Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
 Όλα τα Forums
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Εξοπλισμός
 γάντια για το τρέξιμο

Σημείωση: Πρέπει να είστε εγγεγραμένος για να δημοσιεύσετε.
Για να εγγραφείτε, κάντε κλικ εδώ. Η εγγραφή είναι ΔΩΡΕΑΝ!

Screensize:
Όνομα Χρήστη:
Κωδικός:
Κατάσταση μορφοποίησης:
Μορφοποίηση: BoldItalicizedUnderlineStrikethrough Align LeftCenteredAlign Right Horizontal Rule Insert HyperlinkInsert EmailInsert Image Insert CodeInsert QuoteInsert List
   
Μήνυμα:

* HTML is OFF
* Forum Code είναι ενεργοποιημένος
Smilies
Smile [:)] Big Smile [:D] Cool [8D] Blush [:I]
Tongue [:P] Evil [):] Wink [;)] Clown [:o)]
Black Eye [B)] Eight Ball [8] Frown [:(] Shy [8)]
Shocked [:0] Angry [:(!] Dead [xx(] Sleepy [|)]
Kisses [:X] Approve [^] Disapprove [V] Question [?]

 
   

ΠΡΟΕΠΙΣΚΟΠΗΣΗnbsp; ΘΕΜΑΤΟΣ
kalogeridis Δημοσιευτηκε - 20/11/2014 : 23:07:38
εκανα μια μικρη ερευνα για γαντια και ειδα καποια κομματια απο 13-25 ευρω. εχετε καποια εικονα της συγκεκριμενης αγορας? καλα οι νοτιοι θα γελατε αλλα εμεις εδω πανω εχουμε το θεματακι μας. περισυ το χειμωνα ειδα και επαθα για να στρωσω τα χερια μου. καμμια προταση απο την ελληνικη αγορα μιας και τα βιαζομαι?
15   ΤΕΛΕΥΤΑΙΕΣ    ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ    (Πρώτα η πιο πρόσφατη)
mike07 Posted - 16/10/2020 : 08:40:22
quote:
Originally posted by gargadua

Αν θεωρείς ότι με αυτές τις γκουμούτσες θα μπορείς να δένεις κορδόνια, προχώρα στην αγορά τους.


Ηττημένος δεν είναι αυτός που χάνει αλλά αυτός που παραιτείται.




Καλημέρα, είτε με τον έναν , είτε με τον άλλον τρόπο δεν με βοηθάει να δένω τα κορδόνια (γενικά να κάνω οτιδήποτε χρειαστεί με τα χέρια ενώ τρέχω) φορώντας γάντια. Θέλω να είναι τα βγάζω και βάζω εύκολα, ενώ ταυτόχρονα να κρατάνε όσο τον δυνατόν το κρύο. Στην περιοχή μου πέραν του κρύου, έχει πάρα πολύ υγρασία. Υπόψιν, βγαίνω αρκετά νωρίς για τρέξιμο.

Τέλοςπάντων, αυτές τις ημέρες θα δοκιμάσω γάντια κατάδυσης να δώ πως από περιέργεια πως είναι στα χέρια μου. Είδωμεν..
gargadua Posted - 16/10/2020 : 07:33:37
Αν θεωρείς ότι με αυτές τις γκουμούτσες θα μπορείς να δένεις κορδόνια, προχώρα στην αγορά τους.


Ηττημένος δεν είναι αυτός που χάνει αλλά αυτός που παραιτείται.
mike07 Posted - 15/10/2020 : 23:42:34
quote:
Originally posted by gargadua

Γάντια κατάδυσης με Neopren 2,5χιλ είναι σχετικά λεπτά, διατηρούν αρκετά την θερμοκρασία σώματος(αν δεν σου ταιριάζουν τα χιλ μπορείς να επιλέξεις πιο χοντρά), πλήρως αδιάβροχα και αρκετά φτηνά 8-12 €(για 2,5 χιλ). Σε πολύωρο τρέξιμο όμως πιθανόν να ιδρώσουν τα χέρια σου, επίσης αν τα χέρια είναι νωπά και τα βγάλεις είναι λίγο δύσκολο να ξαναμπούν. Βέβαια το τελευταίο συμβαίνει με όλα τα γάντια. Τα χρησιμοποιώ και για θερμοκρασίες -.
Εναλλακτικά θα συμβούλευα να δεις τα ποδηλατικά γάντια πχ της PRO.

Ηττημένος δεν είναι αυτός που χάνει αλλά αυτός που παραιτείται.




To μόνο αρνητικό που μπορώ να συναντήσω σε αυτή την περίπτωση ειναι πως αν χρειαστεί να δέσω τα κορδόνια στα παπούτσια, τότε την πάτησα.

Σκέπτομαι να πάω σε κάποιο κατάστημα να τα δοκιμάσω. Επιπλέον, βρήκα τα Montane Prism Gloves : https://www.sportsshoes.com/product/mon335/montane-prism-gloves
καθώς επίσης και Nike Sphere Running Gloves : https://www.runnersneed.com/p/nike-sphere-running-gloves-M1314122.html?colour=124&rrec=true

Εχεις κάποιος κάποια εμπειρία από τα συγκεκριμενα;

Ευχαριστώ!
mike07 Posted - 22/09/2020 : 09:11:13
Καλημέρα gargadua.

Σε ευχαριστώ για την ενημέρωση. Η αλήθεια είναι πως αν δεν τα δοκιμάσω, δεν θα έχω μία αντικειμενική άποψη. Ακόμα και τα ASICS που είχα ίδρωναν και μετά έμπαιναν με δυσκολία. Εχω την αίσθηση πως τα χρειάζομαι για κάποια ώρα της προπόνησης (εκτός απ τις πολλές κρύες ημέρες του χειμώνα) και αυτό γιατί όταν ζεσταθούν, μετά από λίγο τα βγάζω. Δεν μου αρέσει να τρέχω συνέχεια με αυτά.

Θα κάνω αρκετό ψάξιμο αυτές τις ημέρες και θα επανέλθω με μερικές προτάσεις. :)
gargadua Posted - 19/09/2020 : 22:07:56
Γάντια κατάδυσης με Neopren 2,5χιλ είναι σχετικά λεπτά, διατηρούν αρκετά την θερμοκρασία σώματος(αν δεν σου ταιριάζουν τα χιλ μπορείς να επιλέξεις πιο χοντρά), πλήρως αδιάβροχα και αρκετά φτηνά 8-12 €(για 2,5 χιλ). Σε πολύωρο τρέξιμο όμως πιθανόν να ιδρώσουν τα χέρια σου, επίσης αν τα χέρια είναι νωπά και τα βγάλεις είναι λίγο δύσκολο να ξαναμπούν. Βέβαια το τελευταίο συμβαίνει με όλα τα γάντια. Τα χρησιμοποιώ και για θερμοκρασίες -.
Εναλλακτικά θα συμβούλευα να δεις τα ποδηλατικά γάντια πχ της PRO.

Ηττημένος δεν είναι αυτός που χάνει αλλά αυτός που παραιτείται.
mike07 Posted - 07/09/2020 : 22:16:35
Καλησπέρα στην παρέα. Ισως να είναι λίγο νωρίς, αλλά θα διαβάσω μερικές προτάσεις για γάντια και θα ήθελα να ψαξω όσο καλύτερα μπορώ. Δύο χρονιές τώρα δεν το έχω πάρει τόσο σοβαρά όσο πραγματικά δείχνει, μιάς και η περιοχή που μένω έχει αρκετή υγρασία με αποτέλεσμα τα χέρια να παγώνουν. Φανταστείτε πως πέρυσι φορούσα 2 ζευγάρια. Αυτό συνέβαινε, γιατι είχα κάνει κακή επιλοηγή στα γάντια. Είχα Asics, τα οποία ήταν αρκετα λεπτα και σχεικά φθηνά με τιμή κάπου στα 13 ευρώ.

1.Μπάτζετ μέχρι 40-45 ευρώ.
2. Αδιάβροχα - μιας και τρέχω αρκετά και με βροχή.
3 Να ζεστένονται όσο το δυνατόν πιο γρήγορα γίνεται.
4. Δεν θα ήθελα να είναι πάρα πολύ χοντρά, μιας και θέλω να βολεύει για υδροδοσία ή φαγητό. Δεν είναι κύριο χαρακτηριστικό, αλλά ακόμα και είναι χοντρά δεν υπάρχει πρόβλημα.
5. Από μάρκα ίσως να με ενδιφέρε η Nike, αφενως γιατί έχω καλή εμπειρία απ τα παπούτσια , αφετέρου γιατι στο skroutz εχει πολλές επιλογές.


Σας ευχαριστώ προκαταβολικά.
winarg Posted - 21/11/2014 : 12:29:32
quote:
Originally posted by marga

Εγω εχω παρει αυτα http://www.thenorthface.com/catalog/sc-gear/runners-glove_2.html τα οποια ειναι αρκετα λεπτα και μπορεις να χειριστεις και touchscreen φοροντας τα. Δε τα εχω δοκιμασει ακομα αφου οι θερμοκρασιες εδω στην Αθηνα δεν ειναι για γαντια προς το παρων


Πολύ ωραία γάντια! Τα έχω και εγώ αλλά τα φοράω στις πολύ κρύες μέρες . Έχουν και μια μικρή θήκη στη μια παλάμη αν θυμάμαι καλά
marga Posted - 21/11/2014 : 12:26:56
Εγω εχω παρει αυτα http://www.thenorthface.com/catalog/sc-gear/runners-glove_2.html τα οποια ειναι αρκετα λεπτα και μπορεις να χειριστεις και touchscreen φοροντας τα. Δε τα εχω δοκιμασει ακομα αφου οι θερμοκρασιες εδω στην Αθηνα δεν ειναι για γαντια προς το παρων
nimi Posted - 21/11/2014 : 09:08:05
α ναι τα γάντια είναι απαραίτητο αξεσουάρ.
Μπορεί να τρέχω με σορτσάκι και κοντομάνικο αλλά τα γάντια τα θέλω.
Εγώ βέβαια έχω κι ένα θεματάκι και χάνω την αφή εντελώς μόλις παγώσουν γιατί κόβεται η κυκλοφορία και τα γάντια είναι τα πρώτα που φοράω μόλις η θερμοκρασία πέσει κάτω από 15°.
Στο τρέξιμο όμως δε νομίζω ότι χρειάζεσαι οπωσδήποτε κάτι πολύ χοντρό. Λεπτά και μαλακά κάνουν τη δουλειά μια χαρά εφόσον ζούμε στην Ελλάδα.
zoro Posted - 21/11/2014 : 00:35:59
xaxa το χρώμα άπαιχτο
με το ίδιο ποσό έχει πολλά σόφτ..
alx255 Posted - 21/11/2014 : 00:31:42
πιστευω μια χαρα θα εισαι εχω κατι παρομοια σε μαυρα ειναι λεπτα και μαλακά και αυτο ειναι το θεμα οποτε θα εισαι οκ.
kalogeridis Posted - 21/11/2014 : 00:25:19
χαχαχχα! κανει και για παρελαση!
echetlos Posted - 21/11/2014 : 00:23:01
Αυτά είναι για... μπάτλερ!

"My sport is your sport's punishment"
kalogeridis Posted - 21/11/2014 : 00:22:46
ξεχασα να σου πω πως συνεχισεις ακαθεκτος προς την απομυθοποιηση... ιδρωνεις, κρυωνεις ... κλπ ανθρωπινες συνηθειες!
kalogeridis Posted - 21/11/2014 : 00:19:16
καλα δε θα παω και για χιονοπολεμο! ισα ισα να ειμαι οκ στα πρωτα χλμ που ειναι το μεγαλυτερο προβλημα. στα πιο χοντρα θα σκασω... ειδα κατι της asics στα 22 ευρα... http://all4run.com/SHOFTSHELL-GLOVE-ASICS-GREY?filter=52

RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000