Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
 Όλα τα Forums
 Διάφορα
 Γενική συζήτηση
 ελεος με τα σκυλια!!

Σημείωση: Πρέπει να είστε εγγεγραμένος για να δημοσιεύσετε.
Για να εγγραφείτε, κάντε κλικ εδώ. Η εγγραφή είναι ΔΩΡΕΑΝ!

Screensize:
Όνομα Χρήστη:
Κωδικός:
Κατάσταση μορφοποίησης:
Μορφοποίηση: BoldItalicizedUnderlineStrikethrough Align LeftCenteredAlign Right Horizontal Rule Insert HyperlinkInsert EmailInsert Image Insert CodeInsert QuoteInsert List
   
Μήνυμα:

* HTML is OFF
* Forum Code είναι ενεργοποιημένος
Smilies
Smile [:)] Big Smile [:D] Cool [8D] Blush [:I]
Tongue [:P] Evil [):] Wink [;)] Clown [:o)]
Black Eye [B)] Eight Ball [8] Frown [:(] Shy [8)]
Shocked [:0] Angry [:(!] Dead [xx(] Sleepy [|)]
Kisses [:X] Approve [^] Disapprove [V] Question [?]

 
   

ΠΡΟΕΠΙΣΚΟΠΗΣΗnbsp; ΘΕΜΑΤΟΣ
runmichalis Δημοσιευτηκε - 05/11/2013 : 15:37:16
σαββατο πρωι στο κηπο(ζαπειο)στις 8 το πρωι ημερας πρωινης προπονησης μια και χαλαρωνω για το μαραθωνιο κα ενω ετρεχα 45'ξαφνικα μου επιτεθηκαν τρια σκυλια το ενα με δαγκωσε στο γονατο μου εβγαλε πολυ αιμα ο πονος δυνατος σταματαω την προπονηση με ειδαν οι δρομεις που ετρεχαν και μου ειπαν οτι ειναι τρια σκυλια αδεσποτα που εχου δαγκωσει και αλλους σημερα εγω ημουν ο τυχερος.....σημερα τριτη παω να τρεξω στα αναβρυτα στο 30'και αφου ηθελα 10' να τελειωσω μου ορμησε ενα αλλο σκυλι με εριξε στο χωμα με δυναμη κτυπησα παντου χερια ποδια ο πονος πιο δυνατος και 10 μερες πριν τρεξω μαραθωνιο οτι χειροτερο μου εχει συμβει....ελεος με τα σκυλια!!!
15   ΤΕΛΕΥΤΑΙΕΣ    ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ    (Πρώτα η πιο πρόσφατη)
roberto4carlos Posted - 13/02/2015 : 12:34:01
Προχθές που έτρεχα στο ΟΑΚΑ στο κρύο και στο αγιάζι, ένα σκυλί(κατηγορίας άλογο ) έτρεχε προς εμένα χωρίς να με δει(είχε γυρισμένο αλλού το κεφάλι του), με αποτέλεσμα να πέσει πραγματικά επάνω μου, αλλά χωρίς πολύ δύναμη.

Από ότι κατάλαβα, πρέπει να φοβήθηκε και να τρόμαξε τόσο που κοκάλωσε πριν τρέξει στο αφεντικό του. Ευτυχώς που τα "παιξε" πριν προλάβω να τα "παίξω" εγώ, και έτσι καμαρωτός καμαρωτός σαν να μην τρέχει τίποτα και "υπεράνω", συνέχισα το τρεξιματάκι.
Koukouvagia Posted - 12/02/2015 : 14:29:31
quote:
Originally posted by Nassos



Σα να βλέπω το δόντι του στο 33:20.




Έχουμε νικητή, δεν ήταν τόσο δύσκολο τελικά!

Αυτά της επαρχίας (από το περασμένο καλοκαίρι απ'το χωριό μου ήταν) είναι πολύ νταηλήδικα και ζόρικα! Ήταν ένα τόσο δα και νομίζω ότι δεν χρειάζεται να πω ότι παραλίγο να τα κάνω πάνω μου, εγώ που γενικά με τα σκυλιά δεν έχω κανένα θέμα!

________________________

Το δε θες και γίνεται, θέλε το σα γίνεται...
Nassos Posted - 12/02/2015 : 14:24:13


Σα να βλέπω το δόντι του στο 33:20.
Koukouvagia Posted - 12/02/2015 : 14:17:02
Κουίζ!
Βρείτε τον σκύλο:



________________________

Το δε θες και γίνεται, θέλε το σα γίνεται...
KostasPVol Posted - 16/07/2014 : 01:52:51
Σκυλιά έπνιξαν 30 πρόβατα στο Διμήνι! (Βόλου)

http://taxydromos.gr/article.php?id=113190&cat=1

Τεράστια ζημιά για κτηνοτρόφο, ο οποίος αναζητά τον ιδιοκτήτη των σκυλιών

Το μισό κοπάδι κτηνοτρόφου από το Διμήνι, αφάνισαν πριν λίγες μέρες αδέσποτα σκυλιά, τα οποία πιθανότατα να ανήκουν σε κυνηγό. Το περιστατικό σημειώθηκε σε μικρή κτηνοτροφική μονάδα του Διμηνίου, τη στιγμή που ο κτηνοτρόφος είχε αφήσει τα ζώα του ελεύθερα για βοσκή έξω από το μαντρί του.

Μετά από περίπου δύο ώρες απουσίας του κτηνοτρόφου, όταν επέστρεψε στην κτηνοτροφική του μονάδα δεν πίστευε στα μάτια του όταν αντίκρισε τριάντα από τα εξήντα συνολικά πρόβατα πεσμένα στο έδαφος νεκρά καθώς είχαν πνιγεί από τρία σκυλιά.

Ο κτηνοτρόφος σοκαρισμένος και αγανακτισμένος από το θέαμα, έσπευσε να γεμίσει φυσίγγια την καραμπίνα του προκειμένου να σκοτώσει τα σκυλιά για τη ζημιά που του προκάλεσαν, ωστόσο μόλις τα σκυλιά αντιλήφθηκαν την παρουσία του τράπηκαν σε φυγή.

Ο κτηνοτρόφος σήμερα αναζητά τον ιδιοκτήτη των σκυλιών, στην περίπτωση που δεν είναι αδέσποτα ενώ παρακαλεί οποιονδήποτε γνωρίζει κάτι που μπορεί να βοηθήσει να τον ενημερώσουν. Συνολικά η οικονομική ζημιά που υπέστη ο κτηνοτρόφος ξεπερνάει τις 2.000 ευρώ.
CaballoBlanco Posted - 26/02/2014 : 15:01:20
Προσοχή επίσης όταν κινείστε με φακό κεφαλής τη νύχτα. Σε αντιλαμβάνονται από μεγάλη απόσταση και γίνονται ιδιαίτερα επιθετικά. Δεν αναφέρομαι σε αδέσποτα ή τσοπανόσκυλα, αλλά και όταν συνοδεύονται ακόμη. Γίνονται ασυγκράτητα!
gargadua Posted - 26/02/2014 : 14:47:59
Και για τα σκυλιά ισχύει επίσης. Δεν πρέπει να τα κοιτάς στα ματιά ειδικά κάτι σκυλιά φονιάδες (βλέπε ροντβάιλερ) που κυκλοφορούν. Το κοίταγμα στα μάτια θεωρείται απειλή.

Ηττημένος δεν είναι αυτός που χάνει αλλά αυτός που παραιτείται.
Nikola Posted - 25/02/2014 : 22:42:44
Για τις αρκούδες αξίζει να διαβάσει κανείς το πρωτόκολλο.
trickster Posted - 25/02/2014 : 10:44:03
Εγώ καμμιά φορά αν δω στα LR οτι πέφτω σε ρυθμό στρίβω σε στενάκια που ξέρω οτι υπάρχουν σκυλιά.. το κακό είναι οτι βλέπω κάποια spikes στην καρδιακή συχνότητα και δεν ξέρω μετά αν δουλεύει κανονικά ο παλμογράφος.

Συνήθως όμως σταματάω τους λέω καμμιά καλή κουβέντα και συνεχίζω..
sam Posted - 25/02/2014 : 00:24:07
Σιγά μην μπαίναμε και στο οικόπεδο τους να μας κάνουν φέτες :) ....Απο έξω στους χωματόδρομους περάσαμε (που δεν μπορεις να πας και απο αλλου εαν θες να ανέβεις στο βουνό)

Βέβαια για κάποιο λόγο τα σκυλιά μάλλον θεωρούν οικοπεδο τους και τον δρόμο απέξω αμα τα χεις ελέυθερα και αμολυμένα. Το καλό είναι ότι όταν βγαίνουν εξω στο δρόμο ...συνήθως την κοβουν τη πολυ μαγκιά. Γιατι στο σκυλί μετράει πολυ ο τσαμπουκάς που θα του δείξεις και εσύ. Τα σκυλιά είναι να μήν καταλάβουν ότι είσαι αδύναμος και τα φοβάσαι... δεν θα σε αφήσουν σε ησυχία

Το αντίθετο με τις αρκούδες ...που εκεί όπως διάβαζα πριν παω στο παρανέστι περσι, δεν πρεπει να τις κοιτάξεις στα μάτια και γενικά να τους το παίξεις εσυ το αφεντικο...
zoro Posted - 24/02/2014 : 23:47:56
quote:
Originally posted by sam

Εχθες τρέξαμε με φιλαράκια στο πανειο όρος και ανεβήκαμε απο καλυβια. Πανέμορφη διαδρομή πάνω στο βουνό και με υπέροχη θέα ....αλλά με τα σκυλιά πριν μπουμε στα μονοπάτια για να ανέβουμε αρκετές τρομάρες στην αρχή (και στο τέλος)

Θέλουν να τα χουν βλεπεις οι τσιφλικάδες τα σκυλιά τους σε άφρακτα οικόπεδα χωρίς λουρί γιατι έτσι "φυλάνε καλύτερα" και πρέπει εσύ νά κάνεις τον σταυρό σου οποτε περνάς απο εκεί για το εάν θα μείνουν μόνο στο γαύγισμα ή θα σου ορμήξουν ....και μιλάμε για ντουζίνες. Νομίζουν οι άλλοι ότι οι δρόμοι που περνάνε απο το μαντρί τους ή το σπίτι τους είναι ιδιοκτησία τους και κανένας σεβασμός στον "παρείσακτό" που θα εμφανιστεί εκεί. Με τα button έτοιμα για μάχη λοιπόν περάσαμε...

Αλλα εάν κάρφωνα κανένα θα μου ζήταγαν και τον λόγο...



Είναι πρόβλημα μεγάλο για τους δρομείς αλλά:
α) δεν ξέρουμε τι...σκυλιά ήταν στο περιστατικό
β) εάν πήγε στο...οικοπεδό τους
γ) οι τσοπάνηδοτσιφλικάδες τα έχουν ελεύθερα γιατί τους έχουν τρελάνει στο κλέψιμο
δ) και ναί, το χειρότερο είναι να πέσεις σε...πεινασμένο τσοπανόσκυλο στο τέλος της προπόνησης!
Mastrolefteris Posted - 24/02/2014 : 22:21:39
Πώς μιλάτε έτσι για τα σκυλάκια; Τι άκαρδοι που είστε...

www.MountainRunning.gr

MountainRunner
ANASTASIOS Posted - 24/02/2014 : 20:01:01
quote:
Originally posted by sam

Εχθες τρέξαμε με φιλαράκια στο πανειο όρος και ανεβήκαμε απο καλυβια. Πανέμορφη διαδρομή πάνω στο βουνό και με υπέροχη θέα ....αλλά με τα σκυλιά πριν μπουμε στα μονοπάτια για να ανέβουμε αρκετές τρομάρες στην αρχή (και στο τέλος)

Θέλουν να τα χουν βλεπεις οι τσιφλικάδες τα σκυλιά τους σε άφρακτα οικόπεδα χωρίς λουρί γιατι έτσι "φυλάνε καλύτερα" και πρέπει εσύ νά κάνεις τον σταυρό σου οποτε περνάς απο εκεί για το εάν θα μείνουν μόνο στο γαύγισμα ή θα σου ορμήξουν ....και μιλάμε για ντουζίνες. Νομίζουν οι άλλοι ότι οι δρόμοι που περνάνε απο το μαντρί τους ή το σπίτι τους είναι ιδιοκτησία τους και κανένας σεβασμός στον "παρείσακτό" που θα εμφανιστεί εκεί. Με τα button έτοιμα για μάχη λοιπόν περάσαμε...

Αλλα εάν κάρφωνα κανένα θα μου ζήταγαν και τον λόγο...




Αυτό είναι σίγουροΕχει ξαναγίνει....

Αν δεν έχεις ότι αγαπάς,αγάπα ότι έχεις.

Fidelio Posted - 24/02/2014 : 16:33:01
Μου θύμισες αυτο το βίντεο:

http://www.youtube.com/watch?v=6IuFoxpPNAM



People make life so much worse than it has to be and believe me, it's a nightmare without their help. ~ Boris Yelnikoff
sam Posted - 24/02/2014 : 16:07:37
Εχθες τρέξαμε με φιλαράκια στο πανειο όρος και ανεβήκαμε απο καλυβια. Πανέμορφη διαδρομή πάνω στο βουνό και με υπέροχη θέα ....αλλά με τα σκυλιά πριν μπουμε στα μονοπάτια για να ανέβουμε αρκετές τρομάρες στην αρχή (και στο τέλος)

Θέλουν να τα χουν βλεπεις οι τσιφλικάδες τα σκυλιά τους σε άφρακτα οικόπεδα χωρίς λουρί γιατι έτσι "φυλάνε καλύτερα" και πρέπει εσύ νά κάνεις τον σταυρό σου οποτε περνάς απο εκεί για το εάν θα μείνουν μόνο στο γαύγισμα ή θα σου ορμήξουν ....και μιλάμε για ντουζίνες. Νομίζουν οι άλλοι ότι οι δρόμοι που περνάνε απο το μαντρί τους ή το σπίτι τους είναι ιδιοκτησία τους και κανένας σεβασμός στον "παρείσακτό" που θα εμφανιστεί εκεί. Με τα button έτοιμα για μάχη λοιπόν περάσαμε...

Αλλα εάν κάρφωνα κανένα θα μου ζήταγαν και τον λόγο...

RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000