Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
 Όλα τα Forums
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Διατροφή
 Πεινα. Μεγάλη πείνα.

Σημείωση: Πρέπει να είστε εγγεγραμένος για να δημοσιεύσετε.
Για να εγγραφείτε, κάντε κλικ εδώ. Η εγγραφή είναι ΔΩΡΕΑΝ!

Screensize:
Όνομα Χρήστη:
Κωδικός:
Κατάσταση μορφοποίησης:
Μορφοποίηση: BoldItalicizedUnderlineStrikethrough Align LeftCenteredAlign Right Horizontal Rule Insert HyperlinkInsert EmailInsert Image Insert CodeInsert QuoteInsert List
   
Μήνυμα:

* HTML is OFF
* Forum Code είναι ενεργοποιημένος
Smilies
Smile [:)] Big Smile [:D] Cool [8D] Blush [:I]
Tongue [:P] Evil [):] Wink [;)] Clown [:o)]
Black Eye [B)] Eight Ball [8] Frown [:(] Shy [8)]
Shocked [:0] Angry [:(!] Dead [xx(] Sleepy [|)]
Kisses [:X] Approve [^] Disapprove [V] Question [?]

 
   

ΠΡΟΕΠΙΣΚΟΠΗΣΗnbsp; ΘΕΜΑΤΟΣ
Delazaren Δημοσιευτηκε - 09/05/2017 : 19:44:16
καλημέρα σε όλους.

Έχω θέμα με την πείνα που νιώθω σχεδόν πάντα πριν τη προπόνηση ή κάποιον αγώνα ή και κατά τη διάρκειά τους...

Για πολύ καιρό είχα μάλλον κακή διατροφή μια και απαρτιζόταν από πάρα πολλούς υδατάνθρακες, λίγα λαχανικά και λίγες πρωτεΐνες. Πολύ εύκολα έπασχα από ενέργεια στα long και βασιζόμουν πολύ στα τζελάκια. Αν δεν έπαιρνα αρκετά τζελάκια είχα θέμα.

Θέλοντας να ανεξαρτητοποιηθώ από τους πάρα πολλούς υδατάνθρακες και τζελάκια πήγα σε διατροφολόγο. Μου μείωσε τους υδατάνθρακες σημαντικά, αύξησε πάρα πολύ τις πρωτεΐνες και τις σαλάτες. Είδα σημαντική βελτίωση και πλέον δεν έχω το ίδιο θέμα με την εξάρτηση στους υδατάνθρακες. Παρόλα αυτά η αίσθηση τις πείνας παραμένει - η προπόνηση βγαίνει αλλά θα προτιμούσα να μην ένοιωθα καθόλου πείνα τόσο εύκολα. Έχει κανείς καμιά ιδέα τι να κοιτάξω;

Δεν ξέρω αν είναι αυτό σημαντικό αλλά πριν ξεκινήσω να τρέχω (πριν 6 περίπου χρόνια) σε εξετάσεις που έκανα με είπαν οτι είμαι σε προδιαβιτικό στάδιο. Πλέον οι εξετάσεις είναι ΟΚ και δεν εχω θέμα. Φαντάζομαι όμως αν σταματήσω να τρέχω θα επανέλθει.

14   ΤΕΛΕΥΤΑΙΕΣ    ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ    (Πρώτα η πιο πρόσφατη)
vera Posted - 10/09/2018 : 01:21:20
Το εχω ακουσει και εγω αλλα νομιζα πως ηταν μυθος,η προιον φαντασιας...
trexantiris Posted - 07/09/2018 : 16:56:54
quote:
Originally posted by konkarien

Πάντως ξέρω και κάποιους που ξεχνάνε να φάνε.



ΤΕΤΡΑΚΕΦΑΛΟΣ,στηρίζει την κίνησή σου
ΚΑΡΔΙΑ,στέλνει αίμα στο σώμα σου
ΑΝΑΣΑ,οξυγονώνει τα κυτταρά σου
αυτό όμως που σε κινεί ως το τέρμα είναι ένα.
Η ΨΥΧΗ



...ποοοοοόσο τυχεροί είναι!

Free your feet...free your senses!
konkarien Posted - 06/09/2018 : 13:25:02
Πάντως ξέρω και κάποιους που ξεχνάνε να φάνε.



ΤΕΤΡΑΚΕΦΑΛΟΣ,στηρίζει την κίνησή σου
ΚΑΡΔΙΑ,στέλνει αίμα στο σώμα σου
ΑΝΑΣΑ,οξυγονώνει τα κυτταρά σου
αυτό όμως που σε κινεί ως το τέρμα είναι ένα.
Η ΨΥΧΗ
vera Posted - 06/09/2018 : 09:34:57
δηλαδή να υποθέσουμε πως υπάρχουν και άνθρωποι που δεν πεινάνε;
konkarien Posted - 18/06/2017 : 18:29:44
quote:
Originally posted by Mariana

Με κίνδυνο να ακουστώ κλισέ, θα προτείνω μπάρες δημητριακών. Είναι γλύκισμα, με πολλές διαφορετικές επιλογές και σου δίνουν ενέργεια.



Οι μπάρες δημητριακών είναι ένα επεξεργασμένο τρόφιμο.
Καλό θα είναι οι τροφές που καταναλώνουμε,να είναι όσο το δυνατόν
ανεπεξέργαστες και φυσικές.





ΤΕΤΡΑΚΕΦΑΛΟΣ,στηρίζει την κίνησή σου
ΚΑΡΔΙΑ,στέλνει αίμα στο σώμα σου
ΑΝΑΣΑ,οξυγονώνει τα κυτταρά σου
αυτό όμως που σε κινεί ως το τέρμα είναι ένα.
Η ΨΥΧΗ
Mariana Posted - 18/06/2017 : 14:02:37
Με κίνδυνο να ακουστώ κλισέ, θα προτείνω μπάρες δημητριακών. Είναι γλύκισμα, με πολλές διαφορετικές επιλογές και σου δίνουν ενέργεια.
runadrak Posted - 18/05/2017 : 15:37:23
φιλε Delazaren, αφου το θεμα του ζαχαρου το παρακολουθεις, μια πιθανη αιτια γιατι πεινας, μπορει να ειναι οτι εχει αρνητικο ισοζυγιο ενεργειας
δηλ καταναλωνεις λιγοτερη ενεργεια απο οτι καις!..Στα πλαισια της υγειηνης διατροφης που κανεις μπορεις να προσθεσεις κατι παραπανω στα γευματα: πχ περισοτερη σαλατα, 'η ενα σνακ ακομα!! κατι περισοτερο πριν απο την προπονηση..


__________________________
Μπαμπα....μην τρεχεις!
Delazaren Posted - 18/05/2017 : 15:05:02
@Rigelian
- Εχω πάει σε διατροφολόγο (ξεκίνησα Νοεμβ 2015 και συνεχίζω λίγο πολύ αυτά που μου είπε). Με βοήθησε πολύ. Με λίγα λόγια μείωσε τους υδατάνθρακες και αύξησε τις πρωτεϊνες.
- Εργομέτρηση έκανα αρκετά παλιότερα (Νοεμβ 2013) και με βρήκε πολύ ενεργοβόρο (3.6 γρμ υδατανθράκων το λεπτό με όρια στο εργομετρικό 2.0 - 2.5
- πως μπροώ να πείσω τον εαυτό μου οτι φαί υπάρχει;;;; :-)
- το προδιαβητικό στάδιο έχει κάποιος που η μέτρηση ζάχαρου στο αίμα είναι πάνω από το κανονικό αλλά κάτω από το όριο του διαβητικού. Αυτό το είχα πριν ξεκινήσω το τρέξιμο. Δεν είναι οτι γιατρεύτηκα αλλά η άθληση και η αλλαγή διατροφής βοηθάνε να κρατάνε το ζάχαρο σε χαμηλά επίπεδα.

@HAGI οχι, δεν καταναλώνω σχεδόν καθόλου απλούς υδατάνθρακες πλην αυτών που με έχει αφήσει ο διατροφολόγος και ελάχιστες άλλες εξαιρέσεις. Ζάχαρι δεν βάζω πουθενά. Ψωμί τρώω σπανιότατα. Μέλι μια καλή κουταλιά μέρα παρα μέρα, κτλ.

samis Posted - 16/05/2017 : 16:25:12
τώρα γιατί μας προκαλείτε ?ε? πεινάω πάντα , συνέχεια , μόνο όταν έχω αγώνα συγκρατιέμαι... καλή ιδέα οι πρωτείνες ,τρώω ελάχιστο κρέας. Θα δοκιμάσω να το αυξήσω. Ναι έχεις δίκιο η αίσθηση πείνας είναι και ψυχολογική , αν βρούμε κάτι ν ασχολειθούμε περνάει . χμ ... τι να βρούμε? κάποιος αθλητο ψυχολόγος να μας πεί 2 λόγια , πάντως η λύση με σαλατο καροτο φρούτα κλπ δεν πιάνει γιατί κατεβάζω 2 κιλά την ημέρα...
gargadua Posted - 16/05/2017 : 13:28:10
Είσαι τυχερός που δεν ασχολείσαι με κολύμπι, εκεί να δεις πείνα!!!!!

Ηττημένος δεν είναι αυτός που χάνει αλλά αυτός που παραιτείται.
HAGI Posted - 16/05/2017 : 11:50:27
Πιθανόν καταναλώνεις πολλούς απλούς υδατάνθρακες (π.χ Ζάχαρη) και τα επίπεδα ζαχαρου στο αίμα σου δεν είναι σταθερα κατά την διάρκεια της ημέρας. Προσπάθησε να περιορίσεις τροφές όπως αναψυκτικά, γλυκά, μέλι, λευκό ψωμί κ.τ.λ.

www.endurancescience.gr
Rigelian Posted - 16/05/2017 : 11:22:04
Προτείνω:
1. Διατροφολόγο που να ξέρει από τρέξιμο.
2. Εργομέτρση που θα δείζει πόσο καταναλώνεις.
3. Mind game. Η πείνα είναι από τα βασικότερα εξελικτικά πλεονεκτήματα - πεινάμε πάντα γιατί δεν ξέρουμε πότε θα ξαναφάμε.

Βασικό: Τι είναι το προδιαβητικό στάδιο; Ειδικούς γιατρούς είδες;
Delazaren Posted - 16/05/2017 : 10:36:44
τρώω αρκετά γεύματα - μάλλον είμαι ενεργοβόρος. Αυτό με τη μπανάνα το κάνω μερικές φορές.
HarisPs Posted - 10/05/2017 : 09:50:02
Καλημέρα,

Έχεις δοκιμάσει να κάνεις περισσότερα γεύματα μέσα στην ημέρα; Επίσης, εμένα με έχει βοηθήσει πολύ να τρώω μισή μπανάνα περίπου μισή ώρα πριν την προπόνηση ή κάνα δύο αποξηραμένα βερύκοκα. Ένας φίλος μου πρότεινε μετά την προπόνηση να τρώω μια μπάρα πρωτεΐνης γυρίζοντας σπίτι αλλά ποτέ δεν έχω φτάσει σε τέτοιο σημείο πείνας. Οπότε γυρνάω σπίτι και τρώω τη σαλατίτσα μου με παξιμάδι κρίθινο, ντομάτα και cottage cheese (πω πω ξεφτιλίκια :) )

---------
Σημασία δεν έχει το ταξίδι, αλλά τι θα φάμε όταν φτάσουμε!

RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000