Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
 Όλα τα Forums
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Υγεία & Τραυματισμοί
 Φλεγμονή στο ισχύο.

Σημείωση: Πρέπει να είστε εγγεγραμένος για να δημοσιεύσετε.
Για να εγγραφείτε, κάντε κλικ εδώ. Η εγγραφή είναι ΔΩΡΕΑΝ!

Screensize:
Όνομα Χρήστη:
Κωδικός:
Κατάσταση μορφοποίησης:
Μορφοποίηση: BoldItalicizedUnderlineStrikethrough Align LeftCenteredAlign Right Horizontal Rule Insert HyperlinkInsert EmailInsert Image Insert CodeInsert QuoteInsert List
   
Μήνυμα:

* HTML is OFF
* Forum Code είναι ενεργοποιημένος
Smilies
Smile [:)] Big Smile [:D] Cool [8D] Blush [:I]
Tongue [:P] Evil [):] Wink [;)] Clown [:o)]
Black Eye [B)] Eight Ball [8] Frown [:(] Shy [8)]
Shocked [:0] Angry [:(!] Dead [xx(] Sleepy [|)]
Kisses [:X] Approve [^] Disapprove [V] Question [?]

 
   

ΠΡΟΕΠΙΣΚΟΠΗΣΗnbsp; ΘΕΜΑΤΟΣ
takis21 Δημοσιευτηκε - 06/03/2013 : 09:06:20
Καλημέρα σας!
Είχα ένα τραυματισμό πριν τρεις μήνες και ο ορθοπαιδικός διέγνωσε φλεγμονή στον τροχαντήρα.
Πήρα αντιφλεγμονώδη για 10 μέρες (παράλληλα με πάγο) και αργότερα έκανα και 10 φυσικοθεραπείες. Τελείωσα πριν 20 μέρες.
Υπάρχει ακόμα μια ενόχληση, κυρίως όταν κάθομαι.
Η απορία μου είναι τι να κάνω από εδώ και πέρα.
Ο γιατρός μου τα λέει λίγο μπερδεμένα.
Αρχίζω τρέξιμο σιγά σιγά;
Πρέπει να κάνω κάποιες ασκήσεις (πέρα από διατάσεις);
Θερμαντική αλοιφή πριν το τρέξιμο και πάγο μετά ισχύει; Για πάντα;
Όντως απαγορεύεται ο ανώμαλος δρόμος για πάντα;
Αν υπάρχει κάποιος που γνωρίζει, παθών ή μή...
Ευχαριστώ πολύ!

15   ΤΕΛΕΥΤΑΙΕΣ    ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ    (Πρώτα η πιο πρόσφατη)
anna_ves Posted - 05/04/2013 : 12:34:32
quote:
Originally posted by vavoulis

quote:
Originally posted by anna_ves

Ευχαριστώ πολύ!

Για την ιστορία, ήταν το ισχιακό νεύρο. Μαγκώνει ή κάπου στη μέση ή στον απιοειδή μυ. Έκανα μία φυσικοθεραπεία και πήρα 2 μέρες μυοχαλαρωτικά. Μάλλον καλά είναι, αφού έβγαλα ένα 32άρι χτες και σήμερα δεν πονάω καθόλου. Ίσως αραιά και πού να με θυμάται, δεν ξέρω. Με είχε ξαναπιάσει πέρσι ακριβώς τέτοια εποχή και με άφησε από μόνο του, χωρίς να κάνω κάτι.

Περαστικά και στους υπόλοιπους πονεμένους

------------------------------------------------------------------------
"ΕΞΙΣ ΔΕΥΤΕΡΑ ΦΥΣΙΣ" - ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ



Στο ιδιο καταληξαμε και στην δική μου περιπτωση... Συσσωρευμένη καταπονηση του προκαλεσε τον ερεθισμο που λογω του ασταματητου που τρεχω δεν προλαβε ποτε να επανέλθει

Επομενως ο χρονος αποθεραπειας παραταθηκε πολύ, και το σημαντικοτερο οπως μου ειπε ο δικος μου, να το νικησεις ψυχολογικά πρωτα για να μην αφήσεις ο φοβος του πονου να επιδεινωνει τον τραυματισμο, αλλάζοντας τον τροπο τρεξιματος, περπατηματος και στασης σωματος...

Respect

Αντε καλους μας αγωνες, μακρυα απο τραυματισμους μπαινουμε ολοι στην τελική ευθεία... φτου φτου σκόρδα



Run to Eat!!!
Γιώργος Κ.




Δε μασάμε vavouli!!! Περαστικά και σε σένα!!!

------------------------------------------------------------------------
"ΕΞΙΣ ΔΕΥΤΕΡΑ ΦΥΣΙΣ" - ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ
vavoulis Posted - 05/04/2013 : 12:21:43
quote:
Originally posted by anna_ves

Ευχαριστώ πολύ!

Για την ιστορία, ήταν το ισχιακό νεύρο. Μαγκώνει ή κάπου στη μέση ή στον απιοειδή μυ. Έκανα μία φυσικοθεραπεία και πήρα 2 μέρες μυοχαλαρωτικά. Μάλλον καλά είναι, αφού έβγαλα ένα 32άρι χτες και σήμερα δεν πονάω καθόλου. Ίσως αραιά και πού να με θυμάται, δεν ξέρω. Με είχε ξαναπιάσει πέρσι ακριβώς τέτοια εποχή και με άφησε από μόνο του, χωρίς να κάνω κάτι.

Περαστικά και στους υπόλοιπους πονεμένους

------------------------------------------------------------------------
"ΕΞΙΣ ΔΕΥΤΕΡΑ ΦΥΣΙΣ" - ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ



Στο ιδιο καταληξαμε και στην δική μου περιπτωση... Συσσωρευμένη καταπονηση του προκαλεσε τον ερεθισμο που λογω του ασταματητου που τρεχω δεν προλαβε ποτε να επανέλθει

Επομενως ο χρονος αποθεραπειας παραταθηκε πολύ, και το σημαντικοτερο οπως μου ειπε ο δικος μου, να το νικησεις ψυχολογικά πρωτα για να μην αφήσεις ο φοβος του πονου να επιδεινωνει τον τραυματισμο, αλλάζοντας τον τροπο τρεξιματος, περπατηματος και στασης σωματος...

Respect

Αντε καλους μας αγωνες, μακρυα απο τραυματισμους μπαινουμε ολοι στην τελική ευθεία... φτου φτου σκόρδα



Run to Eat!!!
Γιώργος Κ.
Dejan Posted - 05/04/2013 : 07:32:59
Περαστικά :)

______________________
“Ethiopians and Kenyans are running 160 miles a week, more than you will ever run, because it’s their only way out, and those who survive that are going to be really hard to beat unless you do everything perfectly,” Salazar told Ritzenhein. “If they have better biomechanics, too, you are in trouble.”
anna_ves Posted - 05/04/2013 : 00:36:21
Ευχαριστώ πολύ!

Για την ιστορία, ήταν το ισχιακό νεύρο. Μαγκώνει ή κάπου στη μέση ή στον απιοειδή μυ. Έκανα μία φυσικοθεραπεία και πήρα 2 μέρες μυοχαλαρωτικά. Μάλλον καλά είναι, αφού έβγαλα ένα 32άρι χτες και σήμερα δεν πονάω καθόλου. Ίσως αραιά και πού να με θυμάται, δεν ξέρω. Με είχε ξαναπιάσει πέρσι ακριβώς τέτοια εποχή και με άφησε από μόνο του, χωρίς να κάνω κάτι.

Περαστικά και στους υπόλοιπους πονεμένους

------------------------------------------------------------------------
"ΕΞΙΣ ΔΕΥΤΕΡΑ ΦΥΣΙΣ" - ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ
vavoulis Posted - 31/03/2013 : 23:42:26
quote:
Originally posted by anna_ves

Δεν είναι ισχίο ακριβώς. Δηλαδή στο πλάι δεν πονάω. Ούτε στον τετρακέφαλο/δικέφαλο/προσαγωγό. Σα να τραβήχτηκε ο γλουτός, αλλά στη βάση του. Χωρίς όμως να πονάει ο μυς. Σας ζάλισα... Θα πάρω τη γνώμη του φυσικοθεραπευτή αύριο και θα επανέλθω. Σας ευχαριστώ πάρα πολύ όλους για το χρόνο και την υπομονή σας

------------------------------------------------------------------------
"ΕΞΙΣ ΔΕΥΤΕΡΑ ΦΥΣΙΣ" - ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ



Περαστικα Αννα

να μας πεις εξελιξεις... εμενα δειχνει να με αφήνει σιγα σιγα, απλα ακομα νιωθω ενα βαρος πανω στον γλουτό οταν κανω εντονα...

Run to Eat!!!
Γιώργος Κ.
anna_ves Posted - 31/03/2013 : 20:24:39
Δεν είναι ισχίο ακριβώς. Δηλαδή στο πλάι δεν πονάω. Ούτε στον τετρακέφαλο/δικέφαλο/προσαγωγό. Σα να τραβήχτηκε ο γλουτός, αλλά στη βάση του. Χωρίς όμως να πονάει ο μυς. Σας ζάλισα... Θα πάρω τη γνώμη του φυσικοθεραπευτή αύριο και θα επανέλθω. Σας ευχαριστώ πάρα πολύ όλους για το χρόνο και την υπομονή σας

------------------------------------------------------------------------
"ΕΞΙΣ ΔΕΥΤΕΡΑ ΦΥΣΙΣ" - ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ
dimos Posted - 31/03/2013 : 20:14:16
Και εγώ είχα πρόβλημα με το ισχίο και με είχα στείλει σε φυσικοθεραπευτή που ονομαζόταν Σταμος Ευάγγελος.Σε τρεις-τέσσερις επισκέψεις και μετά άρχισα να ξανατρέχω.
anna_ves Posted - 31/03/2013 : 20:06:29
@ΜΑΝΤΟΝΑ: Δε "χτύπησα". Μάλλον τραβήχτηκε σε κάτι εντάσεις (για τα δικά μου δεδομένα) που βάρεσα. Ένιωσα ένα κλείδωμα εκεί, αλλά δεν έδωσα ιδιαίτερη σημασία γιατί δε με ενοχλούσε ιδιαίτερα μέχρι που σταμάτησα. Ε, τότε άρχισε το κουτσό...

@ Dejan: Αυτά που λέει στην αρχή με έκαναν να δω όλο το video. Μου φάνηκε αρκετά ενδιαφέρον. Οι διατάσεις πάντως βοηθάνε. Με είχε πιάσει και παλιότερα (πέρσι κάπου τέτοια εποχή νομίζω), αλλά εξαφανίστηκε όπως εμφανίστηκε και δε με ξαναενόχλησε μέχρι χτες.

------------------------------------------------------------------------
"ΕΞΙΣ ΔΕΥΤΕΡΑ ΦΥΣΙΣ" - ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ
Dejan Posted - 31/03/2013 : 19:58:44
Άννα το παραπάνω τύπο... τον κοροϊδεύει όλος ο κόσμος ^_^ . Τα κράκ εκτός από ανακούφιση δεν προσφέρουν λύση στο πρόβλημα ^_^ . Βέβαια σε αυτό το βίντεο λέει μάλλον για το πρόβλημά σου (στην αρχή του βίντεο).

______________________
“Ethiopians and Kenyans are running 160 miles a week, more than you will ever run, because it’s their only way out, and those who survive that are going to be really hard to beat unless you do everything perfectly,” Salazar told Ritzenhein. “If they have better biomechanics, too, you are in trouble.”
MANTONA Posted - 31/03/2013 : 19:33:23
quote:
Originally posted by MANTONA

Προσωπικά θα πώ, πως είχα το ίδιο για ένα πολύ μεγάλο χρονικό διάστημα. "Αλλη μία χρονιά χαμένη". Με ενοχλούσε και στον τετρακέφαλο από την εξω πλευρά. Βρήκα γιατρειά στα εμπόδια. Οι συνηθισμένες ασκήσεις ενδυνάμωσης που κάνουν όλοι σχεδόν οι στιβικοί. (όχι με αναπήδηση 2 φορές την εβδομάδα. Είδα άμεση ανακούφιση και δεν με ξαναθυμήθηκε. Σε ακτινογραφία είχε φανεί τροχαντιρίτιδα.

<<Ό,τι δεν με σκοτώνει με κάνει πιο δυνατή>>!



(ΣΗΜΕΙΩΣΗ!!!! Τώρα πρόσεξα πως αναφερθηκες σε τραυματισμό. Δεν διευκρινίζεις το πώς "χτύπησες". Η παραπάνω προσωπική μου εμπειρία δεν είχε σχέση με χτύπημα, συνεπώς δεν ξέρω κατα πόσο θα σε βοηθήσει. Αν και οι ασκήσεις αυτές δυναμώνουν το ισχύο)

<<Ό,τι δεν με σκοτώνει με κάνει πιο δυνατή>>!
anna_ves Posted - 31/03/2013 : 19:02:35
quote:
Originally posted by Nick F

πολύ ενδιαφέρον....το κορίτσι...

______________________
Βάλε στόχο το φεγγάρι. Ακόμα κι αν αποτύχεις, θα βρεθείς ανάμεσα στ’ αστέρια...!



Κι έχει και βαβά!!! Αχου το!!!

Μου αρέσουν οι εικόνες 7,8,9,10 που φωσφορίζει το σηματάκι στο σορτσάκι.

Πάντως από προσωπική εμπειρία, οι ασκήσεις 5, 8 και κυρίως η 9 είναι σωτήριες. Ειδικά με την 9 λύνεσαι!

Βρήκα κι αυτό κι έβαλα το Χρήστο να μου το κάνει σήμερα (αυτόν τον χειρισμό στο 07:30):

http://www.youtube.com/watch?v=TpItcucpO0A

Ακούστηκε ένα δυνατό κρααααααααααααααααααααακ! Αλλά μετά ανακούφιση!

------------------------------------------------------------------------
"ΕΞΙΣ ΔΕΥΤΕΡΑ ΦΥΣΙΣ" - ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ
MANTONA Posted - 31/03/2013 : 19:01:02
Προσωπικά θα πώ, πως είχα το ίδιο για ένα πολύ μεγάλο χρονικό διάστημα. "Αλλη μία χρονιά χαμένη". Με ενοχλούσε και στον τετρακέφαλο από την εξω πλευρά. Βρήκα γιατρειά στα εμπόδια. Οι συνηθισμένες ασκήσεις ενδυνάμωσης που κάνουν όλοι σχεδόν οι στιβικοί. (όχι με αναπήδηση 2 φορές την εβδομάδα. Είδα άμεση ανακούφιση και δεν με ξαναθυμήθηκε. Σε ακτινογραφία είχε φανεί τροχαντιρίτιδα.

<<Ό,τι δεν με σκοτώνει με κάνει πιο δυνατή>>!
Nick F Posted - 31/03/2013 : 18:45:31
πολύ ενδιαφέρον....το κορίτσι...

______________________
Βάλε στόχο το φεγγάρι. Ακόμα κι αν αποτύχεις, θα βρεθείς ανάμεσα στ’ αστέρια...!
anna_ves Posted - 31/03/2013 : 18:18:52
quote:
Originally posted by vavoulis

Τις ψάχνω αυτές τις διατάσεις στο ιντερνετ και δεν βγαζω ακρη
μηπως εχεις κανα λινκ να μας δώσεις

Κατι κοντα σε αυτο με ταλαιπωρει τους τελευταίους 2 μηνες, και ενω εβγαλα το 50αρη χωρις ενοχληση οταν ανεβαζω ταχυτητες μου εμφανιζεται

παγο βαζο μετα απο καθε προπονηση, αντε να δοκιμασω και θερμαντικη πριν

και μετα θα παω και σε γιατρο

Run to Eat!!!
Γιώργος Κ.




Γιώργο, για δες αυτές που βρήκα σε άλλο θρεντ:
http://www.physio-aid.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=63

------------------------------------------------------------------------
"ΕΞΙΣ ΔΕΥΤΕΡΑ ΦΥΣΙΣ" - ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ
Aroulio Posted - 06/03/2013 : 11:44:59
quote:
Originally posted by vavoulis

Τις ψάχνω αυτές τις διατάσεις στο ιντερνετ και δεν βγαζω ακρη
μηπως εχεις κανα λινκ να μας δώσεις

Κατι κοντα σε αυτο με ταλαιπωρει τους τελευταίους 2 μηνες, και ενω εβγαλα το 50αρη χωρις ενοχληση οταν ανεβαζω ταχυτητες μου εμφανιζεται

παγο βαζο μετα απο καθε προπονηση, αντε να δοκιμασω και θερμαντικη πριν

και μετα θα παω και σε γιατρο

Run to Eat!!!
Γιώργος Κ.




Το χω κι αυτό
Εδώ και 13-14 μήνες (αλλά δεν ενοχλεί στο τρέξιμο) παρά μόνο στη διάταση του ποδιού στο πλάι ή αν ξαπλώσω στο πλάι σε σκληρή επιφάνεια (πόνος). Ακτινογραφία προ μηνός έδειξε πεντακάθαρο το οστό. Οπότε μου προτάθηκε να τσεκάρω αν δημιουργείται το πρόβλημα από μέση-σπονδυλική στήλη (πχ σκολίωση) και ανισομερή κατανομή βάρους σώματος.

RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000