Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
 Όλα τα Forums
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Επικαιρότητα
 Τι ισχυει για την tempo προπονηση?

Σημείωση: Πρέπει να είστε εγγεγραμένος για να δημοσιεύσετε.
Για να εγγραφείτε, κάντε κλικ εδώ. Η εγγραφή είναι ΔΩΡΕΑΝ!

Screensize:
Όνομα Χρήστη:
Κωδικός:
Κατάσταση μορφοποίησης:
Μορφοποίηση: BoldItalicizedUnderlineStrikethrough Align LeftCenteredAlign Right Horizontal Rule Insert HyperlinkInsert EmailInsert Image Insert CodeInsert QuoteInsert List
   
Μήνυμα:

* HTML is OFF
* Forum Code είναι ενεργοποιημένος
Smilies
Smile [:)] Big Smile [:D] Cool [8D] Blush [:I]
Tongue [:P] Evil [):] Wink [;)] Clown [:o)]
Black Eye [B)] Eight Ball [8] Frown [:(] Shy [8)]
Shocked [:0] Angry [:(!] Dead [xx(] Sleepy [|)]
Kisses [:X] Approve [^] Disapprove [V] Question [?]

 
   

ΠΡΟΕΠΙΣΚΟΠΗΣΗnbsp; ΘΕΜΑΤΟΣ
toulge Δημοσιευτηκε - 10/01/2013 : 13:32:26
Θα ηθελα αν γνωριζει καποιος να μου εξηγησει κατι σχετικα με την μορφη προπονησης "tempo"

Προετοιμαζομενος για τον ΚΜΑ με την υποστηριξη της adidas στα πλαισια των διαφορων ειδων προπονησης που μου ειχε ο coach ειχα και την γνωστη στους περισσοτερους προπονηση τυπου tempo. Ο coach μου ανεφερε οτι για μια επιδοση κοντα στις 3:00 με 3:10 η προπονηση tempo μου θα πρεπει να ηταν ως εξης..3ώρες Μαραθώνιος=4:16λ/χλμ, Tempo Run=3:56-4:06λ/χλμ.

Οπως καταλαβαινεται για μια επιδοση κοντα στο 3ωρω μου ελεγε οτι η προπονηση tempo μου θα πρεπει να ηταν 10'' πιο γρηγορη απο τον επιδιωκομενο ρυθμο μαραθωνιου.

Ομως προσφατα μιλωντας με εναν προπονητη αθληματων αντοχης με ενημερωσε οτι η προπονηση tempo πρεπει να γινεται με ρυθμο τετοιο που η ανωτατη καρδιακη συχνοτητα να μην υπερβαινει το 80% του max πραγμα αδυνατο για μενα οταν μου ζητιεται να κρατησω ρυθμο 4:00/km για 30 λεπτα.Στην προπονηση tempo παντα δουλευα στα κοκκινα με μεση καρδιακη συχνοτητα 90%.
Μου εξηγησε οτι η προπονηση tempo ειναι μια μορφη προπονησης που διατηρει την καρδια στο αεροβιο καφωφλι και δεν την ανεβαζει στο αναεροβιο.Γι'αυτο το λογο λεει αλλωστε ονομαζεται και tempo.Στην διαλλειματικη μπορεις λεει να ανεβασεις την καρδια στο αναεροβιο για τα συγκεκριμενα κομματια που δουλευεις αλλα στο tempo δουλευεις την καρδια σε αεροβιο ρυθμο.Εσυ μου λεει ειχες την καρδια τοσο υχηλα δουλευες στο αναεροβιο κατωφλι αρα δεν δουλευες tempo ρυθμο.Ουσιαστικα μου ειπε ειναι σαν να δουλευες σε αγωνιστικο ρυθμο...Και μου το ειπε αφου ελενξε μεσω του garmin την μεση καρδιακη συχνοτητα που ειχα στο 30λεπτο tempo που δουλευα οταν ειχα τετοιου ειδους προπονηση.

Πια ειναι η αποψη σας σχετικα γιατι εχω μπερδευτει?Τσαμπα παλευα ολο το καλοκαιρι και δουλευα κατι μισαωρα σε τοσο υψηλες εντασεις? Ποιος ειναι ο σωστος καρδιακος ρυθμος που πρεπει να εχουμε οταν δουλευουμε tempo προπονησεις?

think positive
15   ΤΕΛΕΥΤΑΙΕΣ    ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ    (Πρώτα η πιο πρόσφατη)
toulge Posted - 24/03/2013 : 11:19:26
Ευχαριστω για την απαντηση.

Μπορω να σου πω οτι εκανα και tempo 30' που εβγαιναν περιπου 7,5 κμ αλλα βρεθηκαν οχι ενα αλλα τρια ατομα που βλεποντας την προπονηση μου στο garmin μου ειπαν οτι πανω απο 20 λεπτα tempo δεν σου προσφερει τιποτα παραπανω απο το να σε κουρασει και να σε επιβαρυνει.Και οι 3 θεωρουσαν οτι tempo προπονηση δεν χρειαζεται να κανεις πανω απο 20 λεπτα.

Δεν το ηξερα και αδυνατουσα να το πιστεψω αλλα επειδη το ελεγαν 3 φιλοι δρομεις ελεγα οτι ισως κατι ξερουν..

quote:
Originally posted by Savvas

quote:
Originally posted by toulge

Επανερχομαι σε αυτο το θεμα για να ρωτησω κατι αν καποιος γνωριζει.

Τις τελευταιες εβδομαδες συνεχιζοντας την προετοιμασια μου για τον ημιμαραθωνιο της Αθηνας κανω 4 προπονησεις την εβδομαδα και μια 5 πολυ χαλαρη για αποκατασταση.Συγκεκριμενα κανω 1 long run στο διωρο με pace 4:50 το πρωτο μισο και 4:30 το δευτερο μισο , 1 διαλλειματικη οπως την προγραμματισω , δηλαδη η 10Χ400 η 5Χ800 η 4Χ1000 κλπ και 1 tempo 20' στο 3:55 . Εαν αισθανομαι πολυ κουρασμενος αντικαθιστω 1 προπονηση tempo η την διαλλειματικη προπονηση με 1 easy run δηλαδη τρεξιμο για 1:10 - 1:15 παντα ομως οχι μεγαλυτερο pace απο 4:50. Σε καθε περιπτωση ομως στο εβδομαδιαιο προγραμμα μου περιλαμβανεται 1 "γρηγορη" προπονηση tempo η διαλλειματικη και στην καλυτερη 2 τετοιες προπονησεις.

H ερωτηση μου ειναι αν θεωρειται οτι στην tempo προπονηση οπου και δουλευω στο 3:50-3:55 για 20' με 30' οι παλμοι μου ξεκινουν απο τους 158 και φτανουν στο τελος ακομα και στους 174-175. Θεωρειται οτι ειναι υπερβολικοι αυτοι οι παλμοι?Καποιοι μου λενε οτι δεν χρειαζεται να δουλευω τοσο ψηλα ομως αν ειναι να κανω δυνατη προπονηση μου ειναι αδυνατο οι παλμοι να βρισκονται χαμηλα.Καποιος προχτες μου λεει οτι στην tempo προπονηση δουλευουμε στο 80% της καρδιας.Μα αν ειναι να δουλευω εκει τοτε δεν πρεπει να κανω tempo προπονηση με pace μικροτερο απο 4:30.

H γνωμη σας? Πρεπει η καρδια να βρισκεται σε χαμηλοτερα επιπεδα?Εγω παντως ευχαριστιεμαι οταν βγαινει μια προπονηση tempo η ακομα και η διαλλειματικη εστω και αν δουλευα ψηλα.Αλλωστε γι αυτο ειναι κοπιαστικες αυτες οι προπονησεις...

think positive




Γενικα τα τεμπο γινονται κοντα στο κατωφλι και γρηγοροτερα δλδ στο 85-90% της ΜΚΣ ή και γρηγοροτερα οταν ειναι πιο μικρης διαρκειας δλδ στο 88-92%.
Επειδη ειχες στοχο ημι θα μπορουσες να κανεις πιο πολλα κομματια πχ 6-8 χιλιαρια και λιγο πιο αργα απο τι κανεις τα 4 και μεγαλυτερα τεμπο 8-10χλμ αλλα στον ρυθμο του ημι.

Ο Γκρινιαρης του Φορουμ



think positive
Savvas Posted - 24/03/2013 : 09:04:57
quote:
Originally posted by toulge

Επανερχομαι σε αυτο το θεμα για να ρωτησω κατι αν καποιος γνωριζει.

Τις τελευταιες εβδομαδες συνεχιζοντας την προετοιμασια μου για τον ημιμαραθωνιο της Αθηνας κανω 4 προπονησεις την εβδομαδα και μια 5 πολυ χαλαρη για αποκατασταση.Συγκεκριμενα κανω 1 long run στο διωρο με pace 4:50 το πρωτο μισο και 4:30 το δευτερο μισο , 1 διαλλειματικη οπως την προγραμματισω , δηλαδη η 10Χ400 η 5Χ800 η 4Χ1000 κλπ και 1 tempo 20' στο 3:55 . Εαν αισθανομαι πολυ κουρασμενος αντικαθιστω 1 προπονηση tempo η την διαλλειματικη προπονηση με 1 easy run δηλαδη τρεξιμο για 1:10 - 1:15 παντα ομως οχι μεγαλυτερο pace απο 4:50. Σε καθε περιπτωση ομως στο εβδομαδιαιο προγραμμα μου περιλαμβανεται 1 "γρηγορη" προπονηση tempo η διαλλειματικη και στην καλυτερη 2 τετοιες προπονησεις.

H ερωτηση μου ειναι αν θεωρειται οτι στην tempo προπονηση οπου και δουλευω στο 3:50-3:55 για 20' με 30' οι παλμοι μου ξεκινουν απο τους 158 και φτανουν στο τελος ακομα και στους 174-175. Θεωρειται οτι ειναι υπερβολικοι αυτοι οι παλμοι?Καποιοι μου λενε οτι δεν χρειαζεται να δουλευω τοσο ψηλα ομως αν ειναι να κανω δυνατη προπονηση μου ειναι αδυνατο οι παλμοι να βρισκονται χαμηλα.Καποιος προχτες μου λεει οτι στην tempo προπονηση δουλευουμε στο 80% της καρδιας.Μα αν ειναι να δουλευω εκει τοτε δεν πρεπει να κανω tempo προπονηση με pace μικροτερο απο 4:30.

H γνωμη σας? Πρεπει η καρδια να βρισκεται σε χαμηλοτερα επιπεδα?Εγω παντως ευχαριστιεμαι οταν βγαινει μια προπονηση tempo η ακομα και η διαλλειματικη εστω και αν δουλευα ψηλα.Αλλωστε γι αυτο ειναι κοπιαστικες αυτες οι προπονησεις...

think positive




Γενικα τα τεμπο γινονται κοντα στο κατωφλι και γρηγοροτερα δλδ στο 85-90% της ΜΚΣ ή και γρηγοροτερα οταν ειναι πιο μικρης διαρκειας δλδ στο 88-92%.
Επειδη ειχες στοχο ημι θα μπορουσες να κανεις πιο πολλα κομματια πχ 6-8 χιλιαρια και λιγο πιο αργα απο τι κανεις τα 4 και μεγαλυτερα τεμπο 8-10χλμ αλλα στον ρυθμο του ημι.

Ο Γκρινιαρης του Φορουμ
toulge Posted - 23/03/2013 : 10:53:20
Επανερχομαι σε αυτο το θεμα για να ρωτησω κατι αν καποιος γνωριζει.

Τις τελευταιες εβδομαδες συνεχιζοντας την προετοιμασια μου για τον ημιμαραθωνιο της Αθηνας κανω 4 προπονησεις την εβδομαδα και μια 5 πολυ χαλαρη για αποκατασταση.Συγκεκριμενα κανω 1 long run στο διωρο με pace 4:50 το πρωτο μισο και 4:30 το δευτερο μισο , 1 διαλλειματικη οπως την προγραμματισω , δηλαδη η 10Χ400 η 5Χ800 η 4Χ1000 κλπ και 1 tempo 20' στο 3:55 . Εαν αισθανομαι πολυ κουρασμενος αντικαθιστω 1 προπονηση tempo η την διαλλειματικη προπονηση με 1 easy run δηλαδη τρεξιμο για 1:10 - 1:15 παντα ομως οχι μεγαλυτερο pace απο 4:50. Σε καθε περιπτωση ομως στο εβδομαδιαιο προγραμμα μου περιλαμβανεται 1 "γρηγορη" προπονηση tempo η διαλλειματικη και στην καλυτερη 2 τετοιες προπονησεις.

H ερωτηση μου ειναι αν θεωρειται οτι στην tempo προπονηση οπου και δουλευω στο 3:50-3:55 για 20' με 30' οι παλμοι μου ξεκινουν απο τους 158 και φτανουν στο τελος ακομα και στους 174-175. Θεωρειται οτι ειναι υπερβολικοι αυτοι οι παλμοι?Καποιοι μου λενε οτι δεν χρειαζεται να δουλευω τοσο ψηλα ομως αν ειναι να κανω δυνατη προπονηση μου ειναι αδυνατο οι παλμοι να βρισκονται χαμηλα.Καποιος προχτες μου λεει οτι στην tempo προπονηση δουλευουμε στο 80% της καρδιας.Μα αν ειναι να δουλευω εκει τοτε δεν πρεπει να κανω tempo προπονηση με pace μικροτερο απο 4:30.

H γνωμη σας? Πρεπει η καρδια να βρισκεται σε χαμηλοτερα επιπεδα?Εγω παντως ευχαριστιεμαι οταν βγαινει μια προπονηση tempo η ακομα και η διαλλειματικη εστω και αν δουλευα ψηλα.Αλλωστε γι αυτο ειναι κοπιαστικες αυτες οι προπονησεις...

think positive
toulge Posted - 13/01/2013 : 00:44:25
Ναι θα με ενδιεφερε να μπω στο group σας.

Πηγαινα το καλοκαιρι για κατι προπονησεις αλλα ακυρες ωρες , μονος ειχα φτασει μεχρι και 8 χλμ πηγαινε μετα απο μια παρατεταμενη ανηφορα αρκετα δυσκολη δηλαδη σχεδον 3 χλμ πιο πανω απο τον αγωνα που θα γινει αυριο και μετα εστριβα δεξια και εφτανα εως ενα σημειο και επιστροφη.Συνολο 16 χλμ αλλα χωρις νερο και με φοβερη ζεστη , ελεγα μεσα μου...τωρα θα μεινω εδω και αντε να με βρει κανεις..

Νομιζω οτι αμα συνεχιζα θα εφτανα σχεδον Πετρουπολη-Ιλιον-Καματερο καπου εκει αλλα αντε να γυριζα γιατι μπορει η επιστροφη να ηταν πιο ευκολη αλλα η παρατεταμενη ανηφορα μεσα στην ζεστη με τσακιζε..

quote:
Originally posted by GERMANOS

Θεωρώ ότι στο Άλσος Δαφνίου
τα 4 πρώτα χλμ του αγώνα
και μετά επιστροφή
Δηλαδή Ένα Οχτάρι-πήγαιν' έλα-

είναι ιδανική προπόνηση τέμπο ραν
για την κλασσική διαδρομή-και όχι μόνο

Εάν εκεί πέρα κάνεις κάποια-τουλάχιστον 16άρια(8+8)
ο ρυθμός που θα πιάνεις
θα είναι αντιπροσωπευτικός
και θα σου βγει και στον αγώνα

5 δρομείς που προπονηθήκαμε εκεί πέρα
μας βγήκε ακριβώς
Το Άλσος Δε Λέει Ψέμματα!!!

Μπορείς λοιπόν να Πας Και μόνος σου
Εάν θέλεις να μπεις στο γκρουπ
από τον Ιούνιο...
ΤΑ ΞΑΝΑΛΕΜΕ!!!!!



think positive
GERMANOS Posted - 12/01/2013 : 23:42:48
Θεωρώ ότι στο Άλσος Δαφνίου
τα 4 πρώτα χλμ του αγώνα
και μετά επιστροφή
Δηλαδή Ένα Οχτάρι-πήγαιν' έλα-

είναι ιδανική προπόνηση τέμπο ραν
για την κλασσική διαδρομή-και όχι μόνο

Εάν εκεί πέρα κάνεις κάποια-τουλάχιστον 16άρια(8+8)
ο ρυθμός που θα πιάνεις
θα είναι αντιπροσωπευτικός
και θα σου βγει και στον αγώνα

5 δρομείς που προπονηθήκαμε εκεί πέρα
μας βγήκε ακριβώς
Το Άλσος Δε Λέει Ψέμματα!!!

Μπορείς λοιπόν να Πας Και μόνος σου
Εάν θέλεις να μπεις στο γκρουπ
από τον Ιούνιο...
ΤΑ ΞΑΝΑΛΕΜΕ!!!!!
toulge Posted - 12/01/2013 : 22:51:11
Να σου πω ηταν στα υποψιν μου να παω αλλα πηγα περυσι και λογω του εδαφους και των παγιδων που κρυβει αν εχει βρεξει και εχει καλυψει τις λακουβες με νερο , για πλακα φοβομουν για κανενα διαστρεμμα ..

Γι αυτο φετος δεν το ρισκαρα ειπα να μετεχω σε αγωνες με πιο βατο εδαφος..

quote:
Originally posted by GERMANOS

toulge

Θα πας αύριο για το 10ρι στο Δαφνί;



think positive
Hermes Posted - 12/01/2013 : 18:25:48
quote:
Originally posted by NIKOS T.

Δεν είναι απαραίτητα κακό οι προσδοκίες μας να ξεπερνάνε τις δυνατότητες μας.
Με την προυπόθεση όμως να δουλεύουμε συστηματικά προς ένα στόχο.
Μέχρι το 3:10 πας σχετικά εύκολα,μετά αρχίζουν τα δύσκολα..
Αν πάρουμε 100 δρομείς από δω μέσα οι 98-99 δεν θα σπάσουν ποτέ τις 3 ώρες.
Αυτό δεν σημαίνει ότι είναι κακοί δρομείς ή ότι δεν δουλεύουν σκληρά.
Απλά δεν έχουν τη δυνατότητα να πιάσουν έναν τέτοιο χρόνο κάτω από δεδομένες συνθήκες.
Δεν υπάρχουν οι ικανές και αναγκαίες προυποθέσεις.
Άρχισαν το τρέξιμο μεγάλοι,δεν έχουν την απαιτούμενη ταχύτητα,δεν έχουν υπομονή,δεν δουλεύουν σωστά και μεθοδικά ή ακόμη δεν τους ενδιαφέρει κιόλας.
Αυτό που έχει σημασία είναι η συνέχεια,το να δουλεύεις έξυπνα και συστηματικά πολλά χρόνια.
Στο τρέξιμο άπαιτούνται 7-8 χρόνια περίπου για να δεις πολύ καλά αποτελέσματα.
Πρέπει όμως το σκαρί σου να αντέχει τόσα χρόνια σκληρής προπόνησης.
Άλλωστε δεν τρέχουμε για λίγα χρόνια αλλά υποτίθεται για μια ζωή,μέχρι τα γεράματα μας!
Πολλές φορές το κάτι παραπάνω χρειάζεται και προπονητή.
Όχι έναν τυχαίο που βγάζει προγραμματάκια πατέντες μέσα από το διαδίκτυο.
Αλλά κάποιον που θα δει που πονάμε και θα δουλέψει στις αδυναμίες μας.
Από κει και πέρα υπάρχουν αναμφισβήτητα δείγματα προόδου,αλλά και αυτά με τη σειρά τους δεν μας εγγυούνται το 3ωρο.
Έτσι αν δεν τρέξεις το 10αρι κάτω από 38 λεπτά,τον ημιμαραθώνιο κάτω από 1:24,δεν νομίζω ότι έχεις καμία τύχη.
Όσον αφορά τα μεγάλα τρεξίματα πιστεύω πως τα πρώτα 3-4 χρόνια πρέπει να γίνονται αργά,καθαρά για την εξάσκηση της λιπόλυσης.
Αργότερα τα θεωρώ αχρείαστα,να μην πω άχρηστα.
Οποιοσδήποτε ρυθμός πάνω από 5:00 δεν σου δίνει τίποτα.
Τα γρήγορα l.r,μέχρι 30 χλμ,,σε φέρνουν πολύ κοντά στο στόχο σου.
Πρέπει το αργότερο στις 2,5 ώρες να πετάς 30 χλμ,διαφορετικά δεν είσαι έτοιμος για την υπέρβαση...

"Αν νομίζεις ότι τα έχεις όλα υπό έλεγχο, τότε δεν τρέχεις αρκετά γρήγορα"



LIKE!!!!!!
NIKOS T. Posted - 12/01/2013 : 17:47:06
Δεν είναι απαραίτητα κακό οι προσδοκίες μας να ξεπερνάνε τις δυνατότητες μας.
Με την προυπόθεση όμως να δουλεύουμε συστηματικά προς ένα στόχο.
Μέχρι το 3:10 πας σχετικά εύκολα,μετά αρχίζουν τα δύσκολα..
Αν πάρουμε 100 δρομείς από δω μέσα οι 98-99 δεν θα σπάσουν ποτέ τις 3 ώρες.
Αυτό δεν σημαίνει ότι είναι κακοί δρομείς ή ότι δεν δουλεύουν σκληρά.
Απλά δεν έχουν τη δυνατότητα να πιάσουν έναν τέτοιο χρόνο κάτω από δεδομένες συνθήκες.
Δεν υπάρχουν οι ικανές και αναγκαίες προυποθέσεις.
Άρχισαν το τρέξιμο μεγάλοι,δεν έχουν την απαιτούμενη ταχύτητα,δεν έχουν υπομονή,δεν δουλεύουν σωστά και μεθοδικά ή ακόμη δεν τους ενδιαφέρει κιόλας.
Αυτό που έχει σημασία είναι η συνέχεια,το να δουλεύεις έξυπνα και συστηματικά πολλά χρόνια.
Στο τρέξιμο άπαιτούνται 7-8 χρόνια περίπου για να δεις πολύ καλά αποτελέσματα.
Πρέπει όμως το σκαρί σου να αντέχει τόσα χρόνια σκληρής προπόνησης.
Άλλωστε δεν τρέχουμε για λίγα χρόνια αλλά υποτίθεται για μια ζωή,μέχρι τα γεράματα μας!
Πολλές φορές το κάτι παραπάνω χρειάζεται και προπονητή.
Όχι έναν τυχαίο που βγάζει προγραμματάκια πατέντες μέσα από το διαδίκτυο.
Αλλά κάποιον που θα δει που πονάμε και θα δουλέψει στις αδυναμίες μας.
Από κει και πέρα υπάρχουν αναμφισβήτητα δείγματα προόδου,αλλά και αυτά με τη σειρά τους δεν μας εγγυούνται το 3ωρο.
Έτσι αν δεν τρέξεις το 10αρι κάτω από 38 λεπτά,τον ημιμαραθώνιο κάτω από 1:24,δεν νομίζω ότι έχεις καμία τύχη.
Όσον αφορά τα μεγάλα τρεξίματα πιστεύω πως τα πρώτα 3-4 χρόνια πρέπει να γίνονται αργά,καθαρά για την εξάσκηση της λιπόλυσης.
Αργότερα τα θεωρώ αχρείαστα,να μην πω άχρηστα.
Οποιοσδήποτε ρυθμός πάνω από 5:00 δεν σου δίνει τίποτα.
Τα γρήγορα l.r,μέχρι 30 χλμ,,σε φέρνουν πολύ κοντά στο στόχο σου.
Πρέπει το αργότερο στις 2,5 ώρες να πετάς 30 χλμ,διαφορετικά δεν είσαι έτοιμος για την υπέρβαση...

"Αν νομίζεις ότι τα έχεις όλα υπό έλεγχο, τότε δεν τρέχεις αρκετά γρήγορα"
GERMANOS Posted - 12/01/2013 : 16:08:44
toulge

Θα πας αύριο για το 10ρι στο Δαφνί;
stratus Posted - 12/01/2013 : 14:41:23
quote:
Originally posted by toulge

Σου εστειλα

quote:
Originally posted by stratus

Τουλαχιστον ενα τρεξιμο την εβδομαδα 2-2.30 ωρες.Αλλα δυο μικροτερα πχ ενα 1.30 ωρα και ενα 1.45 λεπτα.Προσοχη δε ξεκινας ξαφνικα να τρεξεις απο 1.30 που εισαι τωρα 2.30 ωρες.Αρχιζεις και προσθετεις 2-5 λεπτα καθε φορα μεχρι να φτασεις τον επιθυμητο χρονο.Αυτο μπορει να κρατησει τουλαχιστον 10 εβδομαδες.Αν θελεις στειλε μου με πμ το email σου να σου στειλω μερικα ενδιαφεροντα κειμενα.

---------------------------
XΡΗΣΤΟΣ
'Η κάνεις κάτι ή δεν το κάνεις.Η προσπάθεια αρκεί είναι για τους αποτυχημένους.

Μετεωρολογικός σταθμός Αμαρουσίου
http://cumulusgr.no-ip.org/marousi



think positive


Και εγω σου απαντησα

---------------------------
XΡΗΣΤΟΣ
'Η κάνεις κάτι ή δεν το κάνεις.Η προσπάθεια αρκεί είναι για τους αποτυχημένους.

Μετεωρολογικός σταθμός Αμαρουσίου
http://cumulusgr.no-ip.org/marousi
toulge Posted - 12/01/2013 : 14:37:10
Σου εστειλα

quote:
Originally posted by stratus

Τουλαχιστον ενα τρεξιμο την εβδομαδα 2-2.30 ωρες.Αλλα δυο μικροτερα πχ ενα 1.30 ωρα και ενα 1.45 λεπτα.Προσοχη δε ξεκινας ξαφνικα να τρεξεις απο 1.30 που εισαι τωρα 2.30 ωρες.Αρχιζεις και προσθετεις 2-5 λεπτα καθε φορα μεχρι να φτασεις τον επιθυμητο χρονο.Αυτο μπορει να κρατησει τουλαχιστον 10 εβδομαδες.Αν θελεις στειλε μου με πμ το email σου να σου στειλω μερικα ενδιαφεροντα κειμενα.

---------------------------
XΡΗΣΤΟΣ
'Η κάνεις κάτι ή δεν το κάνεις.Η προσπάθεια αρκεί είναι για τους αποτυχημένους.

Μετεωρολογικός σταθμός Αμαρουσίου
http://cumulusgr.no-ip.org/marousi



think positive
stratus Posted - 12/01/2013 : 14:13:26
Τουλαχιστον ενα τρεξιμο την εβδομαδα 2-2.30 ωρες.Αλλα δυο μικροτερα πχ ενα 1.30 ωρα και ενα 1.45 λεπτα.Προσοχη δε ξεκινας ξαφνικα να τρεξεις απο 1.30 που εισαι τωρα 2.30 ωρες.Αρχιζεις και προσθετεις 2-5 λεπτα καθε φορα μεχρι να φτασεις τον επιθυμητο χρονο.Αυτο μπορει να κρατησει τουλαχιστον 10 εβδομαδες.Αν θελεις στειλε μου με πμ το email σου να σου στειλω μερικα ενδιαφεροντα κειμενα.

---------------------------
XΡΗΣΤΟΣ
'Η κάνεις κάτι ή δεν το κάνεις.Η προσπάθεια αρκεί είναι για τους αποτυχημένους.

Μετεωρολογικός σταθμός Αμαρουσίου
http://cumulusgr.no-ip.org/marousi
toulge Posted - 12/01/2013 : 14:08:31
Εχεις δικιο ισως βιαζομαι , ισως κανω πολλα πραγματα μαζι και με κουραζουν και αυτα οπως πχ ποδηλασια , κολυμβηση κλπ..Ομως πιστευα οτι αεροβια αντοχη εχω χτιση ολα αυτα τα χρονια που ασχολουμαι με τον αθλητισμο + το γεγονος οτι τα απειρα ελευθερα τρεξιματα που εχω κανει και που διαρκουν απο 1:10 εως 1:30 εχουν χτισει αυτη την βαση..Ποσο περισσοτερο δηλαδη?

quote:
Originally posted by stratus

Εγω δε λεω οτι δεν μπορεις να βελτιωθεις.Αυτο που λεω ειναι οτι πιθανον βιαζεσαι,οταν θελεις να κατεβεις 22 ολοκληρα λεπτα μεσα σε ενα χρονο σε ενα δυσκολο μαραθωνιο.Αν θυμαμαι καλα ενας προπονητης σου ειπε να χτισεις αεροβια βαση.Η βαση χτιζεται με μεγαλα σε χρονικη διαρκεια τρεξιματα.Αν κτισεις αυτη τη βαση,η βελτιωση που θα δεις θα ειναι τεραστια.Υπομονη θελει,τιποτα αλλο.
Μην βιαζεσαι

---------------------------
XΡΗΣΤΟΣ
'Η κάνεις κάτι ή δεν το κάνεις.Η προσπάθεια αρκεί είναι για τους αποτυχημένους.

Μετεωρολογικός σταθμός Αμαρουσίου
http://cumulusgr.no-ip.org/marousi



think positive
toulge Posted - 12/01/2013 : 14:06:13
Ειμαι στην αναζητηση καταλληλης διαδρομης που να περιεχει μεγαλα ανηφορικα κομματια αλλα δυσκολο να βρω...

quote:
Originally posted by Fidelio

Μια παρατηρήση που πρέπει να έχουμε στον νου μας ειδικά οταν αναφερόμαστε σε χρόνους που περιλαμβάνουν υψομετρικές διαφορές.

Ολοι οι παράμετροι που δίδονται από τους προπονητικούς- μπουσουλες αναφέρονται σε ΦΛΑΤ τερέν. Μόνο όταν μιλάμε για επιπεδες διαδρομές οι εκτιμήσεις είναι ασφαλείς. Οι υψομετρικές διαφορές δεν προσθέτουν αναλογικά χρόνο στην προβλεπομενη προσπαθεια, είναι πολυ-παραγοντικό και στο καθέ δρομέα (μιλώντας πχ για τον ΚΜΑ ) μπορεί να προσθέσουν από 5 λεπτά μέχρι και 10 λεπτά - δεν υπάρχει ασφαλή εκτίμηση. Αυτό συμβαίνει γιατι οι ανηφόρες προυποθέτουν αντοχή στην δύναμη κάτι που πολλοί δρομείς προπονουν ελάχιστα έως καθόλου.


People make life so much worse than it has to be and believe me, it's a nightmare without their help. ~ Boris Yelnikoff



think positive
stratus Posted - 12/01/2013 : 14:00:36
Εγω δε λεω οτι δεν μπορεις να βελτιωθεις.Αυτο που λεω ειναι οτι πιθανον βιαζεσαι,οταν θελεις να κατεβεις 22 ολοκληρα λεπτα μεσα σε ενα χρονο σε ενα δυσκολο μαραθωνιο.Αν θυμαμαι καλα ενας προπονητης σου ειπε να χτισεις αεροβια βαση.Η βαση χτιζεται με μεγαλα σε χρονικη διαρκεια τρεξιματα.Αν κτισεις αυτη τη βαση,η βελτιωση που θα δεις θα ειναι τεραστια.Υπομονη θελει,τιποτα αλλο.
Μην βιαζεσαι

---------------------------
XΡΗΣΤΟΣ
'Η κάνεις κάτι ή δεν το κάνεις.Η προσπάθεια αρκεί είναι για τους αποτυχημένους.

Μετεωρολογικός σταθμός Αμαρουσίου
http://cumulusgr.no-ip.org/marousi

RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000