Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
 Όλα τα Forums
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Υγεία & Τραυματισμοί
 Πονος στον αστραγαλο

Σημείωση: Πρέπει να είστε εγγεγραμένος για να δημοσιεύσετε.
Για να εγγραφείτε, κάντε κλικ εδώ. Η εγγραφή είναι ΔΩΡΕΑΝ!

Screensize:
Όνομα Χρήστη:
Κωδικός:
Κατάσταση μορφοποίησης:
Μορφοποίηση: BoldItalicizedUnderlineStrikethrough Align LeftCenteredAlign Right Horizontal Rule Insert HyperlinkInsert EmailInsert Image Insert CodeInsert QuoteInsert List
   
Μήνυμα:

* HTML is OFF
* Forum Code είναι ενεργοποιημένος
Smilies
Smile [:)] Big Smile [:D] Cool [8D] Blush [:I]
Tongue [:P] Evil [):] Wink [;)] Clown [:o)]
Black Eye [B)] Eight Ball [8] Frown [:(] Shy [8)]
Shocked [:0] Angry [:(!] Dead [xx(] Sleepy [|)]
Kisses [:X] Approve [^] Disapprove [V] Question [?]

 
   

ΠΡΟΕΠΙΣΚΟΠΗΣΗnbsp; ΘΕΜΑΤΟΣ
drakos13 Δημοσιευτηκε - 23/10/2009 : 14:04:13
Χαιρετω το φορουμ.
Εχω παρουσιασει απο προχθες - και οχι μετα την προπονηση- ενα πονακι στον αριστερο αστραγαλο και απο την εξωτερικη πλευρα του ποδιου. Το πονακι εμφανιζεται οταν το ποδι πατα στο εδαφος κατα τη διαρκεια του τρεξιματος.
Χθες πηγα για τρεξιμο σε ανηφορες. Στο ζεσταμα πονουσα αλλα ειπα να συνεχισω σιγα σιγα. Μετα το 1ο κμ ο πονος εξαφανιστηκε και η προπονηση βγηκε ανετα. Στο σπιτι παγο και αλοιφες και πηγα για δουλεια. Ολα καλα ολη μερα και νυχτα. Ομως το πρωι που ξυπνησα ο πονος επανηλθε.
Τωρα που γραφω αρχιζει κι εξαφανιζεται.
Να σταματησω προπονησεις για λιγο διαστημα ή οχι?
Δε θελω να σταματησω....

run like the wind..
15   ΤΕΛΕΥΤΑΙΕΣ    ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ    (Πρώτα η πιο πρόσφατη)
joap Posted - 03/03/2012 : 19:16:19
ευχαριστώ πολύ!
NIKOS T. Posted - 03/03/2012 : 19:11:16
Tην έχεις δει την επίδραση ήδη....
Κάνε μια βιντεοσκόπηση,με την κάμερα από πίσω,σε διάδρομο.
Μόνο έτσι θα δούμε αν χρειάζεσαι stability παπούτσια.

"Αν νομίζεις ότι τα έχεις όλα υπό έλεγχο, τότε δεν τρέχεις αρκετά γρήγορα"
joap Posted - 03/03/2012 : 18:02:18
δεν ξέρω αν παρουσιάζω υπερπρινησμό.
μόνο η διαφορά στην ποδική καμάρα. η αριστερή είναι φυσιολογική και η δεξιά λίγο χαμηλή. το βάρος μου είναι 95 κιλά και το ύψος 189.
ο πωλητής που μου τα σύστησε μου είπε ότι ταιριάζουν στο βάρος.
είχα την απορία αν δεν έχω υπερπρινησμό τα παπούτσια (σαν τα NB 1226S) που προστατεύουν τι επίδραση μπορεί να έχουν στα πόδια;
NIKOS T. Posted - 03/03/2012 : 09:59:37
quote:
Originally posted by joap

καλησπέρα παιδιά και καλό μήνα
είχα πόνους στον αριστερό αστράγαλο στην εξωτερική πλευρά.
μάλλον τενοντίτιδα περονιαίου σταμάτησα την προπόνηση για περίπου ένα μήνα και πήγα μάλιστα και αγόρασα νέα παπούτσια, μου σύστησαν σταθερότητας, έτσι πήρα τα new balance 1226 αλλά μετά από δύο βδομάδες που άρχισα δειλά το τρέξιμο άρχισαν όμως να με πονούν έντονα οι γάμπες και τα γόνατα... μήπως κάποιος έχει καμιά ιδέα; να φταίει το παπούτσι και να χρειάζεται χρόνος προσαρμογής;
σε εξέταση της κάμαρας διαπίστωσα ότι το δεξί πόδι έχει ελαφρά χαμηλότερη κάμαρα απ' το αριστερό...
σημείωση είμαι αρχάριος δρομέας περίπου 20 χιλιόμετρα την εβδομάδα με χαμηλή ταχύτητα...


Έκανες βιντεοσκόπηση και σου πρότειναν τα παραπάνω παπούτσια?
Αν δεν υπερπρηνίζεις και μάλιστα έντονα,δεν σου χρειάζονται τέτοια χοντροπάπουτσα.
Ύψος?Βάρος?

"Αν νομίζεις ότι τα έχεις όλα υπό έλεγχο, τότε δεν τρέχεις αρκετά γρήγορα"
joap Posted - 02/03/2012 : 22:36:00
καλησπέρα παιδιά και καλό μήνα
είχα πόνους στον αριστερό αστράγαλο στην εξωτερική πλευρά.
μάλλον τενοντίτιδα περονιαίου σταμάτησα την προπόνηση για περίπου ένα μήνα και πήγα μάλιστα και αγόρασα νέα παπούτσια, μου σύστησαν σταθερότητας, έτσι πήρα τα new balance 1226 αλλά μετά από δύο βδομάδες που άρχισα δειλά το τρέξιμο άρχισαν όμως να με πονούν έντονα οι γάμπες και τα γόνατα... μήπως κάποιος έχει καμιά ιδέα; να φταίει το παπούτσι και να χρειάζεται χρόνος προσαρμογής;
σε εξέταση της κάμαρας διαπίστωσα ότι το δεξί πόδι έχει ελαφρά χαμηλότερη κάμαρα απ' το αριστερό...
σημείωση είμαι αρχάριος δρομέας περίπου 20 χιλιόμετρα την εβδομάδα με χαμηλή ταχύτητα...
NIKOS T. Posted - 02/03/2012 : 18:54:24
Δεν έχει νόημα να βάζεις πάγο τόσες μέρες μετά.
Ζεστά όχι,δεν βοηθάνε.

"Αν νομίζεις ότι τα έχεις όλα υπό έλεγχο, τότε δεν τρέχεις αρκετά γρήγορα"
kalliopi12 Posted - 02/03/2012 : 18:48:22
Ευχαριστώ Νίκο..Αυτό θα κάνω δεν έχω και άλλη επιλογή...Διάβασα για κρύο και ζεστό εναλλαξ είναι καλό Νίκο??Επιστραγαλίδα φοράω γιατί και η δουλειά μου είναι όρθια..
NIKOS T. Posted - 02/03/2012 : 18:19:53
quote:
Originally posted by kalliopi12

Τελικά πήγα στο γιάτρό το έβγαλα ακτίνα και μου είπε διάστρεμμα μπορεί από απότομη κίνηση.Μου έδωσε voltaren σε χάπια και κρέμα, πάγο μου είπε και ξεκούραση...Από την προηγούμενη Πέμπτη με σήμερα 8 μέρες σήμερα είπα να πάω για χαλαρό τρέξιμο γιατί εχτές το ενοιωθα καλά στο περπάτημα...Μολις άρχισα όμως να τρέχω με έπιασε πάλι...Φυσικά σταματήσα και έκανα μόνο περπάτημα αλλά μάλλον το κούρασα....Τι να κάνω μάλλον θα πρέπει να κάτσω και άλλο??Για το μαραθώνιο Θεσσαλονίκης με νοιάζει πιο πολύ που χάνω το πρόγραμμα...Να τα παρατήσω ή να έρθω??


Θα το φυλάξεις άλλη μία εβδομάδα.
Αν χρειαστεί θα φορέσεις επιστραγαλίδα.
Θα μείνεις λίγο πίσω,αλλά μην ανησυχείς,μέχρι 15 μέρες αποχής δεν θα σου κοστίσουν ιδιαίτερα.

"Αν νομίζεις ότι τα έχεις όλα υπό έλεγχο, τότε δεν τρέχεις αρκετά γρήγορα"
kalliopi12 Posted - 02/03/2012 : 17:15:52
Τελικά πήγα στο γιάτρό το έβγαλα ακτίνα και μου είπε διάστρεμμα μπορεί από απότομη κίνηση.Μου έδωσε voltaren σε χάπια και κρέμα, πάγο μου είπε και ξεκούραση...Από την προηγούμενη Πέμπτη με σήμερα 8 μέρες σήμερα είπα να πάω για χαλαρό τρέξιμο γιατί εχτές το ενοιωθα καλά στο περπάτημα...Μολις άρχισα όμως να τρέχω με έπιασε πάλι...Φυσικά σταματήσα και έκανα μόνο περπάτημα αλλά μάλλον το κούρασα....Τι να κάνω μάλλον θα πρέπει να κάτσω και άλλο??Για το μαραθώνιο Θεσσαλονίκης με νοιάζει πιο πολύ που χάνω το πρόγραμμα...Να τα παρατήσω ή να έρθω??
NIKOS T. Posted - 26/02/2012 : 16:50:36
quote:
Originally posted by kalliopi12

Καλησπέρα σε όλους Χρόνια πολλά και καλή σαρακοστή από αύριο...Και μένα με έπιασε ένας πόνος στον αστράγαλο από μέσα πάνω στο κόκκαλο ακριβώς..Πεμπτη με έπιασε όταν μετά το ζέσταμα αύξησα ταχύτητα...Είναι λίγο πρησμένο αλλα το έχω σφίξει κιόλας με επίδεσμο...Από τη Πέμπτη σήμερα πήγα περπάτημα κανά 3ωρο αλλά αργό...για τρέξιμο με πονάει με τίποτα...Δεν ξέρω αν είναι από το long run της Κυριακής ή αν στραβοπάτησα και δεν το κατάλαβα.Το μόνο που θυμάμαι είναι ότι κάποια μέρα με χτύπησε και μια μικρή πέτρα εκεί πάνω...δεν ξέρω τα λέω επειδή με έχει πιάσει λίγο μελαγχολία...Τι να κάνω??Θα αργήσει να περάσει??Έχω και τη μάνα μου να μου λέει σιγά μη χάσεις το μεροκάματο...Χάνω και τις προπονήσεις κόντευει και ο μαραθώνιος Θεσσαλονίκης...


Eπειδή Καλλιόπη διάγνωση δεν μπορεί να γίνει εκ του μακρόθεν,καλό θα ήταν να μην χάνεις χρόνο και να το κοιτάξεις από κοντά σε κάποιον ορθοπαιδικό.
Είναι λίγο ασαφή,τόσο τα συμπτώματα,όσο και η εντόπιση.
Τρίτη κιόλας να το κοιτάξεις.

"Αν νομίζεις ότι τα έχεις όλα υπό έλεγχο, τότε δεν τρέχεις αρκετά γρήγορα"
kalliopi12 Posted - 26/02/2012 : 16:37:06
Καλησπέρα σε όλους Χρόνια πολλά και καλή σαρακοστή από αύριο...Και μένα με έπιασε ένας πόνος στον αστράγαλο από μέσα πάνω στο κόκκαλο ακριβώς..Πεμπτη με έπιασε όταν μετά το ζέσταμα αύξησα ταχύτητα...Είναι λίγο πρησμένο αλλα το έχω σφίξει κιόλας με επίδεσμο...Από τη Πέμπτη σήμερα πήγα περπάτημα κανά 3ωρο αλλά αργό...για τρέξιμο με πονάει με τίποτα...Δεν ξέρω αν είναι από το long run της Κυριακής ή αν στραβοπάτησα και δεν το κατάλαβα.Το μόνο που θυμάμαι είναι ότι κάποια μέρα με χτύπησε και μια μικρή πέτρα εκεί πάνω...δεν ξέρω τα λέω επειδή με έχει πιάσει λίγο μελαγχολία...Τι να κάνω??Θα αργήσει να περάσει??Έχω και τη μάνα μου να μου λέει σιγά μη χάσεις το μεροκάματο...Χάνω και τις προπονήσεις κόντευει και ο μαραθώνιος Θεσσαλονίκης...
NIKOS T. Posted - 22/02/2012 : 20:57:02
quote:
Originally posted by Marmite

Να κάνω ένα update στο θεματάκι του αστραγάλου. Τρέχω και γυμνάζομαι πλέον. Κατά τη διάρκεια του τρεξίματος δεν έχω καμία ενόχληση στον αστράγαλο. Όταν όμως τον ξεκουράζω μου δίνει πονάκια. Κυρίως όταν ξαπλώνω. Επίσης με ενοχλεί όταν φοράω κάποια μαλακή μπότα που δεν στηρίζει καθόλου το σημείο... Έχω αρχίσει να εκνευρίζομαι!!
Χτες συνάντησα έναν γνωστό μου, φυσικοθεραπευτή ο οποίος πασπάτεψε και τους 2 αστραγάλους και μου είπε ότι τον "κακό" τον νιώθει πολύ πιο αδύναμο. Δεν έχω πρήξιμο ή άλλο πρόβλημα είπε, απλώς θέλει ασκήσεις ενδυνάμωσης και πάγο. Και να συνεχίσω κανονικά το τρέξιμο.
Εμένα μου ακούστηκε οκ λογικό, αλλά είμαι και άσχετη, οπότε ρωτάω και εσάς: Σας ακούγεται λογικό αυτό ή να πάω σε γιατρό;

http://5tinimera.wordpress.com/


Γιάννα ο φυσιοθεραπευτής δεν είναι γιατρός,οπότε δεν πρέπει να κάνει διάγνωση.
Ιδιαίτερα μετά από ένα πρόχειρο πασπάτεμα στο δρόμο.
Αδύναμος αστράγαλος δεν υφίσταται,ούτε κακός....
Αν σε προβληματίζει,όπως λες,να το κοιτάξεις σε κάποιον γιατρό που εμπιστεύεσαι.

"Αν νομίζεις ότι τα έχεις όλα υπό έλεγχο, τότε δεν τρέχεις αρκετά γρήγορα"
echetlos Posted - 22/02/2012 : 18:10:53
quote:
Originally posted by Marmite

Να κάνω ένα update στο θεματάκι του αστραγάλου. Τρέχω και γυμνάζομαι πλέον. Κατά τη διάρκεια του τρεξίματος δεν έχω καμία ενόχληση στον αστράγαλο. Όταν όμως τον ξεκουράζω μου δίνει πονάκια. Κυρίως όταν ξαπλώνω. Επίσης με ενοχλεί όταν φοράω κάποια μαλακή μπότα που δεν στηρίζει καθόλου το σημείο... Έχω αρχίσει να εκνευρίζομαι!!
Χτες συνάντησα έναν γνωστό μου, φυσικοθεραπευτή ο οποίος πασπάτεψε και τους 2 αστραγάλους και μου είπε ότι τον "κακό" τον νιώθει πολύ πιο αδύναμο. Δεν έχω πρήξιμο ή άλλο πρόβλημα είπε, απλώς θέλει ασκήσεις ενδυνάμωσης και πάγο. Και να συνεχίσω κανονικά το τρέξιμο.
Εμένα μου ακούστηκε οκ λογικό, αλλά είμαι και άσχετη, οπότε ρωτάω και εσάς: Σας ακούγεται λογικό αυτό ή να πάω σε γιατρό;

http://5tinimera.wordpress.com/



Γι' αυτό φωνάζω πάντα ακόμη και για τα ελαφριά διαστρεμματάκια 2 μερούλες ανάπαυση. Γλυτώνεις πολλά...

"My sport is your sport's punishment"
dpkouk Posted - 22/02/2012 : 17:35:38
+1 κορυφαια αλοιφη...

http://marathon.yooblog.gr/

Όλα είναι σχετικά, άρα κι ανεκτά...
Marmite Posted - 22/02/2012 : 16:24:28
biofreeze! Είναι πολύ καλή!

http://5tinimera.wordpress.com/

RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000