Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
 Όλα τα Forums
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Εξοπλισμός
 Garmin Forerunner 230/235

Σημείωση: Πρέπει να είστε εγγεγραμένος για να δημοσιεύσετε.
Για να εγγραφείτε, κάντε κλικ εδώ. Η εγγραφή είναι ΔΩΡΕΑΝ!

Screensize:
Όνομα Χρήστη:
Κωδικός:
Κατάσταση μορφοποίησης:
Μορφοποίηση: BoldItalicizedUnderlineStrikethrough Align LeftCenteredAlign Right Horizontal Rule Insert HyperlinkInsert EmailInsert Image Insert CodeInsert QuoteInsert List
   
Μήνυμα:

* HTML is OFF
* Forum Code είναι ενεργοποιημένος
Smilies
Smile [:)] Big Smile [:D] Cool [8D] Blush [:I]
Tongue [:P] Evil [):] Wink [;)] Clown [:o)]
Black Eye [B)] Eight Ball [8] Frown [:(] Shy [8)]
Shocked [:0] Angry [:(!] Dead [xx(] Sleepy [|)]
Kisses [:X] Approve [^] Disapprove [V] Question [?]

 
   

ΠΡΟΕΠΙΣΚΟΠΗΣΗnbsp; ΘΕΜΑΤΟΣ
nik222 Δημοσιευτηκε - 14/09/2016 : 14:39:32
Καλησπέρα, θα ήθελα την γνώμη σας για το μοντέλο forerunner 230/235 της garmin! Ακόμα καλυτέρα θα ήθελα να ακούσω την άποψη ενός κατόχου του συγκεκριμένου μοντέλου μιας και στο internet διαβάζω διφορούμενες απόψεις! Ειδικά για το 235, όσον αφορά τον παλμογράφο, πολλά τα προβλήματα! αλλά και με την αξιοπιστία του GPS υπάρχουν παράπονα!
15   ΤΕΛΕΥΤΑΙΕΣ    ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ    (Πρώτα η πιο πρόσφατη)
gkoukouli Posted - 28/01/2018 : 15:15:21
ισχυει....
quote:
Originally posted by giwrgos_runner

Παιδιά καλησπέρα, ενδιαφέρομαι για το 230, εχω δει πως με μια εφαρμογή Dwmaps μπορείς να ρίξεις μεσα gpx και να εχεις καθοδήγηση για μια συγκεκριμενη διαδρομή, αλλά εχω βρει ελάχιστες πληροφορίες. Το έχει δοκιμάσει καποιος?

volteros Posted - 13/01/2018 : 18:29:52
καλησπέρα και καλή χρονιά
η μπαταρία του 235 δεν αλλάζει σε περίπτωση που περάσει η εγγύηση των 2 χρόνων και θα έχει πρόβλημα η μπαταρία σου η δεν κρατάει όσο στην αρχή η εταιρία στο αλλάζει με κόστος περίπου 150 ευρώ
έχει lap και auto lap
johndoul Posted - 13/01/2018 : 16:37:30
Ξέρει κανείς αν η μπαταρία του 235 αλλάζει και αν έχει lap για τις διαλειμματικές; Ευχαριστώ.
giwrgos_runner Posted - 30/01/2017 : 10:59:24
Παιδιά καλησπέρα, ενδιαφέρομαι για το 230, εχω δει πως με μια εφαρμογή Dwmaps μπορείς να ρίξεις μεσα gpx και να εχεις καθοδήγηση για μια συγκεκριμενη διαδρομή, αλλά εχω βρει ελάχιστες πληροφορίες. Το έχει δοκιμάσει καποιος?
volteros Posted - 14/10/2016 : 23:22:05
Καλησπέρα
Αφού δεν είδα απαντήσεις είπα να πάρω το garmin 235 , και να πάρω τις απαντήσεις μόνος μου
οπότε έχουμε και λέμε
1.Το εξόγκωμα που έχει ο αισθητήρας των καρδιακών παλμών δεν ενοχλεί
εκτός αν το έχετε πολύ σφιχτά για πολλές ώρες

2.Για όποιον μπορεί να διαθέσει τα 100 ευρώ παραπάνω (που έχουν το 230 με το 235) , νομίζω ότι αξίζει
Σε εμένα μέχρι στιγμής δουλεύει σωστά , το έχω τσεκάρει αρκετές φορές σε διάφορες δραστηριότητες, παίρνοντας τους σφυγμούς μου με το χέρι για ένα λεπτό και σχεδόν όλες τις φορές πέφτει μέσα
Μπορείς να βλέπεις σε ποια ζώνη καρδιακών παλμών γυμνάζεσαι χωρίς την ενοχλητική ζώνη αισθητήρα

Ομορφο ρολόι φοριέται όλες τις ώρες με πολλές δυνατότητες
volteros Posted - 08/10/2016 : 15:51:49
καλησπέρα
είμαι νέο μέλος στο φόρουμ , και χαίρομαι που είμαι μαζί σας
η ερώτηση μου για αυτά τα δυο μοντέλα είναι κατα πόσο αξίζει η διαφορά των 100 ευρω που έχουν, και αν είναι χρήσιμο το να βλέπεις τους παλμούς σου και σε ηρεμία και σε τρέξιμο
και μια δεύτερη ερώτηση σε όσους έχουν το 235 κατα πόσο ειναι ενοχλητικό στον καρπό το εξόγκωμα του αισθητήρα των παλμών
Isokratis Posted - 05/10/2016 : 21:04:59
Ναι ισχύει αλλά χωρίς να μου δημιουργεί κάποιο ιδιαίτερο πρόβλημα προσωπικά. Εχω το 235 και είμαι ικανοποιημένος για αυτά που θέλω. Πράγματι κάποιες στιγμές οι παλμοί δείχνουν ότι ναναι αλλα επανέρχονται γρήγορα σε εμένα.

quote:
Originally posted by nik222

Ευχαριστώ όλους για τις πληροφορίες σας είναι πολύ χρήσιμες και ενδιαφέρουσες, αυτό σχετικά με την ευκρίνεια της οθόνης , γράφεται ότι είναι λίγο σκοτεινή , ισχύει?

nik222 Posted - 26/09/2016 : 19:19:16
Ευχαριστώ όλους για τις πληροφορίες σας είναι πολύ χρήσιμες και ενδιαφέρουσες, αυτό σχετικά με την ευκρίνεια της οθόνης , γράφεται ότι είναι λίγο σκοτεινή , ισχύει?
CLOG Posted - 26/09/2016 : 13:27:26
Καλησπέρα ,
Έχω ένα 235 και σε γενικές γραμμές είμαι ικανοποιημένος . Σαν GPS θεωρώ ότι οι μετρήσεις του είναι σωστές. Πριν 2 μέρες που έτρεξα παρέα με κατόχους 230 και fenix η απόκλιση μας ήταν 100 μέτρα στα 26 χιλιόμετρα . Στο γήπεδο/στιβο που είναι μετρημένος δεν έχω αποκλίσεις.
Δε μπορώ να πω ότι είμαι ικανοποιημένος με τον παλμογράφο. Δείχνει τρελές αυξομειώσεις και πολλές φορές νοιώθω ότι κολλάει . Στη τελευταία προπόνηση μου έδειχνε σταθερα 120-130 παλμούς και το έδωσα σε ένα φίλο να δει τι του δείχνει σε σχέση με το fenix του. Είχε 6-7 παλμούς διαφορά (λιγότερους) . Με το που μου το έδωσε πίσω οι σφυγμοί μου από 120-130 πήγαν στα 140+.
mike07 Posted - 26/09/2016 : 12:43:04
Κάτοχος του μέχρι τώρα 230. Πολύ ικανοποιημένος.
- Πιάνει αμέσως GPS,
- μέσω του Garmin Connect μπορείς εύκολα να κάνεις τα δικά σου WorkOut και να τα "φορτώσεις".
- Δείχνει VoMAX
- Κάθε φορά, υπολογίζει σύμφωνα με τα στατιστικά το pace για 5km/10km/20km/40km.
- Εχει 2 Screens layouts στα οποία μπορείς να προσαρμόσεις τις δικές σου ρυθμίσεις.
- Η μπαταρία είναι "σκυλί"
- Εχει Backlight . Μία ενδιαφέρουσα και χρήσιμη επιλογή είναι ότι όταν "στρίψεις" για κοιτάξεις το ρολόι αυτόματα φωτίζεται η οθόνη.
- Ρυθμιζόμενο Timeout.
και πολλά άλλα.

Σχετικά με το 235, μπορεί να θεωρηθεί ως πλεονέκτημα του ότι έχει τον παλμογράφο στον καρπό και ετσι αποφεύγεται η χρήση της ζώνης, αλλά η συγκεκριμένη τεχνολογία είναι ακόμα στα "σκαριά" και δεν έχει βγεί κάτι αξιόπιστο. Όλα αυτά με τα όσα διαβάζω.

Καλές προπονήσεις.
papako Posted - 21/09/2016 : 21:14:31
αυτό με το power bank ισχύει. Αλλα μόνο με power bank, όχι με υπολογιστή.

________
Στέφανος
jimbrav Posted - 21/09/2016 : 19:36:55
Κατοχος του 230 εδω και μερικους μηνες...πιανει γρηγορα gps - καλη διάρκεια μπαταριας και πολλες ευκολιες μεσω του garmin connect ! Με το pace ειχα και εγω θεμα δεν τα εδειχνε σωστα αλλα με τα τελευταία updates βελτιωθηκε....Επισης εχω διαβασει οτι αν το φορτιζεις με εξωτερικη μπαταρια (power bank) συνεχιζει και γραφει την διαδρομη κατι που θα χρειαστει σε μεγαλες αποστασεις ! Γενικα ειμαι ευχαριστημενος και το προτεινω !
annala Posted - 19/09/2016 : 08:23:44
Εγώ εχω το 235 εδώ και 2 μήνες και μπορώ να πω ότι έχει καλύψει πλήρως τις ανάγκες μου και είμαι ευχαριστημένη. Εχω κατεβάσει προγραμμα από το site της garmin το οποίο έχει συγχρονιστεί με το ρολόι μου. Ειδικα οι διαλειμματικες είναι απιςτευτη ευκολία όταν είναι συγχρονισμένες. Επίσης εχω σχεδιάσει και μόνη μου ασκήσεις οι οποίες συγχρονίζονται. Η μέτρηση των καρδιακών μου παλμών είναι σε γενικές γραμμές αξιόπιστη αν το λουράκι είναι σφικτο ψηλά στον καρπό. Επίσης το προγραμμα connect της garmin μαζεύει όλα τα στατιστικά που μπορεί να φανταστεί κανείς. Τέλος όταν συνδεθεί μεςω Bluetooth με το κινητό ενημερώνει για ειςερχομενες Κλήσεις, μηνύματα και ειδοποιησεις.
Το μειονέκτημα του είναι η μπαταρία. Το φορτίζω 2 φορές την εβδομάδα με χρήση γύρω στις 6 ώρες άσκησης με gps αλλά με ενεργοποιημένες τις ειδοποιήσεις από το κινητό μου.
nik222 Posted - 15/09/2016 : 10:03:07
Ευχαριστώ για τις πληροφορίες, Να είστε καλά. Κανένας άλλος? φαντάζομαι δεν το έχουν μόνο 3!!
Dimitris Z. Posted - 14/09/2016 : 19:47:10
Έχω το 230 περίπου 7 μήνες.Είμαι πολύ ευχαριστημένος,πιάνει σήμα gps πολύ γρήγορα.Η μπαταρία του κρατάει πάρα πoλύ(16 ώρες με GPS),ξεχνάς να το φορτίσεις.Εμένα μου έχει βγάλει 12 ώρες με GPS+GLONASS.Το προτείνω ανεπιφύλακτα.

RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000