Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
 Όλα τα Forums
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Ερωτήματα & Προβληματισμοί
 Γιατί τέτοια συμπεριφορά σύντροφοι;

Σημείωση: Πρέπει να είστε εγγεγραμένος για να δημοσιεύσετε.
Για να εγγραφείτε, κάντε κλικ εδώ. Η εγγραφή είναι ΔΩΡΕΑΝ!

Screensize:
Όνομα Χρήστη:
Κωδικός:
Κατάσταση μορφοποίησης:
Μορφοποίηση: BoldItalicizedUnderlineStrikethrough Align LeftCenteredAlign Right Horizontal Rule Insert HyperlinkInsert EmailInsert Image Insert CodeInsert QuoteInsert List
   
Μήνυμα:

* HTML is OFF
* Forum Code είναι ενεργοποιημένος
Smilies
Smile [:)] Big Smile [:D] Cool [8D] Blush [:I]
Tongue [:P] Evil [):] Wink [;)] Clown [:o)]
Black Eye [B)] Eight Ball [8] Frown [:(] Shy [8)]
Shocked [:0] Angry [:(!] Dead [xx(] Sleepy [|)]
Kisses [:X] Approve [^] Disapprove [V] Question [?]

 
   

ΠΡΟΕΠΙΣΚΟΠΗΣΗnbsp; ΘΕΜΑΤΟΣ
dimitrios kr Δημοσιευτηκε - 23/05/2007 : 15:43:57
ΓΙΑΤΙ ΤΕΤΟΙΑ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΣΥΝΤΡΟΦΟΙ;

Ως γνωστόν, στην πρόσφατη διεξαγωγή του «Ευχείδιου Άθλου», ένας από τους αθλητές ο Γιώργος Κρυστάλλης έτρεξε τον λεγόμενο «διπλό» ξεκινώντας από την προηγούμενη ημέρα από τους Δελφούς στις 14:00 και μετά από 33ώρες και 17 λεπτά τερμάτισε και πάλι στους Δελφούς.
Αγωνίστηκε με την άδεια των διοργανωτών (επειδή τη δεύτερη μέρα γύριζε μαζί με τους υπόλοιπους αθλητές στην αυτή διαδρομή).

Επιτέλεσε τον άθλο του και τερμάτισε ξέπνοος αλλά περιχαρής (και μάλιστα λέγοντας ότι τη δεύτερη μέρα έπαιρνε κουράγιο βλέποντας και καμαρώνοντας τους υπόλοιπους αθλητές, που αυτή τη φορά και πολλοί ήτανε και αξιόλογοι).

Τερμάτισε μακριά από τα φώτα της δημοσιότητας, (μόνο κάποιοι φίλοι του κι αυτοί υπερ-μαραθωνοδρόμοι, τον τίμησαν στον τερματισμό του), έτσι, σεμνά και ταπεινά όπως αρμόζει σε πραγματικά μεγάλους αθλητές.

(Αγκάλιασα τον αδελφό μου στον τερματισμό του, δάκρυσα από συγκίνηση και θαύμασα το κουράγιο του και τη μαχητικότητά του.
Ήταν δε μεγάλη μου τιμή, όταν κατά τις απονομές, μου κρέμασε το μετάλλιο στο στήθος για το δικό μου τερματισμό.
Αυτά τα ωραία από εμάς, γευτήκαμε ΟΛΑ τα καλά της άσκησης και του ευ αγωνίζεσθαι του αθλητισμού και του πολιτισμού, αισθανθήκαμε όμορφα, γεμίσαμε, επικοινωνήσαμε με τους λοιπούς συναθλητές μας, αξιότιμους και αξιόλογους συμπολίτες μας).


Όμως,
Όμως τι;

Βρέθηκαν κάποια «παπαγαλάκια» και άρχισαν τα λόγια
«γιατί έγινε απονομή μεταλλίου στον Γ. Κ, αφού δεν ήταν καθ’ ολοκληρίαν κάτω από τον ασφυκτικό έλεγχο των κριτών» λες και πήρε ο Γ.Κ το μετάλλιο από κάποιον άλλον ή το ότι κέρδισε έπαθλα και χρηματικά ποσά…

Προσπαθούν μ' αυτόν τον τρόπο (τα παπαγαλάκια) να πλήξουν το εγνωσμένο κύρος του αγώνα λέγοντας ότι έτσι μειώνεται το σοβαρό προφίλ της διοργάνωσης (ή μήπως επειδή φέτος ήταν η πιο επιτυχημένη, βρήκαν αυτή την αφορμή οι «γραφίδες των θεσμικών» για να κηρύξουν πόλεμο λάσπης έτσι ώστε να καρπωθούν αυτοί τις όποιες αποτυχίες των δικών τους «ο,τιδήποτε).

Γιατί «σύντροφοι»;
Διυλίζουμε τον κώνωπα και καταπίνουμε την κάμηλο;

Αυτός ο αθλητής, (ο Γ.Κ), παράδειγμα ΗΘΟΥΣ, ποιόν ενόχλησε άραγε;
(ή μήπως προέβην σε δηλώσεις τύπου «ΕΓΩ έκανα αγώνα και όχι οι υπόλοιποι» όπως κάποιοι άλλοι μεγάλοι;).

Ποιος προσπαθεί να βγει ωφελημένος από τέτοια σχόλια;
Για να δούμε, τι θα δείξουν οι εξελίξεις.
Το θέμα δεν είναι προσωπικό αλλά αρχίζουν οι έριδες για το ερχόμενο αγωνιστικό πρόγραμμα των υπεραποστάσεων τον Μάιο του 2008.
Που άρχισαν να συμπίπτουν ήδη…
Κι αν αυτός είναι ο τρόπος σπίλωσης του εν λόγω αγώνα που επέλεξαν οι διάφοροι «ανταγωνιστές», δεν υπάρχει τίποτα πιο ποταπό και πιο αχρείο.
Αλλά θα τα ξαναπούμε σύντροφοι.
Σύντομα…
Με πολλά ωραία και ενδιαφέροντα…
15   ΤΕΛΕΥΤΑΙΕΣ    ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ    (Πρώτα η πιο πρόσφατη)
mtbiker Posted - 25/05/2007 : 11:15:39
Ευχαρίστως αγαπητέ bkafkas,να γνωριστούμε με την πρώτη ευκαιρία.

Pain is temporary.
Trophies last forever !
THANOS_KTM Posted - 25/05/2007 : 11:00:27
Μα είναι δυνατόν να καθόμαστε και να συζητάμε για κάτι τόσο δύσκολο,αν ήταν σωστό από θέμα διαδικασιών?
Μακάρι να μπορούσαμε και εμείς να κάνουμε τον έναν αγώνα μονάχα και όχι τον "διπλό" που έκανε αυτός ο μεγάλος αθλητής.
Υπάρχουν πολλοί "καλοθελητές" εκεί έξω (βλέπε Πανούτσος)έτοιμοι να ρίξουν λάσπη.....μην το κάνουμε και εμείς μεταξύ μας.!!!
bkafkas Posted - 24/05/2007 : 23:20:04
Φίλε mtbiker, σε συγχαίρω. Πραγματικά σπανίζουν άνθρωποι σαν και εσένα.Θα χαρώ ιδιαιτέρως να τα πούμε σε κάποιο αγώνα όπως γνωρίστηκαμε με Roudi kai Dimkαζ. (έστω και mountain bike).O Γιώργος (Κρυστάλλης) πέρα από το ότι αποτελεί αθλητή κλάσεως αποτελεί και υπόδειγμα ήθους και χαρακτήρα.



ram Posted - 24/05/2007 : 20:10:25
"ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟ ΝΑ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΠΑΝΤΑ ΝΑ ΞΕΠΕΡΝΑΕΙ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΤΟΥ,ΑΥΤΗ Η ΑΣΧΟΛΙΑ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΚΡΑΤΑΕΙ ΜΙΑ ΖΩΗ"...ειπε καποτε η Βασιλισσα Χριστίνα της Σουηδίας και αυτο ακριβως εκανε στα ματια τα δικά μου ο Γ.Κρυστάλλης.Οσο για τις κακοηθειες και τις μικροψυχίες δεν μασαμε φιλοι μου διοτι "ΟΙ ΘΥΕΛΛΕΣ ΚΑΝΟΥΝ ΤΙΣ ΒΕΛΑΝΙΔΙΕΣ ΝΑ ΡΙΖΩΝΟΥΝ ΠΙΟ ΒΑΘΕΙΑ"

ΚΑΤΕΡΙΝΑ
nikats Posted - 24/05/2007 : 19:58:34
"Χάρηκα χαρά μεγάλη που σε ξαναειδα"

Carpe viam
maria Posted - 24/05/2007 : 19:46:41
Αυτός ο μεγάλος αθλητής ο Γιώργος Κρυστάλλης, που διακρίνεται για την ταπεινότητά του και το ήθος του, δεν έχει ανάγκη ούτε από μετάλλια ούτε από δημοσιότητα.
Δεν είναι πρώτη φορά που τερματίζει σιωπηλά. Πριν χρόνια τερμάτισε τον διπλό Ευχίδα εκτός χρόνου,τα μεσάνυχτα, περπατώντας τραυματισμένος τα τελευταία 40 χλμ. με μόνη συντροφιά το τραγούδι των δικών του ανθρώπων!

Απλά ίσως κάποιοι δεν το αντέχουν αυτό. Το τραγούδι της ψυχής μερικών ανθρώπων που λέγονται μαχητές στη ζωή και αθλητές με ήθος.


Ασφυκτικός έλεγχος των κριτών... Κάποτε ήμουν κριτής σε αυτόν τον αγώνα και η δουλειά μας ήταν να παρέχουμε την κάθε δυνατή βοήθεια στους αθλητές να είμαστε δίπλα τους για ότι συμβεί, πιότερο είμασταν θεατές με το στόμα ανοιχτό σε αυτόν τον άθλο τους και για να παρέχουμε βοήθεια παρά για να κρίνουμε... Να κρίνουμε τι; αν έφαγαν μια μπουκιά μέλι στο σταθμό ή λίγο πιο πριν; μα αν είναι δυνατόν! Όσοι συμμετέχουν σε αυτούς τους αγώνες γνωρίζουν, ξέρουν, είναι φίλοι, δυνοδοιπόροι. Σε ένα αγώνα που δεν υπάρχει κανένα όφελος, καμιά ανταμοιβή παρά μόνο η ηθική και το να καταφέρεις να ξεπεράσεις τον ίδιο σου τον εαυτό , όλα τα άλλα είναι περιτά και τα λεν μάλλον αυτοί που δεν ξέρουν...

Εκτός αν έχω μείνει πίσω από τα γεγονότα και έχουμε ντοπαρισμένους αθλητές, αθλητές που περιμένουν να μουν στο αμάξι συνοδείας και να κλέψουν τον εαυτό τους... Δεν πάμε καλά λέω εγώ...

Και όπως έχουμε συζητήσει στο παρελθόν Δημήτρη, σε αυτή τη χώρα η λέξη αθλητική παιδεία είναι μια έννοια παρατημένη στην τύχη της.

Δημήτρη συγχαρητήρια για τον τερματισμό σου.
Γιώργο μπράβο για μια ακόμη φορά, συνέχισε να γράφεις τις δικές σου μελωδίες στο ρυθμό των διασκελισμών σου. Κι όσοι έχουν την δύναμη να την ακούσουν έχει καλώς, τους άλλους απλά συγχώρα τους.... μέχρι εκεί μπορούν.




"Οδοιπόρε, δεν υπάρχει δρόμος, το μονοπάτι σου το χαράζεις εσύ."
nikats Posted - 24/05/2007 : 16:31:32
quote:
Originally posted by mtbiker

Αφού ο Roudi και ο Βkafkas που συμμετείχαν στον αγώνα δεν είχαν κανένα
πρόβλημα με τη συγκεκριμένη πρακτική,απεναντίας τους άρεσε κιόλας,τότε
εγώ γιατί να έχω,μάλλον όντως είμαι εκτός και πρέπει να ανακαλέσω το σχόλιο μου.

Pain is temporary.
Trophies last forever !



Συμφωνώ με τη Vasso. Χαρά μου ειναι να βρίσκομαι στον ίδιο χώρο μ ανθρώπους που ξέρουν να τιμάν τη γνώμη τους. Και δεν ειναι πολλοί δυτυχώς αυτοί. Χαίρομαι που ειμαστε μαζί mtbiker!

Carpe viam
sotiris Posted - 24/05/2007 : 11:58:39
Αγαπητε (επετρεψε μου την οικειοτητα) Δημητριε
Ο Γιωργος Κρυσταλλης εκανε τον διπλο Ευχιδα για την ΠΑΡΤΗ ΤΟΥ.

Δεν το εκανε για του "αλλους"
Δεν το εκανε για τα επαθλα (δεν πηρε ουτε κυπελλα, ουτε φυσικα χρηματα)
Δεν το εκανε για τη δοξα (το εχουν κανει και αλλοι)

Εκανε τον ΑΘΛΟ του για να αποδειξει ο Γιωργος Κρυσταλλης στον Γιωργο Κρυσταλλη οτι μπορει να το κανει.

Δεν υπαρχει αυστηροτερος κριτης απο τον ΕΑΥΤΟ μας.
Τι να τον κανει τον αυστηρο ελεγχο των κριτων ;
Να κλεψει δλδ τον αριστερη του τζεπη και να τα βαλει στην δεξια ;
vasso Posted - 24/05/2007 : 11:05:40
quote:
Originally posted by mtbiker

Αφού ο Roudi και ο Βkafkas που συμμετείχαν στον αγώνα δεν είχαν κανένα
πρόβλημα με τη συγκεκριμένη πρακτική,απεναντίας τους άρεσε κιόλας,τότε
εγώ γιατί να έχω,μάλλον όντως είμαι εκτός και πρέπει να ανακαλέσω το σχόλιο μου.

Pain is temporary.
Trophies last forever !



Αξιος. Εχω απεριοριστο σεβασμο σε ανθρωπους που εχουν την δυναμη να παραδεχτουν δημοσια οτι μπορει και να μην εχουν δικιο σε καποια τους αποψη.

πισω εχει η αχλαδα την ουρα!!!! επισης και η χελωνα!!!!
mtbiker Posted - 24/05/2007 : 10:51:01
Αφού ο Roudi και ο Βkafkas που συμμετείχαν στον αγώνα δεν είχαν κανένα
πρόβλημα με τη συγκεκριμένη πρακτική,απεναντίας τους άρεσε κιόλας,τότε
εγώ γιατί να έχω,μάλλον όντως είμαι εκτός και πρέπει να ανακαλέσω το σχόλιο μου.

Pain is temporary.
Trophies last forever !
RouDi Posted - 24/05/2007 : 08:15:39
Ας κλείσουμε τα αυτιά στα παπαγαλάκια και ας γινουν οι ΑΘΛΗΤΕΣ όπως ο ΓΙΩΡΓΟΣ ΚΡΥΣΤΑΛΛΗΣ παραδειγμα προς μιμηση και πηγη εμπνευσης για όλους εμάς.

____________________
Δε με νοιάζει αν είναι πολύ πρωί, κάνει κρύο, είναι μακρυά ή πολύ ψηλά. Εκεί που πάμε θα έχει γλυκά ;
dimmyc Posted - 24/05/2007 : 07:08:13
quote:
Originally posted by TSAMADIS

Γιατι δειχνει ασχημο,ειναι καλυτερα mtbiker να εχεις συντροφια παρα μονος,παιρνεις κουραγιο και δυναμη,οταν παλευεις την υπερβαση σου χρειαζεσαι συμπαρασταση.
Καποτε μπορει να κοιμηθεις με την
Κουλιανου,τη Μπαρμπα,τη θεια μου τη Μαριγω.......αν δεν το πεις στον φιλο σου......ε δεν τοκανες ποτε

stefanos


Αυτές πιά είναι 40αρες+ , (για τη θεία σου δεν ξέρω), να βρούμε κάτι σε νεώτερο;
bkafkas Posted - 23/05/2007 : 23:13:16
Φίλε mtbiker είσαι λίγο "εκτός".
unknown Posted - 23/05/2007 : 20:03:40
Είναι γεγονός, ότι η διχόνοια είναι εθνικό μας άθλημα, γιατί εμείς οι δρομείς να μείνουμε έξω απ αυτό; Κρίμα, μόνο γιατί είμαστε ακόμα λίγοι, θα είχε περισσότερο ενδιαφέρον όταν γίνουμε χιλιάδες. Κάποτε όμως "έρχεται η στιγμή για ν΄αποφασίσεις με ποιους να πας και ποιους ν΄αφήσεις" που λέει και ένα αθάνατο άσμα του Σαββόπουλου αντιγράφοντας τον Καβάφη.
DIMKAZ Posted - 23/05/2007 : 19:54:35
Προχωράμε μπροστά μακριά από τις συνήθεις "ύβρεις" που δεν μας ακουμπούν.
Προχωράμε με τους πολλούς ή τους λίγους, μα πάνω από όλα με αυτούς στους οποίους ο λόγος και οι πράξεις έχουν αξία, με αυτούς στους οποίους πιστεύουμε!
Είμαστε μια ενωμένη γροθιά.Δεν έχουμε ανάγκη ούτε τα "παπαγαλάκια", ούτε οποιονδήποτε άλλο προσπαθεί να μειώσει δήθεν την αξία κάποιων πραγμάτων.
Τους αξίζει η σιωπή μας.

Tacere est magna res.

So many times you want to give up, but you cannot.Thats what ultrarunning is all about. Thats what life is all about.

RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000