Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
 Όλα τα Forums
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Ερωτήματα & Προβληματισμοί
 Τροφοδοσία Μαραθωνίου σε ποτήρι

Σημείωση: Πρέπει να είστε εγγεγραμένος για να δημοσιεύσετε.
Για να εγγραφείτε, κάντε κλικ εδώ. Η εγγραφή είναι ΔΩΡΕΑΝ!

Screensize:
Όνομα Χρήστη:
Κωδικός:
Κατάσταση μορφοποίησης:
Μορφοποίηση: BoldItalicizedUnderlineStrikethrough Align LeftCenteredAlign Right Horizontal Rule Insert HyperlinkInsert EmailInsert Image Insert CodeInsert QuoteInsert List
   
Μήνυμα:

* HTML is OFF
* Forum Code είναι ενεργοποιημένος
Smilies
Smile [:)] Big Smile [:D] Cool [8D] Blush [:I]
Tongue [:P] Evil [):] Wink [;)] Clown [:o)]
Black Eye [B)] Eight Ball [8] Frown [:(] Shy [8)]
Shocked [:0] Angry [:(!] Dead [xx(] Sleepy [|)]
Kisses [:X] Approve [^] Disapprove [V] Question [?]

 
   

ΠΡΟΕΠΙΣΚΟΠΗΣΗnbsp; ΘΕΜΑΤΟΣ
Peter L Δημοσιευτηκε - 20/03/2017 : 21:08:52
SOS από πολυταξιδευμένους!!!

Πρόκειται να τρέξω στον μαραθώνιο της Ρώμης και αυτό που με προβληματίζει είναι η τροφοδοσία του αγώνα .
Νερό σε ποτήρι και αυτό κάθε 5 χιλιόμετρα,μοιραία στην περίπτωση που σου πέσει γυρίζεις πισω και παίρνεις άλλο διαφορετικά αφυδατώνεσαι.
Στον πρόσφατο ημι του Ναυπλίου στο 15 είχε ισοτονικό σε ποτήρι και είπα να κάνω μια πρόβα ,το αποτέλεσμα ήταν με το που έπιασα το ποτήρι έσπασε και χύθηκε όλο πάνω μου.

Μια σκέψη είναι να ξεκινήσω κρατώντας ένα μικρό μπουκάλι και να καλύψω τις απώλειες αλλά αυτό μπορεί να με πάει μέχρι τα μισά.Ζώνη με παγούρι το αποκλείω ,νομίζω το βάλε βγάλε δεν το αντέχω .

Ο ρυθμός μου προβλέπετε αν όλα πάνε καλά να είναι στο 4.40 και λίγο ποιο κάτω, θα ήθελα τις προτάσεις σας.

Η καλλίτερη λύση πάντως ήταν στον μαραθώνιο της Κωνσταντινούπολης με μικρά μπουκαλάκια των 270 mi .
12   ΤΕΛΕΥΤΑΙΕΣ    ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ    (Πρώτα η πιο πρόσφατη)
Astral Posted - 14/01/2018 : 21:24:21
Νερό σε πλαστικό ποτήρι είναι απαράδεκτο όχι μόνο για Μαραθώνιο αλλά για οποιονδήποτε αγώνα (το ισοτονικό είναι άλλη περίπτωση). Δεν γίνεται να πιεις τρέχοντας από το ποτήρι. Δυστυχώς κάποιες φορές το αντιμετωπίσαμε όλοι.
Προσωπικά δεν κυνηγάω χρόνους, αλλά για όσους το κάνουν θεωρώ πως είναι προτιμότερο να σταματήσουν 10'' και να ενυδατωθούν, παρά να διακινδυνεύσουν ατυχήματα όπως αυτά που προαναφέρθηκαν παραπάνω.

run Astral run
petransfhp Posted - 26/03/2017 : 15:29:28
Αντί να ρίχνεις το νερό στο μπουκάλι και να προσπαθείς να το γεμίσεις χάνοντας χρόνο καλύτερα να το πίνεις απευθείας!

Και χρόνο κερδίζεις και δυνάμεις γιατί δεν κουράζεσαι με το να κουβαλάς το μπουκάλι.

Παγούρι παίρνουμε μόνο στους αγώνες βουνού.
papako Posted - 24/03/2017 : 12:19:44
Αν μπορείς να μεταφέρεις νερό στο χέρι -εγώ δεν μπορώ- σου προτείνω να πάρεις ενα μπουκάλι με μεγάλο άνοιγμα σαν τα παρακάτω
https://www.amazon.co.uk/High-Sports-Nutrition-HI53-Bottle/dp/B0013G4I6M
https://www.amazon.co.uk/Ultimate-Performance-Kielder-Womens-Handheld/dp/B005ZRQN5E

και οταν αδειάζει να το γεμίζεις απο τα ποτήρια. Για αυτό προτείνω το μεγάλο άνοιγμα.

________
Στέφανος
Peter L Posted - 24/03/2017 : 08:59:47
Γιώργο είναι κάτι πράγματα που περνάνε από το μυαλό μας αλλά δεν τα λέμε ούτε για αστείο.Πρόοδος πάντως είναι το γεγονός ότι θα βάλουμε τις γυναίκες να περπατήσουν στον αγώνα των 4 χιλιομέτρων.

@petran γιατί όχι να ξεκινάγαμε παρέα και όπως βγει.
el Cid Posted - 23/03/2017 : 06:44:41
quote:
Originally posted by Peter L

Ενα μπουκαλακι στην αρχη εγω θα το εχω πανω μου.Στους πρωτους σταθμους μη ξεχνατε οτι θα εχει κοσμο.Μετα το 20 που χαλαρωνουν τα πραγματα μπορει αν χρειαστεί να μειωσεις στο ελαχιστο.
Σημαντικο επισης και η θερμοκρασία που θα εχει στον αγωνα,αλλη στρατηγική στους 10 βαθμους και αλλη στους 20.
Επισης πρεπει να δω και το ζητημα της τουαλετας.Ο αγωνας γινεται στην πολη και λογικα για κατούρημα πρεπει να παμε σε χημικη τουαλετα.Στην Κωνσταντινουπολη πσντως σε 2 σημεια στον κερατειο κολπο και λιγο αργοτερα εκανα σταση πισω απο ενα δεντρο.
Η εκδίκηση της Θεσσαλονικης τελικα για ολα οσα λεμε τοσα χρονια .


Δεν γίνεται η γυναίκα να σε περιμένει κάπου στη μέση της διαδρομής μ' ένα μπουκαλάκι για το δεύτερο μισό; Στο κάτω-κάτω ολόκληρη Ρώμη της προσφέρεις ρε Πετράν,το Σάββατο θα σε ξεποδαριάσει, ας βάλει ένα χεράκι για το PB!

__________________________
"practice makes perfect"
Peter L Posted - 22/03/2017 : 23:34:49
Ενα μπουκαλακι στην αρχη εγω θα το εχω πανω μου.Στους πρωτους σταθμους μη ξεχνατε οτι θα εχει κοσμο.Μετα το 20 που χαλαρωνουν τα πραγματα μπορει αν χρειαστεί να μειωσεις στο ελαχιστο.
Σημαντικο επισης και η θερμοκρασία που θα εχει στον αγωνα,αλλη στρατηγική στους 10 βαθμους και αλλη στους 20.
Επισης πρεπει να δω και το ζητημα της τουαλετας.Ο αγωνας γινεται στην πολη και λογικα για κατούρημα πρεπει να παμε σε χημικη τουαλετα.Στην Κωνσταντινουπολη πσντως σε 2 σημεια στον κερατειο κολπο και λιγο αργοτερα εκανα σταση πισω απο ενα δεντρο.
Η εκδίκηση της Θεσσαλονικης τελικα για ολα οσα λεμε τοσα χρονια .
petransfhp Posted - 22/03/2017 : 23:14:05
Σίγουρα είναι προτιμότερο να χάσουμε 10-15sec σε κάθε σταθμό από το να κουβαλάμε μπουκάλια πάνω μας.
gdd Posted - 22/03/2017 : 17:05:01
Όντως, το ποτηράκι στη Ρώμη είναι πρόβλημα (τον έτρεξα πέρυσι), αλλά νομίζω ότι είναι περισσότερο ψυχολογικό το θέμα κι όχι ουσίας. Κάντε μερικές πρόβες εδώ και, όπως και να 'χει, βρείτε τρόπο να πιείτε το νερό (ή το ισοτονικό) σε κάθε στάση (που είναι ανά 5χλμ), γιατί θα το χρειαστείτε, ειδικά αν έχει ζέστη. Έστω κι αν χρειαστεί να σταματήσετε και να χάσετε 10" σε κάθε στάση (αν το καλοσκεφτείτε, δεν είναι και τόσο τραγικό να χάσετε 1,5 λεπτό - κι εμένα ο χρόνος μου ήταν 4:23). Το να κουβαλάει κανείς νερό πάνω του, πιστεύω ότι θα τον καθυστερήσει περισσότερο, αλλά είναι άποψή μου.
Rocky Posted - 22/03/2017 : 16:49:37
η λυση που ακολουθησα εγω στη Στοκχολμη ηταν.... εξωτερικη βοηθεια - δηλαδη ειχα καποιον να με περιμενει σε 4 σημεια - και μου εδινε απο 1 500μλ μπουκαλι - βηθουσε βεβαια και η διαδρομη ωστε να με προλαβαινει χωρις ταλαιπωρια..... προσωπικα χρειαζομαι τουλαχιστον 500μλ ανα 7.5 χλμ - η αλλη λυση ειναι μπουκαλακια στη μεση..... - ετρεξα τη Κυριακη ημι στο Ριτσμοντ - δοκιμασα να πιω νερο σε ολους τους σταθμους σε ποτηρι - μου ηταν αδυνατο - αφηστε που η ποσοτητα ειναι... για γελια .... - την εβγαλα τελικα εχοντας μαζι μου ενα μπουκαλι 750 μλ στο χερι - βοηθησε ο καιρος - εκανε κρυο - ηταν και προπονηση οχι αγωνας κι ετσι την εβγαλα - ειναι τραγικο αυτο το θεμα με την ενυδατωση.... αλλα οι 9 στους 10 αγωνες στο εξωτερικο ετσι ειναι.....

___________________________
All i wanna do is GO the distance AGAIN
petransfhp Posted - 21/03/2017 : 22:16:28
Συνονόματε έχουμε τις ίδιες ανησυχίες! Είμαι και εγώ για Ρώμη.
Και εγώ έχω σκοπό να τρέξω τον αγώνα με 4:40 ή και πιο γρήγορα.
Παρακολούθησα κάποια βίντεο για λήψη υγρών από πλαστικό ποτήρι
και έκανα κάποια δοκιμαστικά προχθές στο long run .
Το συμπέρασμα είναι ότι , ναι είναι δύσκολο αλλά κάτι γίνεται
εαν ζουλήξεις το ποτήρι και το κάνεις χωνι ,
και εάν καταφέρουμε να πιούμε τουλάχιστον από 2 ποτήρια σε κάθε σταθμό .
Προσωπικά εάν στον σταθμό στο 5 δεν καταφέρω να πιω αρκετά,
στο 10 θα κάνω στάση και θα πιω όσο θέλω .
Εάν δεν μπορέσω στο 15, στο 20 θα ξανακάνω στάση να πιω όσο χρειάζεται.
Στο 30 το ίδιο .

Πάντως βλέπω αρκετά αρνητικά σε σχεση με την Θεσσαλονίκη :
Πιο αργά η ώρα εκκίνησης.
Σταθμοι ανά 5χλμ αντί ανά 2,5.
Πλακόστρωτο.
Πλαστικά ποτήρια αντί για μπουκάλια και Powerade!

Ας ελπίσουμε να μας αποζημιώσει η διαδρομή!
Peter L Posted - 21/03/2017 : 12:57:03
quote:
Originally posted by el Cid

Πέτρο, είχα πρόσφατη τραυματική εμπειρία στη Σεβίλλη. Χάρτινα ποτήρια μισογεμάτα, προσπαθούσα να τα κάνω χωνί με τα 3 δάκτυλα χωρίς αποτέλεσμα.Ίσως φαίνεται υπερβολικό, αλλά έπαθα αφυδάτωση απ΄το 15ο χλμ και ο ρυθμός μου άρχισε να πέφτει κατακόρυφα από το 5:20 στο 6:00 και μετά το 30ο χλμ ακόμα περισσότερο χωρίς να αντιμετωπίζω κάποιο πρόβλημα.Από ένα σημείο και μετά σταματούσα τελείως στους σταθμούς και έπινα 2 ποτήρια νερό, αλλά η ζημιά είχα ήδη γίνει.
Προτείνω, εκτός κι αν κυνηγάς κανένα ρεκόρ, να σταματάς και να πίνεις περπατώντας στη μέση του δρόμου για να μην ενοχλείς. Η καλή ενυδάτωση θα σου αναπληρώσει το χαμένο χρόνο. Αν τα τραπεζάκια είναι πολλά προσπάθησε να πάρεις 2 ποτήρια (ένα στην αρχή του κάθε σταθμού & ένα προς το τέλος του). Το μπουκάλι είναι μια καλή σκέψη για το πρώτο μισό.
Επίσης έλεγξε αν οι σταθμοί είναι όντως τοποθετημένοι εκεί που προβλέπεται για να ρυθμίσεις ανάλογα και την τροφοδοσία σου. Εγώ έφτασα στο σημείο να τρέχω έχοντας πάρει το τζελάκι για 2-2,5 χλμ χωρίς νερό, γιατί οι σταθμοί ήταν αλλού γι αλλού.
Καλή επιτυχία, αν θέλεις περισσότερες λεπτομέρειες μιλάμε και τηλεφωνικά.

__________________________
"practice makes perfect"


Γιώργο ευχαριστώ για τις συμβουλές,για αρχή θα πάρω τζελάκια high 5 που είναι ποιο υδαρή σε σχέση με τα gu και θα έχω ένα μικρό μπουκαλάκι μαζί μου.Το θέμα είναι με το saltstick που πρέπει πιω οποσδήποτε αρκετό νερό γιατί με μια δυο γουλιές έχω την αίσθηση ότι μου κάθετε στο λαιμό.
Όσο για τον χρόνο ξέρεις όταν κάθεσαι στην εκκίνηση θέλεις το καλύτερο.Εκτός και αν με ξεθεώσει η γυναίκα μου στο περπάτημα και τις βόλτες τις 2 μέρες πριν και πάμε αναγκαστικά χαλαρά.
Ένα άλλο ζήτημα είναι και το πλακόστρωτο ,ότι μπορώ να σώσω θα το κάνω Λίγο εκδρομή λίγο παρεούλα και λίγο αγώνας.
Γράψε μας λίγα λόγια για την Σεβίλη γιατί κάποιοι από την παρέα θέλουν να πάνε Ισπανία του χρόνου.
el Cid Posted - 21/03/2017 : 08:32:07
Πέτρο, είχα πρόσφατη τραυματική εμπειρία στη Σεβίλλη. Χάρτινα ποτήρια μισογεμάτα, προσπαθούσα να τα κάνω χωνί με τα 3 δάκτυλα χωρίς αποτέλεσμα.Ίσως φαίνεται υπερβολικό, αλλά έπαθα αφυδάτωση απ΄το 15ο χλμ και ο ρυθμός μου άρχισε να πέφτει κατακόρυφα από το 5:20 στο 6:00 και μετά το 30ο χλμ ακόμα περισσότερο χωρίς να αντιμετωπίζω κάποιο πρόβλημα.Από ένα σημείο και μετά σταματούσα τελείως στους σταθμούς και έπινα 2 ποτήρια νερό, αλλά η ζημιά είχα ήδη γίνει.
Προτείνω, εκτός κι αν κυνηγάς κανένα ρεκόρ, να σταματάς και να πίνεις περπατώντας στη μέση του δρόμου για να μην ενοχλείς. Η καλή ενυδάτωση θα σου αναπληρώσει το χαμένο χρόνο. Αν τα τραπεζάκια είναι πολλά προσπάθησε να πάρεις 2 ποτήρια (ένα στην αρχή του κάθε σταθμού & ένα προς το τέλος του). Το μπουκάλι είναι μια καλή σκέψη για το πρώτο μισό.
Επίσης έλεγξε αν οι σταθμοί είναι όντως τοποθετημένοι εκεί που προβλέπεται για να ρυθμίσεις ανάλογα και την τροφοδοσία σου. Εγώ έφτασα στο σημείο να τρέχω έχοντας πάρει το τζελάκι για 2-2,5 χλμ χωρίς νερό, γιατί οι σταθμοί ήταν αλλού γι αλλού.
Καλή επιτυχία, αν θέλεις περισσότερες λεπτομέρειες μιλάμε και τηλεφωνικά.

__________________________
"practice makes perfect"

RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000