Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
 Όλα τα Forums
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Υγεία & Τραυματισμοί
 δισκοκηλη

Σημείωση: Πρέπει να είστε εγγεγραμένος για να δημοσιεύσετε.
Για να εγγραφείτε, κάντε κλικ εδώ. Η εγγραφή είναι ΔΩΡΕΑΝ!

Screensize:
Όνομα Χρήστη:
Κωδικός:
Κατάσταση μορφοποίησης:
Μορφοποίηση: BoldItalicizedUnderlineStrikethrough Align LeftCenteredAlign Right Horizontal Rule Insert HyperlinkInsert EmailInsert Image Insert CodeInsert QuoteInsert List
   
Μήνυμα:

* HTML is OFF
* Forum Code είναι ενεργοποιημένος
Smilies
Smile [:)] Big Smile [:D] Cool [8D] Blush [:I]
Tongue [:P] Evil [):] Wink [;)] Clown [:o)]
Black Eye [B)] Eight Ball [8] Frown [:(] Shy [8)]
Shocked [:0] Angry [:(!] Dead [xx(] Sleepy [|)]
Kisses [:X] Approve [^] Disapprove [V] Question [?]

 
   

ΠΡΟΕΠΙΣΚΟΠΗΣΗnbsp; ΘΕΜΑΤΟΣ
chris1 Δημοσιευτηκε - 02/01/2012 : 21:09:08
καλησπερα σας και χρονια πολλα και καλη χρονια.
ειναι η πρωτη φορα που γραφω σε forum. ειμαι 20 ετων αθλητης (ποδοσφαιριστης για την ακριβεια). πριν 3 μηνες ενιωσα πονο στη μεση εκανα ακτινογραφια δεν εδειξε κατι και ο αθληατρος μου εδωσε μυοχαλαρωτικα γιατι ειπε πως ηταν μια απλη μυικη συσπαση.εκτος του πονου και της δυσκαμψιας ειχαν βγει χαμηλα στη μεση μου αριστερα και δεξια τησ ΣΣ κατι σαν <<γρομπαλακια>>.απο κει και περα μου ειπε να συνεχισω προπονησεις και στη δευτερη προπονηση εμεινα κατω..απο κει και περα εκανα φυσιοθεραπειες χωρις αποτελεσμα,οποτε και πηρα την αποφαση να κανω μαγνητικη,η οποια εδειξε κεντρικι κηλη στον Ο3-Ο4 που πιεζει την προσθια επιανεια του νωτιαιου σακου και μικρη κεντρικη αριστερα κηλη στον Ο4-Ο5 που πιεζει το συστοιχο πλαγιο κολπωμα και επισης βγηκε ηπιος ευθειασμος της ομσσ καθως και αρχομενη εκφυλισ-αφυδατωση του Ο3-Ο4...απο κει και περα εχω κανει κι αλλες φυσιοθεραπειες με λειζερ διαθερμιες υπερηχους μου δειξαν την τεχνικη mcenzy πηγα σε 2 απο τους καλυτερους χειροπρακτικους στη θεσσαλονικη (ο ενας μαλιστα ειναι γνωστος και εκτος ελλαδος) και ειχα ελαχιστη βελτιωση..οι πονοι εχουν μειωθει,αλλα η δυσκαμψια παραμενει και τα γρομπαλακια εκει ακαθεκτα με πονανε. κανω εδω κ 2 μηνες (εχω σταματησει πριν κανα 2 βδομαδες ) ολη την ωρα κοιλιακους ραχιαιους και τιποτα...καμια ιδεα ???μηπως δεν φταιει η κηλη αλλα ο εθειασμος??η κατι αλλο??σας παρακαλω αν μπορειτε να με βοηθησετε γιατι ειμαι τοσο καιρο εκτοσ και εχω απιστευτα ασχημη ψυχολογια. ευχαριστω παρα πολυ
15   ΤΕΛΕΥΤΑΙΕΣ    ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ    (Πρώτα η πιο πρόσφατη)
NIKOS T. Posted - 06/03/2012 : 08:53:17
quote:
Originally posted by kull

Πολύ ενδιαφέρουσα η εμπειρία σου chris1 και ενημερωτική.Ελπίζω όλα να πάνε καλά και γρήγορα να επανέλθεις.
Εγώ τώρα θα ήθελα να ρωτήσω για ένα δίλημμα που με απασχολεί. Τον τελευταίο μήνα έχω ενοχλήσεις στην μέση και μετά από δεκαήμερη θεραπεία με μυοχαλαρωτικά και αντιφλεγμονώδη πάνω που φαινόταν ότι είχε βελτιωθεί η κατάσταση μια μέρα ένοιωσα ότι μάγκωσε το πόδι μου και σχεδόν το σέρνω. Επισκέφθηκα δυο ορθοπεδικούς και οι δύο με παρέπεμψαν σε αξονική τομογραφία. Από παλιότερη εξέταση της γυναίκας μου ξέρω ότι συνήθως για την μέση καλύτερη εικόνα προσφέρει η μαγνητική τομογραφία η οποία δεν έχει καθόλου ακτινοβολία. Έχει κανείς ανάλογη εμπειρία η και επιστημονική γνώμη; Να κάνω αξονική ή να επιμέινω για μαγνητική;


Τα μειονεκτήματα της αξονικής είναι η ακτινοβολία και η φτωχότερη απεικόνιση, σε σύγκριση με τη μαγνητική.
Αν η ασφάλεια σου τη δικαιολογεί προχώρησε σε μαγνητική τομογραφία.

"Αν νομίζεις ότι τα έχεις όλα υπό έλεγχο, τότε δεν τρέχεις αρκετά γρήγορα"
kull Posted - 05/03/2012 : 22:45:55
Πολύ ενδιαφέρουσα η εμπειρία σου chris1 και ενημερωτική.Ελπίζω όλα να πάνε καλά και γρήγορα να επανέλθεις.
Εγώ τώρα θα ήθελα να ρωτήσω για ένα δίλημμα που με απασχολεί. Τον τελευταίο μήνα έχω ενοχλήσεις στην μέση και μετά από δεκαήμερη θεραπεία με μυοχαλαρωτικά και αντιφλεγμονώδη πάνω που φαινόταν ότι είχε βελτιωθεί η κατάσταση μια μέρα ένοιωσα ότι μάγκωσε το πόδι μου και σχεδόν το σέρνω. Επισκέφθηκα δυο ορθοπεδικούς και οι δύο με παρέπεμψαν σε αξονική τομογραφία. Από παλιότερη εξέταση της γυναίκας μου ξέρω ότι συνήθως για την μέση καλύτερη εικόνα προσφέρει η μαγνητική τομογραφία η οποία δεν έχει καθόλου ακτινοβολία. Έχει κανείς ανάλογη εμπειρία η και επιστημονική γνώμη; Να κάνω αξονική ή να επιμέινω για μαγνητική;
chris1 Posted - 08/01/2012 : 03:17:24
καλημερα σας και παλι!!δευτερα θα ξεκινησω θεραπειες με την προτυπη θεραπεια μεσης drx9000.η θεραπεια θ κρατησει 2 βδομαδες,συνολικα 10 συνεδριες,και ο φυσιοθεραπευτης μου τονισε πως επειδη δεν εχει υποστει ολικη ριξη ο ιννωδης δακτυλιος και η κηλη μου δεν ειναι μεγαλη, με το μηχανιμα αυτο ο δισκος θα επαελθει.μετα απο τις 10 μερες αυτες,θα ξεκινησω ενδυναμωση κορμου με κοιλιακους ραχιαιους λαστιχα και διαφορες αλλες τεχνικες και σε συνολικα 4 βδομαδες μου δηλωσε πως θα ξαναμπω κανονικα στο απαιτητικο προγραμμα προπονησης που ειχα πριν την παθω.αν ενδιαφερεται καποιος μπορω να του πω τιν πορεια της αποκαταστασης μου!!
chris1 Posted - 03/01/2012 : 22:24:54
φιλε μου και μενα οταν μου πρωτοπαρουσιασθηκε ο πονος με παγο την εβγαλα,και ομολογω πως ειχε αποτελεσμα στην αρχη...μετα ομως απο 2 προπονησεις δεν εκανε απολυτως τιποτα :/στη δευτερη προπονηση μετα απο μια εκτιναξη εμεινα κατω...και απο τοτε μπηκα σε αυτην τη διαδικασια...διατατικες ασκησειε κανω...βεβαια δεν καταλαβαινω γιατι για τον λαγονοψοειτη.??για την ενεση αυτη ξες κατι?ο αθλιατρος μου ειπε πως ειναι πολυ ισχυροι και την κανουν μεγαλη πληθορα αθλητων χωρις να τουσ βγενουν προβληματα στο μελλον..
stratus Posted - 03/01/2012 : 21:53:45
quote:
Originally posted by chris1

εχετε καμια ιδεα για ενεση κοκτειλ κορτιζονης-παυσιπονου-αντιφλεγμονωδους που μου προτεινε ενας απο τους καλυτερους αθλιατρουσ-ορθοπεδικους χειρουργους??


Bρεθηκα στη δικια σου θεση αρχες καλοκαιριου.Θα σου γραψω τι με βοηθησε χωρις να σημαινει οτι θα κανει καλο και σε σενα.
Αρχικα να σου πω οτι τυχαια στις διακοπες με εξετασε ενας αθλητιατρος ομογενης απο Αμερικη.Οι οδηγιες που μου εδωσε ηταν
1)Παγος στην περιοχη της μεσης καθε μια ωρα ,οταν εισαι ξυπνιος,για 3 μερες.Στη συνεχεια παγος 3 φορες την ημερα και αμεσως μετα το παγο biofreeze.Συνεχισα τον παγο μεχρι να φυγουν εντελως οι ενοχλησεις.
2)Aσκησεις διατατικες για γλουτο,λαγονοψοιειτη,μηριαιο δικεφαλο 3 φορες την ημερα.
3)Κοιλιακοι και οχι ραχιαους επειδη σε μενα το προβλημα δημιουργηθηκε απο τη στραβη λεκανη μου.
Επαναλαμαβνω οτι με εξετασε και μου συνεστησε τη συγκεκριμενη θεραπεια.Δε σημαινει οτι επειδη σε εμενα εκανε καλο θα κανει και σε σενα ή σε καποιον αλλο.Ειδικα για το παγο 2-3 ορθοπεδικους που ρωτησα μου ειπαν οχι.Σε εμενα ο παγος ομως εκανε πολυ καλο.
Περαστικα.

---------------------------
XΡΗΣΤΟΣ
'Η κάνεις κάτι ή δεν το κάνεις.Η προσπάθεια αρκεί είναι για τους αποτυχημένους.
chris1 Posted - 03/01/2012 : 21:39:23
εχετε καμια ιδεα για ενεση κοκτειλ κορτιζονης-παυσιπονου-αντιφλεγμονωδους που μου προτεινε ενας απο τους καλυτερους αθλιατρουσ-ορθοπεδικους χειρουργους??
echetlos Posted - 03/01/2012 : 12:23:18
Εννοείται...
chris1 Posted - 03/01/2012 : 12:05:20
καλημερα σας.echetlos αμα ο φιλος σου δοκιμασει αυτη την τεχνικη θα ταν ωραια αν ενημερωσεις.
thanx :D
echetlos Posted - 03/01/2012 : 11:00:43
Ευχαριστώ Νικ!
NIKOS T. Posted - 03/01/2012 : 10:44:19
Καλημέρα!
Να την επιδεινώσει όχι,απλά μπορεί να μην έχει βελτίωση!

"Αν νομίζεις ότι τα έχεις όλα υπό έλεγχο, τότε δεν τρέχεις αρκετά γρήγορα"
echetlos Posted - 03/01/2012 : 10:37:12
Νικόλα καλημέρα,
Υπάρχει περίπτωση να επιδεινώσει την κατάσταση ή απλά δεν θα έχει αποτέλεσμα;
NIKOS T. Posted - 03/01/2012 : 10:19:29
Αυτή τη μέθοδο της δισκοπλαστικής, με έγχυση gel,τη γνωρίζω πολύ καλά,χωρίς όμως να την εκτελώ.
Την κάνει κάποιος φίλος και συνάδερφος.
Έχει συγκεκριμένες ενδείξεις,δεν είναι πανάκεια!!


"Αν νομίζεις ότι τα έχεις όλα υπό έλεγχο, τότε δεν τρέχεις αρκετά γρήγορα"
echetlos Posted - 03/01/2012 : 09:35:06
quote:
Originally posted by chris1

malista..auto den to exw ksanakousei..exeis prosopiki gnwmi epi tis diskoplastikis???



Δεν έχω και δεν με αφορά, ευτυχώς...
Φίλος μου όμως που πάσχει και έχει ψάξει και δοκιμάσει τα πάντα, εντός των ημερών θα τον επισκεφτεί. Οπότε θα ενημερώσω.

Μήπως ο Νίκος γνωρίζει σχετικά;
chris1 Posted - 03/01/2012 : 00:58:26
malista..auto den to exw ksanakousei..exeis prosopiki gnwmi epi tis diskoplastikis???
echetlos Posted - 03/01/2012 : 00:50:37
http://www.nikolaosbenardos.com/discoplasty

RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000