προπονήσεις μου δεν πηγαίνανε καλά (από πλευράς πόνου). Και ξέρεις κάτι; Αν εγκατέλειπα πιο πριν, στον ΚΜΑ 10, στο 19 χλμ (όταν άρχισα να πονάω) σίγουρα η αθλητική μου περηφάνια (εγώ να εγκαταλείψω;; Απαπαπαπαπαπα!!!!) θα γινόταν πιό γήινη, όμως θα ήμουνα σε καλύτερη κατάσταση σήμερα.
Που πας ρε Καραμήτρο με τραυματισμό σε αγώνα; Μήπως θα γιατρευτεί το πόδι σου έτσι;
Αυτή, πιστεύω, ότι είναι η σύνεση που πρέπει να έχει ο αθλητής. Πονάς; Δεν συμμετέχεις. Δεν χάλασε ο κόσμος ούτε θα λείψουνε οι αγώνες. Αλλωστε, λεφτά υπάρχουν!!!! (άσχετο αλλά αυθόρμητο)

Γιάννη,
σ΄ αρέσουν οι τζάμπα μπύρες; NIKATS TEAM!!!!


The more you hurry to succeed, the longer it will take to succeed.





Βασίλη,


Λυπάμαι να το ομολογήσω αλλά 4 φορές στον ΚΜΑ τερμάτισα με τραυματισμό χωρίς να λάβω σοβαρά υπόψιν την εμπειρία μου, την συμμετοχή σε αγώνες σε ημερομηνίες κοντά στον ΚΜΑ, την προθέρμασνη και την αποθεραπεία κατά την προπόνηση.
Αποτέλεσμα όλων αυτών είναι να έχω αποκτήσει ψυχολογικό άγχος για τους αγώνες πέραν των 21 χλμ.

Φυσικά, ο τραυματισμός στο γαστροκνήμιο επιμένει με προειδοποιητικά πονάκια κυρίως μετά από έντονη προσπάθεια.

Ελπίζω, Βασίλη να σου φύγει η φλεγμονή όπως σου ήρθε ξαφνικά αλλά και σε εμένα να διδαχθώ επιτέλους από τα λάθη μου, πριν είναι πολύ αργά.
gargadua Posted - 28/12/2011 : 22:22:39
Χρήστο
το λάθος μου δεν ήταν η επιλογή του ορεινού αγώνα (που καταευχαριστήθηκα) ΑΛΛΑ η (ηλίθια) επιμονή μου να συμμετέχω ενώ έβλεπα ότι και οι προπονήσεις μου δεν πηγαίνανε καλά (από πλευράς πόνου). Και ξέρεις κάτι; Αν εγκατέλειπα πιο πριν, στον ΚΜΑ 10, στο 19 χλμ (όταν άρχισα να πονάω) σίγουρα η αθλητική μου περηφάνια (εγώ να εγκαταλείψω;; Απαπαπαπαπαπα!!!!) θα γινόταν πιό γήινη, όμως θα ήμουνα σε καλύτερη κατάσταση σήμερα.
Που πας ρε Καραμήτρο με τραυματισμό σε αγώνα; Μήπως θα γιατρευτεί το πόδι σου έτσι;
Αυτή, πιστεύω, ότι είναι η σύνεση που πρέπει να έχει ο αθλητής. Πονάς; Δεν συμμετέχεις. Δεν χάλασε ο κόσμος ούτε θα λείψουνε οι αγώνες. Αλλωστε, λεφτά υπάρχουν!!!! (άσχετο αλλά αυθόρμητο)

Γιάννη,
σ΄ αρέσουν οι τζάμπα μπύρες; NIKATS TEAM!!!!


The more you hurry to succeed, the longer it will take to succeed.
Ivorman Posted - 28/12/2011 : 21:10:19
quote:
Originally posted by gargadua

Κάθε άλλο παρά υποδείξεις δεν μπορεί να κάνει το συγκεκριμένο θέμα.


Οι απόψεις δεν είναι καταδικαστέες, η επιβολή αυτών είναι.

The more you hurry to succeed, the longer it will take to succeed.




Ακριβώς αυτό εννοώ και ζητάω συγγνώμη για δύο λόγους :

Πρώτον γιατί αφηρημένος, έγραψα σαν Ivorwoman - το κείμενο είναι δικό μου (δεν πρόσεξα ότι είχε κάνει login η Σάντρα) και δεύτερον, ίσως δεν πρόσεξα και φάνηκε ότι τα σχόλια αυτά τα έκανα για κάποιον από εδώ μέσα, σε αυτό το θρεντ.

Απλά, τα έχω πάρει κατά καιρούς (και αρκετά περισσότερο τώρα τελευταία) με τέτοιου είδους σχόλια που ακούω για φίλους και γνωστούς, από άλλους γνωστούς.


IVORTEAM (www.ivorteam.com): 100 χρόνια δρομικής ιστορίας και επιτυχιών!
stratus Posted - 28/12/2011 : 21:03:02
Mεχρι τον Απριλιο του 2010 ετρεχα γυρω στα 50χλμ την εβδομαδα τα τελευταια 20 χρονια και δεν ειχα λαβει ποτε μερος σε αγωνες .Ουτε ηξερα τι ειναι διαλλειματικες, ουτε τι ειναι τεμπο ουτε τιποτα αλλο.Ετρεχα με ενα ρυθμο γυρω στο 5.00-4.45 το χλμ.Παρολο το σχετικα χαλαρο ρυθμο ,οπως αποδειχτηκε εκ των υστερων δυο σπονδυλοι ειναι σχεδον ετοιμοι να κανουν δισκοκηλη.Τον Απριλιο ομως του 2010 μη γνωριζοντας το προβλημα,διοτι η ενοχληση υπηρχε μονο στο μηριαιο δικεφαλο και δεν ειχα καμια υποψια για μεση μου ηρθε η ορεξη διαβαζοντας το φορουμ να λαβω μερος σε αγωνες.Τα χλμ ανεβηκαν ,εκανα 2000 χλμ σε 18 εβδομαδες για προετοιμασια και ομως ολες οι ενοχλησεις ειχαν φυγει.Τελειωσε ο μαραθωνιος τα χλμ επεσαν στα 60-65 την εβδομαδα και με βρηκε η δισκοκηλη σε αλλο σπονδυλο και οχι σε αυτους που ειχα και εχω προβλημα.
Οταν λοιπον ετρεχα λιγα σχετικα χλμ απεκτησα προβληματα,ενω με τα πολλα δεν ειχα τιποτα .Σαφως βεβαια δε βγαινει το συμπερασμα οτι φταινε τα λιγα χλμ.
Το λαθος ,κατα τη γνωμη μου παντα,που κανεις Βασιλη ειναι οτι θεωρεις οτι αν δεν ειχες παει στον ορεινο αγωνα δε θα ειχες τωρα το προβλημα.Το ιδιο σκεφτομουνα και εγω το καλοκαιρι με τη μεση,αλλα οπως φαινεται παιζουν σπουδαιο ρολο και αλλες συγκυριες και καταστασεις απροβλεπτες.Ελπιζω το 2012 να ειναι καλυτερο για σενα.

---------------------------
XΡΗΣΤΟΣ
'Η κάνεις κάτι ή δεν το κάνεις.Η προσπάθεια αρκεί είναι για τους αποτυχημένους.
GLOU GLOU Posted - 28/12/2011 : 20:26:11
Παναγιά μου, η όμορφη Ivorwoman με τέτοια νευρά, ότι μπορείς κάνεις, τα υπόλοιπα...από καλλο ξέρω, μου το ειπες
dpkouk Posted - 28/12/2011 : 19:22:42
συμφωνωντας απολυτα με την κατερινα και τη σαντρα, επαναλαμβανω: οπως κι οσο σε κανει να νιωθεις καλυτερα...τωρα για τα σχολια ενθεν κι ενθεν για τη δρομικη ικανοτητα του καθενος,προσωπικα αδιαφορω για το τι λεει ο καθενας,περναω εγω καλα κανοντας το χομπι μου;αυτο μετραει...



http://marathon.yooblog.gr/

Όλα είναι σχετικά, άρα κι ανεκτά...
gargadua Posted - 28/12/2011 : 18:55:22
Κάθε άλλο παρά υποδείξεις δεν μπορεί να κάνει το συγκεκριμένο θέμα.
Οπως είπε και ο ΝΙΚΟΣ Τ ο καθένας απολαμβάνει το χόμπυ του με τον δικό του ιδιαίτερο τρόπο.
Θέλει όμως προσοχή πως να διακρινούμε πότε καραδοκεί ο τραυματισμός. Αν μπείς στον τραυματισμό κυνηγώντας τους χρόνους εεε τότε ναι, είναι ακραία σαν σκέψη για τον κοινό νου χωρίς να σημαίνει ότι είναι καταδικαστέο από τον ίδιο τον αθλητή. Για μένα είναι, για αυτόν δεν είναι και καλά κάνει. Αλλωστε αυτός ορίζει το σώμα του.
Και βέβαια κανένας δεν μπορεί να ορίσει την προπόνηση οποιουδήποτε, δεν γίνεται.

Οι απόψεις δεν είναι καταδικαστέες, η επιβολή αυτών είναι.

The more you hurry to succeed, the longer it will take to succeed.
IVORWOMAN Posted - 28/12/2011 : 18:43:17
Σαφώς η υγεία μας προηγείται, αλλά εσχάτως, έχω αποκτήσει έναν κάλλο, που δεν ανέχομαι κανέναν να μου τον πατάει, κάτι που λέω σε όλους και όλες, όπου σταθώ και όπου βρεθώ (προφανώς έχω τους λόγους μου...) : δεν δέχομαι κανείς να μου πει πως θα ευχαριστηθώ ΕΓΩ το τρέξιμό μου, τι άποψη πρέπει να υιοθετήσω και τι προπόνηση πρέπει να κάνω. Το θεωρώ αληθινή ύβρι και με εξοργίζει αφάνταστα.

Ίσως για κάποιους φανεί απότομη η παραπάνω δήλωση, αλλά θεωρώ πραγματικά υποτιμητικό να υπάρχουν φατρίες δρομέων, που λοιδωρούν πίσω από την πλάτη άλλους, γνωστούς τους δρομείς : ''αυτοί είναι αργοί, πάνε σαν κότες, ποτέ τους δεν θα γίνουν πραγματικοί δρομείς, ούτε σε γκρεμό δεν θα κατέβουν τα 5'/χλμ'', ή, αντίστοιχα ''αυτοί θα καούν από τις πολλές διαλειμματικές, είναι ζήτημα χρόνου να κουτσαθούν, τώρα πάει σφαίρα αλλά σε 1-2 χρόνια θα είναι ανάπηρος, αντί να απολαμβάνει το ελεύθερο τρέξιμο είναι με ένα ρολόϊ στο χέρι''.

Δέχομαι κάθε καλοπροαίρετη συμβουλή, από οποιονδήποτε, αλλά υπόδειξη του πως πρέπει να ευχαριστιέμαι το τρέξιμο και τι στόχους πρέπει να έχω ή να μην έχω, όχι...
Plesia Posted - 28/12/2011 : 16:57:46
Επιτελους καποιος ξεκινησε την κουβεντα αυτη! Συμφωνω απολυτα μαζι σου Βασιλη! Εχω μπουχτισει πια απο ερασιτεχνες δρομεις που ολα τα σφαζουν-ολα τα μαχαιρωνουν! Ελεος πια...πολλοι εχουν ξεχασει οτι το τρεξιμο το διαλεξανε για χομπυ...ενα χομπυ που εχει ως σκοπο να μας χαλαρωνει (να ξεφευγουμε βρε αδερφε απο τις εγνοιες της καθημερινοτητας) και να μας ευχαριστει. Το τρεξιμο εκτος απο αυτα τα δυο βελτιωνει και την φυσικη μας κατασταση, με αποτελεσμα να μας χαλαρωνει και να μας ευχαριστει ακομα περισσοτερο...ενας κυκλος ειναι...αν τωρα καποιοι τρεχουν και δεν αναγνωριζουν το "ταβανι" τους (τρεχουν πανω απο τις δυνατοτητες του σωματος/ταλεντου τους) λογικο ειναι να τραυματιζονται....αν τωρα παλι αυτοι που τραυματιζονται δεν βαζουν μυαλο και πιεζονται ξανα και ξανα, αυτο δε λεγεται "ξεπερναω τον εαυτο μου", λεγεται αλλιως.....
Προσωπικα πλεον τρεχω γιατι γουσταρω τρελα! Δεν με αφορα να βελτιωθω ιδιαιτερα, εξαλλου δεν συμμετεχω και σε πολλους αγωνες πια (2-3 το χρονο, ετσι απλα για να υπαρχει και ενα κινητρο - και για τα δωρεαν μπλουζακια)...τρεχω ολο το χρονο, αλλωτε αργα, αλλοτε πιο γρηγορα, κανω διαλλειματικες, τεμπο, ανηφορες, τρεχω σε ασφαλτο, στο δασος, σε χιονι, σε χωραφια, παντου. Γουσταρω γιατι ξεφευγω, ειμαι ΜΟΝΗ μου οση ωρα τρεχω, χωρις κινητα, χωρις να πρεπει να ειμαι καπως, και γιατι με βοηθαει να εχω μια καλη φυσικη κατασταση και να κραταω το βαρος μου σταθερο. Θελω να τρεχω μεχρι τα 100 μου και ακομα παραπερα.....και οπως ειπε ενας φιλος μου για δρομεις που δεν μαθαινουν απο τα λαθη τους : "...δεν θα θυμουνται για ποιο λογο ξεκινησαν το τρεξιμο, αλλα για ποιο λογο το σταματησαν".

Και λογω των ημερων....Καλη σας χρονια, με ΥΓΕΙΑ, χαρα και αγαπη!

SPEEDY TURTLES Relay Team
PATENTAS Posted - 28/12/2011 : 13:33:32
Συμφωνώ με τις απόψεις που διατυπώθηκαν παραπάνω.

Είμαστε ερασιτέχνες δρομείς και πρέπει να ενεργούμε με σύναιση.

Ο πατέρας μου είχε τροποποιήσει το γνωστό ρητό σε:

ΣΤΕΡΝΗ ΜΟΥ ΓΝΩΣΗ ΝΑ ΣΕ Χ@Ε@ΣΩ

Σε περιπτώσεις που υπερβάλουμε, το αποτέλεσμα μπορεί να είναι άκρως απογοητευτικό για εμάς.

Ας προσέχουμε λοιπόν για να έχουμε, και για να χαιρόμαστε την ζωή με το χόμπι μας.

RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000