Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
 Όλα τα Forums
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Υγεία & Τραυματισμοί
 Γιατι ξεκινησατε το τρεξιμο?

Σημείωση: Πρέπει να είστε εγγεγραμένος για να δημοσιεύσετε.
Για να εγγραφείτε, κάντε κλικ εδώ. Η εγγραφή είναι ΔΩΡΕΑΝ!

Screensize:
Όνομα Χρήστη:
Κωδικός:
Κατάσταση μορφοποίησης:
Μορφοποίηση: BoldItalicizedUnderlineStrikethrough Align LeftCenteredAlign Right Horizontal Rule Insert HyperlinkInsert EmailInsert Image Insert CodeInsert QuoteInsert List
   
Μήνυμα:

* HTML is OFF
* Forum Code είναι ενεργοποιημένος
Smilies
Smile [:)] Big Smile [:D] Cool [8D] Blush [:I]
Tongue [:P] Evil [):] Wink [;)] Clown [:o)]
Black Eye [B)] Eight Ball [8] Frown [:(] Shy [8)]
Shocked [:0] Angry [:(!] Dead [xx(] Sleepy [|)]
Kisses [:X] Approve [^] Disapprove [V] Question [?]

 
   

ΠΡΟΕΠΙΣΚΟΠΗΣΗnbsp; ΘΕΜΑΤΟΣ
demain Δημοσιευτηκε - 09/04/2009 : 06:30:25
Ας μαθουν οι συνφορουμιστες(πολυ κομουνιστικο ακουγεται..) ποια ηταν η αιτια που οδηγησε τον καθενα να ασχοληθει με το τρεξιμο!!

Εγω βασικα γιατι εκοψα το τσιγγαρο και προς αποφυγην στρογγυλοποιησης (λογω βαρους),ωθουμενος απο ενα φιλο μου,αρχισα πριν εναμιση χρονο
15   ΤΕΛΕΥΤΑΙΕΣ    ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ    (Πρώτα η πιο πρόσφατη)
MANOLO13 Posted - 06/12/2014 : 12:53:19
ανοιξη του 2012 εκoψα το τσιγαρο και εiχα πιασει τα 108 κιλα με υψος 1.90(τωρα ειμαι 87) ειπα να ξεκινησω το περπατημα για να χασω βαρος,τον πρωτο μηνα που δοκιμασα να κανω απλο τρεξιμο δεν μπορεσα να κανω ουτε 200 μετρα μεχρι την ημερα που ανακαλυψα το runningnews με τη βοηθεια των παιδιων του φορουμ ελυσα της τοσες απορειες που ειχα. Πρωτος αγωνας το 6αρι στο ολυμπιακο χωριο το 2012 και φετος με αξιωσε ο θεος να τρεξω τον πρωτο μαραθωνιο της κλασικης.Χωρις να ξερω κανεναν απο το φορουμ προσωπικα, θελω να πω ενα μεγαλο ευχαριστω σε ολα τα παιδια για την τεραστια βοηθεια τους
dimitrissss Posted - 06/12/2014 : 07:47:27
Πριν 10 χρόνια έκοψα το τσιγάρο μαχαίρι. Μετά από ένα μήνα άρχισα και δίαιτα για να μην παχύνω και άλλο μιας και ήμουν και πολύ υπέρβαρος. Μετά από 3 μήνες άρχισα και το τρέξιμο. Πριν 3 χρόνια έχασα και την τότε δουλειά μου και μιας και είχα στάδιο με ταρτάν δίπλα προτίμησα το καθημερινό τρέξιμο από το να πάω σε γυμναστήριο. Δε το μετάνιωσα.
pns Posted - 05/12/2014 : 23:38:30
μετα από χρόνια απραξία...σε συνδυασμό με καποια "τυχαία" γεγονότα τελικά μου άλλαξε τη ζωη...

NIKE+
GERMANOS Posted - 05/12/2014 : 23:21:22
Το ότι τιμήθηκε το έμαθα από τον γιο του
όταν του πήγα το καλοκαίρι
και του δώρισα το σχετικό βιβλίο μου
GERMANOS Posted - 05/12/2014 : 23:18:02
Στο χωριό πάντως αρχές του '70
ήταν ένας 20άρης και παραπάνω
ο οποίος έτρεχε σε κάτι αγώνες

Μόλις το 2013 τον ρώτησα τι και πόσα χιλιόμετρα έκανε

Στην αναφορά που κάνω στα ''Τρολλς'' με τα ψευδώνυμα
από αυτόν ξεκινάω!
Ήταν το παράδειγμα για μένα

Ας ξαναγράψω για την... ιστορία το όνομά του:

Πρωτοπόρος και ο πρώτος του χωριού
είν΄ο Σάκιας ο Μασούρας.Άθλου ποιου
είναι πρώτος και αξίζει αναφορά;
Μα στα 5(χλμ) ήρθε τρίτος μια φορά

Και πρώτονε τον Κούση
πριν ακόμα αφήσει μούσι
(στους του ΣΕΓΑΣ στο Μεσολόγγι για όλον τον νομό)

Κατά σύμπτωση, το καλοκαίρι τιμήθηκε από τον ΣΕΓΑΣ και από τον Δήμο Αγρινίου
sotos-marathon Posted - 05/12/2014 : 23:17:01
Χμ....γιατι σταματησα το ποδοσφαιρο αρχικα...αλλα αν μου εβαζες με τις εμπειριες που εχω πλεον το διλημμα ποδοσφαιρο ή τρεξιμο η απαντηση ειναι: ΤΡΕΧΑ!!
...ΓΙΑΤΙ ΕΙΣΑΙ ΕΣΥ Κ ΤΑ ΟΡΙΑ ΣΟΥ...ΕΙΣΑΙ ΕΣΥ Κ ΤΟ ΡΟΛΟΙ...ΕΙΣΑΙ ΕΣΥ Κ ΟΙ ΣΚΕΨΕΙΣ ΣΟΥ...ΕΙΣΑΙ ΕΣΥ Κ ΤΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΣΟΥ ΠΟΥ ΒΡΙΣΚΟΥΝ ΛΥΣΗ...ΕΙΣΑΙ ΕΣΥ Κ ΜΟΝΟ ΕΣΥ χωρις κανεναν αλλον που να εξαρτιεσαι απο εκεινον...ΕΤΣΙ ΕΙΜΑΣΤΕ ΟΛΟΙ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΤΡΕΧΟΥΜΕ!!!!

Την ανοιξη αν δεν την βρεις,την φτιαχνεις!

Οδυσσεας Ελυτης
sotos-marathon Posted - 05/12/2014 : 21:39:09
quote:
Originally posted by spy

...προσπαθησαμε για πολλα...συνεβησαν πολλα...περασαμε πολλα...μας κυνηγησαν για πολλα...πετυχαμε ομως και πολλα...και μετα απ'ολα αυτα, αρχισαμε το τρεξιμο...αρχικα ως μια ταση φυγης "απ'αυτους που δεν καταλαβαινουν"...στη συνεχεια ως διεξοδο προς την ανεξαρτησια και την ελευθερια...μας αρεσε και συνεχιζουμε να τρεχουμε, παρα τους πολλους τραυματισμους...στον μοναχικο δρομο των ονειρων!!!

...καθε χιλιομετρο κι ενα δακρυ χαρας κι ευτυχιας...στο μοναχικο δρομο των ονειρων!!!

ωραιος ο Σπυρος!!!

Την ανοιξη αν δεν την βρεις,την φτιαχνεις!

Οδυσσεας Ελυτης
spy Posted - 05/12/2014 : 21:30:55
...προσπαθησαμε για πολλα...συνεβησαν πολλα...περασαμε πολλα...μας κυνηγησαν για πολλα...πετυχαμε ομως και πολλα...και μετα απ'ολα αυτα, αρχισαμε το τρεξιμο...αρχικα ως μια ταση φυγης "απ'αυτους που δεν καταλαβαινουν"...στη συνεχεια ως διεξοδο προς την ανεξαρτησια και την ελευθερια...μας αρεσε και συνεχιζουμε να τρεχουμε, παρα τους πολλους τραυματισμους...στον μοναχικο δρομο των ονειρων!!!

...καθε χιλιομετρο κι ενα δακρυ χαρας κι ευτυχιας...στο μοναχικο δρομο των ονειρων!!!
nimi Posted - 05/12/2014 : 20:08:46
quote:
Originally posted by Aroulio

quote:
Originally posted by trexantiris

@Aroulio: (!!!)...ρε συ, σε είχα για "παλιό" του χώρου!!!

@Germanos: από μικρός στα κόλπα!

Free your feet...free your senses!



νεούδι είμαι στο τρέξιμο

ΥΓ και πόσα κιλά είσαι τώρα?



Kάπου έγραψε ότι είναι 80. Ε λοιπόν τον τρεχαντήρη δεν μπορώ με τίποτα να τον φανταστώ 102 κιλά!
Aroulio Posted - 05/12/2014 : 19:38:28
quote:
Originally posted by trexantiris

@Aroulio: (!!!)...ρε συ, σε είχα για "παλιό" του χώρου!!!

@Germanos: από μικρός στα κόλπα!

Free your feet...free your senses!



νεούδι είμαι στο τρέξιμο

ΥΓ και πόσα κιλά είσαι τώρα?
Nek2000 Posted - 05/12/2014 : 18:42:02
Εγώ δεν μπορώ να πω πότε ακριβώς ξεκίνησα το τρέξιμο. Σχεδόν όλα τα χρόνια έπαιζα μπάλα ερασιτεχνικά εκτός από μία περίοδο 2-3 χρόνων που δεν έκανα τίποτα. Από τα 10 εως τα 18 και από τα 21 μέχρι 37 (σε 5x5, 7x7 μία ή δύο φορές την εβδομάδα). Την πρώτη φορά που πήγα για τρέξιμο πρέπει να ήταν την περίοδο 1998-2000 αλλά όχι για πολύ. 3-4 χλμ το πολύ και δεν κρατούσε και για πολύ καιρό. Μπορεί να έτρεχα για 1 μήνα μέρα παρά μέρα και μετά να έτρεχα μετά από 6 μήνες πάλι. Μερικά χρόνια δεν είχα τρεξει και καθόλου. Μέχρι το 2008 βασικά είχα τρέξει ελάχιστες φορές. Από το 2008 μέχρι το 2012 άρχισα να τρέχω πιο συχνά, 3 μήνες τρέξιμο, 3 μήνες τίποτα. Το καλοκαίρι δηλαδή όταν άρχιζαν οι ζέστες σταματούσα και το χειμώνα το ίδιο. Μη φανταστείτε ότι έτρεχα και πολύ. 10 γύρους στο γήπεδο γρήγορους, προσπαθουσα να κάνω κάτω αό 20 λεπτά. Ούτε ζέσταμα, λίγες διατάσεις, διαλειμματική, λονγκ ραν, κλπ δεν ήξερα τι είναι.
Στπ δρόμο δεν έτρεχα ποτέ. Ούτε αγώνες ήξερα ότι γίνονται :) Μου έλεγε ένας φίλος μου ότι είχε τρέξει σε έναν γύρο της Αθήνας πριν πολλά χρόνια, 8χλμ και λέγαμε μήπως πάμε κάποια στιγμή αλλά μου φαινόταν πολλά τα χλμ. Το 2012 (ή 2011?) γράφτηκα στον γύρο της Αθήνας αλλά δεν πήγα. Τον Σεπτέμβριο του 2012 μου λέει ο φίλος μου να πάμε να τρέξουμε στα 10χλμ του Κλασικού, γραφτήκαμε, κατέβασα και ένα πρόγραμμα από το myasics και από τότε κόλλησα κι εγώ το μικρόβιο. Πρώτη φορά με κόσμο έτρεξα σε ένα adidas open run στο Ζάππειο λίγες μέρες πριν τον αγώνα. Μετά το 10άρι ξαναέτρεξα σε αγώνα τον επόμενο Απρίλιο (ημιμαραθώνιο) και το Νοέμβριο τον πρώτο μου μαραθώνιο.
Αφού τερμάτισα στο 10άρι δεν είχε περάσει από το μυαλό μου καθόλου ότι μπορώ να τρέξω μαραθώνιο. Τον πρωτη φορά που άρχισα να το σκέφτομαι ήταν όταν διάβασα εδώ στο φόρουμ το αντίστοιχο θέμα και διάβαζα ότι πολλοί είχαν τρέξει μαραθώνιο ενώ προηγουμένως δεν είχαν καμία επαφή με το τρέξιμο και λέω γιατί όχι και εγώ.
Αν με ρωτούσες πριν, νόμζα ότι αυτοί που τρέχουν μαραθώνιο είναι όλοι αθλητές που τρέχουν από μικρά παιδιά. Θαυμάζω όσους δεν έτρεχαν ποτέ και ξεκίνησαν στην αρχή με περπάτημα και τώρα τρέχουν μαραθωνίους.
GiAle Posted - 05/12/2014 : 17:31:35
... γιατί μπορώ!

__________________
Go hard or go home
trexantiris Posted - 05/12/2014 : 15:48:29
@Aroulio: (!!!)...ρε συ, σε είχα για "παλιό" του χώρου!!!

@Germanos: από μικρός στα κόλπα!

Free your feet...free your senses!
GERMANOS Posted - 05/12/2014 : 14:36:08
Εκεί που θα πας διακοπές
να κοιτάζεις τον θείο σου Γιώργο στα μάτια τι θα σου λέει
και αν θέλει κάτι να κάνεις να πηγαίνεις γρήγορα

Ήταν τα λόγια της μάνας μου

Κι εγώ δεν πήγαινε απλώς γρήγορα
αλλά τρέχοντας σε μία δύσκολη ανηφόρα για να φτάσω στον χωματόδρομο
και να συνεχίσω το ίδιο ανηφορικά για να φτάσω 2-3 χιλιόμετρα -ή δεν ξέρω αν ήταν περισσότερα-
στο χωριό για τσιγάρα για εφημερίδα ή για καμιά πάστα για τα φαγητά
Εννοείται στην κατηφόρα -στην επιστροφή- πήγαινα με χίλια
και να νομίζω καθώς έφευγαν τα έλατα πίσω μου
ότι ήμουνα μέσα σε αυτοκίνητο

Ήταν χωρίς να το θέλω από τις πιο άγριες προπονήσεις που έχω κάνει ποτέ
1966 Πρώτες Καλοκαιρινές διακοπές μετά την πρώτη τάξη του Δημοτικού

Αρκετά χρόνια αργότερα ξαναπηγαίνοντας εκεί και βλέποντας πού έτρεχα έμεινα:
-Καλά αυτές τις ανηφόρες τις πήγαινα τρέχοντας;... σκέφτηκα
ANGEL1 Posted - 05/12/2014 : 13:39:39
1999 Κρεμάω τα ποδοσφαιρικά παπούτσια, παρά τη θέληση μου. Οι δουλειά προηγήται φυσικά. Ακολουθούν 8 χρόνια απραξίας και αύξησης σωματικού βάρους.

2007 ξεκρεμάω τα ποδοσφαιρικά παπούτσια συμμετέχοντας σε πρωτάθλημα επιχειρήσεων. Όλα όμως είναι άβολα δηλ, το γήπέδο της προπίνησης (Κρυονέρι τρεις φορές την εβδομάδα, ενώ είμαι κάτοικος Κουκακίου) Αγώνες κάθε ΣΚ με ώρες...
Επίσης δύο μικρά παιδιά και η σύζυγος θέλουν τη βοήθεια μου.

Άνοιξη 2009 τα ξανακρεμάω, αλλά έχω χάσει βάρος και έχω πάλι τον ιό του αθλητισμού. Κάθε βράδυ όταν κοιμούνται όλοι στο σπίτι τρέχω 30' με 45' σ' έναν διάδρομο γυμναστηρίου. Αρχίζει να μου μπαίνει η ιδέα του Μαραθώνιου.

2010 ο τερματισμός του επετειακού Μαραθωνίου της Αθήνας είναι γεγονός. Από τότε το μικρόβιο έχει ριζώσει μέσα μου και δεν βγαίνει ούτε με χειρουργική επέμβαση.

RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000