Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
 Όλα τα Forums
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Υγεία & Τραυματισμοί
 Πρίξιμο λεκάνης πόνος επηρεάζει το πόδι μου

Σημείωση: Πρέπει να είστε εγγεγραμένος για να δημοσιεύσετε.
Για να εγγραφείτε, κάντε κλικ εδώ. Η εγγραφή είναι ΔΩΡΕΑΝ!

Screensize:
Όνομα Χρήστη:
Κωδικός:
Κατάσταση μορφοποίησης:
Μορφοποίηση: BoldItalicizedUnderlineStrikethrough Align LeftCenteredAlign Right Horizontal Rule Insert HyperlinkInsert EmailInsert Image Insert CodeInsert QuoteInsert List
   
Μήνυμα:

* HTML is OFF
* Forum Code είναι ενεργοποιημένος
Smilies
Smile [:)] Big Smile [:D] Cool [8D] Blush [:I]
Tongue [:P] Evil [):] Wink [;)] Clown [:o)]
Black Eye [B)] Eight Ball [8] Frown [:(] Shy [8)]
Shocked [:0] Angry [:(!] Dead [xx(] Sleepy [|)]
Kisses [:X] Approve [^] Disapprove [V] Question [?]

 
   

ΠΡΟΕΠΙΣΚΟΠΗΣΗnbsp; ΘΕΜΑΤΟΣ
andrianak Δημοσιευτηκε - 26/09/2017 : 13:47:26
Όταν συνεχίζεις να νιώθεις πόνο και πρίξιμο στη λεκάνη μέχρι τους γλουτούς το πρίξιμο δεν είναι ορατό να κάθεσε στην καρέκλα και να νιώθεις μούδιασμα και το δεξί σου πόδι δεν μπορείς να το σταυρώσεις πάνω στο αριστερό για 1,5 ολόκληρο χρόνο τι κάνεις; (Έχω κάνει χίλιες δύο εξετάσεις που είναι ολοκάθαρες σύμφωνα με γιατρούς παθολόγους, ορθοπεδικούς, χειρούργους, νευρολόγους και έχω κάνει φυσιοθεραπείες για διάφορα σύνδρομα και όλων των ειδών παυσίπονα). Το καλοκαίρι ασχολήθηκα με το κολύμπι αλλά δεν είδα καμια βελτίωση. Καμιά εισήγηση;
7   ΤΕΛΕΥΤΑΙΕΣ    ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ    (Πρώτα η πιο πρόσφατη)
andrianak Posted - 19/12/2017 : 11:35:43
Κατα το διάστημα αυτό μεσολάβησε μια γυναικολογική επέμβαση, όμως ο γυναικολόγος είναι βέβαιος ότι δεν υπάρχει θέμα γυναικολογικό και ότι οι πόνοι οφείλονται σε κάτι άλλο.!? Άλλος ορθοπεδικός μου απέκλεισε οτιδήποτε ορθοπεδικό μετά απο εξετάσεις μαγνητικής τομ. που είναι καθαρές. Νευρολόγοι μετά απο εξέταση οτιδήποτε νευρολογικό και πάει λέγοντας... Τώρα πηγαίνω σε ένα δικό μου φυσιοθεραπευτή ο οποίος προσπαθεί να βοηθήσει με την άσκηση πχ με διατάσεις και ειδικές ασκήσεις για γλουτούς και γενικότερα όλες τις μυικές ομάδες. Αυτό που με προβλημάτισε είναι ότι δεν μπορεί να ξέρει που είναι το πρόβλημα, το μαγνήσιο που παίρνω εδώ και 3 μήνες δεν βοήθησε καθόλου και στο σημείο που του έδειξα το πόνο και τη κράμπα που με πιάνει συχνά μου ανέφερε ότι δεν υπάρχει κόκαλο αλλά τένοντας εκεί. Είναι το σημείο κοντά στο προσαγωγό ψηλά στο πόδι από την μέσα μεριά. Μήπως έχει κοπεί τένοντας τον ρώτησα διότι κάποιες φορές μου προκαλεί έντονο πόνο και δυσκολεύομαι στο περπάτημα. Μήπως μπορεί κάποιος να με διαφωτίσει; Επίσης μια κήλη κρυφή που να μην την έχουν δείξει τα μηχανήματα και να μένει εδώ και 2 χρόνια και να με ταλαιπωρεί κι αυτό μου πέρασε απο το μυαλο....
sakis1971 Posted - 16/11/2017 : 14:15:09
Μιας και είσαι κορίτσι δε κάνεις και μια συζήτηση με το γυναικολόγο σου,λέω τώρα.
Γιατί η περιοχή της λεκάνης κάπως με υποψιάζει.

όχι πολύ ποδώκης
andrianak Posted - 16/11/2017 : 13:24:48
Επισκέφθηκα ένα ορθοπαιδικό πρόσφατα γιατί ακόμα ψάχνω λύση στο πρόβλημα που αντιμετωπίζω. Μετα απο κλινική εξέταση καθώς και χρήση υπέρηχου υποψιάστηκε ότι το πρόβλημα βρίσκεται στο ισχίο και συγκεκριμένα πιθανή βλάβη επιχείλιου χόνδρου. Μου έβγαλε ακτινογραφία στο ισχίο για να δει αν υπάρχει δισπλασία ή προδιάθεση. Η ακτινογραφία καθαρή. Είχα κάνει μαγνητική ισχίου παλαιότερα και δεν διαπιστώθηκε τέτοια βλάβη. Μου είπε ότι λόγω του ότι δεν έγινε η συγκεκριμένη εξέταση με τοπική ένεση στο ισχίο προφανώς δεν έδειξε αρκετές πληροφορίες. Μου πρώτεινε ένεση τοπικά στο ισχίο για να δούμε αν προέρχεται απο εκεί ο πόνος και αν ναι θα το κάνω κάθε τόσο γιατί δεν υπάρχει οριστική θεραπεία, ή επανάληψη μαγνητικής με τον τρόπο που είπε (έκανα άπειρες μαγνητικές μέχρι τώρα) ή αρθροσκόπιση που εξετάζεται με μια κάμερα στη περιοχή ισχίου εσωτερικά (διάβασα στο ιντερνετ και απο ότι καταλαβα είναι χειρουργείο). Προσωπικά δεν με έπεισε για να προχωρήσω Τα σχόλια και οι εισηγήσεις δικές σας.
andrianak Posted - 20/10/2017 : 12:44:52
Eυχαριστώ για τις απαντήσεις σας, δυστυχώς ή ευτυχώς οι εξετάσεις που έχω κάνει (και έχω κάνει πάρα πολλές) είναι καθαρές σύμφωνα με τους ειδικούς οπότε μάλλον δυσκολεύονται στο θέμα της διάγνωσης. Με πιθανές διαγνώσεις είναι αδύνατο να αντιμετωπιστεί το πρόβλημα και σκέφτομαι τι μπορώ να κάνω απο μόνη μου. Απλά μερικές φορές σφιγγει το πόδι κοντά στην περιοχή του προσαγωγού σαν κράμπα και μετά υποχωρεί απο μόνη της αλλά ειναι πολύ επώδυνη. Παίρνω μαγνήσιο εδώ και ένα μήνο αλλά δεν έχω δει βελτίωση επίσης β12 βι β6. Γυμναστική δεν μπορώ να κάνω ούτε περπάτημα διότι νιώθω πόνο στο συγκεκριμένο πόδι και γλουτούς. Δεν μπορώ να το σταυρώσω πάνω απο το αριστερό ούτε να το ανυψώσω διότι ο πόνος επιδυνώνετε, καμιά άλλη εισήγηση;
physiorunner Posted - 11/10/2017 : 15:06:41
Συντρέχτες, προσοχή με τις συμβουλές που δίνουμε. Καλό είναι να δικαιολογούμε τη συμβουλή μας και όχι να πετάμε ό,τι βρούμε μπροστά μας. Η φίλη andrianak έχει ξαναγράψει στο φόρουμ και έχει ακούσει πολλές απόψεις (εκτός αν μπερδεύω τα προφίλ). Πρέπει να βρει τον κατάλληλο επαγγελματία υγείας και δεν τον έχει βρει ακόμα. Οποιαδήποτρε άλλη συμβουλή μάλλον δε βοηθάει.

"Μέτρον άριστον"
DimitrisTab Posted - 10/10/2017 : 10:11:31
Μαλλον ειναι ρευματολογικό το πρόβλημα. πηγαινε σε ρευματολόγο. κοίταξε για αγκυλοποιητικη σπονδυλίτιδα. Πρήξιμο στη λεκάνη με πόνους σε κάποιο νεύρο στο πόδι
Nanam Posted - 28/09/2017 : 10:35:54
Εχεις πόνο βαθιά στη βουβωνική χώρα?
Αν ναι, η απαντηση ειναι πως ο Λαγονοψοιτης μυς ειναι πιασμένος.

Ψαξε στο youtube να δεις ασκήσεις



Nanam

RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000