Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
 Όλα τα Forums
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Προπόνηση & Απόδοση
 Ειναι εφικτός ο στόχος?...

Σημείωση: Πρέπει να είστε εγγεγραμένος για να δημοσιεύσετε.
Για να εγγραφείτε, κάντε κλικ εδώ. Η εγγραφή είναι ΔΩΡΕΑΝ!

Screensize:
Όνομα Χρήστη:
Κωδικός:
Κατάσταση μορφοποίησης:
Μορφοποίηση: BoldItalicizedUnderlineStrikethrough Align LeftCenteredAlign Right Horizontal Rule Insert HyperlinkInsert EmailInsert Image Insert CodeInsert QuoteInsert List
   
Μήνυμα:

* HTML is OFF
* Forum Code είναι ενεργοποιημένος
Smilies
Smile [:)] Big Smile [:D] Cool [8D] Blush [:I]
Tongue [:P] Evil [):] Wink [;)] Clown [:o)]
Black Eye [B)] Eight Ball [8] Frown [:(] Shy [8)]
Shocked [:0] Angry [:(!] Dead [xx(] Sleepy [|)]
Kisses [:X] Approve [^] Disapprove [V] Question [?]

 
   

ΠΡΟΕΠΙΣΚΟΠΗΣΗnbsp; ΘΕΜΑΤΟΣ
haf Δημοσιευτηκε - 12/09/2016 : 21:36:59
53 ετών 73κιλα, ξεκίνησα το τρέξιμο πριν 1 1/2 περίπου χρόνο και εχω παθιαστει πλέον..Εχω δει μεγάλη βελτίωση απο τότε αλλά δεν ξέρω κατα πόσο είμαι έτοιμος για τον ΚΜΑ..

Έκανα το δεκάρι της Αθήνας πέρυσι σε 1 ώρα, ημιμαραθώνιο Αθήνας το Μάρτιο σε 2:30, ημιμαραθώνιο φυλής σε 2:40 λόγω ζεςτης και τον χθεσινό Ημιμαραθώνιο Ελευσίνας σε 2:23 με πάρα πολύ μεγάλο κόπο ειδικά μετα το 18Km με ρυθμό 6,51min/Km και σφυγμούς απο την αρχή στους 160-170.
Κατάλαβα ότι επουδενί δεν μπορω να τερματίσω μαραθώνιο σε αυτο τον ρυθμό..

Πριν ενα μηνα το εργομετρικό εδειξε V0max 39, Εβδομαδιαία κάνω 35-50 Km σε 4 ημέρες,

Δεν εχω τρέξει πάνω απο 21 Km μέχρι τώρα και τα επόμενα long run ξεκινούν σταδιακά απο τα 21 έως και 25 και εχω προγραμματιςει και ενα 30αρι 4 εβδομάδες πριν τον ΚΜΑ
Ακολουθώ ενα συνδυαστικό προγραμμα Asics/Garmin

Εχω βάλει στόχο το 5:20 για τερματισμό, προβληματίζομαι...

Ειναι εφικτό κατα την γνώμη των εμπειροτερων?

Ευχαριστώ ..
15   ΤΕΛΕΥΤΑΙΕΣ    ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ    (Πρώτα η πιο πρόσφατη)
RiffRaff Posted - 13/11/2017 : 12:48:57
Μπράβο, φίλε!


--------------------------
Run-time Error
haf Posted - 13/11/2017 : 04:17:47
quote:
Originally posted by haf

Πρώτη συμμετοχή, τερματισμός και χαρά απερίγραπτη. Ευχαριστώ όσους με τις συμβουλές τους με έκαναν να σκεφτώ καλύτερα τι σημαίνει μαραθώνιος και να υπολογίσω τη σοβαρότητα του εγχειρήματος.
Τερμάτισα ακμαίος, δυνατός και με επιλογή να μην ζορίσω καθόλου τον εαυτό μου με συνετό τρέξιμο/περπάτημα.
Είχα στόχο το 5:40 αλλά αφού τερματιςα ο χρόνος δεν είχε καμία σημασία. (6:19 για την ιστορία!)
Η χαρά να σε περιμένει η οικογένεια να μοιραστεί μαζί σου ένα χρόνο κοπιαστικής διαδρομής και ταλαιπωρίας ήταν ότι καλύτερο!
Να είμαστε όλοι δυνατοί , υγειής και να καταφέρνουμε τους στόχους μας!



Δεύτερος Μαραθώνιος και τερμάτισα 1 ώρα νωρίτερα από πέρυσι..όλη η προσπάθεια ενός έτους έπιασε τόπο!
antsa_1 Posted - 14/11/2016 : 16:50:56
Φίλε haf συγχαρητήρια που τελικά έτρεξες και κατάφερες να τερματίσεις. Πρέπει να τερμάτισες περίπου πέντε λεπτά μπροστά από εμένα. Μέχρι το Χολαργό πήγαινα καλά και μάλιστα κάποια στιγμή πίστεψα ότι έστω και οριακά θα πέσω κάτω από έξι ώρες, όμως ένα τσίμπημα στο δεξί μηρό με φόβισε και το έκοψα σχεδόν περπατώντας για να είμαι σίγουρος ότι θα φτάσω στο Καλλιμάρμαρο. Όσο για το συναίσθημα έχεις δίκιο, πριν από τον τερματισμό η γυναίκα μου και τα δύο παιδιά μου με περίμεναν στο Νομισματοκοπείο. Όταν πέρασα από εκεί και άκουσα τα παιδιά μου να φωνάζουν "πάμε δυνατά μπαμπά ραντεβού στο στάδιο" ένοιωσα λες και είχα πάρει χρυσό σε Ολυμπιακούς!! Υπερβολή; Δεν ξέρω όμως έτσι ένοιωσα. Και του χρόνου λοιπόν σε άλλα με υγεία !!
haf Posted - 14/11/2016 : 08:46:52
Πρώτη συμμετοχή, τερματισμός και χαρά απερίγραπτη. Ευχαριστώ όσους με τις συμβουλές τους με έκαναν να σκεφτώ καλύτερα τι σημαίνει μαραθώνιος και να υπολογίσω τη σοβαρότητα του εγχειρήματος.
Τερμάτισα ακμαίος, δυνατός και με επιλογή να μην ζορίσω καθόλου τον εαυτό μου με συνετό τρέξιμο/περπάτημα.
Είχα στόχο το 5:40 αλλά αφού τερματιςα ο χρόνος δεν είχε καμία σημασία. (6:19 για την ιστορία!)
Η χαρά να σε περιμένει η οικογένεια να μοιραστεί μαζί σου ένα χρόνο κοπιαστικής διαδρομής και ταλαιπωρίας ήταν ότι καλύτερο!
Να είμαστε όλοι δυνατοί , υγειής και να καταφέρνουμε τους στόχους μας!
Hermes Posted - 17/10/2016 : 08:23:00
quote:
Originally posted by antsa_1

Φίλε Hermes, για αυτό ανέφερα ότι πάνω από όλα δεν διακιδυνεύουμε την υγεία μας, δεν υπάρχει αμφιβολία. Όμως αν δεν προσπαθήσεις, και αυτό δεν αφορά μόνο τον μαραθώνιο, τι θα καταλάβεις στη ζωή; Τελευταίος ναι, έσχατος όχι. Εν τέλει αν κάποιος νομίζει ότι δεν το βγάζει ας σταματήσει. Και από αυτό κέρδος θα έχει, θα δει που είναι το όριο του και την επόμενη φορά θα είναι καλύτερος. Δεν αντιδικώ με κανέναν προφανώς αλλά όλα ξεκινάνε από την προσπάθεια. Προφανώς φυσικά πάνω από όλα να είμαστε υγιείς και η όποια προσπάθεια να μην φτάνει σε ακραίες καταστάσεις. ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ



σίγουρα η προσπάθεια είναι αυτό που μετράει και το σημαντικό είναι κάποιος να έχει θέληση και να έχει και όραμα. Οπωσδήποτε αν δεν δοκιμάσει κανείς ποτέ δεν θα έχει και αποτέλεσμα.
Απλά, καπου θέλει λίγο "χαλινό" εκεί που ξεκινάει ο υπερβάλλον ζήλος
ALEXANDRA Posted - 17/10/2016 : 01:59:35
quote:
Originally posted by Deorum

Αν και δεν διαφωνώ μαζί σου antsa_1, γράφεις δεν με ενδιαφέρει αν πονέσω... αν αν αν... μόνο να φτάσω υγιής.
Αν πονέσεις πολύ, μπορεί να σημαίνει ότι δεν είσαι πλέον και υγιής...

Πάντως μαζί σου, go for it, αν το λέει η καρδούλα σου!



Συμφωνώ κι εγώ με antsa_1.
Deorum, άλλο πονάω και άλλο δεν είμαι υγιής. Φαντάζομαι εννοεί πόνο μέχρι ενός σημείου. Κι εγώ στα Γιάννενα από τη βροχή έβγαλα φουσκάλα στην πατούσα. Πονούσα. Αλλά μην τρελαθούμε κιόλας! Υγιέστατη έφτασα στον τερματισμό.
Deorum Posted - 16/10/2016 : 22:33:59
Αν και δεν διαφωνώ μαζί σου antsa_1, γράφεις δεν με ενδιαφέρει αν πονέσω... αν αν αν... μόνο να φτάσω υγιής.
Αν πονέσεις πολύ, μπορεί να σημαίνει ότι δεν είσαι πλέον και υγιής...

Πάντως μαζί σου, go for it, αν το λέει η καρδούλα σου!
antsa_1 Posted - 16/10/2016 : 21:04:38
Φίλε Hermes, για αυτό ανέφερα ότι πάνω από όλα δεν διακιδυνεύουμε την υγεία μας, δεν υπάρχει αμφιβολία. Όμως αν δεν προσπαθήσεις, και αυτό δεν αφορά μόνο τον μαραθώνιο, τι θα καταλάβεις στη ζωή; Τελευταίος ναι, έσχατος όχι. Εν τέλει αν κάποιος νομίζει ότι δεν το βγάζει ας σταματήσει. Και από αυτό κέρδος θα έχει, θα δει που είναι το όριο του και την επόμενη φορά θα είναι καλύτερος. Δεν αντιδικώ με κανέναν προφανώς αλλά όλα ξεκινάνε από την προσπάθεια. Προφανώς φυσικά πάνω από όλα να είμαστε υγιείς και η όποια προσπάθεια να μην φτάνει σε ακραίες καταστάσεις. ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ
Hermes Posted - 16/10/2016 : 19:38:10
δεν μιλάμε για μέτριους χρόνους antsa_1 αλλά για διακύβευμα τραυματισμού.
κάποιος που κατεβαίνει να κάνει τα 42 χωρίς να έχει επαρκή βάση θα πρέπει να το συνυπολογίζει και αυτό
antsa_1 Posted - 16/10/2016 : 18:51:42
Θα ήθελα και εγώ να καταθέσω μια άποψη παρ' όλο που δεν είμαι ειδικός. Θα πω αν αρχής πως δεν είμαι ειδικός και προφανώς εξυπακούεται πως όλοι μας δεν διακινδυνεύουμε την υγεία μας για κανένα λόγο. Δεν καταλαβαίνω όλους εσάς που προσπαθείτε να αποτρέψετε το φίλο haf να τρέξει. Αν στο μαραθώνιο έτρεχαν μόνο αυτοί που κάνουν από 3 έως 4:30 ώρες τότε ο μαραθώνιος θα ήταν ένα κλειστό club ανθρώπων και όχι αυτή η τεράστια κοσμοσυρροή που γίνεται κάθε χρονο. Προσωπικά είμαι 48, θα λάβω μέρος πρώτη φορά ΕΧΟΝΤΑΣ ΑΠΟΛΥΤΗ ΓΝΩΣΗ ΤΟΥ ΕΓΧΕΙΡΗΜΑΤΟΣ, και δεν με ενδιαφέρει αν τερματίσω τελευταίος, αν πονέσω, αν αν αν......Με ενδιαφέρει μόνο να φτάσω στο τέρμα υγιής! Φίλε haf η ιστορία θα γράψει ότι προσπαθήσαμε και τερματίσαμε όχι το χρόνο.
giorgos277 Posted - 15/10/2016 : 23:52:30
Φίλε καλησπερα,εύχομαι να καταφέρεις όχι μόνο να σταθεί στην αφετηρία αλλά και να τερματίσεις. Έχω τερματίσει μόνο σε ένα Μαραθώνιο,τον περσινό,ελπίζω φέτος να το ξαναεπαναλαβω. Αυτό που κατάλαβα και πλέον έχω βάλει καλά στο μυαλό μου είναι ότι ο ημιμαραθωνιος δεν είναι μέτρο σύγκρισης με την κλασική διαδρομή,είχα ξεκινήσει με καλύτερο χρόνο τις 2 ώρες στα 21,έκανα πέρασμα στην κλασική 2:08,αποδείχτηκε μέγα λάθος,τελείωσα τον αγώνα σε 5:17...Υπάρχει πόνος εκεί πέρα φίλε,αν πας με μεγάλες προσδοκίες θα απογοητευτεις, για αυτό πήγαινε ταπεινά και σιγά το πρώτο μισό του αγώνα,τρεχαλοπερπατα αν χρειαστεί,μη σε πειράξει αν σε περνάνε,κράτα τις δυνάμεις σου για τον τερματισμό.Σε κάθε περίπτωση σου εύχομαι καλό αγώνα και μη το βάλεις κάτω σε κανένα σημείο του.

Ουκ ήμην,γέναμην.Ουκ ειμί και ου μέλει μοι
huskarl Posted - 14/09/2016 : 18:35:33
Έτοιμος δεν είσαι και δεν θα προλάβεις να είσαι μέχρι τον αγώνα.
Το πιο πιθανό είναι οτι θα ταλαιπωρηθείς και θα σιχτιρίζεις...με κίνδυνο ακόμα και για κάποιον τραυματισμό.

Αν όμως πας πολύ αργά ή/και είσαι ταλέντο παίζει και να τερματίσεις σχετικά σένιος.

Εξαρτάται πόσο θες να ρισκάρεις...

Προσωπικά θα σου έλεγα να στοχεύσεις σε έναν αγώνα την άνοιξη.
Η υπομονή είναι από τις μεγαλύτερες αρετές για έναν δρομέα.

haf Posted - 14/09/2016 : 16:55:14
Καταρχάς ευχαριστώ όλους για τις συμβουλές, το σημαντικό είναι ότι μέσα από τις απαντήσεις σας καταλαβαίνω ότι ο καθένας σας έχει το προσωπικό του βίωμα και αποτυπώνει ξεκάθαρα τα λάθη και παραλείψεις από την πρώτη του φορά, αυτά θέλω να αποφύγω..
Είμαι αρκετά συνειδητοποιημένος και προσπαθώ οσο το δυνατόν πιο σωστά να προετοιμαστώ και να κανω το καλύτερο δυνατόν. Υγιής τερματισμός είναι το ζητούμενο πρωτίστως, χρόνοι και οτιδήποτε άλλο δεν το υπολογίζω πλέον.
Κρατώ τις τεχνικές συμβουλές σας, checkup σίγουρα, συνέπεια στις προπονήσεις και τα επόμενα LR θα δείξουν τα μπορώ να κανω ή όχι..

Σίγουρα όμως θα μοιραστώ μαζί σας την εμπειρία μου μετα το τερματισμό για να εχει και ένα νόημα το αποτέλεσμα σε όσους θα το διαβάζουν..
dimitrissss Posted - 14/09/2016 : 15:17:19
Ας που και γω τη γνώμη μου λοιπόν αν και νομίζω ότι τον ζαλίσαμε τον άνθρωπο

Ενώ έτρεχα είτε σε γυμναστήριο, είτε στο δάσος κατά καιρούς από τότε που έκοψα το κάπνισμα και απαλλάχτηκα από τα πολλά παραπανίσια κιλά το μακρύ 2004, αρχικά να κατεβαίνω σε λαϊκούς αγώνες το 2012 με το σκεπτικό αφού έτρεχα μέρα παρά μέρα γύρω στα 10 χιλιόμετρα γιατί να μην πάω και σε έναν αγώνα για το χαβαλέ. Έτσι πήρα μέρος στο We Run Athens της Nike τον Οκτώβριο του 2012 και καπάκι στο δεκάρι του κλασσικού ένα μήνα μετά. Όταν έβλεπα από τις κερκίδες του Καλλιμάρμαρου να τερματίζουν Μαραθώνιο γνωστοί και συντοπίτες που ούτε ήξερα ότι τρέχουν καν αισθάνθηκα ότι ήμουν σε λάθος πάρτυ.

Ρώτησα αμέσως αν υπάρχει κάποιος εύκολος μαραθώνιος πλην κλασικής, μη πέσω με τα μούτρα στα δύσκολα και ξεκίνησα αποφασισμένος προετοιμασία για το μαραθώνιο Θεσσαλονίκης του 2013. Όλα καλά μέχρι που σε ένα Long run εγκατέλειψα λόγω δυνατών πόνων στο αριστερό γόνατο. Η διάγνωση ήταν χονδροπάθεια πρώτο βαθμού κάτι πολύ συνηθισμένο μου είπε ο γιατρός. Από τότε κατάλαβα ότι τα πράγματα είναι πιο σοβαρά και άρχισα να το βλέπω το όλο θέμα πιο "σοβαρά". Άρχισα να ασχολούμαι με παπούτσια, τρόπο πατήματος, ασκήσεις ενδυνάμωσης και άλλα. Η Θεσσαλονίκη αναβλήθηκε για μένα έτρεξα εκείνη την άνοιξη 4-5 ημιμαραθωνίους και ξεκίνησα τον επόμενο Αύγουστο προετοιμασία για την κλασική. Από τότε έχω τρέξει 3 μαραθωνίους Αθήνα 2013, 2014 και Θεσσαλονίκη το 2016. Στο ενδιάμεσο έμαθα ότι έχω πρόβλημα και στη μέση. Γενικά είμαστε σε κάποιες ηλικίες (41 εγώ) που ο οργανισμός έχει φθορές που δε τις ξέρουμε. Με την προπόνηση όμως όλα αυτά αναδύονται. Τουλάχιστον έτσι ανακαλύπτουμε το σώμα μας. είτε για καλό είτε για κακό!

Τώρα ετοιμάζομαι για τον πρώτο αγώνα στο εξωτερικό. Το 2015 δεν έτρεξα γιατί κάτι μέσα μου έλεγε μην τρέξεις και αυτό λέω σε όποιον με ρωτάει. Αν αισθάνεσαι μέσα σου ότι δε πρέπει να το κάνεις ξανασκέψου το. Αν είσαι αποφασισμένος και θες να το κάνεις, θα το κάνεις ότι και να σου πούμε. Απλά να είσαι έτοιμος για κάτι που δε συγκρίνεται ούτε με ημιμαραθωνίους, ούτε με 25αρια, ούτε με 30αρια. Μετά τον πρώτο μου μαραθώνιο φίλος με ρώτησε πως ήταν και του απάντησα με μια μόνο λέξη. Αγώνας! Με όλη την έννοια και τη σημασία της λέξης. Ακολούθησε το πρόγραμμά σου, προπονήσου καλά αλλά και χωρίς υπερβολές και καλή επιτυχία!!!

Εννοείτε πριν από κάθε μαραθώνιο εξετάσεις σε καρδιολόγο καθώς και αιματολογικές συν ότι άλλες χρειάζονται στον καθένα μας ατομικά!!!

Όσο για τον τερματισμό η αλήθεια είναι ότι προσωπικά ούτε συγκινούμε, ούτε κάτι παρόμοιο. Επιτέλους τέλος λέω και το αίσθημα είναι ένα μείγμα ικανοποίησης και ανακούφισης.

@spy Έχεις κάνει πολλά και φοβερά αλλά αυτό με τον ατομικό μαραθώνιο είμαι μάλλον το καλύτερο!!!!!

No pain, no gain!
ALEXANDRA Posted - 14/09/2016 : 12:53:55
Σειρά μου

Εγώ κάποιον Ιούλιο ξύπνησα και είπα "θέλω να τρέξω "μαραθώνιο". Μέχρι τότε είχα τρέξει τα 25 χλμ στον Παρνασσό, τα 20 χλμ στο Καρπενήσι και τα 19 χλμ στην Πάρνηθα-όλα βουνό. Στον δρόμο είχα τρέξει μέχρι τον γύρο της Αθήνας. Εντελώς άσχετη, ξεκίνησα την προπόνηση-δηλαδή, κάθε Σάββατο και Κυριακή έτρεχα από 10 χλμ! Τέτοια ασχετοσύνη! Τον Σεπτέμβριο κάτι άκουσα για long runs και θυμάμαι έκανα 20 χλμ στον διάδρομο, πήγα Γιάννενα για τα 30 τον Σεπτέμβριο και Πάτρα για τον ημί τον Οκτώβριο. Τερμάτισα τον μαραθώνιο σε 4:02 άνετη και με ένα τεράστιο κενό καθώς δεν κουράστηκα καθόλου και έτσι τον απομυθοποίησα. Γεγονός είναι ότι πάντα έτρεχα αλλά 2-3 φορές την εβδομάδα από 40-45 λεπτά. Δεν είχα ιδεά από intervals, tempo long runs, gels...Σκεφτείτε ότι στα Γιαννενα, επειδή δε διψούσα, νερό ήπια στο 27ο. Άσχετη!!!

Με τα παραπάνω θέλω να πω ότι εδώ ο φίλος που θέτει την ερώτηση φαίνεται πολύ πιο συνετός και ενήμερος από ότι ήμουν εγώ. Κατά τη γνώμη μου, αυτό που είναι πολύ σημαντικό όταν κάποιος σκέφτεται να τρέξει μαραθώνιο, είναι να είναι συνετός. Ακόμη κι εγώ που ήμουν άσχετη, πήγα με σύνεση, σκεφτόμουν ότι το μόνο που θέλω είναι να τερματίσω και άραγε θα τερματίσώ; Αντιθέτως ένας φίλος που έτρεξε και αυτός τότε για πρώτη φορά, πήγε για να κάνει 3:30 ("θράσος κατ'εμέ) και τερμάτισε σε 5 ώρες. Επίσης ξέρω κάποιον που την 1η φορά έτρεξε εντελώς χωρίς να έχει τρέξει καθόλου πιο πριν-αλλά υπέφερε και τερμάτισε σε 6 ώρες ενώ τη 2η φορά η "προπόνησή του ήταν κάτι τρεξίματα στον Λυκαβηττό τις 2 τελευταίες εβδομάδες-και πάλι υπέφερε στον μαραθώνιο.

Θέλω να πω ότι όταν υπάρχει σύνεση, όλα είναι εφικτά. Το ότι μπορεί να τερματίσει ο φίλος σε 5 ώρες, δεν έχει σημασία, Είναι ένα όνειρο και αυτό. Ο καθ'ένας με τις δυνατότητές του. Ο άλλος κάνει 3:30 ώρες και χαίρεται και όταν το ακούει αυτός που κάνει 2:30 ώρες σκέφτεται "Πωωωω 3:30 στο τρέξιμο!". Σημασία έχει η "προσήλωση" που έχει κανείς για τον μαραθώνιο. Για εμένα πιο "σοβαρός" αθλητής είναι αυτός που το κάνει με πρόγραμμα, πειθαρχία κλπ και τερματίζει σε 4 ώρες παρά αυτός που ξυπνάει και λέει "σήμερα είναι μια ωραία μέρα για μαραθώνιο , ας πάω να τρέξω" και κάνει 2 ώρες.

Όσο για το "κυνήγα το ονειρό σου", "ζήσε τον τερματισμό" κλπ κλπ και άλλες τέτοιες ωραίες εκφράσεις, έχω να σου πω ότι μετά από 8 μαραθωνίους δεν έχω νιώσει ποτέ συγκίνηση, παρ'όλο που πλέον ξέρω ότι το να έχεις τερματίσει 1, 2 3 δεν ξέρω γω πόσους μαραθωνίους, δε σημαίνει ότι θα τερματίσεις άλλον έναν.

Κάνε την προσπάθεια να τρέξεις φέτος. Φαίνεται να ξέρεις καλά τι σου γίνεται. Όπως είπα παραπάνω, σημασία έχει πως αντιμετωπίζεις το "θέλω να τρέξω μαραθώνιο". Εντάξει, το πολύ πολύ να μην τα καταφέρεις. Δεν έγινε και τίποτα! Αν πας έχοντας πάει με "σεβασμό" προς αυτό που σημαίνει μαραθώνιος και πονάς την ώρα που τρέχεις, χαλάλι. Αν πονάς διότι πήγες υπεροπτικά, με κάκως εννοούμενη άγνοια, ε, τότε τα ήθελε ο....πισινός σου.

RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000