Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
 Όλα τα Forums
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Συναντήσεις - Προπονήσεις
 30άρι Μαραθωνιου_Μαραθώνας - Σταυρός

Σημείωση: Πρέπει να είστε εγγεγραμένος για να δημοσιεύσετε.
Για να εγγραφείτε, κάντε κλικ εδώ. Η εγγραφή είναι ΔΩΡΕΑΝ!

Screensize:
Όνομα Χρήστη:
Κωδικός:
Κατάσταση μορφοποίησης:
Μορφοποίηση: BoldItalicizedUnderlineStrikethrough Align LeftCenteredAlign Right Horizontal Rule Insert HyperlinkInsert EmailInsert Image Insert CodeInsert QuoteInsert List
   
Μήνυμα:

* HTML is OFF
* Forum Code είναι ενεργοποιημένος
Smilies
Smile [:)] Big Smile [:D] Cool [8D] Blush [:I]
Tongue [:P] Evil [):] Wink [;)] Clown [:o)]
Black Eye [B)] Eight Ball [8] Frown [:(] Shy [8)]
Shocked [:0] Angry [:(!] Dead [xx(] Sleepy [|)]
Kisses [:X] Approve [^] Disapprove [V] Question [?]

 
   

ΠΡΟΕΠΙΣΚΟΠΗΣΗnbsp; ΘΕΜΑΤΟΣ
savasvas Δημοσιευτηκε - 01/09/2016 : 07:03:26
Καλημέρα σε όλους.
Ήθελα , στα πλαίσια των LR να τρέξω το 30άρι από την αφετηρία του Μαραθωνίου έως το 30.
Όσοι το έχετε κάνει , πως το οργανώσατε ;
Αφήσατε το ΙΧ στο 30ο και πήρατε κάποιο λεωφορείο(κι αν ναι ,ποια γραμμή ;) για την αφετηρία ;
Συνδυάσατε 2 ΙΧ ;
Με το θέμα της τροφοδοσίας τι κάνατε ;

Ευχαριστώ πολύ ,
Εκ των προτέρων ,
Σάββας
15   ΤΕΛΕΥΤΑΙΕΣ    ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ    (Πρώτα η πιο πρόσφατη)
evol Posted - 21/10/2017 : 19:28:50
[quote]Originally posted by KostasVer

Φετος ηταν η πρωτη χρονια που τα περισσοτερα λονγκ τα εκανα πανω στην διαδρομη.Αλλες φορες πηγαινε ελα (Μενω Αγ.Παρασκευη,32χλμ Μαραθωνιου) και αλλες φορες απο Μαραθωνα μεχρι σπιτι.Παντα πηγαινω αντιθετα στο δρομο και δεν εχω συναντησει καποιο προβλημα.Προσοχη μονο στις στροφες που δεν φαινομαστε απο τους οδηγους ( και σε καμια νταλικα καλο ειναι να μαζευομαστε)
Τι ωρα θα πατε αυριο;Εχω και γω ενα λονγκ και αν εβρισκα παρεα να παω μεχρι Μαραθωνα θα το εκτιμουσα!

Ευχαριστώ για την απάντηση! Έχω κάτι συγγενείς Ραφήνα, όπου και θα διανυχτερεύσω απόψε. Σκέφτομαι να ξεκινήσω από Ραφήνα το πρωί μέχρι το 32 περίπου και πάλι πίσω. Αναλόγως πόσο θα αντέξω. Καλή προπόνηση :)
KostasVer Posted - 21/10/2017 : 15:56:18
Φετος ηταν η πρωτη χρονια που τα περισσοτερα λονγκ τα εκανα πανω στην διαδρομη.Αλλες φορες πηγαινε ελα (Μενω Αγ.Παρασκευη,32χλμ Μαραθωνιου) και αλλες φορες απο Μαραθωνα μεχρι σπιτι.Παντα πηγαινω αντιθετα στο δρομο και δεν εχω συναντησει καποιο προβλημα.Προσοχη μονο στις στροφες που δεν φαινομαστε απο τους οδηγους ( και σε καμια νταλικα καλο ειναι να μαζευομαστε)
Τι ωρα θα πατε αυριο;Εχω και γω ενα λονγκ και αν εβρισκα παρεα να παω μεχρι Μαραθωνα θα το εκτιμουσα!


quote:
Originally posted by evol

Δεν έχω κάνει ποτέ προπόνηση στο κομμάτι του Μαραθωνίου. Αν πάω αύριο πρωί, πώς το βλέπετε, θα βρω δρομείς? Είναι πολύ επικίνδυνο να τρέχει κανείς στη Μαραθώνος? Υπάρχουν πεζοδρόμια? Για την τροφοδοσία διάβασα παραπάνω...
Καλή σας μέρα και με το καλό στον Μαραθώνιο της Αθήνας :)

evol Posted - 21/10/2017 : 09:48:27
Δεν έχω κάνει ποτέ προπόνηση στο κομμάτι του Μαραθωνίου. Αν πάω αύριο πρωί, πώς το βλέπετε, θα βρω δρομείς? Είναι πολύ επικίνδυνο να τρέχει κανείς στη Μαραθώνος? Υπάρχουν πεζοδρόμια? Για την τροφοδοσία διάβασα παραπάνω...
Καλή σας μέρα και με το καλό στον Μαραθώνιο της Αθήνας :)
makismil Posted - 22/09/2016 : 11:00:23
Καλημέρα σας

Είμαι από Θεσσαλονίκη και την Κυριακή 25/9 θα βρίσκομαι στην Αθήνα θέλω να κάνω τρίωρο στην διαδρομή της κλασικής υπάρχει κάποιος που έχει ανάλογο πρόγραμμα να πάμε παρέα ?

makismil
as400 Posted - 09/09/2016 : 09:24:53
Καλημερα ,
λογω οικογενειακων υποχρεωσεων τα Long τα κανω Σαββατο πρωι-πρωι.
Τα επομενα εχουν ως εξης :
10/9 21χλμ στα Ιχνη της Ιερας Οδου ( Θησειο - Ελευσινα)
17/9 30χλμ Ραφηνα - Πικερμι και στην ευρύτερη περιοχη
24/9 27χλμ Ραφηνα - Πικερμι και στην ευρύτερη περιοχη
02/10 21χλμ στα Χναρια του Παυσανια ( Ελευσινα - Μεγαρα )
08/10 30χλμ μαλλον Μαραθωνα Γερακα
16/10 26χλμ Πτωιος στο Ακραιφνιο Βοιωτιας
22/10 33χλμ
29/10 25χλμ

ο ρυθμος θα ειναι στο 6:10-6:20 εκτος απο τους 2 ημι που θα πανε ποιο γρηγορα για τεστ .
οι τοποθεσιες δεν ειναι κατι οριστικοποιημενο , αναλογα με την παρεα μπορουν ν'αλλαξουν πολυ ευκολα .



AS400
JASON JASON Posted - 08/09/2016 : 17:51:29

Με επιθυμητό ρυθμό 6.15 -6.30

quote:
Originally posted by JASON JASON

Καλησπέρα.

Εγώ τα κάνω όλα Κυριακή.

11/9 : 30km
18/9 : 22km
25/9 : 22km
2/10 : 30km

and running goes on

JASON JASON Posted - 08/09/2016 : 17:48:39
Καλησπέρα.

Εγώ τα κάνω όλα Κυριακή.

11/9 : 30km
18/9 : 22km
25/9 : 22km
2/10 : 30km

and running goes on
PANOS372 Posted - 08/09/2016 : 15:27:26
εγω πρωτα ο Θεος θα κανω το Σαββατο πρωι 10/9, ημι απο το 12ο

εως το 33ο...επιθυμητος ρυθμος 5:50-6:20...

"Never let the body tell the mind what to do. The body will always give
up...." George Patton
as400 Posted - 08/09/2016 : 10:21:03
Καλημερα , επειδη μαζευομαστε πολλοι απο την Ανατολικη Αττικη μηπως ν'ανεβασουμε τα long που σκοπευει ο καθενας να κανει , μηπως και ταιριαξουν μερες και ρυθμοι ??

AS400
PATENTAS Posted - 08/09/2016 : 08:24:49
Επειδή μένω Πικέρμι κάνω την ακόλουθη διαδρομή με εναλλακτική:

α) Πικέρμι-Ν. Μάκρη-Πικέρμι-Παλλήνη-Στάδιο Παλλήνης (για συμπλήρωμα χλμ)-Πικέρμι

β) Πικέρμι-Μάτι-Πικέρμι-Παλλήνη-Στάδιο Παλλήνης (για συμπλήρωμα χλμ)-Πικέρμι

Προσοχή μόνο στους απρόσεκτους οδηγούς που κυρίως τα ΣΚ ΞΕΦΕΎΓΟΥΝ ΛΙΓΟ.
Aroulio Posted - 07/09/2016 : 09:09:26
2-3 φορές το έχω κάνει όπως είπε κι ο nek, παίρνω δηλαδή το πρωί περίπου στις 6:30-7:00 το πορτοκαλί λεωφορείο από τη Μαυροματαίων στην κάτω πλευρά του Πεδίου του Άρεως. Το λεωφορείο μπορείς να το πετύχεις και αργότερα στην αλεξάνδρας και στη μεσογείων.

Η παραλλαγή που έχω κάνει είναι η εξής: κατεβαίνω στο 9ο περίπου km της κλασσικής, το οποίο είναι ακριβώς στο γήπεδο ποδοσφαίρου της Νέας Μάκρης. Απέναντι ακριβώς (στην κάθοδο) έχει και το κάμπιγκ της νέας Mάκρης που δεν έχει ψυχή το πρωί και μπορείς να μπεις μέσα μπροστά και να "φρεσκαριστείς” στις τουαλέτες του. Με αυτό τον τρόπο γλιτώνω τα πρώτα 9 φλατ χλμ και τρώω όλη την ανηφόρα. Το 30άρι συμπληρώνεται μόλις βγεις από τη Φειδιππίδου και περάσεις απέναντι στην Αλεξάνδρας (39km κλασσικής), οπότε αν κάποιος θέλει να κάνει λιγότερα από 30 έχει μονίμως δίπλα του, τους σταθμούς του μετρό.
JASON JASON Posted - 06/09/2016 : 14:13:20

Άρα θα έχεις πετύχει και εκείνα τα ενοχλητικά σκυλιά πριν το Κέντρο Υγείας!!! Oντως είναι πολύ ωραία διαδρομή και λιγότερo επικίνδυνη από τη Μαραθώνος. Το κομμάτι μέχρι το Κέντρο Υγείας το έκανα συχνά, πολλές φορές ερχόμενος από το MacArthur αλλά την προηγούμενη εβδομάδα έκανα ένα βραδινό 25αρι και τράβηξα πρώτη φορά προς Λούτσα και ήταν πολύ ωραία. Είναι σημαντικό να μην κάνεις συνεχώς την ίδια διαδρομή.

Να κανονίσουμε πάντως όσοι μπορούμε να τα τρέξουμε παρέα τα long runs.


quote:
Originally posted by as400

Jason Jason καλημερα ,
αφου μενεις Πικερμι θα καταλαβεις ποιο ευκολα μια αλλη διαδρομη που κανω : Ραφηνα , Πικερμι , αριστερα στη διασταυρωση προς Σπατα , Κεντρο Υγειας Σπατων , Λεωφορος Σπατων Λουτσας , Λουτσα , Ραφηνα
Αυτη η διαδρομη ειναι 26χλμ και εκτος απο το κομματι αεροδρομιο - Λουτσα που ειναι κατηφορικο το υπολοιπο ειναι αρκετα καλο .
Κατι 30αρια που εχω , αν δεν κατσει παρεα για την Κλασσικη , θα τα κανω εκει


quote:
Originally posted by JASON JASON


Καλησπέρα.

το άλλο που θα μπορούσες να κάνεις είναι να αφήσεις το αμάξι περίπου στο 30, να κατέβεις μέχρι το 15 και να κάνεις αναστροφή. Με αυτό τον τρόπο ναι μεν θα είναι εύκολο το πρώτο μισό (που και στην κλασική διαδρομή δεν είναι ιδιαίτερα δύσκολο ούτως ή άλλως) αλλά για το 2ο μισό θα έχεις πολύ καλή εξομοίωση.
Επειδή μένω στο Πικέρμι, όλα μου τα long runs τα κάνω με αναστροφή.

Τώρα, εγώ έχω ένα 32αρι στις 02 Οκτωβρίου και ένα 34αρι στις 16 Οκτωβρίου με ρυθμό σα το δικό σου.
Φυσικά και τα άλλα ΣΚ έχω long runs αλλά μικρότερης απόστασης.

οπότε μιλάμε με οποιονδήποτε ενδιαφερόμενο.







quote:
Originally posted by savasvas

Εκεί έλεγα κι εγω στο 6:10-6:20 , δεν ξέρω όμως αν είμαι έτοιμος στις 17/9 για το 2ο τον Οκτώβρη το βλέπω πολύ πιθανό .





AS400

as400 Posted - 06/09/2016 : 09:49:57
Jason Jason καλημερα ,
αφου μενεις Πικερμι θα καταλαβεις ποιο ευκολα μια αλλη διαδρομη που κανω : Ραφηνα , Πικερμι , αριστερα στη διασταυρωση προς Σπατα , Κεντρο Υγειας Σπατων , Λεωφορος Σπατων Λουτσας , Λουτσα , Ραφηνα
Αυτη η διαδρομη ειναι 26χλμ και εκτος απο το κομματι αεροδρομιο - Λουτσα που ειναι κατηφορικο το υπολοιπο ειναι αρκετα καλο .
Κατι 30αρια που εχω , αν δεν κατσει παρεα για την Κλασσικη , θα τα κανω εκει


quote:
Originally posted by JASON JASON


Καλησπέρα.

το άλλο που θα μπορούσες να κάνεις είναι να αφήσεις το αμάξι περίπου στο 30, να κατέβεις μέχρι το 15 και να κάνεις αναστροφή. Με αυτό τον τρόπο ναι μεν θα είναι εύκολο το πρώτο μισό (που και στην κλασική διαδρομή δεν είναι ιδιαίτερα δύσκολο ούτως ή άλλως) αλλά για το 2ο μισό θα έχεις πολύ καλή εξομοίωση.
Επειδή μένω στο Πικέρμι, όλα μου τα long runs τα κάνω με αναστροφή.

Τώρα, εγώ έχω ένα 32αρι στις 02 Οκτωβρίου και ένα 34αρι στις 16 Οκτωβρίου με ρυθμό σα το δικό σου.
Φυσικά και τα άλλα ΣΚ έχω long runs αλλά μικρότερης απόστασης.

οπότε μιλάμε με οποιονδήποτε ενδιαφερόμενο.







quote:
Originally posted by savasvas

Εκεί έλεγα κι εγω στο 6:10-6:20 , δεν ξέρω όμως αν είμαι έτοιμος στις 17/9 για το 2ο τον Οκτώβρη το βλέπω πολύ πιθανό .





AS400
JASON JASON Posted - 05/09/2016 : 17:56:56

Καλησπέρα.

το άλλο που θα μπορούσες να κάνεις είναι να αφήσεις το αμάξι περίπου στο 30, να κατέβεις μέχρι το 15 και να κάνεις αναστροφή. Με αυτό τον τρόπο ναι μεν θα είναι εύκολο το πρώτο μισό (που και στην κλασική διαδρομή δεν είναι ιδιαίτερα δύσκολο ούτως ή άλλως) αλλά για το 2ο μισό θα έχεις πολύ καλή εξομοίωση.
Επειδή μένω στο Πικέρμι, όλα μου τα long runs τα κάνω με αναστροφή.

Τώρα, εγώ έχω ένα 32αρι στις 02 Οκτωβρίου και ένα 34αρι στις 16 Οκτωβρίου με ρυθμό σα το δικό σου.
Φυσικά και τα άλλα ΣΚ έχω long runs αλλά μικρότερης απόστασης.

οπότε μιλάμε με οποιονδήποτε ενδιαφερόμενο.







quote:
Originally posted by savasvas

Εκεί έλεγα κι εγω στο 6:10-6:20 , δεν ξέρω όμως αν είμαι έτοιμος στις 17/9 για το 2ο τον Οκτώβρη το βλέπω πολύ πιθανό .

as400 Posted - 05/09/2016 : 10:49:05
quote:
Originally posted by prof

Και αυτο το 5:40 στη κλασικη ποσο γινεται;



Καλημερα , το MP της κλασσικης ειναι κατι "προσωπικο" , μπορει να γινει "οσο κρατανε τα ποδια σου και η ψυχη σου" . Για μενα προσωπικα ο στοχος της κλασσικης ειναι χρονος κατω απο 04:20.

AS400

RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000