Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
 Όλα τα Forums
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Υγεία & Τραυματισμοί
 PRP Έκχυση αιμοπεταλίων

Σημείωση: Πρέπει να είστε εγγεγραμένος για να δημοσιεύσετε.
Για να εγγραφείτε, κάντε κλικ εδώ. Η εγγραφή είναι ΔΩΡΕΑΝ!

Screensize:
Όνομα Χρήστη:
Κωδικός:
Κατάσταση μορφοποίησης:
Μορφοποίηση: BoldItalicizedUnderlineStrikethrough Align LeftCenteredAlign Right Horizontal Rule Insert HyperlinkInsert EmailInsert Image Insert CodeInsert QuoteInsert List
   
Μήνυμα:

* HTML is OFF
* Forum Code είναι ενεργοποιημένος
Smilies
Smile [:)] Big Smile [:D] Cool [8D] Blush [:I]
Tongue [:P] Evil [):] Wink [;)] Clown [:o)]
Black Eye [B)] Eight Ball [8] Frown [:(] Shy [8)]
Shocked [:0] Angry [:(!] Dead [xx(] Sleepy [|)]
Kisses [:X] Approve [^] Disapprove [V] Question [?]

 
   

ΠΡΟΕΠΙΣΚΟΠΗΣΗnbsp; ΘΕΜΑΤΟΣ
gargadua Δημοσιευτηκε - 17/05/2015 : 15:30:12
Το έβαλα σαν ξεχωριστό θέμα για να επικεντρωθούμε λίγο στη συγκεκριμένη θεραπεία.
Εκτός από δω: http://forum.runningnews.gr/topic.asp?TOPIC_ID=11252
θα ήθελα να ρωτήσω για εμπειρίες ή κάποια σχόλια ή κάτι που πιθανόν να πρέπει να ξέρει όποιος θέλει να περάσει σε αυτή τη μέθοδο θεραπείας(;).

Από πέρυσι με ταλαιπωρεί (εκτός από τις άστοχες ιατρικές διαγνώσεις) μια τενοντίτιδα στην ποδοκνημική, πιο συγκεκριμένα έχω φλεγμονή στον ταρσιαίο σωλήνα και στον οπίσθιο κνημιαίο ενώ υπάρχει και υγρό στην άρθρωση.Αυτά κατόπιν μαγνητικής με σκιαγραφικό.
Τώρα παίρνω αντιφλεγμονώδη (arcoxia) και αν δεν περάσει μου συστήθηκε να κάνω έως 3 εκχύσεις αιμοπεταλίων(κόστος 50 € ανά επίσκεψη). Εννοείται πλην κολύμβησης όλα τα υπόλοιπα απαγορευτήκαν ενώ μου συστήθηκε πλήρη ακινησία και νάρθηκας ή ακόμα και πατερίτσες για να αποφορτιστεί τελείως η περιοχή. Με μπέμπη στο σπίτι όλα τα παραπάνω δεν ήταν εφικτά οπότε έμεινε η ξεκούραση όσο το δυνατόν σε περισσότερο χρόνο. Συντηρητικά βάζω παγωμένα και κάνω μαλάξεις τοπικές. Στο παρελθόν είχα κάνει και φυσικοθεραπείες αλλά δεν υπήρχε καμία βελτίωση. Περιττό να γράψω ότι γνώμες "ειδικών" του στυλ "βγες και τρέξε ή κάνε ποδήλατο δεν πειράζει που πονάει" δεν βελτίωσαν την κατάσταση.
Επειδή το ίντερνετ είναι πηγή παραπληροφόρησης(εκτός και αν είσαι γιατρός για να καταλαβαίνεις τις φόλες) υπάρχει εμπειρία σε τέτοιες θεραπείες από άλλον;
Είναι έτσι ή είναι άλλη μια μόδα;
Η αστοχία πιθανόν να οφείλεται στην "τέχνη" του γιατρού ή απλά δεν έχει τόσο ευρύ φάσμα θεραπείας;
Η ηλικία παίζει τόσο μεγάλο ρόλο;
Ρωτώντας έμαθα ότι στη πόλη μου οι γιατροί ασχολήθηκαν με αυτή τη μέθοδο πριν 7-8 χρόνια αλλά δεν ξανακούστηκε. Υπάρχει άραγε κάποιος λόγος;
Γνώμες;

Ηττημένος δεν είναι αυτός που χάνει αλλά αυτός που παραιτείται.
15   ΤΕΛΕΥΤΑΙΕΣ    ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ    (Πρώτα η πιο πρόσφατη)
giorgosgm Posted - 05/04/2022 : 09:21:26
Θέλω τη γνώμη σας για το prp! Έχω μηνίσκο και ο γιατρός που πρότεινε να κάνω prp.

Ευχαριστώ
cpetro Posted - 02/11/2021 : 22:51:26
και σε μενα ενα μηνυμα παρακαλω stonechris33@gmail.com ευχαριστω
Nikz Posted - 08/03/2021 : 20:38:42
Καλησπέρα! Επειδή δε ξερω αν τα μηνύματα στο mail λειτουργούν σωστά, θα μπορούσε ο gargadua να μου στείλει ένα mail, έχω κάποιες ερωτήσεις σχετικά με την ενεση.

zoosvip@hotmail.com ευχαριστώ
Nikoletou Posted - 11/09/2018 : 10:00:46
Καλημέρα Βασίλη, θα μπορούσες να μου δώσεις και εμένα τα στοιχεία του γιατρού που πήγες? Σε παρακαλώ αν μπορείς να μου τα στείλεις στο προσωπικό μου email, nikol_conor@hotmail.com. Σ ευχαριστώ

quote:
Originally posted by vasilis dr

Έστειλα email σε όσους μου ζήτησαν στοιχεία από τον αθλητίατρο που έκανα την έγχυση καθώς και άλλες λεπτομέρειες για την μέθοδο PRP.


vasilis dr Posted - 09/05/2018 : 16:40:37
Έστειλα email σε όσους μου ζήτησαν στοιχεία από τον αθλητίατρο που έκανα την έγχυση καθώς και άλλες λεπτομέρειες για την μέθοδο PRP.
liakos Posted - 09/05/2018 : 14:09:11
Ευχαριστώ Βασίλη για την απάντηση.
Παρεπιπτώντος δεν ελα email ούτε στο προσωπικό μου email.quote]Originally posted by liakos

Βασίλη δώσε μου σε παρακαλώ το γιατρό.Ευχαριστώ
elkouros@yahoo.gr

quote]Originally posted by vasilis dr

Έστειλα email μέσω του runningnews, ισως να υπάρχει πρόβλημα οπότε σας στείλνω τώρα και στην διεύθυνση που ανέβάσατε.
[/quote]
[/quote]
liakos Posted - 08/05/2018 : 23:37:18
Βασίλη δώσε μου σε παρακαλώ το γιατρό.Ευχαριστώ
elkouros@yahoo.gr

quote]Originally posted by vasilis dr

Έστειλα email μέσω του runningnews, ισως να υπάρχει πρόβλημα οπότε σας στείλνω τώρα και στην διεύθυνση που ανέβάσατε.
[/quote]
vfalcon Posted - 28/06/2017 : 09:20:50
Διαβάζω στο παρόν παρά πολύ ενδιαφέρον νήμα σχετικά με το PRP ότι αρκετοί φίλοι συναθλητές που αντιμετωπίζουν γενικά πρόβλημα στην ποδοκνημική έχουν δύσκολο πρωινό ξύπνημα. Η ερώτηση μου είναι γιατί ενώ ο οργανισμός είναι ξεκούραστος το πρωί αντιδρά έτσι και δίνει αυτούς τους πόνους;
gargadua Posted - 26/06/2017 : 21:59:09
Σε μένα πάντως πέρασε λόγω μεγάάάάάάάάάάλης ξεκούρασης και τώρα μπορώ να έχω έναν όγκο 60 χλμ/βδομάδα.
Όχι όμως χάριν των εκχύσεων αλλά χάριν των ήπιων προσαρμογών.

Ας θυμόμαστε ότι κάτι που δουλεύει σε κάποιον δεν είναι απαραίτητο να δουλέψει και σε μας όπως τα γράφει ο συνονόματος επάνω.
Η υπομονή και η ξεκούραση είναι πολύ πιο σημαντικά.

Ηττημένος δεν είναι αυτός που χάνει αλλά αυτός που παραιτείται.
vasilis dr Posted - 26/06/2017 : 17:31:51
Προσωπικά μέχρι στιγμής, και αφού έχει περάσει 1 χρόνος από τότε που έκανα την έγχυση, όλα είναι ΟΚ, καμιά ενόχληση η υποτροπιασμός παρά τον όγκο των χιλιομέτρων και των πολλών ωρών προπόνησης σε κάθε είδους τερέν.......να θυμόμαστε όμως πάντα ότι ''αυτό που ταιριάζει σε κάποιον δεν πάει να πει ότι σίγουρα θα ταιριάξει και σε κάποιον άλλο''...
mcmel148 Posted - 26/06/2017 : 15:51:18
Κανένα νεότερο από τους φίλους που δοκίμασαν την έγχυση?
Gargadua ελπίζω η σιγή σου να είναι γιατί τρέχεις κι όχι γιατί επιμένει ο τραυματισμός.
andrianak Posted - 05/08/2016 : 16:50:11
οταν μου ανέφερε ο γιατρός για prp δεν ήξερα τι ήταν τεσπα όταν έμαθα τελικά και αφού πλήρωσα πάρα πολλά χρήματα για φυσιοθέραπειες κτλ τον ρώτησα αν θα προχωρούσαμε σε αυτό και ξέρετε τι μου απάντησε... ξεκίνα κολύμπι ή pilates!!!!!!






gargadua Posted - 27/07/2016 : 14:12:25
Πάντως σε μένα υποτροπίασε και όχι μονάχα υποτροπίασε, ακόμα και με επανάληψη της θεραπείας 1 χρόνο μετά ακόμα δεν τρέχω. Πιθανώς από τις παπαριές που έκανα, σε κάθε περίπτωση η επιστροφή από τραυματισμό θέλει ΠΡΟΣΟΧΗ.

Και μην ξεχνάτε κάποια θεραπεία που είναι καλή για κάποιον δεν είναι απαραίτητα καλή και για μας.
Εν αρχή είναι ο καλός ΓΙΑΤΡΟΣ.

Ηττημένος δεν είναι αυτός που χάνει αλλά αυτός που παραιτείται.
kostasmonos Posted - 23/07/2016 : 14:44:01
Τωρα το πηρα Βασιλη στο προσωπικο μου mail, ευχαριστω. Φαινεται πολυ κατηρτησμενος ο ιατρος που πηγες.
vasilis dr Posted - 23/07/2016 : 08:45:49
Έστειλα email μέσω του runningnews, ισως να υπάρχει πρόβλημα οπότε σας στείλνω τώρα και στην διεύθυνση που ανέβάσατε.

RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000