Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
 Όλα τα Forums
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Διατροφή
 αναπληρωση στον μαραθώνιο

Σημείωση: Πρέπει να είστε εγγεγραμένος για να δημοσιεύσετε.
Για να εγγραφείτε, κάντε κλικ εδώ. Η εγγραφή είναι ΔΩΡΕΑΝ!

Screensize:
Όνομα Χρήστη:
Κωδικός:
Κατάσταση μορφοποίησης:
Μορφοποίηση: BoldItalicizedUnderlineStrikethrough Align LeftCenteredAlign Right Horizontal Rule Insert HyperlinkInsert EmailInsert Image Insert CodeInsert QuoteInsert List
   
Μήνυμα:

* HTML is OFF
* Forum Code είναι ενεργοποιημένος
Smilies
Smile [:)] Big Smile [:D] Cool [8D] Blush [:I]
Tongue [:P] Evil [):] Wink [;)] Clown [:o)]
Black Eye [B)] Eight Ball [8] Frown [:(] Shy [8)]
Shocked [:0] Angry [:(!] Dead [xx(] Sleepy [|)]
Kisses [:X] Approve [^] Disapprove [V] Question [?]

 
   

ΠΡΟΕΠΙΣΚΟΠΗΣΗnbsp; ΘΕΜΑΤΟΣ
kalogeridis Δημοσιευτηκε - 04/10/2013 : 20:20:46
καλησπερα σας
προβληματιζομαι οσον αφορα τον χρονο αναπληρωσης ηλεκτρολυτων και υδατανθρακων. στον κμα σε καθε σταθμο εχουν νερο απο το 5ο και ανα 2,5χλμ.ισοτονικα απο το 5ο και ανα 5χλμ.υδατανθρακες μονο στο 20,25,35. για καποιον δρομεα που τρεχει σε ρυθμο 600-615/χλμ η πρωτη αναπληρωση υδατ/κων πιστευω οτι θα πρεπει να ειναι κοντα στην ωρα. ηλεκτολυτες πρεπει να λαμβανουμε με μια μεση εφιδρωση ανα μια ωρα. ως γνωστον απαγορευεται η ταυτοχρονη αναπληρωση των δυο παραπανω αποθηκων. και το ερωτημα ειναι. αν για καποιο λογω συμπεσει χιλιομετρικα η ταυτοχρονη αναπληρωση τοσο σε υδατ/κες οσο και σε ηλεκ/τες τι θα πρεπει να κανω πρωτα. η λογικη μου λεει υδατ/κες αλλα στερουμαι πειρας.επισης η μπανανα εχει δυσαρεστες αλληλεπιδρασεις με καποια απο τα προιοντα που χορηγουνται ή πρεπει να την συνδιασω μονο με νερο?
15   ΤΕΛΕΥΤΑΙΕΣ    ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ    (Πρώτα η πιο πρόσφατη)
cranfield Posted - 09/11/2013 : 13:17:33
Επειδή αυτή την περίοδο πριν τον ΚΜΑ όλοι κάνουμε μια αναδρομή στο παρελθόν και διαβάζοντας μερικές αναφορές από φίλους του forum σχετικά με το καλύτερο πλάνο τροφοδοσίας κατά την διάρκεια του αγώνα ή πριν από αυτόν θα ήθελα να μοιραστώ μαζί σας την δική μου πρώτη εμπειρία με τον ΚΜΑ του 1995 (13ος). Φυσικά πριν σχεδόν 23 χρόνια δεν υπήρχε αρκετή ενημέρωση σχετικά με την σωστή τροφοδοσία που έπρεπε να ακολουθήσουμε (ή μπορεί εγώ να μην γνώριζα..) φανταστείτε ότι το μόνο που είχα φάει, κατά τις 2 το μεσημέρι, την προηγούμενη ήταν σχεδόν ένα πακέτο μακαρόνια που πρόθυμα είχα φτιάξει η μητέρα μου. Το πρωί του αγώνα τι έφαγα; μα φυσικά τίποτα!!! δεν ήθελα να είμαι βαρύς βλακείες θα έκανα… Νερό τι το ήθελα δεν είχα ούτε ένα μπουκαλάκι μαζί μου πριν την εκκίνηση (δεν υπήρχαν τότε sponsors να μοιράζουν καλούδια).
Κατά μήκος της διαδρομής το νερό υπήρχε σε κουβάδες χύμα και αν δεν κάνω λάθος περίπου στην διασταύρωση της Ραφήνας (ή λίγο παρακάτω) είχαν coca-cola & πορτοκαλάδα σε χάρτινα κουτάκια. Το ενδιαφέρον κομμάτι της ιστορίας είναι ότι είχα διανύσει όλη αυτή την απόσταση μέχρι το συννεφιασμένο Καλλιμάρμαρο (είχε προηγηθεί φοβερή βροχή) τότε χωρίς να πιώ ούτε μια γουλιά νερό (δεν μπορούσα να πιώ από λεκάνες… ήμουν καλομαθημένος φυσικά) απίστευτο αλλά 100% πραγματικό δεν υπερβάλω καθόλου (ήμουν βέβαια και 32 και ο χρόνος μου πιστεύω ότι ήταν 4ώρες και 10 λεπτά).
Περιγράφοντας τα παραπάνω δεν προσπαθώ να πω πως ήταν σωστή η τακτική μου, μπορούσε να μου είχε κοστίσει ακριβά για την υγεία μου, αλλά το αναφέρω σαν ένα παράδειγμα για να μην κάνουμε ακρότητες. Νομίζω δεν χρειαζόμαστε όλα αυτά τα gel (δεν τα έχω δοκιμάσει ποτέ αν και έχω κάνει αρκετούς δύσκολους μαραθωνίους) και διάφορα συμπληρώματα αν ήμαστε ερασιτέχνες και θέλουμε να κάνουμε το κέφι μας η βελτίωση της απόδοσης μας θα πρέπει να είναι αποτέλεσμα προσπάθειας και σωστό τρόπου ζωής.
Απλά μερικές σκέψεις από έναν πρόσφατο πενηντάρη….
Καλό τερματισμό σε όλους μας
Γιάννης
TakisV Posted - 09/11/2013 : 11:30:13
Όσοι χρησιμοποιούν ηλεκτρολύτες σε σωληνάριο, ας το κόψουν στο μέγεθος που θέλουν και να βάλουν μέσα ότι χρειάζονται.

Αυτός που γνωρίζει να μιλά, γνωρίζει και πότε να το κάνει.
PATENTAS Posted - 08/11/2013 : 20:25:02
Αγοράστε κουτάκι TIC TAC αδειάστε το, και βάλτε μέσα SALTICKS, ALMORA, κλπ.
Συμφέρει λόγω μεγέθους, και είναι και σχετικά αδιάβροχο.
huskarl Posted - 08/11/2013 : 19:52:09
Μια καλή λύση θα ήταν κάτι μικρά, διάφανα, σχετικά σκληρά σακουλάκια που ανοιγοκλείνουν στο πάνω μέρος.
Τα έχω πετύχει να έχουν συνήθως βιδούλες ή αξαρτηματάκια μέσα...
Ίσως σε καταστήματα τύπου πράκτικερ μπορείς να τα βρείς εύκολα.
giorgosdelta Posted - 08/11/2013 : 19:47:04
quote:
Originally posted by huskarl

quote:
Originally posted by Laga

quote:
Originally posted by huskarl

Πώς μεταφέρετε τα σαλτστικς κατά την διάρκεια του αγώνα;




Πάντως και χύμα στην τσέπη δεν λιώνουν. Τουλάχιστον αυτό διαπίστωσα όταν σε κάποιον αγώνα που λούστηκα 3 φορές με νερό και είχα saltstick χύμα σε τσέπη χωρίς φερμουάρ, το μεσημέρι που θυμήθηκα να το ψάξω, το ανέσυρα -παραδόξως- ανέπαφο.


Μια χαρά...
Πάντως λέω να τα τυλίξω με αλουμινόχαρτο καλού κακού.
Θα πάω να πάρω και ένα κιντερ έκπληξη για να δω τι παίζει :)



Εγώ τα βαζω μέσα σε ένα σακουλάκι τροφίμων. και κατακλυσμός να γίνει αυτά στεγνά θα μείνουν.
Nick F Posted - 08/11/2013 : 19:41:57
quote:
Originally posted by huskarl

quote:
Originally posted by Laga

quote:
Originally posted by huskarl

Πώς μεταφέρετε τα σαλτστικς κατά την διάρκεια του αγώνα;




Πάντως και χύμα στην τσέπη δεν λιώνουν. Τουλάχιστον αυτό διαπίστωσα όταν σε κάποιον αγώνα που λούστηκα 3 φορές με νερό και είχα saltstick χύμα σε τσέπη χωρίς φερμουάρ, το μεσημέρι που θυμήθηκα να το ψάξω, το ανέσυρα -παραδόξως- ανέπαφο.


Μια χαρά...
Πάντως λέω να τα τυλίξω με αλουμινόχαρτο καλού κακού.
Θα πάω να πάρω και ένα κιντερ έκπληξη για να δω τι παίζει :)


ωραίο κόλπο αυτό με το κίντερ έκπληξη...Μπράβο!!!!

______________________
Βάφλα με παγωτό παρφέ σοκολάτα & κρέμα,με καραμελωμένους ξηρούς καρπούς και σιρόπι σοκολάτας...!!
huskarl Posted - 08/11/2013 : 19:38:25
quote:
Originally posted by Laga

quote:
Originally posted by huskarl

Πώς μεταφέρετε τα σαλτστικς κατά την διάρκεια του αγώνα;




Πάντως και χύμα στην τσέπη δεν λιώνουν. Τουλάχιστον αυτό διαπίστωσα όταν σε κάποιον αγώνα που λούστηκα 3 φορές με νερό και είχα saltstick χύμα σε τσέπη χωρίς φερμουάρ, το μεσημέρι που θυμήθηκα να το ψάξω, το ανέσυρα -παραδόξως- ανέπαφο.


Μια χαρά...
Πάντως λέω να τα τυλίξω με αλουμινόχαρτο καλού κακού.
Θα πάω να πάρω και ένα κιντερ έκπληξη για να δω τι παίζει :)
Laga Posted - 08/11/2013 : 17:19:23
quote:
Originally posted by huskarl

Πώς μεταφέρετε τα σαλτστικς κατά την διάρκεια του αγώνα;




Πάντως και χύμα στην τσέπη δεν λιώνουν. Τουλάχιστον αυτό διαπίστωσα όταν σε κάποιον αγώνα που λούστηκα 3 φορές με νερό και είχα saltstick χύμα σε τσέπη χωρίς φερμουάρ, το μεσημέρι που θυμήθηκα να το ψάξω, το ανέσυρα -παραδόξως- ανέπαφο.
Rigelian Posted - 08/11/2013 : 16:45:31
quote:
Originally posted by charris

αν δεν βρίσκεται Saltsticks , μπορείτε να πάρετε από ένα φαρμακείο ΑΛΜΟΡΑ , κόστος 5 ευρώ το κουτάκι , είναι σε σκόνη και τι βάζετε στο νερό που θα πάρετε από σταθμό



...αφού θα κοιτάξετε στο smartphone σας ποια φαρμακεία εφημερεύουν στην διαδρομή!
trexantiris Posted - 08/11/2013 : 16:30:45
quote:
Originally posted by ALEXANDRA

Φτου! Θα πρέπει να κουβαλάω ψιλά!




-------------------------
Ο μαραθώνιος είναι ένα ταξίδι για την Ιθάκη. Η Ιθάκη για εμένα είναι η αφετηρία, όχι το Καλλιμάρμαρο. Την Κυριακή στις 9 το πρωί ξεκινάει το πάρτυ για αυτούς που έφτασαν στην Ιθάκη.




Αλεξάνδρα είσαι Θεά! Θα πας στο περίπτερο (λοξοδρομώντας από τον αγώνα) και θα πεις: "πατατάκια φούρνου με γεύση μπάρμπεκιου παρακαλώ, α! και καμιά κόκα-κόλα για το δρόμο"! Και επειδή θα βιάζεσαι θα του αφήσεις και τα ρέστα...

Free your feet...free your senses!
Nikos forlan Posted - 08/11/2013 : 16:26:39
quote:
Originally posted by charris

αν δεν βρίσκεται Saltsticks , μπορείτε να πάρετε από ένα φαρμακείο ΑΛΜΟΡΑ , κόστος 5 ευρώ το κουτάκι , είναι σε σκόνη και τι βάζετε στο νερό που θα πάρετε από σταθμό


Έχω τα Almora είναι καλά; Σε σχέση με τα ZERO; Δεν έχω καταλήξει ακόμα τι να χρησιμοποιήσω.
charris Posted - 08/11/2013 : 15:19:11
αν δεν βρίσκεται Saltsticks , μπορείτε να πάρετε από ένα φαρμακείο ΑΛΜΟΡΑ , κόστος 5 ευρώ το κουτάκι , είναι σε σκόνη και τι βάζετε στο νερό που θα πάρετε από σταθμό
chamav Posted - 08/11/2013 : 15:14:16
Περίπτερο με saltstick υπήρχε στην έκθεση. Εγώ χρησιμοποιώ το race belt της orca που εκτός από το νούμερο, έχει "γεμιστήρα" για τρια τζελ και πολύ μικρό τσεπάκι με φερμουάρ για χαπάκια/ταμπλέτες. Πολύ βολική.

http://www.wiggle.co.uk/orca-race-belth-with-zip-pocket/
ALEXANDRA Posted - 08/11/2013 : 14:53:58
Φτου! Θα πρέπει να κουβαλάω ψιλά!




-------------------------
Ο μαραθώνιος είναι ένα ταξίδι για την Ιθάκη. Η Ιθάκη για εμένα είναι η αφετηρία, όχι το Καλλιμάρμαρο. Την Κυριακή στις 9 το πρωί ξεκινάει το πάρτυ για αυτούς που έφτασαν στην Ιθάκη.
ALEXANDRA Posted - 08/11/2013 : 14:52:44
Δεν έχω πάρει ποτέ saltsticks. Αν τώρα λόγω ιδιαίτερης ζέστης νιώσω ότι χρειαζομαι αλάτι, θα πάρω τσιπς από περίπτερο.




-------------------------
Ο μαραθώνιος είναι ένα ταξίδι για την Ιθάκη. Η Ιθάκη για εμένα είναι η αφετηρία, όχι το Καλλιμάρμαρο. Την Κυριακή στις 9 το πρωί ξεκινάει το πάρτυ για αυτούς που έφτασαν στην Ιθάκη.

RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000