Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
 Όλα τα Forums
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Διατροφή
 Mέλι από κάστανο

Σημείωση: Πρέπει να είστε εγγεγραμένος για να δημοσιεύσετε.
Για να εγγραφείτε, κάντε κλικ εδώ. Η εγγραφή είναι ΔΩΡΕΑΝ!

Screensize:
Όνομα Χρήστη:
Κωδικός:
Κατάσταση μορφοποίησης:
Μορφοποίηση: BoldItalicizedUnderlineStrikethrough Align LeftCenteredAlign Right Horizontal Rule Insert HyperlinkInsert EmailInsert Image Insert CodeInsert QuoteInsert List
   
Μήνυμα:

* HTML is OFF
* Forum Code είναι ενεργοποιημένος
Smilies
Smile [:)] Big Smile [:D] Cool [8D] Blush [:I]
Tongue [:P] Evil [):] Wink [;)] Clown [:o)]
Black Eye [B)] Eight Ball [8] Frown [:(] Shy [8)]
Shocked [:0] Angry [:(!] Dead [xx(] Sleepy [|)]
Kisses [:X] Approve [^] Disapprove [V] Question [?]

 
   

ΠΡΟΕΠΙΣΚΟΠΗΣΗnbsp; ΘΕΜΑΤΟΣ
NIKOS T. Δημοσιευτηκε - 27/08/2012 : 19:18:45
Παράγεται από το νέκταρ και τις μελιτώδεις εκκρίσεις της καστανιάς,πολύ καλο μελισσοκομικά φυτό δίνει γύρη και μέλι εξαιρετικής ποιότητας.
Εκτός από τα ιχνοστοιχεία που περιέχει, θεωρείται ότι μπορεί να δράσει ως στυπτικό σε περιπτώσεις δυσεντερίας,ευνοεί την κυκλοφορία του αίματος και είναι πλούσιο –ίσως το πιο πλούσιο- σε ιχνοστοιχεία, κάλιο, μαγνήσιο, μαγγάνιο και βάριο.
Μερικές χρονιές με τη νεκταροέκκριση της καστανιάς ταυτόχρονα έχουμε και πετυχημένη νεκταροέκκριση της φλαμουριάς (τίλιο) σε αυτό το υψόμετρο. Αν υπάρξει και πετυχημένη νεκταροέκκριση της βατομουριάς τότε τρυγάμε ένα μέλι που μάλλον πρέπει να ονομαστεί ΠΑΝΔΑΙΣΙΑ ΓΕΥΣΕΩΝ.

http://www.melimacedonias.gr/products/meli-kastania-phlamouri?gclid=CJyw55GYiLICFeTHtAodVmoAIQ

Αφορμή για το θεματάκι αυτό ήταν η επίσκεψη ενός παιδικού φίλου που έχουμε χαθεί τα τελευταία 5 χρόνια.
Έχει σαν hobby του τη μελισσοκομία(δεύτερο ή τρίτο επάγγελμα)και επειδή έμαθε πως ασχολούμαι με το τρέξιμο μου έφερε 2 βαζάκια μέλι από κάστανο δικιάς του παραγωγής.
Η γεύση μπορεί να μην αρέσει σε όλους(είναι ιδιαίτερη)αλλά ενεργειακά δεν έχω δοκιμάσει κάτι καλύτερο!!Απίστευτο προϊόν!!
Αυτό και το μέλι Μαινάλου(από βανίλια)θεωρούνται από τους ανθρώπους του χώρου τα καλύτερα μέλια.

"Αν νομίζεις ότι τα έχεις όλα υπό έλεγχο, τότε δεν τρέχεις αρκετά γρήγορα"
15   ΤΕΛΕΥΤΑΙΕΣ    ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ    (Πρώτα η πιο πρόσφατη)
tolis dimitrios Posted - 08/01/2013 : 21:33:36
το καλο μελακι το τρως και σου σηκωνεται η τριχα!τωρα αν θες κανεις και ενα μειγμα με β.π.και τα χανεις !!!τολης δημητρης απο αρτα
chris1978 Posted - 02/01/2013 : 15:58:53
έχει δίκιο ο spartiatis.Στην σήμερον εποχή,ακόμη και στο μέλι θέλει ΒΙΣΜΑ!Δεν ξέρουμε τι τρώμε πλέον....
rowergr Posted - 01/01/2013 : 17:39:49
Μην κάνετε εκπτώσεις στο μέλι...αν ξέρετε ότι πρόκειται για καλής ποιότητας ,δώστε κάτι παραπάνω.

ΘέσηΑντίθεσηΣύνθεση

Πάνος
tolis dimitrios Posted - 01/01/2013 : 01:46:34
αν ο μελισσοκομος αγαπαει αυτο που κανει αγαπαει και τους ανθρωπους που θα δωσει το μελι του.το αγνο μελι θα το βρει οποιος θελει μονο απο μελισσοκομο και οχι καπου αλλου...τολης δημητρης απο αρτα
Spartiatis Posted - 31/12/2012 : 23:29:35
Παιδια το μέλι και το λάδι ΝΟΘΕΥΕΤΕ πανευκολα, για πλάκα.
Επίσης κυκλοφορεί πολυ μέλι απο Βούγαρια,Σκοπιά και Κίνα...επειδη ασχολούμαι δεκαετίες...το πουλάνε για Ελληνικό ,στοιχίζει 3,50€ και το πουλάνε όσο αρπάξουν.το θυμαρισιο ειναι άλλο μέγα θέμα/ψέμα... Η μέλισσα πετάει πολλα χλμ προς όλες τις κατευθύνσεις δεν μπορείς να την κατευθύνεις που θα συλλέξει...ο νόμος λέει οτι πρεπει να χεί 65% περιεκτικότητα σε θυμαρι.
Αλλο κόλπο ειναι οτι πουλάνε 450 γρ τιμη μισόκιλου και 920 για κιλό.
Τωρα όσο για φίλους....Θεέ μου φύλαγε με απο τους φίλους μου γιατι τους εχθρούς μου τους ξέρω....

ΟΤΙ ΔΕ ΛΥΝΕΤΑΙ....ΚΟΒΕΤΑΙ..
ΜΕΓΑΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ
tolis dimitrios Posted - 31/12/2012 : 22:47:54
καλησπερα σε ολους τους φιλους δρομεις!!!τωρα σχετικα με το μελι,ενα εχω να πω :φατε οσο μπορειτε!!!
dentaris Posted - 13/09/2012 : 19:36:35
22 ευρω το τρικιλο.

Μια ερωτηση:ειχα ακουσει οτι το μελι δυσκολα νοθευεται...ισχυει?

ΟΣΟ ΘΑ ΖΩ,ΧΙΛΙΟΜΕΤΡΑ ΘΑ ΓΡΑΦΩ ΚΑΙ ΘΑ ΤΡΑΓΟΥΔΩ...
NIKOS T. Posted - 13/09/2012 : 18:15:01
Ανθόμελο δεν παίρνω(δεν μου αρέσει).
8 ευρώ το πευκόμελο από μελισσοκόμο που κάνει το μεράκι του.
Το κάστανο (χωρίς να είμαι σίγουρος) μπορεί να φτάσει και τα 11 ευρώ.

"Αν νομίζεις ότι τα έχεις όλα υπό έλεγχο, τότε δεν τρέχεις αρκετά γρήγορα"
nivassi Posted - 13/09/2012 : 18:00:48
20ευρώ/3κιλά ανθό, πεύκο, κάστανο
zoro Posted - 13/09/2012 : 17:10:06
Δέν αγοράζω συνήθως.
Έχω 8 κυψέλες δικές μου, σε φίλο μελισσοκόμο στήν Εύβοια.
giorgosdelta Posted - 13/09/2012 : 16:00:44
8€/κιλό ανθόμελο από παραγωγό.
gargadua Posted - 13/09/2012 : 15:55:52
Αλήθεια πόσο αγοράζετε το μέλι σας;
Εγώ αγοράζω ανθόμελο με 5Ε/κιλό.

The more you hurry to succeed, the longer it will take to succeed.
zoro Posted - 10/09/2012 : 15:37:01
Ο εχθρός του μελιού είναι ΤΟ ΦΩΣ (οχι το ..άγιο φώς).
nivassi Posted - 10/09/2012 : 14:38:16
quote:
Originally posted by gargadua

ΚΑΤΑΡΧΑΣ γυάλινο βάζο και μετά τενεκεδένιο για λίγο καιρό. Πλαστικό το αποφεύγουμε εκτός και αν ξέρουμε ότι το έβαλε πρόσφατα και βέβαια θα το βάλουμε σε γυάλινο. Το γυάλινο είναι το μοναδικό που αποκλείεται να κάνει οποιασδήποτε μορφής αλλοίωση στο μέλι.

nivassi
άσε να λένε. Ολα τα μέλια είναι κορυφαία..................κακώς σνομπάρεται το πευκόμελο.

The more you hurry to succeed, the longer it will take to succeed.



Πευκόμελο φανατικά, χρόνια τώρα...επίσης μάλλον θα γίνει φανατικός και του κάστανου.
Πάντως ο δικός μου το 3κιλο το πεύκο μου το δίνει πάντα σε πλαστικό. Το ίδιο έκανε και για το 3κιλο κάστανο.
Το κάστανο ανάμικτο με ανθόμελο το οποίο είναι πιο "εμπορικό" το είχε σε γυάλινα βαζάκια του κιλού.
gargadua Posted - 10/09/2012 : 14:08:58
ΚΑΤΑΡΧΑΣ γυάλινο βάζο και μετά τενεκεδένιο για λίγο καιρό. Πλαστικό το αποφεύγουμε εκτός και αν ξέρουμε ότι το έβαλε πρόσφατα και βέβαια θα το βάλουμε σε γυάλινο. Το γυάλινο είναι το μοναδικό που αποκλείεται να κάνει οποιασδήποτε μορφής αλλοίωση στο μέλι.

nivassi
άσε να λένε. Ολα τα μέλια είναι κορυφαία..................κακώς σνομπάρεται το πευκόμελο.

The more you hurry to succeed, the longer it will take to succeed.

RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000