Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
 Όλα τα Forums
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Προσωπικές Διαδρομές
 Τρέξιμο στην Σίφνο

Σημείωση: Πρέπει να είστε εγγεγραμένος για να δημοσιεύσετε.
Για να εγγραφείτε, κάντε κλικ εδώ. Η εγγραφή είναι ΔΩΡΕΑΝ!

Screensize:
Όνομα Χρήστη:
Κωδικός:
Κατάσταση μορφοποίησης:
Μορφοποίηση: BoldItalicizedUnderlineStrikethrough Align LeftCenteredAlign Right Horizontal Rule Insert HyperlinkInsert EmailInsert Image Insert CodeInsert QuoteInsert List
   
Μήνυμα:

* HTML is OFF
* Forum Code είναι ενεργοποιημένος
Smilies
Smile [:)] Big Smile [:D] Cool [8D] Blush [:I]
Tongue [:P] Evil [):] Wink [;)] Clown [:o)]
Black Eye [B)] Eight Ball [8] Frown [:(] Shy [8)]
Shocked [:0] Angry [:(!] Dead [xx(] Sleepy [|)]
Kisses [:X] Approve [^] Disapprove [V] Question [?]

 
   

ΠΡΟΕΠΙΣΚΟΠΗΣΗnbsp; ΘΕΜΑΤΟΣ
echetlos Δημοσιευτηκε - 14/07/2014 : 21:01:01
Υπάρχει κανένα κομμάτι χωρίς ανηφοροκατηφόρες;
Ή έστω ήπιες;

Ευχαριστώ.

"My sport is your sport's punishment"
15   ΤΕΛΕΥΤΑΙΕΣ    ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ    (Πρώτα η πιο πρόσφατη)
Laga Posted - 18/07/2014 : 14:11:57
Νίκο η διαδρομή που προτείνει ο άλλος Νίκος (από το μοναστήρι της Βρυσσιανής προς Πλ. Γυαλό) είναι όντως πολύ στρωτή απλά θέλει λίγο παραπάνω προσοχή με τα αυτοκίνητα γιατί ο δρόμος είναι στενός. Tazi το Long Run που περιγράφεις (Απολλωνία-Τρουλάκι-Καμάρες-Απολλωνία) είναι για πολύ πωρωμένους φίλε . Εγώ έχω κάνει μια φορά ένα Long 20km Απολλωνία-Κ. Πετάλι-Κάστρο-Πουλάτη-Αρτεμώνας-Απολλωνία-Καμάρες-Απολλωνία. Εχει ένα δύσκολο κομμάτι (από την Πουλάτη να βγεις στον Αρτεμώνα) αλλά το υπόλοιπο είναι υποφερτό. Ασε που διασχίζεις κατά πλάτος όλο το νησί
echetlos Posted - 18/07/2014 : 13:19:46
Χρήστο, μπορεί να κάνω κι αυτό...
Παπούτσια θα έχω μαζί, διαδρομή βρήκαμε, όπως βγει...

Μανώλη, αφού τα ξερεις...

"My sport is your sport's punishment"
trexantiris Posted - 18/07/2014 : 11:50:07
quote:
Originally posted by echetlos

quote:
Originally posted by NIKOS T.

Μάλλον ζύγωσε η ώρα Νίκο να ξεκινήσεις το trail!!


"Αν νομίζεις ότι τα έχεις όλα υπό έλεγχο, τότε δεν τρέχεις αρκετά γρήγορα"



Αν η άσφαλτος έχει καμία λακούβα ή λίγο χώμα στην άκρη, αυτό το θεωρώ trail!
Μέχρι εκεί, γιατρέ μου...

"My sport is your sport's punishment"



...σαφέστατος πιστεύω!!!

Free your feet...free your senses!
stratus Posted - 18/07/2014 : 11:31:39
Κατσε ξεκουρασου Νικο.Οι διακοπες ειναι για ρελαξ.

---------------------------
XΡΗΣΤΟΣ
O σοφός παίρνει περισσότερα από τον εχθρό του από ότι ο χαζός από το φίλο του.
echetlos Posted - 18/07/2014 : 00:55:45
quote:
Originally posted by NIKOS T.

Μάλλον ζύγωσε η ώρα Νίκο να ξεκινήσεις το trail!!


"Αν νομίζεις ότι τα έχεις όλα υπό έλεγχο, τότε δεν τρέχεις αρκετά γρήγορα"



Αν η άσφαλτος έχει καμία λακούβα ή λίγο χώμα στην άκρη, αυτό το θεωρώ trail!
Μέχρι εκεί, γιατρέ μου...

"My sport is your sport's punishment"
tazi Posted - 17/07/2014 : 21:52:19
Φιλε νικο, ο Λαμπρος ηταν πολυ κατατοπιστικος, το μονο ισως πραγματικα επιπεδο κομματι εκτος απο την παραλια του πλατυ γιαλου ειναι αυτο που ξεκιναει απο το μοναστηρι της βρυσσιανης, στο δρομο για πλατυ γιαλι λιγο πριν τη στροφη για φαρο μετα απο μια μεγαλη σχετικα κατηφορα οπου δεξια σου πηγαινοντας για πλατυ γιαλο υπαρχει ενας τσιμεντοδρομος που παει στα συμποπουλα- ελικοδρομιο. Εκει αφηνεις το οχημα και ξεκινας για πλ γιαλο. Για δυο και κατι χλμ ειναι βατα, μετα βεβαια επιστροφη. Εκει εκανα πενταρι τεμπο στο 4 , βγαινει χωρις πολυ κουραση. Βλεπεις και το καστρο μεσα απο το φαραγγο απεναντι απο το μοναστηρι και δεν ειναι ασκημα. Επισης ειναι μερος που δε το πιανει πολυ ο αερας. Το τμημα προς χερρονηση εχει και αυτο ενδιαφερον, πιο απομονωμενο αλλα πιο δυσκολο. Κλασσικο ηπιο χαλαρο τρεξιμο εγω κανω απο το σπιτι μου, μενω ας πουμε στην απολλωνια,προς καμαρες και πισω. Νερο αφηνω στους αγιους αναργυρους ενα συμπαθητικο εκκλησακι στο ενα τριτο περιπου της διαδρομης προς καμαρες. Αν θελεις hard καταστασεις δοκιμασε τη διαδρομη απολλωνια χερονησος αγιος συμεων απο τρουλλακι καμαρες απολλωνια, εκει ηταν το πρωτο μου πραγματικα μεγαλο lr, ηταν η πρωτη χρονια που υτρεχα τοτε και ολα φαινονταν ειδυλλιακα, τωρα μονο με την ιδεα αυτης της διαδρομης τρομαζω! Τελος παντων, γενικα το νησι δεν ενδεικνυται, παντως αν θελεις σιγουρα θα βρεις. Ελπιζω να περασεις καλα!
NIKOS T. Posted - 17/07/2014 : 19:23:15
Μάλλον ζύγωσε η ώρα Νίκο να ξεκινήσεις το trail!!


"Αν νομίζεις ότι τα έχεις όλα υπό έλεγχο, τότε δεν τρέχεις αρκετά γρήγορα"
echetlos Posted - 17/07/2014 : 18:00:25
Γεια σου Λάμπρο!
Πιο κατατοπιστικός δεν μπορούσες να είσαι, χίλια ευχαριστώ φίλε!
Βασικά, ψάχνω μια διαδρομή να βγάζω 10-12Κ κι ας την κάνω πέρα-δώθε 3-4 φορές. Απλά να μην μου βγει η ψυχή με τις ανηφόρες...
Για μονοπάτια ούτε συζήτηση!
Το ξενοδοχείο είναι στην περιοχή Χρυσόστομος, 1χλμ από την χώρα.
Από εκεί είσαι;

Και πάλι ευχαριστώ για την βοήθεια!!!


"My sport is your sport's punishment"
Laga Posted - 17/07/2014 : 17:19:39
Νικόλα γενικώς τα πράγματα είναι λίγο δύσκολα και όχι μόνο λόγω της μορφολογίας. Εγώ τις μισές από τις προπονήσεις που χάνω είναι λόγω του αέρα. Αν πιάσει αέρας στη Σίφνο (όπως και σε όλες τις Κυκλάδες) δεν έχει νόημα να ξεκινήσεις για τρέξιμο, είναι σαν να καλυμπάς σε ποτάμι κόντρα στο ρεύμα. Η διαδρομή από Καμάρες προς Απολλωνία είναι δυσκολούτσικη λόγω ανηφόρας και θέλει και προσοχή με τα αυτοκίνητα στις στροφές. Μια χαρά είναι πάντως, πήγαινε-έλα 10km αν θυμάμαι καλά. Η πιο ήπια διαδρομή που μπορείς να βρεις στο νησί είναι στον Πλατύ Γυαλό όπου μπορείς να ξεκινήσεις τελείως αριστερά -όπως βλέπεις τη θάλασσα- που υπάρχει ο μόλος και μετά από μικρή ανηφορίτσα βγαίνεις στον δρόμο που είναι κάμποσο και τελείως φλατ. Μια άλλη διαδρομή είναι φεύγοντας από Αρτεμώνα, στον δρόμο προς τη Χερρόνησο παρκάρεις κάπου που υπάρχει μια ταμπέλα «Αγιος Σώστης» (είναι μεγάλη, αποκλείεται να τη χάσεις) και κινείσαι σε αυτόν τον δρόμο που εννοείται πως είναι ανηφοροκατηφόρα αλλά τρέχεται. Να σκεφτείς εκεί έκανα μέχρι και τέμπο. Αυτή τη διαδρομή την πας μέχρι το Τρουλάκι (πινακίδα προς Αγιος Συμεών) και γυρίζεις γιατί μετά αρχίζει μεγάλο πακέτο. Μια άλλη διαδρομή που εμένα με βοήθησε πάρα πολύ είναι από το μοναστήρι στα Φυρόγια (είναι λίγο έξω από την Απολλωνία επάνω στον περιφερειακό δρόμο) μέχρι το μοναστήρι Αγ. Ηλίας (είναι το ψηλότερο σημείο του νησιού είναι δηλαδή ένα σημείο που το βλέπεις από παντού) Εκεί μπορείς να ακολουθήσεις το πολύ ευδιάκριτο και καλοσημαδεμένο μονοπάτι. Αν θυμάμαι σωστά η απόσταση μέχρι την κορυθή είναι 3.5km (μιάμισι ώρα περπάτημα), γύρω στα 35' τρέχοντας η ανάβαση και 25' η κατάβαση. Το μεγαλύτερο μέρος είναι σκαλάκι, λόγω κλίσης δεν τρέχεται παντού αλλά και το περπάτημα είναι πακέτο με τους σφυγμούς όπως και να έχει στον θεό. Είναι βάρβαρο, είναι βουνό με ότι αυτό συνεπάγεται αλλά πίστεψέ με αξίζει τον κόπο. Εγώ φέτος εκεί έχω σκοπό να κάνω αν όχι όλα, αλλά τα περισσότερα τρεξίματά μου. Εχω και άλλα να σου πω αλλά για αρχή νομίζω πως φτάνουν.
Συνοψίζω:
Καμάρες-Απολλωνία-Καμάρες
Πινακίδα Αγιος Σώστης-Πινακίδα Αγ. Συμεών
Φυρόγια-Κορυφή Προφήτη Ηλία-Φυρόγια
Εχω λινκ από garmin για όλα, ότι θες πες μου.
Πότε θα πας και που θα μείνεις? (γιατί και αυτό παίζει το ρόλο του)
trexantiris Posted - 17/07/2014 : 14:06:57
quote:
Originally posted by echetlos

Προετοιμάστηκα ήδη για το ότι δεν θα τρέξω καθόλου!

"My sport is your sport's punishment"





Free your feet...free your senses!
echetlos Posted - 17/07/2014 : 12:40:37
Το σιχαίνομαι το κολύμπι, Τάσο...

"My sport is your sport's punishment"
ANASTASIOS Posted - 17/07/2014 : 11:44:19
Αν και περάσανε αρκετά χρόνια απο τότε που πήγα, δέν θυμάμαι κάτι σε ισιάδα(εκτός και εάν μου διαφεύγει).Πάντως και το κολύμπι μια χαρά προπόνηση είναι Νίκο.

Αν δεν έχεις ότι αγαπάς,αγάπα ότι έχεις.

Marmite Posted - 16/07/2014 : 18:52:42
μπα μην το λες, εγώ το ευχαριστήθηκα. Προσπάθησα να τρέξω σε ίσιωμα, έτρεξα όλο το λιμάνι σαν χαζή πέρα-δώθε και τελικά βαρέθηκα και ανέβηκα μέχρι Απολλωνία. Οκ, δεν ήταν ό,τι πιο ευχάριστο αλλά η απόλυτη κατηφόρα στον γυρισμό τα έσπαγε! Μου άφησε μια πολύ καλή ανάμνηση!

http://5tinimera.wordpress.com/

Και ένα like στην σελίδα μας!
https://www.facebook.com/5tinimera
echetlos Posted - 16/07/2014 : 13:23:02
Προετοιμάστηκα ήδη για το ότι δεν θα τρέξω καθόλου!

"My sport is your sport's punishment"
Marmite Posted - 16/07/2014 : 11:21:44
Από το λιμάνι που μείναμε εμείς πάντως, σίγουρα όχι. Προετοιμάσου ψυχολογικά, θα τρέξεις ανηφόρες!

http://5tinimera.wordpress.com/

Και ένα like στην σελίδα μας!
https://www.facebook.com/5tinimera

RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000