Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
 Όλα τα Forums
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Υγεία & Τραυματισμοί
 Πελματογραφημα - Λαγοκνημιαία Ταινία

Σημείωση: Πρέπει να είστε εγγεγραμένος για να δημοσιεύσετε.
Για να εγγραφείτε, κάντε κλικ εδώ. Η εγγραφή είναι ΔΩΡΕΑΝ!

Screensize:
Όνομα Χρήστη:
Κωδικός:
Κατάσταση μορφοποίησης:
Μορφοποίηση: BoldItalicizedUnderlineStrikethrough Align LeftCenteredAlign Right Horizontal Rule Insert HyperlinkInsert EmailInsert Image Insert CodeInsert QuoteInsert List
   
Μήνυμα:

* HTML is OFF
* Forum Code είναι ενεργοποιημένος
Smilies
Smile [:)] Big Smile [:D] Cool [8D] Blush [:I]
Tongue [:P] Evil [):] Wink [;)] Clown [:o)]
Black Eye [B)] Eight Ball [8] Frown [:(] Shy [8)]
Shocked [:0] Angry [:(!] Dead [xx(] Sleepy [|)]
Kisses [:X] Approve [^] Disapprove [V] Question [?]

 
   

ΠΡΟΕΠΙΣΚΟΠΗΣΗnbsp; ΘΕΜΑΤΟΣ
electrician Δημοσιευτηκε - 19/11/2006 : 19:00:18
ΕΙΜΑΙ ΕΝΑ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ ΜΕΛΟΣ ΣΤΟ FORUM TOY RUNNINGNEWS ΑΘΛΟΥΜΑΙ ΕΑΡΑΣΙΤΕΧΝΙΚΑ ΤΟ ΝΑ ΤΡΕΞΩ ΣΤΟΝ ΚΛΑΣΣΙΚΟ ΜΑΡΑΘΩΝΙΟ ΗΤΑΝ ΟΝΕΙΡΟ ΖΩΗΣ ΤΟ ΚΑΤΑΦΕΡΑ ΦΕΤΟΣΤΑ ΑΙΣΘΗΜΑΤΑ ΜΟΥ ΜΕ ΑΙΣΙΟΔΟΞΙΑ,ΧΑΡΑ ΣΤΗΝ ΕΚΙΝΗΣΗ ΑΛΛΑ ΣΤΟΝ ΤΕΡΜΑΤΙΣΜΟ ΕΚΛΑΨΑ ΑΠΟ ΧΑΡΑ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΠΟΝΟ
ΣΤΟ 19 ΧΙΛ. ΕΠΑΘΑ ΚΑΚΩΣΗ ΕΞΩ ΠΛΑΓΙΟΥ ΚΑΙ ΤΡΑΥΜΑΤΙΣΤΗΚΕ Η ΛΑΓΟΝΟΚΝΗΜΙΑΙΑ ΤΑΙΝΙΑ ΟΠΩΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΜΕΤΑ Ο ΟΡΘΟΠΕΔΙΚΟΣ.
ΔΙΑΒΑΖΩΝΤΑΣ ΣΕ ΕΝΑ ΘΕΜΑ ΕΝΟΣ ΜΕΛΟΥΣ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΑΝ ΤΟ ΠΕΛΜΑΤΟΓΡΑΦΗΜΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙ ΦΥΣΙΚΟΘΕΡΑΠΕΥΤΗΣ ΚΑΙ ΠΟΥ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΒΡΩ ΟΡΘΩΤΙΚΟΥΣ ΠΑΤΟΥΣ? ΤΩΡΑ ΑΝΑΡΩΝΩΤΕΛΙΚΑ ΟΛΟΙ ΕΧΟΥΝ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΗ ΛΑΓΟΝΟΚΝΗΜΙΑΙΑ ΤΑΙΝΙΑ ΓΙΑΤΙ ΑΥΤΟ?
8   ΤΕΛΕΥΤΑΙΕΣ    ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ    (Πρώτα η πιο πρόσφατη)
saligkari Posted - 05/12/2006 : 13:57:06
quote:
Originally posted by Savvas

Αργεις ρε Αλικη πολυ αργεις.Εχθες το βραδυ εβαλα παγο μετα την προπονηση.
Εκανα μπανιο και μετα εβαλα Voltaren αλλα νιωθω αυτο που λες πρεπει να
ειναι απο κουραση και ηδη ψαχνομαι για κανενα μασαζ.
Σκεφτομαι να μην βαλω καρφι αυτη την εβδομαδα για να δω πως θα παει.
Ο προπονητης μου παντως μου ειπε οτι εκεινο το σημειο ειναι οι γλουτιαιοι.Βασικα ποναω αριστερα δεξια σημεια μεταξυ της μεσης και των
κ.......ων.


Πάντως Σάββα αυτό.. που μου περιγράφεις εγώ το ξέρω τυπικά ως ισχύο...!!! Είχα κ γω ανάλογες εμπειρίες λόγω ανηφόρων (ξέρω τι εστί πόνος εκεί) αλλά το αντιμετώπισα με μασάζ...
Μην ξαναβάλεις πάγο (να θυμάσαι ότι σε περιοχές κοντά στη μέση δ βάζουμε ποτέ πάγο), ελπίζω να μη σου κοστίσει. Σόρρυ που άργησα βρε, αλλά είναι κ οι ώρες που θα τύχει να είμαι στο internet!
Τεσπα! (που λέω κ γω!) Ξεκίνα, λοιπόν, με μασαζάκι κ όσο μπορείς να μην επιβαρύνεις την περιοχή. Πάντως αυτό μου διέφυγε, να ξέρεις ότι πρέπει να φταίνε κ τα καρφία, απόφυγε τα όσο μπορείς...

Ο πιο όμορφος αγώνας είναι αυτός της ζωής...
Savvas Posted - 05/12/2006 : 09:03:18
[quote]Originally posted by saligkari

Savva, ο πόνος στα ισχύα είναι αρκετά κλασικός θα έλεγα στους αθλητές(άραγε σύμπτωση είναι που γνωρίζω τόσους με τέτοιους πόνους;) κ όχι μόνο φυσικά! Οι αιτίες μπορεί να είναι πολλές κ δ τις ξέρω όλες, αλλά άκου μερικές:
1)αν έμεινες ιδρωμένος σε κάποια παλαιότερη προπόνηση κ έχεις αποκτήσει ευαισθησία στο ισχυακό νεύρο
2)αν στην προπόνηση κάνεις ειδικές ασκήσεις ενδυνάμωσης της περιοχής, ανηφόρες, κλπ κ απλά έχεις καταπονηθεί
3)αν εκτός από την προπόνηση, όπου καταπονείσαι σωματικά, στη δουλειά κάθεσαι πολλές ώρες ορθοστασία κ η επιβάρυνση αυτή έχει δημιουργήσει πρόβλημα εκεί που έτσι κ αλλιώς είχες κάποια ευαισθησία από τη φύση σου
4)φαντάζομαι κ κάποιοι πολύ ειδικοί παράγοντες, όπως π.χ. μικροτραυματισμοί της περιοχής κ.λ.π.

Η λύση συνήθως σε αυτό το πρόβλημα είναι τοπική μάλαξη (μασάζ), βάλε καμιά θερμοφόρα(ποτέ όμως πάγο!) κ γενικά ξεκούραση όσο αυτό είναι δυνατό!
Περαστικά σου!
Α, κ να θυμάσαι ότι δυστυχώς το πρόβλημα με τα ισχύα είναι κάτι που συνήθως δ σ' εγκαταλείπει ποτέ οριστικά, κατά καιρούς, λοιπόν, μπορεί να σε ξαναπιάνει. Οπότε, πάντα θα πρέπει να είσαι προσεχτικός...

Ο πιο όμορφος αγώνας είναι αυτός της ζωής...
[/quote


Αργεις ρε Αλικη πολυ αργεις.Εχθες το βραδυ εβαλα παγο μετα την προπονηση.
Εκανα μπανιο και μετα εβαλα Voltaren αλλα νιωθω αυτο που λες πρεπει να
ειναι απο κουραση και ηδη ψαχνομαι για κανενα μασαζ.
Σκεφτομαι να μην βαλω καρφι αυτη την εβδομαδα για να δω πως θα παει.
Ο προπονητης μου παντως μου ειπε οτι εκεινο το σημειο ειναι οι γλουτιαιοι.Βασικα ποναω αριστερα δεξια σημεια μεταξυ της μεσης και των
κ.......ων.
Kimon Posted - 05/12/2006 : 01:55:51
Συμπληρώνοντας περί λαγονοκνημιαίας, αν δεν κάνω λάθος πέρα από διατάσεις και λοιπά "παρηγορητικά" μέτρα, υπάρχει η δυνατότητα να κάνει κανείς και ασκήσεις ενδυνάμωσης, παραλλαγές πλάγιων ψαλιδιών από οριζόντια-πλάγια θέση. Με κάποια επιφύλαξη το αναφέρω αυτό..
Σχετικά με την "ισχυαλγία" χρειάζεται προσοχή στη διάγνωση (που τις περισσότερες φορές κάνουμε μόνοι μας), γιατί πολλές φορές πρόκειται για "οσφυαλγία" και μπερδευόμαστε με ορολογίες, συμπτώματα και αντιμετώπιση.

Η ζωή είναι σαν ντομάτα, άλλη την τρων' στη μάπα κι άλλοι την τρων' σαλάτα...
vasso Posted - 05/12/2006 : 00:01:04
electrician οπως θα σου πουν τα πιο παλια και εμπειρα στις αποστασεις μελη του φορουμ και οπως μπορω να σου πω και εγω δυστυχως απο προσωπικη εμπειρια, η ταινια ερεθιζεται οταν φορτωνεις χιλιομετρα αποτομα. λεγεται γενικα στην βιβλιογραφια αν δεν κανω λαθος και "runner's knee". εμενα με πονεσε οταν ετρεξα 20αρι με προπονηση για δεκαρι, και χειροτερεψε οταν ετρεξα εναν ημιμαραθωνιο καπακι, παλι οχι καλα προετοιμασμενη λογω τραυματισμου. Ο δικος μου ο φισιοθεραπευτης μου εκανε και πελματογραφημα και πατακια. βοηθανε αλλα βασικα η ταινια θελει ξεκουραση, και να ξαναρχισεις να φορτωνεις χιλιομετρα σιγα σιγα. Α και ΔΙΑΤΑΣΕΙΣ
saligkari Posted - 04/12/2006 : 21:25:57
Savva, ο πόνος στα ισχύα είναι αρκετά κλασικός θα έλεγα στους αθλητές(άραγε σύμπτωση είναι που γνωρίζω τόσους με τέτοιους πόνους;) κ όχι μόνο φυσικά! Οι αιτίες μπορεί να είναι πολλές κ δ τις ξέρω όλες, αλλά άκου μερικές:
1)αν έμεινες ιδρωμένος σε κάποια παλαιότερη προπόνηση κ έχεις αποκτήσει ευαισθησία στο ισχυακό νεύρο
2)αν στην προπόνηση κάνεις ειδικές ασκήσεις ενδυνάμωσης της περιοχής, ανηφόρες, κλπ κ απλά έχεις καταπονηθεί
3)αν εκτός από την προπόνηση, όπου καταπονείσαι σωματικά, στη δουλειά κάθεσαι πολλές ώρες ορθοστασία κ η επιβάρυνση αυτή έχει δημιουργήσει πρόβλημα εκεί που έτσι κ αλλιώς είχες κάποια ευαισθησία από τη φύση σου
4)φαντάζομαι κ κάποιοι πολύ ειδικοί παράγοντες, όπως π.χ. μικροτραυματισμοί της περιοχής κ.λ.π.

Η λύση συνήθως σε αυτό το πρόβλημα είναι τοπική μάλαξη (μασάζ), βάλε καμιά θερμοφόρα(ποτέ όμως πάγο!) κ γενικά ξεκούραση όσο αυτό είναι δυνατό!
Περαστικά σου!
Α, κ να θυμάσαι ότι δυστυχώς το πρόβλημα με τα ισχύα είναι κάτι που συνήθως δ σ' εγκαταλείπει ποτέ οριστικά, κατά καιρούς, λοιπόν, μπορεί να σε ξαναπιάνει. Οπότε, πάντα θα πρέπει να είσαι προσεχτικός...

Ο πιο όμορφος αγώνας είναι αυτός της ζωής...
Savvas Posted - 04/12/2006 : 15:32:58
Εμενα με εχουν πιασει κατι πονοι λιγο κατω απο την μεση στα ισχια.
Πιθανολογω οτι ειναι λογω των διαλλειματικων που κανω στο Τροκαντερο
αφου ο στιβος ειναι μικρος 250μ.
Εχει συμβει σε κανεναν αλλο αυτο?
Περυσι ειχα μεινει εκτος προπονησεων μια εβδομαδα για να περασει λιγο
πριν απο το διασυλλογικα ανωμαλου.
turtle Posted - 04/12/2006 : 15:11:33
Άλλες αιτίες που μπορεί να ενοχλούν τη λαγοκνημιαία (εκτός από το πρόβλημα στο πέλμα) είναι τα φθαρμένα παπούτσια, το τρέξιμο σε κλίση(κάθετη στην κατεύθυνση που τρέχεις, όχι ανηφόρα), το τρέξιμο συνέχεια σε στίβο, ειδικά σε μικρό και φθαρμένο...Φυσικά υπάρχουν και άλλες που αγνοώ.

: mind the gap! :
DIMI Posted - 01/12/2006 : 14:49:34
Ελπίζω να έχεις βρεί άκρη μέχρι σήμερα, αν όχι...

Εγω προσωπικά για το πελματογράφημα (κόστος 50 ευρώ) αποτάνθηκα σε "διαφήμιση του περιοδικού runner".
Ετσι βρήκα την αιτία για τον πόνο στο πέλμα που είχα, και αν είχα κάνει νωρίτερα εξέταση, πόνο δεν θα είχα .
Ο ίδιος θεραπευτής κατασκευάζει και ορθωτικούς πάτους, νομίζω στα 30 ευρώ.

Για την Λαγοκνημιαία ταινία θα βρείς αρκετή βιβλιογραφία, απαντάται και σε ποδηλάτες, και οχι δεν έχουν όλοι πρόβλημα.
Γενικά το σώμα μας θέλει προσοχή, στο τι και πώς το κάνουμε.

Και κάτι άσχετο, γράφε με μικρά γράμματα γιατί τα κεφαλαία κουράζουν τα μάτια και θεωρείτε γενικά ότι φωνάζεις.

Σου εύχομαι καλή θεραπεία και φυσικά καλή συνέχεια.

ΝΕΝΙΚΗΚΑΜΕΝ 5.11.2006

RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000