Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
 Όλα τα Forums
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Υγεία & Τραυματισμοί
 Σίδηρος και φεριτίνη

Σημείωση: Πρέπει να είστε εγγεγραμένος για να δημοσιεύσετε.
Για να εγγραφείτε, κάντε κλικ εδώ. Η εγγραφή είναι ΔΩΡΕΑΝ!

Screensize:
Όνομα Χρήστη:
Κωδικός:
Κατάσταση μορφοποίησης:
Μορφοποίηση: BoldItalicizedUnderlineStrikethrough Align LeftCenteredAlign Right Horizontal Rule Insert HyperlinkInsert EmailInsert Image Insert CodeInsert QuoteInsert List
   
Μήνυμα:

* HTML is OFF
* Forum Code είναι ενεργοποιημένος
Smilies
Smile [:)] Big Smile [:D] Cool [8D] Blush [:I]
Tongue [:P] Evil [):] Wink [;)] Clown [:o)]
Black Eye [B)] Eight Ball [8] Frown [:(] Shy [8)]
Shocked [:0] Angry [:(!] Dead [xx(] Sleepy [|)]
Kisses [:X] Approve [^] Disapprove [V] Question [?]

 
   

ΠΡΟΕΠΙΣΚΟΠΗΣΗnbsp; ΘΕΜΑΤΟΣ
stratus Δημοσιευτηκε - 03/07/2012 : 16:10:00
Το τελευταιο καιρο βλεποντας οτι δεν "τραβαω" ειπα να κανω εξετασεις σιδηρου και φεριτινης.Ο σιδηρος ειναι 48 και η φεριτινη 53.Οι προηγουμενες εξετασεις ειχαν γινει πριν 10 μηνες και ηταν σιδηρος 119 και φεριτινη 63.Ο γιατρος απεκλεισε την περιπτωση καποιας ιωσης ή αλλου προβληματος μεσω και αλλων εξετασεων που εκανα.Τωρα μου λεει οτι δε χρειαζεται κανενα συμπληρωμα.Βεβαια δεν εχει καμια σχεση με αθλητισμο και αγνοει εντελως το foot strike hemolysis.Να αναφερω οτι εχω κανει μεσα σε αυτους τους τελευταιους 10 μηνες κοντα στα 3100χλμ.Η δε διατροφη μου δεν ειναι και οτι καλυτερο.
Ερωτηση προς τους γνωριζοντες.Να παρω μονος μου σκευασμα σιδηρου ή οχι.Γενικα δε μου αρεσει να παρακουω τους γιατρους.Απο την αλλη ομως δεν "τραβαω".Περιπτωση υπερπροπονησης κατα 95% δεν υπαρχει.Εχω υπερπροπονηθει πριν απο αρκετα χρονια και τα συμπτωματα ηταν εντελως διαφορετικα.


---------------------------
XΡΗΣΤΟΣ
'Η κάνεις κάτι ή δεν το κάνεις.Η προσπάθεια αρκεί είναι για τους αποτυχημένους.
15   ΤΕΛΕΥΤΑΙΕΣ    ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ    (Πρώτα η πιο πρόσφατη)
sak14 Posted - 18/01/2018 : 17:33:36
Φίλε είναι από την προπόνηση και από τη έλλειπη τροφή.μαραθωνιος είναι 3πραγματα.προπονηση διατροφή και ξεκούραση.9φεριτινη είχα και γω όταν έκανα προπόνηση για το 100αρι.το πήρα χαμπάρι και πήρα συμπληρώματα σιδήρου.
tsalisin Posted - 18/01/2018 : 14:34:32
Γεια σας επαναφέρω το θέμα καθώς σήμερα πήρα τις αιματολογικές εξετάσεις μου και έπαθα ένα μικρό εγκεφαλικό(δεν το περίμενα καθώς αισθάνομαι μια χαρά και η όποια κούραση νόμιζα οτι οφείλεται στην προπόνηση τον όγκο αυτής και τις εντάσεις),καθως περίμενα να είναι ολα φυσιολογικά.Είμαι 25 η διατροφή μου είναι υγιεινή, σχετικά ισορροπημένη δεν κάνω καταχρήσεις κτλ...το μόνο μείον είναι ίσως το οτι δεν τρώω και πολύ κρέας. Στο δια ταύτα λοιπόν αιμοσφαιρίνη 13,9 αιματοκρίτης 41,4 σίδηρος 59,7 φερριτινη 9,09 (σοκ...δεν ειχα ξανακάνει την συγκεκριμένη)...η ενδοκρινολόγος μου είπε οτι με διατροφή δεν πρoκειται να φτιάξει και να παρω συμπληρωματα να τρώω περισοοτερο μορχαρι κλπ καθως και να παρω τη γνώμη παθολόγου για να μου προτείνει θεραπεία...Εχω στο πλάνο και προπονησεις με αρκετά χιλιόμετρα λογο προετοιμασιας για μαραθωνιο και η αλήθεια είναι οτι εχω θορυβηθεί λίγο...Τέλος ίσως αυτό το άδειασμα οφείλεται στα αρκετά χιλιόμετρα που κάνω το τελευταίο εξάμηνο κυριως σε εντάσεις και την έλλειψη ξεκούρασης(ρεπο)σε συνδυασμό με την μικρη κατανάλωση κρέατος .Τέσπα δεν θέλω να βάζω με το μυαλό μου κάτι χειρότερο, με συγχωρείτε αν κούρασα άλλα ήθελα κάπου να τα πω....θα επισκευτω και ειδικό να δω τι θα μου πει και ελπιζω οι επόμενες να είναι καλυτερες.
Elda Posted - 15/03/2014 : 16:08:42
Εμενα οι τιμες μου ανεβαινουν σημαντικα με τη ληψη συμπληρωματων. Αυτο που εγραψα στο τελευταιο ποστ οτι το μονο που καταφερα περισυ τετοια εποχη μετα απ 3 μηνες ληψης σιδηρου ηταν να παραμεινουν στα ιδια επιπεδα, στα κατωτατα χαμηλα ορια, το θεωρω επιτυχια αν αναλογιστει κανεις οτι οταν δεν επαιρνα συμπληρωματα οι τιμες επεφταν πολυ εκτος οριων. Πριν ενα μηνα που εκανα εξεταση, οι τιμες μου ηταν ακομη εκτος οριων αλλα με ανοδικη πορεια, το οποιο το θεωρω φυσιολογικο δεδομενου οτι σε αυτη την πρετοιμασια εχω γραψει τα περισσοτερα χλμ ever.

_________________________________________________
T' όνειρο ειναι τα φτερά μα αν θελεις να πετάξεις
πρέπει και την αλήθεια σου λίγο να την πειράξεις

costa Posted - 15/03/2014 : 11:48:05
Θα το ξαναγράψω όπως και έγραψα μερικές σελίδες πιο πριν.
Ψάξτε μήπως υπάρχει δυσαπορόφηση σιδήρου και άλλων θρεπτικών στοιχείων στο στομάχι σας. Elda έτρωγα μοσχαρίσιο κρέας με τα κιλά με προσοχή χωρίς να τρώω γαλακτοκομικα κρασια κλπ παράλληλα. Η φερετίνη μου ήταν στο 13.. Αφού πήρα χάπια σιδήρου για 3 μήνες η φερετίνη και πάλι δεν ανέβηκε. Ο γιατρός μου επέμενε ότι από κάπου χάνω αίμα. Για δες και αυτό μήπως έχεις καμιά αιμοραγία στο στομάχι σου κλπ που δε το καταλαβαίνεις και βγαίνει αίμα με τα κόπρανα σου. Anyway αυτό που θέλω να καταλήξω είναι ότι μετά από γαστροσκόπηση αφού επέμεναν ότι από κάπου χάνω αίμα μου βρήκαν κοιλιοκάκη (δυσανεξία στη γλουτένη). Το στομάχι μου ήταν τόσο διαλυμένο που οι λάχνες είχαν ισοπεδωθεί και δεν μπορούσαν να συγκρατήσουν τα συστατικά των τροφών όποτε είτε μπριζόλες έτρωγα είτε έπερνα χάπια σιδήρου το ίδιο ήταν δεν άλλαζε κάτι. Με διατροφή και μετά από 1 περίπου χρόνο χωρίς να πάρω χάπια κλπ το στομάχι έφτιαξε η απορόφηση σιδήρου γίνεται κανονικά και η φερετίνη είχε ανέβει στο 40κάτι. Τώρα πλέον είναι στο 100. Αύτα από την προσωπική μου εμπειρία.
Δέστο αλλιώς.

Rogue Runner
sakis1971 Posted - 14/03/2014 : 11:45:34
ΣΙΔΗΡΟΠΕΝΙΚΗ ΑΝΑΙΜΙΑ ΣΤΗΝ ΑΘΛΗΣΗ

http://www.yperichos.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=72:2011-11-15-16-56-45&catid=37:2008-10-21-17-29-37
Mastrolefteris Posted - 14/02/2014 : 06:39:12
Πάντως σε πολλούς δεν ανεβαίνουν καθόλου οι σχετικοί δείκτες, ό,τι και να πάρουν.

Η λήψη σιδήρου επιβαρύνει, εκτός από το γαστρεντερικό και το συκώτι.

Προσοχή!

www.MountainRunning.gr

MountainRunner
Elda Posted - 13/02/2014 : 19:48:21
quote:
Originally posted by NIKOS T.

quote:
Originally posted by Marmite

Συγνώμη που πετιέμαι η άσχετη -μιας και γράφει ο γιατρός-, αλλά 2 γιατροί (παθολόγοι) που με έχουν κράξει για σίδηρο και φερριτίνη, μου είπαν να φροντίσω να το ρυθμίσω μέσω διατροφής και να μην πάρω σίδηρο γιατί το συμπλήρωμα σιδήρου προκαλεί προβλήματα στο γαστρεντερικό και πρέπει να αποφεύγεται.

http://5tinimera.wordpress.com/

Και ένα like στην σελίδα μας!
https://www.facebook.com/5tinimera


Mάλλον δεν γνωρίζουν τι σημαίνει προετοιμασία δρομέα μεγάλων αποστάσεων,τι απαιτήσεις σε σίδηρο εγείρει!!
Μιλάμε πάντοτε για δρομείς που συνδυάζουν όγκο και εντάσεις.
Αν κάποιος κανει 50-60 χλμ την εβδομάδα σαφώς και ρυθμίζεται με τη διατροφή.

"Αν νομίζεις ότι τα έχεις όλα υπό έλεγχο, τότε δεν τρέχεις αρκετά γρήγορα"



Εμενα ΔΕ ρυθμιζεται με τη διατροφη. Κοιτωντας παλιοτερες εξετασεις απο την εποχη που δεν ετρεχα, η φερριτινη μου ηταν παντα ειτε πολυ χαμηλα (20 το καλυτερο μου) ειτε εκτος οριων, 9. Ο δε αιματοκριτης και αιμοσφαιρινη στα κατωτατα ορια. Η διατροφη μου ηταν παντα πληρης και ισορροπημενη, οπως και τα κιλα μου εξαλλου. Οποτε οπως καταλαβαινεις αν τρεχω εστω και λιγα χλμ, αυτοματως οι τιμες βγαινουν εκτος οριων. Και απο διατροφη δεν υπαρχει τιποτε αλλο που θα μπορουσα να κανω, δεν μπορεις να φανταστεις ποση ποικιλια τροφων εχω στο διαιτολογιο μου και ποσο προσεκτικους συνδυασμους κανω για μεγιστη απορροφηση σιδηρου. Οπως ξαναεγραψα περισυ τετοια περιοδο προετοιμασιας για μαραθωνιο, με σωστη διατροφη και 2 χαπια resoferon ημερησιως το μονο που καταφερα ηταν να κρατησω τα ιδια επιπεδα τιμων, απλα εντος οριων, ουτε λογος ν ανεβουν καθολου, απλα δεν επεσαν εκτος οριων. Πιστευω πως ειναι κυριως θεμα οργανισμου.

_________________________________________________
T' όνειρο ειναι τα φτερά μα αν θελεις να πετάξεις
πρέπει και την αλήθεια σου λίγο να την πειράξεις

NIKOS T. Posted - 13/02/2014 : 18:48:01
quote:
Originally posted by xipolitakos

quote:
Originally posted by NIKOS T.

Με τον σιδηρο δεν παιζουμε,ολοι οσοι γραφουν πολλα χλμ πρέπει να παιρνουν προληπτικά,περαν της προσεγμένης διατροφής.


"Αν νομίζεις ότι τα έχεις όλα υπό έλεγχο, τότε δεν τρέχεις αρκετά γρήγορα"



Σχετικά με τα πολλά χιλιόμετρα και την πρόληψη τι προτείνεις;
Εννοώ προιόν και δοσολογία.

___________________
Run Natural... run Bare


Gynotardyferon 80 mg 1 φορα την ημερα.

"Αν νομίζεις ότι τα έχεις όλα υπό έλεγχο, τότε δεν τρέχεις αρκετά γρήγορα"
NIKOS T. Posted - 13/02/2014 : 18:46:44
quote:
Originally posted by Marmite

Συγνώμη που πετιέμαι η άσχετη -μιας και γράφει ο γιατρός-, αλλά 2 γιατροί (παθολόγοι) που με έχουν κράξει για σίδηρο και φερριτίνη, μου είπαν να φροντίσω να το ρυθμίσω μέσω διατροφής και να μην πάρω σίδηρο γιατί το συμπλήρωμα σιδήρου προκαλεί προβλήματα στο γαστρεντερικό και πρέπει να αποφεύγεται.

http://5tinimera.wordpress.com/

Και ένα like στην σελίδα μας!
https://www.facebook.com/5tinimera


Mάλλον δεν γνωρίζουν τι σημαίνει προετοιμασία δρομέα μεγάλων αποστάσεων,τι απαιτήσεις σε σίδηρο εγείρει!!
Μιλάμε πάντοτε για δρομείς που συνδυάζουν όγκο και εντάσεις.
Αν κάποιος κανει 50-60 χλμ την εβδομάδα σαφώς και ρυθμίζεται με τη διατροφή.

"Αν νομίζεις ότι τα έχεις όλα υπό έλεγχο, τότε δεν τρέχεις αρκετά γρήγορα"
Marmite Posted - 13/02/2014 : 18:39:42
Συγνώμη που πετιέμαι η άσχετη -μιας και γράφει ο γιατρός-, αλλά 2 γιατροί (παθολόγοι) που με έχουν κράξει για σίδηρο και φερριτίνη, μου είπαν να φροντίσω να το ρυθμίσω μέσω διατροφής και να μην πάρω σίδηρο γιατί το συμπλήρωμα σιδήρου προκαλεί προβλήματα στο γαστρεντερικό και πρέπει να αποφεύγεται.

http://5tinimera.wordpress.com/

Και ένα like στην σελίδα μας!
https://www.facebook.com/5tinimera
xipolitakos Posted - 13/02/2014 : 13:12:13
quote:
Originally posted by NIKOS T.

Με τον σιδηρο δεν παιζουμε,ολοι οσοι γραφουν πολλα χλμ πρέπει να παιρνουν προληπτικά,περαν της προσεγμένης διατροφής.


"Αν νομίζεις ότι τα έχεις όλα υπό έλεγχο, τότε δεν τρέχεις αρκετά γρήγορα"



Σχετικά με τα πολλά χιλιόμετρα και την πρόληψη τι προτείνεις;
Εννοώ προιόν και δοσολογία.

___________________
Run Natural... run Bare
xipolitakos Posted - 13/02/2014 : 13:07:36
quote:
Originally posted by NIKOS T.


Αν εχεις τη δυνατοτητα να ξεκουραστείς και να κανεις διατροφή φυσικά και είναι η καλύτερη λύση.




Αυτό μάλλον θα κάνω. Δεν θα πάω Ψάθα και λιγότερα χιλιόμετρα για να βγει ο Μαραθώνιος της θεσσαλονίκης, έστω τουριστικά.

___________________
Run Natural... run Bare
NIKOS T. Posted - 12/02/2014 : 20:35:32
Με τον σιδηρο δεν παιζουμε,ολοι οσοι γραφουν πολλα χλμ πρέπει να παιρνουν προληπτικά,περαν της προσεγμένης διατροφής.
Εννοείται ότι κανουμε εξετασεις 2 φορες το χρονο,αν μαλιστα παιρνουμε σιδηρο πρεπει να διακοψουμε για 2 εβδομάδες πριν τη μετρηση.
Τωρα στο δια ταύτα,Χρήστο δεν είναι και τόσο δραματικά τα πράγματα,εγω με 42 αιματοκρίτη τρεχω εδώ και πολλά χρόνια,βέβαια η φερριτινη μου είναι λιγο καλυτερη.
Βέβαια πιο αξιόπιστη είναι η αιμοσφαιρίνη και όχι ο αιματοκρίτης.
Αν μαλιστα εδωσες εξετασεις μετα από καμια 3ωρη προπονηση οι τιμες είναι και λιγο πλασματικες.
Αν εχεις τη δυνατοτητα να ξεκουραστείς και να κανεις διατροφή φυσικά και είναι η καλύτερη λύση.
Διαφορετικα παίρνεις σίδηρο σε θεραπευτικη δοση.
Θα σου πρότεινα Gynotardyferon 80 mg 2 φορες την ημερα.


"Αν νομίζεις ότι τα έχεις όλα υπό έλεγχο, τότε δεν τρέχεις αρκετά γρήγορα"
trexantiris Posted - 12/02/2014 : 20:23:42
quote:
Originally posted by xipolitakos

80χιλιόμετρα;


Έτσι και αλλιώς δε μπορώ να βγάλω πολλά τώρα. Οι προπονήσεις βγαίνουν μισές και ψόφιες

___________________
Run Natural... run Bare


...ο Χρήστος είχε μειώσει σημαντικά το χιλιομετρικό όγκο και τα LR του δεν ξεπερνούσαν τα 30 για αυτόν ακριβώς το λόγο. Οπότε ποοοόοσο πια να "κόψει" την προπόνηση; Ότι μπορεί πλέον να κάνει μέσω της διατροφής του!

Free your feet...free your senses!
Elda Posted - 12/02/2014 : 18:56:26
quote:
Originally posted by xipolitakos

Θα το δοκιμάσω. Ευχαριστώ!
Μου θυμίζει λίγο Μαυροδάφνη ή Βαλσάμικο...
Από γεύση;



Γλυκια γευση εχει, σαν κερασι. Επισης αγορασα και τσαι τσουκνιδας και πινω, δεν ειναι πολλες μερες οποτε δεν ξερω αν κανει τιποτα. Και σχεδον καθε βραδυ τρωω αρκετη σαλατα σπανακι με λιαστες ντοματες, καρυδια, αβοκαντο. Χωρια τα συκωτια, μοσχαρια, μυδια, οσπρια, πορτοκαλαδες κλπ.(ευτυχως τρωω τα παντα). Ειμαι πολυ περιεργη τι τιμες θα δω αυτη τη φορα καθοτι δεν υπαρχει τιποτε αλλο να κανω εκτος απο το να μην τρεχω. Παντως μια χαρα αισθανομαι απο ενεργεια, αλλα το ιδιο αισθανομουν και με τη φερριτινη στο 9.

_________________________________________________
T' όνειρο ειναι τα φτερά μα αν θελεις να πετάξεις
πρέπει και την αλήθεια σου λίγο να την πειράξεις


RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000