Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
 Όλα τα Forums
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Ερωτήματα & Προβληματισμοί
 Συμπληρώματα και άλλα

Σημείωση: Πρέπει να είστε εγγεγραμένος για να δημοσιεύσετε.
Για να εγγραφείτε, κάντε κλικ εδώ. Η εγγραφή είναι ΔΩΡΕΑΝ!

Screensize:
Όνομα Χρήστη:
Κωδικός:
Κατάσταση μορφοποίησης:
Μορφοποίηση: BoldItalicizedUnderlineStrikethrough Align LeftCenteredAlign Right Horizontal Rule Insert HyperlinkInsert EmailInsert Image Insert CodeInsert QuoteInsert List
   
Μήνυμα:

* HTML is OFF
* Forum Code είναι ενεργοποιημένος
Smilies
Smile [:)] Big Smile [:D] Cool [8D] Blush [:I]
Tongue [:P] Evil [):] Wink [;)] Clown [:o)]
Black Eye [B)] Eight Ball [8] Frown [:(] Shy [8)]
Shocked [:0] Angry [:(!] Dead [xx(] Sleepy [|)]
Kisses [:X] Approve [^] Disapprove [V] Question [?]

 
   

ΠΡΟΕΠΙΣΚΟΠΗΣΗnbsp; ΘΕΜΑΤΟΣ
skull Δημοσιευτηκε - 18/07/2017 : 22:25:17
Νοιώθοντας το τελευταίο χρονικό διάστημα μια έντονη κούραση στις προπονήσεις, η οποία οφείλεται κυρίως στο φόρτο εργασίας μου, οικογένεια, αλλά και στις προπονήσεις (τρέξιμο και λίγα βάρη), σκεφτόμουν πως να ξεπεράσω αυτό το πρόβλημα. δοκίμασα ορισμένες τροφές όπως βασιλικό πολτό, γύρη ή χουρμάδες, αλλά δεν διαπίστωσα αξιοσημείωτη βελτίωση. μιλώντας με φίλο φαρμακοποιό, ο οποίος είναι κάθετος εναντίον τον όποιον συμπληρωμάτων, μου είπε ότι αυτά που έπαιρνα εγώ δεν κάνουν για την δική μου περίπτωση, και ότι ο όγκος της επιβάρυνσης απαιτεί είτε συμπληρώματα χημικά ("αλλά δεν θα σου τα πουλήσω εγώ", μου είπε) ή μείωση του όγκου προπονήσεων συνολικά, αφού δουλειά και οικογένεια δεν κόβονται.
θα ήθελα την γνώμη σας, όχι τόσο για να ακολουθήσω την μία ή την άλλη συμβουλή, όσο για να μοιραστούμε κάποιες ιδέες, μήπως και με απλές κινήσεις μπορέσουμε να βελτιώσουμε κάτι στον τρόπο διαχείρισης των προγραμμάτων μας.
ευχαριστώ
15   ΤΕΛΕΥΤΑΙΕΣ    ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ    (Πρώτα η πιο πρόσφατη)
gargadua Posted - 25/07/2017 : 07:57:34
Όλα καλά θα πάνε......
Δεν χρειάζεται να έχουμε πάντα πρόγραμμα.

Ηττημένος δεν είναι αυτός που χάνει αλλά αυτός που παραιτείται.
skull Posted - 24/07/2017 : 22:54:00
έχετε δίκαιο σε αυτό που λέτε. απλά εξέφρασα μια απορία που πάντα την είχα.
σίγουρα δεν τρέχω όλο το χρόνο 2-3 lr, απλά έτυχε την τελευταία περίοδο έτσι.
τώρα έχει καλοκαιρινές διακοπές, μετά το 15αύγουστο να κάνουμε τις εξετάσεις, να δούμε και το σχολικό και εξωσχολικό πρόγραμμα των παιδιών και έπειτα να δούμε τι πρόγραμμα (και αν) θα ακολουθήσω εγώ.
καλό καλοκαίρι σε όλους!!!
Bloom Posted - 24/07/2017 : 12:01:47
Αν το κυριακάτικο LR είναι μονίμως 2ωρα και 3ωρα, όλο το χρόνο, αλύπητα, χωρίς συμβιβασμούς και κανένα έλεος, δε νομίζω ότι φταίει η διατροφή.

Και το ότι "οι άλλοι" τρέχουν απανωτούς μεγάλους αγώνες δε σημαίνει ότι επειδή το κάνουν (ή, για μερικούς, έτσι λένε), κάνουν σωστά. Λάθος κάνουν και μάλιστα χοντρό. Θέλει λίγους αγώνες και προσεκτικά επιλεγμένους.
gargadua Posted - 21/07/2017 : 13:29:28
Και συνεχίζοντας για να μην παρεξηγηθώ οι ιστορίες που μπορεί να κρύβονται πίσω από τις καλές επιδόσεις είναι η ενασχόληση από πολύ μικρή ηλικία με τον αθλητισμό γεγονός που κάνει αυτά τα άτομα να βγάζουν τις προπονήσεις του ευκολότερα και ποιοτικότερα. Αρχίζοντας το τρέξιμο από το 2009 και σε μεγάλη ηλικία δεν σου εξασφαλίζει τις συνεχείς και καλές επιδόσεις.
Νομίζω ότι ο Peter L στα γράφει αρκετά καλά.
8 ώρες ύπνος!!! Όνειρο άπιαστο.........

Ηττημένος δεν είναι αυτός που χάνει αλλά αυτός που παραιτείται.
Peter L Posted - 21/07/2017 : 10:47:29
quote:
Originally posted by skull

quote:
Originally posted by Peter L

Νομίζω οι απαντήσεις των φίλων ποιο πάνω πρέπει να σε κάλυψαν .

Πρέπει να ξεκινήσεις σίγουρα με αιματολογικές εξετάσεις και όπως όλοι οι δρομείς πρέπει να τις έχουμε σε αρχείο για να συγκρίνει ο γιατρός και όχι εμείς τα αποτελέσματα.
Σημαντικός παράγοντας είναι ο ύπνος,συνήθως οικογένεια και επαγγελματικές υποχρεώσεις περιορίζουν τον ύπνο,προσωπικά μου λείπει πολύ ο ύπνος και όταν σφίγγουν οι προπονήσεις νιώθω κόπωση και υπνηλία όλοι μέρα.
Τι ηλικία έχεις και τι αποστάσεις κάνεις?ποιος είναι συνήθως ο όγκος των προπονήσεων που κάνεις?


Μια άλλη παράμετρος είναι ο ψυχολογικός παράγοντας,το στρες και η διαθεση ,το κίνητρο για έναν στόχο.

Αν για κάποιο λόγο έχεις μείνει εκτός προπονήσεων να έχεις υπόψιν σου ότι στην αρχή το σώμα σου δεν θα σε ακούει.Παράδειγμα μετά από τραυματισμό έμεινα έξω ένα μήνα και ένοιωθα ότι είχα να τρέξω τουλάχιστον 6 μήνες.




εγώ είμαι 41 χρόνων , 1.76 και 72 κιλά. ξεκίνησα να τρέχω το 2007 και σταμάτησα το 2011 όταν γεννήθηκαν τα παιδιά μου. ξαναξεκίνησα άνοιξη 2015 σταδιακά και έφτασα να κάνω 25-30 χλμ long run της Κυριακές. έτρεξα στο Μέτσοβο τα 40χλμ, όπου μετά το 25χλμ έπαθα κάτι σαν shut down και έχασα από κάθε έναν που είχε παρόμοιο χρόνο με μένα (στο ενδιάμεσο πέρασμα) περίπου 10 με 15 λεπτά. από τότε δεν νοιώθω ακόμη να έχω ξεκουραστεί.
μια τυπική μου ημέρα ξεκινά 8 το πρωί (δουλεύω σε τράπεζα) και δεν κάνω διάλειμμα μέχρι να σχολάσω, δηλαδή κατά της 5:30 με 6:00. μετά φαί και μετά "χώνω" κάπου την προπόνηση ή το γυμναστήριο. την κυριακή συνήθως κάνω ένα long run, όπου στα καλά μου κάνω 25χλμ. αλλά την τελευταία κυριακή, ενώ σκόπευα να κάνω ένα 2ωρο, μετά από μια ώρα τα παράτησα λόγω κούρασης.
γι' αυτό ψάχνομαι για την συνέχεια.....


Πρωτα πρωτα πρεπει να εισαι ψύχραιμος και να μην κοιτας τους χρονους και τις επιδοσεις των άλλων.
Ξεκινα με εξετασεις αιματολογικες και ενα τριπλεξ καλο ειναι για μια βαση ,γνωμη μου ο παθολογος ειναι καλυτερα αλλα και αλλλες ειδικότητες μπορουν να σε κατευθύνουν.
Ξεκουραση και καλος ύπνος πολυ σημαντικός παραγοντας. Θεωρητικά πρεπει να κοιμόμαστε 8 ωρες την ημερα ,δυστυχώς ελαχιστοι είναι αυτοι που εχουν αυτο το προνόμιο.
Διατροφη ,μεγαλη κουβεντα προσωπικα πιστευω οτι μεσα απο την τροφη εισαι καλυμμένος. Εγω περνω περιστασιακα σίδηρο γιατι εχω χαμηλο αιματοκρίτη και β12 που επισης ειναι χαμηλη.Πρωτεινες και λοιπα νομιζω σε αυτη τη φαση δεν σου χρειάζονται.
Στρες ,ειναι δυστυχώς μερος της ζωης μας γιαυτο μην το βαλεις και στο τρεξιμο.Αντιθετα το τρεξιμο πρεπει να σε αποφορτίζει.
Προπονητικό πλάνο,ακολουθεις καποιο προγραμμα με επιβλεψη προπονητή ή κανεις οτι εχεις διαβασει στο ιντερνετ?
Αναφέρεις λογκ 25 χιλ.ειναι πολυ μεγαλο νομιζω για την εποχη Για παραδειγμα αν ετοιμάζεσαι για την κλασσικη τωρα δεν πρεπει να κανεις πανω απι 20 χλμ.
Για τον αγωνα που αναφερεις σκεψου οτι μπορει να πηγες γρηγορα στην αρχη ή κατι να συνεβει με την τροφοδοσια σου.

Το μυστήριο θα λυθεί να εισαι σιγουρος ,απλα να κοιτας μονο την προσωπικη ευχαρίστηση και ατομικη βελτίωση. Ολοι και πρωτος εγω θαυμαζω,ζηλευω με την καλη ενοια αυτους που κανουν rout και σπαρταθλο αλλα δεν εχουμαι ολοι τις ιδιες αντοχες και κυριως δεν μπορουμε ολοι να κανουμε την υπερτατη θυσία
gargadua Posted - 21/07/2017 : 07:55:31
Δεν είναι πάντα όπως φαίνονται τα πράγματα, ίσως σε αυτούς άλλα πράγματα να είναι μικρότερης σημασίας........ Και γω κάποτε τα έβλεπα και τρελαινόμουνα συνήθως όμως υπάρχει μια ιστορία πίσω από αυτά.
Και ο μικροβιολόγος και ο παθολόγος θα μπορούν να σε καθοδηγήσουν αρκεί να αγαπάνε την επιστήμη τους.....

Ηττημένος δεν είναι αυτός που χάνει αλλά αυτός που παραιτείται.
skull Posted - 20/07/2017 : 23:30:52
quote:
Originally posted by gargadua

Αχχ βρε Γιώργο, αχχχ!!!
Ξέχασες να βάλεις στο ημερήσιο ωράριο τον χρόνο για σπιτικές εργασίες(οποιασδήποτε μορφής) και βέβαια τον χρόνο για τα παιδιά.
Φυσικά και θα είσαι πάντα κουρασμένος με τέτοια ημέρα!!!!!!!
Μήπως οι στόχοι είναι μεγαλύτεροι των δυνατοτήτων;;;;;;; Μήπως οι στόχοι πρέπει να επιμηκυνθούνε λίγο;
Νομίζω σε 1η φάση πρέπει να μειώσεις τα μεγάλα της Κυριακής. Ζορίζεσαι, χτυπάνε καμπάνες και συ δεν θέλεις να τις ακούσεις.
Πιές και καμιά μπύρα πια!!!! Νισάφι.........

Ηττημένος δεν είναι αυτός που χάνει αλλά αυτός που παραιτείται.




εκεί που τρελαίνομαι είναι ότι δεν έχω μόνο εγώ δύσκολο ωράριο. όλοι πάνω κάτω έχουμε ζόρικη καθημερινότητα. βλέπω όμως άλλους όχι μόνο να τρέχουν της κυριακές τα 2ωρα και 3ωρα, αλλά να μην αφήνουν αγώνα για αγώνα, και εννοώ μέτσοβο, μετά φαέθων, μετά ζαγόρι, μετά όλυμπο, και μετά ως κερασάκι, rout. ή άλλως Θεός τους έπλασε, ή και εγώ δεν ξέρω....
τις εξετάσεις πάντως θα τις κάνω. αλλά μια διευκρίνιση θα ήθελα. τα αποτελέσματα ποιος ξέρει να τα αξιολογήσει καλύτερα. ο γιατρός παθολόγος, ο μικροβιολόγος ή ο διατροφολόγος;
gargadua Posted - 20/07/2017 : 22:28:55
Αχχ βρε Γιώργο, αχχχ!!!
Ξέχασες να βάλεις στο ημερήσιο ωράριο τον χρόνο για σπιτικές εργασίες(οποιασδήποτε μορφής) και βέβαια τον χρόνο για τα παιδιά.
Φυσικά και θα είσαι πάντα κουρασμένος με τέτοια ημέρα!!!!!!!
Μήπως οι στόχοι είναι μεγαλύτεροι των δυνατοτήτων;;;;;;; Μήπως οι στόχοι πρέπει να επιμηκυνθούνε λίγο;
Νομίζω σε 1η φάση πρέπει να μειώσεις τα μεγάλα της Κυριακής. Ζορίζεσαι, χτυπάνε καμπάνες και συ δεν θέλεις να τις ακούσεις.
Πιές και καμιά μπύρα πια!!!! Νισάφι.........

Ηττημένος δεν είναι αυτός που χάνει αλλά αυτός που παραιτείται.
Hermes Posted - 20/07/2017 : 20:17:18
δώσε στον εαυτό σου 2 εβδομάδες ξεκούρασης - δεν εννοώ πλήρη αποχή, αλλά λιγότερες, συντομότερες, χαλαρότερες προπονήσεις
κάνε και μια γενική αίματος αν δεν έχεις κάνει πρόσφατα
skull Posted - 20/07/2017 : 18:08:13
quote:
Originally posted by Peter L

Νομίζω οι απαντήσεις των φίλων ποιο πάνω πρέπει να σε κάλυψαν .

Πρέπει να ξεκινήσεις σίγουρα με αιματολογικές εξετάσεις και όπως όλοι οι δρομείς πρέπει να τις έχουμε σε αρχείο για να συγκρίνει ο γιατρός και όχι εμείς τα αποτελέσματα.
Σημαντικός παράγοντας είναι ο ύπνος,συνήθως οικογένεια και επαγγελματικές υποχρεώσεις περιορίζουν τον ύπνο,προσωπικά μου λείπει πολύ ο ύπνος και όταν σφίγγουν οι προπονήσεις νιώθω κόπωση και υπνηλία όλοι μέρα.
Τι ηλικία έχεις και τι αποστάσεις κάνεις?ποιος είναι συνήθως ο όγκος των προπονήσεων που κάνεις?


Μια άλλη παράμετρος είναι ο ψυχολογικός παράγοντας,το στρες και η διαθεση ,το κίνητρο για έναν στόχο.

Αν για κάποιο λόγο έχεις μείνει εκτός προπονήσεων να έχεις υπόψιν σου ότι στην αρχή το σώμα σου δεν θα σε ακούει.Παράδειγμα μετά από τραυματισμό έμεινα έξω ένα μήνα και ένοιωθα ότι είχα να τρέξω τουλάχιστον 6 μήνες.




εγώ είμαι 41 χρόνων , 1.76 και 72 κιλά. ξεκίνησα να τρέχω το 2007 και σταμάτησα το 2011 όταν γεννήθηκαν τα παιδιά μου. ξαναξεκίνησα άνοιξη 2015 σταδιακά και έφτασα να κάνω 25-30 χλμ long run της Κυριακές. έτρεξα στο Μέτσοβο τα 40χλμ, όπου μετά το 25χλμ έπαθα κάτι σαν shut down και έχασα από κάθε έναν που είχε παρόμοιο χρόνο με μένα (στο ενδιάμεσο πέρασμα) περίπου 10 με 15 λεπτά. από τότε δεν νοιώθω ακόμη να έχω ξεκουραστεί.
μια τυπική μου ημέρα ξεκινά 8 το πρωί (δουλεύω σε τράπεζα) και δεν κάνω διάλειμμα μέχρι να σχολάσω, δηλαδή κατά της 5:30 με 6:00. μετά φαί και μετά "χώνω" κάπου την προπόνηση ή το γυμναστήριο. την κυριακή συνήθως κάνω ένα long run, όπου στα καλά μου κάνω 25χλμ. αλλά την τελευταία κυριακή, ενώ σκόπευα να κάνω ένα 2ωρο, μετά από μια ώρα τα παράτησα λόγω κούρασης.
γι' αυτό ψάχνομαι για την συνέχεια.....
ANASTASIOS Posted - 20/07/2017 : 11:19:17
quote:
Originally posted by gargadua

Οικογένεια με παιδιά, δουλειά και προπονήσεις δεν είναι εύκολο πράγμα γιατί ή θα κάνεις προπονήσεις σε άσχημες ώρες ή δεν θα προλαβαίνεις να ξεκουραστείς. Τα λέω ως παθών. Σωστά γράφτηκε για τις αιματολογικές για να δεις αν κάπου χάνεις όμως επίσης βασικό για μια καλή προπόνηση είναι η ξεκούραση. Δεν γίνεται να κρατάς το σώμα σε συνεχή εκγρήγορση για μεγάλα χρονικά διαστήματα είτε λόγω υποχρεώσεων είτε λόγω προπονήσεων. Καλύτερα να χάσεις μια και δύο προπονήσεις παρά να πηγαίνεις κουρασμένος σε αυτές κάτω από το συναίσθημα του ψυχαναγκασμού. Ειδικά το καλοκαίρι με τα οικογενειακά μπάνια πραγματικά γίνεσαι ρετάλι.
Νομίζω ότι τα συμπληρώματα σε ένα σώμα κουρασμένο λίγα θα προσφέρουν.

Ηττημένος δεν είναι αυτός που χάνει αλλά αυτός που παραιτείται.





Σαφέστατα...

Δεν έχει σημασία πόσο αργά πάς αρκεί να μην σταματάς.
Ανθρωπος που γελά δεν είναι απαραίτητα ευτυχισμένος,δυνατός είναι.
gargadua Posted - 19/07/2017 : 22:31:48
Οικογένεια με παιδιά, δουλειά και προπονήσεις δεν είναι εύκολο πράγμα γιατί ή θα κάνεις προπονήσεις σε άσχημες ώρες ή δεν θα προλαβαίνεις να ξεκουραστείς. Τα λέω ως παθών. Σωστά γράφτηκε για τις αιματολογικές για να δεις αν κάπου χάνεις όμως επίσης βασικό για μια καλή προπόνηση είναι η ξεκούραση. Δεν γίνεται να κρατάς το σώμα σε συνεχή εκγρήγορση για μεγάλα χρονικά διαστήματα είτε λόγω υποχρεώσεων είτε λόγω προπονήσεων. Καλύτερα να χάσεις μια και δύο προπονήσεις παρά να πηγαίνεις κουρασμένος σε αυτές κάτω από το συναίσθημα του ψυχαναγκασμού. Ειδικά το καλοκαίρι με τα οικογενειακά μπάνια πραγματικά γίνεσαι ρετάλι.
Νομίζω ότι τα συμπληρώματα σε ένα σώμα κουρασμένο λίγα θα προσφέρουν.

Ηττημένος δεν είναι αυτός που χάνει αλλά αυτός που παραιτείται.
Etien Posted - 19/07/2017 : 20:19:32
quote:
Originally posted by ANASTASIOS

Tο θεωρώ δεδομένο πως όποιος τρέχει κάποια χρονάκια και ειδικά εάν τρέχει μαραθώνιο και πάνω,οι ετήσιες εξετάσεις είναι πάντα στο πρόγραμμα.

Δεν έχει σημασία πόσο αργά πάς αρκεί να μην σταματάς.
Ανθρωπος που γελά δεν είναι απαραίτητα ευτυχισμένος,δυνατός είναι.




Σωστα μιλας φιλε μου !
Και επισης ,θαρρω , δεν γινεται ,δεν ειναι σωστο ,δεν ειναι υγιες να λαμβανουμε μερος σε οοολους τους αγωνες!!!

Ευχαριστω.

https://panosmaltezos.wordpress.com
Peter L Posted - 19/07/2017 : 19:10:24
Νομίζω οι απαντήσεις των φίλων ποιο πάνω πρέπει να σε κάλυψαν .

Πρέπει να ξεκινήσεις σίγουρα με αιματολογικές εξετάσεις και όπως όλοι οι δρομείς πρέπει να τις έχουμε σε αρχείο για να συγκρίνει ο γιατρός και όχι εμείς τα αποτελέσματα.
Σημαντικός παράγοντας είναι ο ύπνος,συνήθως οικογένεια και επαγγελματικές υποχρεώσεις περιορίζουν τον ύπνο,προσωπικά μου λείπει πολύ ο ύπνος και όταν σφίγγουν οι προπονήσεις νιώθω κόπωση και υπνηλία όλοι μέρα.
Τι ηλικία έχεις και τι αποστάσεις κάνεις?ποιος είναι συνήθως ο όγκος των προπονήσεων που κάνεις?
Μια άλλη παράμετρος είναι ο ψυχολογικός παράγοντας,το στρες και η διαθεση ,το κίνητρο για έναν στόχο.

Αν για κάποιο λόγο έχεις μείνει εκτός προπονήσεων να έχεις υπόψιν σου ότι στην αρχή το σώμα σου δεν θα σε ακούει.Παράδειγμα μετά από τραυματισμό έμεινα έξω ένα μήνα και ένοιωθα ότι είχα να τρέξω τουλάχιστον 6 μήνες.
unforgiven Posted - 19/07/2017 : 15:53:38
Και εγώ είχα στασιμότητα στην απόδοση, κάνω εξετάσες, μπαμ, η βιταμίνη D στα τάρταρα. Άρισα να παίρνω συμπλήρωμα και η διαφορά είναι εμφανής.

RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000