Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
 Όλα τα Forums
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Ερωτήματα & Προβληματισμοί
 Φωτογραφίες Αυθεντικού μαραθωνίου

Σημείωση: Πρέπει να είστε εγγεγραμένος για να δημοσιεύσετε.
Για να εγγραφείτε, κάντε κλικ εδώ. Η εγγραφή είναι ΔΩΡΕΑΝ!

Screensize:
Όνομα Χρήστη:
Κωδικός:
Κατάσταση μορφοποίησης:
Μορφοποίηση: BoldItalicizedUnderlineStrikethrough Align LeftCenteredAlign Right Horizontal Rule Insert HyperlinkInsert EmailInsert Image Insert CodeInsert QuoteInsert List
   
Μήνυμα:

* HTML is OFF
* Forum Code είναι ενεργοποιημένος
Smilies
Smile [:)] Big Smile [:D] Cool [8D] Blush [:I]
Tongue [:P] Evil [):] Wink [;)] Clown [:o)]
Black Eye [B)] Eight Ball [8] Frown [:(] Shy [8)]
Shocked [:0] Angry [:(!] Dead [xx(] Sleepy [|)]
Kisses [:X] Approve [^] Disapprove [V] Question [?]

 
   

ΠΡΟΕΠΙΣΚΟΠΗΣΗnbsp; ΘΕΜΑΤΟΣ
Bip-bip Δημοσιευτηκε - 14/11/2017 : 17:03:08
Καλησπέρα παιδιά!

Άλλος ένας μαραθώνιος -Ο Αυθεντικός- έλαβε τέλος, τα λόγια είναι λίγα για να περιγράψει κανείς τη συγκίνηση του τερματισμού...

Άψογη διοργάνωση και φέτος, αλλά ενα πράγμα είναι που πραγματικά δεν έχω καταλάβει και αν ξέρει κάποιος ας μου απαντήσει. Αυτη η marathon-photos.com τι ρόλο τραβάει στους αγώνες αυτούς; Οι ίδιοι είχαν αναλάβει τη φωτογράφιση και στον ημιμαραθώνιο Αθήνας. Είναι κάποιου είδους εργολαβία; Είναι πάντα τόσο άθλιες(συγχωρέστε με για την έκφραση αλλά ήταν η πιο επιεικής που μου ερχόταν στο μυαλό)! Ακαδράριστες, τυχαίες και φριχτές... για να μην αναφέρω τη σχέση ποιότητας-τιμής! 20 ευρώ για ΜΙΑ φωτογραφία ψηφιακή που φαίνομαι σαν μυρμήγκι ή στο πλάνο υπάρχει μόνο ενα πόδι μου...

Σε τόσους άλλους αγώνες που έχω λάβει μέρος αναλαμβάνουν τη φωτογράφιση πρακτορεία με απίστευτο φωτογραφικό υλικό.

Γνωρίζει κάποιος κάτι επ αυτού; Έτσι και για την κουβέντα δηλαδή και γιατί πάντα τό χα απορία!:)

Thanks!
12   ΤΕΛΕΥΤΑΙΕΣ    ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ    (Πρώτα η πιο πρόσφατη)
Bip-bip Posted - 22/11/2017 : 15:52:48
quote:
Originally posted by Deorum

Οι φώτο εξάλλου δεν πάνε με το κιλό, αλλά με την ποιότητα. Μία τρομερά καλή > 1000 απλά αποδεκτές. (καλά για χάλια δεν το συζητάω καν). Όμως, ειδικά σε τέτοια μαζικά event για να βγει η ΜΙΑ καλή, πρέπει να έχουν βγει και οι 30 άλλες λίγο μέτριες. Και αυτές, με τον τρόπο τους, είναι το βήμα για να βγει η μία πολύ καλή.

Οπότε τι θα γινόταν αν η μία φώτο, μόνο πουλιόταν στην τιμή που θα αναλογούσε το σπάσιμο του πακέτου (δλδ το πακέτο έχει 30ευρώ, και έχει μέσα 25 φώτο, βγαίνει 1,2€ ανά φώτο...)

το 95% των δρομέων θα αγόραζε λοιπόν την καλύτερη που του έκατσε από τις 30-40 φωτογραφίες.

ΥΓ. Μου έστειλε ένας από τους σχετικά πρώτους έλληνες δρομείς τις φωτογραφίες του πακέτου του. Όντως ήταν ψιλο-απαράδεκτες. Και το λέω αυτό, γιατί στην δική του περίπτωση, όπου η πυκνότητα των δρομέων ήταν πολύ μικρή, δεν δικαιολογείται με ΤΙΠΟΤΑ. Κακά καδραρίσματα, οι περισσότεροι φωτογράφοι είχαν φθηνό-μέτριο εξοπλισμό με λάθος ρυθμίσεις, white balance, ακομα και color-space. Και ξαναλέω, αν αυτό ήταν μετά όπου η πυκνότητα ήταν ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ, θα το δικαιολογούσα κάπως, εκεί καταλαβαίνεις ότι ... δεν.

ΥΓ2. Σε γενικές γραμμές, τα έξοδα αν παίρνεις τις φωτογραφίες δωρεάν, τα αναλαμβάνει η διοργάνωση. Ειδικά αν φιλοξενούνται σε κάποια ειδική ιστοσελίδα, με επιπλέον λειτουργίες όπως αναζήτηση αριθμού κτλ, και όχι χύμα στο κύμα στο facebook. Σε μερικές περιπτώσεις βοηθάνε τοπικά ερασιτέχνες φωτογράφοι αφιλοκερδώς.

ΥΓ3. Όντως κάποιοι αγώνες έχουν ειδικό βάρος, και αξία... όπως η coca-cola που είπες. Και ο ΑΜΑ είναι ένα από αυτά. Μαραθώνιος, τερματισμός σε ένα στάδιο μοναδικό στον κόσμο... κτλ κτλ. Όντως είναι μια ευκαιρία να βγουν κάποια χρήματα, που δεν βγαίνουν στον 3ο γύρο πχ Σαλαμίνας, ακόμα και αν εκεί συμμετείχαν 10.000 άτομα. Όντως, είναι μια ευκαιρία που απλά το κοπανάνε λίγο παραπάνω επειδή απλά "μπορούν" να το πω έτσι. Δεν θα αρχίσω όμως τις ηθικολογίες, γιατί αν και κάποτε ξεκίνησα πιο ρομαντικός, έχω μάθει πλέον ότι έτσι είναι οι δουλειές, όλοι κοιτάνε το κέρδος τους. Μην ξεχνάς ότι τρέχουν περίπου 9000 ξένοι δρομείς.
Εκεί που όντως όμως δεν το δικαιολογώ (ενώ πριν το ψιλοδικαιολόγησα) είναι στο θέμα της ποιότητας, καθώς όπως είπα είδα και τους πρώτους που ήταν ακόμα αραιοί, και πάλι ήταν μετριότατα τα πράγματα.



Νομίζω πως πάνω κάτω λέμε τα ίδια πράγματα. Θα συμφωνήσω.
Deorum Posted - 19/11/2017 : 21:44:50
Ξαναλέω, σκοπός είναι να σπρώχτει ο κόσμος στο πακέτο.
Και να σου πω γιατί.

Γιατί πρακτικά, στις φώτο πόσες θέλουμε? Ποιος τις θέλει όλες? Λίγοι, ίσως οι πιο large αν μπορώ να το πω έτσι, ή που το έχουν καημό. Οι πιο πολλοί θέλουν απλά την καλύτερη από το σετ. Οι φώτο εξάλλου δεν πάνε με το κιλό, αλλά με την ποιότητα. Μία τρομερά καλή > 1000 απλά αποδεκτές. (καλά για χάλια δεν το συζητάω καν). Όμως, ειδικά σε τέτοια μαζικά event για να βγει η ΜΙΑ καλή, πρέπει να έχουν βγει και οι 30 άλλες λίγο μέτριες. Και αυτές, με τον τρόπο τους, είναι το βήμα για να βγει η μία πολύ καλή.

Οπότε τι θα γινόταν αν η μία φώτο, μόνο πουλιόταν στην τιμή που θα αναλογούσε το σπάσιμο του πακέτου (δλδ το πακέτο έχει 30ευρώ, και έχει μέσα 25 φώτο, βγαίνει 1,2€ ανά φώτο...)

το 95% των δρομέων θα αγόραζε λοιπόν την καλύτερη που του έκατσε από τις 30-40 φωτογραφίες.

ΥΓ. Μου έστειλε ένας από τους σχετικά πρώτους έλληνες δρομείς τις φωτογραφίες του πακέτου του. Όντως ήταν ψιλο-απαράδεκτες. Και το λέω αυτό, γιατί στην δική του περίπτωση, όπου η πυκνότητα των δρομέων ήταν πολύ μικρή, δεν δικαιολογείται με ΤΙΠΟΤΑ. Κακά καδραρίσματα, οι περισσότεροι φωτογράφοι είχαν φθηνό-μέτριο εξοπλισμό με λάθος ρυθμίσεις, white balance, ακομα και color-space. Και ξαναλέω, αν αυτό ήταν μετά όπου η πυκνότητα ήταν ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ, θα το δικαιολογούσα κάπως, εκεί καταλαβαίνεις ότι ... δεν.

ΥΓ2. Σε γενικές γραμμές, τα έξοδα αν παίρνεις τις φωτογραφίες δωρεάν, τα αναλαμβάνει η διοργάνωση. Ειδικά αν φιλοξενούνται σε κάποια ειδική ιστοσελίδα, με επιπλέον λειτουργίες όπως αναζήτηση αριθμού κτλ, και όχι χύμα στο κύμα στο facebook. Σε μερικές περιπτώσεις βοηθάνε τοπικά ερασιτέχνες φωτογράφοι αφιλοκερδώς.

ΥΓ3. Όντως κάποιοι αγώνες έχουν ειδικό βάρος, και αξία... όπως η coca-cola που είπες. Και ο ΑΜΑ είναι ένα από αυτά. Μαραθώνιος, τερματισμός σε ένα στάδιο μοναδικό στον κόσμο... κτλ κτλ. Όντως είναι μια ευκαιρία να βγουν κάποια χρήματα, που δεν βγαίνουν στον 3ο γύρο πχ Σαλαμίνας, ακόμα και αν εκεί συμμετείχαν 10.000 άτομα. Όντως, είναι μια ευκαιρία που απλά το κοπανάνε λίγο παραπάνω επειδή απλά "μπορούν" να το πω έτσι. Δεν θα αρχίσω όμως τις ηθικολογίες, γιατί αν και κάποτε ξεκίνησα πιο ρομαντικός, έχω μάθει πλέον ότι έτσι είναι οι δουλειές, όλοι κοιτάνε το κέρδος τους. Μην ξεχνάς ότι τρέχουν περίπου 9000 ξένοι δρομείς.
Εκεί που όντως όμως δεν το δικαιολογώ (ενώ πριν το ψιλοδικαιολόγησα) είναι στο θέμα της ποιότητας, καθώς όπως είπα είδα και τους πρώτους που ήταν ακόμα αραιοί, και πάλι ήταν μετριότατα τα πράγματα.
Bip-bip Posted - 19/11/2017 : 19:50:54
Δυστυχώς δεν γνωρίζω το κόστος όλου αυτού του εγχειρήματος, πραγματικά δεν ξέρω πως λειτουργεί, να υπάρχουν πολλοί ανεξάρτητοι φωτογράφοι που καλύπτουν διάφορα σημεία της διαδρομής και πληρώνονται από το Marathon-photos; Ή οι φωτογράφοι δουλεύουν για λογαριασμό κάποιου φωτογραφείου; Τις εποχές που οι φωτογράφοι "χαλάγανε" και φίλμς, για τι απώλειες θα μιλούσαμε, πόσο θα έπρεπε τότε να κοστίζουν οι φωτογραφίες;

Εγώ εκφέρω καθαρά προσωπική άποψη σαν δρομέας που κατά καιρούς αγοράζω κάποια αναμνηστική φωτογραφία (ανάλογα τον αγώνα) και που εδώ στην Ελλάδα τουλάχιστον οι τιμές είναι τελείως διαφορετικές και θα ήθελα να παραμείνουν κι έτσι. Δεν θέλω να αναφέρω διοργανώσεις ημιμαραθωνίων όπου οι φωτογραφίες παρέχονται δωρεάν και μάλιστα σε πλήρη ανάλυση για να μην μπλέξουμε την κουβέντα. Αντιλαμβάνομαι ότι σε μια τέτοια περίπτωση πιθανόν να αναλαμβάνει τα έξοδα η διοργάνωση και στη συνέχεια προσφέρει δωρεάν τις φωτογραφίες στους δρομείς.

Το πράμα μάλλον θα αλλάζει όπως λες σε μεγάλες διοργανώσεις όπως αυτή του Mαραθωνίου που πράγματι λόγω των τόσο μεγάλων συμμετοχών είναι πολύ δύσκολη η όλη οργάνωση και ίσως και πιο πολυέξοδη. Έτσι να το δεχτώ, εν μέρει. Μήπως όμως δεν είναι μόνο αυτό; Μήπως οι φωτογραφίες του μαραθωνίου "πουλάνε" όπως ξέρω γω και η COCA COLA; Σαν ένα trademark; Από κει ορμώμενος ξεκίνησα το ποστ γιατί αν ισχύει κάτι τέτοιο τότε σίγουρα η αντικειμενική αξία των φωτογραφιών (ποιότητα/μόχθος και εργατοώρες του φωτογράφων) σε σχέση με την τιμή που ζητάνε για να τις αποκτήσεις δεν συνάδουν. Και σίγουρα δεν μιλάμε για 3 ευρώ όπως για χάριν του λόγου λες, αλλά για μίνιμουμ 20€/φωτογραφία(την ψηφιακή!). Και το "παντού και παγκοσμίως" επίσης δεν μου λέει κάτι μια και ζω στην Ελλάδα και είμαι εξοικειωμένος με την ελληνική πραγματικότητα και αγορά.

Φιλικά πάντα, άλλωστε κουβέντα κάνουμε. Σεβαστή η άποψή σου και τα επιχειρήματά σου μια και δείχνεις να είσαι του χώρου και σε διαβάζω με προσοχή.
Deorum Posted - 18/11/2017 : 16:06:18
Επειδή ακριβώς έβγαλε σωστά καδραρισμένες φωτογραφίες... έβγαλε και μόνο το 1/30 των συμμετεχόντων... και όχι όλους.
Επίσης τους έπιασε σε 1-2 σημεία, και όχι σε 5-6 όπως το άλλο.
Όλα μαζί δεν γίνονται.
Και αυτό δεν το λέω ούτε για να επαινέσω τον μεν, ούτε για να μειώσω τους δε. Απλά αναφέρω τις τεχνικές δυσκολίες.
Στο θέμα του κόστους, τα πράγματα είναι πολύπλοκα. Σίγουρα είναι σεβαστή η άποψη ότι είναι ακριβά. Τόσο όμως έχουν παντού και παγκοσμίως. Μόνο στην Ελλάδα το θέμα φωτογραφία το έχουμε λίγο στον αέρα και το θεωρούμε αυτονόητο.
Εγώ κυκλοφορώ με 5000 ευρώ πράγματα, τρώω το πρωινό μου, την βενζίνη μου κτλ, και ο άλλος θεωρεί πολλά τα 3€. Εμμ... βγάλε με το κινητό σου τότε, βάλε την φίλη σου να σε βγάλει. Δεν σε εμποδίζει κανείς. Ελευθερία έχουμε.
Bip-bip Posted - 18/11/2017 : 10:47:08
Συμφωνώ εννοείται στο να πληρωθούν όποιοι είναι να πληρωθούν για τη δουλειά τους, αλίμονο. Αλλά ρε γαμώτο να έχεις κάνει πραγματική δουλειά. Γιατί όταν μιλάω για κακές φωτογραφίες δεν εννοώ ότι με έπιασε ο φακός να φυσάω τις μύξες μου μπροστά στο γλυπτό του δρομέα. Τέτοια στιγμιότυπα τα θεωρώ πολύ αστεία και για να πάω στο άλλο άκρο, μπορεί και να πλήρωνα για κάτι τέτοιο , αγώνας είναι, όχι καλλιστεία!
Μιλάω για φωτογραφίες ακαδράριστες, να βρίσκομαι ανάμεσα στα πλήθη και να φαίνεται μόνο το καπέλο μου και άλλα τέτοια ωραία, περισσότερο αισθάνομαι ότι έκανα κάποια παράβαση ορίου ταχύτητας στον αγώνα και με έπιασε η κάμερα της τροχαίας.

Και η τιμή βεβαίως είναι εξωφρενική για το προσφερόμενο προϊόν. Κάποιο παιδί απο εδω είπε οτι σε αναγκάζουν να πάρεις όλο το πακέτο φωτογραφιών του αγώνα για να σου' ρθει πιο οικονομικά. Μα, όταν απο τις 15-20 φωτογραφίες που σε τράβηξαν μόνο η μια ίσως να βλέπεται τότε ποιο είναι το όφελος;
Πάντως πολύ ενδιαφέρον μου φαίνεται το γεγονός ότι πρακτορεία όπως το fototrexoume σε αγώνες έδωσαν το παρών στον Μαραθώνιο και έβγαλαν πολύ τίμιες/επαγγελματικές φωτογραφίες (σχετικά με τον τεράστιο όγκο των συμμετεχόντων δρομέων). Αν ανεβάζουν και άλλοι επαγγελματίες φωτογραφίες σε facebook και τυχαίνει να διαβάζουν αυτό το πόστ ίσως μπορούν να μας ενημερώνουν και εμάς εδώ μέσα να κάνουμε ένα τσεκ για την αφεντομουτσουνάρα μας!
HAGI Posted - 15/11/2017 : 11:32:38
Μερικές δωρεάν φωτογραφίες (ερασιτεχνικής λήψης) μπορείτε να βρείτε εδώ: https://www.facebook.com/pg/endurancescience/photos/?tab=albums

Υπάρχουν και άλλες 800-1000 που δεν έχουν ανέβει ακόμη. Θα το κάνουμε τις επόμενες ημέρες.



www.endurancescience.gr
Deorum Posted - 14/11/2017 : 23:32:17
Όχι πληρώνονται ότι είναι η συμφωνία τους, είτε πουληθουν 0 φωτογραφίες, είτε πουληθούν 10000 φωτογραφίες.
Η μία φωτογραφία είναι πανάκριβη, προσπαθούν να σε αποθαρύνουν από το να πάρεις 1 φώτο, στόχος τους είναι ο κόσμος να πάρει το πάκετο.
Τα έξοδα έχουν γίνει ήδη, οπότε καλύτερα να τα πάρεις όλα... και για σένα και για αυτούς...
Skyrunner Posted - 14/11/2017 : 22:58:19
Δεν ξέρω ακριβώς ποιος είναι ο τρόπος αμοιβής των φωτογράφων, αλλά λογικά πρέπει να υπάρχει ένα στάνταρ ποσό αμοιβής και από εκεί και πέρα αν πουληθούν (για τι δεν αγοράζονται όλες οι φωτογραφίες που θα βγάλει κάποιος) μεγάλος όγκος φωτογραφιών του εκάστοτε φωτογράφου θα υπάρχει κάποια ακόμα αμοιβή(μπόνους).
Πάντως οι τιμές όντως είναι ακριβές για μια φώτο !!! και για όταν δεν υπήρχε κρίση !!!
quote:
Originally posted by Deorum

Δεν ισχύει αυτό Skyrunner. Έτσι όπως το λες είναι σαν να πληρώνονται οι φωτογράφοι ανάλογα του τι πουληθεί.
Οι φωτογράφοι πληρώνονται για την δουλειά τους, και τον κόπο τους έτσι κ αλλιώς.

Νομίζω πάντως το κόστος για μία μόνο φωτογραφία είναι 9.9, 10ευρώ δλδ. Οκ έχεις δίκιο, τόσο έχει η εκτυπωμένη... που δεν αξίζει, η ψηφιακή έχει 20€.

Προφανώς και συμφέρει και σε σπρώχνουν στο πακέτο που είναι όλες οι φωτογραφίες με 30 ή 40ευρώ. Μπορεί να είναι 15-20 φωτογραφίες εκεί μέσα.
Στο θέμα του κόστους, θα σου πω ότι πρέπει να υπήρχαν πάνω από 20 άτομα που έβγαζα, φώτο χωρίς να υπολογίζεται την διαχείριση από πίσω.


Τώρα για την ποιότητα, είναι μεγάλη κουβέντα ειδικά σε ένα θέμα όπως η φωτογραφία. Γενικότερο σχόλιο αυτό, όχι μόνο για εδώ.

Σίγουρα στις 20-25 φωτογραφίες που θα έχει το πακέτο θα υπάρχουν και μερικές κακές.
Όσο ανεβαίνει η μαζικότητα, πέφτει λίγο η ποιότητα. Δεν υπάρχει εύκολη λύση σε αυτό το ζήτημα.
Το θέμα είναι κατά την γνώμη μου να υπάρχει μία καλή ανά σημείο. Αν τώρα το burst σου έχει 4 καρέ στο ιδιο σημείο, για εμένα ουσιαστικά είναι μία φωτογραφία. Βέβαια τα πολλά καρέ πάλι είναι χρήσιμα, γιατί έτσι θα διαλέξεις το καλύτερο όπου πχ δεν θα κάνεις περίεργες γκριμάτσες, ή θα έχει κλειστά μάτια, ή το πάτημά σου θα φαίνεται καλύτερο.

Τέλος ναι, το έχουν εργολαβία όπως το είπες. Πληρώνουν και αγοράζουν τα δικαίωματα για να καλύψουν το event.

Σε γενικές γραμμές αυτή την στιγμή τουλάχιστον δεν υπάρχει άλλος τόσο μεγάλος που να μπορεί να διαχειριστεί αυτό τον απίστευτο όγκο πλήθους.


Skyrunner Posted - 14/11/2017 : 22:45:26
Τις έχω δει αλλά κατά καλή μου τύχη δεν τα κατάφερε να με αποθανατίσει !!!
quote:
Originally posted by Nikos forlan

όποιος έχει fb εδώ: https://www.facebook.com/fototrexoume/?hc_ref=ARTFh1AJbOe6RyRULWoVI2coFieENmVqvnFpv6gIZvvjVNEMzxfKYGOGjcmMUQn4i1c


Nikos forlan Posted - 14/11/2017 : 21:22:15
όποιος έχει fb εδώ: https://www.facebook.com/fototrexoume/?hc_ref=ARTFh1AJbOe6RyRULWoVI2coFieENmVqvnFpv6gIZvvjVNEMzxfKYGOGjcmMUQn4i1c
Deorum Posted - 14/11/2017 : 20:13:46
Δεν ισχύει αυτό Skyrunner. Έτσι όπως το λες είναι σαν να πληρώνονται οι φωτογράφοι ανάλογα του τι πουληθεί.
Οι φωτογράφοι πληρώνονται για την δουλειά τους, και τον κόπο τους έτσι κ αλλιώς.

Νομίζω πάντως το κόστος για μία μόνο φωτογραφία είναι 9.9, 10ευρώ δλδ. Οκ έχεις δίκιο, τόσο έχει η εκτυπωμένη... που δεν αξίζει, η ψηφιακή έχει 20€.

Προφανώς και συμφέρει και σε σπρώχνουν στο πακέτο που είναι όλες οι φωτογραφίες με 30 ή 40ευρώ. Μπορεί να είναι 15-20 φωτογραφίες εκεί μέσα.
Στο θέμα του κόστους, θα σου πω ότι πρέπει να υπήρχαν πάνω από 20 άτομα που έβγαζα, φώτο χωρίς να υπολογίζεται την διαχείριση από πίσω.


Τώρα για την ποιότητα, είναι μεγάλη κουβέντα ειδικά σε ένα θέμα όπως η φωτογραφία. Γενικότερο σχόλιο αυτό, όχι μόνο για εδώ.

Σίγουρα στις 20-25 φωτογραφίες που θα έχει το πακέτο θα υπάρχουν και μερικές κακές.
Όσο ανεβαίνει η μαζικότητα, πέφτει λίγο η ποιότητα. Δεν υπάρχει εύκολη λύση σε αυτό το ζήτημα.
Το θέμα είναι κατά την γνώμη μου να υπάρχει μία καλή ανά σημείο. Αν τώρα το burst σου έχει 4 καρέ στο ιδιο σημείο, για εμένα ουσιαστικά είναι μία φωτογραφία. Βέβαια τα πολλά καρέ πάλι είναι χρήσιμα, γιατί έτσι θα διαλέξεις το καλύτερο όπου πχ δεν θα κάνεις περίεργες γκριμάτσες, ή θα έχει κλειστά μάτια, ή το πάτημά σου θα φαίνεται καλύτερο.

Τέλος ναι, το έχουν εργολαβία όπως το είπες. Πληρώνουν και αγοράζουν τα δικαίωματα για να καλύψουν το event.

Σε γενικές γραμμές αυτή την στιγμή τουλάχιστον δεν υπάρχει άλλος τόσο μεγάλος που να μπορεί να διαχειριστεί αυτό τον απίστευτο όγκο πλήθους.
Skyrunner Posted - 14/11/2017 : 18:04:32
Είναι παγκόσμια ιστοσελίδα στην οποία μετέχουν από φωτογραφικά πρακτορεία μέχρι ανεξάρτητοι φωτογράφοι !!! πουλάει τις φωτογραφίες και δίνει τα ανάλογα χρήματα στον φωτογράφο !!!

RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000