Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
 Όλα τα Forums
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Διατροφή
 Ταχίνι: εύγευστο και θρεπτικό!!

Σημείωση: Πρέπει να είστε εγγεγραμένος για να δημοσιεύσετε.
Για να εγγραφείτε, κάντε κλικ εδώ. Η εγγραφή είναι ΔΩΡΕΑΝ!

Screensize:
Όνομα Χρήστη:
Κωδικός:
Κατάσταση μορφοποίησης:
Μορφοποίηση: BoldItalicizedUnderlineStrikethrough Align LeftCenteredAlign Right Horizontal Rule Insert HyperlinkInsert EmailInsert Image Insert CodeInsert QuoteInsert List
   
Μήνυμα:

* HTML is OFF
* Forum Code είναι ενεργοποιημένος
Smilies
Smile [:)] Big Smile [:D] Cool [8D] Blush [:I]
Tongue [:P] Evil [):] Wink [;)] Clown [:o)]
Black Eye [B)] Eight Ball [8] Frown [:(] Shy [8)]
Shocked [:0] Angry [:(!] Dead [xx(] Sleepy [|)]
Kisses [:X] Approve [^] Disapprove [V] Question [?]

 
   

ΠΡΟΕΠΙΣΚΟΠΗΣΗnbsp; ΘΕΜΑΤΟΣ
NIKOS T. Δημοσιευτηκε - 17/12/2011 : 11:22:06
Τρόφιμο το οποίο συγκαταλέγεται στη λίστα των πιο υγιεινών και θρεπτικών επιλογών, με ικανοποιητική θερμιδική απόδοση αλλά ταυτόχρονα με μεγάλη διατροφική αξία και ευεργετική δράση.
Αποτελεί ιδανικό υποκατάστατο των ζωικών πρωτεϊνών, ιδιαιτέρα σε περιόδους νηστείας, αφού περιέχει σημαντική ποσότητα φυτικών πρωτεϊνών υψηλής όμως βιολογικής αξίας, που δρουν αναζωογονητικά και αντιγηραντικά για τον οργανισμό.



Περιέχει υδατάνθρακες (20%) κυρίως με τη μορφή των φυτικών ινών, οι οποίες βοηθούν στην ομαλή λειτουργία του γαστρεντερικού συστήματος, καθώς και καλής ποιότητας λίπος (50%), κυρίως μονοακόρεστα ή πολυακόρεστα λιπαρά οξέα (ω-6), που συμβάλλουν στη μείωση της χοληστερόλης (της ολικής και της ‘κακής’).

Σε σύγκριση με άλλα γλυκά, όπως η σοκολάτα και τα παράγωγά της, το ταχίνι υπερτερεί διότι περιέχει ελάχιστα κορεσμένα λιπαρά. Είναι πλούσιο σε ασβέστιο (κατά της οστεοπόρωσης), σίδηρο (σωματική και πνευματική ευεξία), κάλιο, ψευδάργυρο (αυξάνει την άμυνα του οργανισμού), φώσφορο, μαγνήσιο (δρα καταπραϋντικά, ηρεμιστικά, μειώνει τους πονοκεφάλους και τις ημικρανίες), μαγγάνιο, σελήνιο (αντιοξειδωτική δράση), χαλκό (μειώνει τους πόνους των αρθρώσεων), ενώ είναι καλή πηγή φυτοστερολών και λιγνανών (σεσαμίνη, σεσαμολίνη) που δρουν αντιοξειδωτικά, αποτοξινωτικά και φαρμακευτικά (μειώνουν την χοληστερίνη και την υπέρταση) στον οργανισμό.
Το ταχίνι κυκλοφορεί στην αγορά σε δύο τύπους,από σουσάμι αποφλοιωμένο ή αναποφλοίωτο.

http://www.iatronet.gr/article.asp?art_id=3306



"Αν νομίζεις ότι τα έχεις όλα υπό έλεγχο, τότε δεν τρέχεις αρκετά γρήγορα"
15   ΤΕΛΕΥΤΑΙΕΣ    ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ    (Πρώτα η πιο πρόσφατη)
Hawk4 Posted - 13/01/2023 : 21:32:17
Πέρασα απο το Μαραθώνα πριν από μέρες, σταμάτησα στο Χατζηγαβριηλ ( Χαλβαδοποιια Μαραθώνα ) , πηρα 1 κιλό ταχίνι ( απλό ) , οχι ολικής.
Είναι πολυ νόστιμο .

Την επόμενη φορά θα παρω 3 κιλα να έχω.
samis Posted - 08/01/2023 : 20:17:19
ναι στον κρητικό στη Νίκαια-Πειραιά πάω για ταχίνι .
πάω τα γυάλινα βάζα (απο μέλι να κλείνουν καλά) και τα γεμίζει απο το εργαστήριο , άρα φρέσκο και σε γυάλινα. (και λίγο πιό φθηνά, αλλά το + είναι το φρέσκο και το γυάλινο).
Σχετικά με την πλαστική συσκευασία: όταν το γεμίζουν πρέπει να εξασφαλίσουν ότι το δοχείο είναι στείρο μικροβίων , άρα ή πρέπει να αποστειρώνουν απο πρίν (δεν υπάρχει περίπτωση) ή να ρίχνουν καυτό το προιόν (~>80oC) για να αποστειρώνουν με το προιόν... το πρόβλημα είναι ότι σε υψηλές θερμοκρασίες 'ουσίες' του πλαστικού διασπώνται και 'μπαίνουν ' στο προιόν... πολύ / λίγο δεν ξέρω , αλλά γιατί να πονοκεφαλιάζω αφού έχω τα γυάλινα? απλό ?
Hawk4 Posted - 08/01/2023 : 16:32:11
quote:
Originally posted by samis

Επειδή το ταχίνι είναι σουσάμι αλεσμένο ,οι διαφορές είναι αν είναι φρέσκο ,αν έχει όλο τον πολτό και όχι κατακάθια σουσαμιού με αφαίρεση σησαμελαιου κλπ. Επίσης η συσκευασία σε πλαστικό ισως σημαίνει ότι πλαστικοποιητές πέρασαν στο ταχίνι (αν συσκευασθηκε σε πάνω από 80 oC...) Άρα προτιμώ τα γυάλινα . Και για πιο δύσκολο παίρνω άδεια βάζα από μέλι τα πάω στον κρητικό και η κα Ασημίνα τα γεμίζει με φρέσκο και ζεστό ταχίνι ,χύμα. Λίγο πιο φθηνό αλλά σίγουρα φρέσκο και τέλεια υφή (όχι βιολογικό ,αλλά αυτη είναι μια άλλη ιστορία)
Συμφωνώ για την χαλβαδοποια Μαραθώνα και τον χαρουπομελοχαλβα.... Αμαρτία ,αλλά πάντα υπάρχει λύση :παω με το ποδηλατο με μικρο σακίδιο πλάτης,ε πόσο να χωρέσει πια?



Καλη χρονιά με υγεια!!

Μάλλον εννοείς εδώ ;

https://piraeuspress.gr/piraeus/psonizo-ston-peiraia/308770/chalvadopiia-kritikos-o-kalyteros-chalvas-me-diafora/
dcdxavier Posted - 02/01/2023 : 09:51:09
Καλημέρα και χρόνια πολλά και καλή χρονιά. Δείτε αυτό το link https://tahini-superfood.gr . Τα προϊόντα μπορείτε να τα βρείτε και στην Αθήνα (Χαριλάου Τρικούπη 106). "TAHANA"
Hawk4 Posted - 30/12/2022 : 01:05:54
quote:
Originally posted by samis

Επειδή το ταχίνι είναι σουσάμι αλεσμένο ,οι διαφορές είναι αν είναι φρέσκο ,αν έχει όλο τον πολτό και όχι κατακάθια σουσαμιού με αφαίρεση σησαμελαιου κλπ. Επίσης η συσκευασία σε πλαστικό ισως σημαίνει ότι πλαστικοποιητές πέρασαν στο ταχίνι (αν συσκευασθηκε σε πάνω από 80 oC...) Άρα προτιμώ τα γυάλινα . Και για πιο δύσκολο παίρνω άδεια βάζα από μέλι τα πάω στον κρητικό και η κα Ασημίνα τα γεμίζει με φρέσκο και ζεστό ταχίνι ,χύμα. Λίγο πιο φθηνό αλλά σίγουρα φρέσκο και τέλεια υφή (όχι βιολογικό ,αλλά αυτη είναι μια άλλη ιστορία)
Συμφωνώ για την χαλβαδοποια Μαραθώνα και τον χαρουπομελοχαλβα.... Αμαρτία ,αλλά πάντα υπάρχει λύση :παω με το ποδηλατο με μικρο σακίδιο πλάτης,ε πόσο να χωρέσει πια?






Για κάντο μου πιο λιανα, τι εννοείς ' κρητικό και η κα Ασημίνα ' ;; Ευχαριστώ για τις συμβουλές σου, ναι το ξερω πως τα γυάλινα μπουκάλια είναι καλύτερα
samis Posted - 30/12/2022 : 00:11:35
Επειδή το ταχίνι είναι σουσάμι αλεσμένο ,οι διαφορές είναι αν είναι φρέσκο ,αν έχει όλο τον πολτό και όχι κατακάθια σουσαμιού με αφαίρεση σησαμελαιου κλπ. Επίσης η συσκευασία σε πλαστικό ισως σημαίνει ότι πλαστικοποιητές πέρασαν στο ταχίνι (αν συσκευασθηκε σε πάνω από 80 oC...) Άρα προτιμώ τα γυάλινα . Και για πιο δύσκολο παίρνω άδεια βάζα από μέλι τα πάω στον κρητικό και η κα Ασημίνα τα γεμίζει με φρέσκο και ζεστό ταχίνι ,χύμα. Λίγο πιο φθηνό αλλά σίγουρα φρέσκο και τέλεια υφή (όχι βιολογικό ,αλλά αυτη είναι μια άλλη ιστορία)
Συμφωνώ για την χαλβαδοποια Μαραθώνα και τον χαρουπομελοχαλβα.... Αμαρτία ,αλλά πάντα υπάρχει λύση :παω με το ποδηλατο με μικρο σακίδιο πλάτης,ε πόσο να χωρέσει πια?
Hawk4 Posted - 29/12/2022 : 20:58:20

Καλησπέρα σας και χρόνια πολλά με υγεια!!

Εγώ εδώ και δυο χρόνια , κάθε βράδυ μετά τη προπονηση ( βάζω 3 κουταλιές της σουπας ταχίνι, μέλι και καρυδια ή αμυγδαλα) , απλά το κακό είναι πως αν δεν φρέναρω, μπορώ να φάω όλο το κουτί.

Έως τώρα αγοράζω, Όλυμπο, μια φορά εχω αγοράσει του Κοσμιδη, μετά από εκεί αγοράζω ότι βγει σε προσφορα .

Εννοείται πως του Ολυμπου και του Κοσμιδη, είναι τα καλύτερα.

Το Μαρατα είναι καλυτερο απο τα υπόλοιπα, του Μασουτη είναι έτσι κι έτσι.

Βέβαια δεν τα εχω δοκιμάσει όλα ακόμα.

Διάβασα για την Χαλβαδοποιία Μαραθώνα, όταν περασω από εκεί κοντά, θα παρω να δοκιμάσω.
samis Posted - 16/03/2021 : 11:40:42
ταχίνι ολικής απο την χαλβαδοποιία Μαραθώνα (ή κάπως έτσι) το δοκίμασα και ..το ρήμαξα. Για να μην σας πω για τον χαλβά με χαρουπόμελο... οκ μετά πρέπει να τελειώσεις τον Μαραθώνιο για να το κάψεις ,να ένας σοβαρός λόγος για Μαραθώνιο
UnHaCkAbLe Posted - 09/03/2021 : 17:44:18
quote:
Originally posted by mike07

Καλημέρα συντρέχτες! :)

Διάβασα με αρκετά μεγάλο ενδιαφέρον το νήμα. Πραγματικά θησαυρός πληροφορίες. Ομως, θα ήθελα να ρωτήσω αν όντως υπάρχει ταχίνι βιολογικό, και αν εσεις το προτιμάτε. Το ταχίνι το έχω εντάξη στην διατροφή μου και θέλω να αποφύγω το εμπορικό της αγοράς. Την περίοδο αυτή κάνω μία διευρημένη έρευνα αγοράς για να αγοράσω ταχίνι (ολικής και άσπρο), συνεπώς θα ήθελα την αμέριστή βοηθεια σας.

Από αυτά που διάβασα ξεχώρισα
1. το ταχίνι Φλώρου,
2. Τζελεμπίδη
3. Αναγνωστοπούλου
4. Κωνσταντίνου.

Επικοινώνησα με Φλωρο. Οι τιμές είναι λίγο υψηλές. Δεδομένου πως θέλω τουλάχιστον 12-15 κιλά, θα βγει ψιλά και τα μεταφορικά, μιας και μένω επαρχία. Στην συνέχεια επικοινώνησα με Τζελεμπίδη, το ταχίνι τους δεν είναι βιολογικό, αλλά οι τιμές συγκαταβατικές. Τα 650gr στα 3ευρώ το άσπρο και 3.50εερώ το ολικής. Τέλος επικοινώνησα με Κωνσταντίνου, αρκετά ευγενικός, αλλά απ' το τλέφωνο δεν μου έκανε το κλικ.

Σας ευχαριστώ προκαταβολικά.




Το έχω ξαναγράψει και θα επιμείνω για μία ακόμα φορά. Βρες οπωσδήποτε και δοκίμασε το ταχίνι Παπαδοπούλου Κυργίων Δράμας. Το ολικής... Θα με θυμηθείς!
mike07 Posted - 31/01/2021 : 12:21:54
Καλημέρα συντρέχτες! :)

Διάβασα με αρκετά μεγάλο ενδιαφέρον το νήμα. Πραγματικά θησαυρός πληροφορίες. Ομως, θα ήθελα να ρωτήσω αν όντως υπάρχει ταχίνι βιολογικό, και αν εσεις το προτιμάτε. Το ταχίνι το έχω εντάξη στην διατροφή μου και θέλω να αποφύγω το εμπορικό της αγοράς. Την περίοδο αυτή κάνω μία διευρημένη έρευνα αγοράς για να αγοράσω ταχίνι (ολικής και άσπρο), συνεπώς θα ήθελα την αμέριστή βοηθεια σας.

Από αυτά που διάβασα ξεχώρισα
1. το ταχίνι Φλώρου,
2. Τζελεμπίδη
3. Αναγνωστοπούλου
4. Κωνσταντίνου.

Επικοινώνησα με Φλωρο. Οι τιμές είναι λίγο υψηλές. Δεδομένου πως θέλω τουλάχιστον 12-15 κιλά, θα βγει ψιλά και τα μεταφορικά, μιας και μένω επαρχία. Στην συνέχεια επικοινώνησα με Τζελεμπίδη, το ταχίνι τους δεν είναι βιολογικό, αλλά οι τιμές συγκαταβατικές. Τα 650gr στα 3ευρώ το άσπρο και 3.50εερώ το ολικής. Τέλος επικοινώνησα με Κωνσταντίνου, αρκετά ευγενικός, αλλά απ' το τλέφωνο δεν μου έκανε το κλικ.

Σας ευχαριστώ προκαταβολικά.


mike07 Posted - 28/01/2021 : 08:31:32
quote:
Originally posted by Etien


Καθημερινα στο πρωινο ,ταχίνι ολικης+μελι+κανελα+ κουρκουμας!

Ευχαριστω !

https://panosmaltezos.wordpress.com



Παναγιώτη καλημερα και σε εσένα. Αυτο το (ποιοτικό) ταχίνι ολικής ψάχνω και εγώ!
Etien Posted - 28/01/2021 : 08:19:45

Καθημερινα στο πρωινο ,ταχίνι ολικης+μελι+κανελα+ κουρκουμας!

Ευχαριστω !

https://panosmaltezos.wordpress.com
mike07 Posted - 25/01/2021 : 16:22:57
Καλησπέρα συντρεχτες.
Αυτές τις ημέρες επικοινώνησα με την Κοινωνία Κληρονόμων Φλώρου Σταύρου. Μου είπαν πως τα 700gr κάνουν 9ευρώ. Με τα τόσα που έχω διαβάσει στο παρών θέμα, νομίζω πως αξίζει να το έχει κάποιος στην καθημερινή του διατροφή. Προσωπικά, το βρίσκω λίγο "τσιμπημένη" την τιμή ή απλά είναι ιδέα μου; Εχετε να μου προτείνετε εναλλακτική συμφέρουσ αγορά; Εστω από κάποιον πωλητη;

Σας ευχαριστώ.
trexantiris Posted - 14/01/2019 : 16:39:21
quote:
Originally posted by dimitris_dtr

Γειά σε όλους! Φανατικός οπαδός τα τελευταία 3 χρόνια. Πάντα είχα πρόβλημα με το πρωινό γιατί ήθελα μια γλυκό και μια αλμυρό. Βρήκα την λύση με το ταχίνι..
Παίρνω ταχίνι σκέτο και βάζω μέσα αλατισμένα peanuts αφού τα έχω περάσει από μπλέντερ. Για 1kg ταχίνι, περίπου 150gr peanuts. Μια κουταλιά κανέλα του γλυκού και λίγο μέλι για να σφυξει και να αλείφετε παράλληλα.
Οπότε, παίρνω για πρωινό μια μεγάλη φέτα ολικής, απλώνω μια λεπτή στρώση μέλι και μετά από πάνω το ταχίνι όπως το έχω φτιάξει.
Απλά δεν υπάρχει!



!!! Θα το δοκιμάσω με την πρώτη ευκαιρία (μου τρέχουν από τώρα τα σάλια)!

Free your feet...free your senses!
dimitris_dtr Posted - 13/01/2019 : 23:37:10
Γειά σε όλους! Φανατικός οπαδός τα τελευταία 3 χρόνια. Πάντα είχα πρόβλημα με το πρωινό γιατί ήθελα μια γλυκό και μια αλμυρό. Βρήκα την λύση με το ταχίνι..
Παίρνω ταχίνι σκέτο και βάζω μέσα αλατισμένα peanuts αφού τα έχω περάσει από μπλέντερ. Για 1kg ταχίνι, περίπου 150gr peanuts. Μια κουταλιά κανέλα του γλυκού και λίγο μέλι για να σφυξει και να αλείφετε παράλληλα.
Οπότε, παίρνω για πρωινό μια μεγάλη φέτα ολικής, απλώνω μια λεπτή στρώση μέλι και μετά από πάνω το ταχίνι όπως το έχω φτιάξει.
Απλά δεν υπάρχει!

RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000