Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
 Όλα τα Forums
 Everything about Running - English Section
 News - Races – Trainings – Questions
 barefoot running

Σημείωση: Πρέπει να είστε εγγεγραμένος για να δημοσιεύσετε.
Για να εγγραφείτε, κάντε κλικ εδώ. Η εγγραφή είναι ΔΩΡΕΑΝ!

Screensize:
Όνομα Χρήστη:
Κωδικός:
Κατάσταση μορφοποίησης:
Μορφοποίηση: BoldItalicizedUnderlineStrikethrough Align LeftCenteredAlign Right Horizontal Rule Insert HyperlinkInsert EmailInsert Image Insert CodeInsert QuoteInsert List
   
Μήνυμα:

* HTML is OFF
* Forum Code είναι ενεργοποιημένος
Smilies
Smile [:)] Big Smile [:D] Cool [8D] Blush [:I]
Tongue [:P] Evil [):] Wink [;)] Clown [:o)]
Black Eye [B)] Eight Ball [8] Frown [:(] Shy [8)]
Shocked [:0] Angry [:(!] Dead [xx(] Sleepy [|)]
Kisses [:X] Approve [^] Disapprove [V] Question [?]

 
   

ΠΡΟΕΠΙΣΚΟΠΗΣΗnbsp; ΘΕΜΑΤΟΣ
Cisko Δημοσιευτηκε - 05/04/2012 : 17:50:34
why Mr trxantiris doesnt wear Vibram FiveFingers shoes?
15   ΤΕΛΕΥΤΑΙΕΣ    ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ    (Πρώτα η πιο πρόσφατη)
Scott Posted - 27/09/2015 : 18:18:35
I had the pleasure of running with one of the world's experts in barefoot running in the late 1990s in California. Here is a great interview with Bob and some guidelines for barefoot running. Ken has also written a book on that. https://www.youtube.com/watch?v=AiO_E77XY4s
Cisko Posted - 09/04/2012 : 16:20:43
all my questions got answered.I am happy
trexantiris Posted - 09/04/2012 : 16:18:52
quote:
Originally posted by bizzilizzie

Ευχαριστώ, τρεχαντιρι, για τη λεπτομερέστατη εξήγηση.....

Ολόκληρη επιστήμη, το κυνήγι του 'good running form'...

.... αν δεν σε πειράζει, μπορώ να στείλω αυτές τις δυο φώτο στη φιλη μου...;;

και μία άλλη που μου έστειλε χθες.... δες πως τη κοιτάει ο διπλανός....!!...







#1: ναι, μπορείς να τις στείλεις.

#2: όντως στη φωτογραφία που παραθέτεις πατάει άριστα! Και ο τύπος έχει πλάκα

#3: η φίλη σου πέρασε από την ανάλυση "βιο-κινητικής" του xipolitakou…σε αυτόν καταφεύγω στα δύσκολα!

Free your feet...free your senses!
bizzilizzie Posted - 09/04/2012 : 16:08:18
"..Εδώ πατάει πολύ σωστά!.."



ευχαριστώ και στους δύο...!

Θα πω στη φίλη μου ο,τι πέρασε το τεστ με άριστα...!


xipolitakos Posted - 09/04/2012 : 16:06:55
Στη δεύτερη φωτογραφία μου μοιάζει λίγο για ελαφριά φτέρνα.

___________________
Run Natural... run Bare
xipolitakos Posted - 09/04/2012 : 16:02:12
quote:
Originally posted by trexantiris

…θα συμφωνήσω ότι στη συγκεκριμένη φωτογραφία το πάτημα πηγαίνει προς το πολύ ήπιο heel strike. Στο βίντεο, η πρώτη εντύπωση είναι αυτού του πολύ οικονομικού forefoot strike (ή το midfoot με "προτεραιότητα" forefoot, όπως καμιά φορά το ονομάζω), το οποίο είναι καλό.






Όπως και στο βίντεο...
ένω φαίνεται ότι ξεκινάει για Heel strike τελικά πατάει midfoot με προτεραιότητα στο forefoot strike.






___________________
Run Natural... run Bare
xipolitakos Posted - 09/04/2012 : 15:52:36
Εδώ πατάει πολύ σωστά!

___________________
Run Natural... run Bare
bizzilizzie Posted - 09/04/2012 : 15:37:51
Ευχαριστώ, τρεχαντιρι, για τη λεπτομερέστατη εξήγηση.....

Ολόκληρη επιστήμη, το κυνήγι του 'good running form'...

.... αν δεν σε πειράζει, μπορώ να στείλω αυτές τις δυο φώτο στη φιλη μου...;;

και μία άλλη που μου έστειλε χθες.... δες πως τη κοιτάει ο διπλανός....!!...



Cisko Posted - 09/04/2012 : 15:21:23
Το μυνημα μεταφραστηκε απο μεταφραστη εγω δεν ξερω Ελληνικα
Εγω απλως εκανα καποιες ερωτησεις γιατι οταν σε ειδα να ξεκινας ηταν καποιοι δρομεις που σε εδειχναν και ελεγαν μεταξυ τους "κοιταξτε αυτον τρεχει με παντοφλες".Μετα σε ειδα στην συνεντευξη δεν ακουσα τι ειπες γιατι δεν εχω ηχεια ισως να υπεθεσα οτι καποιος ενδεχεται να χλευαζει.Λεω ενδεχεται γιατι δεν ειμαι σιγουρος γι αυτο εκανα και τις ετωτησεις για να δω αν χλευαζει καποιος απο περιεργεια.Το ι-χα δεν το θεωρησα χλευασμο υπεθεσα οτι κατι σαν χλευασμος μοιαζει χωρις να ειμαι σιγουρος.
Η μεταφραση απο τα αγγλικα πραγματοποιηθηκε απο μεταφραστη google.Δεν ευθυνομαι για παρερμηνειες λογω κακης μεταφρασης
trexantiris Posted - 09/04/2012 : 15:08:27
quote:
Originally posted by bizzilizzie

quote:
Originally posted by NIKOS T.

@bizzilizzie
Lizzie η φίλη σου,απ ότι βλέπω στη φωτογραφία,είναι heel striker,αυτό σε συνδυασμό με το barefoot running,είναι υψηλός παράγοντας κινδύνου για τραυματισμούς!!(high risk injury factor)

"Αν νομίζεις ότι τα έχεις όλα υπό έλεγχο, τότε δεν τρέχεις αρκετά γρήγορα"



Νίκο, επικοινώνησα με τη φίλη μου.... και μου έστειλε ενα βιντεάκι να δείς...!! Παραδέχτηκε ο,τι παλεύει με το πρόβλημα του 'heel striking' (δηλ ο,τι είχες δίκιο...lol!) ....ειδικά μετά το χειμώνα που έχει φορέσει παπούτσια για ένα διάστημα...και ο,τι barefoot running την έχει βοηθήσει πολύ να το εξαλείψει.... και μόνο όταν είναι πολύ κουρασμένη εμφανίζεται πλέον.

Σ' αυτό το βίντεο θα τη βρείς να τρέχει στο 0:32-0:37, 1:00-1:20, και 1:45-1:55.... φοράει ροζ φούστα και ροζ φανελάκι..

http://www.youtube.com/watch?v=jFr2iyYsPes




…θα συμφωνήσω ότι στη συγκεκριμένη φωτογραφία το πάτημα πηγαίνει προς το πολύ ήπιο heel strike. Στο βίντεο, η πρώτη εντύπωση είναι αυτού του πολύ οικονομικού forefoot strike (ή το midfoot με "προτεραιότητα" forefoot, όπως καμιά φορά το ονομάζω), το οποίο είναι καλό.

Και με την ευκαιρία του πρόσφατου αγώνα στη Θεσσαλονίκη, ας αναρτήσω δύο εικόνες με το δικό μου forefoot πάτημα:
Στην πρώτη εικόνα, μόλις έχουν ακουμπήσει τα μετατάρσια (τα εξωτερικά - μικρά - δάκτυλα έχουν "ανοίξει" από την μεγαλύτερη πίεση που ασκείται σε αυτά = υπτιασμός), ενώ η φτέρνα βρίσκεται μόλις πάνω από το έδαφος. Θα ακουμπήσει σε ύστερη φάση (αμέσως μετά). Το πόδι στο ύψος του γονάτου είναι σαφώς λυγισμένο, κάτι που δε θα συνέβαινε εάν υπερδρασκέλιζα.



Στη δεύτερη εικόνα το πέλμα είναι ουσιαστικά τελείως οριζοντιωμένο σε σχέση με το έδαφος, αλλά τα μετατάρσια "εξέχουν" λίγα μόλις χιλιοστά πιο κάτω, σε μια στάση "αναμονής" και πριν ακουμπήσουν το έδαφος. Δάκτυλα ποδιού ανασηκωμένα (άμυνα του πέλματος για να "ταλαιπωρούνται" τα δάκτυλα λιγότερο από τις τριβές, αυτό γίνεται εγκεφαλικά - δεν το ελέγχω!). Τα πόδια πάλι ελαφρώς λυγισμένα στο ύψος του γόνατου. Και βέβαια το σανδάλι (2mm πάχος) ακολουθεί με ακρίβεια την καμάρα του ποδιού. Παρατηρήστε: Πόσο ανασηκωμένη και λυγισμένη είναι η καμάρα, έτοιμη να αποροφήσει τις δυνάμεις πρόσκρουσης. Ποτέ άλλωτε δεν είχα αισθανθεί την καμάρα - και ολόκληρο το πέλμα - τόσο δυνατό και "δεμένο", μετά από χιλιάδες χιλιόμετρα ανυπόδητου τρεξίματος γίνεται και αυτό. Τονίζω εδώ (από άλλες φωτογραφέις που έχω δει) ότι όταν όλο το πέλμα έχει πλέον ακουμπήσει στο έδαφος, η καμάρα έχει "ανοίξει" τελείως (flat/ένα με το έδαφος) και βέβαια αμέσως μετά που το πέλμα ξανασηκώνεται, η ενέργεια που αποθηκεύεται στους τένοντες/συνδέσμους (υπάρχουν άπειροι στο πέλμα) επιστρέφουν σε μεγάλο ποσοστό την ενέργεια που αποροφήθηκε. Και για αυτό, ένα παπούτσι κατάλληλο για forefoot πάτημα, δεν πρέπει να προσπαθεί να υποστηρίξει την καμάρα (με κάτι περίεργα "γεμίσματα" κλπ), αφήνουμε την καμάρα να "ισοπεδωθεί" κάνοντας τη δουλειά της! Τα Brooks Pure Flow έχουν ελάχιστο γέμισμα καμάρας, ενώ τα Adizero Pro είναι τελείως (μα τελείως) φλαταδούρες μέσα.
Υ.Γ. Δίπλα από το δικό μου πέλμα, ένα άλλο πέλμα ενός γρήγορου αλόγου, ετοιμάζεται για υποδειγματικό πάτημα forefoot! Μόνο που το συγκεκριμένο πελματάκι, με άφησε "κάγκελο" στο 36ο και συνέχισε την ξέφρενη πορεία μόνο του!



"i-ha...souza ta aloga!"

Free your feet...free your senses!
bizzilizzie Posted - 09/04/2012 : 14:56:01
quote:
Originally posted by Cisko

"at least just respect those who are...
....it is each person's personal choice"

Busy lizzy i do respect all the people.But people sometimes do things bad for their health.We just talking at an internet forum we do not give advises we are saying our opinion.A person's choice isnt always the best choice.It isnt a matter of respecting.It is a matter of love to a man with a serious mental problem.I want to help a man this is not a sarkasm.I want to make this man to stop doing this to himself.I want to help him.I am not laughing like u and the other.This is not for laughings.This is for crying.



Cisko, you say it is not a matter of respect.... but I disagree. It is disrespectful to ignore another's life choices, and try to impose your beliefs on them.
The barefoot runners on this, or any other forum neither need, nor want, your advice..... and to insist, is not showing love, but rather disrespect.
No one is forcing you to run barefoot, so you shouldn't insist that others run shod....

....and no one is 'encouraging him'....lol... he is a grown man capable of making his own choices.... as are you
(... and I'm not 'speaking for him'... I'm simply answering posts that you sent to me by name...).

If I were you, I'd leave this topic alone, and enjoy the many other interesting topics that this forum has to offer.

Have a nice day..........

ps.... you knew what 'I ha' meant...?? lol....! ...I didn't...! You must speak better Greek than me....!....

Cisko Posted - 09/04/2012 : 12:44:37
I sent all these flowers and i made all these questions trying to understand what it is going on here
Now i understood that there are other people wich encourage him to do this.I noticed that your laughing
shows not respect for that man.Because i-ha is a sarcasm.I said my opinion clear without i-has like you and
the other.Let the man speak for himself.Do not i-ha him.It is bad very bad
Cisko Posted - 09/04/2012 : 12:18:04
"at least just respect those who are...
....it is each person's personal choice"

Busy lizzy i do respect all the people.But people sometimes do things bad for their health.We just talking at an internet forum we do not give advises we are saying our opinion.A person's choice isnt always the best choice.It isnt a matter of respecting.It is a matter of love to a man with a serious mental problem.I want to help a man this is not a sarkasm.I want to make this man to stop doing this to himself.I want to help him.I am not laughing like u and the other.This is not for laughings.This is for crying.
giorgosdelta Posted - 08/04/2012 : 23:05:11
Εμενα αυτο το ι χα κατι απο στρατιωτικα παραγγελματα μου θυμιζει. Η μαλλον δε πολυκαταλαβαινω. Σκετο ιιιιι ( μακροσυρτο) χα. Ισως και κανα τσομπανη να κυνηγαει προβατα. Ισως κι να το χανω σιγα σιγα. Ι χα.
bizzilizzie Posted - 08/04/2012 : 21:27:41
quote:
Originally posted by Cisko


Busy Lizzy, is native to eastern Africa from Kenya to Mozambique.
Thats why all Kenya people are very good long distance runners.If somebody lives in a country with so beautiful flowers then he has every reason to leave away his bicycle or motorcycle or what ever and run.
I think that busy lizzy if the pretiest nickname i've ever saw on internet.The worst nickname is "Skoteinos".Yes i would like to run without any shoes at a place with so many flowers.But i never thought to run at a city with so much carbon in the air without my loving and expensive athletic shoes protecting my feet.My native is from balkans but as i told you now i have a new life in Melbourne a city with many greeks.





I understand now... you were born in the Balkans, but emigrated to Australia........ just like very many greeks, as you said.

Well Cisko, regarding the barefoot running, I can see that you aren't interested in it after all, and so I hope you can at least just respect those who are...
....it is each person's personal choice after all, wouldn't you agree...? ...

I'm glad you like my forum name....

...and I think you do speak a little greek...!!!
.....otherwise you wouldn't think the nickname 'skoteinos' was a bad one...!!


RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000