Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
 Όλα τα Forums
 Ευρύτερος Αθλητισμός
 Το φόρουμ του Στίβου
 Μιχάλης Καλομοίρης

Σημείωση: Πρέπει να είστε εγγεγραμένος για να δημοσιεύσετε.
Για να εγγραφείτε, κάντε κλικ εδώ. Η εγγραφή είναι ΔΩΡΕΑΝ!

Screensize:
Όνομα Χρήστη:
Κωδικός:
Κατάσταση μορφοποίησης:
Μορφοποίηση: BoldItalicizedUnderlineStrikethrough Align LeftCenteredAlign Right Horizontal Rule Insert HyperlinkInsert EmailInsert Image Insert CodeInsert QuoteInsert List
   
Μήνυμα:

* HTML is OFF
* Forum Code είναι ενεργοποιημένος
Smilies
Smile [:)] Big Smile [:D] Cool [8D] Blush [:I]
Tongue [:P] Evil [):] Wink [;)] Clown [:o)]
Black Eye [B)] Eight Ball [8] Frown [:(] Shy [8)]
Shocked [:0] Angry [:(!] Dead [xx(] Sleepy [|)]
Kisses [:X] Approve [^] Disapprove [V] Question [?]

 
   

ΠΡΟΕΠΙΣΚΟΠΗΣΗnbsp; ΘΕΜΑΤΟΣ
Rigelian Δημοσιευτηκε - 04/06/2016 : 15:35:00
Σχόλια;
15   ΤΕΛΕΥΤΑΙΕΣ    ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ    (Πρώτα η πιο πρόσφατη)
doctorinjury Posted - 07/06/2016 : 14:37:27
Έχει χαθεί από το φόρουμ και το παλικάρι-κολλητός του που τον εκπροσωπούσε ("σύμβουλος προπόνησης"...). Ωραίαι εποχαί

quote:
Originally posted by ANASTASIOS

Πολλά μπράβο στο παλικάρι και καλή επιτυχία.Ολες οι κρίσεις και επικρίσεις είναι προιόν ζήλειας και τπτ άλλο.Οσο για το άρθρο του Αναγνώστου,ουδέν σχόλιον.Οσοι ασχολούνται χρόνια με τα δρομικά,ξέρουν και έχουν σκάσει στα γέλια.....

Γηράσκω αεί διδασκόμενος


sega Posted - 07/06/2016 : 13:14:36
Γεια σας

Θεωρώ πως πρέπει σαν πολίτες αυτής της χώρας να υποστηρίξουμε όλα τα παιδιά της Ελληνικής αποστολής στους Ολυμπιακούς αγώνες. Ο Καλομοίρης πράγματι δεν έκλεψε τη θέση κάποιου. Αν είχαμε 3 άνδρες που θα είχαν πιάσει το όριο ή αν κάποιος ήταν στη δεκάδα ενός από τους Μαραθωνίους του Gold Label με χρόνο καλύτερο συγκριτικά με εκείνο του Καλομοίρη, εννοείται θα έμενε εκτός ο Καλομοίρης και θα πήγαινε ο άλλος. Συγχαρητήρια λοιπόν στον Μιχάλη Καλομοίρη για την πρόκριση που πήρε. Για το μόνο που αναρωτιέμαι είναι το εξής: ο ΣΕΓΑΣ ήξερε τον κανονισμό αυτό με τους μαραθωνίους του Gold Label? Αν ναι, γιατί δεν προωθούσε τους αθλητές του σε αυτούς μπας και βγαίνανε δεκάδα? Ή μήπως τους έστειλε κι απλά δεν μπόρεσαν να είναι στους 10 πρώτους? Μήπως όμως το ήξερε (όπως και οι αθλητές του), αλλά δεν το διατυμπάνιζε για να μην πάνε και κάποιοι άλλοι που ίσως δεν ήθελε...? Κι ο Καλομοίρης απλά το έμαθε από μόνο του το παιδί κι άρπαξε την ευκαιρία? Και πολύ καλά έκανε και μπράβο του. Και έβαλε και τα γυαλιά στο ΣΕΓΑΣ? Λέω εγώ τώρα...Όπως και να έχει συγχαρητήρια στον Μιχάλη Καλομοίρη και καλή προετοιμασία να έχει μέχρι τους Ολυμπιακούς. Θα είμαστε μαζί του, όπως και με τον Μερούση, την Ρεμπούλη, την Ρήγα και την Βλαχάκη
ANASTASIOS Posted - 07/06/2016 : 10:29:43
Πολλά μπράβο στο παλικάρι και καλή επιτυχία.Ολες οι κρίσεις και επικρίσεις είναι προιόν ζήλειας και τπτ άλλο.Οσο για το άρθρο του Αναγνώστου,ουδέν σχόλιον.Οσοι ασχολούνται χρόνια με τα δρομικά,ξέρουν και έχουν σκάσει στα γέλια.....

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
HAGI Posted - 05/06/2016 : 02:56:12
quote:
Originally posted by Elda

Αυτα τα κριτηρια που αναφερεις HAGI, τι χρονικο περιθωριο εχουν να επιτευχθουν? Εμενα μου κανει εντυπωση το να γινονται δεκτοι χρονοι που εγιναν ενα χρονο πριν, ειδικα οταν μιλαμε για μαραθωνιο. Το 2:29 που εχει επιτευχθει πριν απο 15 μηνες ποσο αντιπροσωπευτικο ειναι της αγωνιστικης καταστασης ενος αθλητη 2 μηνες πριν τους Ολυμπιακους?

Επισης, το αλλο που μου κανει εντυπωση ειναι γιατι δεν ανακοινωθηκε κατι τοτε που πετυχε θεση μεσα στη δεκαδα, το Μαρτιο του 15? Οτι δηλαδη ηταν υποψηφιος για προκριση στους Ολυμπιακους εφοσον δεν εκαναν αλλοι 3 αθλητες καλυτερο χρονο απο εκεινον? Γιατι επρεπε να ανακοινωθει ΤΩΡΑ που ολοι οι μαραθωνοδρομοι ολοκληρωσαν τις προσπαθειες τους για προκριση? Κατι σαν μυστικο του "να μην το μαθει κανεις αλλος και μας φαει τη θεση" μου κανει, ποσο μαλλον απο τη στιγμη που δεν αναφερεται και στο site του ΣΕΓΑΣ οπως ειπες. Αναρωτιεμαι αν οι αλλοι αθλητες γνωριζαν αυτο το κριτηριο (προβλημα τους και των προπονητων τους αν δεν το γνωριζαν βεβαια, αλλα οπως και να το κανουμε μια μυστικοτητα υπηρξε, κακα τα ψεματα).

Και γιατι δεν ειχε ειδοποιηθει η Ομοσπονδια οτι θα επεδιωκε οριο προκρισης στο συγκεκριμενο αγωνα με αποτελεσμα να βγαζει τωρα αυτη την ανακοινωση? http://www.runningnews.gr/item.php?id=27034
Αν "η τακτικη αυτη αντικειται στον Αθλητικο Νομο και τους κανονισμους της IAAF" τοτε γιατι τελικα αναγνωριζεται η επιδοση του ως οριο προκρισης?




http://www.iaaf.org/competition/standards
pns Posted - 04/06/2016 : 22:18:28
δε βλέπω τίποτα μεμπτό. Μπράβο του! Ο ΣΕΓΑΣ ας κοιτάξει τις προχειρότητές του και ας αφήσει τις μικρότητες

run for your life
new runner Posted - 04/06/2016 : 21:03:39
quote:
Originally posted by vasilis dr


Αν θέλετε όμως να ασχοληθείτε με πιο σοβαρά θέματα καλύτερα λοιπόν μαγκες διαβάστε και κάντε κρητική στο παρακάτω άρθρο:

http://sportsfeed.gr/2016/06/01/na-mi-gemisoyme-tin-olympiaki-omada-me-tyxarpastous/



Καλά τόσο χολή από έναν αθλητή-προπονητή για κάποιον συναθλητή του?Στην τελική ο κ.Καλομοίρης δεν έκλεψε!Από την άλλη να ακούμε από τον κ.Αναγνώστου να μιλάει για ηθική για τερτίπια και για κολπάκια όταν ως προπονητής της Κοκκιναρίου η αθλήτρια του πιάστηκε ντοπέ αποτελεί γελοιότητα!

"Run Forest Run"!!!
vasilis dr Posted - 04/06/2016 : 20:23:17
Μην κολλατε στις λέξεις, όταν λέω "από το πουθενά" ή "κέρδισε το λαχείο" θέλω να δώσω τόνο στο θέμα της τύχης, είμαι σίγουρος ότι ακόμη και σήμερα μπορεί να μην έχει συνειδητοποιήσει ο Μιχάλης το τι του έλαχε, πχ φέτος στην Ρωμη ή 10αδα έκλεισε στο 2:17.
Αν θέλετε όμως να ασχοληθείτε με πιο σοβαρά θέματα καλύτερα λοιπόν μαγκες διαβάστε και κάντε κρητική στο παρακάτω άρθρο:

http://sportsfeed.gr/2016/06/01/na-mi-gemisoyme-tin-olympiaki-omada-me-tyxarpastous/
Elda Posted - 04/06/2016 : 19:12:59
Αυτα τα κριτηρια που αναφερεις HAGI, τι χρονικο περιθωριο εχουν να επιτευχθουν? Εμενα μου κανει εντυπωση το να γινονται δεκτοι χρονοι που εγιναν ενα χρονο πριν, ειδικα οταν μιλαμε για μαραθωνιο. Το 2:29 που εχει επιτευχθει πριν απο 15 μηνες ποσο αντιπροσωπευτικο ειναι της αγωνιστικης καταστασης ενος αθλητη 2 μηνες πριν τους Ολυμπιακους?

Επισης, το αλλο που μου κανει εντυπωση ειναι γιατι δεν ανακοινωθηκε κατι τοτε που πετυχε θεση μεσα στη δεκαδα, το Μαρτιο του 15? Οτι δηλαδη ηταν υποψηφιος για προκριση στους Ολυμπιακους εφοσον δεν εκαναν αλλοι 3 αθλητες καλυτερο χρονο απο εκεινον? Γιατι επρεπε να ανακοινωθει ΤΩΡΑ που ολοι οι μαραθωνοδρομοι ολοκληρωσαν τις προσπαθειες τους για προκριση? Κατι σαν μυστικο του "να μην το μαθει κανεις αλλος και μας φαει τη θεση" μου κανει, ποσο μαλλον απο τη στιγμη που δεν αναφερεται και στο site του ΣΕΓΑΣ οπως ειπες. Αναρωτιεμαι αν οι αλλοι αθλητες γνωριζαν αυτο το κριτηριο (προβλημα τους και των προπονητων τους αν δεν το γνωριζαν βεβαια, αλλα οπως και να το κανουμε μια μυστικοτητα υπηρξε, κακα τα ψεματα).

Και γιατι δεν ειχε ειδοποιηθει η Ομοσπονδια οτι θα επεδιωκε οριο προκρισης στο συγκεκριμενο αγωνα με αποτελεσμα να βγαζει τωρα αυτη την ανακοινωση? http://www.runningnews.gr/item.php?id=27034
Αν "η τακτικη αυτη αντικειται στον Αθλητικο Νομο και τους κανονισμους της IAAF" τοτε γιατι τελικα αναγνωριζεται η επιδοση του ως οριο προκρισης?
spy Posted - 04/06/2016 : 18:41:56
...σχολιο:...πολυ καλα κανει και θα παει!Πρεπει να παει ... διοτι ονειρο καθε αθλητη πρεπει να ειναι οι Ολυμπιακοι αγωνες!Κι ο Καλομοιρης τα καταφερε "μη συνειδητα" στο μαραθωνιο της Ρωμης, χωρις να γνωριζει τη συγκεκριμενη διαταξη ... απλα προσπαθωντας το καλυτερο για λογαριασμο του...!Μπραβο του!Ειχε κακοκαιρια ... κι ολοι οι εγχρωμοι εγκατελειπαν ... για να εχουν δυναμεις για τον επομενο αγωνα ... λογω των χρηματικων απολαβων που ειχαν!Καλη του επιτυχια...ειμαστε μαζι του!!!

...καθε χιλιομετρο κι ενα δακρυ χαρας κι ευτυχιας...στο μοναχικο δρομο των ονειρων!!!
HAGI Posted - 04/06/2016 : 17:44:23
Στην περίπτωση του Καλομοίρη δεν ήταν θέμα τύχης. Πέτυχε τις προυποθέσεις της IAAF για συμμετοχή στους Ολυμπιακούς αγώνες. Οι προυποθέσεις ήταν 3:
1) Ο αθλητής να τρέξει σε 2:19:00.
2) Να πετύχει κατάταξη μεσα στους 20 πρώτους αθλητές στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα.
3) Να πετύχει κατάταξη μεσα στους 10 πρώτους αθλητές σε μαραθώνιο που χαρακτηρίζεται ως "Gold Label" και είναι οι εξής παρακάτω:
►Xiamen International marathon
►Hong Kong marathon
►Dubai marathon
►Tokyo marathon
►Lake Biwa Mainichi Marathon(Ιαπωνία)
►Roma Marathon
►Seoul International Marathon
►Marathon de Paris
►Marathon Rotterdam
►Vienna City Marathon
►Boston Marathon
►London Marathon
►Prague Marathon
►Ottawa Marathon
►Gold Coast Airport Marathon
►Maraton de Bogota
►Beijing Marathon
►Sydney Marathon
►Berlin Marathon
►Lisbon Marathon
►Chicago Marathon
►Toronto Marathon
►Amsterdam Marathon
►Maraton Valencia
►Frankfurt Marathon
►New York Marathon
►Shanghai International Marathon
► Istanbul Marathon
►Maraton Valencia
►Marathon Singapore
► Fukuoka Marathon

Στην 3η περίπτωση υπάρχουν κάποιοι αγώνες που ένας αθλητής με επίδοση κοντά στις 2:30 έχει πολλές πιθανότητες να βρίσκεται στην 10αδα. Στο μαραθώνιο του Τορόντο π.χ η 10αδα έκλεισε με 2:53+!!!!!!

(Υ.Γ Στο site του Σ.Ε.Γ.Α.Σ αναφέρεται μόνο η 1η προυπόθεση, τουλάχιστον εγώ μόνο αυτή είδα. Γιατί άραγε?)

Καλή επιτυχία στο Μ. Καλομοίρη!
Nek2000 Posted - 04/06/2016 : 17:39:18
quote:
Originally posted by Deorum

quote:
Originally posted by Nek2000

Καλός αθλητής. Θυμάμαι σε έναν αγώνα στο Ψυχικό με είχε περάσει



Και εγώ σε έχω περάσει, δεν το κάναμε θέμα όμως. :D


Ε τι θέλεις; Να ανοίξουμε θέμα και για σένα τώρα;

Για τον Καλομοίρη συμφωνώ με όσα έγραψες. Και γιατί να ρεζιλευτούμε; Λέτε να μην υπάρξει άλλος αθλητής που θα κάνει πάνω από 2:30 ή θα εγκαταλείψει; Εκτός από την πρώτη 10άδα δεν μεγάλη σημασία αν βγεις 15ος ή 30ος ή 50ος. Κανείς δεν ασχολείται (ώστε να γίνουμε ρεζίλι). Ή μήπως περιμένουμε από τον Μερούση να διακριθεί;
Καλή επιτυχία και στους δύο
Rigelian Posted - 04/06/2016 : 17:36:37
Επιτρέψτε μου να διαφωνησω στο "από το πουθενά" και στο "είναι καθαρά σαν να κέρδισε το λαχείο". Οι κανονισμοί είναι ξεκάθαροι, δεν έκλεψε, δεν αδίκησε και όφειλαν πρώτα οι αθλητές να ΞΕΡΟΥΝ τους κανονισμούς αλλά και ο ΣΕΓΑΣ να τους ξέρει και να ενημερώσει επίσημα.

Μόνο μπράβο στον Μιχάλη Καλομοίρη και καλή του επιτυχία, όπως καλή επιτυχία και στον Μερούση και σε όλους τους έλληνες αθλητές!
Deorum Posted - 04/06/2016 : 17:20:22
quote:
Originally posted by Nek2000

Καλός αθλητής. Θυμάμαι σε έναν αγώνα στο Ψυχικό με είχε περάσει



Και εγώ σε έχω περάσει, δεν το κάναμε θέμα όμως. :D
vasilis dr Posted - 04/06/2016 : 16:58:00
Σαν τι να σχολιάσουμε ρε Κώστα; τα έγραψε αναλυτικά το runningnews, πρόκειται για έναν αθλητή που από το πουθενά πάει στην Ολυμπιάδα, είναι καθαρά σαν να κέρδισε το λαχείο και θα βρεθεί στην αφετηρία μαζί με τον Χριστόφορο Μερούση και όλοι εμείς θα πρέπει να είμαστε περήφανοι που θα έχουμε σε Μαραθώνιο Ολυμπιάδας 2 αθλητές στα χρώματά μας.
Τώρα αυτά που ακούγονται εδώ και εκεί ότι δεν πρέπει να πάει γιατί ο χρόνος του, αυτό το 2:29, είναι πολύ μακριά από το όριο η και ότι κάνει το 5άρι χειρότερα από κάποιες αθλήτριες είναι καθαρά ζήλιες, κακίες για να μην πω για γέλια......το παιδί προς θεού δεν έκοψε θέση από κανένα, είπαμε βασιζόμενος σε ένα κανόνα της Διεθνούς ομοσπονδίας, που δεν ξέρω αν αυτός η ακόμη και ο ίδιος ο ΣΕΓΑΣ γνώριζαν, κέρδισε το λαχείο και χαλάλι του.
Ακόμη και ένας ακόμη δρομέας με χρόνο πχ 2:50 να μπορούσε να πάει έτσι ας πούμε ''τιμής ένεκεν'' για να καλύψει την 3η θέση που δικαιούμαστε ας πήγαινε, που είναι το πρόβλημα από την στιγμή που δεν κάνει κάτι εις βάρος άλλων καλύτερων από αυτόν;;......και μην μου πείτε ότι πρόκειται για Ολυμπιάδα η ότι θα ρεζιλευτούμε κτλ.κτλ......σίγουρα δεν θα ρεζιλευτούμε περισσότερο απ'όσο ρεζιλεύτηκε ο Ελληνικός στίβος τα τελευταία χρόνια εξαιτίας των γνωστών ''κορυφαίων'' αθληταράδων που έβγαζαν εμάς τους αφελείς στους δρόμους για τα πανηγύρια.....συγχαρητήρια λοιπόν στον Μιχάλη Καλομοίρη(δεν τον γνωρίζω καθόλου) και είμαι σίγουρος ότι θα τα δώσει όλα για να μας κάνει περήφανους!!





Nek2000 Posted - 04/06/2016 : 15:57:47
Καλός αθλητής. Θυμάμαι σε έναν αγώνα στο Ψυχικό με είχε περάσει

RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000