Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
 Όλα τα Forums
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Προπόνηση & Απόδοση
 Πόσο long είναι ένα Long Run?

Σημείωση: Πρέπει να είστε εγγεγραμένος για να δημοσιεύσετε.
Για να εγγραφείτε, κάντε κλικ εδώ. Η εγγραφή είναι ΔΩΡΕΑΝ!

Screensize:
Όνομα Χρήστη:
Κωδικός:
Κατάσταση μορφοποίησης:
Μορφοποίηση: BoldItalicizedUnderlineStrikethrough Align LeftCenteredAlign Right Horizontal Rule Insert HyperlinkInsert EmailInsert Image Insert CodeInsert QuoteInsert List
   
Μήνυμα:

* HTML is OFF
* Forum Code είναι ενεργοποιημένος
Smilies
Smile [:)] Big Smile [:D] Cool [8D] Blush [:I]
Tongue [:P] Evil [):] Wink [;)] Clown [:o)]
Black Eye [B)] Eight Ball [8] Frown [:(] Shy [8)]
Shocked [:0] Angry [:(!] Dead [xx(] Sleepy [|)]
Kisses [:X] Approve [^] Disapprove [V] Question [?]

 
   

ΠΡΟΕΠΙΣΚΟΠΗΣΗnbsp; ΘΕΜΑΤΟΣ
Elias_Run Δημοσιευτηκε - 26/02/2012 : 14:38:09

Αγαπητοί φίλοι δρομείς, έχω μια απορία σχετικά με τα long run.

Ποιό είναι το σημείο όπου αρχίζει ένα τρέξιμο και χαρακτηρίζεται ως long? Πώς μετριέται? Με χλμ (π.χ. από 15 χλμ και πάνω), με χρόνο (π.χ. από 1 1/2 ώρα και πάνω) με ποσοστό επί των συνολικών εβδομαδιαίων χλμ?

Ηλίας Α.
15   ΤΕΛΕΥΤΑΙΕΣ    ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ    (Πρώτα η πιο πρόσφατη)
runner1979 Posted - 14/02/2020 : 17:22:48
όπως έχω μάθει τον οργανισμό μου έχω διαπιστώσει ανάλογα με την απόσταση και τον χρόνο-στόχο που έχω στο μυαλό μου... Η διαφορετική προσέγγιση αποδεικνύει προφανώς τί δουλεύει και τι δεν δουλεύει καλύτερα τουλάχιστον σε μένα

Για στόχο ήμι 1.45 έκανα 2 φορές στην προετοιμασία περίπου τον ίδιο χρόνο (1.45) αλλά σε λίγο πιο αργό ρυθμό από του αγώνα δηλαδή πήγαινα στο 5'10-15. Για μαραθώνιο 3μιση με 4ώρες κάνω τα δύο μεγάλύτερά σε 2.45λεπτά με στόχο ρυθμό στο 5.30. Αυτά με 3-4 προπονήσεις την εβδομάδα που όμως η μία θα είναι διαλειμματική

Αν δεν βάλω καθόλου χρονικό στόχο όπως κάνω τον τελευταίο χρόνο θα βάλω 2 δύωρα κάθε βδομάδα περίπου στο 5'50 και άλλη μία προπόνηση την εβδομάδα που αν δεν είναι λίγο πιο γρήγορο τρέξιμο (5.30) σε 1μιση ώρα θα είναι ποδηλατική ή κολυμβητική προπόνηση και την Κυριακή πολύωρη πεζοπορία στο βουνό ή μπάσκετ αλλά ο αγώνας μου βγαίνει πολύ πιο αργός (4μιση ώρες) με αρκετό περπάτημα μετά το 30.

Πάντως προσωπικά διαπίστωσα ότι μου ταιριάζει καλύτερα ο δεύτερος τρόπος γιατί έτσι το απολαμβάνω πιο πολύ την πορεία προς τον αγώνα- στόχο και είμαι πολύ πιο χαλαρός και ευέλικτος στο πρόγραμμά σε σχέση με τότε που μονοπωλούσε το τρέξιμο και έχανα όλα τα υπόλοιπα (πεζοπορίες, μπάσκετ, ποδήλατο, κολύμπι) αλλά βέβαια ταλαιπωρούμε περισσότερο στον μαραθώνιο
dpkouk Posted - 14/02/2020 : 15:11:43
μια πο τα ιδια..με 2-2,5 ωρες προπονηση εισαι παντα σε ετοιμοτητα...

http://www.ultrarunning.gr/

Όλα είναι σχετικά, άρα κι ανεκτά...
gargadua Posted - 14/02/2020 : 14:47:58
Παρομοίως και πολύ είναι!!!! Και χωρίς αγώνα στόχο.

Ηττημένος δεν είναι αυτός που χάνει αλλά αυτός που παραιτείται.
Deorum Posted - 14/02/2020 : 13:56:39
εγώ πάντως πετάω κανά 20άρι στο τσακίρ κέφι, χωρίς να έχω αγώνα στόχο στο μυαλό μου :)

ΠΟΣΟ LARGE εεεε LONG ειμαι επιτέλους!
ALEXANDRA Posted - 14/02/2020 : 01:39:03
quote:
Originally posted by Aroulio

Εγώ πάλι νομίζω ότι το long γενικά σχετίζεται με τον αγώνα στόχο. Πχ για 10άρι μπορεί να φτάνει τα 15-18km (τυχαίο νούμερο) και να αυξάνεται όσο αυξάνεται κι ο στόχος. Προσωπικά προετοιμαζόμενος για υπεραπόσταση έχω κάνει μέχρι 50άρι.

Επίσης όταν είμαστε αρχάριοι τείνουμε να κάνουμε κάποιες υπερβολές λόγω έλλειψης εμπιστοσύνης στις δυνατότητές μας, ενώ μετά από κάποια χρόνια πείρας και προσαρμογών, βλέπουμε ότι τα ίδια αποτελέσματα μπορούν να έρθουν με μικρότερη καταπόνηση ή με την ίδια καταπόνηση μπορούμε να πετύχουμε ψηλότερους στόχους.



Ε βρε συ, εννοείται! Δεν αναφερόμαστε σε 25άρια και 32άρια αν ο αγώνας στόχος είναι 10χλμ!

Aroulio Posted - 14/02/2020 : 01:20:11
Εγώ πάλι νομίζω ότι το long γενικά σχετίζεται με τον αγώνα στόχο. Πχ για 10άρι μπορεί να φτάνει τα 15-18km (τυχαίο νούμερο) και να αυξάνεται όσο αυξάνεται κι ο στόχος. Προσωπικά προετοιμαζόμενος για υπεραπόσταση έχω κάνει μέχρι 50άρι.

Επίσης όταν είμαστε αρχάριοι τείνουμε να κάνουμε κάποιες υπερβολές λόγω έλλειψης εμπιστοσύνης στις δυνατότητές μας, ενώ μετά από κάποια χρόνια πείρας και προσαρμογών, βλέπουμε ότι τα ίδια αποτελέσματα μπορούν να έρθουν με μικρότερη καταπόνηση ή με την ίδια καταπόνηση μπορούμε να πετύχουμε ψηλότερους στόχους.
HAGI Posted - 13/02/2020 : 19:24:12
Ποιό είναι το σημείο όπου αρχίζει ένα τρέξιμο και χαρακτηρίζεται ως long? Πώς μετριέται? Με χλμ (π.χ. από 15 χλμ και πάνω), με χρόνο (π.χ. από 1 1/2 ώρα και πάνω) με ποσοστό επί των συνολικών εβδομαδιαίων χλμ?

Θα προσπαθήσω να απαντήσω με συντομία:

Ποιο είναι το σημείο όπου αρχίζει ένα τρέξιμο και χαρακτηρίζεται ως long?

To Long run δεν είναι μια συγκεκριμένη απόσταση αλλά είναι η μεγαλύτερη σε διάρκεια προπόνηση ενός μικρόκυκλου. Ενας μικρόκυκλος είναι μια εβδομάδα (συνήθως). Έχει επικρατήσει το long run να γίνεται Σάββατο ή Κυριακή επειδή τότε οι αθλητές είναι πιο χαλαροί από τις εργασίες τους και τις υποχρεώσεις τους γενικότερα και έχουν περισσότερο ελεύθερο χρόνο για προπόνηση και ξεκούραση.

Πώς μετριέται? Με χλμ, με χρόνο με ποσοστό επί των συνολικών εβδομαδιαίων χλμ?

Σε χιλιόμετρα ή χρόνο. Για τον μαραθώνιο π.χ ένας άγραφος κανόνας λέει πως θα πρέπει το long run να είναι ΜΑΧ έως το 80% της απόστασης/διάρκειας του αγώνα. Θα πρέπει να χτίζεται προοδευτικά από μικρόκυκλο σε μικρόκυκλο μέχρι να φτάσει ο αθλητής στο 80% της απόστασης/διάρκειας του αγώνα. Για το λόγο αυτό ένα πλήρες πρόγραμμα μαραθωνίου δεν θα πρέπει να έχει διάρκεια μικρότερη από 12 εβδομάδες. Επίσης θα πρέπει να υπάρχουν κάποιες εβδομάδες αποκατάστασης (step-back weeks) που να δίνουν στον αθλητή την ευκαιρία να ξεκουραστεί. Δες για παράδειγμα τον σχεδιασμό και την φιλοσοφία από ένα διάσημο προπονητή: https://www.halhigdon.com/wp-content/uploads/2018/04/Novice-2-Marathon-Printable-1.pdf

Για τον Θεωδορακάκο ένα long run 1:30-1:45 σε ρυθμό αγώνα δηλαδή περίπου με ρυθμό 3:20-3:30/km είναι περίπου 26-32Κm. Το 80% βλέπουμε και εδώ πως ισχύει και γενικά ίσως είναι ένα πολύ καλό συμπέρασμα για τους περισσότερους δρομείς.

Φυσικά η αρχή της ατομικότητας καθορίζει τις λεπτομέρειες του σχεδιασμού ενός προπονητικού προγράμματος. Αυτό σημαίνει πως αν και οι αρχές της προπονητικής ισχύουν για όλους τους ανθρώπους ερμηνεύονται και εφαρμόζονται διαφορετικά για τον καθένα.




nrun Posted - 13/02/2020 : 16:46:39
Tromeus, είναι υπεραθλητής ή φαινόμενο αυτός που κάνει λονγκ ραν στο 5:00; Μην τρελαθούμε κιόλας...
Τώρα το τι έκανα ΕΓΩ ή ΕΣΥ ή ο φίλος παραπέρα, ποσώς ενδιαφέρει την επιστήμη.
LEON T Posted - 13/02/2020 : 15:24:59
Ολα σχετικα ειναι....εγω δεν νομιζω να χω τρεξει ποτε σε προπονηση πανω απο 2:30 ωρες....μαραθωνιο ειχα κανει θεσνικη 3:29 ωρες
Βεβαια εκανα μεγαλες ποδηλατικες προπονησεις....
el Cid Posted - 13/02/2020 : 13:47:15
quote:
Originally posted by nrun

[Παιδιά, δεν υπάρχει λονγκ ραν μεγαλύτερο από 2:30, άντε 2:40 ώρες. Το σλωνει και ντε 32αρι έχει ξεπεραστεί εδώ και πολλά χρόνια προπονητικά. Ψάξτε λίγο τις έρευνες.
Δηλαδή κάτι δρομείς που βλέπω να πηγαίνουν σχεδόν σε ρυθμό 7:00, θα κανουν σχεδόν 4 ώρες προπόνηση;;;;;;



Παιδιά, δεν υπάρχει λονγκ ραν μεγαλύτερο από 2:30, άντε 2:40 ώρες (για τους πιο αργούς).]Με ρυθμό 5΄/Km κάνεις 30-32 Km (αγώνας sub 3h10'), αλλά με ρυθμό 6΄24" βγάζεις μέχρι 25 Km (αγώνας>4h). Όσο πιο αργός ο δρομέας, τόσο το LRpace πλησιάζει το MPpace.Γι αυτό τα προπονητικά προγράμματα βασίζονται περισσότερο στο χρόνο και όχι στην απόσταση (προοδευτικά 90΄, 100΄, 130΄ κοκ, ο δε ρυθμός ανάλογα με την τρέχουσα Vdot).
Η λύση για τους πιο αργούς δρομείς ίσως βρίσκεται στο “cumulative fatigue”. πχ 60΄ marathon pace το Σάββατο απόγευμα και 120΄-130΄ LR Κυριακή πρωί(2-3 φορές σε μια προετοιμασία).

__________________________
"practice makes perfect"
as400 Posted - 13/02/2020 : 13:43:32
quote:
Originally posted by tromeus

quote:
Originally posted by nrun

Παιδιά, δεν υπάρχει λονγκ ραν μεγαλύτερο από 2:30, άντε 2:40 ώρες. Το σλωνει και ντε 32αρι έχει ξεπεραστεί εδώ και πολλά χρόνια προπονητικά. Ψάξτε λίγο τις έρευνες.
Δηλαδή κάτι δρομείς που βλέπω να πηγαίνουν σχεδόν σε ρυθμό 7:00, θα κανουν σχεδόν 4 ώρες προπόνηση;;;;;;



Καμμια σοβαρη ερευνα για τον μεσο δρομεα των 4 ωρων που υποφερει να τερματισει με τα long run των 2,5 ωρων εχει να παρουσιασει κανεις? Η θα μιλαμε παντα για τα φαινομενα, και τους υπεραθλητες του 5%?
Και αυτοι που κανουν υπεραποστασεις, κι αυτοι 2,5 ωρες?

Εγω στον πρωτο μου Μαραθωνιο στη Νεα Υορκη πριν δυο δεκαετιες, εγκατελειψα. Στον δευτερο το ιδιο. Μονο οταν ετρεξα μονος μου για πλακα, επεσα κατω απο 4 ωρες.
Υπεραποστασεις το ιδιο.

Μου χρειαστηκαν 10 χρονια για να μαθω να τρεχω και να το απολαμβανω. Και εχω πολλους φιλους -ες που διατηρουμε επαφη που κανουμε 30-35 km long
την εβδομαδα για συντηρηση και γιατι ετσι μας αρεσει!



Συμφωνω απολυτα , σε ομιλια του ο Θεοδωρακακος πριν απο μερικα χρονια επ'ευκαιρεια του ΑΜΑ ελεγε οτι αυτος κανει LR οχι παραπανω απο 1:30 - 1:45 !!!!!ο Θεοδωρακακος ομως που εχει φαει τα βουνα και τα λαγκαδια τρεχοντας . Εμεις οι αργοι εως πολυ αργοι το βασικο μας προβλημα δεν ειναι η ταχυτητα, αλλα να μαθει το σωμα μας στην κουραση των 4-5 ωρων συνεχους κινησης-τρεξιματος. Γιαυτο εξαλλου υπαρχουν αρκετα προγραμματα που εστιαζονται στην ωρα που τρεχεις και οχι στο ρυθμο η στα χλμ , προπονητης μου ελεγε "θελω να κανεις LR 4,5 ωρες" !!!!! Ε τη χρονια εκεινη εκανα 4 ωρες στη Βιεννη

AS400
nrun Posted - 13/02/2020 : 12:21:19
Παιδιά, δεν υπάρχει λονγκ ραν μεγαλύτερο από 2:30, άντε 2:40 ώρες. Το σλωνει και ντε 32αρι έχει ξεπεραστεί εδώ και πολλά χρόνια προπονητικά. Ψάξτε λίγο τις έρευνες.
Δηλαδή κάτι δρομείς που βλέπω να πηγαίνουν σχεδόν σε ρυθμό 7:00, θα κανουν σχεδόν 4 ώρες προπόνηση;;;;;;
ALEXANDRA Posted - 13/02/2020 : 10:33:05
@thesalos.

Μπορεί! Εγώ στους καλούς μαραθωνίους (όταν σοβαρεύτηκα εννοώ) έκανα το maximum 60 χλμ. Ποτέ παραπάνω. Αλλά ξεκινούσα τα 20αρια από μέσα Ιουλίου. Έκανα 5-6 25αρια και ένα 30αρι.
thesalos Posted - 13/02/2020 : 08:49:39
μπορει καποιος με 50-60 χιλ/εβδ να κανει λονγκ ραν 28-30 χιλ.εχει νοημα ? με 50 χιλ/εβδ κανω και 2 30ρια και λεω στον ευατο μου -ενταξει ειμαι ετοιμος- για μαραθωνιο.απο οτι βλεπω οι περισοτεροι συμφωνουν οτι ο χιλ ογκος προστατευει τον δδρομεα.
απο τον χιλ,ογκο και την εμπειρια βγαινει ,πιστευω , και το λογκ ραν που θα τρεξει καποιος.
αυτο σε 6 μηνες δεν γινεται .
ALEXANDRA Posted - 13/02/2020 : 00:52:21
quote:
Originally posted by gargadua


Εγώ θα έλεγα ότι εφόσον υπάρχει σχετική φυσική κατάσταση το 6μηνο είναι αρκετό για μαραθώνιο με 1 προϋπόθεση, δεν έχεις τρελές απαιτήσεις. Είναι κάτι σαν μαραθώνιος "γνωριμίας". Και αν αντέχεις, χτύπα τον!
Επίσης να προσθέσω ότι σε 1 αγώνα ειδικά επιπέδου μαραθωνίου που σε "σπρώχνει" και η παρότρυνση των υπολοίπων δρομέων μετά το 30, είναι κάτι σαν ανέλπιστο φίλτρο του Αστερίξ κυριολεκτικά την τελευταία στιγμή! Βέβαια την απροπονησιά θα την πληρώσεις στην αποκατάσταση που θα είσαι κομμάτια!!!!! Ακόμα χειρότερα στον ορθοπεδικό.
Προσωπικά πιστεύω ότι όσο τρέχεις μεγάλης διάρκειας προπονήσεις, ανακαλύπτεις καινούργια … ενδιαφέροντα πράγματα για το σώμα σου.
Οι παράλογοι στόχοι μας τραυματίζουν!!!!

Ηττημένος δεν είναι αυτός που χάνει αλλά αυτός που παραιτείται.





Πάλι θα συμφωνήσω μαζί σου. Εγώ τον Απρίλιο του 2007 πήγα και έτρεξα 25χλμ βουνό. Πιο πριν δεν είχα τρέξει πάνω από 10χλμ σε επίπεδο, fitness. Τον Μάιου έτρεξα 20χλμ, βουνό πάλι. Τον Ιούνιο 20χλμ Βουνό πάλι. Και μια μέρα του Ιουλίου ξύπνησα ένα πρωί και είπα "θέλω να τρέξω μαραθώνιο". Το Νοέμβριο του 2007 έτρεξα τον 1ο μαραθώνιο με χρόνο 4:02. Ο μόνος στόχος που είχα ήταν ο τερματισμός. Δεν είχα θράσος ότι πάω για χρόνο -περιττό να πω ότι δεν είχα καν gps. Ένα ρολόϊ με χρονόμετρο που δανείστηκα από φίλο-νομίζω ήταν από το lidl...Και σε όλο τον μαραθώνιο μίλαγα με έναν φίλο που έτρεχε και αυτός για 1η φορά. Είχαμε πει να το πάμε μαζί. Ε αφού πηγαίναμε μαζί εγώ, είχα παρλαμέντο (τον πήρε 3 χρόνια να βρει το θάρρος να μου πει ότι δεν είχα βάλει γλώσσα μέσα μου).

Από long είχα κάνει έναν ημι στην Πάτρα, το 30ρι στα Γιάννενα και 3 εικοσάρια. Δεν υπερβάλω. Απλά ήμουν ανίδεη.

Το μόνο που είχα κάνει ήταν μια εργομέτρηση. Εδώ δεν είχα ρολόι, αυτό με μάρανε. Αλλά με πήγε ένας φίλος. Ο εργομετρητής μου είπε να πάω με ρυθμό 6 λεπτά το χλμ (τι ήξερα από ρυθμούς τότε....τίποτα!). Παρ' όλο που δεν είχα gps, ήταν εύκολο να το κάνω αυτό:
1ο χλμ: 6
2ο χλμ 12
3ο χλμ 18
κ.ο.κ
Κάθε χλμ προσέθετα 6

Σε κάποια φάση, χωρίς να το καταλαβαίνω πήγαινα πιο γρήγορα. Χωρίς να το επιδιώκω. Τελικώς το 2ο μισό το έκανα πιο γρήγορα από το πρώτο μισό. Από το 30 μέχρι το 42, ήταν το πιο γρήγορο 12αρι που είχα κάνει ποτέ. Όχι πως είχα μετρήσει ποτέ το ρυθμό μου-αφού δεν είχα ρολόι- αλλά μετά τον μαραθώνιο αγόρασα και άργησα πολύ να φτάσω το 5 κάτι σε 12αρι.

Παιδιά, ήμουν τόσο άσχετη με το θέμα "μαραθώνιος" που στο 30 που έβλεπα δρομείς να είναι πεσμένοι τάβλα ή να παραπατάνε, δεν καταλάβαινα "γιατί". 3 μέρες μετά τον μαραθώνιο πήγα και έτρεξα στο βουνό, 14 χλμ. Μιλάμε ασχετοσύνη...

Γιατί τα γράφω όλα αυτά: για να πω ότι αν δεν έχεις "απαιτήσεις" ( "θράσος" όπως το λέω εγώ), μπορείς να πας καλά. Δε λέω να είσαι 100 κιλά και εντελώς αγύμναστος! Εγώ ήμουν πάντα αθλητικός τύπος. Αλλά δεν έκανα και αγωνιστικό τρέξιμο. Με πήρε 7 μαραθωνίους για να τρέξω "αγωνιστικά" σε αγώνα. Πάντα πήγαινα απλά για να περάσω ευχάριστα την Κυριακή μου.

Όταν "σοβαρεύτηκα" και έκανα διαλειμματικές και τα λογκ από 20αρια έγιναν 25αρια (αλλά όχι πολλά, γύρω στα 6), έκανα κάτω από 4 ώρες.




RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000