Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
 Όλα τα Forums
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Εξοπλισμός
 ρολοι για τρεξιμο-ποδηλασια κλπ

Σημείωση: Πρέπει να είστε εγγεγραμένος για να δημοσιεύσετε.
Για να εγγραφείτε, κάντε κλικ εδώ. Η εγγραφή είναι ΔΩΡΕΑΝ!

Screensize:
Όνομα Χρήστη:
Κωδικός:
Κατάσταση μορφοποίησης:
Μορφοποίηση: BoldItalicizedUnderlineStrikethrough Align LeftCenteredAlign Right Horizontal Rule Insert HyperlinkInsert EmailInsert Image Insert CodeInsert QuoteInsert List
   
Μήνυμα:

* HTML is OFF
* Forum Code είναι ενεργοποιημένος
Smilies
Smile [:)] Big Smile [:D] Cool [8D] Blush [:I]
Tongue [:P] Evil [):] Wink [;)] Clown [:o)]
Black Eye [B)] Eight Ball [8] Frown [:(] Shy [8)]
Shocked [:0] Angry [:(!] Dead [xx(] Sleepy [|)]
Kisses [:X] Approve [^] Disapprove [V] Question [?]

 
   

ΠΡΟΕΠΙΣΚΟΠΗΣΗnbsp; ΘΕΜΑΤΟΣ
tsunami Δημοσιευτηκε - 05/04/2017 : 15:43:32
Καλησπέρα στο forum, πρώτη φορά εδώ και πρώτο θέμα... ασχολούμαι με το τρέξιμο σχεδόν 2,5 χρόνια σε αποστάσεις από 10χλμ μέχρι 21χλμ. Φέτος λέω να αποκτήσω και ένα ρολόι που να κάνει κάποια πράγματα... εχω καταλήξη σε 3 σχέδια:

1. https://www.skroutz.gr/s/10354652/Polar-M400-HR-Red.html
2. https://egalaxy.gr/tomtom-runner-3-black-green-large
3. https://egalaxy.gr/tomtom-runner-2-music-large-sky-captain-blue-and-scuba-blue

πιο πολύ κλείνω στο polar αλλά θα ήθελα αν γνωρίζει κάποιος κάτι και για τ άλλα και αν είναι αξιόπιστο να μετράει τους παλμούς με σένσορα από κατω.
15   ΤΕΛΕΥΤΑΙΕΣ    ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ    (Πρώτα η πιο πρόσφατη)
skull Posted - 30/12/2017 : 21:05:01
έγιναν οι πρώτες δοκιμές με το ρολόι.
έγιναν σε γήπεδο και σε χωματόδρομο με μερική δεντροκάλυψη.
σε ένα τέμπο ραν που έκανα με είχε στο 4:50, ενώ ενός φίλου (που πρέπει μα ήταν garmin) του έδειχνε 5:00. επειδή με ξέρω πως πάω, μου φαινόταν πιο λογικό το 4:50 παρά το 5. θέλει λοιπόν κι άλλες συγκρίσεις.
ένα θεματάκι που έχει είναι ο παλμογράφος που στην αρχή κάθε προπόνησης καταγράφει τρελούς παλμούς, αλλά μετά από 5 λεπτά συνέρχεται και γράφει λογικά νούμερα. δεν το συνέκρινα όμως με άλλο ρολόι με ζώνη.
επίσης στο χωματόδρομο, όπου το garmin ενός άλλου φίλου βγάζει την στροφή 10,1χλμ, το xiaomi την έβγαλε 9,75χλμ. Κάπου ανάμεσα από τα δύο το βγάζει το google maps.
από τότε που πήρα εγώ το ρολόι μέχρι σήμερα η τιμή του άλλαξε από €85 σε 102€
επίσης μετά την 5η φορά, είχε ένα πρόβλημα να ανεβάσει τα δεδομένα στο cloud και έπρεπε να επαναφέρω τις εργοστασιακές ρθυμίσεις στο ρόλόι και να απεγκαταστήσω το app από το κινητό και να το κατεβάσω εκ νέου για να δουλέψει.
αυτά από μένα.
Καλή Χρονιά σε όλους με υγεία και ευτυχία!!!!
skull Posted - 16/12/2017 : 21:33:28
quote:
Originally posted by sgi

ναι δεν το βιάζομαι, οταν το δουλέψεις πες μου εντυπώσεις.ποσο το πηρες κ απο που?



έφτασε λοιπόν το ρολόι, 41 ημέρες αφού το είχα παραγγείλει. όλα μια χαρά με το πακέτο, καμία φθορά.
το έτρεξα τέσσερις φορές έως τώρα. όπως θα συμβαίνει μάλλον με όλα τα HR ρολόγια καρπού, πρέπει να χάνει ( ή να προσθέτει) το κατιτίς.
δεν έχω τρέξει ακόμη με κάποιον άλλον με άλλο ρολόι για να συγκρίνουμε ενδείξεις, αλλά αυτά που υποσχέθηκε η εταιρία, τα κάνει.
και μόνο το γεγονός ότι το παίρνεις περίπου 90ευρώ (ανάλογα με την ισοτιμία του δολλαρίου), ενώ απλά ρολόγια αθλητικά κάνουν €50, αξίζει για μένα. αλλά αν θέλεις ακρίβεια και βασίζεις τις προπονήσεις σου στις ενδείξεις του ρολογιού, μάλλον θα πρέπει να πάρεις ρολόι με λουρί.
skull Posted - 08/12/2017 : 20:13:04
quote:
Originally posted by sgi

???



δεν το πήρα ακόμη όπως σου είπα, έχει κολλήσει μάλλον στο tελωνείο.
το παρήγγειλα από το μοναδικό site που το πουλάει (gearbest).
όοοοοταν και ααααν θα έρθει θα σου πω
sgi Posted - 08/12/2017 : 14:26:59
???
sgi Posted - 17/11/2017 : 02:52:57
ναι δεν το βιάζομαι, οταν το δουλέψεις πες μου εντυπώσεις.ποσο το πηρες κ απο που?
skull Posted - 16/11/2017 : 22:13:18
quote:
Originally posted by sgi

καμια γνωμη?



το έχω παραγγείλει, αλλά δεν έχει έρθει ακόμη. αν θες να το παραγγείλει, κάνε λίγο υπομονή και μόλις το δοκιμάσω θα σου πω
sgi Posted - 16/11/2017 : 19:16:14
καμια γνωμη?
sgi Posted - 15/11/2017 : 12:27:31
εχει δοκιμάσει κανείς το xiaomi huami amazfit ?να μου πει εντυπώσεις απο πρωτο χερι? εχει ακρίβεια σε km αποστασεις και σε σφυγμόυς?
tsunami Posted - 14/08/2017 : 21:33:41
παιδιά καλησπέρα ξανά... δεν κατάφερα ακόμα τελικά να πάρω ρολόι... είμαι ανάμεσα στο garmin forerunner 35 και το polar m400. το garmin ο αισθητήρας του είναι αξιόπιστος ή καλύτερη είναι η ζώνη του polar και του κάθε polar. και κάτι ακόμα γνωρίζει κάποιος την διαφορά του small και του large στα ρολόγια tom tom?
unforgiven Posted - 10/04/2017 : 13:26:08
Όχι, δεν έχει καμία τραγική διαφορά στις μετρήσεις.
Με τη μέτρηση του υψομέτρου δεν έχω ασχοληθεί, δεν το έχω καν καλιμπράρει ποτέ. Επίσης δεν μου έχεικολλήσει ποτέ.
plasm Posted - 10/04/2017 : 11:58:02
Στο σήμα του GPS έχει μεγάλη διαφορά; στις υπόλοιπες μετρήσεις πως τα πάει; είχα διαβάσει ότι είχε πρόβλημα με το αλτιμετρο το fenix και ότι κολλάει, ισχύει;
Αν και κάποιος άλλος έχει άποψη από polar ή κάτι άλλο να προσθέσει θα το εκτιμούσα.

Ευχαριστώ για τη βοήθεια.
unforgiven Posted - 10/04/2017 : 10:26:10
quote:
Originally posted by plasm

Μπορώ να έχω personal coaching στο movescount-connect ή σε καποια άλλη σελιδα-πρόγραμμα; κατι είχα διαβάσει παλιότερα για το tainingpeaks ή το polar νομίζω ότι το κάνει αλλά δεν έχω πολυκαταλαβει.
Εσένα ποια η γνώμη σου μεταξύ fenix 3 και ambit peak; έχουν πέσει αρκετά οι τιμές τους απ'οτι βλέπω στο idealo.co.uk. Αξίζει να ανέβω σε τιμή για το Spartan ή κάποιο άλλο ή όχι;
Υπάρχει καποιος με εμπειρία από polar;


Για το Spartan η άποψή μου είναι, κατηγορηματικά, όχι. Μάλλον βιάστηκν για να το βγάλουν.
Μεταξύ των Fenix 3 και Ambit Peak, επειδή τα είχα και τα δύο, θα σου πρότεινα, αν έχεις τη διαφορά χρημάτων. πήγαινε στο Fenix. Το έκανα και δεν το μετάνοιωσα. Καλό το Ambit, με φοβερή ακρίβεια στο GPS, αλλά το ότι δεν μπορείς να κάνεις όλες τις ρυθμίσεις μόνο από το ρολόι, ίσως σου φανεί κουραστικό. Βέβαια παραμένει ένα εξαίρετικό εργαλείο.
Για το personal coaching δεν ξέρω να σου απαντήσω, μιας κια επένδυσα σε κανονικό προπονητή και δεν το μετάνοιωσα στιγμή.
plasm Posted - 09/04/2017 : 19:50:52
Μπορώ να έχω personal coaching στο movescount-connect ή σε καποια άλλη σελιδα-πρόγραμμα; κατι είχα διαβάσει παλιότερα για το tainingpeaks ή το polar νομίζω ότι το κάνει αλλά δεν έχω πολυκαταλαβει.
Εσένα ποια η γνώμη σου μεταξύ fenix 3 και ambit peak; έχουν πέσει αρκετά οι τιμές τους απ'οτι βλέπω στο idealo.co.uk. Αξίζει να ανέβω σε τιμή για το Spartan ή κάποιο άλλο ή όχι;
Υπάρχει καποιος με εμπειρία από polar;
unforgiven Posted - 09/04/2017 : 13:09:17
quote:
Originally posted by plasm

quote:
Originally posted by unforgiven


Θα σου απαντήσω από την προσωπική μου πείρα από Suunto και Garmin.
Είναι και τα δύο πολύ καλά προγράμματα (αν και sites είναι το πιο σωστό) με πληθώρα στατιστικών που στα υπόλοιπα (πχ Runkeeper, Strava κτλ) μόνο επί πληρωμή τα έχεις.
Το θέμα είναι κατά πόσο εγκλωβίζεσαι σε αυτά, αν θέλεις να αλλάξεις κάποια στιγμή εταιρία. Ευτυχώς, και το Movescount της Suunto, και το Connect Της Garmin στέλνουν αυτόματα στο Strava. Αυτό χρησιμοποιούσα ως ενδιάμεσο, για να μπορώ να αλλάξω όποτε θέλω. Το κακό είναι πως για να μεταφέρεις από το Strava στο Movescount πρέπει να κάνεις export τις προπονήσεις από το πρώτο και import στο δεύτερο, ενώ το Strava μπορείς να το κρατάς συγχρονισμένο με το Connect μέσω του Tapiriik.
Το Tapiriik είναι ένα site που συγχρονίζει τις περισσότερες κύριες πλατφόρμες μεταξύ τους χειροκίνητα ή αυτόματα αν πληρώσεις 2€ το έτος.
Υποστηρίζει τα περισσότερα (Connect, Strava, Runkeeper, κτλ) αλλά όχι το Movescount.



Ευχαριστώ για την απάντηση.

Άρα να υποθέσω ότι και με τις τρεις εταιρείες μπορείς να κανεις τα πάντα; υπάρχει κάτι που κάποια υστερεί ή υπερτερεί έναντι των άλλων; μπορώ πχ. να σχεδιάσω μόνος μου μια διαδρομή και να την περάσω στο garmin; και κάτι άλλο, όλα αυτά τα στατιστικά που βγάζουν πως μπορώ εγώ να τα εκμεταλλευτώ για ν βελτιωσω την απόδοση μου και να μην τα βλέπω σαν ξερα νούμερα;

Συγνώμη που σας ζαλίζω αλλά ειμαι λίγο άσχετος και θέλω να τα βάλω σε μια σειρά.


Το Movescount είναι το πιο στριφνό στη συεργασία με τα υπόλοιπα, ιδίως όταν θες να επιστρέψεις σε αυτό. Με τα export τα πάει καλά με το Strava, με τα import πάλι όχι.
Θα έλεγα πως είναι περισσότερο θέμα γούστου το ποιο είναι το καλύτερο. Ίσως, προσωπικά, να μου αρέσει το Movescount πιο πολύ από το Connect. Αλλά το εγκατέλειψα, μιας και επέστρεψα σε ρολόι Garmin.
Πώς θα βγάλεις άκρη με τα νούμερα; Εμ, εδώ σε θέλω. Θέλει πολύ διάβασμα, δεν είναι κάτι που απαντιέται έτσι.
plasm Posted - 08/04/2017 : 15:47:15
quote:
Originally posted by unforgiven


Θα σου απαντήσω από την προσωπική μου πείρα από Suunto και Garmin.
Είναι και τα δύο πολύ καλά προγράμματα (αν και sites είναι το πιο σωστό) με πληθώρα στατιστικών που στα υπόλοιπα (πχ Runkeeper, Strava κτλ) μόνο επί πληρωμή τα έχεις.
Το θέμα είναι κατά πόσο εγκλωβίζεσαι σε αυτά, αν θέλεις να αλλάξεις κάποια στιγμή εταιρία. Ευτυχώς, και το Movescount της Suunto, και το Connect Της Garmin στέλνουν αυτόματα στο Strava. Αυτό χρησιμοποιούσα ως ενδιάμεσο, για να μπορώ να αλλάξω όποτε θέλω. Το κακό είναι πως για να μεταφέρεις από το Strava στο Movescount πρέπει να κάνεις export τις προπονήσεις από το πρώτο και import στο δεύτερο, ενώ το Strava μπορείς να το κρατάς συγχρονισμένο με το Connect μέσω του Tapiriik.
Το Tapiriik είναι ένα site που συγχρονίζει τις περισσότερες κύριες πλατφόρμες μεταξύ τους χειροκίνητα ή αυτόματα αν πληρώσεις 2€ το έτος.
Υποστηρίζει τα περισσότερα (Connect, Strava, Runkeeper, κτλ) αλλά όχι το Movescount.



Ευχαριστώ για την απάντηση.

Άρα να υποθέσω ότι και με τις τρεις εταιρείες μπορείς να κανεις τα πάντα; υπάρχει κάτι που κάποια υστερεί ή υπερτερεί έναντι των άλλων; μπορώ πχ. να σχεδιάσω μόνος μου μια διαδρομή και να την περάσω στο garmin; και κάτι άλλο, όλα αυτά τα στατιστικά που βγάζουν πως μπορώ εγώ να τα εκμεταλλευτώ για ν βελτιωσω την απόδοση μου και να μην τα βλέπω σαν ξερα νούμερα;

Συγνώμη που σας ζαλίζω αλλά ειμαι λίγο άσχετος και θέλω να τα βάλω σε μια σειρά.

RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000