Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
 Όλα τα Forums
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Υγεία & Τραυματισμοί
 Άρχισα ηλεκτρονικό τσιγάρο

Σημείωση: Πρέπει να είστε εγγεγραμένος για να δημοσιεύσετε.
Για να εγγραφείτε, κάντε κλικ εδώ. Η εγγραφή είναι ΔΩΡΕΑΝ!

Screensize:
Όνομα Χρήστη:
Κωδικός:
Κατάσταση μορφοποίησης:
Μορφοποίηση: BoldItalicizedUnderlineStrikethrough Align LeftCenteredAlign Right Horizontal Rule Insert HyperlinkInsert EmailInsert Image Insert CodeInsert QuoteInsert List
   
Μήνυμα:

* HTML is OFF
* Forum Code είναι ενεργοποιημένος
Smilies
Smile [:)] Big Smile [:D] Cool [8D] Blush [:I]
Tongue [:P] Evil [):] Wink [;)] Clown [:o)]
Black Eye [B)] Eight Ball [8] Frown [:(] Shy [8)]
Shocked [:0] Angry [:(!] Dead [xx(] Sleepy [|)]
Kisses [:X] Approve [^] Disapprove [V] Question [?]

 
   

ΠΡΟΕΠΙΣΚΟΠΗΣΗnbsp; ΘΕΜΑΤΟΣ
skrivi Δημοσιευτηκε - 27/01/2017 : 17:46:43
Γεια χαρά σε όλους. Είμαι 45 χρονών. Καπνίζω τώρα 30 χρόνια δυο πακέτα την ημέρα. Παρ'όλα αυτά τρέχω συστηματικά τα τελευταία 20 χρόνια. Είπα ότι δεν πάει άλλο, ότι ήρθε η ώρα να κάνω κάτι και πλέον έκλεισα 24 ώρες χωρίς κανονικό τσιγάρο, καθώς από χθες άρχισα το ηλεκτρονικό. Λένε πως είναι μικρότερο κακό σε σχέση με το κανονικό. Σίγουρα θα είναι καλύτερο στα λεφτά και στο ότι δεν θα μυρίζω εγώ και το σπίτι μου τσιγαρίλα. Στόχος, βέβαια, είναι σε μερικούς μήνες να το πετάξω. Ατμίζει κανείς να μας πει τις εμπειρίες του;
15   ΤΕΛΕΥΤΑΙΕΣ    ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ    (Πρώτα η πιο πρόσφατη)
patrickdrd Posted - 25/01/2018 : 14:43:10
χαχα, πλακα εκανα μωρε, το :D το ειδες στο τελος;
λες κι εχει καμια σημασια ποιος ειναι καλυτερος
ποσως με ενδιαφερει, ουτε αγωνες κατεβαινω, ουτε τπτ,
για την παρτη μου τρεχω και για κανεναν αλλον

carpe runem
ag gordios run Posted - 25/01/2018 : 12:18:16
Ειμαι σιγουρος οτι εισαι πολυ καλυτερος απο εμενα αλλα μονο και μονο απο την απαντηση σου δειχνει πως βλεπεις εσυ το τρεξιμο και πως εγω...σευχαριστω που με την απαντηση σου μου επιβεβαιωσες την ερωτηση μου....δρομεας μπορει νασαι ΑΘΛΗΤΗΣ ομως οχι
patrickdrd Posted - 23/01/2018 : 14:59:24
μπα; ειμαστε ανεπιθυμητοι;
καπνιστης και δρομεας δεν μπορεις να εισαι λες;
μηπως να κανονισουμε καμια κοντρα;
σε εχω ευκολα κιολας :D

carpe runem
RiffRaff Posted - 22/01/2018 : 18:06:37
quote:
Originally posted by ag gordios run

Ειλικρινα δεν καταλαβαινω τι θελουν καπνιστες εδω....



+1000

--------------------------
Run-time Error
ag gordios run Posted - 22/01/2018 : 17:56:23
Ειλικρινα δεν καταλαβαινω τι θελουν καπνιστες εδω....
samis Posted - 19/01/2018 : 10:19:47
2 πακέτα την ημέρα ,116 κιλά ,39 χρονών. Τώρα εν ολίγοις άνθρωπος.
Δεν νομίζω ότι έκανα κάτι σπουδαίο ...αγάπη για την ζωή είναι και κυρίως για τους γύρω μας που λέμε ότι τους φροντίζουμε , νοιαζόμαστε κάνουμε όνειρα. Πως να πείσω ότι νοιάζομαι για τα παιδιά μου η τον φίλο μου όταν εγώ αυτοκαταστρέφομαι. Οταν διαβάζω ότι κάποιος καπνίζει και δεν μπορεί να το κόψει.. θέλω να τον πάρω να τονν πάω στον Υμηττό να δεί την Ανατολή , να νοιώσει δυνατός και μετά σε κάποιο νοσοκομείο Λοιμωδών να δεί πως πληρώνουν αυτοί που 'είναι καλό το τσιγαράκι η το ατμησάκι' Ας πάρουμε την ζωή στα χέρια μας. φυσικά και δεν είμαστε τέλειοι. ε ας εθιστουμε σε κάτι καλύτερο , πιό πιασάρικο κι όχι στην μπίχλα του καπνού. θα δείτε ότι το κέρδος θα είναι πιό ...άτο. τα υπόλοιπα είναι δικαιολογίες για απαίδευτους.φιλάκια
stageone Posted - 18/01/2018 : 15:50:12
Λίγο ακόμα να διαβάσω και θα το αρχίσω κ γω!
Άμα είναι τόσο μεγάλη απόλαυση ρε παιδιά, εμείς οι μη καπνιστές γιατί να την στερούμαστε;
patrickdrd Posted - 17/01/2018 : 15:46:50
σωστος! ειναι απολαυση το ατιμο, πως να το κανουμε!

carpe runem
thesalos Posted - 17/01/2018 : 11:00:46
γνωστοι μου που το γυρισαν σε ατμο ,τον πρωτο καιρο θυμαμαι ποσα καλα λογια μου λεγαν για την αλαγη απο τον καπνο σε ατμο.
σιγα-σιγα ομως τους βλεπω οτι ολο και κανα τσιγαρακι τσιμπανε (συνηθως απο κερασμα,η τρακα) .στο αυτοκινητο δε εχουν και αποθηκευμενο πακετο ,και στον καφε ατμιζουν , και κανουν ενα τσιγαρο στο αμαξι ετσι για το ξεχαρμανιασμα.
22 χρονια καπνιστης υπηρξα και το παλεξα μαχαιρι και το σταματησα.το δυσκολο για μενα ηταν να αποσυνδεσω το τσιγαρο με τισ παρα πολλεσ καταστασεις που το ειχα συνδεσει. σε διαδρομεσ στον ολυμπο θυμαμαι ενα-ενα τα σημεια (με τρελη θεα)που 'απολαμβανα' τσιγαρακη με ξεκουραση,και δεν το κρυβω οτι ολα τα κυταρα του σωματοσ σε αυτο το σημειο θυμουνται τον καπνο.
παντως φιλοι μου ειδαν μεγαλη διαφορα με τον ατμο προσ το καλυτερο φυσικα ,κανενας δε , δεν το εκοψε.
denvas Posted - 17/01/2018 : 07:56:23
Πάντως από ένα βιβλίο ψυχιάτρου που έχω διαβάσει, αυτός θεωρεί ότι ο οργανισμός δύσκολα κόβει μια συνήθεια, την οποία όταν την ξεκίνησε κάποιος του προκάλεσε ευφορία. Προφανώς ο εθισμός του καπνίσματος έχει σχέση με την ευφορία που νειώθει κάποιος όταν βάζει το τσιγάρο στο στόμα (λέω προφανώς γιατί δεν έχω καπνίσει ποτέ). Οπότε εσύ με το ηλεκτρονικό τσιγάρο συνεχίζεις τελικά να τροφοδοτείς τον εγκέφαλο με την ίδια αρχική ευφορία του καπνίσματος. Ο ψυχίατρος λοιπόν είναι αντίθετος σε οποιοδήποτε υποκατάστατο που συντηρεί την αρχική ευχάριστη αίσθηση γιατί έτσι ΔΕΝ πρόκειται ο "χρήστης" να ξεπεράσει τον εθισμό.
gargadua Posted - 17/01/2018 : 07:19:08
Επιχειρήματα μπορούν να βρεθούν 1000 όμως και συ για ρίσκο μιλάς. Γιατί να μην αποφύγεις 1 ρίσκο που ικανοποιεί μόνο μια εξάρτηση του εγκεφάλου και όχι μια πραγματική ικανοποίηση του σώματος;

Ηττημένος δεν είναι αυτός που χάνει αλλά αυτός που παραιτείται.
Astral Posted - 14/01/2018 : 22:56:14
Πολύ αυστηρές κριτικές και παπαγαλίσιμες γνώσεις από τα μμε που λασπολογούν κατά του ηλεκτρονικού εδώ και χρόνια. Κι ο πόλεμος είναι γνωστό γιατί γίνεται...

Κάπνιζα κατά μέσο όρο 2 πακέτα για 22 χρόνια! πριν 6 χρόνια σταμάτησα το κάπνισμα κι άρχισα το άτμισμα. Μόνο θετικά είδα. Έφυγε τελείως το λαχάνιασμα, ο βήχας, τα φλέματα, μέχρι και το ροχαλητό! Νιώθω τα πνευμόνια μου καθαρά (είχαν φτάσει στο σημείο να πονάνε το πρωί που ξυπνούσα και δυσκολευόμουν να αναπνεύσω) και τρέχω ανενόχλητα σαν να μη καπνίζω. Και όλους όσους ξέρω, ανάλογες περιπτώσεις με μένα, λένε ακριβώς το ίδιο! Ρωτήστε δρομείς που κάνουν ηλεκτρονικό να δείτε τι θα σας πουν για το πόση μεγάλη διαφορά και τι βελτίωση είδαν. Ναι, η νικοτίνη υπάρχει ακόμα στον οργανισμό μου, αλλά απέφυγα όλα τα καρκινογόνα στοιχεία της πίσσας, της καύσης, της κόλλας και του χαρτιού. Αν για κάποιους είναι λίγο αυτό...τί να πω;

Όσοι πήραμε αυτή την απόφαση, δεν το κάναμε κουτουρού. Εννοείται πως το ψάξαμε και το παρακολουθούμε. Όπως επίσης εννοείται πως στο μέλλον μπορεί να αποδειχτεί ότι και αυτό βλάπτει την υγεία. Πάντως για την ώρα ΔΕΝ υπάρχει αξιόπιστη επιστημονική μελέτη που να το αποδεικνύει, ούτε ακούσαμε ακόμη κανέναν να πέθανε από ηλ.τσιγάρο. Αντιθέτως, από καπνικό πεθαίνουν χιλιάδες κάθε μέρα στον πλανήτη και αποδεδειγμένα σκοτώνει. Ναι, είμαι φανατικός υπέρμαχος του ηλεκτρονικού γιατί βλέπω πόσο βελτιώθηκα. Γιατί είναι ένας τρόπος απαλλαγής από το κανονικό τσιγάρο και σίγουρα λιγότερο βλαβερός. Να πω κι άλλα;

Ζω πλέον σε ένα καθαρό περιβάλλον, σε αντίθεση με τότε που κάπνιζα και βρωμούσαν τσιγαρίλα τα ρούχα μου και όλος ο χώρος της δουλειάς μου. Δεν βλάπτω τους άλλους με το παθητικό κάπνισμα του καπνού του τσιγάρου, γιατί ο ατμός εξατμίζεται αμέσως και μόνο ευχάριστη αίσθηση αφήνει.

Εν κατακλείδι, το καλύτερο είναι να το κόψει κανείς μαχαίρι, όπως ειπώθηκε ήδη και ξέρουμε όλοι. Μπράβο στον φίλο που το έκοψε μαχαίρι από μόνος του και στον άλλον με τον βελλονισμό. Όποιος όμως είναι αδύναμος και δεν μπορεί (όπως εγώ) τότε από το να συνεχίσει να κάνει κάτι που αποδεδειγμένα θα σε σκοτώσει, καλύτερα να βρει έναν εναλλακτικό τρόπο που το μέλλον θα δείξει αν και κατά πόσο είναι βλαβερό. Προσωπικά αποδέχομαι το ρίσκο και φαντάζομαι και όλοι οι ανά τον κόσμο ατμιστές

run Astral run
petaloudas Posted - 11/02/2017 : 18:42:17
κοφτο μαχαιρι ,στο μυαλο ειναι νομιζω
daxon1 Posted - 02/02/2017 : 20:02:31
μια βολτα στο νοσοκομειο σωτηρια να πας, θα δεις....ειχα την εμπειρια να επισκεφθω το νοσοκομειο γιατι εχανα εναν θειο μου
απο το καπνισμα,καπινιζα 20 χρονια και το πεταξα απο το παραθυρο οταν ακουσα για τον θειο μου,δυστηχως εαν δεν ταρακουνηθεις
με καποιο χαμο κοντινου σου ανθρωπου το βλεπουμε σφαιρικα το θεμα.εγω την "ακουσα"οταν επαθα και ακροαστικα και πειρα σβαρνα
πνευνομολογους καρδιολογους κλπ νομιζοντας οτι εχω την κολο αρρωστια. ΜΑΧΑΙΡΙ! ΜΑΧΑΙΡΙ!δεν μου ελειψε καθολου ειναι ολα θεμα μυαλου!


Ι
hyperdad Posted - 01/02/2017 : 21:53:43
Το ηλεκτρονικό τσιγάρο μόνο ακίνδυνο δεν είναι. Όχι μόνο δεν σε απαλλάσσει, αλλά αντίθετα συντηρεί και επαυξάνει το βασικό στοιχείο του καπνίσματος που είναι η εξάρτηση από την νικοτίνη.
Επίσης στο εξωτερικό καλά κάνουν και το απαγορεύουν στους δημόσιους χώρους - όπως στην Ελλάδα ένα πράγμα ε; - αφού ο υποτιθέμενος καθαρός και αθώος ατμός, εκτός των άλλων το σίγουρο είναι ότι έχει μεγάλη περιεκτικότητα σε νικοτίνη. Άρα πόσο αβλαβής μπορεί να είναι;

Φίλε μου αν θέλεις πραγματικά να το κόψεις και δεν ψάχνεις ημίμετρα και υποκατάστατα, δοκίμασε πιο δραστικές λύσεις.
Εγώ για παράδειγμα, προσέφυγα σε ιατρική βοήθεια, έκανα τη θεραπεία με χάπια απεξάρτησης (δεν θυμάμαι πως τα λέγανε) για δύο βδομάδες περίπου και το έκοψα με ομαλό τρόπο χωρίς ιδιαίτερη δυσκολία και εδω και 4 χρόνια δεν έχω ξανακαπνίσει.

Αυτά από έναν πρώην καπνιστή που επί 29 συναπτά έτη κάπνιζε μανιωδώς.

RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000