Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
 Όλα τα Forums
 Ευρύτερος Αθλητισμός
 Το φόρουμ του Στίβου
 Παγκόσμιο Στίβου - Πεκίνο 2015

Σημείωση: Πρέπει να είστε εγγεγραμένος για να δημοσιεύσετε.
Για να εγγραφείτε, κάντε κλικ εδώ. Η εγγραφή είναι ΔΩΡΕΑΝ!

Screensize:
Όνομα Χρήστη:
Κωδικός:
Κατάσταση μορφοποίησης:
Μορφοποίηση: BoldItalicizedUnderlineStrikethrough Align LeftCenteredAlign Right Horizontal Rule Insert HyperlinkInsert EmailInsert Image Insert CodeInsert QuoteInsert List
   
Μήνυμα:

* HTML is OFF
* Forum Code είναι ενεργοποιημένος
Smilies
Smile [:)] Big Smile [:D] Cool [8D] Blush [:I]
Tongue [:P] Evil [):] Wink [;)] Clown [:o)]
Black Eye [B)] Eight Ball [8] Frown [:(] Shy [8)]
Shocked [:0] Angry [:(!] Dead [xx(] Sleepy [|)]
Kisses [:X] Approve [^] Disapprove [V] Question [?]

 
   

ΠΡΟΕΠΙΣΚΟΠΗΣΗnbsp; ΘΕΜΑΤΟΣ
zoro Δημοσιευτηκε - 12/08/2015 : 17:51:59
Με 10 αθλητές η Ελλάδα τελικά και ελπίδα για βάθρο μάλλον στο επι-κοντώ γυναικών.
15   ΤΕΛΕΥΤΑΙΕΣ    ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ    (Πρώτα η πιο πρόσφατη)
P.D.etl Posted - 03/09/2015 : 14:07:31
χαχαχαχ

Υποτίμηση σίγουρα έδειξαν, εκτός κι αν στην προθέρμανση τους είχε πρήξει με το ξυπόλητο και τους χορηγούς που δεν μου έδωσε τέτοια εντύπωση ο πιτσιρικάς. Πάντως αν έσπρωχναν (αν προλάβαιναν να σπρώξουν) τον Mo Farah, χαμός θα γινόταν από τους σχολιαστές
Rigelian Posted - 03/09/2015 : 09:11:35
quote:
Originally posted by P.D.etl

Τέλος χωρίς να το θεωρώ πρωτοτυπία, είναι το πως τον έβγαλαν 2-3 άλλοι δρομείς, σπρώχνοντάς τον, από το στίβο.



!!!??? Είδαν απειλή;;;
Deorum Posted - 02/09/2015 : 13:54:10
16 λεπτά πάντως είναι αρκετά αργό για τέτοιο επίπεδο.
Ας ελπίσουμε το παιδί να το ευχαριστήθηκε όσο μπορούσε και να έζησε την εμπειρία.
P.D.etl Posted - 02/09/2015 : 13:50:18
Κατά τη γνώμη μου αξίζει, τουλάχιστον, να αναφερθεί ο Abdullah Al-Qwabani. Νέος 16 χρονών από την πολύπαθη Υεμένη ο οποίος έτρεξε 5 χιλιόμετρα στους προκριματικούς σε 16 λεπτά. Αναφέρθηκε και στο runningnews.gr (http://www.runningnews.gr/item.php?id=23242) χωρίς όμως να γίνει αναφορά ότι πέρα από το ότι έτρεξε ξυπόλητος, έτρεξε και χωρίς χορηγούς κάτι που θεωρώ πιο σημαντική πρωτοτυπία από το ξυπόλητο. Τέλος χωρίς να το θεωρώ πρωτοτυπία, είναι το πως τον έβγαλαν 2-3 άλλοι δρομείς, σπρώχνοντάς τον, από το στίβο.

Ο Abdullah βέβαια αναφέρει πως δεν επιθυμεί να γίνει πρωταγωνιστής στο στίβο αλλά θέλει να γίνει γιατρός όταν μεγαλώσει. Το γιατί ο αθλητισμός δε μπορεί να συνδυαστεί με το άλλο του όνειρο δεν το καταλαβαίνω ή κάνω πως δεν το καταλαβαίνω, όπως δεν καταλαβαίνω γιατί έφτασε ο αθλητισμός να ισούται με τον πρωταθλητισμό~ελιτισμό και ένας έφηβος 16 χρονών να θεωρεί πως δεν ανήκει στον παγκόσμιο στίβο.

dimitrissss Posted - 31/08/2015 : 01:02:57
Σε κάποιους μαραθωνίους τα λεφτά είναι πολλά. Αλλά ένας αθλητής του βεληνεκούς του Φάρα πιστεύω αμείβεται πολύ καλύτερα αν αγωνίζεται σε αθλήματα σταδίου παρά σε μαραθωνίους. Κανένας μαραθώνιος δεν είναι πιο εμπορικός αγώνας από τα παγκόσμια πρωταθλήματα και τα diamond league. Πάντως οι πολλοί μαραθώνιοι δίνουν την ευκαιρία να κερδίζουν ποσά και αθλητές οι οποίοι δε είναι ανταγωνιστικοί σε τέτοιο επίπεδο σε αθλήματα σταδίου. Πάνε και κερδίζουν κάποιον από τους πολλούς μαραθωνίους σε Ευρώπη και Αμερική και κερδίζουν τα προς το ζην. Τους "ελίτ" του Κλασικού Μαραθωνίου για παράδειγμα τους έχω δει σε meeting τύπου diamond league να είναι "λαγοί". Κερδίζουν κάποια χρήματα από εκεί κερδίζουν και από μαραθωνίους. Για αυτό βλέπουμε τελευταία και πολύ νεαρούς αφρικανούς μαραθωνοδρόμους 19-20 χρονών. Το κάνουν για βιοπορισμό καθώς προέρχονται και από φτωχές χώρες.
big-blue Posted - 31/08/2015 : 00:31:22
Δε νομίζω πως το χρημα είναι μόνο στο στίβο πλέον. Το αντίθετο μάλιστα.
Απ´ ότι μου είχε πει κ προπονητής πρωταθλήτριας οι πρώτοι σε μαραθώνιους σαν το Βερολίνο παίρνουν ίσως και εκατομμύριο. Δεν το εχω ψάξει αλλά σίγουρα τα έπαθλα σε τέτοιους αγώνες δε θα ειναι και άσχημα...
runner1979 Posted - 30/08/2015 : 13:49:07
quote:
Originally posted by dimitrissss

Νομίζω ότι όποιος είναι ακόμα γρήγορος στο ταρτάν μένει εκεί μου είναι και η δόξα και τα χρήματα. Όταν δουν ότι κάποιοι είναι πιο γρήγοροι από αυτούς και δε περνάει πια η μπογιά τους και θέλουν να συνεχίσουν τότε πάνε για άλλα.


έτσι ακριβώς είναι, βέβαια τα τελευταία χρόνια αυτό άρχισε να συμβαίνει και στους μαραθωνίους με τις πολύ συχνές εγκαταλήψεις από φαβορί -όταν υπάρχει η αίσθηση ότι χάνεται ο στόχος- ακόμη και σε διοργανώσεις όπως τα παγκόσμια πρωταθλήματα έτσι ώστε να αποφευχθεί η καταπόνηση και να κυνηγηθεί σε κάποιον επόμενο αγώνα το χρηματικό έπαθλο

σήμερα τα ξημερώματα στις γυναίκες δεν είχαμε κανένα "θεόκουφο" τύπου Περτίλε απλά εντύπωση μου έκανε η τακτική από τις Κινέζες που αν και είχαν καλές επιδόσεις στα πόδια τους ξεκίνησαν με λίγο πιο αργό τέμπο, ύστερα ανέβασαν τον ρυθμό και εκεί που έδειχναν πολύ δυνατές μόλις έπιασαν το προπορευόμενο γκρουπ ουσιαστικά παράτησαν τον αγώνα

για την Κενυάτισσα που τερμάτισε σε αγώνα μαραθωνίου μόλις 7 δεύτερα πιο αργά από την νικήτρια και δεν πήρε ούτε μετάλλιο τί να πει κανείς; δεν νομίζω να υπάρχει ανάλογο προηγούμενο
dimitrissss Posted - 30/08/2015 : 11:12:02
Νομίζω ότι όποιος είναι ακόμα γρήγορος στο ταρτάν μένει εκεί μου είναι και η δόξα και τα χρήματα. Όταν δουν ότι κάποιοι είναι πιο γρήγοροι από αυτούς και δε περνάει πια η μπογιά τους και θέλουν να συνεχίσουν τότε πάνε για άλλα.
big-blue Posted - 30/08/2015 : 01:52:59
Αλλού είναι τώρα τα κόλπα, ο Μπέκελε τον περιμένει στην άσφαλτο;)
Έχουμε πάρει μια γεύση από τον περσινό ημί του Λονδίνου...
NIKOS T. Posted - 29/08/2015 : 17:43:58


"Αν νομίζεις ότι τα έχεις όλα υπό έλεγχο, τότε δεν τρέχεις αρκετά γρήγορα"
dimitrissss Posted - 29/08/2015 : 16:06:20
Κάτι είπαν στο BBC
Rigelian Posted - 29/08/2015 : 14:48:17
Μο Φάρα, τι να λέμε τώρα...
Rigelian Posted - 29/08/2015 : 13:10:24
quote:
Originally posted by dimitrissss

Όποιος πρόλαβε τις καλές εποχές του Φίλαθλου τα διάβαζε από τη στήλη Ντόπερμαν του Βασίλη Γαλούπη.



Έτσι ακριβώς!
dimitrissss Posted - 28/08/2015 : 21:29:28
H DDR συνιστούσε για όλες τις χρήσεις Oral Turinabol. Oral δηλαδή χαπάκι. Όποιος πρόλαβε τις καλές εποχές του Φίλαθλου τα διάβαζε από τη στήλη Ντόπερμαν του Βασίλη Γαλούπη. Πάντως αν θυμάμαι καλά το τελευταίο ταλέντο της DDR η Krabbe είχε και εμφάνιση μοντέλου. Αν συνέχιζαν τις έρευνες οι Ανατολικογερμανοί θα έβγαζαν top models γρηγορότερα από τον Bolt.
notaSOL Posted - 28/08/2015 : 20:40:39
http://www.bbc.co.uk/programmes/b066ss7d

...μια ενδιαφέρουσα συνέντευξη του Victor Conte, 23/8 , όπου κατανομάζει τρία νέα "προιόντα" για να ανεβάσει ένας αθλητής την απόδοση του... το ένα είναι το IGF- LR3, το οποίο μπορεί κάποιος να το πάρει ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΗΜΕΡΑ του αγώνα καθώς δεν υπάρχει αξιόπιστο τεστ, τα άλλα δύο είναι ένα που έχει να κάνει με θεραπεία θυροειδούς (Liothyronine, αν το γράφω σωστά) καιτο τρίτο ένας συνδυασμός adrenaline - epinephrine. (...θυμάστε , ποιός είχε κατηγορηθεί για ύποπτες σχέσεις με τα ΔΥΟ τελευταία;;;;)

...σύμφωνα με τα όσα λέει, ο Conte, για αυτά τα τρία δεν υπάρχουν αξιόπιστα τεστ, και η επίδραση τους είναι κυρίως νευρομυική, πράγμα που τα κάνει να δίνουν πλεονέκτημα σε αθλήματα που απαιτούν ταχύτητα, επιτάχυνση, εκρηκτικότητα.

...στην ίδια εκπομπή μπορείτε να ακούσετε και τον BEn Johnson να λέει πολλά ενδιαφέροντα.(...κάπου αλλού, πριν το Πρωτάθλημα, είχε πει o Conte,ότι στοιχημάτιζε ότι φέτος ο Gatlin θα κερδίσει τον Bolt σε ένα τουλάχιστον αγώνισμα...)

...όσο για τα 200m γυναικών : η schippers το 2012 και το 2013 έτρεχε με 22.70 και 22.84, πέρυσι τέτοιο καιρό έκανε 22.03 και φέτος 21.63...καθόλου άσχημα 0.50 του δευτερολέπτου κάθε χρόνο. ....η δε σήμερα 2η Elaine Thompson, to 2014 πέρυσι έτρεξε 23.23(!!) και φέτος έφτασε 21.66. Στα δε 100 είχε πέρυσι 11.17 και φέτος 10.84.

Ο δε Eaton(10αθλο) σήμερα, (μιας και η schippers ήταν κι αυτή 7θλήτρια μέχρι να ανακαλύψει το ταλέντο της) έκανε σήμερα στα 400 45.00!!! (...και μάλιστα αν δείτε την κούρσα εμφανώς κόβοντας στο τέλος)...για να μην μιλήσουμε για τα όσα έγιναν από τα προκριματικά στα κανονικά 400 και στα εμπόδια... ...

(...η δε Κρατοσβίλοβα είχε κάνει στα 200 21.97 το 1981 , ήδη 30-31 ετών, νομίζω στο εθνικό πρωτάθλημα , το οποίο πρέπει να είναι και τώρα εθνικό ρεκόρ της χώρας που τη διεκδίκησε σαν ιστορία του...)

RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000