Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
 Όλα τα Forums
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Προπόνηση & Απόδοση
 Τι άλλο σπορ να κάνω για να τρέχω πιο αποδοτικά??

Σημείωση: Πρέπει να είστε εγγεγραμένος για να δημοσιεύσετε.
Για να εγγραφείτε, κάντε κλικ εδώ. Η εγγραφή είναι ΔΩΡΕΑΝ!

Screensize:
Όνομα Χρήστη:
Κωδικός:
Κατάσταση μορφοποίησης:
Μορφοποίηση: BoldItalicizedUnderlineStrikethrough Align LeftCenteredAlign Right Horizontal Rule Insert HyperlinkInsert EmailInsert Image Insert CodeInsert QuoteInsert List
   
Μήνυμα:

* HTML is OFF
* Forum Code είναι ενεργοποιημένος
Smilies
Smile [:)] Big Smile [:D] Cool [8D] Blush [:I]
Tongue [:P] Evil [):] Wink [;)] Clown [:o)]
Black Eye [B)] Eight Ball [8] Frown [:(] Shy [8)]
Shocked [:0] Angry [:(!] Dead [xx(] Sleepy [|)]
Kisses [:X] Approve [^] Disapprove [V] Question [?]

 
   

ΠΡΟΕΠΙΣΚΟΠΗΣΗnbsp; ΘΕΜΑΤΟΣ
trexalitsa Δημοσιευτηκε - 22/01/2012 : 20:52:44
μια φορα την εβδομαδα να κανω cross trainning??εγω κανω ελλειπτικο και βαρη,,,και περπατημα αν και το βρισκω βαρετο..(κοιλιακους και βαρη καθε ποτε πρεπει να κανω??)...λατρευω το κολυμπι αλλα δεν ειναι ευκολο να παω και κολυμβητηριο ...σκεφτομαι σοβαρα να αρχισω χειμερινο κολυμπι....ποιο θεωρειτε απο την πειρα σας το πιο αποτελεσματικο για το τρεξιμο εναλλακτικο σπορ????
15   ΤΕΛΕΥΤΑΙΕΣ    ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ    (Πρώτα η πιο πρόσφατη)
Fidelio Posted - 24/01/2012 : 10:46:34
blue_runner, η αερόβια ικανότητα χονδρικά αφορά δύο συστήματα του οργανισμού διαχείρησης του οξυγόνου που προσλαμβάνουμε απο τον ατμοσφαιρικό αέρα. Στον αθλητισμό μας ενδιαφέρουν τα εξής βασικά :

α) Κεντρικό Σύστημα ~ Καρδιά και πνεύμονες.

β) Περιφερικό ~ μονάδες παραγωγής ενέργειας του μυικού ιστού.

Αυτό που συμβαίνει στον οργανισμό όταν εκτελούμε μια αθλητική προσπάθεια και αναφορικά με τα παραπάνω συστήματα είναι το εξής:

α) Η καρδιά σου και οι πνεύμονες εργάζονται για να διανείμουν το οξυγόνο που προσλαμβάνεις από την ατμόσφαιρα ή από αυτό που αποθηκεύεται προσωρινά στις κυψελίδες.

β) Ο μυικός ιστός των σχετικών μυικών ομάδων με την αθλητική προσπάθεια, εργάζεται με συγκεκριμένο τρόπο για να παράγει κινητική ενέργεια καταναλώνοντας το οξυγόνο.

Λοιπον η αρχή της εξιδίκευσης τι μας λέει; Οπως πολύ εύκολα μπορείς να καταλάβεις παρόλο που όλες οι δραστηριότητες έχουν κοινό παρανομαστή τον τρόπο λειτουργίας του κεντρικού συστήματος , ωστόσο διαφέρουν όσο η μέρα με την νύχτα όταν αναφερόμαστε στο περιφερικό.

Παράδειγμα σύγκρισης τρέξιματος - καταδύσεις. Στις καταδύσεις το καρδιο-αναπνευστικό σου εργάζεται για να διοχετεύσει το λιγοστό οξυγόνο από τις κυψελίδες κυρίως στον εγκέφαλο και λιγότερο στους υπόλοιπους ιστούς που υπο-εργάζονται για αυτόν τον σκοπό, της επιβίωσης μέσα στο νερό. Αυτός είναι και ο τρόπος λειτουργίας του οργανισμού σε συνθήκες υποξίας.

Στο τρέξιμο το καρδιο-αναπνευστικό σου εργάζεται για να διοχετεύσει το οξυγόνο από τις κυψελίδες στον εγκεφαλο αλλά και στον - κορμό- κάτω άκρα σου (για να ακριβολογούμε σε ολόκληρη σχεδόν την κινηματική αλυσίδα). Μάλιστα ο ρυθμός αυτός τροφοδότησης μέσο του κυκλοφορικού 20πλασιάζεται περίπου σε σχέση με τη κατάσταση ηρεμίας και σε πλήρη αντίθεση με το τι συμβαίνει κάτω απο νερό όταν κάνεις καταδύσεις.

Και στις δύο αυτές δραστηριότητες ο οργανισμός, είναι εύλογο να καταλάβει κανείς ,βελτιώνει τον τρόπο διανομής και διαχείρησης του οξυγόνου όταν επαναλαμβάνεται το ανάλογο ερέθισμα, όπερ για να βελτιωθείς στις καταδύσεις πρέπει να πας για καταδύσεις και για να βελτιωθείς στο τρέξιμο πρέπει να πας για ...τρέξιμο.

Οι προσαρμογές αυτές σε οτι αφορά το περιφερικό συστημα ΔΕΝ διασταυρώνονται ΠΟΥΘΕΝΑ όταν κάνεις τις αγαπημένες σου δραστηριότητες, είναι τελείως διαφορετικής φύσεως.

ps. Για λόγους ευκολίας δεν ανέφερα πως ακόμα και ο τρόπος που εργάζεται το καρδιο-αναπνευστικό στις καταδύσεις δεν εχει καμία σχεση σε ρυθμό και ένταση με το πως εργάζεται όταν τρέχουμε. Απλά το παραπάνω γίνεται πιο κατανοητό όταν συγκρίνουμε διάφορες δραστηριότητες.

People make life so much worse than it has to be and believe me, it's a nightmare without their help. ~ Boris Yelnikoff
dpkouk Posted - 24/01/2012 : 07:54:57
συνεχισε ετσι ρενατα..το τρεξιμο αλλαζει τη ζωη και την κανει πιο ομορφη..

http://marathon.yooblog.gr/

Όλα είναι σχετικά, άρα κι ανεκτά...
Dimosthenis Posted - 24/01/2012 : 01:44:02
quote:
Originally posted by Skakinen

quote:
Originally posted by blue_runner

- Αγαπητέ blue_runner πώς ακριβώς βελτιώνεται η αερόβια ικανότητα από την ελεύθερη κατάδυση;

Ξεκίνα τις καταδύσεις για να το καταλάβεις και μετά πήγαινε για τρέξιμο και κοιτα την διαφορα

Το Μαραθώνιο που τρέχεις άνετα θα τον έτρεχες πιο άνετα, πιο γρήγορα κλπ αν, και μόνο αν, ακολουθούσες ειδική προπόνηση Μαραθωνίου.

και ποιος είπε ότι είναι κανόνας αυτός, και γιατί να ακολουθήσει κάποιος ειδική προπόνηση για να τρέξει μαραθώνιο, αυτά είναι για τους κολλημένους που αν και ερασιτέχνες το παίζουν ολυμπιονίκες,και έχουν θησαυρίσει τους γιατρούς και τους φυσιοθεραπευτές.Εγω τρέχω μονο 20
-30 χιλιομετρα την εβδομαδα και καθε κυριακη σχεδον παω για καταδυση, και κανω γυρω στις 4 ωρες μαραθωνιο που μου φτάνει και με περισσεύει,και ποτε δεν ειχα τραυματισμο στα 14 χρονια που τρεχω, ουτε εχω ποτε επισκεφτει γιατρο η φυσιοθεραπευτη η ουσια λοιπον ειναι να εναλλασεις το τρεξιμο και με αλλα αθλήματα που θα δεις οτι βοηθαει το ενα το αλλο,και οσο για την μυικη ενδυνάμωση απο την κολύμβηση που λες οτι ειναι χρησιμη μονο για κολυμβητη οχι για δρομεα κανεις μεγαλο λαθος



- Αφού στην κατάδυση δεν λειτουργεί ο αερόβιος μεταβολισμός, πώς βελτιώνεται; Η Εργοφυσιολογία λέει ότι πρέπει να ''στρεσσάρουμε'' έναν μηχανισμό παραγωγής ενέργειας υπό συγκεκριμένες συνθήκες για να βελτιωθεί αυτός. Αν γνωρίζεις κάτι διαφορετικό παρακαλώ να το μοιραστείς μαζί μας.

- Στην κολύμβηση οι μύες των αρθρώσεων των κάτω άκρων (βασικά γόνατο,ισχίο αλλά και ποδοκνημική) δουλεύουν σε συγκεκριμένες γωνίες και όχι υπό μεγάλη αντίσταση σε αντίθεση με το τρέξιμο όπου υπάρχει ο καθοριστικός παράγων ''Βάρος του σώματος''. Επίσης, οι πλειομετρικές συστολές δεν υφίστανται μέσα στο νερό.

- Το αν είναι απαραίτητη η ειδική προπόνηση Μαραθωνίου για τον Μαραθώνιο, νομίζω ότι δεν αντέχει σε σχολιασμό.

Αν έχεις να απαντήσεις με επιχειρήματα στα παραπάνω, με χαρά να τα διαβάσω, αν όμως με προτρέψεις ξανά σε εμπειρικές επαληθεύσεις των απόψεών σου, τότε νομίζω ότι δεν υπάρχει πεδίο διαλόγου και θα κλείσω τη συζήτησή μας με το ''έτσι είναι αν έτσι νομίζετε''.

Υ.Γ.
Όσο για τον ατυχή χαρακτηρισμό ''κολημμένοι'', θεωρώ ότι είναι ελαφρώς απρεπής και απαξιωτικός για τους ανθρώπους με τους οποίους υποτίθεται ότι ανταλάσσεις απόψεις σ'αυτό το Forum.

------------------
Διονύσης
------------------
Αν είσαι φίλος της Μουσικής (Κλασσική, Jazz, Rock κλπ) πρέπει να επισκεφθείς τη Μουσική Κατηγορία του AvClub
http://www.avclub.gr/forum/forumdisplay.php?f=18



Διονύση μην το ψάχνεις. Αμα ακούς πως δεν χρειάζεται προπόνηση μαραθωνίου για να τρέξεις μαραθώνιο αλλά 20 χιλιόμετρα την εβδομάδα συνοδευόμενα από κάτι καθαρά αναερόβιο, πάρε και κατάλαβε.
Etien Posted - 24/01/2012 : 01:24:05
quote:
Originally posted by giorgosdelta

Εγώ θα έλεγα να κάνεις ότι σ' αρεσει αλλά κάθε μέρα. Αν δε τρέχεις κάνε περπάτημα ή ποδήλατο ή βάψε το σπίτι.Και πρόσεχε τα τυχόν μυνήματα επερχόμενων τραυματισμών που ενδέχεται να σου δώσει το σώμα σου.



!!!!!
trexalitsa Posted - 23/01/2012 : 23:49:36
dpkouk σε ευχαριστω ρενατα με λενε...τωρα γενικα εχω παθιαστει με το τρεξιμο και δεν το βαριεμαι...και εγω εχω διαβασει οτι το τρεξιμο βελτιωνεται τρεχοντας....blue runner εισαι αψογος συνεχισε ετσι φτου φτου,,,η θαλασσα ειναι μεγαλη αγαπη!!!οσο για το βουνο ...εχω γιλεκο με βαρος οποτε ολο κατι θα κανω...
no pain no gain
Skakinen Posted - 23/01/2012 : 23:43:34
quote:
Originally posted by blue_runner

- Αγαπητέ blue_runner πώς ακριβώς βελτιώνεται η αερόβια ικανότητα από την ελεύθερη κατάδυση;

Ξεκίνα τις καταδύσεις για να το καταλάβεις και μετά πήγαινε για τρέξιμο και κοιτα την διαφορα

Το Μαραθώνιο που τρέχεις άνετα θα τον έτρεχες πιο άνετα, πιο γρήγορα κλπ αν, και μόνο αν, ακολουθούσες ειδική προπόνηση Μαραθωνίου.

και ποιος είπε ότι είναι κανόνας αυτός, και γιατί να ακολουθήσει κάποιος ειδική προπόνηση για να τρέξει μαραθώνιο, αυτά είναι για τους κολλημένους που αν και ερασιτέχνες το παίζουν ολυμπιονίκες,και έχουν θησαυρίσει τους γιατρούς και τους φυσιοθεραπευτές.Εγω τρέχω μονο 20
-30 χιλιομετρα την εβδομαδα και καθε κυριακη σχεδον παω για καταδυση, και κανω γυρω στις 4 ωρες μαραθωνιο που μου φτάνει και με περισσεύει,και ποτε δεν ειχα τραυματισμο στα 14 χρονια που τρεχω, ουτε εχω ποτε επισκεφτει γιατρο η φυσιοθεραπευτη η ουσια λοιπον ειναι να εναλλασεις το τρεξιμο και με αλλα αθλήματα που θα δεις οτι βοηθαει το ενα το αλλο,και οσο για την μυικη ενδυνάμωση απο την κολύμβηση που λες οτι ειναι χρησιμη μονο για κολυμβητη οχι για δρομεα κανεις μεγαλο λαθος



- Αφού στην κατάδυση δεν λειτουργεί ο αερόβιος μεταβολισμός, πώς βελτιώνεται; Η Εργοφυσιολογία λέει ότι πρέπει να ''στρεσσάρουμε'' έναν μηχανισμό παραγωγής ενέργειας υπό συγκεκριμένες συνθήκες για να βελτιωθεί αυτός. Αν γνωρίζεις κάτι διαφορετικό παρακαλώ να το μοιραστείς μαζί μας.

- Στην κολύμβηση οι μύες των αρθρώσεων των κάτω άκρων (βασικά γόνατο,ισχίο αλλά και ποδοκνημική) δουλεύουν σε συγκεκριμένες γωνίες και όχι υπό μεγάλη αντίσταση σε αντίθεση με το τρέξιμο όπου υπάρχει ο καθοριστικός παράγων ''Βάρος του σώματος''. Επίσης, οι πλειομετρικές συστολές δεν υφίστανται μέσα στο νερό.

- Το αν είναι απαραίτητη η ειδική προπόνηση Μαραθωνίου για τον Μαραθώνιο, νομίζω ότι δεν αντέχει σε σχολιασμό.

Αν έχεις να απαντήσεις με επιχειρήματα στα παραπάνω, με χαρά να τα διαβάσω, αν όμως με προτρέψεις ξανά σε εμπειρικές επαληθεύσεις των απόψεών σου, τότε νομίζω ότι δεν υπάρχει πεδίο διαλόγου και θα κλείσω τη συζήτησή μας με το ''έτσι είναι αν έτσι νομίζετε''.

Υ.Γ.
Όσο για τον ατυχή χαρακτηρισμό ''κολημμένοι'', θεωρώ ότι είναι ελαφρώς απρεπής και απαξιωτικός για τους ανθρώπους με τους οποίους υποτίθεται ότι ανταλάσσεις απόψεις σ'αυτό το Forum.

------------------
Διονύσης
------------------
Αν είσαι φίλος της Μουσικής (Κλασσική, Jazz, Rock κλπ) πρέπει να επισκεφθείς τη Μουσική Κατηγορία του AvClub
http://www.avclub.gr/forum/forumdisplay.php?f=18
blue_runner Posted - 23/01/2012 : 22:44:08
- Αγαπητέ blue_runner πώς ακριβώς βελτιώνεται η αερόβια ικανότητα από την ελεύθερη κατάδυση;

Ξεκίνα τις καταδύσεις για να το καταλάβεις και μετά πήγαινε για τρέξιμο και κοιτα την διαφορα

Το Μαραθώνιο που τρέχεις άνετα θα τον έτρεχες πιο άνετα, πιο γρήγορα κλπ αν, και μόνο αν, ακολουθούσες ειδική προπόνηση Μαραθωνίου.

και ποιος είπε ότι είναι κανόνας αυτός, και γιατί να ακολουθήσει κάποιος ειδική προπόνηση για να τρέξει μαραθώνιο, αυτά είναι για τους κολλημένους που αν και ερασιτέχνες το παίζουν ολυμπιονίκες,και έχουν θησαυρίσει τους γιατρούς και τους φυσιοθεραπευτές.Εγω τρέχω μονο 20
-30 χιλιομετρα την εβδομαδα και καθε κυριακη σχεδον παω για καταδυση, και κανω γυρω στις 4 ωρες μαραθωνιο που μου φτάνει και με περισσεύει,και ποτε δεν ειχα τραυματισμο στα 14 χρονια που τρεχω, ουτε εχω ποτε επισκεφτει γιατρο η φυσιοθεραπευτη η ουσια λοιπον ειναι να εναλλασεις το τρεξιμο και με αλλα αθλήματα που θα δεις οτι βοηθαει το ενα το αλλο,και οσο για την μυικη ενδυνάμωση απο την κολύμβηση που λες οτι ειναι χρησιμη μονο για κολυμβητη οχι για δρομεα κανεις μεγαλο λαθος
gargadua Posted - 23/01/2012 : 18:50:03
Πιές μπυρίτσες να ξεχαστείς.
Εναλλακτικά κάνε ποδήλατο ή συνέχισε το γυμναστήριο. Γύμνασε τις μυικές ομάδες ξεχωριστά. Το σώμα δεν καταπονείται μόνο στα πόδια από το πολύωρο τρέξιμο.

The more you hurry to succeed, the longer it will take to succeed.
nikolasss Posted - 23/01/2012 : 17:07:17
Εγώ θα σου έλεγα να αρχίσεις... τένις! 'Ασχετο ίσως με το τρέξιμο, αλλά θα κολλήσεις το ίδιο ή και περισσότερο! Και νομίζω ότι είναι πάντα καλό να υπάρχει μια ποικιλία στα σπορ, όπως και σε όλα τα πράγματα φυσικα για να μη βαριόμαστε.
Τέλος, παρότι βρήκα το σχόλιο που έκανε η σίσυ ξεκαρδιστικό, φαντάζομαι ότι είναι οκ να ρωτάς ό,τι θες
dpkouk Posted - 23/01/2012 : 11:48:07
πολυ καλη συμβουλη σου εδωσε η αντυ..το βουνο ειναι τελεια ιδεα..

α! χωρις να θελω να διαφωνησω ανοιχτα με τη σισυ, ρωτα οσο θες..και πες μας και το ονομα σου..

http://marathon.yooblog.gr/

Όλα είναι σχετικά, άρα κι ανεκτά...
zoyfio Posted - 23/01/2012 : 11:19:17
Φορτώσου ένα σακιδιάκι μέχρι 5 κιλά (νερό, λίγα φαγώσιμα και αντιανεμικό κλπ) και πάρε τα βουνά...περπατώντας μέχρι να ξεχαστείς ή να κουραστείς...

Αυτό βέβαια δεν θα σου προσδώσει ταχύτητα, αλλά σίγουρα θα σε δυναμώσει (θα βελτιώσει την αντοχή στην καταπόνηση διαρκείας) και θα σε βοηθήσει να κάνεις reset (διανοητικό/εγκεφαλικό/ψυχολογικό, πες το όπως θέλεις)...

Πάντως πιστεύω ότι για το τρέξιμο δεν υπάρχει εναλλακτικό άθλημα για βελτίωση εννοώ, (εκτός από τα γνωστά: βάρη, κολύμπι και ποδήλατο για cross training), απλά και μόνο επειδή το τρέξιμο είναι η βάση για σχεδόν όλα τα αθλήματα. Άλλο το τι μας αρέσει να κάνουμε εναλλακτικά (ίσως και περισσότερο από το τρέξιμο) και άλλο το τι μας βελτιώνει πραγματικά...Ακόμα και για το πολύωρο περπάτημα στο βουνό το τρέξιμο είναι βασικό για να πάει κάποιος πιο άνετα/ξεκούραστα.

Skakinen Posted - 23/01/2012 : 09:54:52
quote:
Originally posted by blue_runner

Μπορείς να πάρεις μια στολή και να κάνεις χειμερινό κολύμπι χωρίς να κρυώνεις,θα γυμνάζεις όλο το σώμα και θα σου κάνει και καλό όταν είναι καταπονημένα τα πόδια σου απο το τρέξιμο, επίσης προτείνω και την ελεύθερη κατάδυση όπως κάνω εγώ με πολύ καλά αποτελέσματα εκτός απο το γύμνασμα του σώματος, στην αερόβια ικανότητα.Εγώ τρέχω μαραθώνιο άνετα χωρίς να κάνω στο τρέξιμο πολλά χιλιομετρα προπόνηση μόνο με κολύμπι και καταδύσεις



- Αγαπητέ blue_runner πώς ακριβώς βελτιώνεται η αερόβια ικανότητα από την ελεύθερη κατάδυση;

Το Μαραθώνιο που τρέχεις άνετα θα τον έτρεχες πιο άνετα, πιο γρήγορα κλπ αν, και μόνο αν, ακολουθούσες ειδική προπόνηση Μαραθωνίου.

Η μυική ενδυνάμωση από την κολύμβηση είναι χρήσιμη για εναν κολυμβητή και όχι για ένα δρομέα.
Κατά τ'άλλα ο Fidelio είναι πολύ σαφής. Θα υπογραμμίσω κι εγώ την Αρχή της Εξειδίκευσης. Ο δρομέας προπονείται τρέχοντας, ο ποδηλάτης ποδηλατώντας κλπ. Η cross training μόνο ως συμπλήρωμα πρέπει να αντιμετωπίζεται.

------------------
Διονύσης
------------------
Αν είσαι φίλος της Μουσικής (Κλασσική, Jazz, Rock κλπ) πρέπει να επισκεφθείς τη Μουσική Κατηγορία του AvClub
http://www.avclub.gr/forum/forumdisplay.php?f=18
Fidelio Posted - 23/01/2012 : 09:24:27
Τα άλλα αθλήματα που μπορεί να κάνει ένας δρομέας (ή οποιοδήποτε ασκούμενους που κάνει ένα Χ άθλημα), δεν βοηθούν άμεσα στην βελτίωση ή σε ένα αποδοτικότερο τρέξιμο. Κατα περίπτωση αυτό που κάνουν οι υπόλοιπες ενασχολήσεις με δραστηριότητες ειναι να κουράρουν κατα κάποιο τρόπο τις καταπονήσεις. Πχ η ποδηλασία την επόμενη μέρα μια δύσκολης διαλειμματικής στο τρέξιμο, ή το κολύμπι. Με αυτό τον τρόπο και σε ήρεμες εντάσεις βοηθούμε τον οργανισμό να αποβάλει τα μεταβοικά υποπροιοντα της διαλειμματικής, στην επούλωση των μυών και την γενικότερη επαναφορά του μεταβολικού μηχανισμού που αφορά το Τρέξιμο.

Για να γίνει κάποιος αποδικότερος κάπου, (τρέξιμο εν προκειμένω ) θα πρέπει να έχει στο νου του τρεις από τις πιο βασικές αρχές του αθλητισμού και της προπονητικής, που επικρατούν από την εποχή του Γαληνού για 100δες χρόνια..:

α) Αρχή της εξιδίκευσης. Ο αθλούμενος λαμβάνει τις προσαρμογές του για καλύτερη απόδοση ΜΕΣΑ από το ΑΘΛΗΜΑ ΤΟΥ !
β) Αρχή της υπερφόρτωσης. Η απόδοση αυξάνει με τον καιρό μέσω της προοδευτικής αύξησης της επιβάρυνσης !
γ) Αρχή της περιοδικότητας. Η εξάσκηση/προπόνηση του αθλούμενου, για να έχει αποτελέσματα , θα πρέπει να χαρακτηρίζεται απο εναλλαγές στην ένταση και του όγκου ανα τακτά χρονικά διαστήματα. (κύκλους εβδομαδων, μηνών και ετών.)

People make life so much worse than it has to be and believe me, it's a nightmare without their help. ~ Boris Yelnikoff
trexalitsa Posted - 23/01/2012 : 00:02:20
σισυ οκ θα ακολουθησω την συμβουλη σου που μου την ειπες με χιουμορ χαχα οφειλω να το ομολογησω ....με πηρε η χαρα...blue runner σε ευχαριστω μενω απεναντι απο θαλασσα σκεφτομαι σοβαρα να αρχισω...χειμερινο κολυμπι και μετα βλεπουμε για καταδυσεις...ποσο κοστιζει μια στολη πανω κατω???ολα τα αλλα τα εφοδια τα εχω για κολυμπι...ευχαριστω και δεν θα ξανακανω ερωτησεις για πολυ καιρο....
blue_runner Posted - 22/01/2012 : 22:01:45
Μπορείς να πάρεις μια στολή και να κάνεις χειμερινό κολύμπι χωρίς να κρυώνεις,θα γυμνάζεις όλο το σώμα και θα σου κάνει και καλό όταν είναι καταπονημένα τα πόδια σου απο το τρέξιμο, επίσης προτείνω και την ελεύθερη κατάδυση όπως κάνω εγώ με πολύ καλά αποτελέσματα εκτός απο το γύμνασμα του σώματος, στην αερόβια ικανότητα.Εγώ τρέχω μαραθώνιο άνετα χωρίς να κάνω στο τρέξιμο πολλά χιλιομετρα προπόνηση μόνο με κολύμπι και καταδύσεις

RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000