Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
 Όλα τα Forums
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Προπόνηση & Απόδοση
 φιλοσοφία long run

Σημείωση: Πρέπει να είστε εγγεγραμένος για να δημοσιεύσετε.
Για να εγγραφείτε, κάντε κλικ εδώ. Η εγγραφή είναι ΔΩΡΕΑΝ!

Screensize:
Όνομα Χρήστη:
Κωδικός:
Κατάσταση μορφοποίησης:
Μορφοποίηση: BoldItalicizedUnderlineStrikethrough Align LeftCenteredAlign Right Horizontal Rule Insert HyperlinkInsert EmailInsert Image Insert CodeInsert QuoteInsert List
   
Μήνυμα:

* HTML is OFF
* Forum Code είναι ενεργοποιημένος
Smilies
Smile [:)] Big Smile [:D] Cool [8D] Blush [:I]
Tongue [:P] Evil [):] Wink [;)] Clown [:o)]
Black Eye [B)] Eight Ball [8] Frown [:(] Shy [8)]
Shocked [:0] Angry [:(!] Dead [xx(] Sleepy [|)]
Kisses [:X] Approve [^] Disapprove [V] Question [?]

 
   

ΠΡΟΕΠΙΣΚΟΠΗΣΗnbsp; ΘΕΜΑΤΟΣ
skull Δημοσιευτηκε - 06/11/2017 : 22:54:34
έχω μια απορία για τα long runs.
πες ότι έχω στο πρόγραμμα να κάνω long run στο βουνό και κάνω για 20χλμ 2 ώρες συνήθως. με το πέρας τον εβδομάδων βελτιώνομαι και κάνω πλέον 1:50. τι με ενδιαφέρει στα long, να καλύπτω τα 20χλμ ή να τρέχω για συγκεκριμένη ώρα; δηλαδή, τώρα που έκανα 1:50 θα έπρεπε να τρέξω άλλα 10 λεπτά ας πούμε;
14   ΤΕΛΕΥΤΑΙΕΣ    ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ    (Πρώτα η πιο πρόσφατη)
JPerez Posted - 12/11/2017 : 15:31:27
Χωρίς να θέλω να κάνω τον έξυπνο, αυτό που έχω καταλάβει από τους μαραθώνιους που έχω τρέξει, από τις προετοιμασίες, τα άρθρα, κ.ο.κ. συνοψίζονται -επιτρέψτε μου, στα ακόλουθα:
ΌΛΕΣ μα όλες ανεξαρτήτως οι προπονήσεις του στίβου ημι-αντοχής και πάνω έχουν τη απλούστατη λογική της προσομοίωσης. Τι δηλαδή προσπαθούμε να επιτύχουμε;
Με πολύ απλά λόγια: Ο στόχος κάθε φορά είναι να προσομοιώσει ο ασκούμενος είτε την ταχύτητα αγώνα, είτε το χρόνο άσκησης του αγώνα, είτε και τα δύο.
Έτσι κάνοντας διαλειμματικές (στην αρχή του κύκλου κομμάτια των 100-200-400-800 -αναλόγως προγράμματος) και στη συνέχεια του κύκλου προπόνησης κομμάτια των 1Κ-2Κ-3Κ κ.λ.π. στοχεύουμε αρχικά στην αύξηση της ταχύτητας και στη συνέχεια στη διατήρηση αγωνιστικού ρυθμού σε μεγαλύτερη απόσταση. Μαθαίνει δηλ. το σώμα να τρέχει γρηγορότερα.
Αντίθετα, με τα Long runs στοχεύουμε στην προσομοίωση χρόνου καταπόνησης, προσομοίωση χρόνου άσκησης και λοιπών προσαρμογών του σώματος (αύξηση μνιτοχονδρίων, να μάθει το σώμα να καίει "σωστά" τις αποθήκες γλυκογόνου, να διαχειρίζεται καλύτερα τη διάρκεια.
Οι ανηφόρες συγκεκριμένα συμπεριλαμβάνονται σε αρκετά πρωτόκολλα προετοιμασίας, ΑΛΛΆ αν δεν τρέχει κανείς βουνό και επιμένει στα βουνίσια long runs πετυχαίνει να επιβαρύνει το σώμα του χωρίς λόγο -κόπωση με μικρό όφελος- με συνέπεια να μην του βγαίνουν σωστά οι εξίσου -ίσως και σημαντικότερες- λοιπές προπονήσεις (tempo-διαλ/κές κλπ...

Τρέχω και δε φτάνω...
kanivallos Posted - 11/11/2017 : 16:28:12
quote:
Originally posted by skull

quote:
Originally posted by Kakonas

Αναλόγως αν προετοιμάζεσαι για συγκεκριμένο αγώνα.Άλλο LR,πιστεύω, χρειάζεται ο Olympus Marathon και άλλο,ένα 40αρι π.χ. στην Κέρκυρα.
Γι΄αυτό υπάρχουν και LR στο βουνό που πάνε με χρόνο και υψομετρικη μαζί.




καλά, δεν λέω να το πάω στην τόοοσο εξειδίκευση. για πατέρα εργαζόμενο που τρέχει κυρίως για την πλάκα του και μετά ό,τι καλύτερο κάτσει, δεν έχει τόση μεγάλη σημασία αν είναι ο Όλυμπος ή η Κέρκυρα ο στόχος.
αλλά γενικά, και αξειδικευμένα να το πας, πάλι το ίδιο ερώτημα ισχύει. προετοιμάζεσαι για Όλυμπο, και πας 3 ώρες long run σε 3 ώρες. αν τα κάνεις σε 2:50 χρωστάς 10 λεπτά ή όχι;



Όταν πας για λονγκ ραν 3 ώρες, θα κάνεις 3 ώρες, ανεξάρτητα τη διανυθείσα απόσταση.
Kakonas Posted - 10/11/2017 : 21:29:42
Για μένα είναι καθαρά θέμα χρόνου.Δεν μπορείς να κάνεις διαφορετικά στο βουνό,που επηρεάζεται από πολλούς παράγοντες(καιρός,υψομετρικά κ.α.).

dolor hic tibi proderit olim
skull Posted - 10/11/2017 : 17:20:55
quote:
Originally posted by Kakonas

Αναλόγως αν προετοιμάζεσαι για συγκεκριμένο αγώνα.Άλλο LR,πιστεύω, χρειάζεται ο Olympus Marathon και άλλο,ένα 40αρι π.χ. στην Κέρκυρα.
Γι΄αυτό υπάρχουν και LR στο βουνό που πάνε με χρόνο και υψομετρικη μαζί.




καλά, δεν λέω να το πάω στην τόοοσο εξειδίκευση. για πατέρα εργαζόμενο που τρέχει κυρίως για την πλάκα του και μετά ό,τι καλύτερο κάτσει, δεν έχει τόση μεγάλη σημασία αν είναι ο Όλυμπος ή η Κέρκυρα ο στόχος.
αλλά γενικά, και αξειδικευμένα να το πας, πάλι το ίδιο ερώτημα ισχύει. προετοιμάζεσαι για Όλυμπο, και πας 3 ώρες long run σε 3 ώρες. αν τα κάνεις σε 2:50 χρωστάς 10 λεπτά ή όχι;
Hermes Posted - 10/11/2017 : 15:47:06
αναφέρω το βουνό περισσότερο λόγω των χωμάτινων μονοπατιών και επειδή είναι όμορφα συγκριτικά με τον αστικό ιστό...
και, ακόμα και όταν κανείς δεν επιδιώκει να πάει κατακόρυφα, παίρνει και ανηφοριτσα που μόνο καλό κάνει στα πόδια!
Kakonas Posted - 10/11/2017 : 14:53:43
Αναλόγως αν προετοιμάζεσαι για συγκεκριμένο αγώνα.Άλλο LR,πιστεύω, χρειάζεται ο Olympus Marathon και άλλο,ένα 40αρι π.χ. στην Κέρκυρα.
Γι΄αυτό υπάρχουν και LR στο βουνό που πάνε με χρόνο και υψομετρικη μαζί.
Hermes Posted - 09/11/2017 : 09:14:01
quote:
Originally posted by skull

quote:
Originally posted by Hermes

skull καλημέρα, αναλόγως τι θέλει να βελτιώσει κανείς...



το long run το προσεγγίζω πιο πολύ με την λογική της αντοχής στην καταπόνηση. δεν κοιτάω ενδιάμεσα τον χρόνο, και δεν έχω παλμογράφο.
επίσης θα κοιτάξω μέσα στην εβδομάδα να έχω κάνει ένα interval και ένα tempo run.



υπό αυτή τη λογική, είτε αυξάνεις χρόνο είτε χιλιόμετρα (στο ίδιο τερραίν / διαδρομή προφανώς είναι ένα και το αυτό! )
αν είσαι κοντά σε βουνό παίξε σε μονοπάτια - όχι απαραίτητα με λογική να "λυσσάξεις" στην ανηφόρα.-
kanivallos Posted - 08/11/2017 : 20:38:35
Long run = Μεγάλο (σε χρόνο) τρέξιμο
Fast run = Γρήγορο (σύντομο σε χρόνο) τρέξιμο.
Ο χρόνος πιστεύω είναι ο αντίπαλος. Έχω παρατηρήσει μάλιστα ότι όταν αρχίσω να βαριέμαι στα λονγκ ραν, ασυναίσθητα αυξάνω ταχύτητα (σαν να θέλει το σώμα μου να τελειώσει πιο γρήγορα τη δοκιμασία). Αν δεν το καταλάβω και κόψω ταχύτητα, δε μου βγαίνει συνήθως το προσδοκώμενο αποτέλεσμα.
dpkouk Posted - 08/11/2017 : 19:48:08
μια ζωη, που λεει ο λογος, τρεχω με χρονο κι οχι χλμ...για την καταπονηση, να ψηθει σωμα κ μυαλο...

http://www.ultrarunning.gr/

Όλα είναι σχετικά, άρα κι ανεκτά...
skull Posted - 08/11/2017 : 18:55:39
quote:
Originally posted by Hermes

skull καλημέρα, αναλόγως τι θέλει να βελτιώσει κανείς...



το long run το προσεγγίζω πιο πολύ με την λογική της αντοχής στην καταπόνηση. δεν κοιτάω ενδιάμεσα τον χρόνο, και δεν έχω παλμογράφο.
επίσης θα κοιτάξω μέσα στην εβδομάδα να έχω κάνει ένα interval και ένα tempo run.
KostasVer Posted - 07/11/2017 : 08:33:32
Skull στο βουνό πάντα έκανα τις προπονήσεις με βάση το χρόνο.(πρόγραμμα Καλοφυρη)
Στο δρόμο ακολουθώ πρόγραμμα pfitzinger ο οποίος κοιτάει τα χλμ
Hermes Posted - 07/11/2017 : 08:16:34
skull καλημέρα, αναλόγως τι θέλει να βελτιώσει κανείς...
Constantine S. Posted - 06/11/2017 : 23:45:05
Time on your feet που λένε και οι φίλοι μας οι ξένοι...

https://mydistancelog.wordpress.com/
Aroulio Posted - 06/11/2017 : 23:26:35
όλοι πάμε με τα χιλιόμετρα, ο χρόνος όμως είναι αυτός σε γυμνάζει. Και βέβαια σημασία στο LR έχει στο πόσο πρέπει να το κάνεις κι όχι στο πόσο μπορείς να το κάνεις

RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000