Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
 Όλα τα Forums
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Προπόνηση & Απόδοση
 Ιδανικοι Παλμοι

Σημείωση: Πρέπει να είστε εγγεγραμένος για να δημοσιεύσετε.
Για να εγγραφείτε, κάντε κλικ εδώ. Η εγγραφή είναι ΔΩΡΕΑΝ!

Screensize:
Όνομα Χρήστη:
Κωδικός:
Κατάσταση μορφοποίησης:
Μορφοποίηση: BoldItalicizedUnderlineStrikethrough Align LeftCenteredAlign Right Horizontal Rule Insert HyperlinkInsert EmailInsert Image Insert CodeInsert QuoteInsert List
   
Μήνυμα:

* HTML is OFF
* Forum Code είναι ενεργοποιημένος
Smilies
Smile [:)] Big Smile [:D] Cool [8D] Blush [:I]
Tongue [:P] Evil [):] Wink [;)] Clown [:o)]
Black Eye [B)] Eight Ball [8] Frown [:(] Shy [8)]
Shocked [:0] Angry [:(!] Dead [xx(] Sleepy [|)]
Kisses [:X] Approve [^] Disapprove [V] Question [?]

 
   

ΠΡΟΕΠΙΣΚΟΠΗΣΗnbsp; ΘΕΜΑΤΟΣ
Kampanis Δημοσιευτηκε - 01/08/2017 : 13:10:13
Καλησπέρα σε όλους και καλό μήνα , εδώ και 15 μέρες έχω ξεκινήσει τη προετοιμασία για τον ημιμαραθώνιο , παρατηρώ όμως οτι ο μ.ο. των παλμων μου σε καθε προπόνηση κυμαίνεται από 175-185. Μηπως κατι κάνω λάθος? Κατα τη διάρκεια της προπόνησης δεν αντιμετωπίζω καμία δυσκολια. Πρέπει να ανησυχω?
9   ΤΕΛΕΥΤΑΙΕΣ    ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ    (Πρώτα η πιο πρόσφατη)
petaloudas Posted - 23/10/2017 : 19:06:58
υπαρχει καποια πρακτικη μεθοδος που να βρισκουμε την ΜΚΣ ? αν θελετε να μας πειτε .ευχαριστω
Koukouvagia Posted - 02/10/2017 : 18:39:20
Δεν υπάρχει μια συνταγή για τους παλμούς. Άλλοι έχουν μέγιστους πχ στους 180, οπότε ακόμα και οι 170 είναι πολύ ψηλοί, άλλοι μπορεί να έχουν μέγιστους πχ 210 στην ίδια ηλικία (ασυνήθιστο αλλά συμβαίνει) οπότε οι 170 να είναι μια χαρά.
Θέλω να πω, ότι κανένας δεν μπορεί να σου υποδείξει σε ποιό εύρος παλμών να προπονείσαι εκτός και αν γνωρίζεις τους μ2εγιστους παλμούς σου. Ωστόσο, το να βρεις την ΜΚΣ (μέγιστη καρδιακή συχνότητα) σου είναι επικίνδυνη διαδικασία που πρέπει να γίνεται αυστηρά υπό την επίβλεψη ειδικού.

________________________

Το δε θες και γίνεται, θέλε το σα γίνεται...
Delazaren Posted - 29/09/2017 : 14:26:26
σε ποιά προπόνηση βλέπεις 195 παλμούς;

http://kyklosdromeon.blogspot.gr/
Kampanis Posted - 02/08/2017 : 15:24:15
Τελευταια φορα τα 10χλμ τα εκανα σε 1 ωρα, μου φαινεται καλη η προταση σου και επειδη η εμπειρια μου σαν δρομεας ειναι μικρη θα προσπαθησω να κανω αυτο που μου προτεινεις.
Hermes Posted - 02/08/2017 : 15:01:23
σε πόσο χρόνο κάνεις τα 10χλμ κατά μ.ο.?
από Σεπτέμβριο δεν είναι κακή η ιδέα σου να ανεβάσεις κάποιο όγκο - εφόσον ακολουθείς κάποιο πρόγραμμα - αλλά σκέφτομαι μήπως είναι καλύτερο να διατηρήσεις τα δύο 10άρια (λ.χ. Δευτέρα / Παρασκευή) και να κάνεις Τετάρτες (13-16χλμ) και του Σ/Κ να είναι 18+ (έως 23/24 είσαι οκ για ημι, θεώρώ). Έτσι και όγκο θα ανεβάσεις και δεν θα είναι κάθε προπόνηση σου μεγάλη
Kampanis Posted - 02/08/2017 : 13:38:34
Δευτερα: 10χλμ
Τετάρτη: 10χλμ
Παρασκευή: 10χλμ
Σάββατο ή Κυριακή τουλάχιστον 15χλμ.
Οι μέρες είναι ενδεικτικές κάποιες φορές μπορεί να πάω και 2 συνεχόμενες ημέρες και τα χλμ κυμαινονται περιπου στα 10. Απο Σεπτέμβριο θέλω να τα αυξήσω στα 15χλμ τη μέρα.
HAGI Posted - 02/08/2017 : 01:29:53
Μπορείς να ανεβάσεις το πρόπονητικό σου πρόγραμμα εδω? Θα κάνω μια προσπάθεια να σε βοηθήσω να βρείς την ιδανική ένταση σε παλμούς για κάθε μέρα ξεχωριστά.

www.endurancescience.gr
Kampanis Posted - 01/08/2017 : 23:33:33
Καλησπερα και ευχαριστω για το χρονο σου, ειμαι 30 χρονων , μεχρι τους 195 παλμους ειμαι μια χαρα δεν αντιμετωπιζω καμια δυσκολια μεγιστο φτανω 195-196 ελαχιστους ειναι οι 150-155. Περυσι που εκανα εξετασεις και τεστ κοπωσεως ηταν αριστα μου ειπε ο καρδιολογος.
Hermes Posted - 01/08/2017 : 17:03:11
καλησπέρα,
οι παλμοί που αναφέρεις είναι πολύ υψηλοί, ακόμα κ αν είσαι 19 χρονών... αν κάτι έκανες λάθος σε κάθε προπόνηση ήδη θα το είχες αντιληφθεί και μάλιστα μετά βεβαιότητας και κατά τρόπο δυσάρεστο.
Ωστόσο, εσύ πως αισθάνεσαι? Σου εμφανιζονται μέγιστοι - ελάχιστοι?


RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000