Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
 Όλα τα Forums
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Οι Αγώνες μας
 Pearl Izumi Mountain Cup

Σημείωση: Πρέπει να είστε εγγεγραμένος για να δημοσιεύσετε.
Για να εγγραφείτε, κάντε κλικ εδώ. Η εγγραφή είναι ΔΩΡΕΑΝ!

Screensize:
Όνομα Χρήστη:
Κωδικός:
Κατάσταση μορφοποίησης:
Μορφοποίηση: BoldItalicizedUnderlineStrikethrough Align LeftCenteredAlign Right Horizontal Rule Insert HyperlinkInsert EmailInsert Image Insert CodeInsert QuoteInsert List
   
Μήνυμα:

* HTML is OFF
* Forum Code είναι ενεργοποιημένος
Smilies
Smile [:)] Big Smile [:D] Cool [8D] Blush [:I]
Tongue [:P] Evil [):] Wink [;)] Clown [:o)]
Black Eye [B)] Eight Ball [8] Frown [:(] Shy [8)]
Shocked [:0] Angry [:(!] Dead [xx(] Sleepy [|)]
Kisses [:X] Approve [^] Disapprove [V] Question [?]

 
   

ΠΡΟΕΠΙΣΚΟΠΗΣΗnbsp; ΘΕΜΑΤΟΣ
skiritis Δημοσιευτηκε - 29/01/2013 : 18:42:13
http://www.trailproject.gr/index.php/events/2013/pearl-izumi-mountain-cup-2013

"...Με τη βοήθεια της Pearl Izumi μειώνουμε το κόστος για τους συμμετέχοντες αλλά όχι την ποιότητα των παροχών, έτσι το κόστoς συμμετοχής ορίζεται στα 10 ευρώ ανά αγώνα":
Ευτυχώς που με τη βοήθειά της κοστολογείται 1 ευρώ περίπου το χλμ...
15   ΤΕΛΕΥΤΑΙΕΣ    ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ    (Πρώτα η πιο πρόσφατη)
Lewvwtas Posted - 17/03/2014 : 15:24:04
quote:
Originally posted by Deorum

quote:
Originally posted by Lewvwtas

Ομορφος αγωνας με τις δυσκολιες του,πολυ καλη οργανωση και ωραιο κλιμαΟποιος-α βρει φωτογραφιες ας δωσει λινκ.Απλα κατι αλλο παιδια..οχι ακουστικα μεσα στα μονοπατια!!!Δε χανεται μονο την φυση και τον αγωνα γενικοτερα αλλα δεν ακουτε βηματισμο ή αθλητες γρηγοροτερους που σας μιλουν για να περασουν και υπαρχει περιπτωση να γινει καποιο ατυχημα!!!

Τω βίω μάχου...




Είδατε, δεν με προσέχετε καλά, έλειψα και τώρα ξεμείνατε. :P



χεχεχε +100

Τω βίω μάχου...
Deorum Posted - 17/03/2014 : 15:06:36
quote:
Originally posted by Lewvwtas

Ομορφος αγωνας με τις δυσκολιες του,πολυ καλη οργανωση και ωραιο κλιμαΟποιος-α βρει φωτογραφιες ας δωσει λινκ.Απλα κατι αλλο παιδια..οχι ακουστικα μεσα στα μονοπατια!!!Δε χανεται μονο την φυση και τον αγωνα γενικοτερα αλλα δεν ακουτε βηματισμο ή αθλητες γρηγοροτερους που σας μιλουν για να περασουν και υπαρχει περιπτωση να γινει καποιο ατυχημα!!!

Τω βίω μάχου...




Είδατε, δεν με προσέχετε καλά, έλειψα και τώρα ξεμείνατε. :P
Lewvwtas Posted - 17/03/2014 : 15:01:58
Ομορφος αγωνας με τις δυσκολιες του,πολυ καλη οργανωση και ωραιο κλιμαΟποιος-α βρει φωτογραφιες ας δωσει λινκ.Απλα κατι αλλο παιδια..οχι ακουστικα μεσα στα μονοπατια!!!Δε χανεται μονο την φυση και τον αγωνα γενικοτερα αλλα δεν ακουτε βηματισμο ή αθλητες γρηγοροτερους που σας μιλουν για να περασουν και υπαρχει περιπτωση να γινει καποιο ατυχημα!!!

Τω βίω μάχου...
cardiorun Posted - 17/03/2014 : 10:15:23
Χθές έγινε ο τελευταίος αγώνας της σειράς στην Πάρνηθα με αφετηρία και τερματισμό στο καταφύγιο Φλαμπούρι.Πολύ ωραίος αγώνας ,κυρίως μονοπάτια μέσα στο δάσος αλλά και σημεία με λάσπη για ...διασκέδαση,καλό κλίμα πολύ καλή οργάνωση!Στο τέλος είχε μέχρι και σουβλάκι! αλλά και μπανάνες,πατατάκια,σοκολατάκια κλπ!Η μόνη δυσκολία τα τελευταία συνεχώς ανηφορικά χιλιόμετρα!
Ξανθό Άλογο Posted - 18/02/2014 : 00:24:58
quote:
Originally posted by dtziouvaras

εγώ να κάνω μία ερώτηση: Πως και ένας Θεοδωρακάκος ήρθε σε έναν τέτοιο αγώνα?



Κατεβαίνει σε πολλους τετοιους για δυνατη προπονηση. Εδω κατεβηκε στον Σπυρο Λουη και σπασαν τα χρονομετρα!
dtziouvaras Posted - 15/02/2014 : 15:50:25
εγώ να κάνω μία ερώτηση: Πως και ένας Θεοδωρακάκος ήρθε σε έναν τέτοιο αγώνα?
Ξανθό Άλογο Posted - 14/02/2014 : 19:22:40
quote:
Originally posted by pngtstzks

quote:
Originally posted by Spartiatis

Λεπτομέρειες απο τον αγωνα; Συμμετοχες; Παραλειπόμενα ;

ΟΤΙ ΔΕ ΛΥΝΕΤΑΙ....ΚΟΒΕΤΑΙ..
ΜΕΓΑΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ



Αγώνας με πολύ -μα πάρα πολύ- "μποτιλιάρισμα".
Θεωρώ ότι η συγκεκριμένη διαδρομή με 300+ δρομείς είναι άστοχη.
Πάντως προσφέρονταν για fun-run αλλά και για προπόνηση, ειδικά στα λασπωμένα κατηφορικά μονοπάτια, όπου μπορούσες να δοκιμάσεις τα πατήματά-τεχνική σου.
Τοπίο, εναλλαγές ανάμεσα στο καμένο και μη τμήμα της Πεντέλης (όχι κάτι ενδιαφέρον).

Οργανωτικά δεν βρήκα κάτι μεμπτό, μια χαρά κύλισε η όλη ιστορία.
Είδα μια άμεση ανταπόκριση σε τραυματισμό κοπέλας (νομίζω ότι έγινε η μεταφορά της με enduro μηχανή!).
Είχαν εύκολη δουλειά για την σηματοδότηση, παροχές: νεράκι, μπανάνες (τα βασικά δηλαδή), +τσαγάκι, +πατατάκια, +μετάλλιο-τσίγκος (τα οποία με αφήνουν πάντα αδιάφορα).
Κατά τ'άλλα, συζήτηση να γίνεται για το 1€ ανά km!

Κλείνοντας, 3 παρατηρήσεις:
1. Πολλοί δρομείς με ακατάλληλα παπούτσια!
2. Στο βουνό (άποψή μου) και ειδικά σε αγώνες με μονοπάτια δεν ακούμε μουσική!
Τουλάχιστον, αφήνουμε μόνο μία "ψείρα" στο αυτί, και χαμηλώνουμε την ένταση για να έχουμε λίγο επαφή με το περιβάλλον! Ήμαρτον!
3. Υπήρχε μια αρκετά δύσκολη-ενδιαφέρον "σάρα" που έπρεπε να ανεβούμε, αλλά με τόσο πλήθος (έβλεπες μια ανθρώπινη αλυσίδα) & πατώντας πάνω σε μεγάλες πέτρες σε συνάρτηση με την κλίση, θεωρώ ότι ήταν αρκετά επικίνδυνο!



θα συμφωνησω σε ολα! Εχω μονο μια μικρη ενσταση οσον αφορα το μποτιλιαρισμα. Συμφωνοι,θα μπορουσε να γινει εκκινηση σε γκρουπ αλλα υπαρχει πολυς μα παρα πολυς κοσμος ο οποιος σπρωχνει προκειμενου να στριμωχτει στις πρωτες γραμμες εκκινησης!! Ημαρτον δλδ!! Βλεπεις στις φωτογραφιες δρομεις οι οποιοι ξεκινουν διπλα σε θεοδωρακακο,διαλεκτο κλπ και στο τελος φτανουν να τερματιζουν μια ωρα πισω τους!! Υπαρχου πολλοι δρομεις καλων επιδοσεων οι οποιοι μπουκωνουν στα μονοπατια επειδη καποιοι εχουν βιτσιο να ξεκινουν απο την πρωτη γραμμη!!
Για τα ακαταλληλα παπουτσια επισης εχεις απολυτο δικιο! Παρομοιο περιστατικο μου ετυχε στο μονοπατι απο τον Δρομο Υμηττου. Ετρεχε ενα παλικαρι με adidas boost ,τρωει τουμπα μπροστα μου και ''κατεβασε'' τη μιση Καινη Διαθηκη!! Φιλαρακι,αλλο φταιει...
Εγκλημα επισης και τα ακουστικα!! Να κατεβαινεις το μονοπατι και να εχεις τον τυπο μπροστα με τα ακουστικα στ'αυτια στην κοσμαρα του κυριολεκτικα!!!
Απο κει κι επειτα κουβεντες τυπου 1ευρω ανα χλμ και νερο αλλα οχι ισοτονικο ειναι αστειες για αγωνα βουνου και ποσο μαλλον μικρης αποστασης!!
dtziouvaras Posted - 11/02/2014 : 20:27:07
εγώ σίγουρα δεν μπορώ να πω ότι ακολούθησα συγκεκριμένη τεχνική μιας και ήταν ο πρώτος μου αγώνας βουνού. Απλά εφάρμοσα λίγο κοινή λογική για το που θα έπρεπε να πατήσω. σίγουρα πολλά από τα πατήματά μου ήταν φυλαγμένα όπως επίσης το να κοιτάς συνέχεια που πρέπει να πατήσεις προσδίδει επιπλέον κουραση και λιγότερη απόλαυση του τοποίου...
Lewvwtas Posted - 11/02/2014 : 00:24:21
quote:
Originally posted by dtziouvaras

αν και πρωτος μου "αγωνας" βουνού να πω τα εξής:

- με το μποτιλιάρισμα στην αρχή αλλά και στο σκαρφάλωμα (σάρα) που λέει καποιος παραπάνω μετρησα περι τα 15 λεπτα επιβάρυνση στο χρόνο καποιου
- συμφωνώ οτι μια εκκίνηση σε 2-3 γκρουπσ θα βοηθούσε
- όσο για τα ακατάλληλα παπούτσια, και εγώ με ασφάλτινο συμμετείχα αλλά ούτε γλύστρισα, ούτε τούμπα έφαγα. Αντιθέτως είχα μπροστά μου πολλούς με trail παπουτσια (95% ΣΑΛΟΜΟΝ) και γλυστρούσαν για πλάκα. Κατά την ταπεινή μου γνώμη μεγάλο ρόλο έχει να κάνει το που και πως θα βάλεις το πόδι σου. Δεν νομίζω οτι επειδή καποιος εχει trail παπούτσια μπορεί και να πατάει όπου να'ναι.
- Τα κριτσίνια-πατατάκια και σοκολοτάκια ήταν σουπερ
- το μετάλλιο με απογοήτευσε.


Συμφωνω απολυτα για το οτι παιζει μεγαλο ρολο η τεχνικη και πολυ απλα να το πουμε..το που πατας!Ομως,τα παπούτσια για trail ειναι για trail και τα ασφαλτινα για ασφαλτο..Ειδικα για το βουνο με τα σημεια που εχει και τις ''παγιδες'' εκτος του οτι πρεπει να ειμαστε προσεκτικοι πρεπει να ειμαστε καταλληλως προετοιμασμενοι.

Τω βίω μάχου...
dtziouvaras Posted - 10/02/2014 : 23:45:58
αν και πρωτος μου "αγωνας" βουνού να πω τα εξής:

- με το μποτιλιάρισμα στην αρχή αλλά και στο σκαρφάλωμα (σάρα) που λέει καποιος παραπάνω μετρησα περι τα 15 λεπτα επιβάρυνση στο χρόνο καποιου
- συμφωνώ οτι μια εκκίνηση σε 2-3 γκρουπσ θα βοηθούσε
- όσο για τα ακατάλληλα παπούτσια, και εγώ με ασφάλτινο συμμετείχα αλλά ούτε γλύστρισα, ούτε τούμπα έφαγα. Αντιθέτως είχα μπροστά μου πολλούς με trail παπουτσια (95% ΣΑΛΟΜΟΝ) και γλυστρούσαν για πλάκα. Κατά την ταπεινή μου γνώμη μεγάλο ρόλο έχει να κάνει το που και πως θα βάλεις το πόδι σου. Δεν νομίζω οτι επειδή καποιος εχει trail παπούτσια μπορεί και να πατάει όπου να'ναι.
- Τα κριτσίνια-πατατάκια και σοκολοτάκια ήταν σουπερ
- το μετάλλιο με απογοήτευσε.
georgemarousi Posted - 10/02/2014 : 11:21:59
Από τις καλύτερες διαδρομές που έχω κάνει, βρήκα πολύ ενδιαφέρουσες όλες τις (πολλές) εναλλαγές κλίσεων και τερρέν...

Συγχαρητήρια στη διοργάνωση και σε όλους για τη συμβολή τους κατά το μήκος της διαδρομής!

Οι παρατηρήσεις τώρα:

- Πολύ ακριβό το 1€/χλμ... καλές παροχές στο τέλος αλλά ενδιάμεσα μόνο 1 σταθμός με νεράκι, φτωχός ανεφοδιασμός και μιλάμε για αγώνα διάρκειας 1μισης ώρας κατά μέσο όρο.. (γνωρίζοντάς το ξεκίνησα με 1 νερό στο χέρι ευτυχώς)

- Πιστεύω ότι η εκκίνηση σε 2-3 γκρούπ θα βοηθούσε με το συνοστισμό στα μονοπάτια. Είναι δύσκολο να γίνει?

- Το μετάλλιο (αν και δε με ενδιαφερει προσωπικά), για αυτούς που τους ενδιαφέρει είναι μακράν το φτωχότερο/προχειρότερο που έχω δει.

- Τέλος, από τη στιγμή που δε βλέπω πρωτοβουλία για εκκίνηση σε γκρούπ, θεωρώ απαράδεκτο το να μην υπάρχει άνω όριο συμμετοχών (...)


Με φιλική διάθεση για βελτίωση των ανωτέρω :)

------------------------
Μετά τον Μαραθώνιο τί;
Lewvwtas Posted - 10/02/2014 : 10:20:36
quote:
Originally posted by pngtstzks

quote:
Originally posted by Spartiatis

Λεπτομέρειες απο τον αγωνα; Συμμετοχες; Παραλειπόμενα ;

ΟΤΙ ΔΕ ΛΥΝΕΤΑΙ....ΚΟΒΕΤΑΙ..
ΜΕΓΑΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ



Αγώνας με πολύ -μα πάρα πολύ- "μποτιλιάρισμα".
Θεωρώ ότι η συγκεκριμένη διαδρομή με 300+ δρομείς είναι άστοχη.
Πάντως προσφέρονταν για fun-run αλλά και για προπόνηση, ειδικά στα λασπωμένα κατηφορικά μονοπάτια, όπου μπορούσες να δοκιμάσεις τα πατήματά-τεχνική σου.
Τοπίο, εναλλαγές ανάμεσα στο καμένο και μη τμήμα της Πεντέλης (όχι κάτι ενδιαφέρον).

Οργανωτικά δεν βρήκα κάτι μεμπτό, μια χαρά κύλισε η όλη ιστορία.
Είδα μια άμεση ανταπόκριση σε τραυματισμό κοπέλας (νομίζω ότι έγινε η μεταφορά της με enduro μηχανή!).
Είχαν εύκολη δουλειά για την σηματοδότηση, παροχές: νεράκι, μπανάνες (τα βασικά δηλαδή), +τσαγάκι, +πατατάκια, +μετάλλιο-τσίγκος (τα οποία με αφήνουν πάντα αδιάφορα).
Κατά τ'άλλα, συζήτηση να γίνεται για το 1€ ανά km!

Κλείνοντας, 3 παρατηρήσεις:
1. Πολλοί δρομείς με ακατάλληλα παπούτσια!
2. Στο βουνό (άποψή μου) και ειδικά σε αγώνες με μονοπάτια δεν ακούμε μουσική!
Τουλάχιστον, αφήνουμε μόνο μία "ψείρα" στο αυτί, και χαμηλώνουμε την ένταση για να έχουμε λίγο επαφή με το περιβάλλον! Ήμαρτον!
3. Υπήρχε μια αρκετά δύσκολη-ενδιαφέρον "σάρα" που έπρεπε να ανεβούμε, αλλά με τόσο πλήθος (έβλεπες μια ανθρώπινη αλυσίδα) & πατώντας πάνω σε μεγάλες πέτρες σε συνάρτηση με την κλίση, θεωρώ ότι ήταν αρκετά επικίνδυνο!


+1

Τω βίω μάχου...
vangel Posted - 10/02/2014 : 09:48:15
συμφωνώ για την μουσική αν και ακούω σε αγώνες βουνού επιλεκτικά σε δασικούς ή σε ανηφόρες που δεν ενοχλώ κανέναν, σε μονοπάτια ειδικά κατηφορικά τα βγάζω για να έχω επαφή με το περιβάλλον και να ακούω αυτούς που έρχονται με μεγαλύτερη ταχύτητα.

Spartiatis Posted - 09/02/2014 : 20:39:00
Λεπτομέρειες απο τον αγωνα; Συμμετοχες; Παραλειπόμενα ;

ΟΤΙ ΔΕ ΛΥΝΕΤΑΙ....ΚΟΒΕΤΑΙ..
ΜΕΓΑΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ
spectactor Posted - 09/02/2014 : 15:22:03
ωραιος αγώνας
πολλές τούμπες κ πολλα σοκολατακια!

RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000