Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
 Όλα τα Forums
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Υγεία & Τραυματισμοί
 αρρυθμία - ηλεκτροφυσιολογική μελέτη - ablation

Σημείωση: Πρέπει να είστε εγγεγραμένος για να δημοσιεύσετε.
Για να εγγραφείτε, κάντε κλικ εδώ. Η εγγραφή είναι ΔΩΡΕΑΝ!

Screensize:
Όνομα Χρήστη:
Κωδικός:
Κατάσταση μορφοποίησης:
Μορφοποίηση: BoldItalicizedUnderlineStrikethrough Align LeftCenteredAlign Right Horizontal Rule Insert HyperlinkInsert EmailInsert Image Insert CodeInsert QuoteInsert List

Μήνυμα:

* HTML is OFF
* Forum Code είναι ενεργοποιημένος
Smilies
Smile [:)] Big Smile [:D] Cool [8D] Blush [:I]
Tongue [:P] Evil [):] Wink [;)] Clown [:o)]
Black Eye [B)] Eight Ball [8] Frown [:(] Shy [8)]
Shocked [:0] Angry [:(!] Dead [xx(] Sleepy [|)]
Kisses [:X] Approve [^] Disapprove [V] Question [?]

ΠΡΟΕΠΙΣΚΟΠΗΣΗnbsp; ΘΕΜΑΤΟΣ
mcdemis Δημοσιευτηκε - 10/07/2008 : 07:34:56
Eπειδή ταλαιπωρούμαι καμιά δεκαετία από κολπική μαρμαρυγή και αρρυθμίες (έχω και πρόπτωση) πρόκειται να υποβληθώ σε ablation.Aν υπάρχει κάποιος που το έχει κάνει θα ήθελα να μου πεί αν είχε αποτέλεσμα και αν ήταν επώδυνο.
---------------------------------------------------------------------
(30/08/2008) H επέμβαση έγινε!!! δείτε σχετική δημοσίευσή μου παρακάτω.
Iατρός: ΚΑΤΣΙΒΑΣ Απόστολος νοσοκομείο:Ερυθρός Σταυρός-Ερρίκος Ντυνάν-Αθήνα
---------------------------------------------------------------------
Για περισσότερες πληροφορίες, προσωπικές εμπειρίες κ.λ.π για την κολπική μαρμαρυγή, ablation δείτε εδώ http://www.a-fib.com/ και http://stopafib.org/
15   ΤΕΛΕΥΤΑΙΕΣ    ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ    (Πρώτα η πιο πρόσφατη)
g. Milo Posted - 15/07/2019 : 16:44:04
Καλησπέρα και πάλι στη παρέα... Είμαι σε αναμονή και εγώ για το πότε θα κατέβω Αθήνα στον κ. Λετσα για να κάνουμε τη ηλ. Μελέτη.... Προφανώς αν βρουν κάποιο σημείο που να χρειάζεται καυτηριασμος θα γίνει και η κατάλυση... Το κερλον ξεκίνησα να το παίρνω με βάση τις κρίσεις πανικού και για το ότι μου ανέβαιναν οι χτυποι με το καλημέρα.... Οπότε αυτό με κρατάει σε πιο χαμηλές σφηξεις... Δεν ακούω όλη την ώρα την καρδιά. Μου όποτε μειώνονται και οι κρίσεις πανικού και οι επισκέψεις κάθε 3 κ λίγο στα νοσοκομεία... Οι μέχρι στιγμής διαγνώσεις είναι μια μικρή πρόπτωση μητροειδους... Πολλοί το έχουμε... Έκτακτες κολπικες άνευ σημασίας... Λίγες κοιλιακες έκτακτες... Και κοιλιακες ταχυαρρυθμιες που αυτό είναι κ το πιο σοβαρό... Που όμως δεν έχει γίνει κάποια σαφή διάγνωση... Μου είπαν ότι έχω περίεργες αρρυθμιες και θα χρειαστεί να κάνουμε την ηλεκτροφυσιολογική μελέτη.. Ε όταν ένας από τους πιο τοπ ηλεκτροφυσιολογοι σου λέει ότι είναι περίεργες.. Εγώ χε... Ηκα πάνω μου με το συμπαθεί.. Πάλι δλδ όχι κάποια σαφή απαντηση... Οπότε περιμένω κ εγώ... Να κάνω αυτή την επέμβαση γιατί επεμβατικη εξέταση είναι... Την οποία τρέμω... Όπως φαντάζομαι και εσείς κάποιοι φοβόσασταν μέχρι να γίνει... Είμαι αρρωστοφοβικη οπότε στο μυαλό μου περιφέρονται τοσες άσχημες εικονες κ σκέψεις σχετικά με το τι μπορεί να συμβεί στο κρεβάτι του χειρουργείου.. Εύχομαι να σου πάνε όλα τέλεια να ξεμπλέξεις με ότι σε ταλαιπωρεί... Και περιμένω να διαβάσω καλά νέα σχετικά με την όλη εμπειρία σου.. Καλή επιτυχία και ότι καλύτερο..
wpw Posted - 15/07/2019 : 13:10:34
Καλησπέρα!

Φίλε Giovanni, σ' ευχαριστώ πάρα πολύ για τα καλά σου λόγια.
Είμαι απόλυτα θετικός, αισιόδοξος και αποφασισμένος για το ablation και εννοείται πως θα γράψω όλη μου την εμπειρία από την επέμβαση. Σήμερα πιθανότατα θα μάθω κι όλα τα διαδικαστικά, οπότε θα έχω μια καλύτερη εικόνα.

Φίλη g. Milo... Κατά τη γνώμη μου, να φοβάσαι τα φάρμακα, όχι την διαδικασία της επέμβασης. Κατά ένα μεγάλο ποσοστό, όπως μου εξήγησε ο γιατρός μου (και δεν ήταν ο μόνος), είναι και αυτά υπεύθυνα για αιφνίδιους θανάτους. Περίεργο που δεν σου έχουν πει ακριβώς τι έχεις. Δεν είναι δυνατόν να έχεις κάνει τόσες εξετάσεις και να μην έχει γίνει κάποια διάγνωση. Πως δίνουν Κερλον έτσι; Θα πρότεινα να έρθεις Αθήνα αν μπορείς, όπου μπορώ να σου στείλω λίστα με εξαιρετικούς γιατρούς και ειδικούς στο θέμα (έχω επισκεφτεί 11 καρδιολόγους-ηλεκτροφυσιολόγους). Ο κ. Λέτσας, είναι στην ομάδα που θα κάνω εγώ την επέμβαση την επόμενη εβδομάδα. Η ηλεκτροφυσιολογική μελέτη ως διαδικασία, είναι σαν το ablation (ας με διορθώσετε αν κάνω λάθος), όπου γίνεται με εισχώρηση καθετήρων από το πόδι και τσεκάρουν σε ποια σημεία της καρδιάς υπάρχει πρόβλημα και στη συνέχεια καυτηριάζουν αυτά τα σημεία. Ποια η διαφορά της μελέτης με την επέμβαση, δεν ξέρω. Σχετικά με το άγχος, είναι γνωστό πως η ψυχολογία μπορεί να πυροδοτήσει πολλά θέματα. Δεν είσαι η μόνη που την πιάνει πανικός τη στιγμή της ταχυκαρδίας. Καταλαβαίνω ακριβώς τι περιγράφεις και πως νιώθεις και είμαι σίγουρος πως όλοι εδώ καταλαβαίνουν. Δεν μπορώ να πω τι ακριβώς έχεις, όμως εγώ π.χ. δεν έχω κάνει ηλεκτροφυσιολογική μελέτη, γιατί από ένα απλό καρδιογράφημα φαίνεται τι έχω. Δεν είναι βέβαια όλα τα περιστατικά το ίδιο. Κι εγώ φοβάμαι και τρέμω την επέμβαση, αλλά είναι κάτι τόσο ασήμαντο σε σχέση με άλλες παθήσεις και επεμβάσεις, που θεωρώ πως είναι αστείο να φοβόμαστε. Μιλάω για να τα ακούω κι εγώ!

Υγεία!
g. Milo Posted - 13/07/2019 : 18:03:51
Καλησπέρα παιδιά σε όλους προσπαθώ καιρό να μπω στην ομάδα αλλά για κάποιο λόγο δεν μπορούσα να γραφτώ... Επιτέλους τα κατάφερα.... Θέλω να πω κ γω για τη δική μου εμπειρία... Καθώς μέχει βοηθήσει αρκετά όλο αυτό το παρέακι σας εδώ...
Από μικρή λοιπόν... Ειμί 36 τώρα ένιωθα ότι έχω Φτερουγισμα τα και άλλα τέτοια περίεργα στη καρδιά μου που ανέκαθεν με τρομοκρατουσαν καθότι είναι καρδιά και είναι ένα από τα βασικά όργανα μας έτσι... Εβαλα holder γύρω στα 18...τιποτα έκτακτες συστολες... Εβαλα holder sta 20 και τπτ ξανά τα ίδια... Μη τα πολυλογω πριν από 2 μήνες φόρεσα 4μερο holder και έκανε καταγραφή του επεισοδίου που τόσα χρόνια ροσπαθουσα να δώσω στους καρδιολόγος να καταλάβουν και να μου πούνε τι είναι.... Αρκετές έκτακτες κολπικες... Λίγες κοιλιακες έκτακτες... Και ένα επεισόδιο κοιλιακής ταχυαρρυθμιας... 7δευτερολεπτων...ε αυτό όταν το παθαίνω νομίζω ότι σβήνω... Νιώθω να χτυπάει όπως να ναι η καρδιά να πνίγομαι και. Μια ζαλάδα... Κοινός νομίζω ότι παθαίνω καρδιά... Να πω ότι πάσχω από αγχωδη διαταραχή δε παίρνω χάπια παθαίνω κρίσεις πανικού και ότι τόσα χρόνια τις έκτακτες τις απέδιδαν σαυτο.. Στο άγχος... Έλα μου ντε που όμως εγώ πάθαινα αυτά τα μικρό επεισόδια... Και μετέπειτα πάθαινα κρίση πανικού που νομίζω... Πως ο καθένας μας όταν η καρδιά του παθαίνει κάτι προφανώς και πανικόβάλεται... Με τα πολλά μετά την καταγραφή της κοιλιακής ταχυαρρυθμιας ξεκίνησαμε μια σειρά εξετάσεων... Μαγνητική καρδιάς... Όπου βγήκε καλή... Δεν έχω δλδ κάποιο δομικό θέμα... Και τεστ κοπωσεως το οποίο επίσης έβγαλα το 94% χωρίς κάποια αρρυθμία... Με τα πολλά κάποιοι γιατροί γιατί έχω πάει σε 4.5...μουνοαν να μην ανησυχώ και ότι όλα καλά... Παρένθεση παίρνω 1/4 κερλον κάθε πρωί για να μου ρίχνει τις σφηξεις και είναι κ λίγο αντιαρρυθμικο... Χωρίς όμως να μου σταματάει τις αρρυθμιες... Το παίρνω 2μιση χρόνια.... Από τότε που σταμάτησα να καπνίζω... Και το μόνο που μου έχει προσφέρει είναι 5 κιλά.. Συν και ίσως λιγότερες κρίσεις πανικού.... Μενω θεσνικη ήρθα σε επαφή με το νοσοκομείο του Ευαγγελισμού στην Αθήνα με. Τον κύριο λετσα... Και μου προτείνει να κάνω ηλεκτροφυσιολογική μελέτη.... Έχω αγχωθεί παρ πολύ... Φοβάμαι πολύ την εξέταση καθότι είναι επεμβατικη... Φοβάμαι τη διαδικασία... Το αποτέλεσμα κ όλα τα συναφή.... Θα το κάνω όμως προφανώς γιατί.. Κακώς μεν... Αλλά αποτι διαβάζω η οιλιακη ταχυαρρυθμια είναι πολύ επικυνδινη και προκαλεί αιφνίδιο θάνατο... Γενικά θέλω να πω πως καλό είναι όταν κάτι νιώθουμε ότι πάει στραβά να το ψάχνουμε διεξοδικά... Δεν είναι όλα από το άγχος όπως εμένα χρόνια προσπαθούσαν να με πείσουν... Να που υπάρχει κάποια ανωμαλία στη καρδιά μου... Που δυστηχως κιμά δεν μου έχουν δώσει σαφή εξηγήσεις... Υγεία σε όλους εύχομαι... Ευχαριστώ για το χρόνο σας...
Giovanni Posted - 12/07/2019 : 16:13:04
wpw καλησπέρα!
Εύχομαι από καρδιάς όλα να πάνε καλά και να απαλλαγείς από το φορτίο αυτό. Αφού το πήρες απόφαση, νιώσε δυνατός και προχώρα. Έχεις κάνει καλή επιλογή. Το προσωπικό είναι ιδιαίτερα βοηθητικό, όπως και οι γιατροί.
Μακάρι να μας γράψεις καλά νέα αφού βγεις.
G.
wpw Posted - 04/07/2019 : 17:20:47
Καλησπέρα σε όλους!
Πρέπει να έχω διαβάσει και τις 132 σελίδες εδώ και μπορώ να πω πως η βοήθειά σας είναι το κάτι άλλο! Πρόκειται να κάνω ablation σε λίγες ημέρες. Εδώ και 15-20 χρόνια (έχω πια ξεχάσει) είμαι σε φαρμακευτική αγωγή και αν εξαιρέσω μια δυο περιπτώσεις τον χρόνο όπου μπαίνω σε νοσοκομεία για τη γνωστή αδενοσίνη, είμαι μια χαρά. Αποφάσισα όμως να προχωρήσω, γιατί έχω δυο παιδιά, τα οποία δεν φταίνε σε τίποτα να με βλέπουν να τρέμω κάθε φορά που με πιάνει, ή να μην μπορώ να πάω κάπου διακοπές π.χ. που δεν υπάρχει οργανωμένο νοσοκομείο, να κάνω γυμναστική κλπ. Είναι τρομακτικό το συναίσθημα την ώρα της ταχυκαρδίας. Είναι τρομακτικό επίσης και το συναίσθημα να μπαίνεις για μια επέμβαση, όποια κι αν είναι αυτή. Είμαι από τους τύπους που λιποθυμάει αν δει σύριγγα! Η επέμβαση θα γίνει στον Ευαγγελισμό γιατί εκεί ένιωσα ασφαλής. Αν μπορώ να βοηθήσω κάποιον ή κάποια, επειδή τα έχω όλα πολύ πρόσφατα, θα χαρώ ιδιαιτέρως. Δεν είμαι γιατρός, δεν έχω ιδέα από ιατρική γενικά, ξέρω μόνο πως εδώ και 3 περίπου μήνες που το αποφάσισα, νιώθω ήδη άλλος άνθρωπος. Εύχομαι να είστε όλοι καλά...
AirMagic Posted - 31/05/2019 : 23:23:52
quote:
Originally posted by christin39

Ευχαριστω για την απαντηση. ΕΓΩ θα περιμενω γιατι ειχε ενα επεισόδιο .Εννοειται αν εμφανιστει ξανα θα το ψαξω απλα ηθελα να ρωτησω τι πιθανότητες υπαρχουν για βηματοδότη αν το προβλημα στον κομβο. ειναι100% οπως μου ειπε η παιδίατρος.?
AirMagic περαστικα και ευχομαι να ξεμπερδεψες οριστικά..

Εύχομαι περαστικά στη μικρούλα. Μετά τη δεύτερη επέμβαση ablation,μετά ξεμπέρδεψα οριστικά από το σύνδρομο Wolf-Parkinson-White(παραπληρωματικό δεμάτιο). Το μόνο που καμιά φορά νιώθω είναι τα "σταματήματα" σαν ντουπ που λέμε το ταμπούρλο,τις λεγόμενες έκτακτες συστολές. Αλλά αυτές μου έχει πει ο γιατρός,είναι καθαρά από άγχος και μόνο. Το 80% του ανθρώπινου πλυθησμού κάνει έκτακτες.
AndreasV Posted - 31/05/2019 : 11:55:42
Καλησπέρα σε όλους,
έβαλα holter 24 ωρών στην τακτική εξέταση μετά από 1,5 χρόνο από το δεύτερο ablation και ο κος Εφραιμίδης αλλά και ο γιατρός που με παρακολουθεί στην Θεσσαλονίκη το βρίσκουν άριστο. Εύχομαι τα καλύτερα για όλους.

Ανδρέας.
christin39 Posted - 23/05/2019 : 16:47:02
Ευχαριστω για την απαντηση. ΕΓΩ θα περιμενω γιατι ειχε ενα επεισόδιο .Εννοειται αν εμφανιστει ξανα θα το ψαξω απλα ηθελα να ρωτησω τι πιθανότητες υπαρχουν για βηματοδότη αν το προβλημα στον κομβο. ειναι100% οπως μου ειπε η παιδίατρος.?
AirMagic περαστικα και ευχομαι να ξεμπερδεψες οριστικά..
AirMagic Posted - 17/05/2019 : 23:43:13
quote:

Καλησπέρα και περαστικά σε όποιον υποφερει απο καποιο ιατρικό θέμα. Εχω μια κορούλα 8 ετων και πριν 2 μηνεσ έκανε ένα επεισόδιο με παροξυσμικη υπερκοιλιακη ταχυκαρδια.εφτασε 250 παλμους. Πηγαμε σε παιδοκαρδιολόγο και μας είπε οτι σε πρωτη φάση παρακολουθούμε τη συχνότητα επεισοδίων τα οποία δεν πρεπει να υπερβουν τα 2-3 το χρονο αλλιως μετά θελει παρέμβαση(μάλλον εννοεί ablation).Πριν λίγες μέρες πηγα στην παιδιάτρο για ενα τυπικό έλεγχο του παιδιου και με καταάγχωσε, Μου είπε ότι αν το προβλημα είναι στον κόμβο και όχι σε εκτοπο τότε με την επέμβαση καταστρέφεται πάντα ο κόμβοσ και βάζεισ βηματοδότη. Ισχύει κάτι τετοιο?ΓΝωρίζω οτι αν ειναι στον κόμβο είναι πιο δυσκολο αλλά όχι οτι πάντα οδηγεί σε βηματοδότη. Εχω αγχωθεί πααρα πολύ. Επίσης μου είπε οτι πρεπει να ελεγχθεί και το άλλο παιδί μου λόγω κληρονομικότητας(δεν ξερω με ποιο τροπο εννοεί)..Δεν ξερω αν μπορει κάποιοσ ασ μου πει..

Άποψη μου,μιας και είμαι νέος κι εγώ 24 ετών,και έκανα ablation για παραπληρωματικό δεμάτιο το 2015 και 2017 για τελική κατάλυση,στο Υγεία στον κύριο Αποστολόπουλο που είναι ο διεθυντής του τμήματος ηλεκτροφυσιολογίας βηματοδότων και απινιδωτών,θα πρότεινα να μιλήσεις εκεί και να εξετάσει την κορούλα σου. Είναι φοβερός γιατρός με τεράστια εμπειρία και αυτός και η ομάδα του.
christin39 Posted - 17/05/2019 : 23:06:40
Ευχαριστώ για την απάντηση.Ειμαστε σε αναμονη να δουμε πως θα πάει.
bujinkan Posted - 17/05/2019 : 15:38:54
quote:

Καλησπέρα και περαστικά σε όποιον υποφερει απο καποιο ιατρικό θέμα. Εχω μια κορούλα 8 ετων και πριν 2 μηνεσ έκανε ένα επεισόδιο με παροξυσμικη υπερκοιλιακη ταχυκαρδια.εφτασε 250 παλμους. Πηγαμε σε παιδοκαρδιολόγο και μας είπε οτι σε πρωτη φάση παρακολουθούμε τη συχνότητα επεισοδίων τα οποία δεν πρεπει να υπερβουν τα 2-3 το χρονο αλλιως μετά θελει παρέμβαση(μάλλον εννοεί ablation).Πριν λίγες μέρες πηγα στην παιδιάτρο για ενα τυπικό έλεγχο του παιδιου και με καταάγχωσε, Μου είπε ότι αν το προβλημα είναι στον κόμβο και όχι σε εκτοπο τότε με την επέμβαση καταστρέφεται πάντα ο κόμβοσ και βάζεισ βηματοδότη. Ισχύει κάτι τετοιο?ΓΝωρίζω οτι αν ειναι στον κόμβο είναι πιο δυσκολο αλλά όχι οτι πάντα οδηγεί σε βηματοδότη. Εχω αγχωθεί πααρα πολύ. Επίσης μου είπε οτι πρεπει να ελεγχθεί και το άλλο παιδί μου λόγω κληρονομικότητας(δεν ξερω με ποιο τροπο εννοεί)..Δεν ξερω αν μπορει κάποιοσ ασ μου πει..

Kαλησπερα,το καλυτερο που εχεις να κανεις ειναι να απευθυνθεις σε αρρυθμιολογο ηλεκτροφυσιολογο

Παρε αρκετες γνωμες απο διαφορετικους ωστε να βγαλεις ενα συμπερασμα

Στο μητερα πχ υπαρχει ο τζεης στυλιανος νεος ανθρωπος δουλευε στο ερρικος ντυναν αρκετα χρονια
απο εκει και περα υπαρχουν αρκετοι εμπειροι ηλετροφυσιολογοι

christin39 Posted - 13/05/2019 : 17:57:06
Να σημειώσω οτι για την παρέμβαση μας σύστησε τον κυριο Παπαγιάννη στο Μητέρα.
christin39 Posted - 13/05/2019 : 17:53:16
AirMagic Posted - 07/05/2019 : 22:57:52
Καλησπέρα σας και Χριστός Ανέστη σε όλους. Είμαι 24 ετών,και ήμουν με σύνδρομο Wolf-Parkinson-White(WPW),εκ γενετής. Τα πρώτα μου επεισόδεια υπερκοιλιακής ταχυκαρδίας εμφανίστηκαν στα 20 μου μετά το πρώτο εκπαιδευτικό ταξίδι καθώς είμαι Δόκιμος στο Ε.Ν. στον Ασπρόπυργο. Ποτέ μου δεν είχα λιποθυμήσει,ούτε κάτι άλλο,μόνο πάντα ένιωθα κάποια "σταματήματα" η έκτακτες όπως ονομάζονται λόγω ότι είμαι αγχώδης σαν χαρακτήρας,και αυτά είναι αποτέλεσμα άγχους όπως έχει πει ο καρδιολόγος. Μετά το πρώτο σύμπτωμα,πήγα στον γιατρό μου στην περιοχή μου,αφού κάναμε όλο τον καρδιολογικό έλεγχο,μου ειπε οτι εχω αυτο και πρεπει να το καψουμε,για να ειμαστε και 1000% σιγουροι,αλλα και να μπορω να δουλευω στο καραβι με ησυχια,όμως δεν είχε κάποιο κίνδυνο. Ανέβηκα στην Αθήνα στο νοσοκομείο "Υγεία",στον κ.Αποστολόπουλο Διευθυντή του τμήματος ηλεκτροφυσιολογίας. Αφού είδε και αυτός τις εξετάσεις,μου ειπε οτι θα καναμε την πρωτη επεμβαση ηλεκτροφυσιολογικη μελετη & ablation στις 4/12/2015. Η εξετάση έγινε με μέθη,γιατί με τόσο άγχος δεν πρόκειται να καθόμουν ήσυχος. Η ηλεκτροφυσιολογική μελέτη έδειξε βασικό ρυθμό φλεβοκομβικό με εμφανή προδιέργεση του παραπληρωματικού δεματίου,το οποίο κατα τη διάρκεια της εξέτασης έκανε και κολπική μαρμαρυγγή,η οποία όμως σταμάτησε μόνη της χωρίς χορήγηση ρεύματος. Αφού λοιπόν κάναμε το πρώτο ablation,το δεμάτιο μετά από ένα μήνα ξαναεμφανίστηκε με τη μορφή κολπικής μαρμαρυγγής η οποία πάλι σταμάτησε από μόνη της. Οπότε μετά από χολτερ που βαλαμε,ο γιατρος ειπε θα κάνουμε και δεύτερο ablation γιατί το δεματιο ηταν αρκετα "μακρυ".

Οποτε στις 11/4/2017 καναμε και το δευτερο ablation,με τον κ.Αποστολοπουλο και τον κ.Κουρουκλη(οπως και το πρωτο),και μετα το δευτερο το δεματιο κοπηκε τελειως και αποκλειστηκε η παραμονη ορθοδρομης και αναδρομης αναμονης του δεματιου(οπως λεει και στο πορισμα). Να προσθεσω πως την πρωτη φορα,το ablation ηταν με ψυχομενο καθετηρα,ενω τη δευτερη με υψηλοσυχνο ρευμα.

Οι οδηγίες και στις 2 επεμβάσεις,ήταν Salospir 325mg και τη δευτερη Salospir 100mg,συν οτι στη δευτερη επειδη περασανε απο στομα μου σωληνα υπο καθοδηγηση για υπερηχογραφημα. Επειδη εβηξα οταν μου το τραβηξανε αυτο απο το στομα,μου δωσανε και αντιβιωση Augmedin 1000mg και ultra levure για το στομαχι.

Μετά το πέρας της δεύτερης επέμβασης,το δεματιο εφυγε εξαφανιστηκε δεν εχει βγει ουτε σε χολτερ ουτε σε καρδιογραφημα ηρεμιας,και μετα απο 2 χρονια μπορω να πω οτι ησυχασα απο αυτο,καθως μου ειχε δημιουργησει πολυ ασχημα αισθηματα να νιωθεις την καρδια σου απο τις 70 σφυξεις να βαραει ξαφνικα 200.

Τον Μαιο που μας περασε,εκανα και αξονικη στεφανιογραφια,η οποια εδειξε 0 calcium score και ανευρισματικη διαταση στο εγγυς τριτημοριο της δεξιας στεφανιας αρτηριας το οποιο αυτο ειπε ο γιατρος οτι δεν ειναι κατι. Εκτοτε παιρνω καθε μερα απο ενα 1/4 Lopresor των 100mg δηλαδή 25mg το πρωι οταν ξυπναω για να μην κανω ταχυκαρδιες,απο το αγχος μου.

Το χολτερ που ειχαμε βαλει εδειξε,βασικο ρυθμο φλεβοκομβικο χωρις επεισοδια υπερκοιλιακης ταχυκαρδιας η δεματιου προδιεργεσης με εμφανιση ελαχιστων εκτακτων συστολων (13) σε 24 ωρες χωρις ζευγη η ριπες.

Φοβερος ο γιατρος στο Υγεια,δεν εχω λογια και κατατοπιστικος και καθεται να σε ακουσει αν εχεις καποιο φοβο γιατι εγω τον ρωταγα για ανακοπες,εμφραγματα και οτι αλλο θελετε χαχα. Εχω ησυχασει απο αυτο δοξα το Θεο και τον γιατρο. Το μονο που με δυσκολεψε,ηταν μετα την επεμβαση ο πονος στα ποδια που τρυπησανε για να περασουν τους καθετηρες. Αυτα απο εμενα.

Παναγιωτης,24
bujinkan Posted - 17/04/2019 : 15:45:33
Υπάρχει κάποια γνώμη για το δίδυμο αποστολοπουλος κουρουκλης που είναι στο υγεία? Ευχαριστώ

RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000

Γράψου στο Newsletter του RunningNews.gr για να λαμβάνεις τα σημαντικότερα θέματα της βδομάδας

* Απαραίτητο