Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
 Όλα τα Forums
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Υγεία & Τραυματισμοί
 δεύτερη ρήξη μηνίσκου, τι προοπτικες έχω;

Σημείωση: Πρέπει να είστε εγγεγραμένος για να δημοσιεύσετε.
Για να εγγραφείτε, κάντε κλικ εδώ. Η εγγραφή είναι ΔΩΡΕΑΝ!

Screensize:
Όνομα Χρήστη:
Κωδικός:
Κατάσταση μορφοποίησης:
Μορφοποίηση: BoldItalicizedUnderlineStrikethrough Align LeftCenteredAlign Right Horizontal Rule Insert HyperlinkInsert EmailInsert Image Insert CodeInsert QuoteInsert List
   
Μήνυμα:

* HTML is OFF
* Forum Code είναι ενεργοποιημένος
Smilies
Smile [:)] Big Smile [:D] Cool [8D] Blush [:I]
Tongue [:P] Evil [):] Wink [;)] Clown [:o)]
Black Eye [B)] Eight Ball [8] Frown [:(] Shy [8)]
Shocked [:0] Angry [:(!] Dead [xx(] Sleepy [|)]
Kisses [:X] Approve [^] Disapprove [V] Question [?]

 
   

ΠΡΟΕΠΙΣΚΟΠΗΣΗnbsp; ΘΕΜΑΤΟΣ
MasBass Δημοσιευτηκε - 26/03/2014 : 14:21:12
Καλημέρα,
τελικά η επίμονη ενόχληση στο πίσω του γονατου που με ταλαιπωρεί εδώ και κανα δίμηνο είναι σχεδόν σίγουρα μηνίσκος. Πήγα χτες σ' έναν ορθοπεδικό και μετά την εξέταση μου έγραψε μία μαγνητική να κάνω αύριο το πρωι για να δούμε τι ζημιά έχει γίνει και πως θα προχωρήσω παρακάτω. Είχα κάνει αρθροσκόπηση στο ίδιο πόδι πριν 3.5 χρόνια (αν και τότε έτρεχα ελάχιστα, 2-3 φορές την εβδομάδα με ανώτατη απόσταση 3 χλμ), τότε πονούσε πολύ περισσότερο αλλά μετά την επέμβαση ο πόνος έφυγε εντελώς και το πόδι ήταν σαν καινούργιο. Τώρα ο πόνος είναι μεν πολύ λιγότερο έντονος (είναι σαν το ένα πόδι να είναι πολύ πιο κουρασμένο από το άλλο, σαν να μην έχει δύναμη και να τρέχει στο 70% του άλλου), αλλά δεν θέλω να το αφήσω γιατί ούτε να φτιάξει πρόκειται αλλά ούτε μπορώ πια να ευχαριστηθώ τρέξιμο (είμαι σχεδόν 41 ετών, 1.92 ύψος, 98 κιλά ). Μεθαύριο θα ξέρω λεπτομέρειες αφού θα δούμε με τον γιατρό τα αποτελέσματα και θα συγκρίνουμε και με την παλιότερη μαγνητική αλλά ρωτάω εδώ για να δω τι προοπτικές έχω για τρέξιμο με πχ μισό ή και λιγότερο μηνίσκο. Κάτι διάβασα για μεταμόσχευση συνθετικού μηνίσκου κι τι γίνεται πια και στην Ελλάδα, έχει κανείς εμπειρία από κάτι τέτοιο; Έχω κλείσει ένα μήνα μετά τον τελευταίο Μαραθώνιο κι έχω τρέξει μόνο δύο πεντάρια στο δρόμο σαν αναγνωριστικά να δω μπας κι έφτιαξε το πόδι με ξεκούραση αλλά αφού επέμεινε πήγα στον γιατρό. Μέχρι τώρα ήμουν ψύχραιμος και απολάμβανα το off αλλά καθώς βλέπω οτι κάθε επέμβαση στο ίδιο σημείο αφαιρεί κι αλλο μηνισκο έχω πάθει ένα πανικό οτι πάει, αυτό ήταν, πήρες 4 μετάλλια από Μαραθώνιους και τέλος :-/
6   ΤΕΛΕΥΤΑΙΕΣ    ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ    (Πρώτα η πιο πρόσφατη)
samis Posted - 11/04/2022 : 12:44:17
ρίξη έσω μηνίσκου και αρθροσκόπηση το 2014 , απο τότε κανονικά τρέξιμο , Μαραθωνίους ,ΙΜ και ΙΜ70,3 . 2020 ξανά πόνος /ενόχληση.. μείωση προπόνησης και αγώνων . 2022 η ενόχληση είναι πόνος ... ο μηνίσκος είναι 'μηχανική βλάβη' Αρα: δεν είναι κάτι το απαγορευτικό αλλά χρειάζεται σοβαρή προσαρμογή: μείωση βάρους (δεν τόχω καταφέρει όπως πρέπει) . Αν ο συνθετικός μηνισκος είχε σοβαρά ποσοστά επιτυχίας θα τρέχαμε όλοι.... Μάλλον πρέπει να κρατάμε μικρό καλάθι . Λύση: Γνώθει σαυτόν... υπάρχει και το κολύμπι ... όλοι γνωρίζουμε πολύ καλά τι είναι η εξάρτηση τρεφίματος,ενδορφίνες ,θέλει λίγο δουλειά
giorgosgm Posted - 05/04/2022 : 10:42:25
Έκανα χειρουργείο για έσω-έξω μηνίσκο. Μετά από δύο χρόνια έχω πάλι ρήξη μηνίσκου. Μόνο απογοήτευση...
geopa Posted - 25/05/2021 : 18:58:03
Εγω εχω αφαιρεσει το 70% παραλληλα με χειρουργιο για χιαστο και τρεχω κανονικα. Απλα θεωρω οτι θελει καλη ενδυναμωση προκειμενου να καθυστερησεις οσο το δυναρο περισσοτερο την πιθανη χονδροπαθεια
ZOISK Posted - 25/05/2021 : 12:47:03
Καλησπέρα φίλε.
Θα ήθελα να σε ρωτήσω πως είναι το πόδι σου μετά τα προβλήματα στον μηνίσκο.
Έχω αντίστοιχο πρόβλημα (επέμβαση το 2013 για μερική ρήξη έσω μηνίσκου και ρήξη χιαστού και εκ νέου επέμβαση πρόσφατα για 2η μερική ρήξη έσω μηνίσκου στο ίδιο γόνατο / όλα τα προηγούμενα χρόνια έτρεχα συστηματικά, χωρίς κανένα πρόβλημα).
MasBass Posted - 26/03/2014 : 14:56:04
δεύτερη γνώμη θα υπάρξει έτσι κι αλλιώς γιατί άλλος με είδε τώρα (εκτός ΕΟΠΠΥ) κι άλλος θα με εγχειρήσει (ο ίδιος που μου είχε κάνει την παλιά). Την ενδυνάμωση την έχω στο πρόγραμμα ήδη τώρα που πάω μόνο γυμναστήριο, να χάσω κιλά χωρίς αεροβική πολύ δύσκολο, αλλά έτσι κι αλλιώς έχει κοπεί η όρεξη αφού δεν παίζουν πια 15αρια και 20ρια long runs. Το χειρουργείο δεν το φοβάμαι καθόλου, είναι πια ρουτίνας οι αρθροσκοπήσεις, κι η αποκατάσταση είναι πολύ πιο γρήγορη από πχ. χιαστό, αυτό που με αγχώνει είναι τι προοπτικές θα έχω με μεγάλο μέρος του μηνίσκου να λείπει. Αν είναι σε 3-4 χρόνια να πάω πάλι χειρουργείο γι αφαίρεση κι αλλου μέρους του μηνίσκου μήπως να σκεφτώ από τώρα μία μεταμόσχευση τεχνητού;
zoro Posted - 26/03/2014 : 14:48:15
Δυστυχώς για σένα.....θα συνεχίσεις τους μαραθωνίους xaxa
α) ενδυνάμωση τετρακεφάλου
β) ξεκούραση
γ) ΟΧΙ ποδήλατο, ανηφόρες-κατηφόρες
και δ) επίσκεψη σε γιατρό που δεν θα σου πεί εύκολα...χειρουργείο


Υ.Γ:.....χάσε λίγα κιλά και εαν τελικά κάνεις χειρουργείο no problem....με μισο μηνίσκο τρέχω χρόνια χωρίς κανένα πρόβλημα...
...εαν χρειαστείς δεύτερη γνώμη απο γιατρό στείλε μου mail (για Αθήνα)

RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000